Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 64
 1. #41
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Imam Ibn Tejmije, rahimehullah, ka thn: "Bamirsia dhe devotshmria t bjn zemrgjr dhe t qet, saq njeriu e ndien vehten t gjr dhe t leht.

  Imoraliteti dhe kopracia e shtypin shpirtin, e ulin dhe nnmojn. Shpirti koprrac dhe amoral e ka przier njrn me tjetrn, andaj n momentin e vdekjes do t nxjeret shpirti me vshtirsi sikurse q nxjeret therra nga leshi i lagur.

  Shpirti bamirs, i devotshm dhe i dlir, t cilin e ka pastruar njeriu, ngritet, zgjrohet, fiton lavdi dhe fisnikri, kurse n momentin e vdekjes del nga shpirti sikurse pika e ujit q del nga goja e ibrikut ose sikur qimeja nga tlyni". ("El-Fetava", 10/630).

 2. #42
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Imam Ibn Xhevziu, rahimehullah, ka thn: "Allahu ka njerz q nuk knaqen pa i mbledhur t gjitha veprat e mira, ata mundohen maksimalisht t fitojn do dije, prpiqen n do pun, durojn n do vler, e nse u dobsohet trupi dhe nuk mund ti bjn kto vepra, ather nijeti e zvendson, sepse ata do her mundohen t jen t par". ("Sajdul-Hatir", fq. 245).

 3. #43
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Kshilla t arta nga Hasen el-Basriu:

  1. Mos prit koh dhe dit t qlluar pr msim! Dije se do or dhe do dit sht e qlluar pr msim.

  2. Mos krko vend t prshtatshm pr msim! Dije se do skut sht vendi m i prshtatshm i msimit.

  3. Assesi punn e sotme mos e l pr nesr, pr arsye se do dit i ka vshtirsit dhe punt e veta.

  4. N nj koh t caktuar bje vetm nj pun, vetm nj msim, respektivisht puno rreth nj problemi derisa mos t dobsohen kujdesi dhe fuqia!

  5. Pa e kryer nj msim q ke filluar, mos kalo n tjetrin!

  6. Lshimi pe gjat nj problemi sht prtaci e maskuar. Dashuria ndaj puns lind dhe forcohet prmes prballimit t problemeve.

  7. Ngadhnjimi n luft dhe suksesi n msim jan me at q nuk kthehet prapa.

  8. Mso vazhdimisht dhe me kujdes dhe do dit n t njjtn koh!

  9. Nse lodhesh me nje pun, ather ndrroje at ose ngadalsoje ritmin, por mos pusho!

  10. Mendo mir, pasiq puna nuk do t thot vetm t lvizish, t lexosh apo t shkruash. Njeriu q mendon, punon m tepr se xehetari n minier.

  11. Asnjher mos e vlerso produktivitetin e msimit me or, por shikoje rezultatin e asaj q ke msuar!

  12. N punt mendore msim, 2-3 or pandrprer mjaftojn.

  13. do dit lexo me z nga dhjet faqe t nj vepre t mir - ashtu q t t zhvillohet aftsia e t folurit!

  14. Msoi prmendsh pjest e bukura q i lexon, q t t pasurohen fjalori dhe shprehjet tuaja dhe t t forcohet mbamendja!

  15. Pas prfundimit t msimit, prsriti ato n kujtesn tnde dhe merr shnime!

  16. Pjest q i ke msuar diskutoji me shokt.

  17. Vlera e individit sht e fshehur nn gjuhn dhe majn e lapsit t tij. Ajo shfaqet nprmjet fjals dhe shkrimit.

 4. #44
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Kshilla t arta:

  1. Buzqesh doher, sepse dhmbt e tu nuk jan avret.

  2. doher thuaje fjaln e vrtet, ajo ti ngrit ambiciet dhe ta shton dashurin.

  3. Largoju polemiks, sepse ajo e helmon zemrn tnde dhe t shokut tnd.

  4. Sillu me t tjert ashtu si dshiron q t tjert t sillen me ty, ky sht argument se ti i mon ata.

  5. Arsyetoji t tjert, sepse ti realitetin nuk e di.

  6. Porosia e t Drguarit ton ndaj njrit prej shokve te tij: Mos u zemro! Mos u zemro! Mos u zemro!

  7. Porosia e t Drguarit ton: Prhapeni selamin mes jush, sht rruga jon drejt dashuris.

  8. Dhuroni dhurata, q t duheni.

  9. Msoju t dgjosh, sepse t tjert i duan doher ata q dgjojn.

  10. Syrin tnd bje si syri i blets q nuk sheh pos lulet, e jo sy mize q sheh vetm t ndytat.

  11. Respektoji mendimet e atyre q jan prreth teje dhe moji ato.

  12. Bju modest ndaj t gjithve, mendjemadhsia sht ajo q Iblisin e ka zbritur n fund t fundit.

  13. Mso t falsh doher, sepse ajo q gjendet tek Allahu sht m e mir dhe e prjetshme.

  14. Kshillo me urtsi dhe butsi, sepse feja sht kshill!

  15. Bashkoju gzimeve dhe pikllimeve t t tjerve, ndrto histori me ata q t kujtojn n kujtimet e jets s tyre.

  16. Mbylle dern e mallkimit! Enesi i ka shrbyer Muhamedit, alejhi selam, 10 vjet dhe asnjher nuk ka qen i qortuar. A mendoni se nj i ri n moshn e Enesit nuk gabon!?

  17. Msoju t jesh i qet dhe i durueshm, kto dy cilsi i do Allahu dhe i do i Drguari i Tij, alejhi selam.

 5. #45
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Njeriu i ka pes dit:

  1- ditn e kaluar, dita q i ka ikur dje dhe nuk i kthehet kurr m deri ne Kiamet;

  2- dita e pranishme, dita t ciln e jeton sot;

  3- dita e ardhshme, dita q do t vjen nesr, andaj secili duhet t pyet veten ka kemi prgatitur pr nesr;

  4- dita e premtuar, dita e vdekjes, e pas saj ose pr xhenet ose pr xhehenem;

  5- dita e zgjatur, dita t ciln do ta jetojm n ahiret.

  Kush futet n xhenet i thuhet:

  - ktu do t jetosh dhe kurr nuk do t vdessh;

  - gjithmon do t jesh i ri dhe kurr nuk do t plakesh;

  - gjithmon do t jesh i shndosh dhe kurr nuk do t smuresh;

  - gjithmon do t knaqesh dhe kurr nuk do t vuash.

  Kurse kush futet n xhehenem do ti ket katr dshira:

  - dalje nga xhehenemi,

  - lehtsim t dnimit,

  - vdekjen ne xhehenem, dhe

  - uj nga banort e xhenetit. Mirpo asnjra dshir nuk do tu plotsohet.  Bekir HALIMI

 6. #46
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Ibrahim bin Edhemi kaloi pran tregut n Basra, dhe njerzit u mblodhn prreth tij. I than atij:

  O Ebu Ishak, sht me ne, bjm dua, por nuk kemi prgjigje n duat tona?!

  Ai u prgjigj:

  Pr shkak se zemrat tona kan vdekur me dhjet gjra:

  1. Ju e dini Allahun pr Zot, por nuk i kryeni obligimet ndaj Tij.

  2. Ju po pretendoni se e doni Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, mirpo e keni ln mnjan Sunetin e tij.

  3. Ju e lexoni Kuranin, por nuk punoni sipas tij.

  4. Ju i hani dhe i shfrytzoni t mirat e Allahut, por nuk e falnderoni Allahun pr to.

  5. Ju po thoni se shejtani sht armik i juaji, por ju po pajtoheni me t n do gj.

  6. Ju po thoni se Xheneti sht i vrtet, por nuk po punoni pr t.

  7. Ju po thoni se xhehenemi sht i vrtet, por nuk jeni duke punuar q t ikni nga ai.

  8. Ju po thoni se vdekja sht e vrtet dhe gjithsesi do t ndodh, por nuk jeni prgatit pr t.

  9. Kur t zgjoheni nga gjumi, merreni me t metat e njerzve, ndrsa i harroni t metat e juaja.

  10. I varrosni t vdekurit e juaj, e ju nuk po merrni msim nga kjo.

 7. #47
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Imam Ibn Kajimi, rahimehullah, n librin e tij El-Vabil Es-Sajjib tregon se njerzit n namazin e tyre ndahen n pes kategori:

  Nj: Kategoria e atij q i bn padrejtsi vetes dhe e kryen at me mangsi, pra ka mangsi n marrjen e abdesit, kohn e faljes, prkufizimet dhe shtyllat e faljes, namazit.

  Dy: Ai q kujdeset pr kohn, prkufizimet, shtyllat e dukshme t namazit, pr abdesin, mirpo nuk e posedon luftn kundr nepsit dhe cytjeve, andaj cytjet dhe mendimet e llojllojshme e angazhojn at prej namazit t tij.

  Tre: Ai q kujdeset pr prkufizimet, shtyllat dhe i lufton cytjet dhe mendimet q e angazhojn prej namazit, pra ky njeri lufton armikun q t mos ia vjedh namazin, andaj na qenka n namaz dhe n xhihad.

  Katr: Ai q kur nis ta fal namazin e fal n mnyr t plot, duke u kujdesur pr prkufizimet dhe shtyllat e namazit, e gjith zemra e tij sht n funksion t kujdesit ndaj ktyre rregullave q t mos i humb asnj gj prej tyre, madje i tr preokupimi i tij sht ta fal ashtu si duhet, t plot dhe pa mangsi. Pra zemra e ktij njeriu sht e preokupuar me namazin dhe adhurimin e Allahut, subhanehu ve teala n te.

  Pes: Ai q e fal namazin sikur kategoria paraprake, por me kt ai e ka marr zemrn e tij dhe e ka venduar para Allahut, duke e shikuar me zemrn e tij prplot dashuri dhe madhrim t Allahut, madhshtin e Allahut, sikurse sht duke e par At, kurse cytjet dhe mendimet jan tret trsisht. Ska mbet perde mes ktij njeriut dhe Allahut. Dallimi mes ktij njeriut dhe tjerve n namaz sht sikurse dallimi mes qiejve dhe toks. Ka njeri sht i preokupuar trsisht me Allahun n namazin e tij dhe sht i knaqur trsisht n te...

  Kategoria e par do t dnohet, e dyta do t llogaritet, e treta i ka t shlyer mkatet, e katrta do t shprblehet, kurse kategoria e pest do t jet afr Allahut, sepse ka hise n mesin e atyre q knaqsi t tyre kan namazin, e ai q sht i knaqur n namazin e tij n dynja do t jet i knaqur me afrsin me Allahun n ahiret, e do t jet i knaqur me Allahun edhe n dynja. Ai q sht i knaqur me Allahun me t do t jet do kush i knaqur, kurse syri i kujt nuk sht i knaqur me Allahun, do ti copzohet shpirti nga dhimbja se nuk ja arrit ta merr me vete tr dynjan.

  Shiko n ciln kategori je ti?!

  O Allah na bn prej atyre q e falin namazin dhe e kan paraqitur zemrn e tyre para Allahut!  Bekir HALIMI

 8. #48
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Zemrat e ngurtsuara:

  - Nuk ka ndshkim m t madh pr robin sesa ngurtsimi i zemrs dhe t qenurit larg All-llahut.

  - Zjarri sht krijuar pr ti shkrir zemrat e ngurta.

  - Zemrat m t distancuara nga All-llahu jan zemrat e ngurta.

  - Kur zemra ngurtsohet, syri thahet ( nuk loton ).


  - Ngurtsimi i zemrs vjen si pasoj e tejkalimit t norms n katr gjra:

  1.N t ngrn dhe n t pir

  2.N gjum,

  3.N t folur

  4.Dhe przierje me njerzit.


  - Ashtu si nuk i bjn dobi ushqimi dhe pirja trupit kur sht i smur, po kshtu edhe kur zemra smuret nga lakmia e tekave dhe epsheve, nuk i bn m dobi kshilla.

  - Kush dshiron t ket zemr t kulluar, le ti jap prparsi bindjes ndaj All-llahut kundrejt tekave t tij.

  - Zemrat e dhna pas tekave dhe epsheve vetjake, qndrojn po aq larg sa ato jan t dhna pas ktyre tekave.

  - Zemrat jan ent e All-llahut n tok, dhe m e dashura prej tyre te Ai sht zemra e but dhe e kulluar.

  - Ata i angazhojn zemrat e tyre me kt bot, t cilat po ti angazhonin me All-llahun dhe botn tjetr, do t jetonin sipas kuptimeve t fjalve t Tij dhe provave t dshmuara, duke zbuluar urtsi t fshehta dhe prfitime t kndshme.

  - Nse zemra ushqehet me prkujtime, ujitet me meditime dhe pastrohet nga papastrtit, do t shoh udira dhe do t frymzohet me urtsi.

  - Jo dokush q prpiqet t jet njohs dhe i urt, arrin t jet i till, sepse njohsit e vrtet dhe t urtit real jan ata q zemrave t tyre i kan dhn jet duke shuar tekat, ndrsa ata q vrasin zemrn pr t gjallruar tekat, njohja dhe urtsia n gjuht e tyre sht e huazuar( nuk buron nga sinqeriteti ).

  - Shkatrrimi i zemrs vjen nga shkujdesi ( gafleti ) dhe pr shkak se ndihet e siguruar nga ndshkimi i All-llahut, ndrsa gjallrimi i zemrs bhet me frik -respekt dhe prmendje t Zotit.

  - Nse zemra nuk lakmon n sofrat e dynjas, do t jet e dhn pas sofrave t Ahiretit, s bashku me t ftuarit e tjer, ndrsa n.q.s. jepet mbas sofrave t dynjas, do i humbas ato t Ahiretit.

  - Prmallimi pr takimin me All-llahun sht ila q e qetson zemrn nga egrsia e dynjas.

  - Kush e lidh zemrn me Zotin e tij, do t qetsohet dhe rehatohet, ndrsa kush e l ti vrtitet npr njerz, do oroditet dhe stresohet s teprmi.

  - Dashuria pr All-llahun nuk hyn n nj zemr q sht e pushtuar nga dashuria pr dynjan, prvese aq sa hyn deveja n vrimn e gjilprs.

  - Kur All-llahu e do dik nga robrit e Tij, e dallon me dashurin e Tij dhe e frymzon ta adhuroj At. Prmendja me gjuh dhe bindja me gjymtyr mbeten preokupimi i tij.

  - Zemra smuret si smuret trupi dhe shrimi i saj bhet nprmjet pendimit dhe diets parandaluese. Ajo bhet e ndyr ashtu si bhet e ndyr pasqyra, dhe pastrimi i saj bhet me prmendjen e Zotit. Ajo zhvishet ( nga t mirat ) ashtu si zhvishet trupi nga rrobat dhe veshja, stolisja e saj sht devotshmria. Zemra ndjen uri dhe etje ashtu si ndjen trupi, dhe ushqimi i saj sht njohja e All-llahut, dashuria pr T, mbshtetja tek Ai, pendimi dhe bindja.

  - Kujdes! Ruaju nga shkujdesi ndaj All-llahut, i Cili jets tnde i ka vn afat, ditve dhe frymmarrjeve t tua u ka vn numr t caktuar, Ai nuk ka nevoj pr asknd dhe asgj, ndrsa ti ke domosdoshmrisht nevoj pr T.

  - Ai q heq dor nga mbshtetja te vetja n krkimin e ksaj bote, t pozits, apo shptimit nga armiku i tij duke iu mbshtetur All-llahut, duke ia besuar dhe dorzuar shtjen Atij, zgjedhjes m t mir prej Tij dhe knaqet me at q All-llahu i jep, do t shptoj nga mrzit, brengat dhe pikllimet. Ndrsa ai q kmbngul t mbshtetet vetm te vetja e tij, do t bjer n vshtirsi, lodhje, mundime, gjendje t keqe, nuk shijon jet t qet dhe zemra e tij nuk ndien gzim, punt nuk i ka t mira, nuk ka shpresa t shndosha dhe as rehati t qndrueshme. All-llahu ua ka lehtsuar njerzve rrugn pr tek Ai, por u ka fshehur t ardhmen nprmjet caktimit t Tij, ndaj kush knaqet me fatin e tij, i dorzohet zgjedhjes s Zotit dhe i bindet vendimit t Tij, e largon at perde duke e qetsuar zemrn tek Zoti i tij.

  - Ai q i mbshtetet All-llahut, nuk i lutet dikujt tjetr vec Tij, nuk e kundrshton All-llahun dhe nuk tregohet i rezervuar ( n lutje ) ndaj Tij.

  - Kush merret me veten e tij, nuk ka koh t merret me t tjert dhe kush i prkushtohet Zotit t tij, nuk ka shum koh t merret me veten e tij.

  - Sinqeriteti sht dicka q engjlli nuk e di, q ai ta shkruaj, armiku i tij nuk e njeh, q ta shkatrroj dhe as nuk mahnitet me t vet personi q ta zhvlersoj.

  - Pranimi ( t knaquarit me kaderin ) sht qetsimi i zemrs me rrjedhn e caktimeve dhe vendimeve t Zotit.

  - Njerzit i dorzohen dynjas n varsi t preokupimeve q kan pr t.


  - Zemra sillet n gjasht sfera, nuk ka t shtat. Tre jan sfera t larta dhe tre jan t ulta. Sferat e ulta jan:

  1.Dynjaja q i stoliset

  2.Vetvetja q i pshprit

  3.Dhe armiku (shejtani ) q i shkakton vesvese.

  Kto jan sferat e ulta npr t cilat qarkullojn shpirtat. Ndrsa sferat e larta jan:

  1.Dituria q ia qartson shtjet,

  2.Arsyeja e shndosh q e udhheq tek e drejta

  3.dhe i Adhuruari t cilit ia kushton ibadetin

  Zemrat udhtojn npr kto sfera.


  - Ndjekja e qllimeve dhe shpresa pr nj jet t gjat, sht burimi i do shthurjeje. Kjo sepse ndjekja dhe plotsimi i qllimeve e verbron njeriun nga njohja e t vrtets dhe nga dshira pr t arritur at, kurse shpresa pr nj jet t gjat e bn at t harroj Ahiretin dhe e shmang nga prgatitja pr t.

  - Robi nuk mund ta shijoj aromn e iltrsis nse i bn qejfin vetes (n gabime) apo u bn qejfin t tjerve (kundrejt s vrtets).

  - Nse All-llahu ia do t mirn robit t Tij, e bn at q ta pranoj gjynahun e tij dhe t mos merret me gjynahet e t tjerve. E bn t jet bujar me at q posedon dhe moslakmues (zahid) n at q posedojn t tjert dhe e bn t jet i durureshm ndaj lndimeve q has. Ndrsa nse All-llahu ia do t keqen robit t Tij, ia prmbys kto parime.


  - Ambicia dhe synimi i lart e bjn njeriun t ket lidhje me tri gjra:

  1.Njohjen e ndonj cilsie t prsosur (t All-llahut), ku nprmjet njohjes s saj, atij i shtohet m shum dashuria pr T.

  2.Nxjerrja n pah e nj mirsie, duke br q tia shtoj falnderimin dhe bindjen.

  3.Prkujtimi i ndonj gjynahu t br, i cili ia shton pendimin dhe frikn.

  Nse ambicia dhe synimi i njeriut lidhen me dika tjetr prve ktyre, ather do t endet npr luginat e vesveseve dhe iluzioneve.


  - Kush dashurohet pas dynjas, ajo e shfaq veten shum t vlefshme tek ai, ndaj e shndrron at n shrbtor dhe rob t nnshtruar ndaj saj.

  - Ndrsa kush ia kthen shpinn dynjas, ajo sheh vlerat e tij, dhe i vihet atij n shrbim e nnshtruar.

  - Njeriu e prfundon udhtimin e tij dhe arrin aty ku dshiron, duke iu prmbajtur rrugs s vrtet, si dhe duke shfrytzuar nj pjes t nats pr vazhdimin e udhtimit, por nse udhtari i shmanget rrugs dhe fle t gjith natn, si dhe kur ai do t arrij qllimin e tij?!
  Nxjerrur nga libri El Feuaid - Ibn Kajim El Xheuzije

 9. #49
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Shejhul Islam Ibn Tejmije, rahimehullah, ka thn: ''Me t vrtet Imani sht fjal, vepr dhe nijet tek Ehli-Sunneti, dhe kan transmetuar me shum se nj prej dijetarve se ka ixhma (koncenzues) pr kt shtje.'' [El-Iman, faqe 241]

 10. #50
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Nj porosi e art nga Imam Ibn Kajimi, rahimehullah

  Koka e devotshmris dhe bamirsis sht: sinqeriteti n zbatimin e t vrtets. Askush nuk mund t triumfon karshi Allahut, andaj ai q sht me Allahun, a ka kush mund t triumfon kundr tij, ose ti bj ndonj t keqe. Nse nj njeri ka Allahun me vete, prej kujt duhet t frikohet, e nse nuk e ka Allahun me vete prej kujt duhet t shpreson, e kujt duhet ti beson dhe kush do ta ndihmon prve Tij.

  Nse nj besimtar e zbaton t vrtetn ndaj t tjerve, por fillimisht ndaj vetes dhe kt vepr e bn pr hir t Allahut dhe me ndihmn e Allahut, askush nuk mund ti del prpara. Madje nse edhe qiejt, toka dhe kodrat i bjn kurthe, atij do ti mjaftoj Allahu dhe do ti jep zgjidhje dhe rrugdalje.

  Besimtari dshton pr shkak t mangsive n kto tre gjrat ose n dy prej tyre, ose n njrn prej tyre.

  Ai q vepron pr t kotn, nuk ndihmohet nga Allahu, e nse i vjen ndonj ndihm ansore, sht ndihm pa prfundim, pra ndihmohet nj koh t caktuar dhe kjo vepr nuk ka ndonj prfundim pozitiv. Pas ksaj ai humb dhe dshton, e mbetet i dshtuar dhe i nnmuar.

  Nse nj besimtar mundohet t thrret n t vrtet, mirpo kt vepr nuk e bn pr hir t Allahut, por e bn pr t fituar lavde, falnderim apo shprblim prej njerzve, ose qllimi kryesor i tij sht arritja te nj synim i ksaj bote, kurse kjo q bn sht mjet pr t arritur te ky synim, ky njeriu nuk ka garantuar ndihmn e Allahut, sepse Allahu i ka garantuar ndihmn dhe fitoren vetm atij q flijon n rrugn e Tij dhe lufton pr t qen Fjala e Allahut m e Larta, e jo pr at q e bn kt veprim pr vetveten ose epshin dhe pasionin e tij. Ky njeriu nuk sht nga t devotshmit e as nga bamirsit. Nse i vjen ndonj ndihm i vjen aq sa ka t vrtet me te, sepse Allahu vetm t vrtetn e ndihmon. Nse ndodh q pushtetin ta ken ithtart e to kots, kjo ndodh pr shkak dhe aq sa do t ken durim n veprimet e tyre.

  Durimi do her del triumfues e nse ky durimtari sht edhe ithtar i t vrtets, ather del triumfues dhe me prfundim t mir. (Alamul-Muvekiin, 2/178).

 11. #51
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Imam Ahmedi, rahimehullah, thot:

  Isha duke ecur n rrugn time dhe m behu nj hajn, i cili i vjedhke njerzit, e pas nj kohe t njjtin hajn e pash n xhami duke u fal. Shkova dhe i thash: kjo form e marrdhnieve nuk i prshtatet madhris s Allahut, subhanehu ve teala. Allahu nuk ta pranon namazit prderisa ti merresh me aso vepra.

  Hajni i tha: o Imam... mes meje dhe Allahut jan t mbyllura shum dyer, andaj dshirova q ta l t hapur nj der...

  Pas disa muajve shkova n Mek pr t kryer haxhin, gjat tavafit e pash nj njeri, i cili ishte kapur pr mbulesn e Qabes e thoshte me prgjrim: u pendova te Ti... m mshiro... kurr m nuk i kthehem gjynaheve karshi Teje...

  E shikova edhe m mir kt rnkues pendimtar, i cili i prgjrohej Zotit t vet, kur t shoh, ky ishte ai hajni i asaj dite e thash m vete: la nj der t hapur me Allahun, e Allahu i hapi t gjitha dyert...

  Andaj, kujdes! Mos i mbyll t gjitha dyert mes teje dhe Allahut, azze ve xhel-le, edhe nse je i zhytur n mkate dhe ke br mkate t shumta, sepse nj der e hapur mund t hap shum dyer tjera...

  O Allah! Na mshiro dhe na prano pendimin ton! Amin!

 12. #52
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Martesa sht prej furnizimit, rizkut t cilit ua ndan Allahu njerzve, pasi q vetm Ai sht Furnizuesi i vrtet n kt jet. Ashtu sikurse i furnizon njerzit me mall, shndet, autoritet, pasuri, varfri, smundje, bela, etj ashtu i furnizon edhe me martes...filani martohet me filanen...Pr kt duhet ta dim se do furnizim q na vjen nga Allahu sht mirsi...

 13. #53
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Shejh Sharavi, rahimehullah, thoshte:

  Mos adhuro Allahun...pr shkak t furnizimit!

  Mos adhuro Allahun .... pr shkak t pozits!

  Mos adhuro Allahun... pr t fituar t mirat e dynjas!

  Por...adhuro Allahun ... sepse adhurimi t shpie te knaqsia e Tij!

  Nse fitimi i Knaqsis s Allahut sht synimi yt, ather kjo do t sjell do gj q dshiron ti!

 14. #54
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  “Pr vlern e madhe q ka namazi n fen Islame ishte porosia e fundit q dha Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, para se t ndahet nga kjo jet: “Kujdes pr namazin dhe ato q i keni n pronsi” (Sahih, Ibn Maxhe), pasi q asnj vepr nuk mund t krahasohet me namazin dhe nuk mund t arrin pozitn e tij. Krejt kjo sepse namazi sht shtyll e fes dhe sht detyr e myslimanit, nga e cila nuk amnistohet n asnj rast. Namazi sht obligimi i Allahut ndaj besimtarit, shtylla e fes, vija ndarse mes jobesimtarve dhe besimtarve, kushti i shptimit dhe rroja e besimit”

  Ebul-Hasen Nedeviu, “Katr shtyllat”, fq. 25

 15. #55
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thot:


  (( الصَّلَوَاتُ الخَمْسُ ، وَالجُمُعَةُ إِلَى الجُمُعَةِ ، وَرَمَضَانُ إِلَى رَمَضَانَ مُكَفِّراتٌ لِمَا بَيْنَهُنَّ إِذَا اجْتُنِبَتِ الكَبَائِرُ )) رواه مسلم .

  Pes namazet, Xhumaja deri n Xhuma, Ramazani deri n Ramazan i shlyejn mkatet q jan br mes tyre, nse njeriu u largohet mkateve t mdha. Muslimi


  Imam Belkini, duke e komentuar pjesn e hadithit: i shlyejn mkatet q jan br mes tyre thot:

  Njerzit n lidhje me mkatet ndahen n disa kategori:

  - Njeriu q ska aspak mkate, ktij i takon ngritja e gradave;

  - Njeriu q ka mkate t vogla, por nuk insiston n to, ato i falen nse ky largohet prej mkateve t mdha dhe e arrin vdekja me besim;

  - Njeriu q ka mkate t vogla, por insiston n to, ktij i falen kto mkate me veprat e mira q i bn.

  - Njeriu q ka mkate t mdha dhe mkate t vogla; t voglat i falen me vepra t mira, kurse t mdhat me pendim.

  Bekir Halimi

 16. #56
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Antarsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,360

 17. #57
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Hudhejfetu Ibnul-Jeman radij-Allahu 'anhu ka thn:

  "Hipokrizia sot sht shum her m e keqe sesa hipokrizia n kohn e t Drguarit (sal-lAllahu 'alejhi ue sel-lem)."

  E pyetn:

  "Si ka mundsi?"

  Ai tha:

  "Sepse n at koh hipokritt mundoheshin ta fshehnin hipokrizin e tyre, ndrsa sot njerzit e shfaqin hapur hipokrizin e tyre."
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 18. #58
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Bota sht tri dit:

  Sa pr t djeshmen, ajo u zhduk, s bashku me t gjitha q ishin n t.
  Sa pr nesrmen,mbase ju nuk mund ta shihni kurr at.
  Sa pr t sotmen, ajo sht e juaja, kshtu q punoni n t.

  (Hasan el-Basri)
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 19. #59
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Thot Umeri radijAllahu anhu:

  "Allahu e mshiroft at njeri q na udhzon n prmirsimin e gabimeve tona"
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 20. #60
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Thot Ibn Kuddameh, rahimehullah:

  "Selefit i kan dashur ata njerz qa ua kan trhek vrejtjen ndaj gabimeve, kurse ne n t shumten e rasteve i urrejm ata q na kshillojn apo qortojn"
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •