Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 287 prej 287
 1. #281
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  qkam u bo kishte disa zera se ne rrethinen e kumanoves jan par grupe shqiptaresh te uniformuar sa qendron kjo e vertet kjo infortmat

 2. #282
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Topalli: Shkupin e liruan shqiptart, reagojn maqedonasit


  Publikuar: 05.04.2012 - 10:45

  Shkup, 5 prill Kryeparlamentarja shqiptare Jozefina Topalli n fjalimin e saj t mbajtur n Kuvendin e Republiks s Maqedonis mes t tjerash ka thn se Shkupin t part e kishin liruar shqiptart, kurse Shkupi, Dibra dhe Manastiri ishin br qendra t lvizjes shqiptare.

  "Ndodhi pikrisht n shkurt t vitit 1844, kur 10 mij kryengrits n udhheqjen e Dervish Cars e kishin liruar Shkupin dhe shtruan krkesn pr autonomi. Nga kjo koh, Shkupi, Manastiri dhe Dibra ishin disa prej qendrave t lvizjes shqiptare pr lirim, raporton Zhurnali. Lvizja patriotike shqiptare sht zhvilluar paralelisht me kryengritjen maqedonase t Ilindenit n 2 gusht 1903, ku n Manastir ishte prkrahur edhe nga popullata shqiptare, e cila ishte aktive pr krijimin e republiks s Krushevs, ku Kshilli i udhhequr nga shqiptari Vangjel Dino ishte prbr nga prfaqsues t maqedonasve, shqiptarve dhe vllehve", tha Topalli.

  Megjithat kundr ksaj deklarate t nxeht, kan reaguar historiant maqedonas. "Ajo q e flet Topalli sht thjesht politik dhe jo shkenc. Kryengritsit as q e kan liruar Shkupin, as q ka pasur 10 mij ushtar, as q ka pasur krkes pr autonomi. Kto pohime t Topallit nuk jan n asnj dokument turk, ose t shkresave diplomatike franceze ose britanike", theksojn historian maqedonas pr TV "Kanal 5" q nuk kan pranuar t flasin publikisht.

  Kryetarja e Kuvendit t Shqipris sht zyrtarja e par nga Shqipria e cila i prek kto tema t cilat shpeshher kan qen tem e debateve ndrmjet historianve maqedonas dhe atyre shqiptar n Maqedoni.

  Sipas historianve maqedonas Shkupi sht qytet i maqedonasve dhe Republika e Krushevs sht vetm angazhim i kryengritsve maqedonas dhe q ather datojn rrnjt e Maqedonis si shtet.

  Pohimet e Topallit konsiderohen edhe si nj prgjigje direkte diplomatike ndaj enciklopedis maqedonase e cila shqiptart i quajti njerz t egr t cilt kan zbritur nga malet n kto troje dhe jan ardhacak.
  http://kohaditore.com/index.php?page=1,15,94367
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 3. #283
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Fjalimi i Topallit nxiti reagimin e historianve


  Vlersimet e kryeparlamentares shqiptare Jozefina Topalli n Kuvendin e Maqedonis pr rolin e shqiptarve n periudhn e sundimit osman dhe lirimin e Shkupit n vitin 1844 nga 10 mij kryengrits shqiptart t udhhequr nga Dervish Cara kan shkaktuar reagime t ndryshme jo vetm n media t caktuara, por dhe n mesin e historiatt shqiptar dhe maqedonase. Katerina Todorovska nga instituti i historis maqedonase konstatimet e Topallit i cilson si politike ndrsa propozon q pr t gjitha shtjet e disktueshme t sqarohen bashkrisht nga historiant maqedonas dhe shqiptare.
  Un do apeloja t ulemi me kolegt historian shqiptar pavarsisht nga ajo q sht thn n politik, t ulemi dhe ta shqyrtojm at pjes jo vetm pr Derish Carn, jo vetm pr kryengritjen e Ilindenit, jo vetm pr 12 gushtin lirimin e Shkupit, pra gjith at q na ne na dhemb. Apeloj t mos keqprdoret historia pr qllime politike, tha Katerina Todoroska, historiane.
  Por, historiani Skender Asani thot se ekzistojn fakte t pamohueshme q vrtetojn pohimet e kryeparlamentares Topalli se Shkupi sht liruara nga forcat kryengritse t Dervish Cars. Madje Asani si dshmi jep jo vetm dokumentet e shteteve me relevanc por edhe shkrimet t gazetave serbe t saj kohe.
  Shqiptart nuk i kan zbuluar dhe nuk kan shkruar pr kto ngjerje vet histroriografia maqedonase vet dokuemetet e forin ofisit, ato franceze, vieneze, t gjitha flasit pr kt kryengritje t jashtzakonshme dhe sidomos pr figurn e Dervish Cars ,... n kt drejtim argumentojn dokumentet dhe shtypi autentik i kohs. Ne vetm po plasojm nj gazet beogradase novine e cila argumenton se n Shkup n at periudh e kan liruar 20 mij kryengrits shqiptar Shkupin, deklaroi Skender Asani, historian.
  Kryetarja e Kuvendit t Shqipris Jozefina Topalli n fjalimin e saj n Kuvendin e Maqedonis ka vlersuar se marrdhniet mes shqiptarve dhe maqedonasve gjat gjith periudheve t historis kan qen t mira dhe me qllim lirimin e tyre nga sundimet e ndryshme. Lidhur me kryengritjen e Dervish Cars m 17 maj 1844, ja far ka deklaruar Kryeparlametarja Topalli.
  Ishte pikrisht ktu kur n shkurt 1884, 10 mij kryengrits nn drejtimin e Dervish Cars, liruan Shkupin dhe paraqitn krkesn pr autonomi. Q nga ajo koh Shkupi, Manastiri dhe Dibra u bn nga qendrat kryesore t lvizjes shqiptare pr lirim kombtar, deklaroi Jozefina Topalli, kryetare e parlamentit t Shqipris. Gjyltene Rexhallari

  http://alsat-m.tv/lajme/vendi/125045.html
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 4. #284
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2011
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Fjalimi ishte i drejt i Jozefina Topallit dhe i kot sht reagimi i Maqedonasve,sepse faktet ekzistojn n dobi t Kryeparlamentares Shqiptare..

 5. #285
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga seleukeia Lexo Postimin
  Fjalimi i Topallit nxiti reagimin e historianve


  Vlersimet e kryeparlamentares shqiptare Jozefina Topalli n Kuvendin e Maqedonis pr rolin e shqiptarve n periudhn e sundimit osman dhe lirimin e Shkupit n vitin 1844 nga 10 mij kryengrits shqiptart t udhhequr nga Dervish Cara kan shkaktuar reagime t ndryshme jo vetm n media t caktuara, por dhe n mesin e historiatt shqiptar dhe maqedonase. Katerina Todorovska nga instituti i historis maqedonase konstatimet e Topallit i cilson si politike ndrsa propozon q pr t gjitha shtjet e disktueshme t sqarohen bashkrisht nga historiant maqedonas dhe shqiptare.
  Un do apeloja t ulemi me kolegt historian shqiptar pavarsisht nga ajo q sht thn n politik, t ulemi dhe ta shqyrtojm at pjes jo vetm pr Derish Carn, jo vetm pr kryengritjen e Ilindenit, jo vetm pr 12 gushtin lirimin e Shkupit, pra gjith at q na ne na dhemb. Apeloj t mos keqprdoret historia pr qllime politike, tha Katerina Todoroska, historiane.
  Por, historiani Skender Asani thot se ekzistojn fakte t pamohueshme q vrtetojn pohimet e kryeparlamentares Topalli se Shkupi sht liruara nga forcat kryengritse t Dervish Cars. Madje Asani si dshmi jep jo vetm dokumentet e shteteve me relevanc por edhe shkrimet t gazetave serbe t saj kohe.
  Shqiptart nuk i kan zbuluar dhe nuk kan shkruar pr kto ngjerje vet histroriografia maqedonase vet dokuemetet e forin ofisit, ato franceze, vieneze, t gjitha flasit pr kt kryengritje t jashtzakonshme dhe sidomos pr figurn e Dervish Cars ,... n kt drejtim argumentojn dokumentet dhe shtypi autentik i kohs. Ne vetm po plasojm nj gazet beogradase novine e cila argumenton se n Shkup n at periudh e kan liruar 20 mij kryengrits shqiptar Shkupin, deklaroi Skender Asani, historian.
  Kryetarja e Kuvendit t Shqipris Jozefina Topalli n fjalimin e saj n Kuvendin e Maqedonis ka vlersuar se marrdhniet mes shqiptarve dhe maqedonasve gjat gjith periudheve t historis kan qen t mira dhe me qllim lirimin e tyre nga sundimet e ndryshme. Lidhur me kryengritjen e Dervish Cars m 17 maj 1844, ja far ka deklaruar Kryeparlametarja Topalli.
  Ishte pikrisht ktu kur n shkurt 1884, 10 mij kryengrits nn drejtimin e Dervish Cars, liruan Shkupin dhe paraqitn krkesn pr autonomi. Q nga ajo koh Shkupi, Manastiri dhe Dibra u bn nga qendrat kryesore t lvizjes shqiptare pr lirim kombtar, deklaroi Jozefina Topalli, kryetare e parlamentit t Shqipris. Gjyltene Rexhallari

  http://alsat-m.tv/lajme/vendi/125045.html

  Nuk ka historiane sllavo-maqedon . Nuk ka shkrimtare sllavo-maqedon . Nuk ka pasur luftetare sllavo-maqedon .

  Te ashtuquajturit shqkrimtare sllavo-maqedon e kishin kryere shkollen pra se te lindin.

  Nuk munde te mbrojshe nje histori te klonuare ,duke e perbuzur nje histori reale .

 6. #286
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Grafite “Vdekje shqiptarve” n Shkup

  N periferi t Shkupit jan regjistruar grafite t reja antishqiptare me porosin “Vdekje pr shqiptart”.

  Grafitet e tilla jan shkruar n lagjen Draev t Shkupit, n rrugn kryesore q lidh fshatrat e banuara me shqiptar t zons s Karshiaks. Grafite t tjera jan edhe n brendi t lagjes, n muret prball shkolls s mesme dhe lokalitete tjera.

  Autoritetet e MPB-s kan theksuar se do t regjistrojn rastin n terren dhe do t ndrmarrin masat pr evitimin e rasteve t tilla provokuese dhe urrejtse.

  Lagja Draev n dalje t Shkupit sht kryesisht e dominuar me popullsi maqedonase. Pas incidenteve t fundit n Maqedoni jan shtuar edhe grafitet raciste dhe antishqiptare n Shkup, Ohr, Manastir dhe qytete tjera.

  INA
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #287
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,669
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime
  Citim Postuar m par nga Explorer Lexo Postimin
  ti sa here ta kam ras k....rin , prap nuk e kupton qe jam mashkull
  Jo sharje dhe ofendime te anetaret perndryshe do perjashtohesh per thyerje rregullash.
  Merre si paralajmerim te pare.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •