Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Stentori
    Anėtarėsuar
    11-01-2003
    Vendndodhja
    larg memedheut
    Postime
    148

    Nje pyetje per ju qe jetoni ne Amerike

    Te dashur anetare te F.SH!

    Prej vitesh jetoj ne Belgjike , kam deshire te iku nga europa raciste diku ne SH.B.A, jam nenshtetas Belg , pra kam pasaporte Belge, cfare mundesi kam atje ? psh a mund te gjeje nje pune per te fillue nje jete te re bashke me familjen time 5 anetareshe ne Amerike ??

    ju faliminderit per bahshkepunimin
    Experience is the best teacher...

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Me sa di per shtetasit evropian mund te rine pa viza vetem tre muaj ne amerik,per me shume u duhet viza.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    ...por ti qenke me familje more zoteri. Do t'ja nisesh prap nga e para duke emigruar nga emigrimi!? Kije te qarte qe kudo qe te emigrosh do te jesh po emigrant, do te jesh pale e trete e inferiore. Po nuk kalove te pakten 2gjenerata ne vend te huaj do jesh gjithnje i konsideruar si emigrant, pra kudo qe te jesh vetem femijet e femijeve te tu mund te jetojne nje jete disi me te qete e te mos kene shume gjasa rracizmi

  4. #4
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Ai ka pashaport Belge White , per c'fare rracismi e ke fjalen amon .
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  5. #5
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    25-09-2011
    Postime
    329
    Citim Postuar mė parė nga Stentori Lexo Postimin
    Te dashur anetare te F.SH!

    Prej vitesh jetoj ne Belgjike , kam deshire te iku nga europa raciste diku ne SH.B.A, jam nenshtetas Belg , pra kam pasaporte Belge, cfare mundesi kam atje ? psh a mund te gjeje nje pune per te fillue nje jete te re bashke me familjen time 5 anetareshe ne Amerike ??

    ju faliminderit per bahshkepunimin

    Mysliman? lol

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-01-2011
    Vendndodhja
    78°45′N 16°00′E
    Postime
    33
    Ėshtė e vėrtetė ajo qė shkruan White Snake. Kudo qė tė shkosh njė farė racizmi do ta gjesh. Racizmi nuk shfaqet si njė fenomen unik nga njė shtet apo nga njė popull, por individualisht nga njerėzit. Ashtu si n Belgjikė, nė SHBA apo kudo tjetėr do tė pėrballesh me njerėz qė shprehin mendime raciste (po ashtu si dhe nė Shqipėri!)

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anėtarėsuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    Citim Postuar mė parė nga Stentori Lexo Postimin
    Te dashur anetare te F.SH!

    Prej vitesh jetoj ne Belgjike , kam deshire te iku nga europa raciste diku ne SH.B.A, jam nenshtetas Belg , pra kam pasaporte Belge, cfare mundesi kam atje ? psh a mund te gjeje nje pune per te fillue nje jete te re bashke me familjen time 5 anetareshe ne Amerike ??

    ju faliminderit per bahshkepunimin
    UROJ TE JENI MIRE E KENI SHENDET JU DHE FAMILJA JUAJ......
    Per mendimin tuaj per te emigruar ne USA duhet te keni parasysh disa kushte:
    -A e zoteroni gjuhen, a e keni ndopak idene se si eshte jeta ketu ????
    -C'far profesioni keni dhe a ka kerkesa kundrejt ketij profesioni, duke ditur qe ekonomia Amerikane po kalon nje krize te gjate....
    -A keni ndonje te aferm qe tiu beje me te lehte pritjen dhe gjetjen e nje apartamenti....

    po ju jap nje keshille vllazerore: ma mire me ardhe vete e me e provu per do muaj dhe te sugjeroj qytetet e medha ku eshte ma lehte per integrim. Te uroj fat.
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
    Ai ka pashaport Belge White , per c'fare rracismi e ke fjalen amon .
    Izadora, Belge e ka pasaporten por Belg nuk eshte.

    Kudo qe te vesh dallohesh po te jesh i nje origjine tjeter.
    Problemi me i madh i njerzimit ne shkalle nderkombtare eshte pranimi i ndrryshimit. Nese je 'ndrryshe' nuk je i/ e pranueshem ose pjese e nje grupi social.

    Sic e kam thene edhe tek posti i pare. Femijet e femijeve te tij pale kur te konsiderohen vendas. Biles edhe ata mund ta kene te veshtire. Kur bisedoj me vendasit ketu ne UK u referohen shtetasve te huaj (edhe pse te lindur ketu) si emigrant te gjenerates se 2, 3, 4 e keshtu me rradhe.

    Sado qe EU edhe perendimi bucasin me te madhe qe rracizmi nuk ka vend ne shoqerine moderne, ai prap ekziston, eshte ai pra, faktori i ndrryshimit.

    Per mendimin tim do te ishte mashtrim ndaj vet-vetes po te mendoje qe rracizmi nuk egziston ne nje vend te huaj

    Shtojece:

    Senator, ty te prifte e mbara per c'do plan te kesh, por sic ka then cool_shqype me siper konsidero te shkosh vetem si fillim qe te sdutjosh terrenin.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga white_snake : 27-02-2012 mė 12:41

  9. #9
    Citim Postuar mė parė nga white_snake Lexo Postimin
    Izadora, Belge e ka pasaporten por Belg nuk eshte.

    Kudo qe te vesh dallohesh po te jesh i nje origjine tjeter.
    Problemi me i madh i njerzimit ne shkalle nderkombtare eshte pranimi i ndrryshimit. Nese je 'ndrryshe' nuk je i/ e pranueshem ose pjese e nje grupi social.

    Sic e kam thene edhe tek posti i pare. Femijet e femijeve te tij pale kur te konsiderohen vendas. Biles edhe ata mund ta kene te veshtire. Kur bisedoj me vendasit ketu ne UK u referohen shtetasve te huaj (edhe pse te lindur ketu) si emigrant te gjenerates se 2, 3, 4 e keshtu me rradhe.

    Sado qe EU edhe perendimi bucasin me te madhe qe rracizmi nuk ka vend ne shoqerine moderne, ai prap ekziston, eshte ai pra, faktori i ndrryshimit.

    Per mendimin tim do te ishte mashtrim ndaj vet-vetes po te mendoje qe rracizmi nuk egziston ne nje vend te huaj
    jam dakort me ty, por vetem me nje ndryshim

    edhe une me te njejtin mendim jam si britaniket
    Te lindesh aty nuk te ben Vendas, nuk te ben as anglez e as skocez, je i huaj, dhe nese nje vends te shikon si te huaj nuk do te thote qe ai njeri eshte rracist, ai po te shikon ashtu sic je, i huaj

    te lindi nje kinez, nje arab, nje kongolez, dhe te jene 5 gjenarata ne shqiperi, ata perseri nuk jane shqiptar, jane te huaj, jane te ardhur aty nga diku tjeter
    te jesh vendas, duhet te kesh gjakun e vendasve
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga thirsty : 27-02-2012 mė 12:45
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    Citim Postuar mė parė nga thirsty Lexo Postimin
    jam dakort me ty, por vetem me nje ndryshim

    edhe une me te njejtin mendim jam si britaniket
    Te lindesh aty nuk te ben Vendas, nuk te ben as anglez e as skocez, je i huaj, dhe nese nje vends te shikon si te huaj nuk do te thote qe ai njeri eshte rracist, ai po te shikon ashtu sic je, i huaj

    te lindi nje kinez, nje arab, nje kongolez, dhe te jene 5 gjenarata ne shqiperi, ata perseri nuk jane shqiptar, jane te huaj, jane te ardhur aty nga diku tjeter
    te jesh vendas, duhet te kesh gjakun e vendasve
    Por pra, por ama dallohesh nga ai grup shoqeror ne baze te prejardhjes qe ke. I bute ne natyre, se mbase nuk diskriminohesh thellesisht, por prape rracizem eshte, je ndrryshe

  11. #11
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga Stentori Lexo Postimin
    Te dashur anetare te F.SH!

    Prej vitesh jetoj ne Belgjike , kam deshire te iku nga europa raciste diku ne SH.B.A, jam nenshtetas Belg , pra kam pasaporte Belge, cfare mundesi kam atje ? psh a mund te gjeje nje pune per te fillue nje jete te re bashke me familjen time 5 anetareshe ne Amerike ??

    ju faliminderit per bahshkepunimin
    Njoh nje familje qe sapo erdhen nga Belgjika ne Amerike. Gjeten pune te dy, dhe po rregullojne letrat nga vizitore 3 mujorshe per shtetas amerikan. Kaq dij se si kam te afert ti njoh me shume per te treguar.

    Rracizmin ne ShBA nuk e ndjen. Prinderit e mij gjysma gjysma e flasin anglishten edhe kane miq per bukuri ne pune. Mamane e kane bere manager (pergjegjese) me anglishten e saj copa copa, sepse ja ben punen. Dmth ajo i kerkon llogari punetorve te tjere qe kane lindur dhe jane rritur ne amerike. Pra ketej te shohin punen qe ben tjetri dhe jo nga ke prejardhjen, apo ne rastin e mamase time qe e flet rrjedhshem anglishten por me ngatarresa te foljeve (tashmen, ardhmen).


    Mire se te vish.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga s0ni : 27-02-2012 mė 13:20

  12. #12
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar mė parė nga white_snake Lexo Postimin
    Izadora, Belge e ka pasaporten por Belg nuk eshte.

    Kudo qe te vesh dallohesh po te jesh i nje origjine tjeter.
    Problemi me i madh i njerzimit ne shkalle nderkombtare eshte pranimi i ndrryshimit. Nese je 'ndrryshe' nuk je i/ e pranueshem ose pjese e nje grupi social.

    Sic e kam thene edhe tek posti i pare. Femijet e femijeve te tij pale kur te konsiderohen vendas. Biles edhe ata mund ta kene te veshtire. Kur bisedoj me vendasit ketu ne UK u referohen shtetasve te huaj (edhe pse te lindur ketu) si emigrant te gjenerates se 2, 3, 4 e keshtu me rradhe.

    Sado qe EU edhe perendimi bucasin me te madhe qe rracizmi nuk ka vend ne shoqerine moderne, ai prap ekziston, eshte ai pra, faktori i ndrryshimit.

    Per mendimin tim do te ishte mashtrim ndaj vet-vetes po te mendoje qe rracizmi nuk egziston ne nje vend te huaj

    Shtojece:

    Senator, ty te prifte e mbara per c'do plan te kesh, por sic ka then cool_shqype me siper konsidero te shkosh vetem si fillim qe te sdutjosh terrenin.

    E permenda pashaporten belge , pasi postimi i tij te krijonte pershtypjen e nje rracismi masakrues , pra larg sa me larg europes per nje jete me te lire :-D
    Rracismi ekziston gjithandej edhe tek ne ne Shqiperi ,qe jemi nje pike e vogel ne Glob :-))


    Do ishte me e udhes sikur te thoshte se per arsye te papunesis ne vendin ku jetoi , preferoje ameriken me shpresen per nje pune me te mire .


    Ps.Stentori te uroje fat kudo qe te ndodhesh :-)))
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Stentori
    Anėtarėsuar
    11-01-2003
    Vendndodhja
    larg memedheut
    Postime
    148
    Te nderuar bashkebisedues -pjesmarres ne kete teme,

    I lexove vec e vec te gjitha postimet qe i keni shkruar , ju jam mirenjohes per kete edhe pse disa kishin devijuar nga tema duke dhene mendime nga me te ndryshme .Une jam i vetedijshem qe askush s'me pret me krahe hapur ne Amerik.Por per dallim nga Europa rraciste,(kush se ka provue ejani provoni Europen , dhe tani mund te flasim)Amerika eshte toke e migranteve, pra askush besoj se nuk te thote se je i ardhur sepse te gjithe jan ardhacak.Dhe kjo gje me bene dhe me jep me shum hapsire me jetue lirshem ne Amerik,sepaku keshtu e kam bindjen.

    Per jeten ne Europe mund te ju shkruaj gjere e gjate por mendoje se nuk ia vlen.Gjithe e dime se demokracia ne Europe dallon dukshem nga ajo ne Amerike , ketu ska diskutim .

    Une kam pasaport Belge, por haptazi te thone se je i huaj pse rrin ketu pse nuk kthehesh ne vendin e origjines?dhe kjo eshte bere perditshmeri per cdo te huaj ne vendin e punes.I huaj ne nje vend te huaj por te jetoje me mire dhe jo me kete refren.Mendoje se Amerika te jep me shume mundesi se Europa, nese din ta shfrytezosh castin dhe momentin e duhur.

    Me respekt
    Experience is the best teacher...

  14. #14
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga Stentori Lexo Postimin
    Te dashur anetare te F.SH!

    Prej vitesh jetoj ne Belgjike , kam deshire te iku nga europa raciste diku ne SH.B.A, jam nenshtetas Belg , pra kam pasaporte Belge, cfare mundesi kam atje ? psh a mund te gjeje nje pune per te fillue nje jete te re bashke me familjen time 5 anetareshe ne Amerike ??

    ju faliminderit per bahshkepunimin

    Per vizit do kenaqeni, por per te jetuar pergjithmon ketu do e keni te veshtire. Une nuk kam qene ne Belgjik, por kam gocen e dajos me familjen edhe thote qe amerika as qe krahasohet me Belgjiken. Shtetesia belge nuk garanton dokumenta ose qendrim te perhershem ne amerike. Vetem me viza pune mund te qendroni (per kete duhet te dali garant nje kompani qe do ju punesoj). Me status te tille do paguani shume taksa edhe shkollat do paguani dyfish. Sigurimi mjeksor nuk eshte i garantuar dmth do keni shume pengesa. Me qarte do filloni nga e para per gjithcka por problemi kryesor jane dokumentat. Sa per rracizem varet nga ambienti ku jeton/edukohesh & punon ka edhe ketu plot qe i perbuzin emigrantet.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 27-02-2012 mė 16:11
    I LOVE GOD

    j&g

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e EXODUS
    Anėtarėsuar
    15-06-2003
    Vendndodhja
    Intravenous..
    Postime
    1,667
    Nga c'te lexova, ti dukesh "i rrahur" me emigracionin! Nese ti mendon se zoteron akoma 'fuqi' per t'i bere balle nje jete te re ne nje shtet te ri, minus ndonje zhgenjim a dy qe mund te hasesh ne fillim, atehere hapi jot i pare eshte te biesh ne kontakt me te njohur, apo te aferm te cilet do te kene mundesi t'ju presin, udhezojne per nje afat kohor te shkurter derisa ju te keni "adoptuar" sadopak ambientin e ri. Dokumentacioni i rregullt eshte shume i rendesishem, mgjth i'a vlen edhe nese je i gatshem financiarisht, (s'diskutohet) apo edhe emocionalisht te kerkosh juridikisht qendrim te perhershem, pavaresisht rezultateteve. Edhe mbasi te shperngulesh, do ishte e keshillueshme te mbaje kontakt edhe me vendin ne te cilin jeton aktualisht ne menyre qe t'i paraprish ndonje te papriture!

    Pac fat!

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Stentori
    Anėtarėsuar
    11-01-2003
    Vendndodhja
    larg memedheut
    Postime
    148
    ju faliminderoj per keshillat qe mi keni dhene , ju jam mirenjohes dhe ju uroje te kaloni si eshte me se miri ,

    mbetshi me shendet
    Experience is the best teacher...

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-01-2011
    Vendndodhja
    78°45′N 16°00′E
    Postime
    33
    Citim Postuar mė parė nga Stentori Lexo Postimin
    Amerika eshte toke e migranteve, pra askush besoj se nuk te thote se je i ardhur sepse te gjithe jan ardhacak.Dhe kjo gje me bene dhe me jep me shum hapsire me jetue lirshem ne Amerik,sepaku keshtu e kam bindjen.

    Gjithe e dime se demokracia ne Europe dallon dukshem nga ajo ne Amerike , ketu ska diskutim .

    Amerika te jep me shume mundesi se Europa, nese din ta shfrytezosh castin dhe momentin e duhur.

    Hmmm... kėtu ėshtė dhe njė nga hipokrizitė e Amerikės: vend i ndėrtuar nga emigrantėt, por prapė njė nga shtetet me racizmin mė tė lartė. Afro-amerikanėt janė nga tė parėt aty dhe prapė janė ata qė pėrballin racizmin nga ''amerikanėt'' e tjerė mė shumė se kushdo tjetėr...edhe pse me president afro-amerikan, por prapė gjė s'ka ndryshuar.
    Sa pėr dallimin e demokracisė midis Europės dhe Amerikės, ka dhe ka shumė diskutim. Do pėsosh zhgėnjim nėse mendon se nė SHBA demokracia zbatohet me tė gjithė domethėnien e saj dhe mė shumė se nė Europė.
    Ē'do vend i botės tė jep mundėsitė e saja, nėse do dish ti shfrytėzosh...

    PS: nuk kundėrvihem mendimeve tė tua. Nuk po pėrpiqem tė pengoj tė shkosh, thjesht dua tė tė jap dhe njė kėndvėshtrim tjetėr, si ēdokush mė lart

  18. #18
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    25-09-2011
    Postime
    329
    Citim Postuar mė parė nga Vapaus Lexo Postimin
    Hmmm... kėtu ėshtė dhe njė nga hipokrizitė e Amerikės: vend i ndėrtuar nga emigrantėt, por prapė njė nga shtetet me racizmin mė tė lartė. Afro-amerikanėt janė nga tė parėt aty dhe prapė janė ata qė pėrballin racizmin nga ''amerikanėt'' e tjerė mė shumė se kushdo tjetėr...edhe pse me president afro-amerikan, por prapė gjė s'ka ndryshuar.
    Sa pėr dallimin e demokracisė midis Europės dhe Amerikės, ka dhe ka shumė diskutim. Do pėsosh zhgėnjim nėse mendon se nė SHBA demokracia zbatohet me tė gjithė domethėnien e saj dhe mė shumė se nė Europė.
    Ē'do vend i botės tė jep mundėsitė e saja, nėse do dish ti shfrytėzosh...

    PS: nuk kundėrvihem mendimeve tė tua. Nuk po pėrpiqem tė pengoj tė shkosh, thjesht dua tė tė jap dhe njė kėndvėshtrim tjetėr, si ēdokush mė lart

    Afro amirikanet e kane me te lehte te fajesojne sesa te mbajne pergjegjesi!

    Afro amerikanet kane stacionet e tyre te zi, ato kane magazina te tyre vetem per zezake, ato kane nje muaj te plote perkushtuar zezakerise, ato kane kolegje dhe universitete vetem per zezaket, ato kane grupe shteterore qe kujdesen per gjdo gje zezake! Por si gjithemone fajin e ka i bardhi!

    Sikur nje gje te tille ta kishin te bardhet ato do te quheshin rracista!

  19. #19
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    25-09-2011
    Postime
    329
    Citim Postuar mė parė nga Stentori Lexo Postimin
    Te nderuar bashkebisedues -pjesmarres ne kete teme,

    I lexove vec e vec te gjitha postimet qe i keni shkruar , ju jam mirenjohes per kete edhe pse disa kishin devijuar nga tema duke dhene mendime nga me te ndryshme .Une jam i vetedijshem qe askush s'me pret me krahe hapur ne Amerik.Por per dallim nga Europa rraciste,(kush se ka provue ejani provoni Europen , dhe tani mund te flasim)Amerika eshte toke e migranteve, pra askush besoj se nuk te thote se je i ardhur sepse te gjithe jan ardhacak.Dhe kjo gje me bene dhe me jep me shum hapsire me jetue lirshem ne Amerik,sepaku keshtu e kam bindjen.

    Per jeten ne Europe mund te ju shkruaj gjere e gjate por mendoje se nuk ia vlen.Gjithe e dime se demokracia ne Europe dallon dukshem nga ajo ne Amerike , ketu ska diskutim .

    Une kam pasaport Belge, por haptazi te thone se je i huaj pse rrin ketu pse nuk kthehesh ne vendin e origjines?dhe kjo eshte bere perditshmeri per cdo te huaj ne vendin e punes.I huaj ne nje vend te huaj por te jetoje me mire dhe jo me kete refren.Mendoje se Amerika te jep me shume mundesi se Europa, nese din ta shfrytezosh castin dhe momentin e duhur.

    Me respekt

    Po nuk na the ku e ndjen rracizmin Belg ndaj teje?

  20. #20
    Citim Postuar mė parė nga Stentori Lexo Postimin
    Te nderuar bashkebisedues -pjesmarres ne kete teme,

    I lexove vec e vec te gjitha postimet qe i keni shkruar , ju jam mirenjohes per kete edhe pse disa kishin devijuar nga tema duke dhene mendime nga me te ndryshme .Une jam i vetedijshem qe askush s'me pret me krahe hapur ne Amerik.Por per dallim nga Europa rraciste,(kush se ka provue ejani provoni Europen , dhe tani mund te flasim)Amerika eshte toke e migranteve, pra askush besoj se nuk te thote se je i ardhur sepse te gjithe jan ardhacak.Dhe kjo gje me bene dhe me jep me shum hapsire me jetue lirshem ne Amerik,sepaku keshtu e kam bindjen.

    Per jeten ne Europe mund te ju shkruaj gjere e gjate por mendoje se nuk ia vlen.Gjithe e dime se demokracia ne Europe dallon dukshem nga ajo ne Amerike , ketu ska diskutim .

    Une kam pasaport Belge, por haptazi te thone se je i huaj pse rrin ketu pse nuk kthehesh ne vendin e origjines?dhe kjo eshte bere perditshmeri per cdo te huaj ne vendin e punes.I huaj ne nje vend te huaj por te jetoje me mire dhe jo me kete refren.Mendoje se Amerika te jep me shume mundesi se Europa, nese din ta shfrytezosh castin dhe momentin e duhur.

    Me respekt
    Pershendetje. Ne Amerike nuk "do tia dije" njeri nga vjen. Po e fus ne thonjeza ate tog fjalesh per arsye se edhe ne USA nuk eshte se rracizmi eshte 0, por eshte shume minimal krahasuar me Evropen. Aq minimal sa nuk te behet pjese e jetes tende te perditshme. Sidomos kjo per New York City.

    Tani persa i perket pashaportes tende Belge. Sikurse nuk do tia dije njeri se nga je, poashtu nuk do tia dije as ca pashaporte ke. Po, mund te vish e te jetosh si vizitor rreth 3 muaj pa pasur nevojen e vizes, por me pas te duhet vize qe te qendrosh gje qe dhe e merr per nje vit, nuk besoj te jete problem. Ajo qe eshte problemi kryesor per ty eshte se nuk merr dot leje pune. Ka rregulla emigracioni ne USA qe te duhet ti ndjekesh per te hyre ne menyre legale ne sistem. Ne te kundert do te duhet te punosh ne te zeze gje qe s'ia rekomandoj as hasmit. E permbledhur, hajde dhe shife vete nja dy muaj sic te rekomandoi dhe dikush me larte. Mos shit gjera dhe te vish me valixhe pa e ditur se cte pret se do zhgenjesh rende. Pyet mire cfare do te besh e ku do te ikesh. Pyet per shume gjera se Amerika nuk eshte aventure. Gjithsesi une do te keshilloja te gjeje nje vend te dyte ne Evrope per tu zhvendosur, duke filluar nga Zvicra mqs dhe gjuha frenge do te te ndihmoje per tu stabilizuar, per me teper qe me sa di une ka pune ne ate vend dhe standarti i jeteses eshte shume i larte.
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •