Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-01-2012
    Postime
    7

    Nese marr ip reale ,a mund te perdor 2 pc ne internet ???

    TUng,,
    KAm nje pyetje ,
    Rrjetin e kam me post PTK,,
    kam pakon adsl 4 mega dhe gjithashtu shfrytezoj kete internet ne 3 makina kompjuterike ,
    Nese kerkoj ip reale apo statike nga posta ,,kete rrjet do ta shfrytezoj vetem ne nje pc apo laptop apo do te mundem njejt si me tani ,, pasiqe tani modemi ju jep rrjet 3 kompjuterave qe une i kam te kyqur ,,permes dhcp qe pastaj marrin ip joreale ,,,dinamike ,,,
    dua te bej nje webserver apo qfardoqofte dhe a mund te me tregoni pra nese ata me japin nje ip reale ,a do te mund te shfrytezoj njejt si deri tani rrjetin ne 3 pc ne shtepi ,,, apo vetem me ip reale ne vetem nje pc ,,,,A EGZOSTON MUNDESIA QE NJE PC TE KETE KETE IP REALE DHE TE TJERET TE MARRIN IP JOREALE DHE TE SHFRYTEZOJN DHE 2 PC TE TJERE RRJET ,,
    Frika ime eshte qe nese me japin ip reale ,rrjetin do te mund ta shfrytezoj ne vetem 1 pc asgje me teper ,,shpresoj isha i qarte ,,,
    Pres ndihme ,,,
    |Faleminderit

  2. #2
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga Arbeni2 Lexo Postimin
    TUng,,
    KAm nje pyetje ,
    Rrjetin e kam me post PTK,,
    kam pakon adsl 4 mega dhe gjithashtu shfrytezoj kete internet ne 3 makina kompjuterike ,
    Nese kerkoj ip reale apo statike nga posta ,,kete rrjet do ta shfrytezoj vetem ne nje pc apo laptop apo do te mundem njejt si me tani ,, pasiqe tani modemi ju jep rrjet 3 kompjuterave qe une i kam te kyqur ,,permes dhcp qe pastaj marrin ip joreale ,,,dinamike ,,,
    dua te bej nje webserver apo qfardoqofte dhe a mund te me tregoni pra nese ata me japin nje ip reale ,a do te mund te shfrytezoj njejt si deri tani rrjetin ne 3 pc ne shtepi ,,, apo vetem me ip reale ne vetem nje pc ,,,,A EGZOSTON MUNDESIA QE NJE PC TE KETE KETE IP REALE DHE TE TJERET TE MARRIN IP JOREALE DHE TE SHFRYTEZOJN DHE 2 PC TE TJERE RRJET ,,
    Frika ime eshte qe nese me japin ip reale ,rrjetin do te mund ta shfrytezoj ne vetem 1 pc asgje me teper ,,shpresoj isha i qarte ,,,
    Pres ndihme ,,,
    |Faleminderit

    Mundesh vetem fute ne nje router. Edhe mundesh me i lidh jo 1 pc po sa te duash ti .

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-01-2012
    Postime
    7
    Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
    Mundesh vetem fute ne nje router. Edhe mundesh me i lidh jo 1 pc po sa te duash ti .
    po ta fus ne router ,por pastaj pc tjer do te marrin ip tjeter jo kete reale ,,,
    deshta nje shpjegim me te mire ,,, ip reale sipas teje do ta merr routeri dhe jo ndonje pc ,,,,po pastaj per web server permes ip reale si tja bej :P:P

  4. #4
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Merr nje switch edhe mbaron pune... lidh deri ne 8 pa problem

  5. #5
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
    Mundesh vetem fute ne nje router. Edhe mundesh me i lidh jo 1 pc po sa te duash ti .

    Atehere merre nje router mikrotik vetem me lana qe eshte e konfiugorn dhe lshon ip tuat private deri ne sa ty ta kana qefi

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154
    qfar router mikrotik duhet me marr me intereson edhe mue

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168
    Citim Postuar mė parė nga Arbeni2 Lexo Postimin
    po ta fus ne router ,por pastaj pc tjer do te marrin ip tjeter jo kete reale ,,,
    deshta nje shpjegim me te mire ,,, ip reale sipas teje do ta merr routeri dhe jo ndonje pc ,,,,po pastaj per web server permes ip reale si tja bej :P:P
    mjafton te kesh porten 80 te hapur te routeri per serverin dhe te kesh konfiguru mir virtualhost, nuk ka problem se serveri ne rrjetin lan ka ip te klasit 192.168.xxx.xxx
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xubuntu : 26-03-2012 mė 21:09

  8. #8
    JUDO Maska e Gogi
    Anėtarėsuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,669
    Nje pyetje :

    Une kam; 2 ipad dhe nje macbook, mirepo praj kohes se kam marr ipad-in e dyte po kam telashe me WIFI, ne kohen sa i kam pasur vetem macbook dhe nje ipad nuk kam pasur telashe me rrjetin e wifi.

    Rrjetin e kam me ipko.

    A ka ndonje zgjidhje ...
    “Kush ėshtė prej jush pa mėkat, le ta gjuajė i pari gurin nė tė!”

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Aldi1
    Anėtarėsuar
    30-09-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    401
    besoj se telashet qe ke me wi-fi te vijne nga 2 arsye, 1 ose ipko te kufizon nr e kompjuterave qe mund te lidhesh ne internet ne te njejten kohe, ose te jep ndonje ip error, gjithsesi nese ke mundesi te futesh ne modem aty munde te gjesh ndonje zgjidhje persa i perket kufizimit te kompjuterave...
    Aldi Shuli

  10. #10
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
    Atehere merre nje router mikrotik vetem me lana qe eshte e konfiugorn dhe lshon ip tuat private deri ne sa ty ta kana qefi
    Pse nje router mikrotik edhe jo nje router te zakonshem, D-Link, netgear, LinkSys etj etj etj?
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  11. #11

  12. #12
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga Gogi Lexo Postimin
    Nje pyetje :

    Une kam; 2 ipad dhe nje macbook, mirepo praj kohes se kam marr ipad-in e dyte po kam telashe me WIFI, ne kohen sa i kam pasur vetem macbook dhe nje ipad nuk kam pasur telashe me rrjetin e wifi.

    Rrjetin e kam me ipko.

    A ka ndonje zgjidhje ...

    Ipko nuk lejon me shume se 2 mac adresa per klient

  13. #13
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
    Pse nje router mikrotik edhe jo nje router te zakonshem, D-Link, netgear, LinkSys etj etj etj?
    Ben edhe me keta pa kurfar problemi, por sa mujta me kuptu ky e deshi per shume kompjutera ku mund te ket mundesi edhe per limite te pc-jave tjera apo ndoshta i ka hy mendja te shprendaj wirelesss :P e i duhet limiti per klienta gje qe keto qe i permende ti nuk ta ofrojn.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •