Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  N Labunisht t Strugs i vihet flaka kishs ortodokse

  N Labunisht t Strugs i vihet flaka kishs ortodokse

  N fshatin Labunisht t Strugs sonte rreth ors 21:45 minuta persona t panjohur i kan vn zjarrin kishs ortodokse. Lajmin pr Alsat-M e kan konfirmuar edhe nga Sektori pr pun t brendshme t Strugs, t cilt njoftojn se kan dal n teren dhe kan nisur hetimet pr zbardhjen e rastit.

  Alsat-M

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Merko pr ALSAT M: Maqedonas i vn flakn kishs n Llabunisht

  Kryetari i Strugs Ramiz Merko n linj telefonike pr Alsat deklaroi se dshmitar okular kan vrejtur se zjarri sht vn nga besimtar t konfesionit ortodoks derisa ata mysliman kan dalur dhe kan ndihmuar n shuarjen e zjarrit. Ai ka apeluar q t ulen tensionet, dhe u shpreh se e rndsishme sht q zjarri sht lokalizuar.

  T njjtn gj kan pohuar edhe disa banor t Llabunishts t cilt jan paraqitur n Alsat dhe kan br me dije se zjarrin kishs ia kan vn dy persona t konfesionit ortodoks, identiteti i tyre dihet dhe se policia sht n krkim t tyre.

  N linjn telefonike pr Alsat kryetari i Strugs Ramiz Merko tha se bashkjetesa n Strug ka qen n nivel t shklqyer dhe se sipas tij t gjitha kto incidente jan imponuar nga nj komun tjetr duke aluduar n komun e Vevanit. Incidentit n fjal i paraprin ndodhit e fundit n rajonin e Strugs, posarisht pas karnavalit t Vevanit ku u fyen myslimant. Informata m t hollsishme n edicionet e nesrme. Alsat-M

 3. #3
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Antarsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  180 falenderime n 135 postime
  Pune barbaresh...bullgaresh doja te thoja

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Shqiptart e Reics shptuan kishn nga zjarri  Dy dritare te djegura, mure te tymosura dhe dmtimi i nj pjese t fasads s jashtme n ann veriore t objektit, sht bilanci i tentimit pas djegies s Kishs Shn Gjergji n Reic t Vogl. Rasti ka ndodhur mbrm rreth ors 21 ndrsa me t par zjarrin, banort jan organizuar pr t shuar zjarrin. Ndrkoh nga Sektori i Punve t Brendshme t Tetovs mbrm kan kryer hetimet n vendin e ngjarjes dhe po punojn n zbardhjen e rastit.
  Persona t panjohur mbrm kan ndezur disa elemente druri si drrasa dhe dyer q m hert jan ln n oborrin e kishs Shn Gjergji n Reic. Nga zjarri jan dmtuar dy dritare nj pjes e murrit ndrsa sht tymosur edhe brendia e objektit. Me angazhimin e pa-rezerv t banorve dhe policis, e cila menjher pas marrjes s lajmit ka dal n terren si dhe zjarrfiksve, zjarri sht shuar menjher. Ekipi i SPB-s ka kryer hetimet n vendin e ngjarjes ku jan marr edhe disa prova materiale dhe po punohet n zbardhjen e trsishme t rastit, deklaroi Marjan Josifoski, zdhns I SPB-s Tetov.
  Banort e Reics s Vogl, fshat me popullsi etnike vetm shqiptare, e kan dnuar ashpr kt akt. Ata shprehen se asnjra pal nuk duhet t preket n bindjet e tyre e as m pak dikush duhet ti prek apo dmtoj objektet e kultit.
  Pam zjarr dhe vrapuam menjher ndihmuam dhe e shuam zjarrin.
  Nuk jan mir kto gjra, por kjo q ndodhi sht pun fmijsh, kan marr drrasa dhe I kan ndezur nuk sht e qllimshme kjo sepse po t ishte e qllimshme ndryshe do ishte, po arritm ne dhe e shuam zjarrin.
  Nuk duhet t ndodhin kto gjra, nuk jan n shrbim t askujt
  Nuk sht n rregull kjo shkaku se preket n fe, fetarisht nuk sht mir t prekemi as neve as ata.
  Prndryshe Kisha Shn Gjergji n Reic t vogl sht rrnuar njher trsisht n vitin 2001. Mirpo n vitin 2011, ajo srish sht rikthyer n gjendjen e saj t mparshme.
  http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/112490.html

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ja se cfare kunderpergjigje japin Sllavet :

  Smrt za shiptari’*vdekje per shqiptaret)
  , n muret dhe dyert e Xhamis s Manastirit


  “Smrt za shiptari” dhe grafite t ndryshme me kryqe jan shnuar n murin e Xhamis ‘Isak’ n qendr t Manastirit. Grafitet fyese dhe sloganet jan shkruar me sprkats t kuq. Supozohet se ato jan shnuar gjat nats ose gjat orve t hershme t mngjesit. Xhamia Isak sht xhamia m e madhe aktive pr besimtart mysliman n rajonin e Manastirit. Ajo sht e ndrtuar n shekullin e 16 dhe sht nj prej xhamive m t vjetra n rajon. Myftiu i Manastirit, Pllumb Veliu, nuk ka dashur t komentoj ngjarjen ndrsa pjesa m e madhe e banorve t Manastirit i dnon grafitet e tilla dhe thon se n Manastir ka bashkjetes t mir mes t krishterve dhe myslimanve dhe konsiderojn se kjo sht vepr e disa kokave t nxehura, t cilt dshirojn t lkundin bashkjetesn ndretnike. Ndrkoh n rrjeti social ‘Facebook’, tashm kan filluar thirrjet e manastirasve pr nj protest q do t mbahet ditn e premten si kundrprgjigje ndaj protests s mbajtur n Strug. Thirrjet n ‘facebook’ jan me t njjta tona sikurse grafitet e sotme. Alsat-M

 6. #6
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime


  Ku ka popull rrace me pise se sllavet !! Ne vitet 81/85 ne Gjilan ne Kosove nje serbe vete e kishte marre shishen e birres dhe e kishte shty ne prapanice ,vetem per propagande kunder shqipetareve .

  Kjo rrace qeni sllavet per propaganda jane te gatshem te mbysin femijun e vete, vetem e vetem te ja hudhin fajin dikujte tjeter .

  Populli shqipetare eshte i pa fatshem qe duhet te jetoje si fqinje me keta qene rrace derri sllavet
  .

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •