Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 84 prej 84
  1. #81
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-12-2016
    Postime
    44

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Ja ashtu, mazllem, fute bishtin nder shale dhe fillo e pellit per "propaganden anti-islamike"!!
    Problemi me ju dudumat eshte se quani "propagande anti-islamike" citimet nga Kurani dhe Suneti, citimet nga Ibn Ishaku dhe Ibn Hishami, nga al Bukhari dhe Muslimi, ibn Tajmije dhe Ibn Kathiri!!!
    Ti dhe asnje mazllem tjeter s'jeni ne gjendje te debatoni me njeres te kulturuar, pasi pashteroheni gjithmone.....e s'ka si te jete ndryshe, pasi edhe profeti juaj isht ei urdheruar me Kuran qe ne qofte se nuk kuptonte ndonje gje nga fjala e Allahut, duhet te kerkonte ndriçin nga çifutet dhe te krishteret!!
    10:94. Po, (fjala vjen), nëse je në dyshim për këtë që të zbritëm ty (për ngjarjet e pejgamberëve), atëherë pyeti ata që lexojnë librin para teje. Ty të erdhi nga Zoti yt e vërteta, pra, mos u bë prej atyre që dyshojnë.
    Vrasja, skllaverimi dhe pedofilia, s'qenkan argumenta per ty, mazllem???!
    Nuk zemerohem aspak me nje dudum qe i beson nje profeti qe fluturon mbi gomar, madje me ben te buzeqesh...!!!
    Ceshtja eshte se kerkon debat pa sjelle citime e pa qene ne gjendje ti vete te flasesh me baza teologjike as per fene tende!!
    Sulmon besimin e "qafirave" por e ben ne breke kur ta perveshin turirit siç e meriton e fillon e qurravitesh se te "ofendokan fene"....siç bejne te gjithe dudumat islamike!!

    S'ta kerkova lejen ty kur peshtyva Islamin dhe profetin e tij e nderrova fe, e nuk te kerkoj leje ty se çfare te besoj....Kujto se ç'tha Muhamedi "s'ka dhune ne fe", perpara se te urdheronte "kapni dhe u prini kokat te tere atyre qe s'besojne ne mua dhe Allah"..!!!
    Sa per info jam musliman e jo mazllem. Kur me drejtohessh ne kete menyre , me vjen te te drejtohem me termin IMBICIL, po nuk e sjell veten deri ne derexhen tende!!
    Dudum je ti , keshtu i teri i beri, nga koka deri tek gishta e kembeve, dudum 100% , ngase ti ngateron mesazhin e Kuranit me hadithet qe jane te shkruajtura 200 - 250 vite pas vdekjes se profetit!
    Jo Imam Buhari, apo Imam Muslimi ose Imam Davudi, kush e di se kush ti ket mbledhur ato hadithe, hadithet KURRE nuk kane per te qene ose nuk kane per te ZEVENDESUAR fjalen e ALLAHUT, me nje fjale Kuranin, kurre nuk kane per te zevendesuar okay!!!
    E vertete , nuk ta mohoj kete te vertete, se sot nje numer i konsiderueshem i muslimaneve sikur kane humbur rrugen e Allahut duke u bazuar ne hadithe, por jo ti, 100% dudum ose dikush tjeter , ose ma mire me thene akoma nuk ka lind njeri qe te nencmoj Kuranin, te gjithe ata qe mundohen te nencmojne Kuranin, me ne fund nuk bejne asgje tjeter vecse nencmojne veten e tyre !!! Tregojne veten e tyre se sa duduma te medhej qe jane, ja psh si puna e jote!
    Tani dudum, Jaritas, ti kthehemi temes se propaganges , lexo me posht ( te ka mbuliar urrejtja kot te sjell argumenta)
    http://www.salon.com/2016/10/03/u-s-...ganda-program/
    Tani do te supozoj qe e ke lexuar artikullin, 500 milione dollare i jane dhene vetem nje kompanie per te prodhuar propagande anti islamike!!! 500 milione dollare !!!
    Sipas disa burimeve SHBA-te kane kontraktuat mbi 40 kompani te tilla , te cilat kane asur per detyre te prodhojne propagande anti islamike !!! 40 x 500 milione = 20 bilione dollare dudum te harxhuara per propagande anti islamike!!!
    Qellimi i kesaj propagande nuk ka qene me tregu fene islame keq, por me i tregu te keqija keto organizatat qe i kane krijuar vete , si alqaida dhe isis. E keqja eshte se njeri i rendomte duke u bazuar ne keto propaganda , i fut te gjithe muslimanete ne nje "thes". Rasti i yt dudum, ti i ke inat muslimanet vetem duke u bazuar nga keto propagandat, ne te cilat SHBA ka harxhuar mbi 20 billion dollare !!!
    Ti je aq dudum sa qe faktet i ke para syve dhe nuk u beson, psh 9/11 i 2001! Kulla #7 as e goditur nga aeroplani , dy tre zjare te vogla, u shemb mbi bazen e vete edhe ate me shpejtesin e ramjes se LIRE dudum, shpejtesine e ramjes se lire, por ti prap beson qe kjo kulle ra si rezultat i nje sulmi "terrorist" te organizuar nga ca musliman, edhe pse ke mesu fizike ne shkolle, dhe e di fort mire se nje objek 47 kat i lart nuk mund te bie ne ate menyre, me shpejtesine e ramjes se lire, po ti je dudum, beson cdo gje qe te servohet si te vertete. You are lined up to belive any shit the goverment tells you !

    Tani sa i perket asaj qe thua se paske qene muslima, dudum si puna jote te kete qene musliman me pare, kurren e kurres. Fesa Islame ska vend per duduma. mund te rrejshe dike tjeter , ti kurreeeeee nuk ke qene musliman, ti nuk din asgje rreth Islamit, ti je vetem nje misionar i paguar, ti ske as fe, feja jote eshte leku asgje tjeter! Sot me te ardh nje sheik me te dhne nja 10 dollare, ti behesh me musliman se vet sheiku.
    Ti per lek je ne gjendje te bejsh cdo gje. Ku kam pa juve , kam studjuar ne shqiperi, i kam pa misionaret se si punonin atje , dhe i kam pa shqiptaret si puna jote qe per dy lek, beheshin me misionare se vet misionaret!!!
    Andaj , do jete mire qe mos rrejsh , sepse kurr ren dallohesh menjehere .
    Te kishe qene musliman, nuk ka shanc me u konvertu ne krishterim, shanc nuk ka! Agnostik ndoshat, ateist ndoshta, por krishter ose ndonje fe tjeter , shanc nuk ka !!!
    Nuk ndron fene muslimani, fene llogjike, per te besuar ne nje fe pa llogjike FARE, ne nje fe qe thot se KUAJT MAGJIKE na ekzistojne, ne nje fe qe sipas te ciles "Perendia" ka humb busolen, nuk din ne cfar dite ka kriju njeriun, ne diten e 5 ose ne diten e 6 , ne nje Perendi qe nuk e din se lakuriqi eshte gjitare o shpend etj etj !
    Muslimani kurre nuk konvertohet te besoj ne nje fe te tille, kurreeeeeee !!!
    Ua thash edhe me pare 10 vite propagande anti islamike, u kane shkuar KOT, asnje muslimani , jo sot, jo kurre nuk keni per tia nda mandjen me lene fene e tij!!!
    Dhe sa per info keto intriga, keto propaganda qe i beni kunder fese sone, keto propaganda akoma me shum na e shkojne besimin tek i madhi ZOT.

    Me Respekt

    Nderi i Universit

  2. #82
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga NderiUniversit Lexo Postimin
    Sa per info jam musliman e jo mazllem. Kur me drejtohessh ne kete menyre , me vjen te te drejtohem me termin IMBICIL, po nuk e sjell veten deri ne derexhen tende!!
    Ku eshte ndryshimi ndermjet muslimanit dhe mazllemit, dudum??!
    Meqe si mzllem, je pasues i fese se padijes, po ta shpjegoj une: s'ka asnje ndryshim!!
    Fjala "musliman" dhe "mazllem" jane trasliterime te te njejtit term nga arabishtja ne shqip dhe anglisht!!
    Ti krenohesh se ndodhesh ne SHBA: Qysh quhen uslimanet ne anglisht, dudum??!
    Dudum je ti , keshtu i teri i beri, nga koka deri tek gishta e kembeve, dudum 100% , ngase ti ngateron mesazhin e Kuranit me hadithet qe jane te shkruajtura 200 - 250 vite pas vdekjes se profetit!
    Jo Imam Buhari, apo Imam Muslimi ose Imam Davudi, kush e di se kush ti ket mbledhur ato hadithe, hadithet KURRE nuk kane per te qene ose nuk kane per te ZEVENDESUAR fjalen e ALLAHUT, me nje fjale Kuranin, kurre nuk kane per te zevendesuar okay!!!
    Ahahahahahahah.....po sikur fjala "dudum" te jete e mire, dudum islamik???
    Sidoqofte, une te sjell citime kuranore, por zotrote po me bisht nder shale ia mbath....e fillon e leh per gjera tjera!
    Pa Muhamedin si shembull, pra pa Sunetin e tij, ju mazllemat as shehadetin nuk mund te recitoni harapçe....apo e ke te shkruar ne kuran, dudum?!
    E vertete , nuk ta mohoj kete te vertete, se sot nje numer i konsiderueshem i muslimaneve sikur kane humbur rrugen e Allahut duke u bazuar ne hadithe, por jo ti, 100% dudum ose dikush tjeter , ose ma mire me thene akoma nuk ka lind njeri qe te nencmoj Kuranin, te gjithe ata qe mundohen te nencmojne Kuranin, me ne fund nuk bejne asgje tjeter vecse nencmojne veten e tyre !!! Tregojne veten e tyre se sa duduma te medhej qe jane, ja psh si puna e jote!
    Ka lindur apo s'ka lindur njeri qe ta nençmoje Kuranin, dudum, se e bere lemsh!!'
    Jo vetem une, por çdo njeri me dy pare mend gajaset meidiotesirat e Kuranit, me kontradiktat e panumerta, me shkencen prej beduini analfabet te shekullit te shtate, me historite qe s'kane krye e fund, me gabimet e pashoqe teologjike, me vlerat letrare te krahasueshme me hartimet e femijeve te klases se trete fillore(u kerkoj ndjese vegelusheve)!!!
    Askush nuk e nençmon Kurani,por thjesht e çmon per ate qe vlen= nje katrahure qe snderroon ne dudum ate qe e beson!!
    Tani dudum, Jaritas, ti kthehemi temes se propaganges , lexo me posht ( te ka mbuliar urrejtja kot te sjell argumenta)
    http://www.salon.com/2016/10/03/u-s-...ganda-program/
    Tani do te supozoj qe e ke lexuar artikullin, 500 milione dollare i jane dhene vetem nje kompanie per te prodhuar propagande anti islamike!!! 500 milione dollare !!!
    Sipas disa burimeve SHBA-te kane kontraktuat mbi 40 kompani te tilla , te cilat kane asur per detyre te prodhojne propagande anti islamike !!! 40 x 500 milione = 20 bilione dollare dudum te harxhuara per propagande anti islamike!!!
    Dhe kjo do te jete prova se Kurani nuk urdheron vrasjen e jo-muslimaneve vetem per faktin se nuk besojne Muhamedin???!
    Kete propaganden qe thua zotrote, une s'e kam pare ne ndonje trasmision lajmesh perendimore....madje, ajo qe prodhon "hate crimes" ose "krime urrejtjeje" eshte CAIR, organizata islamike amerikane, qe ka lidhje me Hamasin dhe Vellazerine Muslimane, dy organizata terroriste!!
    Une e kuptoj se deshperimi ju çon te pellisni ngahera se fajin per gjithçka e kane çifutet, por halli se aktet flasin te kunderten: jane muslimanet ata qe kryejne akte terrori, janenimamet musimane ata qe predikojne xhihad, eshte Kurani ai qe urdheron terror dhe vrasje!!
    S'ka fe tjeter anetaret e te ciles te vrasin ne emer te zotit te tyre,vetem Islami, feja me e ndyre qe ka pare historia 14 shekuj e ketej!!
    Qellimi i kesaj propagande nuk ka qene me tregu fene islame keq, por me i tregu te keqija keto organizatat qe i kane krijuar vete , si alqaida dhe isis. E keqja eshte se njeri i rendomte duke u bazuar ne keto propaganda , i fut te gjithe muslimanete ne nje "thes". Rasti i yt dudum, ti i ke inat muslimanet vetem duke u bazuar nga keto propagandat, ne te cilat SHBA ka harxhuar mbi 20 billion dollare !!!
    Pse na u dashka me e tregu fene islame keq kur eshte kaq e dukshme???Une s'kam inat muslimanet, dudum, por Islamin, ideologjine panarabe te Muhamedit!!
    Ti je aq dudum sa qe faktet i ke para syve dhe nuk u beson, psh 9/11 i 2001! Kulla #7 as e goditur nga aeroplani , dy tre zjare te vogla, u shemb mbi bazen e vete edhe ate me shpejtesin e ramjes se LIRE dudum, shpejtesine e ramjes se lire, por ti prap beson qe kjo kulle ra si rezultat i nje sulmi "terrorist" te organizuar nga ca musliman, edhe pse ke mesu fizike ne shkolle, dhe e di fort mire se nje objek 47 kat i lart nuk mund te bie ne ate menyre, me shpejtesine e ramjes se lire, po ti je dudum, beson cdo gje qe te servohet si te vertete. You are lined up to belive any shit the goverment tells you !
    Po,po t'i besosh Muhamedit qe fluturon mbi gomar me pras mbrapa, edhe mund te logjikosh ne kete menyre!!
    Tashi, edhe sikur per nje çast te besojme se amerikanet jane si muslimanet qe sakrifikojnebijt e vet vetem e vetem per t' pellitur botes se fajin e kane çifutet, a na tregon pakez ti dhe idiotet e tjere qe e mendojne si ti,se çfare perfitimi madhor do te kishte Amerika nga kjo gje???!
    Hajt mazllem, te shohin sa miell te ka thesi!!
    Tani sa i perket asaj qe thua se paske qene muslima, dudum si puna jote te kete qene musliman me pare, kurren e kurres. Fesa Islame ska vend per duduma.
    ....ahahahahahahh...per çfare don te diskutosh me mua,mazllem???Jo ty, por tere mazllemat se bashku nuk me bejne dot balle...
    mund te rrejshe dike tjeter , ti kurreeeeee nuk ke qene musliman, ti nuk din asgje rreth Islamit, ti je vetem nje misionar i paguar, ti ske as fe, feja jote eshte leku asgje tjeter! Sot me te ardh nje sheik me te dhne nja 10 dollare, ti behesh me musliman se vet sheiku.
    Vertet mazllem,po a nuk jane sheiket qe po derdhin para anembane Evropes dhe po e mbushin me xhamija e terroriste??? E perseri, une peshtyj mbi fene e ndyre....
    Ti per lek je ne gjendje te bejsh cdo gje. Ku kam pa juve , kam studjuar ne shqiperi, i kam pa misionaret se si punonin atje , dhe i kam pa shqiptaret si puna jote qe per dy lek, beheshin me misionare se vet misionaret!!!
    ....ahahahahaha...akuzonte tjeret per ate qe ben vete, mazllem!!!
    A 'sje ti qe kacavirresh mbi xhama per te mbrojtur nje fe te ndyre me nej profet kriminel e pedofil qe pinte shurre gamileje si ilaç??!
    Andaj , do jete mire qe mos rrejsh , sepse kurr ren dallohesh menjehere .
    Te kishe qene musliman, nuk ka shanc me u konvertu ne krishterim, shanc nuk ka! Agnostik ndoshat, ateist ndoshta, por krishter ose ndonje fe tjeter , shanc nuk ka !!!
    Pse,edhe ne Shqiperi denohet me vdekje ai qe le fene e ndyre islamike?!
    Nuk ndron fene muslimani, fene llogjike, per te besuar ne nje fe pa llogjike FARE, ne nje fe qe thot se KUAJT MAGJIKE na ekzistojne, ne nje fe qe sipas te ciles "Perendia" ka humb busolen, nuk din ne cfar dite ka kriju njeriun, ne diten e 5 ose ne diten e 6 , ne nje Perendi qe nuk e din se lakuriqi eshte gjitare o shpend etj etj !
    ...ahahahah...eshte me mire te besosh se gomari i Muhamedit fluturon???!...e se dielli sipas Muhamedit zhytet ne nje gjol te zi??1...e se malet jane shtylla qe mbajne token nga termetet?!...e se sperma prodhohet ne shtyllen kurrizore??1....e plot idiotesira te ketij lloji???...ahahahhahhha....ja ashtu mazllem, vazhdo ne rrugen e dudumit!!
    Muslimani kurre nuk konvertohet te besoj ne nje fe te tille, kurreeeeeee !!!
    Pse i vrisni pra, ata qe lene Islamin???!
    Ua thash edhe me pare 10 vite propagande anti islamike, u kane shkuar KOT, asnje muslimani , jo sot, jo kurre nuk keni per tia nda mandjen me lene fene e tij!!!
    Dhe sa per info keto intriga, keto propaganda qe i beni kunder fese sone, keto propaganda akoma me shum na e shkojne besimin tek i madhi ZOT.
    S'ka fare nevoje per propagande, mazllem, mjafton te shikojme historine e Islamit per 14 shekuj dhe ate qe bejne mazllemat sot anembane globit, te lexojme Kuranin dhe jeten e Muhamedit e te shohim se ne ç'gjendje kulturore gjenden muslimanet sot!!
    Ti je shembulli me i mire i Islamit!!

    Tjeta o idhujtar i menderit te universit!
    Jarigas

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar jarigas për postimin:

    bojana (16-01-2017)

  4. #83
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Shiizmi eshte nje rreze drite se cfare eshte bota ne te vertete. Nje vend me njerez shume te paditur plot me djaj qe adhurojne nje zot te tyre njerezor duke i ndertuar varre, piramida, kombe dhe kultura. Por edhe ajo eshte nje fe e djallit. Stili i Hyjit eshte i qarte dhe nuk te len te dyshosh dhe vetem Adami ka qene profet i Tij ndersa te tjeret kane qene ambasadore djajsh apo gjysem te verteta. Derisa do zgjase erresira dhe kur do vije Adami tjeter, kete nuk e din asnjeri.

  5. #84
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-02-2017
    Postime
    10

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Shiismi qe eshte sot dallon shume nga Shiia-t qe kan cene ateher, tani jan perzier shume kultura ne Shiizem dhe shume gjera kane ndryshuar. SHIIA dmth Ndjekes, SHIIA-t filluan te quheshin keshtu ne kohen e Hz.Ali kur ky I fundit nuk u zgjodh Halife dhe filluan ta ndjekin Ali-un dhe traditat e tije sic ia kishte lene profeti Muhammed. Ne ate kohe ose ishe SHIIA ose ishe me te mallkuarin Muawija, njeren do zgjedhje, ose rrugen e Aliut te pasuar nga profeti Muhammed ose me njerezit me te prishur e me djallezore ne planet sic ishin fisi I Beni Umejes me Merwanin Muawiun Jezidin e mallkuar qe luftuan me mish e me shpirte kunder familjes se shenjte te Profetit Muhammed. Sot shiiat kan tjeter zakone nuk jan ne rruge te drejte, perveq shiiave Ismaili qe jan pak a shume sic duhet, te gjithe te tjeret kan devijuar. Mos te flasim per Sunnitet qe nuk e kan as idene me te vogel qe sa mekat bejne duke ndjekur zakonet e traditat e te mallkuarit Muawia lanet paste, e te pseudo dietareve qe ndjeken rrugen e te mallkuarve Beni Umejeve.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •