Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 134
 1. #41
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Sugjerova t3i meqe eshte Canon dhe rrjedhimisht i lire... edhe lentet e lira... eshte i fundit i serise rebel...

  Po per mua merr MFT edhe po nuk qe Sony... po ben edhe Nikon tani MFT... edhe Olympus ka bere te mira.
  E di pse thashe sony??? se Sony qe nje merge i konicas, minoltas me duket edhe sonyt... keshtu objektivat e vjeter te ketyre aparateve qe mund ti blesh ne ebay shuuume lire te pershtaten

  edhe nga nje gje si kjo qe eshte origjinali :

  http://cdn.electricpig.com.s3-extern...-photos-12.jpg


  Mund te besh dicka si kjo in no time...

  http://1.bp.blogspot.com/_8GhZXWLEN6...zeiss-24mm.jpg

  Apo kjo :

  http://2.bp.blogspot.com/_8GhZXWLEN6...00/M-NEX-3.jpg

  Cilesia e imazhit do te jete shuuuume e mire dhe e padallueshme nga t3i... e vetmja gje nuk ka shume butona on the back... gje qe te ngadaleson pak por te shpeton nje mal me para.
  Ti nuk eshte se do jesh duke fotografuar nje panorame e pastaj do te te duhet direkt te kalosh ne telephoto apo makro... right?

  Ti e do si dicka per ta perdorur si advanced amateur... keshtu qe MFT eshte aparati per ty. Une pervec Nikonit e kam ble edhe nje te tille keshtu nuk po flas kot

 2. #42
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Harrova te shtoj qe ben edhe foto panoramike me montazh direkt ne aparat.. panorama 3D qe jane shume cool... regjistron video ne full HD etj... edhe preset scene modes i ka te persosura... ben foto te nates shume te mira.

 3. #43
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Nikon ose Canon.

 4. #44
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  53
  Postime
  623
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 6 postime
  Tani mbylleni temen. Mbas Force-Intruder nuk cfare te thote asnjeri asgje. I ka vene pikat mbi i.
  Futi ne Googelim dhe shiko cmimet.
  Injoranti eshte......
  Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

 5. #45
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,777
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime
  Du t'shtoj vetem diēka qe ju ka shpetu: Aftesia/talenti te besh foto.
  Pasi ju siguroj, qe nje fotograf i zoti, arrin rezultat t'lart edhe me nje aparat modest.
  Nje fotograf i zoti, e mer imazhin qe do nepermjet objektivit, nuk pret qe te ndodhe nje shkrepje e duhur mes 1000 shkrepjeve te bera...


  Un jam kunder punimeve te fotove me ane te photoshop apo programe te tjera.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 6. #46
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
  Un jam kunder punimeve te fotove me ane te photoshop apo programe te tjera.
  Eksperienca me ka treguar qe kete fjali e thone vetem ata qe nuk kane durim apo aftesi te mesojne programe te tilla. Ose ata te cilet jane shume pleq e konservatore per te pranuar e perqafuar teknologjite e reja...

  Ajo qe ti apo te tjeret nuk kuptoni, eshte qe ne fotografine dixhitale, postprocesimi eshte IMPERATIV. Procese si eliminimi i noise "zhurmes" kerkojne doemos postprocesim. Po ashtu edhe rregullimi i shformimit optik.

  Aparatet per te cilat po flasim, prodhojne negative dixhitale RAW te cilet duhen "zhvilluar" dhe rregulluar ne te njejten menyre ne te cilen fotografet analoge me film, perdorin dhomen e erret ku lanin, zhvillonin dhe kompensonin ekspozimin e negativave te tyre.
  Cfare kujton se fotografet e medhenj qe fotografonin me film nuk i "manipulonin" fotot e tyre permes filtrave me ngjyra per te erresuar qiellin pershembull e per te nxjerre ne pah rete?

  Qe te flasesh duhet te kesh idene e koncepteve baze te fotografise

 7. #47
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,777
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime
  Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Eksperienca me ka treguar qe kete fjali e thone vetem ata qe nuk kane durim apo aftesi te mesojne programe te tilla. Ose ata te cilet jane shume pleq e konservatore per te pranuar e perqafuar teknologjite e reja...

  Ajo qe ti apo te tjeret nuk kuptoni, eshte qe ne fotografine dixhitale, postprocesimi eshte IMPERATIV. Procese si eliminimi i noise "zhurmes" kerkojne doemos postprocesim. Po ashtu edhe rregullimi i shformimit optik.

  Aparatet per te cilat po flasim, prodhojne negative dixhitale RAW te cilet duhen "zhvilluar" dhe rregulluar ne te njejten menyre ne te cilen fotografet analoge me film, perdorin dhomen e erret ku lanin, zhvillonin dhe kompensonin ekspozimin e negativave te tyre.
  Cfare kujton se fotografet e medhenj qe fotografonin me film nuk i "manipulonin" fotot e tyre permes filtrave me ngjyra per te erresuar qiellin pershembull e per te nxjerre ne pah rete?

  Qe te flasesh duhet te kesh idene e koncepteve baze te fotografise

  Un flas si amator, esht mendimi im.
  Kam fillu ne vitin 2000 me Canon EOS 300 me film, dhe per momentin perdor Canon EOS 450D + 02 obiektive + flash i jashtem + karikatoren qe mbart 02 bateri.
  Si thu, a jam me hapin e kohes?
  Mendoj se gjate ketyre 12 viteve eksperience kam mesu diēka rreth fotografis....por jo sa ti normalisht.

  Tashi, nese ti e merr foton dhe e "katandis" nepermjet programeve kompjuterike, per mendimin tim nuk mund te quhesh fotograf.


  Per mendimin tim, fotografia esht te kapesh magjin e momentit, ta besh foton te "flase".....
  Teknologjia duhet te ndihmoj te kapesh esencen, dhe jo te paraqese diēka qe nuk ekziston...


  Esht thjesht mendimi im.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 8. #48
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Mė lart tė kanė dhėnė kėshilla tė vlefshme, megjithatė po e jap edhe unė mendimin tim.

  Unė mendoj se nė fushėn e fotografisė dy majat janė Nikon dhe Canon. Dihet qė Sony ėshtė njė gjigant elektronik dhe bėn mallra shumė cilėsore, por ėshtė i pėrhapur nė ēdo fushė, ndėrsa Nikon dhe Canon janė tė pėrqendruara tek aparatet/kamerat dhe tė gjitha energjitė e tyre kėto dy kompani i harxhojnė aty.

  Nė qoftė se do tė qėndrosh tek Nikon, aparati i duhur pėr ty ėshtė Nikon D3100. Epėrsia e Nikonit ndaj markave tė tjera ėshtė se ka ngjyra tė bukura.

  Nė qoftė se do tė qėndrosh tek Canon, merr EOS 600D (T3i)

  Tani pėr objektivėt:
  Duhet tė shikosh edhe anėt e mira, edhe tė kėqija, se zgjidhje magjike nuk ka.

  Nė qoftė se blen vetėm trupin (pa objektivin e zakonshėm 18-55) ndryshimi nė ēmim nuk ėshtė i madh, mund tė jetė 50 dollarė mė pak.

  Objektivėt qė janė tė posaēėm pėr foto tė afėrta ose tė largėta, e qė blihen veēmas, nxjerrin foto mė tė mira, por kanė dhe anėt e kėqija. E para ėshtė se kushtojnė, dhe e dyta se nuk janė praktikė. Ki parasysh qė po tė kesh aparatin, dy-tre objektivė dhe ndonjė trikėmbėsh, tė duhet njė ēantė shpine qė t'i mbash me vete. Pėrveē kėsaj, ėshtė bezdi t'i ndėrrosh objektivėt herėpashere dhe gjatė ndėrrimit duhet kujdes qė aparati tė mos marrė pluhur brenda.

  Nė qoftė se do tė kesh vetėm njė objektiv, njė zgjidhje e mesme ėshtė objektivi 18-105 ose 18-135. Njė zgjidhje mė e mirė ėshtė objektivi 18-200 e lart, por kėta kushtojnė shumė, sa dy-trefishi i trupit tė aparatit.

  Pėrfundimisht them se, njė Nikon D3100 me objektiv 18-105, ose njė Canon EOS 600D (T3i) me objektiv 18-135, do tė ishin zgjidhjet mė tė mira pėr ty.

  .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga -BATO- : 16-03-2012 mė 01:25

 9. #49
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
  Tashi, nese ti e merr foton dhe e "katandis" nepermjet programeve kompjuterike, per mendimin tim nuk mund te quhesh fotograf.
  Fotografia eshte nje forme arti dhe si cdo i tille, eshte nje mjet komunikimi personal. Permes saj autori komunikon dicka. Sa me i forte ky mesazh, aq me i suksesshem imazhi. Ku nuk ka mesazh, por fotografon vetem sa per te thene "kam qene ketu" nuk ka me foto po snapshots.
  Per kete arsye, sidomos fotografia dixhitale eshte subjekt i detyrueshem i postprocesimit. Duke qene mjet komunikimi, autori eshte i lire ta ndryshoje aq sa mendon dhe ne menyre qe mendon ai me mire se do te percjelle mesazhin qe deshiron te transmetoje.
  Pa postprocesim fotografie digitale nuk mund te paraqese realitetin.
  Ja te te jap nje eksperiment te thjeshte fare : Nga brenda dhomes, fotografo dritaren tende dhe cfare ndoshet jashte saj gjate paradites.
  Njehere metri do te ekspozoje per brenda duke ta nxjerre dritaren te bardhe... nje here do te ekspozoje per jashte duke ta nxjerre dhomen te erret. Si do e zgjidhesh?
  Nderkohe qe syri yt meqe ndihmohet nga truri arrin te kompensoje ekspozimin e te hape e te mbylle irisn non stop, aparati nuk e ben dot kete. Si mund te shmanget postprocesimi ketu apo HDRI... shembuj te tjere ka me mijera per cdo fushe... te portretet kur do ta ndash subjektin nga sfondi apo gjithcka tjeter... ne panorame kur do te erresoh pak qiellin e ndezesh jeshilen... ne fotot e nates apo low light kur fillon shfaqet zhurma fotografike... Kur te del nje tel apo nje objekt qe terheq vemendje.... kur ke blur nga levizja e shpejte apo dridhja e dores... kontrasti qe duhet rregulluar pothuajse perhere para shtypjes se fotos... pa fund pra.  Per mendimin tim, fotografia esht te kapesh magjin e momentit, ta besh foton te "flase".....
  Teknologjia duhet te ndihmoj te kapesh esencen, dhe jo te paraqese diēka qe nuk ekziston...

  Nuk po e zgjas me se secili ka mendimin e tij, por po te them dy citate. Nje eshte nga Ansel Adams qe besoj nuk ka nevoje per prezantim e qe thote jo me kot :
  You don't take a picture, you make it...

  Ndersa Peterson ka ate qe me pelqen me shume: Every photograph is a lie, but it is within that lie that a mountain of truth is revealed.

  Ai qe nuk e kupton nevojen per procesim, sic thashe me lart, rrallehere ka dicka per te thene ne fotot e tij. Rrjedhimisht ben snapshots

 10. #50
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  53
  Postime
  623
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Kur Nikon meets Canon.

  p.s. Canon, eshte si nje relike e vjeter per mua tani, se c'mu kujtua sot. Do e ruaj deri ...... ne fund, i guess.
  p.s.s. a shesin akoma films? (lol)

  Ne qoftese eshte ne gjendje pune nuk ke perse e shet apo e fal. Eshte goxha aparat dhe filmat gjenden. Nuk eshte keq te kthehesh mbrapa ne kohe, ndonjehere.
  Injoranti eshte......
  Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

 11. #51
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Jo nuk e shes Reiart . E kam ketu e mbi 10 vjet ate aparat. E kam blere goxha atehere, por e ruaj Jo per ate qe ka kushtuar por ku I dihet ndonje dite mbas, 15 vjet te tjera ndoshta rikthehen prape ( se besoj ). lol. Ne fakt, do ble nje film per qef e ta shkrep ndonje dite qe vjen. Eshte akoma I ri, sepse se kam perdorur shume, pavarsisht kohet ndryshojne. Te pershendes. P.s. Thirsty nikon D7000 eshte aparati.

 12. #52
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  53
  Postime
  623
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  nikon D7000 eshte aparati.
  Perse na shtini mizat mer jahu.
  Me cfare lente e perdor?
  Injoranti eshte......
  Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

 13. #53
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Me 18-105 ndoshta?

  P.S. - Pinko e more ate softin?

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  jo vec sqepa edhe lule..
  dum me pa edhe pak tule..

 15. #55
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Po 18-105 mm VR lens perdor tani, me ate qe erdhi vete camera. Prandaj, tani dua te ble macro lense (qe e diskutuam te ajo tema tjeter), diku aty te 500 dollare. Megjithate eshte camera e mire shume. Vetem review-s te lexosh rreth kesaj camera (jo se e kam ble une lol) por me te vertete ja vlen, per ate cmim. Biles me c'shoh ka rene ca, se kur e mora une u be 1 vit e ca, ishte akoma me shume.

  Brari, duro dhe pak sa te filloj sezoni i plazhit (me c'duket qe tani, do filloj shpejte kete vit se ka fillu vapa qe tani, gje qe sndodh kaq shpejt, je me fat ta dish). Bej dhe pak durim, e do te sjell chicks me bikini te kullosesh syckat e te kernaqesh.

  Intruder ke soft? per apss e ke fjalen?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PINK : 28-01-2013 mė 12:45

 16. #56
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Jo nuk e shes Reiart . E kam ketu e mbi 10 vjet ate aparat. E kam blere goxha atehere, por e ruaj Jo per ate qe ka kushtuar por ku I dihet ndonje dite mbas, 15 vjet te tjera ndoshta rikthehen prape ( se besoj ). lol. Ne fakt, do ble nje film per qef e ta shkrep ndonje dite qe vjen. Eshte akoma I ri, sepse se kam perdorur shume, pavarsisht kohet ndryshojne. Te pershendes. P.s. Thirsty nikon D7000 eshte aparati.
  po ato ato jeans cfare lloji jan?
  te tuat jan?

  mund te shikoj me shume se aq?


  Po ti kur do nxjerresh veten? 17. #57
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Po 18-105 mm VR lens perdor tani, me ate qe erdhi vete camera. Prandaj, tani dua te ble micro lense (qe e diskutuam te ajo tema tjeter), diku aty te 500 dollare.
  Pink, per mendimin tim personal... thjesht personal... per mua mos i harxho ato dollare ne nje lente makro. Per 2 arsye:
  - Eshte veshtire ta perdoresh ate lente per cfaredo tjeter pervecse per makro. Ndoshta per ndonje gjysem portret me fokus te syri po aq. Edhe do te te kufizojne llojin e fotografise qe ben.
  - E dyta, nga gjithe fotot qe kam pare nga ti, ato qe me kane mbetur ne mend jane te gjitha street photography... ka qene ajo e bere nga makina nje here qe ishte shume interesante... nje nga me te mirat e tua... edhe nje foto trotuari e rruge me njerez... ti anon nga fotografia urbane e tipit Cartier-Bresson. Nuk te konceptoj dot duke ndenjur mbi lule apo fije bari per te fotografuar insekte fjala vjen :P


  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Megjithate eshte camera e mire shume. Vetem review-s te lexosh rreth kesaj camera (jo se e kam ble une lol) por me te vertete ja vlen, per ate cmim.
  D7000 ia vlen per gjithcka... eshte superiore ndaj shume kamerave ne shume gjera. E vetmja pakenaqesi qe kam eshte: Continuous shooting me 6 foto/sekonde. Ne teori Nikon e ka bere me aq... po ka harruar te thote nje gje kur ble aparatin ... qe do te te duhet nje karte memorje minimlaisht class10 sdxc qe shkruajne me 90 mbps... e cila per 64gb kushton 180 dollare. Perndryshe 6fps e mbysin me buffer dhe nuk ben dot me shume 9-12 foto rresht.


  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Intruder ke soft? per apss e ke fjalen?
  Jo jo... te kisha nis nje nga linku i forumit send email edhe thashe se do vinte te jersey po e shof qe s'nuk... shife nje here prej ketu:
  http://www.mediafire.com/?2okl748zobian98

 18. #58
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  53
  Postime
  623
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Pink, per mendimin tim personal... thjesht personal... per mua mos i harxho ato dollare ne nje lente makro. Per 2 arsye:
  - Eshte veshtire ta perdoresh ate lente per cfaredo tjeter pervecse per makro. Ndoshta per ndonje gjysem portret me fokus te syri po aq. Edhe do te te kufizojne llojin e fotografise qe ben.
  - E dyta, nga gjithe fotot qe kam pare nga ti, ato qe me kane mbetur ne mend jane te gjitha street photography... ka qene ajo e bere nga makina nje here qe ishte shume interesante... nje nga me te mirat e tua... edhe nje foto trotuari e rruge me njerez... ti anon nga fotografia urbane e tipit Cartier-Bresson. Nuk te konceptoj dot duke ndenjur mbi lule apo fije bari per te fotografuar insekte fjala vjen :P
  Mund vetem te shtoja dicka. Meqe do te provosh ne macro, perpara se te harxhosh ato 500 $ nje opsion shume me i lire eshte edhe Raynox DCR-150 apo DCR-250. 150 fillon nga 65$ dhe 250 nga 75$. Perdoret shume lehte sepse montohet ne lenten ekzistuese me kapse pa e hequr lenten nga aparati. Ka te mirat dhe te keqiat e veta por per aq ja vlen te eksperimentosh. Per me teper te bej nje pershkrim personal mbas 10-12 ditesh kur ta kem ne dore dhe ta provoj vete.
  Edhe nje sugjerim tjeter, per macro ne 80% te rasteve do te duhet tripod, ne dore do te jete shume veshtire.
  Injoranti eshte......
  Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

 19. #59
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga Reiart Lexo Postimin
  Edhe nje sugjerim tjeter, per macro ne 80% te rasteve do te duhet tripod, ne dore do te jete shume veshtire.
  Behet Reiart edhe me dore behet sa te duash se te gjitha makrot sot jane f2.8 edhe me nje fare drite me force mesatare, mjafton te rritesh ISO-n edhe kompenson per shpejtesi diafragme te larta... 1/250 e sekondes e kap pa frike... aq me teper pastaj kur fotografon lule etj qe mund te perdoresh flash.

  Me keto konverterat lind problemi qe thua ti... Pinku ka nje objektiv qe maksimumi hapet f3.5 besoj... po ne 18 milimetra nuk ka ca makrosh te beje... keshtu do te shkoje ne 100 mm dhe do e kete f5.6 hapjen ... shume e ulet... ky raynox do ja uli akoma sasine e drites duke ngushtuar kendin optik edhe do rezultoje ne sa???... te themi 2 stops me pak? Atehere po qe do ulet shpejtesia e diafragmes edhe do i duhet tripod... Plus shikoje ca diametri kane ato...

  Efekti Vignette eshte i padiskutueshem.... e garantuar!
  Plus me ate lente qe ka Pink, distorsioni eshte i garantuar!

  Nga gjithe keto aksesoret per objektiva... i vetmi qe do i sugjeroja Pinkut edhe qe kursen nje qerre me dollare per kompozime te bukura... eshte Lensbaby http://www.lensbaby.com/lenses.php nuk ke pse te blesh lente tilt-shift dhe kane efekte te papara...

  Te keta nje makro converter kushton te 50 dollare dhe funksionon duke larguar piken nodale te lentes nga sensori... shkurt i rrit focal length... preferohet kjo per mendimin tim se sa ti shtosh lentes elemente optike
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Force-Intruder : 20-03-2012 mė 10:02

 20. #60
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  53
  Postime
  623
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Nga gjithe keto aksesoret per objektiva... i vetmi qe do i sugjeroja Pinkut edhe qe kursen nje qerre me dollare per kompozime te bukura... eshte Lensbaby http://www.lensbaby.com/lenses.php nuk ke pse te blesh lente tilt-shift dhe kane efekte te papara...

  Te keta nje makro converter kushton te 50 dollare dhe funksionon duke larguar piken nodale te lentes nga sensori... shkurt i rrit focal length... preferohet kjo per mendimin tim se sa ti shtosh lentes elemente optike
  Ngaqe une perdor Fujifilm Finepix s9600 i jam drejtuar Raynox-it se nuk kam lente per te nderruar. Ndersa aparati i Pink-ut eshte univers me vete dhe lejon nje game te gjere opsionesh. Ai 50$ po me duket shume interesant si fillim me vone te meson puna vete.
  Injoranti eshte......
  Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •