Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457

  Question Pse mu grat jan duke u kthyer n islam?

  N nj koh kur islami sht i prballur me ashprsin e mediave veanrisht kur statusi i grave n islam diskutohet, mund t duket e habitshme t msohet se islami sht feja m n rritje n bot dhe madje m ironike sht q statistikat tregojn q maxhoranca e t konvertuarve (n fen islame) jan gra.

  Statusi i grave n shoqri nuk sht nj dshtje e re e as e vendosur plotsisht dhe ku islami pmendet, pr shum vet termi grua muslimane krijon imazhet e nnave t lodhura t lidhura n zingjir pas tavolins, viktima t shtypura t indoktrinimit, t trbura pr tu europianizuar dhe kshtu me rradh. T tjert flasin gjat pr t shpjeguar hixhabin si nj penges, duke e turbulluar mendjen dhe duke komentuar q femrat e konvertuara ose jan t laratrush, t trasha apo tradhtare t gjinis s tyre.

  Un i refuzoi t tilla akuza dhe i ofroi atyre kt pyetje: Pse ka kaq shum gra t cilat kan lindur dhe jan rritur n ashtu quajturn shoqri t civilizuar t Europs dhe Ameriks, me dshir jan duke refuzuar lirin dhe pavarsin pr t pranuar nj fe q gjoja i shtyp ato dhe e cila sht gjrsisht e supozuar se sht paragjykuese ndaj tyre?

  Si nj e krishtere e konvertuar n islam, Un vetm t prezantoi eksperiencn time personale dhe arsyet pr refuzimin e liris q grat thon se kan n kt shoqri n favor t fes s vetme q me t vrtet liron grat nga t dhnurit ne nj status dhe pozicion i cili sht trsisht unik kur krahasohet me at q palt jo-muslimane kan.

  Prpara se t bhesha muslimane, un kisha tendenca t forta feministe dhe kam njohur q ku grat viheshin n pyetje, shum zvarritje ndodhnin, ende pa qen e aft pr ta par at n hartn shoqrore. Problemi ishte duke u br i ri shtjet e grave u ngritn pa u zgjidhur ato t mparshmet n nj mnyr t knaqshme. Si shum gra t cilat ndaj t njjtin nivel me mua. Un do ta akuzoja islamin si nj fe seksiste, diskriminuese, shtypse dhe duke i dhn burrave m shum privilegje. T gjitha kto vinin nga nj person i cili nuk ka ditur pr islamin, nj i cili ka qen i verbr dhe n injoranc (ndaj ksaj feje) dhe i kishte pranuar kt prkufizim t prfytyruar t islamin.

  Megjithat, pr kundr kritikimit tim t islamit, pr brenda un nuk isha e knaqur me vet statusin tim si nj grua n kt shoqri. M dukej mua q shoqria do ti prkufizonte termat si liri dhe lirim dhe pastaj kto prkufizime u pranonin nga grat pa u prpjekur pr ti vn n pyetje ose pr ti prballur ato. Kjo ishte nj kontradikt e madhe midis asaj far grave i sht treguar n teori dhe far aktualisht ndodh n praktik.

  Sa m shum q t meditoja, un ndjeja nj zbraztir t madhe. Un isha me ngadal duke filluar t arrija nj etap-paknaqsia ime me vet shoqrin. dogj dukej se po degjenerohej mbrapsht, pr kundr t gjitha thirrjeve q ishin duke u prhapur n 1990, sikur kjo dekad do t ishte dekada e suksesit dhe prosperitetit. Dika vitale dukej se mungonte n jetn tim dhe asgj nuk do ta mbushte kt boshllk. T qnurit nj e krishter nuk bri asgj pr mua dhe un fillova ta merrja n pyetje autenticitetin e vetm t prkujtuarit t Zotit vetm n nj dit, t dielave! Ashtu si ndodhi edhe me shum t krishter t tjer, u isha pshtjellur nga hipokrizia e Kishs dhe isha duke u br e shqetsuar me konceptin e Trinitetit dhe hyjnizimin e Jezusit. Si rrjedhim, un fillova t shikoja n islam. S pari un isha duke u interesuar n shikimin e atyre shtjeve t cilat veanrisht trajtonin grat. Un isha e habitur. far lexova dhe msova pr veten time m tregoj shum pr veten time si nj grua dhe gjithashtu rreth asaj se ku mbshtetet shtypja ndaj grave, n do sistem tjetr dhe mnyr jetese jasht islamit. Grave muslimane ju jan dhn t drejtat etyre n do aspekt me prkufizimin e rolit t tyre n shoqrin e tyre, ashtu si e kan edhe burrat, pa padrejtsira ndaj asnjrit prej tyre.

  Ashtu si Allahu thot: Kush bn ndonj nga punt e mira, qoft mashkull ose femr duke qen besimtar, t tillt hyjn n xhennet dhe nuk u bhet far padrejtsie. [el-Nisa:124]

  Kshtu pasi i hoqa keqkuptimet e mija rreth statusit t vrtet t gruas n islam, un tani e hodha shikimin m tutje. Un dshiroja t gjeja at gjn q do t ma mbushte boshllkun n jetn time. Vmendja ime ju drejtua besimeve dhe praktikave t islamit. Ishte vetm pas vendosjes s themeleve, q un do t filloja t kuptoja ku t kthehesha dhe k t vija prioritet. Kto jan shpesh zona q kan shum pak vmendje ose kundrshtim n shoqri dhe kur studjova besimin islam, u b e qart pse ky sht rasti, kaq i prer, pa gabime dhe gjrsisht i kuptueshm me detaje q nuk mund t gjenden askund tjetr.

  Themeli i besimit islam sht teuhidi i cili sht nj mesazh i thjesht La ilahe il-Allah. sht njohja q Allahu i vetm e meriton t adhurohet dhe pastaj drejtimi i t gjitha adhurimeve vetm Atij, rrnja e besimit e cila godet t gjitha adhurimet fallse dhe sht ajo prej ku secili person i cili dshiron seriozisht t studioj pr islamin, duhet t filloj.

  Deri kur arrita n kt pik un isha t takohesha me gra muslimane q e praktikonin fen dhe nuk imagjinohet se sa e sigurt u ndjeva dhe e mirpritur n shoqrin e tyre. Kishte nj sens qetsie dhe thjeshtsie midis tyre dhe un dshiroja ta ndaja me to. Kto motra, un nuk i shikoja si shoqe, por si kshilltare dhe mbshtetse gjithashtu dhe bukuria e shoqris s tyre ishte q secili ishte i lidhur pr t njtn arsye, pr ta ndihmuar njri-tjetrin n adhurimin e Alllahut. Kjo sht far i bashkoi zemrat e tyre s bashku.

  Allahu thot: Dhe Ai sht q bashkoi zemrat e tyre. Edhe sikur ta shpenzoshe gjith ata q sht n tok, nuk do t mund t'i bashkoje zemrat e tyre, por All-llahu bri bashkimin e tyre, pse Ai sht i gjithfuqishm, i urt. [el-Enfal-63]

  Elhamdulilah, e kam pranuar islamin me dshir.

  Prmes leximit, krkimit dhe pjesmarrjes n ligjrata, un kam arritur ta njoh Zotin tim. Un jam njohur me Emrat (Esma) dhe Atributet (Sifatet) e Tij t bukur dhe perfekte. Kjo m ka ndihmuar shum pr t kuptuar tr fen. Pr t ditur pr shembull q midis Emrave t Allahut sht q Ai sht m i Urti (el-Hakim) dhe m i drejti (El-Adl) dhe si rezultat Ai urdhron vetm at q sht e urt dhe e drejt, kjo do t jet si mbshtetje pr nj person sesa t krkoj justifikime pr ligjet e Allahut ose t filloj t dyshoj rreth drejtsis s ligjve t Allahut. Tani, elhamdulilah, e kuptoi m mir pse disa dijetar musliman e theksojn aq shum q muslimant duhet t msojn rreth Emrave dhe Atributeve t Allahut, prpara se t fillojun t arsyetojn me ligjet e Allahut. Nse un do t isha bazuar tek qndrimi se Islami jep trajtimin m t mir pr grat dhe ta kisha br kt si arsyen time pr t hyr n islam athere besimi im hert apo von do t vihej prball disa ligjeve q jan t urdhruara nga Allahu por nuk mund t kuptohet n mnyr racionale dhe logjike ose t shikohet ndonj urtsi prapa tyre. Sikur t mos i kisha studjuar themelet e besimit , t quajtur Teuhid dhe t mos e kisha par sesi Allahu e prshkruan Veten e Tij n Librin e Tij, ndodhta un do t kisha qen ende n errsir. Dhe t gjitha falenderimet dhe lavdrimet i takojn Allahut i cili m udhzoi tek e vrteta, sht sikurse Ai ka thn: All-llahu e v me at (me Kur'anin) n rrugt e shptimit at q ndjek knaqsin e tij dhe me ndihmn e Tij i nxjerr ata prej errsirave n drit dhe i udhzon n nj rrug q sht e drejt. [el-Maide:16]

  Arsyeja pse grat jan duke u kthyer n islam duhet patjetr t ket t bj me nderin q islami i jep atyre dhe barazin me t cilin i trajton njerzit, jo vetm n termat e gjinive por gjithashtu n tremat e racave, nacionaliteteve, klasave etj... Megjithat, arsyeja mbizotruese pse un dhe shum si puna ime jan trhequr nga islami sht sepse islami i prgjigjet pyetjeve m t rndsishme pr t cilat gjithmon kam pyetur: Pse jam un n kt bot? Kshtu un e kaprceva pengesn (paragjykimet) dhe pash se far ka n ann tjetr...elhamdulilah, un zgjodha islamin.  Hanife Ashavi

  Marr nga: Dava ila Allah vol. 1 nr. 3

  Prktheu: Ammar Ardit Kraja

  Publikimi i par: 24.6.2005

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e JACK FOLLA
  Antarsuar
  10-11-2003
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  45
  Postime
  120

  Pse

  Pse? .
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Lexoje edhe njeher do ta kuptosh PSE!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •