Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 134 prej 134
  1. #121
    Perjashtuar nga Mod.
    Anėtarėsuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308

    Pėr: Syri i Artė 2013. Pjesa I. -Vende.

    Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
    Cer m'duhet me fotografu shpijen pertej lumi?
    Interesant per vajzat, gjithnje nevojiten gjonat e mdhoja.
    O cuno po te kishe objekt te madhe do e shikoje perse duhet te fotografoje shtepine pertej lumit
    tek ajo ka shtepi ka dritare, nga keto dritare eshte nje dritare e hapur
    tek kjo dhoma me dritare te hapur eshte nje vajze
    kjo vajza tek kjo dhoma me dritare te hapur ka celular ne dore
    me kete celular ne dore kjo vajza tek ajo dhoma me drite te hapur po i ben vetes fotografi
    po si ta dije ti kete pa nje objekt te madh?
    ti biles mund ta fotografoje, ne shtepi ti shkoje
    e ti tregoje keto fotografi qe po i boje
    ma ja jap me kart memorie dhe i thoshje po ste pelqyen kanceloje
    e pastaj e di vete ti


    po vertet interesante, ja te hedh nje fotografi qe kam bere ne rome
    e kam kap nga larg
    dhe e kam sjell afer

    sa larg ishte

    lmao

  2. #122
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911

    Pėr: Aparat Fotografik

    Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
    Force-Intruder, pasi qe je i vetmi qe i pergjigjesh kerkesave tona ne kete teme desha te ta baj nje pyetje ne lidhje me Samsung cili eshte mendimi juaj ?
    http://www.adorama.com/ISGNX20BKC.ht...FVC7zAodMmgAWA
    Keto aparatet mirrorless me pelqejne ne fakt se jane kompakte edhe te lehta. Edhe cmimin e kane te mire. Aq me teper qe kjo pakete i ka pak a shume cfare te duhet per te filluar te besh fotografi. Rezolucioni eshte i mire.Te them vetem aty ku kam pak dyshime une?

    - Objektivat: nuk e di nese samsung vazhdon te perdori schneider kreuznach te kjo seria nx... nese po eshte njefare plusi. Por ta zeme se neser dashurohesh me fotografine dhe nis te kerkosh me teper. Gama e ketyre objektivave te samsung eshte e kufizuar dhe ndoshta nuk do te te kenaqe. Ndoshta ne te ardhmen do te zgjerohet nuk di c'te them. Nga ana tjeter cmimi do te jete gjithmone me i ulet se i dslr-ve ne pergjithesi ... ky eshte plusi.

    - Viewfinder elektronik per shkak te konstruksionit... une uroj qe te jete i mire... me te mirin he per he e ka sony pa asnje dyshim. Mund te te beje te mendosh qe ngjyrat e nje fotoje jane ndryshe dhe vetem pasi ta kesh shkrepur te shikosh qe nuk eshte ashtu.

    Hiq keto te dyja, mua me duket nje kit i mire per te filluar. Ne cdo rast, une personalisht do te rekomandoja te merrje per te njejtin cmim ndonje kit te firmave me emer. Me shume mundesi do marresh dicka me rezolucion me te ulet dhe fps me te vogel, por do te kesh me shume zgjedhje objektivash dhe neser nese do vendosesh te besh upgrade nuk do te jesh ne territor te ri komplet.
    Nga ana tjeter nese e do per te fotografuar ngjarje familjare apo udhetime rastesore dhe uk ke kohe apo deshire ti kushtohesh me seriozisht, Samsungu do ta beje me se miri punen... jane kamera qe prodhojne ngjyra te ndezuara e nuk besoj se do te te zhgenjeje.

  3. #123
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Pėr: Aparat Fotografik

    Ca mendoni per Nikon D7100 ?!
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  4. #124
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Pėr: Aparat Fotografik

    Nuk ban...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  5. #125
    Just Me!
    Anėtarėsuar
    17-02-2013
    Vendndodhja
    Who
    Postime
    439

    Pėr: Aparat Fotografik

    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Ca mendoni per Nikon D7100 ?!
    Nje zgjedhje e mire

    2 foto te shkrepura me Nikon D7100:
    https://s3.amazonaws.com/masters.gal...AA9Uimja2cU%3D
    https://s3.amazonaws.com/masters.gal...%2B0PnN4BNI%3D


    Nje alternative e mire do ishte dhe D5300. cheaper
    Just me!

  6. #126
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Postime
    621

    Pėr: Aparat Fotografik

    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Ca mendoni per Nikon D7100 ?!
    ......ka rene Kartagjena.....
    Injoranti eshte......
    Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

  7. #127
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Pėr: Aparat Fotografik

    Nero, ti je sabotator demokrat, nuk ti marr per baze rekomandimet . Eraldo, mo na prish mendjen me te tjera modele. Mendje eshte e shkreta dhe nuk di cte mendoje me pare pastaj, ate apo kete. lol. Reiart, po kur te prishet camera qe ke cte besh se? E ngre kartagjenen zgupthi menjehere, ose e djeg fare. . Ah c'na ka gjet, s'na gjendet karari. Nuk jetojme dot pa disa 'gjera' ne kete jete. Ah jete mizore, jete mizore. Na ke lidh aq keq, e sna leshon me disa gjera qe i duam aq fort.


    mendova si per upgrade me shume.vec nje mendim...po sikur nga D7000 te kapercej vec 100. E ta bej D7100?!
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  8. #128
    Betimi i Hipokratit
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081

    Pėr: Aparat Fotografik

    Nje pyetje. U bleva nikon d7000. Jame fillestare per kete pune. Kam shume eshtiresi ne upload te fotove ne iphoto. e kam te instaluar nikon vx tek mac por edhe ai sikur ka veshtiresi. Une e kam lene tek RAW mos duhet JPEG? memory card sd16 eshte ok? si mendoni?
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  9. #129

    Pėr: Aparat Fotografik

    RAW ne fakt keshillohet per faktin se ka shume me teper potenciale ne krahasim me JPEG. Mund te modifikohet me teper, dhe mban brenda shume me teper detaje se sa nje JPEG. Ne aparatin qe kam, e kam vendosur me opsionin JPEG + RAW dhe cdo foto ruhet ne 2 kopje. Ne kete menyre nese kam nevoje per te kryer ndonje perpunim te vecante (psh me Photomatix) atehere perdor RAW. Ka shume revista qe trajtojne tematiken e RAW dhe potencialet e saj. Mund te te keshilloj nje shkrim per te ja pasur me teper idene. Ndersa si sugjerim do te te thoja ate qe kam bere vete dmth. Nese e ben me kete menyre, me maksimumet e dimensioneve, ne nje skede 8 gb mund te vendosesh deri ne rreth 300 foto keshtu qe ajo 16 gb eshte mese e mjaftueshme (supozohet qe here pas here e zbraz dmth)!

    hidhi nje sy ketij shkrimi nderkohe:
    http://www.dpmag.com/how-to/image-pr...-raw-file.html

    Think Different! Think Again!

  10. #130
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: Aparat Fotografik

    kesaj i thone bleva nje Ferrari, por si ta ngas????? cdo gje fillohet nga dicka e thjeshte, pra blini nje makine te thjeshte dhe me lente te "veshtira" apo nje cike te shtrenjta. mos u merrni me gjera koti se tani vlejne te gjitha llojet dhe duhet perdore fotoshopi nje cike me mire. por sa me mire???? kjo eshte nje pyetje qe do ca djerse. sa per Raw mendimi im personal eshte qe nuk vlen as per te percaktuar ndricimin dmth piken e bardhe apo te zeze te imazhit gje qe fotoshopi e ben me mire. Raw eshte i mire vetem ne shkrepje dhe pastaj ne perpunim me fotoshop dhe jo gje tjeter pasi Camera Raw nuk eshte ne nivelin e duhur dhe pengon anen artistike. e them kete pasi nuk mund te shfrytezosh kanalet, sharpening dhe ca gjera te tjera. Mos harxhoni leke kot sic harxhova une kur isha me kungull se juve. mesoni bazat se cfare eshte imazhi, kontrasti, ndricimi, ngjyrat etj. eshte si nje pazell dhe copat duhet t'i vini vete ju. edhe pse mund te bleni makina te mira prape nuk do e kuptoni vleren kur jeni fillestare. me mire harxhoni leket me ndonje fotograf te mire qe t'ju mesoj sekretet e zanatit se do te mbeteni te dy palet shume te kenaqur.

    p.s. sa per RAW eshte njesoj si HDR qe do te thote te shkrepesh 6, 7, 8 apo me shume fotografi ne Jpeg. keto perdoren kryesisht ne zona te erreta per te eliminuar zhurmen kromatike apo e thene ndryshe noise...
    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

  11. #131
    Betimi i Hipokratit
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081

    Pėr: Aparat Fotografik

    Elian, e bleva une tani mos na shaj. Sidoqofte pak nga pak po e mesoj. Skam pas kohe se ka shume materiale dhe udhezime online. Faleminderit A.I!
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  12. #132
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: Aparat Fotografik

    Citim Postuar mė parė nga miki_al2001 Lexo Postimin
    Elian, e bleva une tani mos na shaj. Sidoqofte pak nga pak po e mesoj. Skam pas kohe se ka shume materiale dhe udhezime online. Faleminderit A.I!
    ...ta gezoni dhe te uroj sa me shume shkrepje....sa me shume Raw e sa me shume Jpeg....
    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

  13. #133
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014

    Pėr: Aparat Fotografik

    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Keto aparatet mirrorless me pelqejne ne fakt se jane kompakte edhe te lehta. Edhe cmimin e kane te mire. Aq me teper qe kjo pakete i ka pak a shume cfare te duhet per te filluar te besh fotografi. Rezolucioni eshte i mire.Te them vetem aty ku kam pak dyshime une?

    - Objektivat: nuk e di nese samsung vazhdon te perdori schneider kreuznach te kjo seria nx... nese po eshte njefare plusi. Por ta zeme se neser dashurohesh me fotografine dhe nis te kerkosh me teper. Gama e ketyre objektivave te samsung eshte e kufizuar dhe ndoshta nuk do te te kenaqe. Ndoshta ne te ardhmen do te zgjerohet nuk di c'te them. Nga ana tjeter cmimi do te jete gjithmone me i ulet se i dslr-ve ne pergjithesi ... ky eshte plusi.

    - Viewfinder elektronik per shkak te konstruksionit... une uroj qe te jete i mire... me te mirin he per he e ka sony pa asnje dyshim. Mund te te beje te mendosh qe ngjyrat e nje fotoje jane ndryshe dhe vetem pasi ta kesh shkrepur te shikosh qe nuk eshte ashtu.

    Hiq keto te dyja, mua me duket nje kit i mire per te filluar. Ne cdo rast, une personalisht do te rekomandoja te merrje per te njejtin cmim ndonje kit te firmave me emer. Me shume mundesi do marresh dicka me rezolucion me te ulet dhe fps me te vogel, por do te kesh me shume zgjedhje objektivash dhe neser nese do vendosesh te besh upgrade nuk do te jesh ne territor te ri komplet.
    Nga ana tjeter nese e do per te fotografuar ngjarje familjare apo udhetime rastesore dhe uk ke kohe apo deshire ti kushtohesh me seriozisht, Samsungu do ta beje me se miri punen... jane kamera qe prodhojne ngjyra te ndezuara e nuk besoj se do te te zhgenjeje.
    Nuk e bleva kete samsung ndrova mendje te degjova ty mora Nikon D3200 me pelqen. Edhe pse ende nuk ja kam marr doren sa duhet.
    Po tash kam nje pyetje tjeter. Cfar lense te perdor per insek dhe qfare te perdor per kafshe dhe shpeze qe fluturojn ?

  14. #134
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-03-2013
    Postime
    245

    Pėr: Aparat Fotografik

    Ka ndonjeri experience per aparatet Pentax? Per Pentax k3 psh ? Me cfare lense do te ishte me i mire kombinimi me 18-130 apo me dyshen 18-55 + 55-200 ??

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •