Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 55
 1. #1

  Thumbs up Gjendet sherimi i Kancerit

  Lajm inkurajues per sherimin e kesaj semundje qe mer jete njerzish


  http://www.cbsnews.com/8301-18563_16...e-cancer-cure/
  Revolution 1848

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e a.koci
  Anėtarėsuar
  17-05-2011
  Postime
  125
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Lajm inkurajues per sherimin e kesaj semundje qe mer jete njerzish


  http://www.cbsnews.com/8301-18563_16...e-cancer-cure/
  eh po kure te marre patenten ky mjekim qe ta perdor une edhe te tjere si une, si dihet se ē'fare ka ndodhur.
  mjeket e mi kane qe vitin qe shkoi qe kane porosit dy kura te reja ne amerik qe jane ne eksperiment ku njera prej tyre eshte shume efikase persa me kane shpjeguar mjeket pasi ka 5 vjet qe eshte ne eksperiment ka dhen rezultate te kenaqshme edhe kesaj kure i eshte dhene patenta qe te nxirret ne shitje per kete vit edhe akoma nuk ka ardhur porosia.

 3. #3
  Citim Postuar mė parė nga a.koci Lexo Postimin
  eh po kure te marre patenten ky mjekim qe ta perdor une edhe te tjere si une, si dihet se ē'fare ka ndodhur.
  mjeket e mi kane qe vitin qe shkoi qe kane porosit dy kura te reja ne amerik qe jane ne eksperiment ku njera prej tyre eshte shume efikase persa me kane shpjeguar mjeket pasi ka 5 vjet qe eshte ne eksperiment ka dhen rezultate te kenaqshme edhe kesaj kure i eshte dhene patenta qe te nxirret ne shitje per kete vit edhe akoma nuk ka ardhur porosia.
  Shpresoj qe te dale sa me shpejt. I uroj sherim te shpejte kujdo qe ka te tilla semundje dhe i uroj nje jete sa me te shendetshme
  Revolution 1848

 4. #4
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,793
  Citim Postuar mė parė nga a.koci Lexo Postimin
  eh po kure te marre patenten ky mjekim qe ta perdor une edhe te tjere si une, si dihet se ē'fare ka ndodhur.
  mjeket e mi kane qe vitin qe shkoi qe kane porosit dy kura te reja ne amerik qe jane ne eksperiment ku njera prej tyre eshte shume efikase persa me kane shpjeguar mjeket pasi ka 5 vjet qe eshte ne eksperiment ka dhen rezultate te kenaqshme edhe kesaj kure i eshte dhene patenta qe te nxirret ne shitje per kete vit edhe akoma nuk ka ardhur porosia.
  Kujdes me keto kurat qe nuk testohen bollshme , ne jemi thjesht nje bisnes per mjeksine .
  Nuk dua te te dekurajoi dhe sherim sa me te shpejt atyre qe jane te semure me kete semundje :-))
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 5. #5
  Ne dhjetor te vitit te shkuar me vdiq xhaxhai nga kanceri ne mushkeri. Kishte punuar i shkreti ter jeten si i " perndjekur politik " ne ngarkim-shkarkim te cimentos rifuxho, plus qe pinte dhe dy apo tre paketa cigare ne dite. Vajte tek i biri ne Itali qe ne 2007 dhe fillj te kurohej. Ne fillim lazer te pafund deri ne 2010, pastaj e i ben nje vrime ne fyt per te marr ajer dhe nuk fliste dot me. Vjet pastaj i thane qe je shume mire dhe duhet te shkosh ne nje shkolle per te mesuar qe te flase me nje valvol ne fyt.

  Mirpo gjendja e tije ishte shume e rende dhe ata e nenvletesuan dhe e derguan ne shqiperi gjoja si te kuruar. Brenda 5 ditesh nuk merte dot frym dhe ju fry fyti. E derguan me urgjence ne Itali ( PV ) dhe i thane qe te eshte perhapur nga fyti qe e kishe ne mushkeri dhe nuk te mbetet vec se kimoterapia. Kimoterapia i mblodhi mendjen per nje muaj e beri qe nuk u njifte me. Per dy muajt e tjere qe i kishin ngelur i kaloj me tube oksigjeni dhe me sonde deri ne stomak per tu ushqyer. Javen e fundit as ushqim nuk merte me.

  Kimoterapia nuk vlen asnje lek. Poashtu edhe rrezet
  Revolution 1848

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-08-2010
  Postime
  22
  NUk jam dakord qe kemioterapia dhe rrezet nuk vlejne asgje...

  Varet nga agresiviteti i kancerit.. Shume njerez kane shpetuar fale rrezeve dhe kemioterapise.. Per fat te keq keto semundje nuk mund ti parashikosh se si shkojne dhe e vetmja rruge eshte ta maresh me pozivitet dhe te jetosh ē'do dite sikur te ishte e fundit.

  Mami im nuk jeton me, rrezet dhe kemioterapia nuk arriten ta shpetonin por te pakten i dhane 1 vit jete me shume..

 7. #7
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,559
  Gjendet sherimi i Kancerit
  Nuk ėshtė gjetur! Titulli thotė:

  HS student devises possible cancer cure
  Pra ėshtė njė ide qė ėshtė nė research e sipėr e qė s'ėshtė vėrtetuar ende.


  Edhe pėr 1 dhjetvjeēar as ka pėr t'u gjetur. Nė fakt, me aq sa ka pėrparuar shkenca duhet tė ishte gjetur me kohė, nqs nuk do binte ndesh me interesat e industrisė farmaceutike, siguracioneve shėndetėsore dhe atyre qė fshihen pas tyre. Nė fushėn e kėrkimit kundėr kancerit dhe AIDS investohen miliarda dollarė ēdo vit. Ėshtė njė nga lavanderitė mė tė mėdha tė lekut dhe mė fitimprurėset.
  Elegance is an attitude.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Anėtarėsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,171
  Nuk e lejojn farmomafia qe te zbulohet bari kunder kesaj semundje,pasi qe nese me nje vakcin do te sherohej kjo semundje farmomafija do te humbte miliarda dollar.Un vitin e kaluar per nje te aferm timin jam mundu me gjitha format qe ta siguroj nje vakcin qe u publikua se e ka zbulu Cuba,por kot ajo vakcin erdhi deri ne angli per persona te caktum qe te testohej,por nuk munda ta siguroj per te afermin tim.
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 9. #9
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,226
  Citim Postuar mė parė nga a.koci Lexo Postimin
  eh po kure te marre patenten ky mjekim qe ta perdor une edhe te tjere si une, si dihet se ē'fare ka ndodhur.
  mjeket e mi kane qe vitin qe shkoi qe kane porosit dy kura te reja ne amerik qe jane ne eksperiment ku njera prej tyre eshte shume efikase persa me kane shpjeguar mjeket pasi ka 5 vjet qe eshte ne eksperiment ka dhen rezultate te kenaqshme edhe kesaj kure i eshte dhene patenta qe te nxirret ne shitje per kete vit edhe akoma nuk ka ardhur porosia.
  Nuk e di por shume shpesh degjoj ketu ne amerike edhe kam lexuar ne faqe te ndryshme per nje ilac ne kube. A i ke pyetur mjeket nese eshte e vertet? Te uroj sherim te shpejt.
  I LOVE GOD

  j&g

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Anėtarėsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,171
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  Nuk e di por shume shpesh degjoj ketu ne amerike edhe kam lexuar ne faqe te ndryshme per nje ilac ne kube. A i ke pyetur mjeket nese eshte e vertet? Te uroj sherim te shpejt.
  Me fal por nuk tregove se qka e kan sygjeru mjeket a eshte e vertet apo??????
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 11. #11
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,226
  Citim Postuar mė parė nga seleukeia Lexo Postimin
  Me fal por nuk tregove se qka e kan sygjeru mjeket a eshte e vertet apo??????
  Nuk e di me te degjuar e kam nga njerez te thjesht. Per opinion nga mjeket nuk e di por thone qe presidenti i venezueles u sherua ne Kube, nejse te verteten askush nuk e di.
  I LOVE GOD

  j&g

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Anėtarėsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,171
  Megjithate nfalemineres,se ne kemi qen shum te interesuar per ket lloj vaksine, kemi mujt te arrijm qe ta gjejm personin i cili ishte i angazhuar per ne evrop qe ta sjell ket lloj vaksine,por ai na sygjeroi qe nuk ka mundesi qe ta siguroni privat kurrsesi,vetem nepermjet spitaleve ne evrop.
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e a.koci
  Anėtarėsuar
  17-05-2011
  Postime
  125
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  Nuk e di por shume shpesh degjoj ketu ne amerike edhe kam lexuar ne faqe te ndryshme per nje ilac ne kube. A i ke pyetur mjeket nese eshte e vertet? Te uroj sherim te shpejt.
  Po sigurisht qe i kam pyet , pasi ky mjekim tashme gjendet edhe ne shqiperi, por pergjigja ka qene qe , nuk eshte mjekim i sigurt edhe nuk ma lejojne qe ta perdore.
  Mjeket kishin dijeni qe mjekimi qe eshte zbuluar ne kube eshte prodhuar nga helmi i nje akrepi qe gjendet vetem ne kube edhe ka nje sasi shume te paket helmi ne perberje te tretesires, qe merret me nje nr te caktuar pikash ne raport me peshen trupore.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga a.koci : 10-03-2012 mė 08:40

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Marita
  Anėtarėsuar
  02-03-2012
  Vendndodhja
  into the universe
  Postime
  53
  Lajm i mire

 15. #15
  Blanc et noir
  Anėtarėsuar
  28-03-2005
  Postime
  465
  Me kė tallin menderen me kėto lajme?
  Quand le doigt montre le ciel, l' imbécile regarde le doigt.

 16. #16
  Hiqeni kete teme absurde. Kanceri nuk eshte nje semundje shaka per tu tallur
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e a.koci
  Anėtarėsuar
  17-05-2011
  Postime
  125
  Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Hiqeni kete teme absurde. Kanceri nuk eshte nje semundje shaka per tu tallur
  Une mendoj qe nuk po tallet askush, ketu thjesht jane shkruajtur ato fjale qe qarkullojne gjithandej, por nuk perjashtoj ate fjal kur thuhet gjithmon duhet te jemi mos-besues,.
  Une personalisht, jam duke pritur nje mjekim qe prodhohet ne amerik, edhe qe ka 5 vjet qe testohet, ka dhen rezultate tek pacientet qe e kane perdorur, kete vit duan ta nxjerrin ne treg, edhe e kan shume te veshtire sepse firmat e medha farmaceutike nuk i pranojne si kura qe kan sukses , edhe mua kur me thane qe ekziston nje mjekim i tille me tha nje mjeke e re qe kete mjekim ua bejme vetem te rinjeve dhe te moshuareve jo, pasi mjekimi merret direkt nga nje institut privat qe ben kerkime ne kete fushe edhe nuk bejne porosi percilindo spital apo qender kurimi (duan spitale me emer dhe te besueshem nga te gjitha shtresat) edhe kerkimesh njekohesisht pasi jane mjekime qe kane kosto.
  Me fal qe u zgjata, por me keto qe shkruajta me siper desha te them qe zbulime te reja ka, pamvaresisht se mbahen peng per njeren apo per tjeter arsye , sepse c'do gje qe lind vdes dhe c'do semundje e ka nje kure qe ajo te mos kthehet me kurre.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Anėtarėsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,171
  E fshehin ilaēin kundėr kancerit!


  Publikuar: 16.03.2012 - 18:35

  Otavė, 16 mars – Shkencėtarėt kanadezė e kanė gjetur ilaēin kundėr kancerit, por kompanitė e mėdha farmaceutike e injorojnė atė,s e pse nuk mund ta patentojnė dhe tė fitojnė pastaj shuma marramendėse nga kjo.

  Shkencėtarėt e Universitetit Albert nė qytetin Edmondton tė Kanadasė gjatė disa viteve tė fundit kanė shėruar kancerin me ndihmėn e preparatit DCA (dykloracetatit), qė tash sa kohė pėrdoret kundėr ērregullimeve tė metabolizmit. Pėr kėtė ilaē nuk nevojitet patenta, kėshtu qė ēdokush mund ta pėrdorė shpejt dhe lirė, pėr dallim nga ilaēet e shtrenjta tė kompanive tė mėdha farmaceutike.

  Sipas mediumeve botėrore, shkencėtarėt kanadezė e kanė testuar DCA-nė nė qeliza njerėzore tė injektuara nė minj dhe ky preparat ka arritur t’i shkatėrrojė qelizat e kancerit tė mushkėrive, tė gjoksit dhe trurit, me ē’rast qelizat e shėndosha kanė mbetur tė padėmtuara.

  Dykloracetati nė luftė kundėr qelizave tė kancerit nxit mitohondritė, qelizat pėrgjegjėse pėr prodhimin e 95 pėr qind tė energjisė sė qė i nevojitet organizmit. Ky efekt lejon riaktivizimin e procesit qė quhet apoptozė. Mitohondritė pėrmbajnė nė vete programin pėr vetshkatėrrim, i cili aktivizohet kur bėhet fjalė pėr qelizat e kancerit. Pa apoptozė, tumoret rriten shpejt dhe pa kontroll, sepse qelizat e tyre refuzojnė “tė shuhen”. Mitohondritė funksionale dhe tė aktivizuara, nė saje tė DCA-sė, e aktivizojnė kėtė proces dhe thjesht vrasi qelizat e kancerit.

  Kompanitė farmaceutike nuk investojnė nė kėto hulumtime sepse metoda e shėrimit me DCA nuk mund tė patentohet, kurse pa kėtė ato as nuk mund tė fitojnė shuma tė majme.  Ja psh. edhe ky lajm eshte duke qarkulluar ne shtyp

 19. #19
  Citim Postuar mė parė nga Sharri-Liburna Lexo Postimin
  E fshehin ilaēin kundėr kancerit!


  Publikuar: 16.03.2012 - 18:35

  Otavė, 16 mars – Shkencėtarėt kanadezė e kanė gjetur ilaēin kundėr kancerit, por kompanitė e mėdha farmaceutike e injorojnė atė,s e pse nuk mund ta patentojnė dhe tė fitojnė pastaj shuma marramendėse nga kjo.

  Shkencėtarėt e Universitetit Albert nė qytetin Edmondton tė Kanadasė gjatė disa viteve tė fundit kanė shėruar kancerin me ndihmėn e preparatit DCA (dykloracetatit), qė tash sa kohė pėrdoret kundėr ērregullimeve tė metabolizmit. Pėr kėtė ilaē nuk nevojitet patenta, kėshtu qė ēdokush mund ta pėrdorė shpejt dhe lirė, pėr dallim nga ilaēet e shtrenjta tė kompanive tė mėdha farmaceutike.

  Sipas mediumeve botėrore, shkencėtarėt kanadezė e kanė testuar DCA-nė nė qeliza njerėzore tė injektuara nė minj dhe ky preparat ka arritur t’i shkatėrrojė qelizat e kancerit tė mushkėrive, tė gjoksit dhe trurit, me ē’rast qelizat e shėndosha kanė mbetur tė padėmtuara.

  Dykloracetati nė luftė kundėr qelizave tė kancerit nxit mitohondritė, qelizat pėrgjegjėse pėr prodhimin e 95 pėr qind tė energjisė sė qė i nevojitet organizmit. Ky efekt lejon riaktivizimin e procesit qė quhet apoptozė. Mitohondritė pėrmbajnė nė vete programin pėr vetshkatėrrim, i cili aktivizohet kur bėhet fjalė pėr qelizat e kancerit. Pa apoptozė, tumoret rriten shpejt dhe pa kontroll, sepse qelizat e tyre refuzojnė “tė shuhen”. Mitohondritė funksionale dhe tė aktivizuara, nė saje tė DCA-sė, e aktivizojnė kėtė proces dhe thjesht vrasi qelizat e kancerit.

  Kompanitė farmaceutike nuk investojnė nė kėto hulumtime sepse metoda e shėrimit me DCA nuk mund tė patentohet, kurse pa kėtė ato as nuk mund tė fitojnė shuma tė majme.  Ja psh. edhe ky lajm eshte duke qarkulluar ne shtyp
  Eshte i vertete ky lajm. Xhaxhai i8m priste pikerisht nje mjekim te tille nga Canada qe ti sillej ne Itali, por nuk ja sollen sepse thane qe ky mjekim eshte ne eksperiment e siper dhe nuk eshte aprovuar nga CE dhe si perfundim ne dhjetor xhxhai im vdiq pa e prvuar sepse autoritetet e CE nuk e lejuan
  Revolution 1848

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Anėtarėsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,171
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Eshte i vertete ky lajm. Xhaxhai i8m priste pikerisht nje mjekim te tille nga Canada qe ti sillej ne Itali, por nuk ja sollen sepse thane qe ky mjekim eshte ne eksperiment e siper dhe nuk eshte aprovuar nga CE dhe si perfundim ne dhjetor xhxhai im vdiq pa e prvuar sepse autoritetet e CE nuk e lejuan
  Ngushllime per ju dhe familjaret , po mir a nuk kishte mundesi ne forma ilegale te merrej ,se edhe ne kemi luftu per nji kusheri tonin per nji vakcin ne cuba ,por nuk mundem ta sigurojm as legal,as ilegal .

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •