Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 23 prej 23
  1. #21
    Inxhinier Maska e albani1
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    SHerimi i nj njeriu qe kish humbur shikimin

    Citim Postuar mė parė nga Peniel Lexo Postimin
    Alban.

    E ke marrė shumė rrėmbyer dhe bėn mirė tė ngadalėsosh pak dhe ti shikosh gjėrat me mė tepėr pjekuri. Do tė tė them dy gjėra pėrpara se tė tė jap njė pėrgjigje mė konkrete lidhur me ēfarė poston kėtu nė forum kėto ditė.

    Unė nuk jam kundėr dhe nuk kam deklaruar diku se nuk besoj nė mrekulli. Sigurisht qė Zoti kryen mrekulli dhe ka plot dėshmi pėr kėtė midis tė krishterėve. Ti je duke folur dhe gjykuar vetėm nga videot qė shikon nė Internet, kurse unė tė thashė qė pėr rreth 1 vit frekuentoja sektin nė fjalė. Besoj se janė dy gjėra tė ndryshme dhe komplet tė kundėrta. Njė video nuk tregon gjithēka dhe as komplet tė vėrtetėn, kėshtu qė bėn mirė ti rishikosh gjėrat. Shpresoj sė shpejti tė tė jap njė pėrgjigje mė konkrete dhe me fakte sepse gjėrat nuk janė ashtu siē ti i mendon.

    Kur tė shkruajta qė nuk ėshtė vepėr e Zotit dija se ēfarė tė shkruaja dhe pse e shkruaja. Dhe nuk ėshtė e nevojshme tė hapėsh shumė tema pėr tė njėjtėn gjė.

    Bekime.

    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    http://youtu.be/k9bTcH6hU6w
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  2. #22
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Pėrshėndetje nė Krishtin.

    Megjithėse me pak vonesė por asnjėherė nuk ėshtė vonė pėr tė dhėnė njė pėrgjigje mė tė zgjeruar nė lidhje me ēėshtjen nė fjalė. Sė pari dua tė tė sqaroj se nuk kam asnjė lloj tendence tė fyej besimin e dikujt dhe aq mė tepėr tė atyre personave qė na lidh diēka mė tepėr dhe mė e madhe: Jezu Krishti. Krishti na mėson tė jemi vigjilentė dhe po ashtu tė kujdesemi dhe tė mbrojmė njėri-tjetrin dhe madje tė japim edhe jetėn po qe e nevojshme pėr motrat dhe vėllezėrit tanė. Sė dyti, nuk mund tė qėndroja indiferent ndaj atyre videove qė postoje papushim duke ditur se si qėndron e vėrteta lidhur me to. Nė dukje gjithēka duket normale dhe shumė shpejt dikush mund tė entuziasmohet dhe tė thotė se ėshtė vepėr e Perėndisė. Nė tė vėrtetė nuk ndodh ashtu. Siē tė kam shkruar mė lart, kam qenė i pranishėm nė tė ashtuquajturėn sinagoga kisha e gjithė kombeve pėrafėrsisht njė vit, dhe kam parė me sytė e mi dhe kam dėgjuar me veshėt e mi se ēfarė bėhej aty.

    Nga Dhiata e Re mėsojmė se kisha e parė ngulmonte nė mėsimin e Apostujve i cili ishte mėsimi i Krishtit i pėrforcuar dhe drejtuar nga Fryma e Shenjtė:

    Veprat e Apostujve kapitulli 2 vargjet 41-43:

    41 Dhe ata qė e pranuan fjalėn e tij me gėzim, u pagėzuan; atė ditė u shtuan rreth tre mijė veta.
    42 Ata ishin ngulmues nė zbatimin e mėsimit tė apostujve, nė bashkėsi, nė thyerjen e bukės dhe nė lutje.
    43 Dhe tė gjithėve u kishte hyrė druajtja; dhe shumė shenja e mrekulli bėheshin nga dora e apostujve.

    Ti marrim me rradhė:

    1. Pranimi i Fjalės dhe pagėzim - tė rilindur qė pagėzohen.
    2. Ngulmues nė mėsimin e Apostujve - vėnia nė jetė e Fjalės sė Perėndisė, e mėsimit tė Krishtit.
    3. Nė bashkėsi - tė qenit sė bashku duke pasur gjėra tė pėrbashkėta jo vetėm materiale por edhe frymore.
    4. Nė thyerjen e bukės - Darka e Zotit.
    5. Nė lutje - komunikim me Perėndinė.
    6. Mrrekullitė nga dora e Apostujve - si rrjedhojė e tė gjithave atyre pamė pak mė lart.


    Nėse do tė pėrpiqeshim tė shikonim tė gjitha kėto tek sinagoga nė fjalė, do gjesh vetėm pikėn e fundit. Pra vetėm mrrekulli. E kundėrta e asaj qė Fjala e Perėndisė na thotė pak mė lart. Mė lejo tė shtjelloj mė hollėsisht disa gjėra duke i parė me rradhė tė gjitha pikat qė kam prekur mė lart.

    1- Tė rilindur dhe tė pagėzuar.

    Nė kėtė sinagogė nė 5 vitet e funksionimit tė saj, nuk pati as edhe njė tė pagėzuar. Ėshtė e mundur qė njė kishė tė ketė njerėz qė pranojnė Krishtin si Zot dhe Shpėtimtar nė jetėn e tyre dhe tė mos i pagėzojė asnjėherė ata? Nuk ėshtė e mundur. Kjo ėshtė porosia e fundit qė Krishti u jep nxėnėsve tė Tij pėrpara largimit nė qiell: Mateu 28:19, Marku 16:15-16, dhe rėndėsia e tė qenit i pagėzuar Gjoni 3:5. Kur ne pyetėm qė si ka mundėsi qė nuk ka pasur as edhe njė pagėzim dhe si rrjedhojė as edhe njė tė rilindur, pėrgjigjia qė morėm ishte se njerėz qė kanė pranuar Krishtin kishte por pagėzimi do bėhej vetėm me udhėzimin e profetit!!!! Kjo ishte pėrgjigjia mė e habitshme qė mund tė kishim dėgjuar ndonjėherė. Njė profet (profet i thėnēin) na qenka mbi Fjalėn e Perėndisė. Gjėja mė skandaloze qė mund tė dėgjosh. Pasojat e mospagėzimit i ke po tek vargjet qė tė kam sjellė mė lart.

    2- Jeta praktike e krishterė.

    Kėtė gjė e shihje shumė rrallė. Brenda kėsaj sinagoge kishte njerėz (shumica janė larguar) qė e donin me tė vėrtetė Perėndinė dhe qė pėrpiqeshin tė zbatonin nė praktikė Fjalėn e Perėndisė. Nė gjithė kėto vite drejtimi qė u ishte dhėnė atyre dhe komplet atyre qė merrnin pjesė nė takimet qė zhvilloheshin, ishte sipas njė plani tė caktuar djallėzor duke i larguar ēdo ditė e mė tepėr nga Bibla duke arritur deri aty sa qė shumica prej tyre nuk lexonin mė as Biblėn duke besuar verbėrisht ēdo mėsim qė u predikohej. Shpėlarje truri nė mėnyrė sistematike. Por lavdi Perėndisė qė ndėrhyri fuqishėm duke i nxjerrė nga kurthi ku kishin rėnė. Dashuria vėllazėrore mungonte plotėsisht dhe nė vend tė saj shikoje njerėz tė gatshėm tė tė hidheshin nė fyt pėr gjėnė mė tė vogėl, dhe pėr lėvizjen mė tė vogėl qė ishte nė kundėrshtim me rregullat dhe mėsimin e pastorit. Njė gjendje qė tė kujtonte pak a shumė diktaturėn komuniste nė Shqipėri, i rrethuar nga njerėz me sy dhe veshė tė hapur dhe qė me dėshirė tė madhe luanin rolin e spiunit.

    3- Bashkėsi.

    Bashkėsia e vetme qė mund tė shikoje me besimtarėt ishte pas takimit tė sė Djelės, ku disa motra kishin pėrgatitur ushqim pėr ata qė kishin dėshirė tė kalonin kohėn qė ngelej deri nė takimin e mbrėmjes brenda godinės sė sinagogės. Jashtė saj takimet ishin tė rralla dhe nėse kjo ndodhte, tė gjithė kujdeseshin pėr ēdo fjalė qė dilte nga goja e tyre. Vetėm tė rinjtė kishin bashkėsi me njėri-tjetrin dhe kalonin kohė sė bashku dhe kjo nuk ndodhte rastėsisht por kėtė ēėshtje nuk do tė doja ta shtjelloja kėtu pasi ėshtė shumė delikate.

    4- Darka e Zotit.

    Kur ne filluam tė shkojmė nė takimet e kėsaj sinagoge rreth njė vit e gjysėm mė parė, ata kishin rreth 3 vjet qė nuk merrnin Darkėn e Zotit. Pretendimi ishte se njerėzit qė shkonin nė takimet e sinagogės, nuk ishin tė gjithė tė rilindur dhe njėkohėsisht edhe ata qė ishin tė rilindur nuk ishin tė gatshėm tė merrnin Darkėn e Zotit pasi kishin shumė mangėsi nė jetėn e tyre. Darka e Zotit sipas pastorit mbahej vetėm midis njė grupi tė ngushtė besimtarėsh gjė qė mė vonė rezultoi gėnjeshtėr.


    5- Lutje.

    Takim i veēantė lutjeje nuk ekzistonte. Njė lutje nė fillim tė takimit, njė nė fund tė takimit dhe mė pas lutje masive e drejtuar nga pastori. Justifikimi i mungesės sė njė ore tė veēantė ishte se Krishti na ēliroi nga zinxhirėt dhe nuk ėshtė e nevojshme tė lidhemi pėrsėri nė zinxhirė lutjeje. !!!??? Njė pėrgjigje e pakuptimtė por edhe e ēuditshme. Nėse je dhe jeton nė Krishtin, je ēdo moment i lidhur me Tė dhe nė kontakt me Tė. Nuk ka kuptim qė njė kishė tė mos ketė takim lutjeje nė jetėn e saj.


    6- Mrrekullitė.

    Kur nė njė bashkėsi mungojnė gjėrat bazė pėr ecjen e saj sipas vullnetit tė Perėndisė, atėhere nga vijnė mrrekullitė? Nuk mund tė thuash dhe tė pretendosh se shėrimet apo dėbimet e demonėve janė vepėr e Perėndisė kur ti apo bashkėsia ku ti bėn pjesė nuk ka asnjė shenjė tė jetės sė vėrtetė me Perėndinė.


    Meqėnėse kjo ishte njė nga armėt kryesore pėr tė tėrhequr vėmendjen e besimtarėve dhe tė njerėzve tė tjerė, ia vlen tė ngelemi mė tepėr nė kėtė pikė. Po ēfarė ndodh nė tė vėrtetė. Njerėzit qė kėrkonin ndėrhyrjen e Perėndisė nė jetėn e tyre, ndaheshin nė tre grupe: Grupi i parė pėrfshinte njerėz me sėmundje tė ndryshme, grupi i dytė pėrfshinte njerėzit qė pretendonin qė ishin tė demonizuar dhe grupi i tretė pėrfshinte njerėzit qė kėrkonin punė ose thjesht bekime frymore ose materiale. Por nė fakt nuk ndodhte asgjė. Ēdo gjė ėshtė njė mashtrim. Njerėzit qė kėrkonin lutje pėr shėrim, shėrimi i tyre ose mė saktė ata mendonin se ata shėroheshin, ndodhte gradualisht dhe mbase merrte dhe muaj tė tėrė dhe ishte i pėrkohshėm ose nuk ndodhte kurrė. Akuza ndaj njeriut qė kishte marrė 'shėrim' ishte se ai nuk kishte pasur besim nė mėnyrė qė tė merrte shėrim tė plotė. Shumica e atyre qė morėn 'shėrim' dhe qė vuanin nga sėmundje tė rėnda, nuk jetojnė mė (tė paktėn ata qė mundėm tė mbajmė kontakt). Pjesa tjetėr u bėnė mė keq se sa ishin dhe vazhdojnė tė vuajnė. Kish tė tjerė qė nuk morėn fare 'shėrim' dhe si zakonisht kėtu pretendohej se luajti rol mosbesimi. Videot qė shikon janė bėrė me njerėz tė caktuar dhe pas njė kohe tė caktuar dhe pasi pastori kishte dhėnė pėlqimin e tij se ky njeri duhet tė dilte pėr intervistė apo tė dėshmonte 'shėrimin' qė mori prej Zotit. Dhe sigurisht qė montazhi luan rolin e vet.

    Nė cilėn pjesė tė Dhiatės sė Re shikon njė lloj shėrimi tė tillė apo njė sjellje tė tillė? Askund. Kur Krishti i shėronte tė sėmurėt, shėrimi ndodhte aty pėr aty brenda pak ēasteve, i plotė, pamvarėsisht llojit tė sėmundjes dhe pėr tė vėrtetuar se i sėmuri ishte i shėruar plotėsisht, Krishti i dėrgonte tė shėruarit tek prifti i sinagogės apo i tempullit. Nuk kishte sėmundje tė pashėrueshme pėr Krishtin dhe asnjė akuzė pėr mosbesim ndaj atyre qė shkuan tek Ai pėr shėrim.

    Nė kėtė sinagogė ka shumė njerėz tė cilėt shkojnė pėr ēlirim nga demonėt. Aty shikon njė show tė vėrtetė. Pastorin qė ėshtė duke klithur dhe duke iu ējerrė demonit qė tė dalė dhe nga ana tjetėr demonin qė refuzon tė dalė. Shpeshherė seanca tė tilla zgjasin shumė. Nė cilėn pjesė tė ungjijve aty ku Krishti dėboi demonė, pėrshkruhen seanca tė tilla? Apo nė Veprat e Apostujve? Demonėt binden dhe dalin me njė urdhėr tė vetėm nė rastet e pėrshkruara nė Dhiatėn e Re dhe jo duke bėrė naze ose duke refuzuar tė dalin.

    Ana tjetėr e monedhės. Profecitė. Ata qė i pėrkasin kėtij sekti, kryesorėt e tij ose mė saktė ata qė pretendojnė se janė pastorė, dallojnė nga tė tjerėt se kanė edhe dhuntinė e profecisė. Profecia ėshtė zbulimi i vullnetit tė Perėndisė nė lidhje me njė ardhme tė afėrt ose tė largėt. Ai qė profetizonte shpallte vullnetin e Perėndisė duke folur nė emėr tė Perėndisė. 'Profetėt' e kėsaj sinagoge nuk kanė asnjė lidhje me profetėt qė njohim nė Bibėl. Ata jo vetėm qė nuk flasin nė emėr tė Perėndisė por edhe ato qė thonė nuk mund tė quhen profeci. Ja se si fillojnė profecitė e tyre: Unė shikoj nė jetėn tėnde, nė familjen tėnde, nė biznesin tėnd etj etj... A shikon ndonjė lidhje midis profecive biblike dhe kėtyre thėnieve tė tė kėtyre personave? Dhe nėse ti ke dhuntinė e profecisė, je ti ai qė shikon apo Perėndia tė tregon? Profeti i Dhiatės sė Vjetėr shprehej: Kėshtu thotė Zoti... duke zbuluar komplet vullnetin e Perėndisė dhe realizimi i tyre dėshmonte se njeriu qė profetizonte ishte njeriu i Perėndisė. Mėnyra se si ata 'profetizojnė' tė kujton mė tepėr fallxhoret qė endeshin rrugėve nė Shqipėri dhe pėrpiqeshin tė tė thoshin 'fatin' se sa njė profet tė Perėndisė.


    Pėr njė kohė shumė tė gjatė jam lutur duke i kėrkuar Perėndisė tė mė zbulonte tė vėrtetėn, ndėrsa tė gjitha kėto qė tė shkruajta mė lart mė ngacmonin dhe meditoja shpesh nė lidhje me to. Sidomos ēėshtja e shėrimeve dhe e profecive. Kalova njė kohė tė gjatė nė lutje dhe Perėndia mi zbulonte njė nga njė tė gjitha pikat qė tė solla mė lart. Gjithēka qė tė shkrova mė lart ėshtė rezultat i studimit tim personal pa qenė i ngacmuar apo i shtyrė nga dikush tjetėr. Nuk tė solla vargje nga Bibla nė lidhje me shėrimet dhe profecitė pasi kėto janė tepėr tė njohura pėr tė gjithė ne, por nėse e quan tė nevojshme jam i gatshėm ti sjell. Uroj tė meditosh mė tepėr nė lidhje me kėto dhe lutu qė Zoti tė tė tregojė.

    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  3. #23
    Inxhinier Maska e albani1
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Pershendetje Peniel dhe respekte.

    Pėrshėndetje nė Krishtin.
    Pershendetje edhe ti ne Krishtin Zotin tone te lavdishem dhe me te fuqishmin e gjithe universit,madje i Plotfuqishmi,sepse nuk ka asnje tjeter si Ai qe erdhi dhe e la jeten e tij per ne dhe u ringjall nga vdekja.Askush nuk e ben kete pervec Zotit ,krijuesit dhe gjithediturit.

    Para se gjithash dua te te bekoj ty ne emrin e Zotit tone Jezus Krisht,dhe te falenderoj se vjen ne kete forum me shkrime serioze dhe me sinqeritetin qe vjen nga Fryma e Shenjte.
    Sigurisht qe qofte laveruar Perendia per kete dhe askush tjeter.

    Faleminderit Zotit qe jemi nje ne Krishtin dhe vellezer ne Krishtin, edhe nese nuk takohemi dot ndonjehere ne kete toke me siguri qe do te takohemi ne qiell.
    Sigurisht qe atje do te kemi edhe me teper kohe per te ndejtur se bashku.

    Atehere ne baze te temes qe e kam sjelle personalisht,si fillim dua te te rrefej dicka nga besimi im.

    Une jam I krishtere po ashtu si edhe ti ,te dy kemi te njejten Fryme dhe kemi bere te njejtin pagezim.

    Ndoshta kishat i kemi me emertime te ndryshme dhe me menyre organizimi te ndryshme por jemi te dy pjese e trupit te Krishtit Zot ketu ne toke.

    Une po ashtu si ty jam kunder levizjes se besimit ( te ekzagjeruar). Kjo nuk dmth se i trajtoj ata besimtare atje si pagan por jam kunder disa prej doktrinave te tyre dhe edhe une lutem qe Zoti ti ndricoje. Edhe une vete madje perpiqem te ndihmoje ata qe te kene kujdes me fanatizmin. Por edhe pse keshtu ata jane vellezerit e mi ne Krishtin dhe te tute.

    Gjtihashtu nuk jam dakorte me levizjen Prosperity Gospel, ne shume gjera qe ata predikojne, por jo ne te gjitha.

    Ne trupin e Krishtit gjithmone ka patur ndarje per doktrinat edhe pse Pali i ka qortuar qe te kene te gjithe te njejten mendje , por kush mund ti bashkoje mendjet e rreth 700, milione njerezve sot?

    Megjithate persosmeria nuk ka ardhur ende, ne presim qe persosmeria te vije me ardhjen e Krishtit per here te dyte.

    Deri atehere do te dua ata njerez si vellezer ne Krishtin edhe pse i korrigjoj per disa prej doktrinave te tejekzagjeruara.

    Eshte njesoj si ne te dy me sa po kuptoj une ti i perket nje grupimi kishash qe quhen KIsha e Vellezerve, dhe une e respektoj kete grupim dhe madje kam punuar bashke me besimtare te ketij grupimi kishash.
    Dhe i dua sepse jane vellezerit emi ne Krishtin.


    Une personalisht i perkas nje grupimi tjeter qe quhen Kisha Pentakostale.
    Por edhe pse mund te kemi doktrina te ndryshme bashke jemi nje ne Krishtin sepse na bashkon dashuria e Tij dhe I njejti Frym .

    Brenda kishes gjithmone do te kete mendime te ndryshme ne lidhje me organizimin e sherbeses se Zotit deri sa Ai vete te vije me persosmeri.

    Por e rendesishme eshte qe jemi te Krishtit.

    Ka besimtare te grupimeve te ndryshme , shpesh ne nuk i trajtojme mire vetem se jane te ndryshem nga ne ne i trajtojme si pagane apo tepashpetuar ,etj, etj.

    Gjithsesi le ti kthehemi temes.



    Megjithėse me pak vonesė por asnjėherė nuk ėshtė vonė pėr tė dhėnė njė pėrgjigje mė tė zgjeruar nė lidhje me ēėshtjen nė fjalė. Sė pari dua tė tė sqaroj se nuk kam asnjė lloj tendence tė fyej besimin e dikujt dhe aq mė tepėr tė atyre personave qė na lidh diēka mė tepėr dhe mė e madhe: Jezu Krishti. Krishti na mėson tė jemi vigjilentė dhe po ashtu tė kujdesemi dhe tė mbrojmė njėri-tjetrin dhe madje tė japim edhe jetėn po qe e nevojshme pėr motrat dhe vėllezėrit tanė. Sė dyti, nuk mund tė qėndroja indiferent ndaj atyre videove qė postoje papushim duke ditur se si qėndron e vėrteta lidhur me to. Nė dukje gjithēka duket normale dhe shumė shpejt dikush mund tė entuziasmohet dhe tė thotė se ėshtė vepėr e Perėndisė. Nė tė vėrtetė nuk ndodh ashtu. Siē tė kam shkruar mė lart, kam qenė i pranishėm nė tė ashtuquajturėn sinagoga kisha e gjithė kombeve pėrafėrsisht njė vit, dhe kam parė me sytė e mi dhe kam dėgjuar me veshėt e mi se ēfarė bėhej aty.
    Po sigurisht qe edhe une kete po them.
    SA per vepren e Perendise, AI Perendia eshte sheruesi dhe jo njeriu madje as doktorinuk mund te beje asgje pa qene nderhyrja e Perendise.
    Nqs ka patur ndonje rast qe doktoret kane bere dicka kjo ka qene sepse Perendia i ka ndihmuar.

    Edhe nqs doktoret mund te jene te korruptuar Perendia eshte i shenjte.
    Ai vendos per c'do gje edhe pse na ka lene edhe liri zgjedhjeje neveper te besuar apo jo.

    Sic kam sqaruar melarte une e kuptoj shumemire qe kjo kishe mund te jetepjese e Prosperity GOspel ose levizja e besimit, por kjo nuk dmth se ata qe jane aty ne kishe nuk jane te shpetuar dhe nuk e kane Krishtin.

    Drejtuesit mund te kene probleme te verteta me doktrina te ndryshmepor qe nuk jane ato thelbesoret qe te fusin apo te nxjerrin nga mbretria e Perendise.
    Per tu futur ne mbretrine e Perendise mjafton Krishti dhe gjaku i Tij i derdhur per ne dhe besimi ,nuk ka nevoje per vepra te tjera .

    Kur une e kam pranuar Krishtin qe i vogel femije une hyra ne mbreterine e Perendise une mendoja se Perendia ishte nje po qe shfaqej ne tre forma ne Atin, Birin dhe SHpirtin. Me vona ne adoleshence e kuptova se si qendronte puna ne te vertete. Megjithate ky besim i imi feminor nuk me nxorri mua jashte mbreterise se Perendise asnjehere.
    Kjo sepse besimi im ishte i papjekur dhe i paformuar mire.
    Megjithate une perjetoje Perendine c'do dite dhe edija qe i perkisja Krishtit.
    Edhe duke u rritur shume gjera ne i ndryshojme ne teologjite tona si te krishtere por akomambetemi te Krishtit.
    Edhe pse nje i krishtere i lindur serish nuk arrin tepagezohet ai mbetet i Krishtit
    Kjo eshte e verteteedhe per shume besimtare qe jane lindur serish brenda ketyre kishave te levizjeve te besimit ose prosperity Gospel.
    Ata jane te Krishtit por nuk jane tepjekurne besimin e tyre .
    Mire nuk po them setegjithe jane te krishtere sepse ne c'do kishe ataqe vijne aty mund te jene edhe vizitore.


    Nga Dhiata e Re mėsojmė se kisha e parė ngulmonte nė mėsimin e Apostujve i cili ishte mėsimi i Krishtit i pėrforcuar dhe drejtuar nga Fryma e Shenjtė:
    Sigurisht qe e mesojmekete gje ,megjithate pervec ketyre kater pikave dishepujt benine edhe gjera te tjera, nukeshte seduhet te ishin ne ndonje rregull tevecante qe vetemketo katerpika duhet te zbatonin dhe kaq.
    Ne fakt keto nuk jane rregulla por jane pergjegjesira te besimtareve per jeten e tyre shpirterore.


    Veprat e Apostujve kapitulli 2 vargjet 41-43:

    41 Dhe ata qė e pranuan fjalėn e tij me gėzim, u pagėzuan; atė ditė u shtuan rreth tre mijė veta.
    42 Ata ishin ngulmues nė zbatimin e mėsimit tė apostujve, nė bashkėsi, nė thyerjen e bukės dhe nė lutje.
    43 Dhe tė gjithėve u kishte hyrė druajtja; dhe shumė shenja e mrekulli bėheshin nga dora e apostujve.
    Ti marrim me rradhė:
    Patjeter.

    1. Pranimi i Fjalės dhe pagėzim - tė rilindur qė pagėzohen.
    1. Pranues te fjales ,po siguriwsht dhe qe e thithnin fjalen e Zotit shumeshpejt, dhe kjo varetedhe nga menyra se si e shpjegonin fjalen Apostujt.

    2. Ngulmues nė mėsimin e Apostujve - vėnia nė jetė e Fjalės sė Perėndisė, e mėsimit tė Krishtit.
    Po patjeter zbatues madje te te gjithe fjales se Zotit por sigurisht qe c'do dite mesonin ndonje gje te re nuk eshte se imesuan te gjitha per nje ore ose nje dite,duhen dite te teraper te mesuar dhe madje vite te tera .

  4. Nė bashkėsi - tė qenit sė bashku duke pasur gjėra tė pėrbashkėta jo vetėm materiale por edhe frymore.
Patjeter madje edhe duke qene ne nje mendje ne lidhje me ato gjera qe ishin urdherime nga Zoti ose qe ishin ne temire te kishes.

  • Nė thyerjen e bukės - Darka e Zotit.
  • Sigurisht por jo vetem ajo por edhe ndanin ushqimin se bashku me njeri tjetrin , jo thjesht vetem darka e kujtimit te vdekjes dhe ringjalljes se Krishtit.

  • Nė lutje - komunikim me Perėndinė.
  • Komunikimme Perendine duke i folur Perendise dhe duke degjuar nga Perendia qofteedhe manifestim i dhuntive si fjale njohurie, profeci, fjale diturie etj.


  • Mrrekullitė nga dora e Apostujve - si rrjedhojė e tė gjithave atyre pamė pak mė lart.
  • Mrekullite vinin nga fuqia e Perendise permes Frymes se SHenjte qe kishte zbritur mbi apostujt tek veprat 2:4
    Ashtu si edhe e premtoi Jezusi tek veprat 1:8 nqe Ju do te merrni fuqi ........ dhe do te jeni deshmitaret e mi.....


    Nėse do tė pėrpiqeshim tė shikonim tė gjitha kėto tek sinagoga nė fjalė, do gjesh vetėm pikėn e fundit. Pra vetėm mrrekulli. E kundėrta e asaj qė Fjala e Perėndisė na thotė pak mė lart. Mė lejo tė shtjelloj mė hollėsisht disa gjėra duke i parė me rradhė tė gjitha pikat qė kam prekur mė lart.
    Peniel e kuptoj shume mire ku do te dalesh por kisha nuk ishte e urdheruar te zbatonte te kater ose me shume pikat , nuk ishte nje leter te shkruar qe te urdheronte dishepujt te benin keto nuk ishin nen ligj. Megjithate ato jane te mira qe te behen si nje ndjekje e shembullit te dhjates se re.
    Patjeter qe jemi te urdheruar te zbatojme disa prej atyre pikave por jo per te gjitha kemi nje urdherim.
    Por per lutjen kemi urdherim, per te qenurit se bashku kemi urdherim dhe per zbatimin e fjales se Zotit kemi urdherimdhe per darken e Zotit kemi urdherim.

    Megjithate ato nuk nashpetojne ne ne na shpeton Krishti dhe besimi tek AI.


    1- Tė rilindur dhe tė pagėzuar.

    Nė kėtė sinagogė nė 5 vitet e funksionimit tė saj, nuk pati as edhe njė tė pagėzuar. Ėshtė e mundur qė njė kishė tė ketė njerėz qė pranojnė Krishtin si Zot dhe Shpėtimtar nė jetėn e tyre dhe tė mos i pagėzojė asnjėherė ata? Nuk ėshtė e mundur. Kjo ėshtė porosia e fundit qė Krishti u jep nxėnėsve tė Tij pėrpara largimit nė qiell: Mateu 28:19, Marku 16:15-16, dhe rėndėsia e tė qenit i pagėzuar Gjoni 3:5. Kur ne pyetėm qė si ka mundėsi qė nuk ka pasur as edhe njė pagėzim dhe si rrjedhojė as edhe njė tė rilindur, pėrgjigjia qė morėm ishte se njerėz qė kanė pranuar Krishtin kishte por pagėzimi do bėhej vetėm me udhėzimin e profetit!!!! Kjo ishte pėrgjigjia mė e habitshme qė mund tė kishim dėgjuar ndonjėherė. Njė profet (profet i thėnēin) na qenka mbi Fjalėn e Perėndisė. Gjėja mė skandaloze qė mund tė dėgjosh. Pasojat e mospagėzimit i ke po tek vargjet qė tė kam sjellė mė lart.
    SHiko ne duhet te jemi patjeter te rilindur se ndryshe nuk jemi pjese e kishes .
    Kurse per pagezimet kjo eshte dicka qe duhet pare mire. Une personalisht nuk do te pagezoja kaq kollaj njerezit ne qoftese ata nuk e kane kuptuar se c'fare eshte pagezimi Ne ate kohe behej me e thjeshte une e di kete edhe une keshtu deshiroj por sot ne kohet e sotme kishat jo ungjillore kane ndikuar kaq shume saqe kane bere mendjen e njerezve lemsh dhe shumica e kuptojne pagezimin si detyre per tu shpetuar. SHume njerez vijne neper kisha dhe kekrojne te jene anetarme certifikate qe te kerkoojne ndihma dhe gjera te tjera si mund ti pagezoj une ata ose ti? SI mund tepagezosh dike qe eperdor pagezimin vetemper teqene anetar i kishes dhe jo per tedeshmuar besimin e tij ne Krishtin?



    2- Jeta praktike e krishterė.

    Kėtė gjė e shihje shumė rrallė. Brenda kėsaj sinagoge kishte njerėz (shumica janė larguar) qė e donin me tė vėrtetė Perėndinė dhe qė pėrpiqeshin tė zbatonin nė praktikė Fjalėn e Perėndisė. Nė gjithė kėto vite drejtimi qė u ishte dhėnė atyre dhe komplet atyre qė merrnin pjesė nė takimet qė zhvilloheshin, ishte sipas njė plani tė caktuar djallėzor duke i larguar ēdo ditė e mė tepėr nga Bibla duke arritur deri aty sa qė shumica prej tyre nuk lexonin mė as Biblėn duke besuar verbėrisht ēdo mėsim qė u predikohej. Shpėlarje truri nė mėnyrė sistematike. Por lavdi Perėndisė qė ndėrhyri fuqishėm duke i nxjerrė nga kurthi ku kishin rėnė. Dashuria vėllazėrore mungonte plotėsisht dhe nė vend tė saj shikoje njerėz tė gatshėm tė tė hidheshin nė fyt pėr gjėnė mė tė vogėl, dhe pėr lėvizjen mė tė vogėl qė ishte nė kundėrshtim me rregullat dhe mėsimin e pastorit. Njė gjendje qė tė kujtonte pak a shumė diktaturėn komuniste nė Shqipėri, i rrethuar nga njerėz me sy dhe veshė tė hapur dhe qė me dėshirė tė madhe luanin rolin e spiunit.
    E di c'fare peniel une isha pjese e nje grupi ne facebook dhe sikur nje levizje te vogel shkrimi te behet aty ne kundershtim me rregullat e admineve ,fap menjerhere tefshinin postimet.
    Ishta tamam si diktature komuniste sic po thua ti.
    Edhe mua nuk me pelqejne keto diktatura prandaj dola qe aty . Thashe me vehte -keta jane nen kontroll te levizjeve ketu ne internet jo me ne realitet.

    Megjithate ata jane vellezerit emi ne Krishtin une i dua do te doja ti ndihmoja qe te mos jetojne ne kaq shume rregulla strikte por telejojne Frymen ti ndricoje megjithate kjo nuk behet me dhune une lutem vazhdimisht per ata qe Zoti do ti ndricoje megjithate e di qe jane vellezerit e mie ne Krishtin

    3- Bashkėsi.

    Bashkėsia e vetme qė mund tė shikoje me besimtarėt ishte pas takimit tė sė Djelės, ku disa motra kishin pėrgatitur ushqim pėr ata qė kishin dėshirė tė kalonin kohėn qė ngelej deri nė takimin e mbrėmjes brenda godinės sė sinagogės. Jashtė saj takimet ishin tė rralla dhe nėse kjo ndodhte, tė gjithė kujdeseshin pėr ēdo fjalė qė dilte nga goja e tyre. Vetėm tė rinjtė kishin bashkėsi me njėri-tjetrin dhe kalonin kohė sė bashku dhe kjo nuk ndodhte rastėsisht por kėtė ēėshtje nuk do tė doja ta shtjelloja kėtu pasi ėshtė shumė delikate.
    Peniel njerezit nuk detyrohen te rrine gjithe kohes bashke, une kam qene i akuzuar nje here perkesi gjerash dhe ishte e kote une nuk do te rri gjithekohesme njerezit ekishes nderkohe qe telefamiljenj time ne shtepi vetem dhe te mos kaloj kohe fareme ata.

    Gjithsesi nuk e di aresyen pse ka ndodhur kjopune ne ate kishe por nuk eshte e denueshme nese nuk rri gjithe javen vetem me vellezerit e kishes , pastaj duhet me punu me u ushqy dhe duhet edhe te rrish me jobesimtar qe ti ungjillizosh.



    4- Darka e Zotit.

    Kur ne filluam tė shkojmė nė takimet e kėsaj sinagoge rreth njė vit e gjysėm mė parė, ata kishin rreth 3 vjet qė nuk merrnin Darkėn e Zotit. Pretendimi ishte se njerėzit qė shkonin nė takimet e sinagogės, nuk ishin tė gjithė tė rilindur dhe njėkohėsisht edhe ata qė ishin tė rilindur nuk ishin tė gatshėm tė merrnin Darkėn e Zotit pasi kishin shumė mangėsi nė jetėn e tyre. Darka e Zotit sipas pastorit mbahej vetėm midis njė grupi tė ngushtė besimtarėsh gjė qė mė vonė rezultoi gėnjeshtėr.
    DArka e Zotit eshte te kujtosh ate qe beri Jezusi per ne
    Nuk na shpeton nuk na largon nga Zoti megjithate eshte nje urdherim qe temarrim pjese . Por te mos berit nuk eshte nje mekat i pafalshem.
    Perseri kjo varetnga pjekuria kristiane e besimtarit.

    Eshtegabim qe njerezit jane shume te varur nga drejtuesi kjo duhet te ndryshoje dhe do te ndryshoje.

    Por Darkae Zotit nukna shpeton.

    Une per vete jam per cdomuaj ne darken e Zotit

    Kisha ime e praktikon cdo muaj. Ka kisha qe epraktikojne cdo jave ka edhe kisha qe epraktikojne cdo vit .

    Kjo e fundit nuk eshte mire sepse behet sikur te ishte nje takimi supershenjte.



    5- Lutje.

    Takim i veēantė lutjeje nuk ekzistonte. Njė lutje nė fillim tė takimit, njė nė fund tė takimit dhe mė pas lutje masive e drejtuar nga pastori. Justifikimi i mungesės sė njė ore tė veēantė ishte se Krishti na ēliroi nga zinxhirėt dhe nuk ėshtė e nevojshme tė lidhemi pėrsėri nė zinxhirė lutjeje. !!!??? Njė pėrgjigje e pakuptimtė por edhe e ēuditshme. Nėse je dhe jeton nė Krishtin, je ēdo moment i lidhur me Tė dhe nė kontakt me Tė. Nuk ka kuptim qė njė kishė tė mos ketė takim lutjeje nė jetėn e saj.
    Lutje duhet te kete cdo sekonde ,lutja eshte frymemarrja e besimtarit nuk jetohet pa lutje , ti do te thuash se nuk luteshin bashke?
    Mire te lutesh bashke eshte e mire sipas edhe dhjates se re.
    Por nuk duhet lene pas dore lutja personale kjo eshteme e rendesishmja.

    Pastaj ka lloj lloj lutjesh, jo vetem lutje per telavderuar Zotin por edhe per te lutur per sherim edhe per te kekruar pranine e Perendise edhe per shume gjera te tjera.

    Une nqs e di ne nje nga temat e mia ketu ne forum kam folur shume per lutjen dhe qe duhet te praktikojme cdo dite lutjen dhe madje cdo lloj lutjeje ne Frymen e Shenjte.
    Por disa kisha e bejne ashtu disa keshtu, edhe megjithate akuzojne njera tjetren pse e ben keshtu ti une e bej ashtu e me rradhe.

    Pershembull ti Peniel si lutesh ne kishen tende sa here e praktikoni lutjen dhe perke luteni dhe a luteni vetem bashke apo luteni edhe personalisht per gjera te ndryshme.
    A lutni ne gjuhe te reja , a luteni per te kekrkuar pranine e Zotit, a luteni duke profetizuar, a luteni dhe te merrni nje fjale nga ZOti, a luteni per njeri tjetrin dhe a luteni duke ndejtur ne heshtje duke degjuar zerin e Zotit?
    A luteni per rizgjim a luteni sipas fjales se Zotit a luteni per sherim apo per ndermjetesim etj etj etj.


    6- Mrrekullitė.

    Kur nė njė bashkėsi mungojnė gjėrat bazė pėr ecjen e saj sipas vullnetit tė Perėndisė, atėhere nga vijnė mrrekullitė? Nuk mund tė thuash dhe tė pretendosh se shėrimet apo dėbimet e demonėve janė vepėr e Perėndisė kur ti apo bashkėsia ku ti bėn pjesė nuk ka asnjė shenjė tė jetės sė vėrtetė me Perėndinė.
    Mrekullite kane ndodhur dhe do te ndodhin, nuk ka asnje pjese ne bibel qe te thote se mrekullite e verteta nuk do te ndodhin me per nje fare kohe, ndryshe do te ishte besim i gabuar dhe mesimi rreme.



    Meqėnėse kjo ishte njė nga armėt kryesore pėr tė tėrhequr vėmendjen e besimtarėve dhe tė njerėzve tė tjerė, ia vlen tė ngelemi mė tepėr nė kėtė pikė. Po ēfarė ndodh nė tė vėrtetė. Njerėzit qė kėrkonin ndėrhyrjen e Perėndisė nė jetėn e tyre, ndaheshin nė tre grupe: Grupi i parė pėrfshinte njerėz me sėmundje tė ndryshme, grupi i dytė pėrfshinte njerėzit qė pretendonin qė ishin tė demonizuar dhe grupi i tretė pėrfshinte njerėzit qė kėrkonin punė ose thjesht bekime frymore ose materiale. Por nė fakt nuk ndodhte asgjė. Ēdo gjė ėshtė njė mashtrim. Njerėzit qė kėrkonin lutje pėr shėrim, shėrimi i tyre ose mė saktė ata mendonin se ata shėroheshin, ndodhte gradualisht dhe mbase merrte dhe muaj tė tėrė dhe ishte i pėrkohshėm ose nuk ndodhte kurrė. Akuza ndaj njeriut qė kishte marrė 'shėrim' ishte se ai nuk kishte pasur besim nė mėnyrė qė tė merrte shėrim tė plotė. Shumica e atyre qė morėn 'shėrim' dhe qė vuanin nga sėmundje tė rėnda, nuk jetojnė mė (tė paktėn ata qė mundėm tė mbajmė kontakt). Pjesa tjetėr u bėnė mė keq se sa ishin dhe vazhdojnė tė vuajnė. Kish tė tjerė qė nuk morėn fare 'shėrim' dhe si zakonisht kėtu pretendohej se luajti rol mosbesimi. Videot qė shikon janė bėrė me njerėz tė caktuar dhe pas njė kohe tė caktuar dhe pasi pastori kishte dhėnė pėlqimin e tij se ky njeri duhet tė dilte pėr intervistė apo tė dėshmonte 'shėrimin' qė mori prej Zotit. Dhe sigurisht qė montazhi luan rolin e vet.
    Kamrekulli te verteta dhe te rreme .
    Mrekullite e rreme nuk jane fare mrekulli jane mashtrime , pra nuk jane mrekulli , nuk duhet me qujt fare mrekulli pormashtrime si puna e iluzionisteve.

    Pramrekulliteerremejane numra cirku.
    Magjia eshteevertete por ajo sjell mallkime
    Mrekullia eshte e vertete dhe sjell vetem bekime dhe me teper aferi me Zotin .
    Ne nje kishe fanatike si kjo qe po flasim ka mrekulli te verteta por ka edhe ekzagjerime ose fanatizem qe nuk ka te beje me mrekullite e rreme.

    Me aq sa une shikoj sepse ne fund te fundit une nuk i njoh personalisht ata persona.

    Sigurisht qe do te kete mashtrues ne kohet e fundit une jam dakorte me kete gje.

    Por per kete kishe qe po flasim nuk besoj sepse ata e duan Krishtin dhe e adhurojne Ate dhe tjetra eshte sepse ato qe une shikoj jane reale .
    SI mund te ndodhi qe te sherohet kanceri i lekures ose ndonje semundje tjeter e keqe?

    satani nuk sheron hiqe nga mendja ai ka ardhur vetem per te vrare, vjedhur dhe shkaterruar.
    Jezusi eshte AI qe ka ardhur per te dhene jete me bollek.




    Nė cilėn pjesė tė Dhiatės sė Re shikon njė lloj shėrimi tė tillė apo njė sjellje tė tillė? Askund. Kur Krishti i shėronte tė sėmurėt, shėrimi ndodhte aty pėr aty brenda pak ēasteve, i plotė, pamvarėsisht llojit tė sėmundjes dhe pėr tė vėrtetuar se i sėmuri ishte i shėruar plotėsisht, Krishti i dėrgonte tė shėruarit tek prifti i sinagogės apo i tempullit. Nuk kishte sėmundje tė pashėrueshme pėr Krishtin dhe asnjė akuzė pėr mosbesim ndaj atyre qė shkuan tek Ai pėr shėrim.
    Peniel ELia mori fjalenga Zoti qe do te binte shi , dhe ELia filloj te lutej. SHiu nuk filloj te binte direkt por avazh avazh filloj te dukej nje re qe rritej dhe me pas filloj shiu.
    Pramrekullia nuk ndodhi pernjehere dhe meebukura ishte se ELia po lutej qe mrekullia te njdodhte.


    Nė kėtė sinagogė ka shumė njerėz tė cilėt shkojnė pėr ēlirim nga demonėt. Aty shikon njė show tė vėrtetė. Pastorin qė ėshtė duke klithur dhe duke iu ējerrė demonit qė tė dalė dhe nga ana tjetėr demonin qė refuzon tė dalė. Shpeshherė seanca tė tilla zgjasin shumė. Nė cilėn pjesė tė ungjijve aty ku Krishti dėboi demonė, pėrshkruhen seanca tė tilla? Apo nė Veprat e Apostujve? Demonėt binden dhe dalin me njė urdhėr tė vetėm nė rastet e pėrshkruara nė Dhiatėn e Re dhe jo duke bėrė naze ose duke refuzuar tė dalin.
    Mire mire ka shumefantizmadhe papjekurira e di jam dakorte por megjithate ne emer te Jezusit c'do demon largohet.


    Ana tjetėr e monedhės. Profecitė. Ata qė i pėrkasin kėtij sekti, kryesorėt e tij ose mė saktė ata qė pretendojnė se janė pastorė, dallojnė nga tė tjerėt se kanė edhe dhuntinė e profecisė. Profecia ėshtė zbulimi i vullnetit tė Perėndisė nė lidhje me njė ardhme tė afėrt ose tė largėt. Ai qė profetizonte shpallte vullnetin e Perėndisė duke folur nė emėr tė Perėndisė. 'Profetėt' e kėsaj sinagoge nuk kanė asnjė lidhje me profetėt qė njohim nė Bibėl. Ata jo vetėm qė nuk flasin nė emėr tė Perėndisė por edhe ato qė thonė nuk mund tė quhen profeci. Ja se si fillojnė profecitė e tyre: Unė shikoj nė jetėn tėnde, nė familjen tėnde, nė biznesin tėnd etj etj... A shikon ndonjė lidhje midis profecive biblike dhe kėtyre thėnieve tė tė kėtyre personave? Dhe nėse ti ke dhuntinė e profecisė, je ti ai qė shikon apo Perėndia tė tregon? Profeti i Dhiatės sė Vjetėr shprehej: Kėshtu thotė Zoti... duke zbuluar komplet vullnetin e Perėndisė dhe realizimi i tyre dėshmonte se njeriu qė profetizonte ishte njeriu i Perėndisė. Mėnyra se si ata 'profetizojnė' tė kujton mė tepėr fallxhoret qė endeshin rrugėve nė Shqipėri dhe pėrpiqeshin tė tė thoshin 'fatin' se sa njė profet tė Perėndisė.
    Ketu duhet pak kujdes sigurisht . Profecia nuk eshte te dish te ardhemn por eshte fjale nga Zoti qe te rrit te inkurajon te forcon sic thuhet tek korintasit.
    Mire eshte e vertete qe ka shumekonfuzion me shume kisha ne lidhje me profecine dhe behen gabime trashanike, ketu duhet shumekujdes

    DUhet te kuptosh se edhe vete pastoret mund te genjehen nga frymera te genjeshtres ata duhen te clirohen edhe per vete dhe tekorrigjohen.

    Edhe ti vete duhet te jesh vigjilente edhe une ,porkjonuk dmth seduhet teleme dhuntiteeFrymes pas dore ne duam ti shikojmeato temanifestohen.

    Mire ne fakt une jam pentakostal por sic te thashejam shume kunder disagjeracve jo biblike megjithate profecia eshte dhunti qe Pali thote kekroni te gjithe te profetizoni sa me shume.Neseka gabime duhet nje ndreqje aty per atykeshtu ne fund tefundit nemesojmengagabimet tona.

    Vetemse nuk duhet te behemi shumepublike kur 4e dimesemund tegabojme duhet avash avash deri sa te jemi te sigurteseeshteverteteZoti qe po na perdorne dhuntite.





    Pėr njė kohė shumė tė gjatė jam lutur duke i kėrkuar Perėndisė tė mė zbulonte tė vėrtetėn, ndėrsa tė gjitha kėto qė tė shkruajta mė lart mė ngacmonin dhe meditoja shpesh nė lidhje me to. Sidomos ēėshtja e shėrimeve dhe e profecive. Kalova njė kohė tė gjatė nė lutje dhe Perėndia mi zbulonte njė nga njė tė gjitha pikat qė tė solla mė lart. Gjithēka qė tė shkrova mė lart ėshtė rezultat i studimit tim personal pa qenė i ngacmuar apo i shtyrė nga dikush tjetėr. Nuk tė solla vargje nga Bibla nė lidhje me shėrimet dhe profecitė pasi kėto janė tepėr tė njohura pėr tė gjithė ne, por nėse e quan tė nevojshme jam i gatshėm ti sjell. Uroj tė meditosh mė tepėr nė lidhje me kėto dhe lutu qė Zoti tė tė tregojė.
    Penielshpresoj qetekamshpjeguar se e vertetaeshtene bibel por per shkak tefrikessegabimit qebejne tetjeret ne nuk duhet ta lemeteverteten.

    Kekroni te flisni ne gjuhera dhe te profetizoni sidomos te profetizoni sepse nderton kishen por te gjitha te behen me rregull dhe sikur ka hije

    Kjo kisha e sinagogeseshte kaqefokusuar tek dhuntitesaqeka lene tejera gjerapas doredhe duhen korrigjuar por amakjonuk dmth semrekullite jane tegjitha mashtrime.
    Ketu nuk jamdakorte.



    Nėn Hirin e Tij,

    ns[/QUOTE]

    Edhe ty Zoti tebekofteshumedhe flmqei ndave keto gjera me mua.

    Bekime
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.
    Pėrgjigju Duke Cituar Pėrgjigju Duke Cituar

    Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

    Regullat e Postimit

    • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
    • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
    • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
    • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
    •