Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 84
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Jo zemër, nuk është e vërtet as për shijat as për besimtarët , por kjo mesele e vjedhjes së këpucëve e ka këtë rrëfim dhe ndodhi të vërtet . pak është e gjatë por nejse po filloj ta rrëfej.
    Në kohën e Umajadëve e pastaj abasitëve, 200 vite e më shumë pas profetit Muhamed, vendi ishte i pushtuar nga halifët e tyre Umajada dhe Abasite ( sunite) por nga ana tjetër Shiitët e kishin vazhduar të jetuarit e tyre me shumë sakrificë por ata udhëhiqeshn nga 12 Imamët Masumij ( të pastër nga mëkatet) por jo në aspektin udhëheqësi shteterore por udhëheqësi Shpirtërore.

    Beluli Dana ishte një dijetar që ka jetuar pas kohës së Imamëve, dhe ishte shumë dijetarë i zgjuar, por edhe i rrezikuar për jetë, ngase dijet që i thoshte mund të bënin revolucion dhe trazira për udhëheqësin e kohës së tij. Prandaj, kishte vendosur të bëhej budalla, sepse po ta thoshte të vërtetën si i mençur që ishte i shkonte koka. Kjo ndodhi e këpucëve ka ndodhur para se të paraqitej si budalla..
    Një ditë një ndër mbretërit e asaj kohe ishte hidhëruar me gruan e tij dhe i kishte thënë " shko shporru nga unë , largoju nga unë je e shkurorëzuar, dhe gruaja kishte shkuar tek prindërit e saj.
    Sipas rregullave të sheriatit që tani më nuk ishte në duart e Imamëve të shenjtë por në duart e pasuesve të Jezidave të pafe që udhëheqnin popullin, po ti thuash gruas tri herrë ,
    " shporru, humbu, largoju nga unë, " më atë grua smund ta kesh në dyshek ajo është e shkurorëzuar dhe po deshe të martohesh edhe njëherë nuk ka pasur të drejtë.
    Së pari është dashur që e njëjta grua të martohet me tjetër burrë e pastaj të kthehet tek ai.

    Mbreti, halifja e donte shumë gruan e tij, ishte grua e mrekullueshme e bukur me të gjitha tiparet njerëzore. Mbreti kishte rënë në depresion të madh dhe
    i ftoi të gjithë dijetarët ti thoshte atyre se si ta kthej gruan , pa iu martuar te tjetri. Të gjithë i thanë se nuk është e mundur, mbretit i dukej e palogjikshme, andaj
    angazhoi me qindra persona që dijetarët të japin mendimin e duhur, se pse kjo nuk i dukej në rregull. Mbreti edhe pse nuk kishte dije sheriati , ai kishte logjik të shëndosh..

    Njëri nga kërkuesit kishte dëgjuar prë Beluli Danën dhe i tha mbretit se ai ishte dijetar nga Ehli Bejti ( shija) dhe me siguri ai ka dije të logjikshme.
    Mbreti i mblodhi të gjithë dijetarët, sunij , shiija e çfarë kishte, dhe i ftoi në sallonin e tij. Por, kishte dëgjuar se Behluli Dana nuk i përulej mbretërve,
    andaj mbreti kishte urdhëruar që dera nga e cila do të hynte Behluli të jetë përgjysmë më e vogël, në mënyrë që kur të hyjë Behluli të përulet.
    Erdhi dita e takimeve, të gjithë hoxhallaret ishin tubuar, Behluli si zakonisht shkonte i fundit, kishte arsyet e veta, sepse edhe shkurja e fundit tregonte mosdëshirën e tij me takimin me Mbretin.

    Kur Behluli e pa derën e vogël, ai e kuptoi qëllimin dhe pa një pa dy e ktheu trupin dhe hyri me prapanicë, ky pra ishte një mençuri e tij prapë e arsyeshem dhe ndoshta e padënueshme.
    Pos kësaj Behluli i kishte marrë këpucët me vete dhe i kishte futur nënë pulpa të këmbëve dhe prapanicë. Të gjithë e vërejtën këtë, por edhe për këtë kishte një domethënje.

    U ulën të gjithë për të dhënë fetwat, ( dekretet) se a mund të kthehej gruaja e Mbretit pa u martuar tek ndonjë tjetër?
    Të gjithë e dhanë mendimin e tyre në fund nisi të tregojë mendimin e vet edhe Behluli Dana sipas sheriatit të Ehli Bejtit a.s.
    Ai tha se po ti thuash gruas në gjendje të kthjellët, pa nervozizëm, më qëllim të vërtet se duash ta shkurorzosh, dhe atë tÇia thuash tre herë, atëherë do të ishte pranuar shkurorëzimi yt me të.
    Pra gjersa njeriu është në gjendje jo stabile dhe i nervozuar, asnjë fjalë nuk i njihet, bile edhe lapsi nuk mund të shkruaj, dhe filon ta lexoj suren KALEM ( Lapsi)..
    Mbreti u gëzua shumë urdhëroi shërbëtorët të shkonin për ta marrë gruan e tij të dashur.

    Në fund Mbreti e pyeti Behluli Danën, në rregull të jam mirënjohës për këto dije të mëdha që kanë pasuesit e Ehli Bejtit ( shijat), të tolerojë edhe për hyrjen me prapanicë, se kam pasur ndërmend të të ndëshkojë, por çfarë domethënjë kanë këto këpuca nën gjunjë e prapanicë ?

    Behluli Dana i shikoi " dijetarët " sunij të asaj kohe dhe me një zë ironik tha.. E Eh i nderuar e i rrespektur Mbret jonë, - U frikova nga këta " dijetarë " se ashtu siç i kanë vjedhur e devijuar dijet e Ehli Bejtit, thash mos po mi vjedhin edhe këpucët e mia" ..

    Besoj se kam qenë e kupueshme e nderuar .

  2. #42
    CHEERFUL GIRL
    Anëtarësuar
    14-04-2008
    Postime
    3,536

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Une te pyeta ne menyre specifike ne kohen e Profetit , dmth kur ishte ai gjalle, a eshte e vertete se shijat vidhnin kepuce ?
    E ne qofte, ftohte e ngrice, ti duro se dimri do t ike nje dite...

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga Arvima Lexo Postimin
    Une te pyeta ne menyre specifike ne kohen e Profetit , dmth kur ishte ai gjalle, a eshte e vertete se shijat vidhnin kepuce ?
    Nuk egzistonin Shi-at ne periudhen e profetit dhe me shum propabilitet duke njohur periudhen,zonen,klimen etj etj nuk duhet te kete egzistuar as kepuca,e shumta mundet te ken vjedhur sandale o pandofla.

  4. 2 antarët më poshtë falenderuan SERAFIM DILO për mendimin e shprehur në këtë postim:

    Arvima (06-12-2016),mesia4ever (07-12-2016)

  5. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    E nderuar, pse jeni kapur aq shumë për këpuc apo sandale si miku më posht, unë të shpjegova shumë mirë rastin e vjedhjes së këpucës, e mos deshët tani edhe ditën, datën edhe vitin.. Ju thash as shijat as besimtarët nuk e kanë bërë vjedhejen e këpucëve, vjedhja e këpucëve është preteks për të dal te rrefimi i vërtet i Beluli Beluli Danës.

  6. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Ztr. Dilo njëherë duhet ta kesh parasysh se në të gjitha burimet sunite është përdorur termi Shija, që nga koha e profetit. Shia donë të thotë PASUES , shijat janë pasues të Kuranit dhe profetit Muhamed së bashku me familjen e tij EHli Bejtit. Në një rast Profeti i thotë Aliut, ja Ali këta janë shijt ( pasuesit) e tu,... Dihet të gjithë nuk e kanë pasuar Aliun, sepse e kanë zgjedhur Halifatin në mënyrë demokratike, gjersa Profeti e zgjodhi Halifatin- Imamtin në mënyrë Teokratike, dhe 71 ditë para vdekjes së tij ai i tha " men kuntu mevla fe hadha Alijun mevla" Kush më ka pasur mua pirjës pas meje e keni ALiun prijës..

    Të gjitha këto mospajtime në mesin e muslimanëve janë dalur ngase ne e kemi lëshuar trungun, " Kitabullah ve itretu Resul" _ ta ndiqni Librin e Zotit dhe Familjen e Pejgamberit" ,, nderkaq sunitete e e larguan " Familjen e Pejgamberit " dhe e bënë " Kitabullah ve suneti resulilah " ( rrugën e Zotit dhe sunetin e Pejgamberit" ... Po hajt po themi se suneti i Pejgamberit po e ndjekim, po a nuk është sunet vepër e Pejgamberit hz. Fatimja vajza e tij, e dhëndri i tij që në asnjë moment të jetës nuk e la vetëm Pejgamberin S.a.a. që profeti e mëroi me emrin Ali, në shpell ishte i vetmi Aliu që e pasoi 40 ditë me radhë, i binte bukë e ushqim .. në asnjë luftë nuk e ka vetëm, etj etj .

    Jo jo, problemi është se sunitëtë me hadithe kanë bërë masakër, e korruptime të mëdha dhe kanë ndejkur sunetin e sahabëve, shokëve të Pejgamberit s.a.a. se po ta kishin ndjek sunetin e Pejgamberit, nuk ia kishin mbytur vajzën e tij, nuk ia kishin mbytur, Aliun në namaz, nuk ia kishin, helmuar Imam Hasanin ( nga gruajae tij Xhadija, Nuk ia kishin mbytur Imam Husejnin në Qerbala, e mbytën Aliun duke dëgjuar Muaviun, e mbytën Husejnin në Qerbela duek dëgjuar jezidin Halif.
    ja disa emanete të mëdha që dha profeti për Ehli Bejtin e ndoshta do ti kuptojmë më mirë vlerat e kësaj Familje Profetike që ishte e pashembull ishte hyjnore e pamëkate ashtu siq tha Allahu në Kuran surja Ahzab ajeti 33.

    “Çdokush që më do mua, vajzën time Fatimen, djemtë e tij Hasanin dhe Hysejnin, dhe burrin e saj Aliun, në Ditën e Kiametit do të jetë bashkë me mua dhe në gradën e njëjtë”.

    “Në Xhenet do të hyjmë së pari unë, Aliu, Hasani dhe Hysejni, dhe pastaj trashëgimtarët tanë. Mbas tyre do të hynë gratë tona. Ata që na donë neve do të hynë bashkë me neve Xhenet, duke qenë në anën tonë të djathtë dhe të majtë”.

    “Më erdhi një engjëll dhe më përgëzoi: Vajza jote Fatimja është prej grave më të lartësuara ndërsa djemtë e saj Hasani dhe Hysejni janë zotërinjtë e të rinjve të Xhenetit”.

    “Ai që i shpallë luftë Aliut, Fatimes, Hasanit dhe Hysejnit, ai ka shpallur luftë mua”.

    “Po ju përkujtoj për dënimin e Allahut për shkak të sjelljeve tuaja ndaj Ehli Bejtit”.

    “Yjet i shërbejnë njerëzve si orientim për të mos u humbur në det. Ehli Bejti im është orientim për njerëzit që të mos bien në kundërshtim njëri me tjetrin. Nëse një fis arab e kundërshton Ehli Bejtin tim, atëherë ai fis dhe të gjithë ata që i ndihmojnë atij fisi do të bëhen prej grupit të shejtanit”.

    “Betohem në Allah se ata që nuk na duan, Allahu i Madhëruar do t’i fus në Xhehenem”.

    “Askush nuk mund të krahasohet me Ehli Bejtin”.

    “Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, do të vdes si shehid. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, do të vdes i falur. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, do të vdes si ai që ka bërë tevbe (pendim). Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, do të vdes me shkallën e imanit të përkryer. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, engjëjt e vdekjes Munkeri dhe Nekiri, do ta përgëzojnë me Xhenet. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, do të hyjë në Xhenet sikur nusja kur hynë në natën e parë të martesës. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, nga varri i tij do të hapen dy dyer për në Xhenet. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, ka vdekur si Ehli Synnet vel xhemat.

    Nës e shikoni me kujdes këtë video do të kuptoni se pse muslimanët janë në grindje mes veti sepse janë duke e ndjekur Islamin e korruptuar nga Emevitet e Abasitët që e ndëruan shumë nga Islame suke qenë pasues të Muaviut e Jezitit të mallkuar.

  7. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Këtyre ditëve është Shehadeti ( Martirizimi ) hazreti Fatimes e cila vdiq nga sëmundaj që ju shkaktua pas shehadetit ( vdekjes s) së Pejgamberit,, iu bënë shumë padrejtësi Familjes së Pejgamberit s.a.a. gjersa fjalët e profeti ende silleshin në gojëtë e muslimanëve.


  8. #47
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga Ikballe Lexo Postimin
    Ztr. Dilo njëherë duhet ta kesh parasysh se në të gjitha burimet sunite është përdorur termi Shija, që nga koha e profetit. Shia donë të thotë PASUES , shijat janë pasues të Kuranit dhe profetit Muhamed së bashku me familjen e tij EHli Bejtit. Në një rast Profeti i thotë Aliut, ja Ali këta janë shijt ( pasuesit) e tu,... Dihet të gjithë nuk e kanë pasuar Aliun, sepse e kanë zgjedhur Halifatin në mënyrë demokratike, gjersa Profeti e zgjodhi Halifatin- Imamtin në mënyrë Teokratike, dhe 71 ditë para vdekjes së tij ai i tha " men kuntu mevla fe hadha Alijun mevla" Kush më ka pasur mua pirjës pas meje e keni ALiun prijës..

    Të gjitha këto mospajtime në mesin e muslimanëve janë dalur ngase ne e kemi lëshuar trungun, " Kitabullah ve itretu Resul" _ ta ndiqni Librin e Zotit dhe Familjen e Pejgamberit" ,, nderkaq sunitete e e larguan " Familjen e Pejgamberit " dhe e bënë " Kitabullah ve suneti resulilah " ( rrugën e Zotit dhe sunetin e Pejgamberit" ... Po hajt po themi se suneti i Pejgamberit po e ndjekim, po a nuk është sunet vepër e Pejgamberit hz. Fatimja vajza e tij, e dhëndri i tij që në asnjë moment të jetës nuk e la vetëm Pejgamberin S.a.a. që profeti e mëroi me emrin Ali, në shpell ishte i vetmi Aliu që e pasoi 40 ditë me radhë, i binte bukë e ushqim .. në asnjë luftë nuk e ka vetëm, etj etj .

    Jo jo, problemi është se sunitëtë me hadithe kanë bërë masakër, e korruptime të mëdha dhe kanë ndejkur sunetin e sahabëve, shokëve të Pejgamberit s.a.a. se po ta kishin ndjek sunetin e Pejgamberit, nuk ia kishin mbytur vajzën e tij, nuk ia kishin mbytur, Aliun në namaz, nuk ia kishin, helmuar Imam Hasanin ( nga gruajae tij Xhadija, Nuk ia kishin mbytur Imam Husejnin në Qerbala, e mbytën Aliun duke dëgjuar Muaviun, e mbytën Husejnin në Qerbela duek dëgjuar jezidin Halif.
    ja disa emanete të mëdha që dha profeti për Ehli Bejtin e ndoshta do ti kuptojmë më mirë vlerat e kësaj Familje Profetike që ishte e pashembull ishte hyjnore e pamëkate ashtu siq tha Allahu në Kuran surja Ahzab ajeti 33.

    “Çdokush që më do mua, vajzën time Fatimen, djemtë e tij Hasanin dhe Hysejnin, dhe burrin e saj Aliun, në Ditën e Kiametit do të jetë bashkë me mua dhe në gradën e njëjtë”.

    “Në Xhenet do të hyjmë së pari unë, Aliu, Hasani dhe Hysejni, dhe pastaj trashëgimtarët tanë. Mbas tyre do të hynë gratë tona. Ata që na donë neve do të hynë bashkë me neve Xhenet, duke qenë në anën tonë të djathtë dhe të majtë”.

    “Më erdhi një engjëll dhe më përgëzoi: Vajza jote Fatimja është prej grave më të lartësuara ndërsa djemtë e saj Hasani dhe Hysejni janë zotërinjtë e të rinjve të Xhenetit”.

    “Ai që i shpallë luftë Aliut, Fatimes, Hasanit dhe Hysejnit, ai ka shpallur luftë mua”.

    “Po ju përkujtoj për dënimin e Allahut për shkak të sjelljeve tuaja ndaj Ehli Bejtit”.

    “Yjet i shërbejnë njerëzve si orientim për të mos u humbur në det. Ehli Bejti im është orientim për njerëzit që të mos bien në kundërshtim njëri me tjetrin. Nëse një fis arab e kundërshton Ehli Bejtin tim, atëherë ai fis dhe të gjithë ata që i ndihmojnë atij fisi do të bëhen prej grupit të shejtanit”.

    “Betohem në Allah se ata që nuk na duan, Allahu i Madhëruar do t’i fus në Xhehenem”.

    “Askush nuk mund të krahasohet me Ehli Bejtin”.

    “Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, do të vdes si shehid. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, do të vdes i falur. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, do të vdes si ai që ka bërë tevbe (pendim). Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, do të vdes me shkallën e imanit të përkryer. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, engjëjt e vdekjes Munkeri dhe Nekiri, do ta përgëzojnë me Xhenet. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, do të hyjë në Xhenet sikur nusja kur hynë në natën e parë të martesës. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, nga varri i tij do të hapen dy dyer për në Xhenet. Çdo kush që vdes me dashurinë ndaj Ehli Bejtit, ka vdekur si Ehli Synnet vel xhemat.

    Nës e shikoni me kujdes këtë video do të kuptoni se pse muslimanët janë në grindje mes veti sepse janë duke e ndjekur Islamin e korruptuar nga Emevitet e Abasitët që e ndëruan shumë nga Islame suke qenë pasues të Muaviut e Jezitit të mallkuar.
    Nuk mundet te flitet per shi-at,shi a,shiatul o ata qe ne ate kohe quheshin aliditet deri sa filloi ndarja ne islam,perpara vdekjes se Muhametit.

  9. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Ani bre i nderuar , pasi po don me dal ma i menqur se Akademiku Dr. Sayyed Mustafa Qazwini, dil e bërë përtej dr. unë nuk di më shumë se dr, Qazwini më fal,, Zoti të ndihmoftë në nijetin tëndë që ke.

  10. #49
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    O i nderuar,pyetja eshte e thjeshte;Kush ishin shitet ne kohen e Profetit,nga kush fis,tribu vinin, ? Ishte kjo ndarje kur profeti ishte gjalle ?

    Po te hapesh çdo lloj enciklopedie,qe siç duket akademiku nuk e ka hapur,pyetjes se kush jane shitet fillon keshtu :

    Shitet. Minoranc islamike.Nga arabishtja shia-at "pjese"-partizan te Aliut. Origjina e tyre vjen gjat vdekjes se Profetit (632)..ndahen ne... dhe besojne se qe Aliu eshte trashgimtari i denje i Muametit.

    Pra shitet ishin ata qe besonin ne trashgimin e Profetit. Kjo trashgimeri natyrisht se edhe e supozuar nga vet Profeti nuk mundet te egzistonte deri sa ai ishte gjalle.

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar SERAFIM DILO për postimin:

    Arvima (06-12-2016)

  12. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Merre edhe njëherë shikoje këtë video me vëmendje e mos u bënë më arab se arabi,,, e më akademik se akademike, se ashtu se ashtu je mjaft anonim me këto emra etje tj


  13. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Më fal për këtë e kisha fjalën
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ikballe : 06-12-2016 më 10:14

  14. #52
    i/e regjistruar Maska e HFTengineer
    Anëtarësuar
    24-04-2016
    Postime
    469

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Shia filloi si kunderpergjigje politike e sunidimit ottoman qe ben te mundur perhapen politike te sunismim aty ku pushtuian dhe ata pushtuan perandorite si ato te irakut ,iranit, dhe sirise.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Islam_...Ottoman_Empire



    Filimet i shizmi i pati ne iran me revulucjonet e kalifatit te aliut dfhe revolucjonet me moderne te iranit:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Shia_Islam
    https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Iran

    E ke te shpejguar gjitshatu ktu me gejrsisht :
    http://www.bbc.com/news/world-middle-east-16047709
    Ndryshuar për herë të fundit nga HFTengineer : 06-12-2016 më 19:34

  15. #53
    i/e regjistruar Maska e HFTengineer
    Anëtarësuar
    24-04-2016
    Postime
    469

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Pyteja ime per ju ehste po wahabismi arab dhe salafsimi,ca mund te queht fe me qe qekeni sunite?
    https://en.wikipedia.org/wiki/Wahhabism

    Apo quni fe ke te doni si sunizmi wahabismi salfaismi dhe mborni ke te doni, dhe seshte fe ajo qe sdoni?
    Ndryshuar për herë të fundit nga HFTengineer : 06-12-2016 më 19:29

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar HFTengineer për postimin:

    Ikballe (07-12-2016)

  17. #54
    i/e regjistruar Maska e HFTengineer
    Anëtarësuar
    24-04-2016
    Postime
    469

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Desha me thene wahabistve saudite.
    Pyetja me mire do ishte ai a besoni qe wahabismi /slafismizi is saudve qe eshte fe dhe a besoni tek kjo fe qe sehste sunite tu ju printojn kuranin dhe kan eklsuzivitet megjithse jane shkolle dhe fe tjeter ?
    Ehste nje irooni ktu.
    Ndryshuar për herë të fundit nga HFTengineer : 06-12-2016 më 20:42

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar HFTengineer për postimin:

    Ikballe (07-12-2016)

  19. #55
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga HFTengineer Lexo Postimin
    Shia filloi si kunderpergjigje politike e sunidimit ottoman qe ben te mundur perhapen politike te sunismim aty ku pushtuian dhe ata pushtuan perandorite si ato te irakut ,iranit, dhe sirise.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Islam_...Ottoman_Empire



    Filimet i shizmi i pati ne iran me revulucjonet e kalifatit te aliut dfhe revolucjonet me moderne te iranit:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Shia_Islam
    https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Iran

    E ke te shpejguar gjitshatu ktu me gejrsisht :
    http://www.bbc.com/news/world-middle-east-16047709
    Mos bej komente si kompetent kur smerr vesh nga historia. Shitet e kane origjinen qe me luften e Kerbelase disa dekada pas vdekjes se profetit a.s. Diku ne vitin 900 e.s formuan dhe shtetin e tyre gjate dinastise Idriside. Osmanet u shfaqen shume shekuj me vone dhe sa per kuriozitetin tend Irani gjate perandorise Osmane nuk ka qene kurre nen sundimin Osman.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  20. #56
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga HFTengineer Lexo Postimin
    Desha me thene wahabistve saudite.
    Pyetja me mire do ishte ai a besoni qe wahabismi /slafismizi is saudve qe eshte fe dhe a besoni tek kjo fe qe sehste sunite tu ju printojn kuranin dhe kan eklsuzivitet megjithse jane shkolle dhe fe tjeter ?
    Ehste nje irooni ktu.
    Shqipja jote eshte per faqe te zeze sa asgje nuk merret vesh. Wehabizmi sigurisht qe i ka rrenjet nga sunitet por me nje natyre shume te rrepte te zbatimin te islamit. Islami si fe identifikohet me paqen, miresine, dashurine dhe lehtesine ne praktimin e fese dhe kurani i meshon shume ketyre ceshtjeve. Eshte pikerisht e kundera e asaj qe ke shkruar ti nje postim me siper. Ishin pikerisht wehabitet ato qe lindin si kunderpergjigje politike ndaj perandorise Osmane dhe ishte pikerisht lufta qe wehabitet i hapen perandorise Osmane ajo qe filloi lekundjen e kesaj perandorie. Ideologjia e tyre bazohet ne nje islam strikt , jo paqesor dhe teresisht urrejtes ndaj cdo linje tjeter te predikimit islam ndryshe nga ajo wehabite. Islami bazohet ne Kuran dhe hadith, qe jane sikur Kodi ligjor. Natyra njerezore eshte e ndryshme nga njeri tek tjetri dhe ne baze te llogjikes dhe interpretimit individual lindin dhe frakturat apo ideologjite e ndryshme.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  21. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Më vjen mirë që interesoheni për çështjes së shiitëve si pasues të Ehli Bejtit ( Familjes së Profetit Muhamed) . Shiitët e janë prëmendur edhe në Kohën e musës, edh enë kohën e profetit Ibarahim paqa qoftë mbi të. ( SHiatul Musa, Shiatul Ibrahim, - pra pasuesit e Musës, Pasuesit e Ibrahimit). Ndersa Shiatul Ali, janë prëmendur në kohën e Profetit Muhamed ( paqajq oftë mbi të dhe Familjen e tij) :. Kur Profeti Muhamed i thotë " O Ali pas meje do të kesh pasuesit e tu ( shijat e tu)...."

    Në ditën e varrimit të profetit Muhamed është bërë grushteti, është harruar porosia e Profetit Muhamed dhe në vend se të vazhdojë udhëheqësia nga ana e Imamëve, u ngritënë shokët e ngusht të Profetit Muahmed dhe e në vendin e quajtur Sakifa e zgjodhën Ebu Berin si Halife, ( por haruan se Zoti në Kuran ka thënë ; Inni fil erdi Halifa..... halifetullah,,..) Ne e zgjedhim halifen në tokë..

    Kur trupi i Profetit Muahemd ende ishte i nxehtë, të tjeret bënë grushtet,,, gjithë ky burr i botës në furneral( në namazin e Xhenazes) nuk i morrën pjesë dhe nuk dihet se kush ja fali xhenazen, ,, Athua e meritoi Profeti Muhamed ( pqmtft) ?/

    Prandaj miqë të nderuar flisni nga këndvështrimi i njohjes së të vërtetës e jo nga të thënmet e të librat që nuk janë vërtetuar nga Isntitucionet e më dha si Kairo që është Qendra e Shkencave Islame,, se sot deri dje ka qenë qyftegji, e sot e lëshon mjekren, e nukmund me punu qyftegji, e pak ka ba pare , e pak ka ndi filani kështu filani ashtu dhe qohet e shkruan libra..

    Prandaj shia ( Pasuesit e Imam Aliut) kanë qenë shiatul Ali ,- shiat e parë, mandej kanë vazhduar, shiat e 12 Imamëve, disa nga shiat e kanë ndal pasimin te Imam zejnul Abidini ( quhen Shia Zejdi) etj etj,,,
    por Shiat Imamaij kanë qenë pasuesit e 12 Imamëve, e që në fund pritet të vie Imam Mehdiu së bashku me Jezu Krishtin, ( isaun paqja qoftë mbi të)..
    Eështë e vërtet që shijat kanë qen edh enë kohën e Imam Husejnit, këta na mëson edhe Hadikaja, e Fuzuliut ( përkthyer nga Kryegjshata bektashiane) por këtë e kemi të njohur edhe nga Qerbelaja e Naim Frashërit. Historiagraia këto gjëra i ka shkruar e zemër dashuria këto gjëra i ka shpirtëruar, ,.. Andaj ta duash a ta beson ideologjin , fenë e Imam Husejnit që e mori nga Gjyi i tij Muahemdi a.s. nuk është me të thënme, por veq kush ka fat e Zoti ja ka pikat në zemrën e tij, atëherë le ta dijë se ka zemër të paster e mendje të kulluar, se një jezid bir Jezidi, nuk mudn ta dojë Imam Husejnin, poe e masakron në Qerbela, eE pasardhës të Jezidit kemi shumë në këtë tokë.

    Nderas sa i përket Revolucionit Islamit, që e prëmendi ztr. HF Tengineer citoj " Filimet i shizmi i pati ne iran me revulucjonet e kalifatit te aliut dfhe revolucjonet me moderne te iranit:"
    Revolucioni Islamik është e jo revolucion modern sic e cekët ju, më mirë qoftë kjo mosdije nga injoranca se sa nga ironia..

    Revolucioni islami ka ndodhur para 35 viteve por ky revolucion ishte i njëjtë si revolucioni i Imam Husjnit, sepse në Iran filloi të prëdhoset sheriati, filloi të shtypen të drejtat e besimtarëve, të shkatërohet pasuria e vendit, të i vihen qenve mbi kokë shallet e hoxhallarëve etj etj,, dhe ky REVOLUCION ISLAMIK e prëdhosi një sunim pesh shekullor Shah Pakllavian...
    Prandaj , nëse falsim nga kënvështrimi kritik prë të nxjerrë dicka të menqur , atë do ta kemi, e nëse flasim nga Iroania dhe urrejtej,,, kemi me mbet deri në Kiamet , te pyetja,,, "Se prej kur kanë egzituar shiat " blla blla blla

    Ju preferoj të shikoni këto video me siguri do të keni të qartë kur ka qenë Revuolucion Islamik dhe sa lumenenjë me gjak janë dhënë prë këtë,,, http://www.mediaelire.net/lajm/4376/...einit-pjesa-1/

  22. #58
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Ne po interesohemi po ti o i nderuar Ikballe,po ti nuk di asgje se kush kane qene shitet. Shpresoj mos jet si ty dhe akademiku.

    Duhet ta fillosh ta mesosh nga e para. Fillo njeher nga etimologjia "shi'i" pastaj kalo nga "shi'a". Pastaj meso territorin,fisin,tribute,gjuhen e me radhe ku kan jetuar dhe si jane formuar. Po mos harro qe per shitet historia fillon nga shekulli i shtate,mbas vdekjes se profetit.

  23. #59
    i/e regjistruar Maska e HFTengineer
    Anëtarësuar
    24-04-2016
    Postime
    469

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Mos bej komente si kompetent kur smerr vesh nga historia. Shitet e kane origjinen qe me luften e Kerbelase disa dekada pas vdekjes se profetit a.s. Diku ne vitin 900 e.s formuan dhe shtetin e tyre gjate dinastise Idriside. Osmanet u shfaqen shume shekuj me vone dhe sa per kuriozitetin tend Irani gjate perandorise Osmane nuk ka qene kurre nen sundimin Osman.

    Mduket se qeke qorr qe nuk lexon postimet ku ta kam shpjeguar per vec ekspertit qe beke :

    Citim Postuar më parë nga HFTengineer Lexo Postimin




    Filimet i shizmi i pati ne iran me revulucjonet e kalifatit te aliut


    E dyta shtrirja:



    Then Muhammad died in 632 CE, Ali and Muhammad's closest relatives made the funeral arrangements. While they were preparing his body, Abu Bakr, Umar, and Abu Ubaidah ibn al Jarrah met with the leaders of Medina and elected Abu Bakr as caliph. Ali and his family accepted the appointment for the sake of unity in the early Muslim community.[23] It was not until the murder of the third caliph, Uthman, in 657 CE that the Muslims in Medina in desperation invited Ali to become the fourth caliph as the last source,[23] and he established his capital in Kufah in present-day Iraq.[14]

    Ali's rule over the early Muslim community was often contested, and wars were waged against him. As a result, he had to struggle to maintain his power against the groups who betrayed him after giving allegiance to his succession, or those who wished to take his position. This dispute eventually led to the First Fitna, which was the first major civil war within the Islamic Caliphate. The Fitna began as a series of revolts fought against the first imam, Ali ibn Abi Talib, caused by the assassination of his political predecessor, Uthman ibn Affan. While the rebels who accused Uthman of prejudice[clarification needed] affirmed Ali's khilafa (caliph-hood), they later turned against him and fought him.[23] Ali ruled from 656 CE to 661 CE,[23] when he was assassinated[24] while prostrating in prayer (sujud). Ali's main rival Muawiyah then claimed the caliphate



    Shi‘a Islam, also known as Shi‘ite Islam or Shi‘ism, is the second largest branch of Islam after Sunni Islam. Shias adhere to the teachings of Muhammad and the religious guidance of his family (who are referred to as the Ahl al-Bayt) or his descendants known as Shia Imams. Muhammad's bloodline continues only through his daughter Fatima Zahra and cousin Ali who alongside Muhammad's grandsons comprise the Ahl al-Bayt. Thus, Shias consider Muhammad's descendants as the true source of guidance. Shia Islam, like Sunni Islam, has at times been divided into many branches; however, only three of these currently have a significant number of followers, and each of them has a separate trajectory.

    From a political viewpoint the history of the Shia was in several stages. The first part was the emergence of the Shia, which starts after Muhammad's death in 632 and lasts until Battle of Karbala in 680. This part coincides with the Imamah of Ali, Hasan ibn Ali and Husayn. The second part is the differentiation and distinction of the Shia as a separate sect within the Muslim community, and the opposition of the Sunni caliphs. [B]This part starts after the Battle of Karbala and lasts until the formation of the Shia states about 900. During this section Shi'ism divided into several branches. The third section is the period of Shia states. The first Shia state was the Idrisid dynasty (780–974) in Maghreb. Next was the Alavid dynasty (864–928) established in Mazandaran (Tabaristan), north of Iran. These dynasties were local, but they were followed by two great and powerful dynasties. The Fatimid Caliphate formed in Ifriqiya in 909, and ruled over varying areas of the Maghreb, Egypt and the Levant until 1171. The Buyid dynasty emerged in Daylaman, north of Iran, about 930 and then ruled over central and western parts of Iran and Iraq until 1048. In Yemen, Imams of various dynasties usually of the Zaidi sect established a theocratic political structure that survived from 897 until 1962[/B].




    E treta :



    The Ottoman–Safavid War of 1532–1555 was one of the many military conflicts fought between the two arch rivals, the Ottoman Empire led by Suleiman the Magnificent, and the Safavid Empire led by Tahmasp I.

    O u ska pas lufte me otomanet ,kush ishin dinastite safide si simbas teje?



    Below is the list of wars between the Ottoman Empire and the Safavid, Afsharid, Zand and Qajar dynasties of Persia through the 16th–19th centuries. The Ottomans consolidated their control of what is today Turkey in the 15th century, and gradually came into conflict with the emerging neighboring Persian state, led by Ismail I of the Safavid dynasty. The two states were arch rivals, and were also divided by religious grounds, the Ottomans being staunchly Sunni and the Safavids being Shia. A series of military conflicts ensued for centuries during which the two empires competed for control over eastern Anatolia, the Caucasus, and Iraq.


    https://en.wikipedia.org/wiki/Ottoman–Persian_Wars


    Rolin shiat dhe fuqizmin e politikes e mori mbas luftrave ottomane me safided ku suniet kishin pozita te fuqishme nga shtrirjet e ottomaneve.

    http://www.wikivisually.com/wiki/Ott...pire_relations




    Irsia (Iran) in the early 16th century. The initial Ottoman-Safavid conflict culminated in the Battle of Chaldiran in 1514, and was followed by a century of border confrontation. In 1639, Safavid Persia and Ottoman Empire signed the Treaty of Zuhab which recognized Iraq in Ottoman control,[/COLOR][/I]
    and decisively parted the Caucasus in two between the two empires. For most of it, the Zuhab treaty was a consolidation of the Peace of Amasya of about a century earlier.

    Until the 18th century, the struggle between the Safavid version of Shia Islam and the Ottoman Turkish version of Sunni Islam had continued to remain an important dimension of the combative relationships between the two major empires In the early 18th century, Persian-Ottoman peace negotiations introduced a new concept of inter-Muslim relations whereby sovereign states could co-exist as autonomous parts of the Islamic world community. Although the further relations were guided by the mutual fear of weakness and distrust, it wasn't until 1847 when Qajar Persia and Ottoman Empire reached a substantial peace Treaty of Erzurum, starting a century of peace,after centuries of rivalry.



    Islam played an especially important role in defining the Ottoman–Safavid relationship. Both the Safavids and Ottomans relied on ties to Islam to help justify their individual rules. However, Islamic law prevents war of Muslims against each other, unless a religious need arises to enforce a sacred law or to check transgressions against it.[4] Thus, for one power to wage war against the other, he would have to justify the action religiously. Selim I, sultan of the Ottoman Empire in the early 1500s, looked for such justification. Religious scholars and officials in the Ottoman Empire quickly labeled Shah Ismail, and by extension his followers, a threat to Islam for the heretical teachings they represented. As a result, Selim I ordered the execution of any sympathizers of Shah Ismail both in Constantinople and throughout Ottoman lands.

    Safavid Threat in the Ottoman Empire
    The severity with which Selim I addressed the Safavid Empire reflected the threat that he felt emerging within the Ottoman borders. In 1507, Shah Ismail raided Anatolia, revealing the beginnings of the threat that the newly emerging Safavid Empire represented.Uprisings in Anatolia by followers of the Shi’a sect in the Shahkulu Uprising in 1511 solidified Selim’s fear of internal rebellion. The uprisings and Shi’a culture retained influence from Shah Ismail and the Safavids. He embraced the same rhetoric used against the Safavids send military force to crush the rebellion.



    The Ottomans used trade embargoes consistently against the Safavid Empire as a way to assert dominance over their Eastern rival. The Ottoman decisive victory over the Safavids at Chaldiran in 1514 led to the Ottoman domination in Asia Minor.[6] In conjunction with invasions of Safavid lands and the capture of Baghdad, Selim I began restricting trade routes for Safavid silk traders and arresting anyone who entered the Ottoman empire from the Safavid Empire. The restriction of trade and arrests of intellectuals associated with the Safavids only were reversed under the leadership of Suleiman the Great. Embargoes were also used in the 1603, when the rise of Safavid power in the East once again became a worrisome threat, but the embargoes were not as successful as those embraced by Selim.

    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga HFTengineer : 07-12-2016 më 21:41

  24. #60
    i/e regjistruar Maska e HFTengineer
    Anëtarësuar
    24-04-2016
    Postime
    469

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Shqipja jote eshte per faqe te zeze sa asgje nuk merret vesh. Wehabizmi sigurisht qe i ka rrenjet nga sunitet por me nje natyre shume te rrepte te zbatimin te islamit. Islami si fe identifikohet me paqen, miresine, dashurine dhe lehtesine ne praktimin e fese dhe kurani i meshon shume ketyre ceshtjeve. Eshte pikerisht e kundera e asaj qe ke shkruar ti nje postim me siper. Ishin pikerisht wehabitet ato qe lindin si kunderpergjigje politike ndaj perandorise Osmane dhe ishte pikerisht lufta qe wehabitet i hapen perandorise Osmane ajo qe filloi lekundjen e kesaj perandorie. Ideologjia e tyre bazohet ne nje islam strikt , jo paqesor dhe teresisht urrejtes ndaj cdo linje tjeter te predikimit islam ndryshe nga ajo wehabite. Islami bazohet ne Kuran dhe hadith, qe jane sikur Kodi ligjor. Natyra njerezore eshte e ndryshme nga njeri tek tjetri dhe ne baze te llogjikes dhe interpretimit individual lindin dhe frakturat apo ideologjite e ndryshme.
    Kush eshte e kunderta ? Whabismi filloi me idologjine e Ibn Taymiyyah, dhe vashdovi me Muhammad ibn Abd al-Wahhab , kur ju ngriten ottomanve [per here te dyte me anen e anglezve per pavarsi ], por nuk qe ottomanve qe i morren territor por u fokusuan ne goditje te popullsise shias ne Medina, Siri dhe Iraq duke marr territore dhe plackitur ke do rreth pastaj njihet historia me hashimitetet.

    Njifen gjiatshtu edhe per mascarat ne karbala qe vran qindra njereze
    https://en.wikipedia.org/wiki/Wahhabi_sack_of_Karbala

    Mbas renjes se perndorise ata ju kthyen mardhenjeve me turqine, dhe kryen nje politike agresive anti shias.
    Tani po ndreyjne ne siri me ndihmen e suniteve dhe turqve ne koalicjon, ne siri dhe yemen me populsi te madhe shia .

    ja ku e ke ne gazten forgein affairs :

    https://www.foreignaffairs.com/artic...-yemen-dilemma


    Kjo ska lidhje me pytjen time.

    Pyetja me mire do ishte ai a besoni qe wahabismi /slafismizi is saudve qe eshte fe, dhe a besoni tek kjo fe qe sehste sunite, tu ju printojn kuranin dhe kan eklsuzivitet megjithse jane shkolle dhe fe tjeter ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga HFTengineer : 07-12-2016 më 22:16

  25. Anetarët më poshtë kanë falenderuar HFTengineer për postimin:

    mesia4ever (08-12-2016)

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •