Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 64
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457

  Urtsi nga selefi

  Shembulli i atij q e vonon pendimin sht sikur shembulli i atij q ka nevoj ta prej nj dru, mirpo e sheh drurin e madh dhe t fort, i cili nuk mund t pritet leht, dhe thot: Do t vij vitin e ardhshm, kurse nuk e din se sa m tepr koh kalon, druri bhet aq m i fort dhe rrnjt e tij futen edhe m thell n tok, kurse ai sa m shum dobsohet (pr shkak se fillon t plaket).

  Ai dobsohet e druri forcohet. A thua do ta pres ndonjher?

  Muhtesar Minhaxhul-Kasidin, fq. 267.

  ___________________________________


  1- "Prmirso raportet tuaja me Allahun, ather Allahu t jep pranim n tok dhe do t duan njerzit"

  2- "Njeriu i menur duhet t shoqrohet dhe afrohet, me aq sa ka mundsi, vetm me at q ka dituri, fe dhe moral".

  3- "Njerzit i dojn ata q i thrrasin me emrat m t dashur t tyre".

  4- "Prej mnyrave m t lehta dhe m t sigurta pr t fituar zemrat e njerzve sht tua msosh emrat atyre dhe ti bsh t ndien se kan rndsi te ti".

  5- "Msoja emrin dhe prsrite emrin e tij gjat biseds, do t shohsh se ai do t sillet me ty me nj kujdes maksimal".

  ____________________________________

  Ibn Mukefa ka thn:

  Njeriu i menur duhet ti llogaris defektet e tija n fe, ahlak dhe edukat, ti grumbullon t gjithat n gjoksin e tij, ose n ndonj libr dhe pastaj shpesh ti shikon dhe analizon, t angazhohet pr prmirsimin e tij duke tentuar q pr do dit t prmirson nga nj, dy ose tre vese, gjat nj dite, ose jave ose muaji dhe do her q e prmirson ndonj ves e fshin nga libri dhe do her q shikon veset e fshira gzohet, kurse kur i shikon ato q i kan mbetur mrzitet. Marr nga libri Edebus-Sagir, fq. 54


  Marr nga: islam.mk

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Hudhejfete ibn Jeman, radijallahu anhu, n shtratin e vdekjes pat thn:

  Allahu im, dynjan nuk e kam dasht pr t gropuar lumenj e as pr t mbjell pem, por pr pagjumsit e nats (n namaz) dhe etjes e ditve t nxehta (n agjrim), pr rukut dhe sexhdet e shumta, pr prmendjen e shumt t Allahut, pr xhihadin n rrugn e Tij dhe pr tu shtyre me shokt para dijetarve (pr t marr dije prej tyre).

  ______________________________

  A ke menduar: ka do t lsh pas vete? Cilat jan gjurmt q do ti lsh pas vete? A do t mbetet vetm guri i vendosur n Varrin tnd?! Apo edhe ndonj vepr e madhe, e cila do t jet n dobi tnde dhe t popullit tnd?! Prgjigju ktyre dilemave n veten tnde, mjafton pr t filluar ndryshimi te ti.

  ______________________________

  Pr do nat prgatitemi pr gjum dhe nuk jemi t sigurt se a do t zgjohemi n mngjes, megjithat planifikojm pr nesr...

  Kjo sht shpresa!


  Marr nga: islam.mk

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Duhet ta kemi ndjenjn sikur t fmijs nj vjear kur e hedhim n qiell... ai qeshet, sepse e di se do ta kapish dhe nuk do ta lsh t bie n tok...

  Ky sht besimi!

  ___________________________

  Nj dit banort e nj fshati vendosin t falin namazin pr shi. T gjith u mblodhn n vendin e caktuar pr namaz, kurse vetm njri prej tyre kishte marr ombrell.

  Kjo sht bindja!

  ___________________________

  Imam Ibn Haxheri, rahimehullah, n librin e tij Fethul-Bari thot:

  سميت صلاة التراويح بذلك ، لأنهم أول ما اجتمعوا عليها كانوا يستريحون بين كل تسليمتين . 4 / 294

  Namazi i teravis quhet namazi i teravis (pushimit), sepse kur kan filluar ta falin me xhemat pas do dy reqateve pushonin pak. (4/ 294)


  Marr nga: islam.mk

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Jahja ibn Muadhi, rahimehullah, thot:

  Besimtari le t fiton prej teje tre gjra:

  1. Nse nuk i bn dobi mos i bj dm.

  2. Nse nuk e gzon mos e pikllo.

  3. Nse nuk e lavdron mos e ofendo.  (Ez-Zuhdu ver- Rekaik, fq. 114)

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Mos thuaj ku t filloj...adhurimi sht fillimi

  Mos thuaj ku sht rruga... ligji i Allahut sht udhzimi

  Mos thuaj ku sht fitimi... xheneti i Allahut sht mbarimi

  Mos thuaj nesr filloj...se ndoshta t vjen prfundimi

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Dr. Mustafa Sibai, autori i librit Kshtu m ka msuar jeta, thot:

  Pasha Allahun! Po t bnin tekbir (t thonin: Allahu Ekber- Allahu sht m i madhi) zemrat e myslimanve ashtu sikurse bjn gjuht e tyre, do ta ndryshonin historin. Po t bashkoheshin myslimant do here sikur bashkohen n namaz t bajramit do t fitonin t gjith armiqt e tyre. Po t frkoheshin zemrat e tyre sikur i frkojn duart, do ti eliminonin t gjitha elementet e prarjes. Po t buzqeshin shpirtrat e tyre sikur buzqeshin buzt e tyre do t bheshin banor t qiellit. Po t vishnin virtytet morale sikur i veshin rrobat m t shtrenjta, do t ishim ymeti m i mire n rruzullin toksor.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Shikoni nj lloj t veant t preokupimit! Ebu Derda, radijallahu anhu, kur falte namaz nate dhe n rekatin e fundit t Vitrit lutej pr 360 shok t tij q i donte. Lutej pr secilin me emr n kohn e syfyrit kur pranohen lutjet.

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Imam Ibn Kajimi, rahimehullah, thot:

  Falnderimi ndaj Allahut ndrlidhet me zemr, gjuh dhe gjymtyr. Me zemr e falnderojm Allahun duke e njohur dhe dashur At; me gjuh duke e lavdruar dhe prmendur At, kurse me gjymtyr duke i prdorur ato pr ta respektuar At q e falnderojm dhe duke i larguar ato nga gjynahet.

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Israf sht teprimi sasior n harxhim pr dika, kurse tebdhir sht harxhimi pr nj gj q nuk e meriton. Pra, israfi ka t bj me objektin q harxhohet, kurse tebdhiri me subjektin pr t cilin harxhohet.

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Ibn Abasi, radijallahu anhu, thot:

  Po ti mjaftonte dituria dikujt do ti mjaftonte Musait, alejhisselam, mirpo ai i tha Hidrit, alejhisselam:

  {هل أتبعكَ على أن تعلمنِ مما علمتَ رشدا }

  A pranon t vij me ty, q t m msosh nga ajo q je i msuar (i dhuruar) ti: dituri t drejt e t vrtet? (El-Kehf: 66).


  Nse i drguari i Allahut krkon dituri dhe nuk ndalet, po ne?!

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, thot:

  (( مَنْ أَعَانَ ظَالِماً لِيُدْحِضَ بِبَاطِلِهِ حَقّاً فَقَدْ بَرِئَتْ مِنْهُ ذِمَّةُ الله وَذِمَّةُ رَسُولِهِ))

  Ngritet garancia e Allahut dhe e Pejgamberit nga ai q ndihmon zullumqarin q me t kotat e tija ta mposht t vrtetn. (Hakimi, hadithi sht autentik).

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Knaqsia, gzimi, galdimi, koha e kndshme dhe begatia, emocione t cilat nuk kemi aftsi ti shprehim me fjal, qndrojn n njohjen e Allahut, t Lartsuar, njjsimin dhe besimin n Te. Kto na i hapin t vrtetat imanore dhe njohurit Kuranore. (Mexhmul-Fetava, 28/ 31)

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Imam Ibn Kajimi, rahimehullah, thot:

  والفرق بينه وبين الورع:

  أن الزهد ترك مالا ينفع فى الآخرة

  والورع ترك ما يخشى ضررة في الآخرة

  Dallimi mes zuhdit dhe veri-t sht kjo:

  Zuhd domethn braktisja e asaj q nuk t bn dobi n ahiret, kurse

  Ver domethn braktisja e asaj q mund t dmtoj n ahiret.

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Ibn Tejmiu, rahimehullah, thot:

  آفة العلم الكبر وآفة العبادة الرياء

  E meta e dituris sht mendjemadhsia, kurse e meta e adhurimit sht syefaqsia.

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Nga msimi metodologjik msova q hoxha im t mos jet libri, se dija nuk merret pa memorizim, kurse memorizimi nuk vjen pa prsritje dhe se memorizimi nuk sht e tra. Kam msuar se suksesi vjen vetm me sinqeritet. Nuk prfiton vetm nga dgjimi i audio ligjratave nse edhe nuk lexon, kurse vetm leximi nuk t jep sukses nse nuk i ul kraht para msuesit. Ditura nuk fitohet me shtirje, kurse lartsia pa modesti. Nuk mund t ndrrosh t bhesh dijetar pa prpjekje, koh t gjat dhe njohje t metodave t msimit.

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Besimtart n lidhje me dashurin ndaj Allahut ndahen n tre kategori:

  A) Njeriu me dashuri t plot ndaj Allahut. Ky njeri sht ai q kapet pr synetet, i zbaton detyrat fetare (farzet) dhe largohet nga ndalesat fetare (haramet) dhe gjrat e paplqyera (mekruhet).

  B) Njeriu me dashuri mesatare ndaj Allahut. Ky njeri sht ai q sht mesatar n punt e tija, kujdeset pr detyrat fetare, largohet prej gjrave t ndaluara (harameve) dhe nuk i shton veprat e mira. Kjo sht gjendja e shumics s njerzve t mir.

  C) Njeriu q ka dashuri t mangt ndaj Allahut. Ky njeri sht ai q ka mangsi n zbatimin e detyrave fetare (farzeve), i bn disa ndalesa fetare (harame) dhe e tepron me gjynahe. T ktill jan t shkujdesurit dhe ithtart e epshit n kt ymet.

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Ibn Kajimi, rahimehullah thot:  يقول ابن القيم رحمه الله: "وفي اللسان آفتان عظيمتان إن خلص من إحداهما لم يخلص من الأخرى: آفة الكلام وآفة السكوت وقد يكون كل منهما أعظم إثما من الأخرى في وقتها، فالساكت عن الحق شيطان أخرس، عاص الله، مراء مداهن إذا لم يخف على نفسه، والمتكلم بالباطل شيطان ناطق، عاص لله، وأكثر الخلق منحرف في كلامه وسكوته، فهم بين هذين النوعين. وأهل الوسط - وهم أهل الصراط المستقيم - كفوا ألسنتهم عن الباطل وأطلقوها فيما يعود عليهم نفعه في الآخرة".  Gjuha i ka dy defekte t mdha, nse shpton njeriu nga njra nuk shpton nga tjetra: defekti i t folurit dhe defekti i heshtjes. Secili defekt mund t jet mi madh se tjetri n kohn e vet. Ai q e hesht t vrtetn sht shejtan memec, mkatar karshi Allahut dhe lajkatar, n prjashtim t atij q frikohet pr veten e tij. Kurse ai q e thot t kotn sht shejtan fols dhe mkatar karshi Allahut. Shumica e njerzve kan devijuar edhe kur flasin edhe kur heshtin dhe qarkullojn n mes t ktyre dy defekteve. Kurse ata q jan mesatar, ithtart e Rrugs s Drejt, e ndalin gjuhn nga e kota dhe flasin ather kur kjo bised u sjell dobi n ahiret.

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Ibn Kajimi, Allahu e mshiroft, ka thn:

  "Largoji cytjet! Nse nuk i largon, bhen mendim.
  Largoje mendimin! Nse nuk e largon, bhet epsh.
  Luftoje epshin! Nse nuk e lufton, bhet qllim dhe vendosmri.
  Nse nuk e lufton, bhet vepr. E nse nuk e lufton, bhet tradit
  dhe t bhet vshtir t largohesh nga kjo."

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Sufjan Ibn Ujejne, Allahu e mshiroft, ka thn: "Mendimi sht elsi i mshirs, a nuk e sheh se njeriu s pari mendon mir, e pastaj pendohet."

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Muxhahidi, Allahu e mshiroft, ka thn: "Do t prmirsohet pr shkak t mirsis s babait, djali i tij dhe djali i djalit t tij."

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •