Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 84
  1. #21
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin

    1. A na e sqaron pak kete ceshtjen e marteses me kontrate ? Si funksionon dhe a eshte e ligjshme sipas teje? Do ja sugjeroje vajzes tende?

    2. Cili eshte qendrimi yt ndaj gruas se profetit a.s Aishes?

    3. A i besojne shiat hadithet e profetit Mohamed a.s si p.sh ato te transmetuara nga Bukhariu dhe Muslimi ?

    4. A eshte Kurani qe kane sunitet i sakte apo kurani i shiave ka versete shtojce?
    Pergjigju se pari ketyre pyetjeve para se t'i pyetesh te tjeret.

    1. A eshte e ligjshme qe nje burre rreth te 50 te kerkoje per nuse nje 6 a 9 vjecare?

    2. Cili eshte qendrimi yt rreth 'marteses' me femije?

    3. Leri ti shiat, bresherin e boren por a i beson ti ato hadithe te Buhariut e Muslimit?!

    4. Kurani eshte edituar dhe mjaft pjese jane humbur, per kete flasin edhe disa hadithe. Perse e beson si Liber te Zotit kur faktet historike e deshmojne kete?

    5. A do te ia jepje vajzen tende 9 vjecare po e zeme nje burri rreth 40-tave?

    6. A do ta martoje vajzen tende me djalin e vellaut apo motres tend-e?

    7. A e di ti qe Kuran ska patur gjate kohes se Muhamedit, krejt pas vdekjes se tij ai eshte shkruar dhe eshte mbledhur dhe renditur jo kronologjikisht?

    8. Perse beson ne nje fe qe justifikon vrasjen dhe persekutimin e te tjereve qe nuk besojne ne ate fe?

    9. A e di ti qe ate qe po bon ISIS ka baze ne fene islame, ne Kuran e Hadithe?

    10. A e di ti qe feja jote eshte e vetmja fe ne rruzullin tokesor qe ka formuar doktrine qe justifikon luftimin e te tjereve qe nuk besojne ne ate fe?

  2. #22
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga Ikballe Lexo Postimin
    O zotëri mos më merrni kohën time të çmuar me këto komentime te gjata , se sjemi në web faqe shkencore, e të shikojmë çdo presje e pik, e të llogarisim shifra e shifra,,,

    Faleminderit prë komentet e juaja,,, vetem një gjë të them, se tek ne ne Kosovë egziton ligji prë fyerje e shpifje,etje tj ,,
    Naten emirë
    E nderuar a te duket normale qe nje burre 50 vjecar te martohet me nje vajze 9 vjecare, dhe nese burri ne moshen 60 vjecare vdes gruas se tij 19 vjecare i ndalohet ri martesa?! Corode jeni me plot kuptimin e fjales, sikur shiite e sikur sunite jetoni nga genjeshtra e jetoni per genjeshtren.

  3. #23
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    E nderuar a te duket normale qe nje burre 50 vjecar te martohet me nje vajze 9 vjecare, dhe nese burri ne moshen 60 vjecare vdes gruas se tij 19 vjecare i ndalohet ri martesa?! Corode jeni me plot kuptimin e fjales, sikur shiite e sikur sunite jetoni nga genjeshtra e jetoni per genjeshtren.
    Po ty te duket normale qe Maria u martua me Josefin kur ajo ishte 11 vjece dhe Josefi 90 vjec?

    Po ashtu lexo mire biblen kur thote se babai (profeti Lot) ben seks me vajzat e tij , vellezerit sex me motrat. Po ashtu lexo mire biblen kur flet per martesa mes kusherinjsh te pare.

    Nese kurani eshte shkruajtur disa muaj pas vdekjes se profetit Muhammed , bibla eshte shkruajtur shekuj mbrapa.

    E din ti qe Jezusi shprehet ne bible se ka ardhur te sjell shpaten dhe jo paqen?

    Shko e lexo , njihe mire fene qe i beson se ke keq vite ne forum e po injorant ke mbetur.

    Nese keto gjera nuk te duken normale hic dore dhe nga besimi i krishtere. Atehere po , do te te them burre.
    Ndryshuar për herë të fundit nga angmokio : 30-11-2016 më 03:17
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  4. #24
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Po ty te duket normale qe Maria u martua me Josefin kur ajo ishte 11 vjece dhe Josefi 90 vjec?

    Po ashtu lexo mire biblen kur thote se babai (profeti Lot) ben seks me vajzat e tij , vellezerit sex me motrat. Po ashtu lexo mire biblen kur flet per martesa mes kusherinjsh te pare.

    Nese kurani eshte shkruajtur disa muaj pas vdekjes se profetit Muhammed , bibla eshte shkruajtur shekuj mbrapa.

    E din ti qe Jezusi shprehet ne bible se ka ardhur te sjell shpaten dhe jo paqen?

    Shko e lexo , njihe mire fene qe i beson se ke keq vite ne forum e po injorant ke mbetur.

    Nese keto gjera nuk te duken normale hic dore dhe nga besimi i krishtere. Atehere po , do te te them burre.
    A te dhimti realiteti a? Cfar budalle ku shkrun ne Bibel se Maria ishte 11 vjecare dhe Jozefi 90 vjecar?! Edhe nese tradita judaike po e lejojka qe vajzat 12-14 vjecare te martohen ky nuk eshte ligj i Zotit dhe nuk d.m.th. se ka ndodhur ne rastin e Marise dhe Jozefit.

    Ku e gjete kete se vellezerit kane kryer seks me motrat? Cka me lexu Biblen kur ti nuk e pranon ate.

    Po e di se Jezusi ka ardhur ta sjelle shpaten e jo paqen por edhe percarjen. Njerezit gjithmone kane qene te percare, por ne rastin e Jezusit u percane per te verteten. o budalle ti nuk e di se sa mire eshte me u perca per te verteten se i pari do te percaheshe.


    Ku jam injorant, krejt qato cfare thuhen ne Kuran, Bibel e Hadithe i pranoj si gjera historike e jo si ti qe fshihesh pas te tjereve. Nuk mund te hiqet dore nga besimi krishter, s'jam budalla te heq dore nga e verteta. Ende sjam cmendur sikur ti qe beson se te besuarit si profet te nje corodi arab te dergon ne parajse. Rruga e vetme per ne parajse eshte nepermes Jezusit te Nazaretit. Ti je burre i forte, ke te njejten fe per kriminelet e ISIS, ata e praktikojne e ti jo. Ti e praktikon me fjale ata me vepra dhe ti mendon se ti ke te drejte e ata gabim.

  5. #25
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    A te dhimti realiteti a? Cfar budalle ku shkrun ne Bibel se Maria ishte 11 vjecare dhe Jozefi 90 vjecar?! Edhe nese tradita judaike po e lejojka qe vajzat 12-14 vjecare te martohen ky nuk eshte ligj i Zotit dhe nuk d.m.th. se ka ndodhur ne rastin e Marise dhe Jozefit.

    Ku e gjete kete se vellezerit kane kryer seks me motrat? Cka me lexu Biblen kur ti nuk e pranon ate.

    Po e di se Jezusi ka ardhur ta sjelle shpaten e jo paqen por edhe percarjen. Njerezit gjithmone kane qene te percare, por ne rastin e Jezusit u percane per te verteten. o budalle ti nuk e di se sa mire eshte me u perca per te verteten se i pari do te percaheshe.


    Ku jam injorant, krejt qato cfare thuhen ne Kuran, Bibel e Hadithe i pranoj si gjera historike e jo si ti qe fshihesh pas te tjereve. Nuk mund te hiqet dore nga besimi krishter, s'jam budalla te heq dore nga e verteta. Ende sjam cmendur sikur ti qe beson se te besuarit si profet te nje corodi arab te dergon ne parajse. Rruga e vetme per ne parajse eshte nepermes Jezusit te Nazaretit. Ti je burre i forte, ke te njejten fe per kriminelet e ISIS, ata e praktikojne e ti jo. Ti e praktikon me fjale ata me vepra dhe ti mendon se ti ke te drejte e ata gabim.
    Eshte per te qeshur sa mire i gjen justifikimet per te mbuluar anormalitetet e bibles dhe me jep justifikime se sipas traditave judaike lejohet qe femrat te martoheshin 11 vjece , nderkohe qe per traditat arabe te duket anormalitet?

    Interesante eshte dhe kur mbrohesh dike thene se nuk shkruhet ne bible se Maria ishte 11 vjecare nderkohe qe po ashtu ne asnje verset kuranor nuk thuhet se Aishja eshte martuar me profetin ne moshen 9 vjecare. Qe te dyja historite vijne nga burime gojethenash dhe as ti dhe as une nuk garantojme dot burimin e tyre si te vertete.

    Pra , hiq dore nga argumentet tinzare per te demaskuar islamin kur vete besimi i krishtere nuk ka asnje ndryshim prej atyre ceshtjeve qe ti i sjell si argument per anormalitet.

    Merre kuranin , dhe ishallah po udhezohesh me kete rast , dhe hajde bisedojme se bashku nese ke ndonje ceshtje qe te shqeteson.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  6. #26
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Eshte per te qeshur sa mire i gjen justifikimet per te mbuluar anormalitetet e bibles dhe me jep justifikime se sipas traditave judaike lejohet qe femrat te martoheshin 11 vjece , nderkohe qe per traditat arabe te duket anormalitet?
    Pse a nuk eshte qashtu a? Ktu te kam goditur fort a...

    Ti je burre i forte, ke te njejten fe me kriminelet e ISIS, ata e praktikojne e ti jo. Ti e praktikon me fjale ata me vepra dhe ti mendon se ti ke te drejte e ata gabim.


    Zoteri ti nuk e pranon historicitetin e Bibles. Logjika e jote eshte kjo. Nese Bibla thote se pedofilia eshte e lejueshme atehere ti e beson historicitetin e atij vargu dhe deklaron 'ja Bibla na qenka liber i mire sepse me kete po mundem ta justifikoj pedofiline e profetit tim'. Nese nje njeri ne Bibel ia merr gruan nje njeriu tjetri ti thua se ky eshte vendim i mire sepse te nevojitet ta justifikosh moralin e Muhamedit. Ty perseri te nevojitet Bibla vetem qe ta genjesh vetveten se nje pedofil ishte profet dhe shembulli me i mire per mbare njerezimin. Menyra e logjikimit tend eshte krejt e kote, ti pranon historicitetin e nje ndodhie qe ka ndodhur para 4 mije viteve e nuk pranon historicitetin e nje ndodhie qe ka ndodhur para rreth 2 mije viteve?! A pe sheh veten sa falls je.

    Askund ne Bibel nuk thuhet se te krishteret duhet ta ndjekin traditen cifute.

    Sqarohu me mire, a une i sjelli si anormalitet apo jane te tilla? Kadal se po te bjen mbulesa krejt e nuk do te kesh pastaj ku te fshehesh.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Përshëndetje i nderuar zotëri!
    Shiitët e Iranit dhe shiitët e botës që janë mbi 500 milion , janë musliman me orientim nga mësimet e EHli Bejtit ( Familjes së Profetit) , dhe janë muslimanët që kapen nga trungu pra familja e Profetit Muhamed që pason me 12 Imamët e Pagabueshëm, ( masum) , e jo nga degët shokët e profetit Muhamed ( paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) ..

    Sa i përket bektashinjëve të Shqipërisë ata gjithashtu janë pjesë e trungut të shiizmit - pra janë musliman pasues të Ehli Bejtit a.s. .. Mirëpo me kalimin e kohës, rregjimeve, shtpyjeve dhe keqinterpretimeve, tek Bektashinjët dhe tek të gjitha tarikatet në Kosovë e Shqipëri jo në vendet tjera si Turqia Irani, Arabia etj,, mund të them me plotbesim se disa nga tarikatet dhe tek Bektashinjët Sheriati nuk përbën bazën e fesë, por janë disa rende e principe të Pirëve e Shejhëve që i tejkalojnë edhe nuk i rrepsektojnë Sheriatin e profetit Muhamed, por kanë dashuri dhe respekt më të madhin që mundet për Familjen e Pejgamberit a.s. e sifdomos prë Imamët e 12-të.

    Por pra siç thash, atë që ka bërë e preferuar Ehli Bejti, jo të gjitha tarikatet dhe jo të gjithë bektashinjët por shumë nga krerët e tyre janë pa Sheriat, Këtu pra është dallimi,
    Pra a është dallimi i madh apo i vogël ju vlerësojeni,, ( Sheriat donë të thotë baza e Jurisprudencës Islame) ..

    Sa i përket atyre që janë në dilemë dhe e kanë përzier Fenë Islame me parti politike kjo është e gabuar. Islami është duke bërë luftën midis të Vërtetës dhe Gënjeshtrës.. Për ta rrëzuar e gërditur Islamin tek te tjerët , johumanët e jomuslimanët janë duke i ndihmuar të keqinjëve, tru larëve që të e luftojnë Islamin e Vërtet ... Pra Sunizmi është pjesë nga Islami që është korruptuar, është masakruar me hadithe të rrejshme, sa që e kanë pru në krisz Islamin e vërtet , .. Prandaj Islami është shumë largë nga muslimanët që mendojnë se është parti politike..
    Po të kishte pasur interesin partiak e materialist, Imam Husejni nipi i Profetit Muhamed nuk kishte shkuar në Qerbela me gjith familjen e tij , burra 72 persoan dhe 40 e më shumë gra dhe fëmijë,,,
    Pora i shkoi në Qerbela me gjithë familjen vetem e vetem prë ta ruajtur Islamin e gjyshit të tij Muahemd s.a.a. AI e ringjalli Islamin që ishte në cep të shkatërrimit, ... Po të kishte shkuar prë interesin partiak apo material, ai me siguri nuk i kishte marrë me vet fëmijun 3 muajsh Ali Asgarin etj etj..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ikballe : 01-12-2016 më 18:43

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Përshëndetje Mesi4ever citojë: " E nderuar a te duket normale qe nje burre 50 vjecar te martohet me nje vajze 9 vjecare, dhe nese burri ne moshen 60 vjecare vdes gruas se tij 19 vjecare i ndalohet ri martesa?! Corode jeni me plot kuptimin e fjales, sikur shiite e sikur sunite jetoni nga genjeshtra e jetoni per genjeshtren."

    Nuk është normale që një burr plak të mortohet me një fëmijë, edhe me e keqja e kësaj, siç shkruajnë gënjeshtra, kinse Profeti Muhamed paska luajtur me lodra me Aishen , e pastaj kur është bërë e moshritur ( pas që i vinë menstracionet) ai e paska martuar.. Pfff,, këto shpifje janë bërë nga Israilatet ( tregimet nga Jahudinjët që kan kaluar në islam, kinse kanë kaluar , dhe kështu kanë shpifur prë Profetin Muahmed dhe Ilsamin me këto israilete ( rrefime nga jeta profetike) dhe kanë bërë një gërdi mbi figurën e profetit e më e keqja nga vet " muslimanët" ( që në zemër dhe bindje kanë qenë jahudi, ebrej), e prë fatë të keq muslimanët injorant imarrin si të vërteta këto gjëra.... Kurrsesi profeti Muhamed nga Shiitët nuk pranohet që është martuar me një vajzë fëmijë 8 vjeqare, dhe ne nuk e besojmë pra... Por e besojmë bile se pasi ka qenë vajza e shokut të ngusht të profetit, disa nga historianët thonë se është futur në shtëpin e profetit sa prë taë parë gjendje, se athua me të vërtet po i zbret shpallja etj etj ..

    Për të pasur argumente shkencore akademike ju lutem shfetojeni artikullin " Logjika e Dëshmive të Hulumtuara" ( rreth martesës së Aishes,.. http://www.naimfrasheri.net/Articles...(1)(1)_(1).pdf
    Unë jam kreredaktore e revites VLERA andaj rri pas asaj që shkruaj. Ju falëminderit prë mirëkuptim.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    I nderuar Mesi4ever !
    1- përgjegjen jua dhash më poshtë lidhur me martesësn me fëmijë... Kjo është shpifje , ngase këtë më shumë e bëjnë murgët nëpër botë pasi ia kanë ndaluar vetes martesën normale, kështu që kalojnë në homoseksualizëm e pedofili... Ndersa në Islam këto janë
    3. Jo, nuk i besoj, ngase janë të korruptuara të rrejshme e të hujdisura sipas sundimit të dinastive Abasite Emeviete,, por ka disa hadithe që përshtaten nga Hadithet e ruajtura nga Ehli Bekti dhe 12 Imamët, ato janë hadithet origjinale të sakta.

    Për të tjerat pyetje , jeni shumë shumë konfuz dhe keni njohuri verbërazi, pa argumente prandaj ju kisha këshilluar të e vizitoni teologun doktor i shkencave islame në të ardhmen e afërt:
    www.drilongashi.com

  10. #30
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga Ikballe Lexo Postimin
    I nderuar Mesi4ever !
    1- përgjegjen jua dhash më poshtë lidhur me martesësn me fëmijë... Kjo është shpifje , ngase këtë më shumë e bëjnë murgët nëpër botë pasi ia kanë ndaluar vetes martesën normale, kështu që kalojnë në homoseksualizëm e pedofili... Ndersa në Islam këto janë
    3. Jo, nuk i besoj, ngase janë të korruptuara të rrejshme e të hujdisura sipas sundimit të dinastive Abasite Emeviete,, por ka disa hadithe që përshtaten nga Hadithet e ruajtura nga Ehli Bekti dhe 12 Imamët, ato janë hadithet origjinale të sakta.

    Për të tjerat pyetje , jeni shumë shumë konfuz dhe keni njohuri verbërazi, pa argumente prandaj ju kisha këshilluar të e vizitoni teologun doktor i shkencave islame në të ardhmen e afërt:
    www.drilongashi.com
    Zonja Ikballe a e di ti se nje te krishteri i ndalohet qe te kryeje marrdhenie seksuale me nje vajze qe nuk eshte gruaja e tij edhe nese ajo vajze vet ia propozon edhe me qene misi i botes. Prifterinjte qe e bejne ate veprim shkojne kunder mesimeve te Jezusit te Nazaretit dhe shkojne ne linje me djallzite e satanit e nuk shkojne ne linje me vullnetin e Perendise. Ti nese nje mysliman i ISIS ben nje veper ne emer te islamit thua se ai eshte gabim sepse islami nuk e urdheron kete apo ate veprim ndersa kur vjen fjala tek disa prifterinje ti e le te kuptoje se mos martesa dhe besimi krishter dergon ne ato veprime. Ky nuk eshte sinqeritet por vetmashtrim.

    Ne cilin islam, sepse ke lloj lloj interpretimi ne fene islame. Rreth 15% te myslimaneve sot jane shia dhe ata nuk jane 500 milione sic thua ti, por ndoshta me pak se gjysma e ketij numri.

    2. Martesa e Muhamedit me Aishen eshte mjaft mire e dokumentuar, ishte tradite e paganeve arabe qe te martoheshin me femije dhe ne kulturen e tyre kjo ishte krejt gje normale keshtu qe nuk do te mund te kishte kurrfare konspiracioni qe te kontradiktohet Muhamedi. Sa lexova ne internet rreth shiave pra edhe sipas tyre martesa me 9 vjecare eshte gje normale. Logjika e juve myslimaneve eshte teper e rrezikshme per vete fene tuaj, pasi nese po e zeme se cifutet paskan genjyer per nje gje si e dini qe nuk kane genjyer edhe per tjetren gje.

    Mallkoni gjithe diten e gjithe naten gjer e gjate cifutet por ne realitet ju po beni deshiren e tyre?! Nese cifutet ua paskan shtremberuar fene tuaj atehere perse deshironi t'i bindni shqiptaret ne kete verzion te shtremberuar te islamit te cifuteve?!

    Aspak nuk jam konfuz, bazohem ne te dhenat historike te kohes qe pranohen nga te gjithe historianet myslimane. Ne realitet ju jeni konfuze pasi ju nuk pranoni te dhenat historike te kohes sepse ju e dini se po te jene ato te verteta atehere islami nuk eshte fe e vertete e formuar nga Zoti.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 01-12-2016 më 22:25

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga Ikballe Lexo Postimin
    Nuk është normale që një burr plak të mortohet me një fëmijë, edhe me e keqja e kësaj, siç shkruajnë gënjeshtra, kinse Profeti Muhamed paska luajtur me lodra me Aishen , e pastaj kur është bërë e moshritur ( pas që i vinë menstracionet) ai e paska martuar.. Pfff,, këto shpifje janë bërë nga Israilatet ( tregimet nga Jahudinjët që kan kaluar në islam, kinse kanë kaluar , dhe kështu kanë shpifur prë Profetin Muahmed dhe Ilsamin me këto israilete ( rrefime nga jeta profetike) dhe kanë bërë një gërdi mbi figurën e profetit e më e keqja nga vet " muslimanët" ( që në zemër dhe bindje kanë qenë jahudi, ebrej), e prë fatë të keq muslimanët injorant imarrin si të vërteta këto gjëra....
    Dmth per martesen e Muhamedit me Ajshen ne moshen 9. vjecare fajtore jane izrealitet,ato hadithe i transmetuan izrealitet per ta njellosur profetin !!!
    Po per shumicen absolute te botes islame (ju shiitet jeni pakice),keto hadithe jane autentike,te besueshme,sahin,me te gjithe vargun e evidentuar te transmetuesve.Egziston konsenzus te dijetaret islame qe Muhamedi e ka martuar Ajshen ne moshen 9.vjec.
    Per cdo gje qe nuk na pelqen ne islam,fajtore jane izraelitet.Ne kete forum shkruan nje sunit nga Austrija,ai per keto gjera thote qe fajtor eshte Vatikani.
    Izraelitet fajtor kujdestar.
    Kurrsesi profeti Muhamed nga Shiitët nuk pranohet që është martuar me një vajzë fëmijë 8 vjeqare, dhe ne nuk e besojmë pra...
    Pervec qe ne kohen e Homeinit tend me ligj ka qene e lejuar te martohesh me nje 9. vjecare,pas vdekjes se tij kufiri eshte ngritur ne 14. apo 15.vjet.
    Pse lejohej martesa me nje femer 9. vjecare ne Iran,pikerisht kufiri 9. vjet,njejte si hadithet.
    Homeini jot i dashur nuk kishte asgje kunder.
    Për të pasur argumente shkencore akademike ju lutem shfetojeni artikullin " Logjika e Dëshmive të Hulumtuara" ( rreth martesës së Aishes,.. http://www.naimfrasheri.net/Articles...(1)(1)_(1).pdf
    Unë jam kreredaktore e revites VLERA andaj rri pas asaj që shkruaj. Ju falëminderit prë mirëkuptim.
    Nuk munde te rrish pas shkrimeve te te tjereve...Revista e juaj qenka e mbushur me perkthime,ti figuron vetem ne 2 shkrime.

    Ky Burim Moravica tani e ngriti moshen e Ajshes ne 19 vite...6 ,9,12,14,19.
    Nuk e di pse ky Ibn Kethiri duhet te jete me i besueshem se Buhariu ?!
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar semiku për postimin:

    mesia4ever (02-12-2016)

  13. #32
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Dmth per martesen e Muhamedit me Ajshen ne moshen 9. vjecare fajtore jane izrealitet,ato hadithe i transmetuan izrealitet per ta njellosur profetin !!!
    Po per shumicen absolute te botes islame (ju shiitet jeni pakice),keto hadithe jane autentike,te besueshme,sahin,me te gjithe vargun e evidentuar te transmetuesve.Egziston konsenzus te dijetaret islame qe Muhamedi e ka martuar Ajshen ne moshen 9.vjec.
    Per cdo gje qe nuk na pelqen ne islam,fajtore jane izraelitet.Ne kete forum shkruan nje sunit nga Austrija,ai per keto gjera thote qe fajtor eshte Vatikani.
    Izraelitet fajtor kujdestar.

    Pervec qe ne kohen e Homeinit tend me ligj ka qene e lejuar te martohesh me nje 9. vjecare,pas vdekjes se tij kufiri eshte ngritur ne 14. apo 15.vjet.
    Pse lejohej martesa me nje femer 9. vjecare ne Iran,pikerisht kufiri 9. vjet,njejte si hadithet.
    Homeini jot i dashur nuk kishte asgje kunder.

    Nuk munde te rrish pas shkrimeve te te tjereve...Revista e juaj qenka e mbushur me perkthime,ti figuron vetem ne 2 shkrime.

    Ky Burim Moravica tani e ngriti moshen e Ajshes ne 19 vite...6 ,9,12,14,19.
    Nuk e di pse ky Ibn Kethiri duhet te jete me i besueshem se Buhariu ?!
    Hadithet jane burim mesimi per muslimanet por sidoqofte hadithi nuk eshte shkence ekzakte dhe po ashtu hadithi nuk e ka statusin e kuranit qe ruhet nga vete zoti ( sipas besimit musliman).

    Per sa i perket ketij hadithi , duke marre parasysh faktet historike ka mosperputhje vitesh nese marrim te mireqene moshen e Aishes si a martuar ne moshen 9 vjece. Motra e saj Asma , dihet me fakte historike qe ka vdekur kur ishte ne moshen 100 vjecare. Po ashtu historikisht dihet qe ajo ishte 27 vjece kur emigroi nga Meka ne Medine. Diferenca e moshes mes Asmes dhe Aishes ka qene 10 vjecare pra , ne kete moshe Aishja ka qene ne moshen 17 vjecare. Po ashtu dihet historikisht qe Aishja me profetin eshte martuar 2 vite pas hixhretit qe automatikisht jep moshen e Aishes 19 vjece.

    Plus kurani per muslimanet eshte baza ku ata marrin si baze te mireqene cdo argument dhe fakt. Nese nuk ka fakt ne kuran atehere hidhemi tek hadithi. Kurani e thote fare mire ne ( 7:189 and 30:21) qe nje mashkull ose femer i lejohet martohet vetem atehere kur ka arritur ''rushdin'' qe ne shqip do te thote ''pjekuri dhe maturi''. Automatikisht ky verset kuranor hedh poshte te gjitha zerat per ta marre si te mireqene hadithin ku thuhet se Aishja u martua ne moshen 9 vjecare.

    Edhe dicka tjeter qe duhet permendur ketu , eshte fakt historik qe Aishja ka qene e fejuar perpara se te martohet me profetin Muhamed a.s . Nuk ka piken e llogjikes qe Aishja te konsumoj fejese ne moshe me te vogel se 9.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  14. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Gjeje kohë prë ta kuptuar Islamin e Vërtet predikuar nga Familja e Pejgamberit s.a.a. e shikoji këto video aty i ke prëgjigjet edhe per Muta, Martesa me kontratë që ëhtë e ligjshem sheriatike

  15. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    I nderuar ne nuk mund të bazohemi në thash e thanmet israilate dhe të krishtera,, Nëse dëshironë të dijë prë krishterizëm shkojë të pyes e të mësoj nga të krishterët, nëse dëshironë të dinë prë Ilamin sunive shko edhe pyeti muslimanëtë SUnij që më shumë i japin prëparsi sunetit të shokëve të Pejgamberit dhe israilateve se sa Islamit të vërtet. Nëse dëshironë të dinë prë Islamin burimor nga Familja e Profetit Muhamed ( paqja qoftë mbi të dhe Familjen e tij) atëherë shko pyet enjë SHiij ( pasues) të Ehli Bejtit...

    Unë ti dhash burimet nga Historia e biografia e Profetit Muhamed që vie nga themeli baza e Islamit e ata janë Ehli Bejti dhe 12 Imamët e Pagabueshëm.

  16. #35
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga Ikballe Lexo Postimin
    Gjeje kohë prë ta kuptuar Islamin e Vërtet predikuar nga Familja e Pejgamberit s.a.a. e shikoji këto video aty i ke prëgjigjet edhe per Muta, Martesa me kontratë që ëhtë e ligjshem sheriatike
    E nderuar zonja Ikballe kjo martese eshte prostitucion dhe nuk ka te beje asgje me besimin ne Zot. Keshtu nuk eshte kultura e shqiptarit por as edhe kultura e nje kombi normal. M'fal qe po behem i drejteperdrejte.
    Si mund ta quash nje kontrate qe nje njeri te kryeje marrdhenie seksuale me nje femer e pastaj kur te doje ta divorcoje - martese? Seriously? Martesa eshte plan i Zotit qe njerezit te shumohen e nuk eshte interes materialist sic e shikoni ju dhe ateistet.

  17. #36
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Hadithet jane burim mesimi per muslimanet por sidoqofte hadithi nuk eshte shkence ekzakte dhe po ashtu hadithi nuk e ka statusin e kuranit qe ruhet nga vete zoti ( sipas besimit musliman).

    Per sa i perket ketij hadithi , duke marre parasysh faktet historike ka mosperputhje vitesh nese marrim te mireqene moshen e Aishes si a martuar ne moshen 9 vjece. Motra e saj Asma , dihet me fakte historike qe ka vdekur kur ishte ne moshen 100 vjecare. Po ashtu historikisht dihet qe ajo ishte 27 vjece kur emigroi nga Meka ne Medine. Diferenca e moshes mes Asmes dhe Aishes ka qene 10 vjecare pra , ne kete moshe Aishja ka qene ne moshen 17 vjecare. Po ashtu dihet historikisht qe Aishja me profetin eshte martuar 2 vite pas hixhretit qe automatikisht jep moshen e Aishes 19 vjece.

    Plus kurani per muslimanet eshte baza ku ata marrin si baze te mireqene cdo argument dhe fakt. Nese nuk ka fakt ne kuran atehere hidhemi tek hadithi. Kurani e thote fare mire ne ( 7:189 and 30:21) qe nje mashkull ose femer i lejohet martohet vetem atehere kur ka arritur ''rushdin'' qe ne shqip do te thote ''pjekuri dhe maturi''. Automatikisht ky verset kuranor hedh poshte te gjitha zerat per ta marre si te mireqene hadithin ku thuhet se Aishja u martua ne moshen 9 vjecare.

    Edhe dicka tjeter qe duhet permendur ketu , eshte fakt historik qe Aishja ka qene e fejuar perpara se te martohet me profetin Muhamed a.s . Nuk ka piken e llogjikes qe Aishja te konsumoj fejese ne moshe me te vogel se 9.
    Nese eshte keshtu,atehere pse permbledhja e Buhariut e ka statusin me te larte te mundshem te muslimanet sunit.Vet burimet islame thone qe Buhariu i ka mbledhur mbi 300.000 thenie te Muhamedit,me rigorizitetin me te madh (para se ta fuse hadithin eshte lutur tere naten) i ka seleksionur ne vetem diku 7.000 hadithe te besueshme me te gjithe vargun e transmetuesve.Ne kete seleksionim rigoroz ka futur edhe 4 hadithe qe flasin per martesen e Ajshes,te thena nga vet gruaja e Muhamedit_Ajsha me te gjithe transmetuesit - te cekur me emer dhe emrin e babait.Zinxhiri i transmetuesve eshte i pakeputur deri te Buhariu...njejte eshte edhe te permbledhja e Muslimit,por ai ka evidentuar vetem 3 hadithe per martesen e Ajshes me Muhamedin.
    Edhe Buhariu edhe Muslimi e cekin te njejten gje - ne 6. vite i eshte premtuar Ajsha Muhamedit,ndersa ka shkuar ne shtepine e Muhamedit ne moshen 9.vjec.
    Nuk mundet qe permbledhja e Buhariut dhe Muslimit te mirret si me e besueshmja e thenieve te Muhamedit,ndersa te hidhen poshte VETEM keto hadithe qe sot jane problematike.
    Edhe dijetaret me autoritativ te botes sunite,i pranojne keto hadithe si te verteta.Kete ta thone edhe ne Al_Azhar.

    Nese keto 7 hadithe jane aq kunderthenese me faktet,pse nuk hiqen nga permbledhja e Buhariut dhe Muslimit,por ende qendrojne atje ?!
    Nese keto hadithe qenkan genjeshtra,te rreme atehere edhe tere permbledhja e Buhariut dhe Muslimit duhet te bie poshte.Sepse metodologjia e seleksionimit ka qene e njejte,Ajshja eshte transmetuesja me e madhe e haditheve.Te tere hadithet e saja vlejne,por jo edhe atje kur flet vet ajo per martesen e saj.Dicka ketu nuk shkon.
    Shiko sa serioz dhe rigoroz ka qene Buhariu,nga 300.000 thenie qe i ka mbledhur i ka eliminuar 99 % te tyre !

    Ka mospajtime midis dijetareve islam rreth moshes se Ajshes,por vetem sa i perket moshes 9 apo 12 vite,por konsezusi eshte i arritur dhe ajo eshte 9. vite.
    Vet tentimi qe te rriten vitet e marteses se Ajshes ,tregon shumecka.
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  18. #37
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    E nderuar zonja Ikballe kjo martese eshte prostitucion dhe nuk ka te beje asgje me besimin ne Zot. Keshtu nuk eshte kultura e shqiptarit por as edhe kultura e nje kombi normal. M'fal qe po behem i drejteperdrejte.
    Si mund ta quash nje kontrate qe nje njeri te kryeje marrdhenie seksuale me nje femer e pastaj kur te doje ta divorcoje - martese? Seriously? Martesa eshte plan i Zotit qe njerezit te shumohen e nuk eshte interes materialist sic e shikoni ju dhe ateistet.
    Martesa ne islam dallon nga ajo ne krishterim.Per Kishen martesa eshte e shenjte,me sa e di, po u martove njehere ne Kishe nuk lejohet divorcimi.Ndersa islami ka tjeter koncept per martesen,sipas islamit ne martese nuk ka asgje hyjnore por eshte vetem nje kontrate e thjeshte.
    Tani,mqns eshte keshtu atehere keta shiitet nuk bejne asgje tjeter por shtrojne pyetjen - mqns martesa eshte kontrate atehere duhet te lejohet edhe martesa e perkohshme por e mbuluar me nje kontrate.
    Per mua kjo Muta qe e permend zonja,eshte gje e pshtire... e gjitha tingellon si mbulese per kurverine.
    E kam nje grua te ligjshme,por dashnoren e legalizoj permes Mutas ... askush nuk munde te me akuzoj per kurvar
    Ndryshuar për herë të fundit nga semiku : 03-12-2016 më 01:20
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  19. #38
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Citim Postuar më parë nga Ikballe Lexo Postimin
    ... dhe 12 Imamët e Pagabueshëm.
    Katoliket qenkan me modest se ju shiitet,ata kane vetem Papen e pagabueshem.Ju i pasni 12 te tille.
    I pagabueshem ...
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  20. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2015
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    23

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    I nderuar një pjesë e vogël e muslimanëve nuk pajtohen mes veti, edhe ata janë që iu janë filtëruar mendjet nga dora e prishur sioniste, që në filozofin e tyre ekanë moton " Përqa pastaj Sundo" ..

    Keni shumë informata të egra e kriminale për muslimanët , ju kisha preferu mos të shikoni e lexoni, e as mos humbni kohë të merreni me postimet e ISISit që të kriminalizojnë mendjet tuaja,, ata janë sa në grusht grurë në rrërën e gjerë... Ata janë një hiq, një mashë e ferrit e orientuar nga lartë. Mos ja kushtoni as një sekond atyre videove amatere montazhuese gënjeshtra të shpifura,,
    Merruni me studimin e vërtet të Kuranit, dhe vërtetohuni se ajetet që kanë zbritur lidhur me hakmarrjen e mbtjen ato kanë zbritur para 1400 viteve, kur muslimanët e rinjë sulmoheshin nga të parët e tyre Jahudinjë, sepse të krishterët ishin pjesë e muslimanëve, ata kishin marrëdhënje shumë të mira, prandaj të gjitha ato krime e ajete që u thanë , u thanë jo prë të sulmuar por për tu mbrojtur..

    Një shembull nga jeta e Imam Aliut i cili ka qenë i vetmi persoan që ka marrë pjesë në çdo fushëbeteje, dhe asnjëherë nuk ka hyrë në luftë pa bërë me dhjetëra rixha e lutje e negociate para se të shkohet në dyluftim, dyluftim pra , jo në luftë me gra me civil e me të parmatosur..

    Ju preferoj të lexoni Kuranin me studim e komentim e mos të flisni sipërfaqësisht nga videot e shpifura amatere që i hjekin kokat pa pik faji..
    Mos u bazoni në një pik " musliman" të prishur kriminel,, keni me miliona musliman që kanë arritur shumë në jetë në pdo sferë të jetës.. mbi të gjitha prë funs ju thërrastë besoni në ajetin Kuranor që thotë:
    Kush e mbytë një njeri, sikur të kishte mbytur tërë njerëzinë, kush shpëton një njeri , sikur të kishte shpëtuar tërë njerëzinë.. " Surja 5 ajeti 32.

  21. #40
    CHEERFUL GIRL
    Anëtarësuar
    14-04-2008
    Postime
    3,536

    Për: Shiizmi është një "fe" apo një armë e djallit?

    Ikballe
    Ma hiq nje kureshtje. A eshte e vertete qe ne kohen e profetit (a.s) shijat vidhnin kepuce ?
    E ne qofte, ftohte e ngrice, ti duro se dimri do t ike nje dite...

  22. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Arvima për postimin:

    angmokio (04-12-2016)

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •