Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 58
  1. #1
    une jam
    Anėtarėsuar
    09-01-2003
    Postime
    290

    Ati eshte me i madh se une???

    do kisha deshire te dija se si nje i krishtere do e komentonte kete citat nga bibla kur dihet se doktrina e krishtere perbehet nga Ati, biri dhe shpirti i shenjte dhe te tre jane nje dhe nje ne tre DHE TE TRE JANE TE BARABARTE ME NJERI TJETRIN.

    John 14:28 ME keni degjuar duke u thene,`une po iki, por do kthehem tek ju.`ne qofte se do me kishit dashur,do te ishit lumturuar, sepse une po shkoj tek Ati;sepse ati eshte me i madh se une.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lum lumi : 15-03-2003 mė 11:57

  2. #2
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anėtarėsuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    Ruud.....

    Pse nuk gjen ndonje te veshtire, se keto jane te thjeshta dhe i gjej pergjigjet une....

    Aty, Jezusi ishte ne toke, dhe natyrisht qe Perendia Ate ishte me i madh se Jezusi, sepse Jezusi e shkarkoi veten e tij nga te gjitha pushtetet dhe lavdia qe kishte, keshtu qe natyrshem ishte me "i vogel".........

    Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

  3. #3
    une jam
    Anėtarėsuar
    09-01-2003
    Postime
    290
    do shkoj tek ati sepse ati eshte me i madh se une. e qena e te atit me i madh nuk eshte e perkoshme por permanente. pra kur jezuesi do te shkonte tek ati, ati do ishte akoma i madh....jezuesi nuk po perdor ne menyre figurative.......

  4. #4
    une jam
    Anėtarėsuar
    09-01-2003
    Postime
    290
    Postuar mė parė nga ABIGAIL
    Ruud.....

    Pse nuk gjen ndonje te veshtire, se keto jane te thjeshta dhe i gjej pergjigjet une....

    me behet qejfi se dhe une pergjigje kerkoj.......se po si gjete pergjigjet ti ska kush me pergjigjet keshtu qe me mire te lehta

  5. #5
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    ruud

    para se te pergjigjem dua qe te japesh disa pergjig edhe une pastaj do te shpjegoj mbi kete thenje te Jezusit:

    1- A e beson ti se Bibla eshte Fjala e Zotit

    2- a e beson ti se Jezusi ishte me teper se nje profet...ishte Zoti ne toke?

    me jep ato qe ti mendon per keto dy gjerat edhe une do te pergjigjem shume shpejte(sa te marre pergjigje per keto pyetje)
    _____________________________________

    te dashur vellezer edhe motra ju kerkoj te gjitheve qe mos te pergjigjeni deri sa te japi nje pergjigje ketyre pyetjeve qe i bera..do ta kuptoni se ku dua te dale!!!

    Me respekt i krishteri!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  6. #6
    une jam
    Anėtarėsuar
    09-01-2003
    Postime
    290
    Postuar mė parė nga ABIGAIL
    sepse Jezusi e shkarkoi veten e tij nga te gjitha pushtetet dhe lavdia qe kishte, keshtu qe natyrshem ishte me "i vogel".........
    kam mendimin qe jezuesi kishte lavdi dhe kur ishte ne toke ai prandaj erdhi ne toke sipas besimit te krishtere qe te merrte lavdi dhe ja realizoi qellimit .
    une personalisht ne bibel nuk shoh ndonje ndryshim midis jezuesit tek ati dhe jezuesit ne toke......
    jezuesi ne asnje vend ne bible nuk ka veti krijuese apo fuqi te tjera p.sh dhe kur sheron lazaratin i lutet atit qe ta sheroje, po dhe ne boten tjeter jezuesi do sherbeje vetem si ndermjetes pra nepermjet atij do arrihet jeta e perjetshme e krijuar dhe e dhene nga ati

  7. #7
    une jam
    Anėtarėsuar
    09-01-2003
    Postime
    290
    dhe kjo qe thashe me siper tregon qe ati eshte me i madh se jezuesi...

  8. #8
    une jam
    Anėtarėsuar
    09-01-2003
    Postime
    290
    pergjigje
    ska rendesi se cbesoj une......ti ne qofte se mund ti pergjigjesh pyetjes jeni i mirepritur ne qofte se jo sdo ishte nje mungese e madhe pergjigja juaj......jo per gje por pa mu pergjigjur e di cdo te thuash.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga rudo : 14-03-2003 mė 21:06

  9. #9
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anėtarėsuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    Ruud, une mendoj se ju pergjigja pyetjes tende.

    Pergjigja ime e pare eshte pergjigja edhe e pyetjes tende te dyte.

    Nuk e di pse nuk e kupton?

    Jezusi nuk kishte shkuar akoma tek Ati, dhe ne momentin qe Ai e thote ishte akoma ne toke, kleshtu qe natyrisht Ati ishte me i madh se Jezusi ne ato momente!

    ABIGAIL
    Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

  10. #10
    une jam
    Anėtarėsuar
    09-01-2003
    Postime
    290
    dhe une ju pergjigja dhe te thashe qe Jezuesi tha qe "ATI ESHTE ME I MADH SE UNE" nuk tha qe kur un ejam ne toke apo tek ATI por qe eshte me i madh se une pergjithmone......

  11. #11
    une jam
    Anėtarėsuar
    09-01-2003
    Postime
    290
    une do shkoj tek ATI....sepse ati eshte me i madh se une....


    pra dhe kur te shkonte tek ATI, ATI do ishte me i madh se jezuesi

  12. #12
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    Abigail

    Motra te lutem mos iu pergjigje sepse eshte vetem kohe e humbur. sepse nese nuk u pergjigjet pyetjeve qe i bera une do te thote se nuk do pergjigje ndaj pyetjes por do vetem te tallet

    me respekt nga vellai yt ne Zotin!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    KUR GJENDENI NGUSHTE KESHILLONI NJERI TJETRIN TE MOS PERGJIGJENI (TREGONI PAFYTYRESINE ) .O ABIGAIL PO JEZUSI ATO FUQITE E VETA SI I PERDORTE?KUR NGRIHESH NE MENGJES I HIQTE KURSE KUR FLINTE I VISHTE?????APO ME NDRYSHIMIN E STINAVE NDRYSHONIN DHE FUQITE?????????????????????
    ASNJE LLOGJIKE E SHENDOSHE SMUND TA PRANOJE KETE GJE

  14. #14
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anėtarėsuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    Per The exorcistin......

    Mendon shume gabim qe thua se u gjenda ngushte, sepse une iu pergjigja pyetjes se Ruudit, pavaresisht se si i kupton ti gjerat....

    Ne qofte se nuk ju kenaqin pergjigjet tona dhe nese prisni te merrni ato pergjigje qe keni ju ne mendjen tuaj do te ishte me mire mos te pyesim fare, dhe te mos diskutojme.... atehere nuk do te ishte diskutim...

    Po te ishim te gjithe ne nje mendje mire do te ishte....

    Sa per Jezusin... mati fjalet mire para se te flasesh.....
    Nese nuk ke njohuri nga Bibla me mire te mos disutojme...
    Sepse nese ia fusni kot.... ne ajer .... mos ta humbasim kohen kot ne...

    Edhe nese do te dish nje gje tjeter ti, une jame nga ata njerez qe nuk i shmangem asnje pyetjeje.... pavaresisht se cili ka qene qellimi i asaj pyetjeje....

    Dhe jo se kam kundershtuar ata qe nuk jane te krishtere, por kam debatuar dhe me te krishtere, dhe nuk kam frike te them te verteten, dhe te kundershtoj ato qe jane per te kundershtuar...

    Kam nje pozicion te caktuar, ne kete forum dhe mundohem ta ruaj kete pozicion, sepse mund te flisja edhe une si shume te tjere....

    Dhe kujdes ato fjalet qe perdor, nuk te ka ofenduar njeri dhe mos ofendo njeri.... jane te tjeret qe gjykojne per pafytyresine.........

    Abigail................
    Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    PERGJIGJA SISHTE PER TY
    PAVARESISHT SE JEPNI PERGJIGJE ATY NUK QUHEN TE TILLA SEPSE NUK JANE TE LLOGJIKSHME
    PO TE MOS KISH QENE GJITHE KJO PROPOGANDA JUAJ E MADHE ASNJERI SDO TA KISH KUPTUAR FENEN TUAJ (SE EDHE JU JENI NE DYSHIME)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ABIGAIL : 27-03-2003 mė 13:54

  16. #16
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    The exorcist

    1- Te lutem mos fol pa mend por mati fjalet sepse nuk eshte se po flet me veten tende por me ne edhe duhet te dishe se nuk eshe bukur te ofendosh te tjeter.

    2- nese ti kerkon te besh te njejten gje te ruud-it atehere edhe une do te hap tema ndaj islamizmit, sepse une kam qene myslyman edhe e njohe islamizmin..te lutem mjaft.

    3- Nuk dua qe te hapet sherre ndaj Fjalese se Perendise..dije se nepermjet jush shume njerez nuk dua te degjojne per Perendine, sepse kini qene skandale per ata qe nuk kane degjuar apo nuk ishin afruar kurre tek Perendise.

    4- ki respekt sepse asnje nuk po te shane..asnje nuk po te gjykon..!

    te lutem edhe njehere, te jemi me tolerant edhe jo fanatik
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  17. #17
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anėtarėsuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    Degjo ti vella...

    Une nuk te kercenova aspak!

    Ti nuk duhet ti perdorje ato shprehjet me lart, dhe te lutem qe te mos thuash per asnje injorant, sepse nuk ka ndonje te ditur ketu.
    Gjithkush di ca me shume e ca me pak.

    Ato qe shkruajte me lart nuk duhet ti kishe shkruar, sepse ishin fjale ofenduese, dhe te dish edhe nje gje tjeter, se une nuk po mbaj anen e te krishtereve aspak, thjesh marr pjese ne tema per te diskutuar, dhe nese nuk do ta beja une do te diskutonte dikush tjeter.

    Ti qe i hap temat i hap qe te diskutojne te gjithe edhe te krishteret edhe myslymanet dhe te tjere, pse te shqeteson kaq shume pjesemarrja ime ne teme, pse jam e krishtere?

    Miqesisht abigail.
    Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e mesues
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Postime
    113

    kush eshte me i madh?

    Te llogjikosh Perendine apo jo?
    Myslimanet kerkojne te arsyetojne rreth vargjeve biblike dhe kane te drejte kur nuk u jepet pergjigje e qarte.

    Nga ana tjeter,''te krishteret'' mohojne qe Perendia mund te logjikohet duke dhene pergigje thjeshte per te bindur veten.

    A eshte ATI me i madh se BIRI?

    Pergjigja eshte absolutisht,PO.

    Kete e thote bibla jo vetem ne vargun e permendur ne fillim por dhe ne shume vargje te tjera,madje vete Jezui ka frymezuar proverbat 8 ne te cilat shprehet hapur qe eshte nje peson i ndare nga ATI dhe eshte arkitekti me ane te te cilit kane ardhur ne ekzistence te gjitha te tjerat.Gjithashtu aty thuhet qe AI eshte i krijuar dhe jo i lindur, pra ne asnje menyre nuk eshte i barabarte me ATIN.

    Myslimaneve do tu beja thirrje te mos i bazojne bindjet e tyre ne paragjykime dhe teori te huazuara ne opinionet e mesuesve te tyre fetare,por te lexojne vete personalisht biblen per te kuptuar te verteten dhe per te gjetur pergjigjet.

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2003
    Postime
    683

    per mesuesin

    o mesus !!! Meqe po thua se ati eshte me i madh se i biri , na shpjego pak pse quhet jezusi biri i zotit dhe cfare vetish ka nga ato te nje biri te zotit???

  20. #20
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    Hajde hajde

    sa kohe kemi pa te pare o mesues. ē'ne nuk je dukur me? Ku ke qene gjithe kete kohe? nejse lidhur me ato qe shkruajte:

    1- A e di ti se kush eshte Jezusi? Nese e di atehere na e shpjego pak neve qe nuk e dime?

    Une e kam seriozisht se dua te dij se kush eshte Jezusi per ty dhe me pas mund te flasim per Biblen dhe ato qe thote Bibla, ok?

    Sa per myslymanet une e di seē mendim kane per Jezusin dhe siē ju kam thene,duhen te njohin ne fillim Jezusin dhe pastaj te merren me gjera me te thella Biblike sepse nuk mund te llogjikojne Biblen pa njohur bazen e Bible(Fjala qe eshte Jezusi)prandaj ju thashe atyre qe Bibla gjykohet me zemer dhe jo me mendje(Nuk llogjikohet por besohet)!

    Nejse i dashur mesues dua nje pergjigje te sakt ndaj pyetjes qe te bera(Kush eshte Jezusi per ty?)!

    me respekt i krishteri!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •