Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 107
 1. #41
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Po thirsty u be kryetem!Dhe tani e kam per detyr te ju sjelli receta gatimi.

  Pershendetje,per sonte nje recet me lule lakra me sauce bechamelle (sosbeshamel).

  Duhet:
  Nje lule lakre
  50 gr gjalp
  2 luge supe miell
  500 cl qumesht
  kryp dhe biber te zi.

  Mbasi ta ndani ne copa lule lakren i zieni ne nje ene per 5 min,kurse ne nje ene tjeter e shkrini gjalpin i hudhni 2 luge supe miell dhe i fergoni sa te shkrihet mielli,ja hedhni krypen biberin dhe 500 cl qumsht.E zieni deri sa te mere val duke e perzier deri pa nderprer.
  Mbasi ti kuloni lule lakren ja hidhni sauce béchamelle dhe i mbuloni me kashkavall te ngrir.Furen e regulloni ne 200 grad dhe pas 30 min mundeni te servoni me cdo lloj mishi te ferguar.
  Ju beft mire.
  Me kete lloj sosi mundeni te pregaditni si dhe brokoli dhe kungell mishi...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,556
  ...Xhenet, po na shkon goja leng

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e stern
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Postime
  5,038
  Xhenet

  cfare gatove sot?
  "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


 4. #44
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Po vazhdoj me nje recet tjeter.

  Duhen:

  Peshk Saumon
  pate feuilleté ( kete e gjeni ne market,shifni foton)
  Nje tegull sostomat qe ka mbrenda ullinje.

  Ne fillim ne nje tigan me vaj ulliri i fergoni pak copat e peshqive,tani mbase ti hiqni ne te njetin tigan e hidhni sostomaten dhe e zieni 5 min.
  Tani mbi patefeuilleteé i rendisni copat e peshkut,e mbuloi me sosin e pregaditur dhe e mbshtjellini,ne fund e lyeni siper me gjalp dhe e piqni ne fur 30 min ne 200 grad.Ja dhe fotot per te qen me e qart shpjegimi im.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 5. #45
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Pershendetje me nje recet tjeter.

  Omlet ne form rolate.
  Per ket omlet mundeni te perdorin cfar do harxhi qe ju pelqen,por une e pregadita me sostomaten qe me mbeti nga gjella mbrem dhe shtova salam pule.Pra i hedhni 3 veze ne tigan siper ja hedhni hargjin sipas deshires suaj,dhe pasi te piqen vezet ne nje pjat mbeshtillet ne form rolate.
  Nese e pregadisni me cfar do lloj mishi,servohet me sallat,po nese e pregadisni me perime ateher nje biftek do ishte e mirseardhur ne stokamun ton
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Tipiku
  Anėtarėsuar
  08-08-2005
  Postime
  3,950
  Ej Xheneti jem bom dicka kshu taze se po na bojn zorret e barkut Demostrat.

  Stjerner er dom som lyser i Mųrke

 7. #47
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Po ku ka ma taze qe kjo qe postova tani,ec laj duart dhe hajde bojrum
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 8. #48
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Nuk shkon peshku I gatuar ne ate menyre kam pershtypjen oj Xhenet

 9. #49
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  PINK,jan specialitete franceze xhane
  Ja shiqo se ne sa menyra tjera pregaditet peshku dhe tjera lloje mishi


  http://www.google.fr/search?hl=fr&gs...CIrO0QXio8SYBw
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhenet.M.S. : 14-03-2012 mė 10:58
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 10. #50
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783


  Sallat vere.

  Duhet:

  Oriz
  miser
  veze
  tomate
  grashak
  kastravec
  mish te bardh te pules
  kashkavall dhe ullinje.

  Mbas zierjes se orizit se bashku me grashakun i shprelani me uj te ftohet dhe i kulloni,ne nje ene tjeter i zieni vezet,kursse mishin e pardh te pules e preni ne copa te vogla katrore dhe e fergoni.Tani tomatet kashkavallin kastravecin i preni njesoj ne katrore.Ne fund te gjitha perzihen ne nje ene sallate dhe ju mbetet vetem te pregadisni sosen...

  Per sosin duhet:

  1 lug semf
  1 lug majonez
  kryp biber te zi
  Vaj dhe uthell me mjalt.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhenet.M.S. : 16-03-2012 mė 18:23
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 11. #51
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,667
  xhenet, nese je engjell e mire ashtu sic thone
  mesiguri do me beje dicka

 12. #52
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Xhenet, kur do e merrni rrogen?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 13. #53
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Erdha me nje recet perimesh,mbase nuk kam mare akoma rrog.

  Duhet:

  Tomate
  kungell mishi
  tomat te zi
  vaj ulliri
  1.qep te kuqe
  3 thelba hurdha
  1 luge mjalt,magdanos,herbes,
  provence,krup,biber.

  Ne fillim qepen dhe hurdhat i fergoni me vaj ulliri,i hedhni krypen,magdanosin biber te zi herbes provece dhe 1 lug mjalt . tani ne nje ene per fur i rendisni perimet sikur ne foto, dhe me nje lug sosen e pregaditur e shperdani mbi perimet.Fura dihet te jet 200°,mbas 1h00 mundeni ti servoni me cdo lloj mishi .
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e toni54
  Anėtarėsuar
  25-02-2010
  Postime
  3,778
  une nuk erdha me gatu po me shiku qka ka bere xhenete edhe me ngrene hahahahahha

 15. #55
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Te beft mire toni54.
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2011
  Postime
  713
  Reēeta mjaft tė dobishme Xhenet!Vazhdo me tė tjera,suksese.

 17. #57
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Ju faleminderit Z.Cana

  Gjella e shijshme e pertaceve


  Sot do t'ju sjell nje recete qe e bera vete. Para se te qeshni pergatiteni dhe me pas gjykoni,jam e sigurte se atehere do marr komplimente

  Per kete lloj gjelle,fillmisht kam pa mamin e cila i fergon qepet e te gjitha perimet me radhe para se ti vendosi te ziejne. Ndersa une e bera keshtu :

  Perberesit jane:
  Bizele (grashak) te ngrira
  Qofte te vogla te ngrira
  1 Koker qepe te grire
  Sostomat
  Kripe/Piper sipas deshires
  Majdanos
  Gjalpe

  Per pilafin:
  Oriz
  Pak vaj
  Safran

  Ne nje tenxhere hodha bizelet e ngrira, shtova qofte te pregaditura po ashtu te ngrira,griva nje qep dhe shtova sostomat. Me pas i hodha kripe e piper te zi, majdanoz, gjalpin dhe ne fund i mbulova me uje dhe i lashe te zienin derisa uji filloji te shteronte.

  Ne nje ene tjeter mbasi vlova ujin, i hodha krip, pak vaj dhe pluhur safran per ti dhen ngjyre orizit dhe bera pilafin.

  Ne fund mbasi e servira, mami me tha qe kete gjelle do ta quajme 'Gjella e pertaceve por e shijshme'.
  Ja dhe fotot.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 12-04-2012 mė 15:27
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 18. #58
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,262
  xhenete- lum burri per ty,paske me knaq me turli eksperimentesh walla siper gurbet boll ezoja po del
  Jetė e rėndė.......!!!

 19. #59
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Falenderit Njoni-ch,nuk e di lum a mjer por me eksperimentet e mia mundet edhe ne spital te mbaron
  Nje specialitet me mish qingji.

  Duhet:
  Nje kemb qingji
  hurdha
  domate
  patate
  kepurdha
  patlixhana te zi
  1 qepkryp piper te zi.

  Ne fillim mishin e shponi dhe ne te vendosni copa hurdhe,e kryposni I i hedhni piper te zi dhe nje gote uj.e futni ne furr per 30 min ne 200°
  Gjat asaj kohe coptoni perimet simbas deshires suaj dhe i rrendisni ne kater anet e mishit,mbas 30 min jan gai per servim.
  Bon Appétit.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 20. #60
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,016
  Ke ngatrru profesion Xheni. Kur do na ftosh ne nje drekė keshtu te gjitheve. Po e marrim letaaa, tetoven. e panjohuren, etnen busy, alemin agimin pa dorza me dorza e te gjithė te tjeret me lire se ne restorant ki hesapė.

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •