Close
Faqja 2 prej 54 FillimFillim 12341252 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 1065
 1. #21
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Antarsuar
  29-09-2006
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Fjala e Hatixhe Latifi-Pupovcit n konferencn pr media lidhur me abuzimet n sektorin e shndetsis
  22 MARS 2012 - E Enjte 07:25

  Lidhur me Udhzimin Administrativ pr t cilin foli Liburni, Ministri Agani n nj komunikat si prgjigje ndaj reagimit t Federats Sindikale t Shndetsis s Kosovs, jep disa arsye t cilat e kan shtyr pr t nxjerr kt udhzimi administrativ:

  1. Sigurimin e shrbimeve cilsore shndetsore pr qytetart e Kosovs N fakt me kt UA pretendohet t prmirsohen shrbimet shndetsore n institucionet private n t cilat, duke marr parasysh situatn socio-ekonomike n Kosov, kan mundsi shrimi vetm nj numr shum i vogl i qytetarve t Kosovs.

  2. Zvoglimin e informalitetit n sektorin privat - Ministri Agani ka deklaruar se kjo sht br pasi q mjekt e huaj prkundr faktit se me udhzimin administrativ t mparshm ( Nr. 12/2006) kan qen t lejuar t punojn deri n 30 dit brenda nj viti, ata nuk e kan respektuar kt. Mirpo, n vend q Ministria e Shndetsis t merret me sanksionimin e atyre q e shkelin ligjin, paradoksalisht zgjat kohn e lejes s prkohshme t puns s profesionistve shndetsor jo-kosovar. Por, kush mund t garantoj se edhe me kt rast, nse Ministria e Shndetsis nuk ndrmerr masa, puntort shndetsor jo-kosovar nuk do t keqprdorin kohzgjatjen e lejes s puns.

  3. Shtimin e mundsive pr trajnimin e puntorve shndetsor t vendit Trajnimi i puntorve shndetsor duhet t bhet n mnyr t organizuar dhe po t ishte ky shqetsimi i Ministrit ai do ti kishte rritur fondet pr trajnimin e puntorve shndetsor dhe sjelljen e ekspertve n QKUK n emr t ktij trajnimi. Prandaj, ne mendojm se ky Udhzim Administrativ vetm se e rrit mundsin e prfitimit t disa klinikave private por jo edhe trajnimin e stafit shndetsor.

  4. Avancimin e sektorit privat shndetsor dhe rritjen e konkurrencs midis dy sektorve - Avancimi i sektorit privat shndetsor nuk varet vetm nga mjekt e huaj q vijn t punojn n Kosov. Kjo sht nj prulje dhe nj degradim i gjith puntorve shndetsor n Kosov dhe i gjith angazhimit t tyre q prkundr t gjitha pengesave q vijn nga Ministria e Shndetsis vazhdojn t kryejn me sukses punn e tyre. Ndrsa, arsyetimi se ky Udhzimi Administrativ shrben pr rritjen e konkurrencs n mes t dy sektort sht tepr absurd. N gjendjen n t ciln e ka sjell kjo Qeveri sektorin publik shndetsor, nuk ka nevoj fare t prmendet termi konkurrenc. Kjo pr arsye se duke degraduar deri n kt mas sistemin publik shndetsor, nuk sht edhe vshtir ti bhet konkurrenc n shrbime ktij sektori. Bile edhe ato pak shrbime q mund t bjn konkurrenc n sektorin publik, shum her sht folur pr ti shndrruar n partneritet publiko-privat duke paralajmruar n kt mnyr nj rrnim total t sektorit publik.

  5. N funksion t sigurimit t shrbimeve shndetsore q nuk ofrohen n institucionet publike shndetsore Prioritet i nj Ministrie do t duhej t ishte ofrimi i shrbimeve n institucione publike pa penguar ofrimin e tyre n institucionet private. Mungesa e personelit pr lmit deficitare n Kosov duhet t jet fakt shqetsues pr MSH, prandaj edukimi i mjekve pr kto lmi duhet t ishte prioritet i MSH. Prndryshe, pr 12 vite t funksionimit t MSH n Kosov, me nj planifikim adekuat t buxhetit deri m tani kan mundur t bnin specializimet jasht Kosovs, pr fushat deficitare, s paku dy gjenerata t mjekve t cilt tani m do t duhej t ishin ata q trajnojn mjekt tjer n Kosov. Mirpo, n ann tjetr sht shqetsues fakti se n institucionet publike nuk ofrohen as shrbimet pr t cilat ka personel shndetsor vendas. Kjo pr faktin se nuk funksionalizohen aparatet, nuk sigurohen barnat, materiali shpenzues, reagjentt dhe mjetet tjera diagnostikuese. E gjith kjo, jo pse nuk ka buxhet pr to, por sepse ashtu dshirojn t jet, n mnyr q pacientt t orientohen n sektorin privat.

  6. Sigurimin e shrbimeve shndetsore sa m cilsore dhe m t lira pr qytetart e vendit Shrbimet shndetsore q kryhen nga mjekt jo kosovar, ekskluzivisht n institucionet private, nuk jan m t lira se sa po t kryheshin nga mjekt kosovar nse do t siguroheshin kushtet e puns dhe trajnimi i tyre, gj t ciln do t duhej t planifikonte Ministria e Shndetsis. Mirpo pr kt nevojitet nj menaxhim i mirfillt i institucioneve shndetsore ku prgjegjsia dhe llogaridhnia do t ishte shtyll e funksionimit, e i cili nuk mund t bhet me njerz t korruptuar.

  Komiteti pr shndetsi Lvizja VETVENDOSJE!

 2. #22
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Antarsuar
  29-09-2006
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Fjala e Liburn Aliut n konferencn pr media lidhur me abuzimet n sektorin e shndetsis
  22 MARS 2012 - E Enjte 07:01

  Me dy muaj vones kuptuam pr Udhzimin administrativ t Ministris s shndetsis pr lejen e prkohshme t puns pr mjekt jorezident n Kosov i cili qenka aprovuar m 10.01.2012 dhe i cili nuk sht publikuar askund deri n ditn e sotme nga Ministria e Shndetsis. Me gjith faktin se rregullorja n t ciln thirret Ministri n preambuln e ktij Udhzimi Administrativ e obligon at t zhvilloj konsultime t gjra rreth prmbajtjes s tij, ai zgjodhi q kt udhzim ta aprovoj fshehurazi.

  Pra, shtrohet pyetja, pse nj akt nnligjor i cili do t duhej ti kontribuonte prmirsimit t gjendjes n shndetsi nuk bhet publik. Ne mendojm se ky akt nnligjor nuk ka pr qllim ti kontribuoj prmirsimit t gjendjes n shndetsi por zhvillimit t papenguar t biznesit privat shndetsor n Kosov. Ne nuk jemi kundr inisativs s lir dhe krijimit t profitit privat, por do inisiativ private duhet t zhvillohet n pajtim me ligjet e shtetit.

  Nse ligji n Kosov ka prcaktuar kushte t veanta pr punsimin e shtetasve t huaj si n do shtet tjetr t bots, sht pr tu uditur fakti se u dashka t kemi nj trajtim m preferencial pr punsimin e puntorve shndetsor jo-kosovar. do vend n bot i kushton kujdes t veant dy segmenteve kryesore q sigurojn mirqenien e nj shoqrie: shndetsis dhe arsimit. Edhe nse n t gjitha fushat tjera politikat e punsimit t shtetasve t huaj kan lehtsi por n kto dy fusha ato jan restriktive, pikrisht pr shkak t rndsis q kan pr mirqenien e qytetarve.

  Ndrkaq, ky Udhzim administrativ na tregon se n Kosov sht e kundrta: shtetasi i huaj punsohet m leht n shndetsi sesa n fushat tjera. N baz t Udhzimit administrativ, puntori shndetsor jo-kosovar mund t marr leje t prkohshme pune n afat prej 8 ditsh me t ciln mund t punoj n Kosov pr 6 muaj.

  Pra me nj lehtsi t jashtzakonshme i jepet leja nj puntori shndetsor t huaj prderisa procedurat pr punsimin e puntorve vendas jan shum m burokratike!

  Kjo praktik t ciln Ministri e ka br me kt Udhzim sht e papar dhe e padgjuar n ndonj nga vendet e rajonit e mos t flasim pr shtetet e zhvilluara evropiane. N t gjitha vendet e tjera me kt problematik merren Odat e Mjekve t cilat n mnyr shum konkrete precizojn se cilat jan kriteret q nj mjek jo-rezident mund t punoj n shtetet prkatse. N t gjitha kto shtete prioriteti sht zhvillimi i kuadrit vendor dhe ruajtja e interesave t tyre. Duke shfrytzuar mungesn e ktij institucioni, ministri kok n vete vendos dika shum t rrezikshme duke pasur parasysh se edhe n t kaluarn mjek t huaj dhe t pakontrolluar kan kryer vepra t ndaluara t cilat jan akoma n gjykata dhe kan ndikuar edhe n imazhin e keq jo vetm t shndetsis n Kosov.

  Sipas ktij udhzimi administrativ, me rastin e parashtrimit t krkess pr punsim t prkohshm t profesionistit shndetsor jo-kosovar, n Udhzimin administrativ nuk prfshihen:

  Krkesa pr njohjen e gjuhve zyrtare n Kosov n nivelin e komunikimit me t smurin, kriter ky i cili aplikohet n t gjitha vendet n bot.

  Krkesa pr historin profesionale gjegjsisht certifikata se nuk sht nn hetime pr kryerjen e ndonj krimi.

  Sipas ktij Udhzimi nuk specifikohet se nga mund t vijn kta mjek. Praktikisht sipas tij mund t vin mjek nga shtete t njohura pr sisteme t dobta shndetsore.

  Nuk jan parapar fushat n t cilat mund t punsohen profesionistt e huaj. Thjesht a ekziston nj analiz nga Ministria e shndetsis se n cilat lmi kemi munges ekspertsh n Shndetsin n Kosov si pretendon Ministri?

  Kjo sht edhe nj goditje e radhs pr sistemin shndetsor n Kosov e sidomos stafit mjeksor, t cilt prve q prballen me kushte gati t paprballueshme si pasoj e politikave t ksaj qeverie, tani ata prballen edhe me prbuzje profesionale duke i quajtur t padenj n profesionin e tyre.

  Grupi parlamentar i Lvizjes VETVENDOSJE!

 3. #23
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Antarsuar
  29-09-2006
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Fjala e Visar Ymerit n konferencn e sotme pr media n lidhje me Vendimin e Gjykats Kushtetuese
  21 MARS 2012 - E Mrkur 08:48

  Pika 1 e vendimit t Kuvendit t miratuar m 20 janar 2012 thot kshtu: Kuvendi i Kosovs mirpret, marrveshjet e arritura n mes t Qeveris s Republiks s Kosovs dhe t Serbis prmes procesit t dialogut dhe mbshtet zbatimin e tyre t trsishm.  Kontestimi yn ka qen i bazuar n kt pik. Dhe at n dy momentet kryesore t ksaj pike. N njrn an n mirpritjen e marrveshjeve t arritura dhe n ann tjetr n n mbshtetjen e zbatimit t trsishm t tyre.  - Kjo nnkupton q Kuvendi me mirpritjen e marrveshjeve, e ka shkelur Kushtetutn, meqense Kuvendi nuk mirpret marrveshje ndrkombtare. Me kategorit kushtetuese dhe ligjet n fuqi Kuvendi ratifikon marrveshje ndrkombtare. Mirpritja si e till nuk ekziston n kt kontekst si kategori juridike.  - Sa i prket mbshtetjes s zbatimit t marrveshjes kjo nnkupton q Kuvendi ka pranuar dhe thrret pr zbatimin e ktyre marrveshjeve dhe zotohet se do ti marr obligimet pr zbatimin e tyre, dhe kt pa i ratifikuar fare. Me kt rast Kuvendi sht n kundrshtim me dispozitat kushtetuese q e mbulojn kt shtje por edhe me Ligjin mbi marrveshjet ndrkombtare.  Ne konsiderojm q Kuvendi i Republiks s Kosovs duke e votuar nj vendim t ktill i ka pranuar dhe zotohet se do ti zbatoj marrveshjet ndrkombtare t arritura deri m ather por edhe ato q do t vinin n vazhdim si sht ajo e fusnots pa i ratifikuar. ato.  Ratifikimi si proces nnkupton procedurn q duhet t prmbushet para se shteti mund t marr prsipr detyrime ndrkombtare. Pra n rastin ton, neni 18 i Kushtetuts s Kosovs parasheh ratifikimin e marrveshjeve ndrkombtare nga Kuvendi apo nga Presidenti, varsisht se far marrveshje sht dhe varsisht nga shtja q e trajton marrveshja ndrkombtare. Pr m tepr, paragrafi 3 i nenit 18 t Kushtetuts krijon obligim kushtetues edhe pr Presidentin edhe pr Kryeministrin q ta njoftoj Kuvendin sa her q t nnshkruhet ndonj marrveshje ndrkombtare. Pra, ratifikimi ka pr qllim t shmang tejkalimin e kompetencave apo t autorizimeve gjat arritjes s ndonj marrveshjeje t veant. N rastin kur Presidenti/Presidentja bn ratifikimin e ndonj marrveshjeje ndrkombtare, ai/ajo ushtron kompetencat kushtetuese t tij/saj pr nnshkrim t marrveshjeve ndrkombtare n pajtim me nenin 84 paragrafi 7 q udhheq me politikn e jashtme t vendit n pajtim me nenin 84 paragrafin 10 t Kushtetuts. Kjo sht thelbi i asaj q ka krkuar Lvizja VETVENDOSJE!.  Ne kemi konstatuar se marrveshjet e arritura mes qeveris s Republiks s Kosovs dhe qeveris s Republiks s Serbis jan marrveshje ndrkombtare pr shkak se edhe Kosova edhe Serbia jan dy etnitete q kan status juridik ndrkombtar, dhe si t tilla si marrveshje ndrkombtare ato duhet t kalojn prmes procesit t ratifikimit dhe nuk mund n asnj mnyr q Kuvendi ti mirpret ato, e aq m pak t zotohet se do ti zbatoj ato, pa i ratifikuar ato. Ndrkoh, vendimi i kontestuar i Kuvendit (20 janar) e ka br pikrisht nj gj t till.  1. Gjykata Kushtetuese e ka huqur trsisht shtjen q e kemi krkuar ne. Pra, e jep nj mendimin pr nj shtje pr t ciln ne nuk kemi folur. Arsyetimin pr vendimin e vet e bazon n disa hamendsime q pr mendimin ton nuk jan t lejueshme n nj trajtim juridik t nj shtjeje kaq t rndsishme juridike. N disa pika t vendimit t gjykats, si n at 33 dhe 36, Gjykata Kushtetuese n njfar mnyr hamendsohet me at q kemi krkuar ne. Kjo vrtetohet me prdorimin e shpesht t fjals duket.  Pika 36. N esenc duket se parashtruesit dshirojn q gjykata ta interpretoj vendimin e Kuvendit t 20 janarit 2012 si marrveshje ndrkombtare q krkon ratifikim sipas nenit 18 t Kushtetuts.  Ne n asnj moment nuk kemi thn se vendimi i Kuvendit sht marrveshje ndrkombtare. Kemi thn q vendimi i Kuvendit trajton marrveshje ndrkombtare, i referohet atyre dhe i mirpret ato. E jo q vendimi si i till sht marrveshje ndrkombtare. Ky sht gabim i tmerrshm fillestar q bn nj Gjykat Kushtetuese e cila do duhej t ishte e prbr nga njerz q tashm do duhej ta njihnin ligjin dhe kushtetutshmrin e Kosovs n do pik dhe do duhej q ta kishin nivelin m t lart profesional pr ta trajtuar nj shtje.  2. Gjykata e konfirmon ose e vendos duke e riprsritur n kt vendim t vetin kategorin e mirpritjes karshi marrveshjeve ndrkombtare si instanc juridike, e cila nuk sht e mbuluar deri tani n asnj ligj t Kosovs. Kategoria e mirpritjes nuk ekziston si kategori kushtetuese.  Pika 31: Gjykata rikujton q Kuvendi i Kosovs, n vendimin e 20 janarit 2012, mirpret marrveshjet e arritura n mes qeveris s Kosovs dhe qeveris s Serbis prmes procesit t dialogut dhe mbshtet zbatimin e tyre.  Gjykata nuk ka kurrfar vlersimi t kushtetutshmris s saj, dhe duke mos e vlersuar at, gjykata kushtetuese e vendos njlloj precedenti pr mundsi q Kuvendi i Republiks s Kosovs t mirpret marrveshje ndrkombtare. Ky sht cenim i drejtprdrejt i rendit kushtetues t Kosovs.  Pika 33: Parashtresat e parashtruesve duket q nuk e sulmojn substancn apo procedurn e vendimit t kuvendit, pr m tepr natyrn e tij. Pra, prap sht kjo fjala duket.  Kontestimi yn ka t bj edhe me substancn edhe me procedurn. Ka t bj me tekstin e atij vendimi t Kuvendit i cili e shprfill procedurn e ratifikimit.  Gjykata:  Duket q ata duan t thon q Gjykata n kt rast ta ndryshonte natyrn e vendimit, por nuk ofrojn argumente prova apo arsyetim se si gjykata mund ta bj kt.  Ne skemi thn asnjher q duhet ndryshohet natyra e vendimit, por kemi thn q ky vendim sht antikushtetues dhe duhet t shfuqizohet nga Gjykata Kushtetuese.  Parashtruesit pohojn se vendimi i kuvendit prmban marrveshje ndrkombtare.. ne nuk kemi thn q prmban marrveshje ndrkombtare- dhe prandaj ky ishte nj ratifikim q krkonte zbatimin nenin 18 t Kushtetuts- ne nuk kemi thn q ky vendim duhet t ratifikohet, por duhet t shfuqizohet n kuvend nuk u propozua e as nuk u diskutua q mocioni q gjendej para tij prmbante marrveshje ndrkombtare por q vendimi i miratuar duhej t ratifikohej sipas nenit 18.  N Kuvend nuk e kemi t drejtn ta diskutojm nse nj marrveshje sht ndrkombtare apo jo, kjo shtje sht e rregulluar me Kushtetut dhe me ligj. Me ligj jan dy lloj marrveshjesh: ato q bhen n emr t shtetit (ndrkombtare); dhe ato q bhen n emr t institucionit (ndrinstitucionale). Kategoria e par krkon ratifikim kurse kjo e dyta jo.  Pika 34: Pr m tepr, parashtruesit nuk i kan shtjelluar dallimet ndrmjet nenit 18.1 dhe 18.2 dhe cili do t duhej t zbatohej n kt rast.  Dallimi mes tyre sht a i ratifikon Kuvendi apo Presidenti. Kontestimi yn ka t bj me at se marrveshjet duhen ratifikuar, e jo se kush duhet ti ratifikoj, Kuvendi apo Presidenti.  Pika 35: Parashtruesit nuk kontestojn as substancn e as procedurn e vendimit  Kto jan pikat m problematike prmes s cilave kjo gjykat ka vendosur vetn n pozicionin e mosdijes dhe moskuptimit t asaj q sht krkuar. Ne i kemi kontestuar si substancn ashtu edhe procedurn, dhe m saktsisht ndrlidhjen e tyre n kt vendim t Kuvendit t cilin e kemi kontestuar. Kuvendi prmes mirpritjes e njeh ekzistencn e marrveshjeve, duke e shprfilluar procedurn e ratifikimit, dhe prmes mbshtetjes merr obligime pr ti zbatuar ato duke e shkelur parimin e ratifikimit i cili doemos duhet t ndodh para fillimit t zbatimit t tyre.  N asnj vend Gjykata Kushtetuese nuk saktson nse marrveshjet pr t cilat flet vendimi i Kuvendit jan apo jo marrveshje ndrkombtare. Pra Gjykata Kushtetuese e Kosovs nuk tregon nse Republika e Kosovs ka subjektivitet ndrkombtar juridik (q do ti bnte marrveshjet mes saj dhe Republiks s Serbis automatikisht marrveshje ndrkombtare). Shmangia e Gjykats Kushtetuese nga trajtimi juridik i natyrs s marrveshjeve n fjal sht munges absolute e sinqeritetit profesionist e etik t ksaj Gjykate, duke e pasur parasysh se kontestimi yn ndaj vendimit bazohet pikrisht n konstatimin ton se marrveshjet mes Qeveris s Republiks s Kosovs dhe asaj t Republiks s Serbis jan marrveshje ndrkombtare.  Ky vendim i Gjykats Kushtetuese nuk bazohet fare n Kushtetutn dhe ligjet e vendit. Ky vendim i Gjykats Kushtetuese, q e shpall krkesn ton t papranueshme pr shkak si thon ata, sht shtje jasht jurisdiksionit t ksaj Gjykate, sht ose dshtim profesional i shkaktuar nga paaftsia dhe mungesa e plot e dijes s ksaj gjykate, ose nga ndikimet politike n t.  Ne kemi krkuar nga Gjykata Kushtetuese q ta shqyrtoj kushtetutshmrin e vendimit t Kuvendit t nxjerr m 20 janar 2012. M 19 mars t po ktij viti Gjykata Kushtetuese na ka thn se kjo shtje sht jasht jurisdiksionit ton. Nse kjo Gjykat nuk sht aty pr ta vlersuar kushtetuetshmrin e ligjeve, vendimeve e akteve tjera institucionale, ather far tjetr bn?

  Grupi parlamentar i Lvizjes VETVENDOSJE!

 4. #24
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime
  Citim Postuar m par nga Hillirian-zo Lexo Postimin
  Fjala e Visar Ymerit n konferencn e sotme pr media n lidhje me Vendimin e Gjykats Kushtetuese
  21 MARS 2012 - E Mrkur 08:48

  ...
  Kreu i Kushtetueses flet pr presionet politike

  Prishtin, 24 mars Njerzit e politiks t cilt kan br presione pr t ndikuar n vendime t Gjykats Kushtetuese, apo edhe t Universitetit t Prishtins, do t mund ti shohin emrat e tyre n nj ditar q Enver Hasani ka n plan ta botoj pas pak vitesh. Lajmin e ka publikuar Hasani, pr her t par, n intervistn dhn Kohs Ditore.
  ...

  http://www.kohaditore.com/?page=1,13,92748

 6. #26
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  perfundon me: Rrofte populli shqiptar!  Ndryshuar pr her t fundit nga halla mine : 25-03-2012 m 16:20 Arsyeja: plotesim..
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  BDI-s nuk i plqen q kosovart t merren me Maqedonin


  Publikuar: 25.03.2012 - 20:21

  Prishtin, 25 mars - Zvendskryeministri i Maqedonis, Musa Xhaferi ka akuzuar klasn politike t Kosovs se reagimet pr situatn politike n Maqedoni po vijn si pasoj e frustrimeve t brendshme, t cilat pastaj po i nxisin shqiptart n Maqedoni.

  Xhaferi i ka sugjeruar klass politike n Kosov q t merret me veriun dhe me shtje t tjera t brendshme, raporton KTV-ja.

  Ndrkaq, deputetja e Lidhjes Demokratike t Kosovs, Vjosa Osmani ka thn se nuk e di se kujt i referohet zvendskryeministri Xhaferi, por ka theksuar se LDK –ja e ka prkrahur gjithnj implementimin e Marrveshjes s Ohrit, e cila sht kusht pr arritjen e stabilitetit n Maqedoni dhe rajon.

  Deputeti i “Vetvendosjes”, Liburn Aliu ka thn se sht e drejt legjitime q shqiptart n Maqedoni t organizohen pr t’i mbrojtur t drejtat e tyre.

  KTV-ja ka provuar t marr nj prgjigje edhe nga zvendskryeministri i Kosovs, Hajredin Kui, por ai nuk ka dashur t jap prgjigje.

  BDI-ja i paska qu selam albinit ,se nuk besoj qe dikush tjeter e ka pengu ,dhe u del zot shqiptareve ne maqedoni.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sharri-Liburna : 25-03-2012 m 17:02
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  kta politikan ne ilirid kan per qellim ti ndajn shqiptaret ne baza partiake pra shqiptaret nuk duhet te bien pre e ktyre politikanve ne pushtet ne qevern maqedone

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  kta politikan ne ilirid kan per qellim ti ndajn shqiptaret ne baza partiake pra shqiptaret nuk duhet te bien pre e ktyre politikanve ne pushtet ne qevern maqedone
  Kur te mbesin delet me qoban te keq i han ujku krejt ,ilirida ka shum emra partish po nuk ka udheheqes partie me plot kuptimin e fjales shqiptare.
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Sharri-Liburna

  Citim Postuar m par nga Sharri-Liburna Lexo Postimin
  Kur te mbesin delet me qoban te keq i han ujku krejt ,ilirida ka shum emra partish po nuk ka udheheqes partie me plot kuptimin e fjales shqiptare.
  no coment

 11. #31
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Rreth Shik-ut:

  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 12. #32
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Qe ne fillim kur u kyq ne politike Florini, e kam thene; nese e ka serioz kete pune, zbaredhejen e krimeve dhe korrupecionit ne Kosove, i duhet perkerahje. Tashe ne shifet se kush jan deputetet e LDK-es, nese vertete jan burra duhet ta perkerahin Florinin ose ta mbyllin gojen se nuk i beson me njeri.
  Mbeturina e ashtuquajtun LDK vetem mban emnin LDK. Nuk kan gje te perbashket me LDK-en e vertete dhe idealin e Dr Rugoves.
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 13. #33
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Ali A. i ka ra bute ai tashe nuk e prishe rehatin qellimet e ti dhe bandes qe ai udheheq u plotesuan. Per kete rehati qe ka arrite Ali gjuka, ka derdhe gjak shqypetari, por jo nga gjaku ti, perdori gjakun e disa djemeve bijeve hallekut, ai tashe ashte mire si me grueskun ashtu dhe me ata tjeret titisto socialistat cervenikoskat! Aliu nuk ka pase agjende tjeter vetem me marre pushtet me ane te shpifejeve, vrasjeve e tjera marifete qe din vetem komunistat ti perdorin.
  Me tregoni a dini ndonje komunist qe ka luftu ndonjehere per kauze e ideal Kombetar?!
  Ma thuani vetem 1 kush ashte ai? Komunistat ne agjende e kan si ta marrin pushtetin me cdo kusht pa kuresye jetet e njerzeve. Komunisti me te gjithe mund te pajtohet, ashte ne gjendje te bene komepromis et bashkepunon me anemiqet me te eger te popullit shqypetar, vetem me kundershtaret politike shqypetar jo! Per komunistin enverist shqypetar anmiku kryesor ashte shqypetarikundershtari politik. E njeta klike te njetes bande qe i takon dhe ali gjuka sot udheheq Kosoven, tane e din si aredhen ne pushtet banda e gjibukeve te Ibrahim Kelmendit e xhavit halitit, Azem S. e Kadri V. Ali gjuka ashte i te njetes bande.
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 14. #34
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  N prvjetorin e masakrs s fshatin Rudin t Rahovecit

  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 15. #35
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardan
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  3
  20 falenderime n 19 postime
  Vertete me pelqeu shume, ishte mbreslenese. Pak njerez ka si Albini ne mesin e shqiptareve...

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Antarsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime n 95 postime
  Ti perkrahnin keta tjeret,sepaku disa ide te tij....do ti ulej pak koka serbise

 17. #37
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardan
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  3
  20 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Nete Lexo Postimin
  Ti perkrahnin keta tjeret,sepaku disa ide te tij....do ti ulej pak koka serbise
  Problemi eshte qe shumica e shqiptareve me lehte pranojne te futen ne zgjedhen e dikujt tjeter dhe te bejne diqka qe ua meson dikush tjeter, sepse nuk done te lodhin trurin qe te krijojne nje ideologji te vete e cila do t'i ndihmonte ne te ardhmen pastaj!

 18. #38
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime


  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 19. #39
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime


  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 20. #40
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Gon! Lexo Postimin
  Vertete me pelqeu shume, ishte mbreslenese. Pak njerez ka si Albini ne mesin e shqiptareve...
  Mu pelqen edhe ky qe ka ngul flamurin multietnik n'krye, Smajli..
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

Faqja 2 prej 54 FillimFillim 12341252 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •