Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,229

  Fmijt q rriten me gjyshe llastohen m shum

  Entela Resuli - Gazeta " Shekulli "

  N kopshtin 42 n Tiran ishte qetsi, ngaq ishte orar dreke dhe fmijt ishin n gjum. Tavolinat dhe karriget e vogla mbushin salln e madhe t lojrave, dhoma e tyre e gjumit sht m e futur ku ka edhe m pak drit. Jan t mbuluar t gjith me batanije, por ka dhe nga ata hileqart q bjn sikur flen dhe prpliten nn kuvertn e tyre. Aty kalojn dhjet or t dits, hap pas hapi, ndrsa edukatoret punojn me turne. Disiplina me fmijn fillon q n moshn tre vje kur ai nis e shkon n kopsht. sht e vrtet q at dashuri q t jep gjyshja n shtpi nuk ta jep edukatorja, por kur vjen puna q nj fmij t jet i shkatht ai duhet t shkoj n kopsht ku ka m shum mundsi t zhvillohet nga ndrveprimi edhe me fmijt e tjer. Ndrsa flasim me edukatoret pr kt gj, ato shprehen se sht kategorike pr to: kopshti i bn shum mir fmijs, e socializon, e shkathtson

  Edukatore Tana, punonjse n kopshtin nr. 2 na tregon se, kopshti nuk barazohet far me shtpin. N kopsht fmijt prshtaten me ambientin, m shokt, bhen zotr t vetes, shkojn vet n tualet, msojn ti shrbejn vetes m mir dhe t jen m t pavarur. Edhe nga ana msimore ka tjetr program, se nga programi q konsumojn me gjyshen n shtpi.
  Kemi biseduar me prindr dhe gjyshe t cilat vinin pr t marr niprit dhe mbesat e tyre n kopsht. Edhe pse do t donin q ti rrisnin vet, prsri jan t mendimit q kopshti bn mir.

  Punonjsit social jan prgjithsisht t t njjtit mendim se Fmijt q jan uar n erdhe apo kopsht jan m t shkatht dhe m t aft pr t marr informacion, pasi me ta sht br nj pun e kujdesshme, e ndjekur hap pas hapi. Prve t tjerave, kategoria e fmijve q nuk shkojn n shkolla apo kopshte, por jan nn kujdesin e gjyshrve, kan edhe probleme t tipit qaraman, t prkdhelur apo q nuk pranojn kshilla, thot Ermira Kurti, punonjse sociale. Zhvillimi psikomotor i fmijve q frekuentojn institucionet e lartprmendura sht shum m i zhvilluar se i atyre q rriten me gjyshrit n shtpi, pasi informacioni q ata prthithin sht shum m i kufizuar, vijon ajo. Problemet e para t ktyre fmijve shfaqen dukshm n momentin kur ata fillojn klasn e par, pasi nuk jan m gjyshrit q t kujdesen pr gjithka. Kjo on edhe n mbylljen e ktyre fmijve n vetvete, si dhe distancimin e tyre nga bashkmoshatart e tyre.  Merita, nj prind mendon se: sht m mir q fmija t rritet n kopsht, pasi shpesh gjyshrit e edukojn nj fmij, n vend q ta msojn, n kopsht fmija sht m i lumtur, rritet shndetshm, bn jet sociale, mson. Ne gjyshrit i kemi przemr, shton ajo, por fmija kur rritet me gjyshrit llastohet m shum, prandaj mendoj se kopshtin duhet ta provojn t gjith fmijt, pasi socializohen m shum dhe kur shkojn n shkoll e kan m t leht pastaj n prshtatjen me kolektivin, si dhe rezultatet i kan t nj niveli m t lart se moshatart.  Shega: Nga eksperienca ime, mendoj se fmija sht m mir t rritet n kopsht, sepse aty, s pari, do t paraprgatiten pr jetn n komunitet, se dyti, fiton imunitet nga smundjet, s treti fillon t kuptoj se sht i barabart me t tjert. Ndryshe me gjyshrit. Me gjith dashurin e madhe q kemi pr niprit apo mbesat, pa dashje i bjm monopol q askush t mos na i prek, kujdesemi m shum pr shndetin (frik nga mikrobet), se sa pr ti strvitur me lodrat, apo ti aftsojm pr jetn n komunitet. Megjithat, prrallat e gjyshes nuk do t mungojn asnjher, edhe pse rriten n kopsht.  Kopshtet

  Kopshtet jan hallka m e rndsishme e fillimit t jets s nj fmije. Edhe pse n kushtet ekonomike t sotme, ku shum prindr jan t papun dhe merren vet me rritjen e fmijve t tyre, edukimi pr ta uar fmijt aty dhe pr t marr sa m shum informacion sht shum e rndsishme.  Sa duhet t paguash?

  Fmijt n erdhe dhe kopsht paguajn vetm pr ditngrniet.Vlera e shrbimit e ofruar n erdhe sht 130 leke ne dit, e prcaktuar n baz t ditve t frekuentimit t erdhes nga fmija juaj. Vlera e shrbimit t ofruar n kopsht sht 160 leke n dit.


  http://www.shekulli.com.al/shekulli/...ohen-me-shume/

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Antarsuar
  03-07-2012
  Postime
  121
  une jam dakort me kete shkrimin e mesiperm, per mua femija duhet te shkoje patjeter ne kopesht.
  vajzen time kishte mundesi ta mbante edhe vjerra edhe mami im por une me tim shoq nuk pranuam te na mbante as njera as tjetra.
  per mua kopeshti eshte i domosdoshem per femijen...

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,262
  Si edukon nna nena ne shtepi,sta edukon as kopshti as cerdhja as askush tjeter,por meqense grate sot per sote me shum duan kariere dhe pune sesa te kujdesen per femijet dhe te kryejn detyrat e shtepise atehere rrofshin kopshtet! Sdi ku kam lexuar se dikund kishte edhe kopshte nate,del burri me gruan dhe per qetsin e tyre e dergojn femijen neper vende te caktuara nate! Une nuk i preferoi keto gjera! Sidoqofte secili si eka zgjedhur kahjen e jetes!
  Jet e rnd.......!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422
  jam pro kopshtit.Por do doja te kisha me sh kohe te lire vet per tu marr me femijet.Te le punen... i thone direkt nje rroge (-) ne shtepi, plus qe im shoq duhet te mendoje dhe per te me plotesuar mua kerkesat....nuk shkon kjo pune jo,....se jo te gjithe punojne per karriere

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Antarsuar
  03-07-2012
  Postime
  121
  Citim Postuar m par nga Njoni-ch Lexo Postimin
  Si edukon nna nena ne shtepi,sta edukon as kopshti as cerdhja as askush tjeter,por meqense grate sot per sote me shum duan kariere dhe pune sesa te kujdesen per femijet dhe te kryejn detyrat e shtepise atehere rrofshin kopshtet! Sdi ku kam lexuar se dikund kishte edhe kopshte nate,del burri me gruan dhe per qetsin e tyre e dergojn femijen neper vende te caktuara nate! Une nuk i preferoi keto gjera! Sidoqofte secili si eka zgjedhur kahjen e jetes!
  me fal por me thuaj ti cfare mund ti mesoje nena ne shtepi?
  nena nuk mban mend nje vjershe per femije, nje kenge, do ti rrije gjithe diten neper kembe nenes se ajo do beje gjellen, do beje punet, do shkoje te paguaje pensionin, do rrije me ato grate e lagjes qe femija nuk ka cfare meson, pervecse muhabete te rriturish...
  gjithe dimrin do mbyllet ne shtepi, gjithe kohen ose para televizorit ose para kompjuterit...
  nena gjithe kohen e llaston "ti je me i miri", "ti je me i bukuri" dhe keto lloj femijesh kane frike te zbresin dhe te luajne me femije te tjere te lagja se nuk ndihen ne qender te vemendjes...
  nuk mesojne edukaten e te ngrenit ne tavoline kur jane me nenen gjithe diten ne shtepi, se ajo i gjemon nga mbrapa, se per nenen eshte e rendesishme vetem te mbaroje pjaten po nuk ka rendesi se nuk e mban lugen vete apo se e do shtrire te kolltuku qe te mos i humbasin kukullat...
  po e le me kaq se ka aq shume te tjera ....

 6. #6
  B@NeS@XhIe Maska e B@Ne
  Antarsuar
  04-01-2010
  Vendndodhja
  .............
  Postime
  4,339
  Kundra erdhes ( kur ka mundesi) Pro kopshtit, normale eshte parashkollor , mesojne goxha aty

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Ajo Vajza
  Antarsuar
  14-09-2012
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  28
  Postime
  63
  Citim Postuar m par nga bebi im Lexo Postimin
  me fal por me thuaj ti cfare mund ti mesoje nena ne shtepi?
  nena nuk mban mend nje vjershe per femije, nje kenge, do ti rrije gjithe diten neper kembe nenes se ajo do beje gjellen, do beje punet, do shkoje te paguaje pensionin, do rrije me ato grate e lagjes qe femija nuk ka cfare meson, pervecse muhabete te rriturish...
  gjithe dimrin do mbyllet ne shtepi, gjithe kohen ose para televizorit ose para kompjuterit...
  nena gjithe kohen e llaston "ti je me i miri", "ti je me i bukuri" dhe keto lloj femijesh kane frike te zbresin dhe te luajne me femije te tjere te lagja se nuk ndihen ne qender te vemendjes...
  nuk mesojne edukaten e te ngrenit ne tavoline kur jane me nenen gjithe diten ne shtepi, se ajo i gjemon nga mbrapa, se per nenen eshte e rendesishme vetem te mbaroje pjaten po nuk ka rendesi se nuk e mban lugen vete apo se e do shtrire te kolltuku qe te mos i humbasin kukullat...
  po e le me kaq se ka aq shume te tjera ....
  Bebi im,ndodh edhe kshu sic thua ti por jo gjithnje.Se tek e fundit kjo varet nga kultura dhe nga mosha e gjyshes.Nese eshte nje gjyshe e re,moderne ne kuptimin qe e ka horizontin e zgjeruar,ateher ajo mund ta edukoj me se miri nipin apo mbesen.

  Gjithsesi mendimi im eshte qe femija duhet te rritet me prindrit e vet dhe vllezrit e motrat ne rast se ekzistojn. Dhe takimet me gjysherit te jen te shpeshta qe te perfitoj dituri dhe edukat edhe nga ata.

  Rri zgjuar sa me gjate,se do vij koha qe do flesh pergjithmon !

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422
  Citim Postuar m par nga bebi im Lexo Postimin
  nena nuk mban mend nje vjershe per femije, nje kenge, do ti rrije gjithe diten neper kembe nenes se ajo do beje gjellen, do beje punet, do shkoje te paguaje pensionin, do rrije me ato grate e lagjes qe femija nuk ka cfare meson, pervecse muhabete te rriturish...
  gjithe dimrin do mbyllet ne shtepi, gjithe kohen ose para televizorit ose para kompjuterit...
  nena gjithe kohen e llaston "ti je me i miri", "ti je me i bukuri" dhe keto lloj femijesh kane frike te zbresin dhe te luajne me femije te tjere te lagja se nuk ndihen ne qender te vemendjes...
  nuk mesojne edukaten e te ngrenit ne tavoline kur jane me nenen gjithe diten ne shtepi, se ajo i gjemon nga mbrapa, se per nenen eshte e rendesishme vetem te mbaroje pjaten po nuk ka rendesi se nuk e mban lugen vete apo se e do shtrire te kolltuku qe te mos i humbasin kukullat...
  po e le me kaq se ka aq shume te tjera ....
  ueee bebi,.... fix vjehra ime me femijet e mije...

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e teta
  Antarsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,007
  qerdhe te femijeve -e keqja e domsodoshme!
  te une vijen femijet e qerdheve qe semuren shum shpesh,sado qe te jet kujdesi i mire i mesueseve aty prap se prap kontakti me femije shkaton mbratjen e infekcionit

  a qendrimi parashkollor shum,shum i domosdoshem,per zhvilimin social edukativ arsimor.

  ah po mamaja ime ishte mesuese me profesion,dhe niperit dhe mbesat qe jan rrit afer saj ne vend te perrallave kan ndegjuar per gjeografit e tokes dhe explorimet e saj,sepse ajo i ka pasion keto lexime.
  doni ju qe si futeshin ne shkolle ata te dinin me shum se femijet tjer nga lenda e gjeografise,haha sa 10-ta jan marr vetem nga se ishin te pergaditur me pare
  gjyshja eshte pa cmim!,mos mundoheni ti nihlizon pranin e tyre ne afresi te femijeve
  Ndryshuar pr her t fundit nga teta : 19-09-2012 m 05:34

 10. #10
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,016
  Varet nese patjeter duhet qe nena e femiut te punoj pse mos ta dergoj ne kopesht. Ndryshe askush me mire se nena nuk e rrit femiun. Tash ne kete kohe teknologjike po ka filma qe nga mosha 1 deri 5 vjeq qe femiu meson edhe nga TV me shume se sa ne kopesht. Mbesa ime eshte 2 vjeq edhe nga ajo e kam mesuar kengen. Qengji vogel rri mendushem be be booon Me thot axh axh ade luna bashk. Mi kap durt dhe kendon kengen sa ate sa kete.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e teta
  Antarsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,007
  nipi im 2 vj ka facebook,ti thua meson kenge haha
  more kjo gjenerat po zhvillohet baraz me teknologjine

 12. #12
  B@NeS@XhIe Maska e B@Ne
  Antarsuar
  04-01-2010
  Vendndodhja
  .............
  Postime
  4,339
  Citim Postuar m par nga Lexuesi_ Lexo Postimin
  Varet nese patjeter duhet qe nena e femiut te punoj pse mos ta dergoj ne kopesht. : ) Ndryshe askush me mire se nena nuk e rrit femiun. Tash ne kete kohe teknologjike po ka filma qe nga mosha 1 deri 5 vjeq : ) qe femiu meson edhe nga TV me shume se sa ne kopesht. Mbesa ime eshte 2 vjeq edhe nga ajo e kam mesuar kengen. Qengji vogel rri mendushem be be booon Me thot axh axh ade luna bashk. Mi kap durt dhe kendon kengen sa ate sa kete.
  Epo e vogel akoma per kopesht Lexues

  Normal, kur ke mundesi ta mbash ne shtepi deri ne 3 vje , shpeton nga erdhja .
  Kopshti, ke , s'ke pune duhet njeike , se aty fillon mesimi i numerimit, shkronjat ..ect

  Pastaj , nuk je i/e detyruar ta vesh gjithe diten, vetem ne mengjes

 13. #13
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,016
  Citim Postuar m par nga teta Lexo Postimin
  nipi im 2 vj ka facebook,ti thua meson kenge haha
  more kjo gjenerat po zhvillohet baraz me teknologjine


  More ene nipi im ka facebook bilem me mbyti me lojra me thot dergomi lives ka mesu anglishten me mire se une 3 vjeq eshte . I ka mesu te gjitha shkronjat e alfabetit ende pa fillu shkollen vet kerkojke ne google lojrat haha.


  Po te ishte ne kopesht nuk do i mesonte kaq leht.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Antarsuar
  03-07-2012
  Postime
  121
  Citim Postuar m par nga Ajo Vajza Lexo Postimin
  Bebi im,ndodh edhe kshu sic thua ti por jo gjithnje.Se tek e fundit kjo varet nga kultura dhe nga mosha e gjyshes.Nese eshte nje gjyshe e re,moderne ne kuptimin qe e ka horizontin e zgjeruar,ateher ajo mund ta edukoj me se miri nipin apo mbesen.

  Gjithsesi mendimi im eshte qe femija duhet te rritet me prindrit e vet dhe vllezrit e motrat ne rast se ekzistojn. Dhe takimet me gjysherit te jen te shpeshta qe te perfitoj dituri dhe edukat edhe nga ata.
  me fal po dicka shume te rendesishme nuk e ke kuptuar ne kete qe kam shkruar une...
  e para njehere une nuk po them qe te perjashtohen gjyshet, prinderit, motrat dhe vellezerit meqenese femija shkon ne kopesht, ato sigurisht qe jane ne pjesen tjeter te dites... si u rritka nje femije pa prinderit dhe pa gjyshet...
  une po them qe ne konceptin tim kopeshti eshte i pa zevendesueshem...
  une ne vere e coj vajzen 1 muaj tek prinderit e mi edhe kur vjen eshte e terbuar edhe e llastuar, dua 1 jave ta sjell ne terezi...
  ato i plotesojne tekat... dhe femijet nuk njohin limite...
  ti thua qe femija duhet te rritet me prinderit e vet, po sigurisht nuk po na i rrit komshiu femijet, vete po i rrisim, thjesht po mendojme se cila eshte rruga me e mire per tu edukuar me mire, qe te jene me te zotet neser kur te dalin ne jete...

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Antarsuar
  03-07-2012
  Postime
  121
  Citim Postuar m par nga Ajo Vajza Lexo Postimin
  Bebi im,ndodh edhe kshu sic thua ti por jo gjithnje.Se tek e fundit kjo varet nga kultura dhe nga mosha e gjyshes.Nese eshte nje gjyshe e re,moderne ne kuptimin qe e ka horizontin e zgjeruar,ateher ajo mund ta edukoj me se miri nipin apo mbesen.

  Gjithsesi mendimi im eshte qe femija duhet te rritet me prindrit e vet dhe vllezrit e motrat ne rast se ekzistojn. Dhe takimet me gjysherit te jen te shpeshta qe te perfitoj dituri dhe edukat edhe nga ata.
  a se harrova te te thoja qe ato gjyshet e reja dhe moderne qe thua ti jane ne pune dhe kane preokupime te tjera ne jete nuk kane mundesi te mbajne gjithe diten femijet tane...
  problemi eshte tek gjyshet ne pension qe ne vend qe te mesojne ato femijen per shume gjera i meson femija ato...

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Antarsuar
  03-07-2012
  Postime
  121
  Citim Postuar m par nga Prudence Lexo Postimin
  ueee bebi,.... fix vjehra ime me femijet e mije...
  prudence nuk habitem se ne shqiperi keshtu i ke te gjitha gjyshet, jane brez tjeter, jane mesuar ndryshe, nuk e kane shume idene si kane ndryshuar gjerat tani...
  e kane mendjen vetem ti japin me henger edhe ti veshin sa me trashe te mos ftohen, keto kane perparesi, per te tjerat as qe i behet vone, madje fillojne na bertasin neve kur i flasim femijeve per ndonje gje...

 17. #17
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Titulli
  Fmijt q rriten me gjyshe llastohen m shum


  Bo.

  Per te qare. Cfare humori. Nga kurioziteti i titullit lexova artikullin, dhe me la me teper me pikepyetje ndaj gazetares qe e ka shkruajtur sesa mesazhin e saj.

  E para, ky artikull eshte reklame ndaj cerdhes dhe kopshit?!! Kete konkluzion i jap une. Me duket se kjo gazetare sikur eshte akoma ne bankat e shkolles duke bere hartim per te mbushur faqen kot me emocione. Nuk mund te ngrihen vlerat e kopshtit duke ulur gjyshet!!! Gjyshja/gjyshi per ti dhuruar sa me teper dashuri mbeses/nipit jane. Disiplinen kryesore femijes ja jep prinderi. Jo kopshi, jo cerdhja.po prinderi dora vete.

  Tani, eshte mese normale nese prinderit jane te angazhuar me punen gjate dites, ndihma e gjyshes/gjyshit/apo ndonje familjare tjeter, (babysitter) ose cerdhja/kopshi jane opsione te ndryshme qe mund te perdoren nga prinderit. Cila eshte zgjedhje e mire nuk varet nga opinioni i reklamave qe i ben nje gazetare kopshit e cerdhes, por nga prinderit. Rrethanat e prinderve X jane ndryshe nga rrethanat e prinerve Y.dhe te dyja palet zgjedhin alternativen qe i pershtatet me mire femijes se tyre.


  Teper i varfer ky artikull nga cdo ane qe mund te lexohet.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Antarsuar
  03-07-2012
  Postime
  121
  Citim Postuar m par nga s0ni Lexo Postimin
  Titulli
  Fmijt q rriten me gjyshe llastohen m shum


  Bo.

  Per te qare. Cfare humori. Nga kurioziteti i titullit lexova artikullin, dhe me la me teper me pikepyetje ndaj gazetares qe e ka shkruajtur sesa mesazhin e saj.

  E para, ky artikull eshte reklame ndaj cerdhes dhe kopshit?!! Kete konkluzion i jap une. Me duket se kjo gazetare sikur eshte akoma ne bankat e shkolles duke bere hartim per te mbushur faqen kot me emocione. Nuk mund te ngrihen vlerat e kopshtit duke ulur gjyshet!!! Gjyshja/gjyshi per ti dhuruar sa me teper dashuri mbeses/nipit jane. Disiplinen kryesore femijes ja jep prinderi. Jo kopshi, jo cerdhja.po prinderi dora vete.

  Tani, eshte mese normale nese prinderit jane te angazhuar me punen gjate dites, ndihma e gjyshes/gjyshit/apo ndonje familjare tjeter, (babysitter) ose cerdhja/kopshi jane opsione te ndryshme qe mund te perdoren nga prinderit. Cila eshte zgjedhje e mire nuk varet nga opinioni i reklamave qe i ben nje gazetare kopshit e cerdhes, por nga prinderit. Rrethanat e prinderve X jane ndryshe nga rrethanat e prinerve Y.dhe te dyja palet zgjedhin alternativen qe i pershtatet me mire femijes se tyre.


  Teper i varfer ky artikull nga cdo ane qe mund te lexohet.
  soni nuk besoj se kjo eshte reklame per kopshtet, sepse ketu flitet per nje kopesht shteteror, te flitej per ndonje kopesht privat edhe mund ta besoja...
  por kopshtet shteterore nuk kane ndonje interes te shtojne numrin e femijeve, se kuptohet lodhen me shume dhe pagesen e kane njesoj...

 19. #19
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Kopshtet shteterore! Edhe me keq. Ne kete menyre i ben reklame shteti kopsheve! Nc.

  E ke lexuar cfare shkruhet? Te duket normale?


  N kopshtin 42 n Tiran ishte qetsi, ngaq ishte orar dreke dhe fmijt ishin n gjum. Tavolinat dhe karriget e vogla mbushin salln e madhe t lojrave, dhoma e tyre e gjumit sht m e futur ku ka edhe m pak drit. Jan t mbuluar t gjith me batanije, por ka dhe nga ata ‘hileqart” q bjn sikur flen dhe prpliten nn kuvertn e tyre. Aty kalojn dhjet or t dits, hap pas hapi, ndrsa edukatoret punojn me turne. Disiplina me fmijn fillon q n moshn tre vje kur ai nis e shkon n kopsht. sht e vrtet q at dashuri q t jep gjyshja n shtpi nuk ta jep edukatorja, por kur vjen puna q nj fmij t jet i shkatht ai duhet t shkoj n kopsht ku ka m shum mundsi t zhvillohet nga ndrveprimi edhe me fmijt e tjer. Ndrsa flasim me edukatoret pr kt gj, ato shprehen se sht kategorike pr to: “kopshti i bn shum mir fmijs, e socializon, e shkathtson…”
  Edukatore Tana, punonjse n kopshtin nr. 2 na tregon se, “kopshti nuk barazohet far me shtpin. N kopsht fmijt prshtaten me ambientin, m shokt, bhen zotr t vetes, shkojn vet n tualet, msojn t’i shrbejn vetes m mir dhe t jen m t pavarur”. Edhe nga ana msimore ka tjetr program, se nga “programi” q konsumojn me gjyshen n shtpi.
  Kemi biseduar me prindr dhe gjyshe t cilat vinin pr t marr niprit dhe mbesat e tyre n kopsht. Edhe pse do t donin q ti rrisnin vet, prsri jan t mendimit q kopshti bn mir.
  Punonjsit social jan prgjithsisht t t njjtit mendim se “Fmijt q jan uar n erdhe apo kopsht jan m t shkatht dhe m t aft pr t marr informacion, pasi me ta sht br nj pun e kujdesshme, e ndjekur hap pas hapi. Prve t tjerave, kategoria e fmijve q nuk shkojn n shkolla apo kopshte, por jan nn kujdesin e gjyshrve, kan edhe probleme t tipit qaraman, t prkdhelur apo q nuk pranojn kshilla,” thot Ermira Kurti, punonjse sociale. “Zhvillimi psikomotor i fmijve q frekuentojn institucionet e lartprmendura sht shum m i zhvilluar se i atyre q rriten me gjyshrit n shtpi, pasi informacioni q ata prthithin sht shum m i kufizuar,” vijon ajo. Problemet e para t ktyre fmijve shfaqen dukshm n momentin kur ata fillojn klasn e par, pasi nuk jan m gjyshrit q t kujdesen pr gjithka. Kjo on edhe n mbylljen e ktyre fmijve n vetvete, si dhe distancimin e tyre nga bashkmoshatart e tyre.
  U lodha duke nenvizuar, sepse i gjithe shkrimi nuk eshte menyra normale/profesionale qe duhet te shprehet nje gazetare. Po ashtu ta perfundoj me kete....

  Kopshtet jan hallka m e rndsishme e fillimit t jets s nj fmije. Edhe pse n kushtet ekonomike t sotme, ku shum prindr jan t papun dhe merren vet me rritjen e fmijve t tyre, edukimi pr ta uar fmijt aty dhe pr t marr sa m shum informacion sht shum e rndsishme.
  ....qe e thote troc reklamen! Siduket gjyshet dhe prinderit e papune qe merren vete me rritjen e femijeve te tyre, jane konkurrenca #1 ndaj kopsheve te shtetit (edhe shteteror qofte, pa patur femije ne kopshe do mbyllen dyert) prandaj i gjithe ky shkrim per ti nenvleresuar!
  Ndryshuar pr her t fundit nga s0ni : 21-09-2012 m 08:33

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669
  deri ne tre vjec le te rri me gjyshen , sa per perkedhelje, ne e llastojme me shume se gjyshja
  ketu nuk para gjen vend ne cerdhe dhe se sa te paguaj nje bebi siter me mbi 1000euro ne muaj dhe femija te rri gjithe diten me b ne shesh le te ma mbaje mamaja , me mire paguaj ate megjithese se e ben me deshire
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •