Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 64 prej 64
 1. #61
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  'Abdullah Ibn 'Umeri radij-Allahu 'anhu ka thn:


  "do bidat sht devijim, edhe pse njerzit e shohin at si dika t mir."
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 2. #62
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Sufjan ethTheuri, Allahu e mshiroft, thot :


  " Bidati sht m i dashur pr iblisin se mkati sepse nga mkati pendohet kurse nga bidati nuk pendohet njeri '' - Musnedi i ibnul Xha'dit(1885); Mexhmu'ul Fetaua (11/472).
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
  Antarsuar
  14-01-2021
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  26

  Pr: Urtsi nga selefi

  I kan thn nje here Shejk Iben Bazit (Allahu e meshirofte):

  O Shejk,filani e la rrugen e udhezimit.

  Tha Shejku:

  Ndoshta largimi i tij ka ndodhur per dy arsye:

  1 Ndoshta ai nuk e ka lutur Allahun ta forcoje ne fe pasi e udhezoi.

  2. Ose ai nuk e falenderoi All-llahun per miresine e udhezimit.

  Kur Allahu te zgjodhi ty per udhezim, jo se ti je me ndryshe se tjeret apo se je me i miri..,mirpo meshira e Allahut te kaploi, mirpo kujdes, Allahu mund qe ta largoje prej teje nje gje te tille ne cdo kohe.

  Per kete arsye mos u lavdero, e mos te te hyje vetja ne qejf per punen tende apo adhurimin tend dhe mos shiko tek ata qe e kane humbur rrugen me shikim nencmues, sepse sikur te mos ishte meshira e Allahut dhe ty do te ishe si ata.

  Lexojeni kete ajet Kuranor me vemendje:

  (Dhe sikur mos te te kishim forcuar Ne,gati do te kishe anuar pak nga ata.)Surja Isra ,ajeti 74.

  Kujdes mos te mendosh se qndrueshmeria n fe eshte nje prej arritjeve te tua.

  Medito ne ajetin e lart permendur me siper.
  Qe Allahu i eshte drejtuar zoterise se njerezimit Muhamedit Alejhi selam.

  Dhe sikur mos te te kishim forcuar Ne.

  E si eshte halli yt!!

  Ne jemi gabimtare kur i nenglizhojme edhkaret ( duat lutjet), mendojme se nuk eshte gje e rendesishme dhe harrojme se All-llahu na mbron me edhkaret (lutjet).

  Thote Iben Kajim Allahu e meshirofte:

  Nevoja e robit per muauidhet (ajete Kuranore mbrojtese dhe lutjet profetike) shte me e rendesishme per t se sa nevoja e tij per ushqim dhe veshmbathje ....!

  Lexoni vazhdimisht edhkaret (lutjet e mngjesit dhe te mbrmjes) Arrini ta kuptoni domethenien e Hadithit:

  (Ruaje All-llahun, qe Allahu te te ruaj ty).

  Kerkoni mbrojtje Allahut ne cdo mengjes e mbremje.

  Dunjaja eshte e frikshme..ne te ka te papritura.

  Allahu eshte ruajtesi i roberve te Tij.

  O Allah te lutemi Ty me te gjithe emrat e Tu t bukur, te na forcosh ne fene tende dhe ne adhurimin ndaj teje. Allahume Amin

  ✍ Arlind Omer Aliu

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
  Antarsuar
  14-01-2021
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  26

  Pr: Urtsi nga selefi

  "Pr ata q jan sprovuar, nuk ka gj m t dobishme sesa durimi dhe lutja.

  Kurse, pr ata q jan shndosh e rehat, nuk ka gj m t dobishme sesa falnderimi dhe lavdrimi ndaj Allahut."

  ✍ Ibnul Kajim 📗 "Idetu Sabirine"

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •