Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 64
 1. #21
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Malik Ibn Dinari, Allahu e mshiroft, ka thn: "Doln banort e ksaj bote prej saj, duke mos e shijuar gjjn m t mir q ekziston n t." I than: ka sht ajo o Ebu Jahja? Tha: "Njohja e Allahut."

 2. #22
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Kan thn disa prej selefit (gjeneratave t para t muslimanve): "Zgjohemi n mirsi t shumta nga Zoti, aq sa nuk mundemi t'i prkufizojm ato, edhepse shum gabojm, andaj nuk dijm se pr ka t falnderojm m par, pr mirsit q na ofrohen apo pr t kqijat q na mbulohen?"

 3. #23
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Ibn Kajjimi, Allahu e mshiroft, ka thn: "do lvdat pr njeriun q prmendet n Kur'an sht fryt i dituris dhe do nnmim pr t sht fryt i injorancs."

 4. #24
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Hasen el-Basriu, Allahu e mshiroft ka thn: "Ke kujdes nga lnja e puns s sodit pr nesr, sepse ti je e sotmja e jo e nesrmja, nse ke t nesrme bhu n t si ishe sot, e nse nuk ke t nesrme, nuk do t pendohesh pr gjrat q i le sot."

 5. #25
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Jahja ibn Muadhi, rahimehullah, thot:

  لست آمركم بترك الدنيا، آمركم بترك الذنوب، ترك الدنيا فضيلة، وترك الذنوب فريضة، وأنتم إلى إقامة الفريضة أحوج منكم إلى الحسنات والفضائل.

  Nuk ju urdhroj t lini dynjan, por ju urdhroj t lini gjynahet, sepse lrja e dynjas sht vepr me vler, kurse lrja e gjynaheve obligim, andaj ju m shum keni nevoj pr t realizuar obligimin se sa pr t br nj vepr me vler dhe t mir.

  Marr nga Dynjaja hije venitsh, fq. 5

 6. #26
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Omer Ibn Hattabi, Allahu qoft i knaqur prej tij, ka thn: "Un e urrej q ta shoh ndonjrin prej jush t paangazhuar, nuk vepron as pr kt bot e as pr botn tjetr."

 7. #27
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Abdullah Ibn Mesudi, Allahu qoft i knaqur prej tij, ka thn: "Nuk jam penduar pr dika ashtu si pendohem pr nj dit, dielli i s cils ka perenduar, jeta ime sht paksuar kurse vepra ime nuk sht shtuar."

 8. #28
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Hasen el-Basriu, Allahu e mshiroft ka thn: "O bir i Ademit! Ti nuk je tjetr vetmse nj grumbull ditsh. Kur kalon nj dit, kalon nj pjes e ytja."

 9. #29
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Kan thn disa prej selefit (gjeneratave t para t muslimanve): "Koha sht sikur shpata, nse nuk e then at, t pret ajo ty."

 10. #30
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Ibn Hazmi, Allahu e mshiroft ka thn: "Allahu e bft q mos t'i mjaftoj asgj atij q nuk i mjafton fjala e Zotit t tij dhe fjala e t Drguarit t Tij."

 11. #31
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Fjal t transmetuara nga Ebu Bekri, Allahu qoft i knaqur prej tij:

  1- "Allahu i Lartsuar e ka prmendur prgzimin s bashku me krcnimin q robi t jet n mes t friks dhe shpress."

  2- "Prmirsoje veten tnde, do t prmirsohen njerzit e tjer me ty."

  3- "T folurit e teprt shkakton q njra pjes e tij ta bj q ta harrosh pjesn tjetr."

  4- "Gnjeshtra e kundrshton besimin (imanin)."

  5- "Asnjri prej muslimanve mos ta nnmoj ndonj musliman tjetr, sepse i vogli prej muslimanve sht i madh tek Allahu."

  6- "Nuk ka dobi nga nj dhunti prej s cils e fiton zjarrin dhe nuk ka t keqe nga nj fatkeqsi prej s cils e fiton xhenetin."

  7. "Respektojeni Muhamedin [a.s] duke e respektuar familjen e tij."

 12. #32
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Fjal t transmetuara nga Omer Ibn Hattabi, Allahu qoft i knaqur prej tij:

  1- "Llogariteni veten tuaj para se t'iu llogarisin dhe peshoni veprat tuaja para se t peshohen, kshtu do ta keni m t leht llogarin nesr."

  2- "Mosmashtrimi me kt bot sht qetsi e zemrs dhe trupit."

  3- "Prmendeni Allahun, sepse kjo sht shrim, e mos i prmendni njerzit, sepse ajo sht smundje."

  4- "Kur ta shihni nj njeri q e nprkmb namazin, dijeni se ai edhe m shum i nprkmb rregullat e tjera."

  5- "Kush qeshet shum, i humb respekti. Kush tallet shum, do t tallen njerzit me t. Kush e tepron me nj gj, bhet i njohur sipas saj. Kush flet shum, gabon shum, e kush gabon shum i paksohet turpi, e kujt i paksohet turpi, i paksohet devotshmria, e atij q i paksohet devotshmria do t'i vdes zemra."

  6- "Mos flit pr gjra q nuk t takojn, qndroj larg armikut tnd dhe ke kujdes prej shokut tnd, pos atij q sht besnik."

  7- "Nuk ka dobi prej nj populli q nuk jan kshillues dhe nuk ka dobi prej nj populli q nuk i don kshilluesit."

  8- "Njeriu m i dashur pr mua sht ai q m'i tregon mangsit e mia."

  9- "Ne jemi nj popull t cilin Allahu e ngriti me Islam, andaj nse krkojm krenari dikund tjetr pos Islamit, Allahu do t na nnmoj."

 13. #33
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Fjal t transmetuara nga Othman Ibn Affani, Allahu qoft i knaqur prej tij:

  1- "T mjafton kundr ziliqarit se ai mrzitet kur ti gzohesh."

  2- "Preokupimi i teprt me kt bot sht errsir n zemr, kurse preokupimi me botn tjetr sht drit pr zemrn."

  3- "Sikur zemrat tuaja t ishin t pastrta, nuk do t ngopeshit me fjaln e Zotit tuaj (Kur'anin)."

  4- "E kam gjetur knaqsin e adhurimit n katr gjra:

  - E para: N kryerjen e obligimeve ndaj Allahut.
  - E dyta: N largimin prej ndalesave t Zotit.
  - E treta: N urdhrimin pr t mir duke e shpresuar shprblimin e Zotit.
  - E katrta: N ndalimin nga e keqja duke u friksuar prej hidhrimit t Zotit."

  5- "Bhu serioz dhe mos u bni t shkujdesur, sepse Ai q ju mbikqyr nuk sht i shkujdesur."

 14. #34
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Fjal t transmetuara nga Ali Ibn Ebi Talibi, Allahu qoft i knaqur prej tij:

  1- "Kur t plotsohet mendja, pakohen fjalt."

  2- "Njeriu sht i fshehur pas gjuhs s tij, kur flet shfaqet."

  3- "Mkati m i rnd sht ai t cilin vepruesi i tij nuk e konsideron asgj."

  4- "Heshtja sht prgjigja m e mir q ia jep mendjelehtit."

  5- "I menuri kur hesht mendon, kur flet e prmend Zotin dhe kur shikon merr msim."

  6- "Njerzit m t mir t ktij ummeti pas profetit jan: Ebu Bekri dhe Omeri."

  7- "Secili q m vjen duke pretenduar se un jam m i mir se Ebu Bekri dhe Omeri do ta dnoj pr shpifje."

 15. #35
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Omeri, radijallahu anhu, thot:

  "لست بالخب ولا الخب يخدعني"

  Nuk jam hileqar e as q lejoj hileqari t m mashtron.

  Normale sht q t mos jet hileqar Omeri, radijallahu anhu, mirpo gjithashtu, pasi q sht mendjendritur dhe mendjeprer, nuk lejon q ndonj hileqar ta mashtron.

 16. #36
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Jahja ibn Muadhi, rahimehullah, thot:

  الدنيا ذات اشتغال، والآخرة دار أهوال، ولا يزال العبد بين الأشغال والأهوال حتى يستقر به القرار، إما إلى جنة وإما إلى نار.

  N dynja angazhime e n ahiret trishtime. Kshtu vazhdon njeriu t kalon nga angazhimet n trishtime deri sa t prfundon udhtimi i tij, o n xhenet o n zjarr.

  Marr nga Ez-Zuhd t Imam Bejhakiut, fq 248

 17. #37
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Hasen el-Basriu, Allahu e mshiroft, ka thn: ''Njeriu sht i dobt dhe i pafuqishm, andaj le t ngarkohet aq sa mund t bart. Sepse, nse ngarkohet me detyra t shumta, ekziston frika nga prtesa dhe braktisja e punve''.

  Poashtu ka thn: ''Smundja e pastron trupin ashtu si e pastron zekati pasurin''.

 18. #38
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Imam Shafiu, rahimehullah, ka thn: "Mirsia e dynjas dhe ahiretit qndron n pes gjra:

  - Pasuria e shpirti;

  - Pengimi i t keqs;

  - Fitimi hallall;

  - Petku i devotshmris;

  - Bindja n Allahun n do rast". ("Busta-nul-Arifin", fq. 130).

 19. #39
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  - Humbja e durimit sht fatkeqsia m e madhe e kohs.

  - Mkatet e shumta e prishin zemrn.

  - Takimi me t dashurit e largon brengn.

  - Kopshti i dijes sht m i bukur se sa kopshti i bozulokut.

 20. #40
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Imam Ibn Rexhebi, rahimehull-llah, thot: "T dashurit e Allahut jan ata q trashgojn jetn e kndshme, shijojn begatin e tyre, pr shkak t grads s lart n lutje t Dashurit t tyre dhe pr shkak t mblsis s dashuris ndaj Tij q kan gjetur n zemrat e tyre. Dynjaja atyreve u bhet mir vetm duke e prmendur Ate, kurse ahireti vetm me Faljen e tij, kurse xhenneti me shikimin n Te".

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •