Sislej Xhafa - Kosovari qė do tė pasurojė CyrihunNė parkun e ri tė Cyrihut, Hardaupark do tė qėndrojė njė "Y"psilon, i lartė 16 metra, vepėr e autorit kosovar Sislej Xhafa
Artisti i njohur nga Kosova me qėndrim nė Nju Jork, Sislej Xhafa nga 23 shtatori me veprėn e tij origjinale artistike do tė bėhet pjesė e trashėgimisė kulturore tė Cyrihut dhe tė Zvicrės. Nė parkun Hardau tė metropolit zviceran, ėshtė duke u ngritur vepra e tij skulpturale, njė objekt me pamje tė llastiqeve, (armė fėmijėsh) gjigante.
Xhafa ka vizituar dje vendin ku po realizohet vepra e tij.

Gypa tė mėdhenj, tė gjerė tė shtrirė mbi tokė, pranė tyre njė vrimė e zezė. Mos punėtorėt paskan hasur nė naftė dhe tash po i vendosin gypat e bartjes? "Pse jo", thotė pėrgjegjėsi i gjithė kėsaj, Xhafa. Ai ndjehet mirė qė njerėzit e interpretojnė artin e tij nė mėnyra tė ndryshme. "Unė mėsoj me kėnaqėsi nga kjo". Pasnesėr, e premte, gypat do tė ngrihen lartė. Pastaj nė parkun mė tė ri tė qytetit tė Cyrihut do tė qėndrojė njė "Y"psilon, i lartė 16 metra.

"Y"-ja e lartė 16 metra, si pikėpyetje

http://www.albinfo.ch/jeta-n%C3%AB-z...-cyrihun-36123

http://en.wikipedia.org/wiki/Sislej_Xhafa