Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  E vrteta dhe mashtrimi

  E vrteta dhe mashtrimi


  Imam Hasan El Basriu (r.a.) ka thn:

  "E lexojm n nntdhjet (90) vende n Kuran se furnizimin e prcakton Allahu dhe e siguron pr krijesat e Tij, dhe n nj vend e lexojm se shejtani ju premton varfrin.
  Ne dyshojm n t vrtetn q prmendet 90 her, dhe besojm n mashtrimin, q prmendet vetm nj her !!!

 2. #2
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774

  Kush ishte Hasan el - Basri?

  Hasan el-Basri

  Dr. Arafat K. el-Ashi

  Hasan el-Basri, udhheqsi i nxnsve t shoqruesve t pejgamberit, qe i biri i Jeser dhe robi i Zejd Ibn Thabit el-Ensarit. Nna e tij, Ummul Hasan, ishte robresh e Ummu Selemes, bashkshortes s pejgamberit, paqja qoft mbi t. Pra, ai qe lindur n shtpin e pejgamberit, dhe zotriu i babait t tij qe nj shkrues i famshm, i cili shnoi shpalljen hyjnore pr pejgamberin e pashkolluar.
  Jaser, babai i Hasanit, ishte zn rob n Misan mes Basrs dhe Uesitit n Irak. Ai jetoi n Medine, ku edhe u lirua nga robria. Pastaj ai u martua dy vjet para prfundimit t hilafetit t Uthmanit. Hasan el-Basri u lind n Uadi el-Kura. Nj tjetr transmetim thot q Ummul Hasan ishte zn rob lufte kur ajo ishte shtatzn. Ajo e lindi Hasanin n Medine. Ajo q sht e sigurt, ndrkaq, sht se Hasan qe biri i dy ish-robrve.

  Muhamed Ibn Selem thot q Ummu Seleme drgonte Ummul Hasanin pr ta kryer ndonj pun pr t. Hasan qante kur nna e tij mungonte, kshtu q Ummu Seleme i dha gji atij pr nj koh. Ajo poashtu ua tregonte at shoqruesve t pejgamberit, paqja qoft mbi t, ndrsa ai ishte ende i ri. Ata luteshin pr t.

  Nj her e nj koh Umer Ibn el-Hatab tha: "O Zot! Jepi atij dituri dhe bje at t dashur tek njerzit".

  Hasan el-Basri, si tregon edhe emri i tij, qe dijetari m i madh i qytetit t Basrs. Ai takoi Uthmanin, Talhan, dhe nj numr t shoqruesve t tjer t vjetr t pejgamberit, paqja qoft mbi t.

  Ebu Hilal thot:"Kam dgjuar Hasanin t thot: 'Musa alejhi selam, pejgamberi i Zotit, i mbulonte pjest intime kurdo qoft q ai lahej'". Ibn Burejde e pyeti Hasanin: "Prej kujt e ke dgjuar kt?" "Nga Ebu Hurejre", - tha ai.

  Hasan tha:"Un hyja n dhomat e t drguarit t Allahut gjat hilafetit t Uthmanit dhe prekja tavanin e tyre, ngase isha nj djal i rritur ather". "Isha 14 vje kur Uthmani u vra", - thot Hasani. Nj rrfenj e bukur e transmetuar nga Hasan el-Basri n autoritetin e Enes Ibn Malik, sht si vijon.

  Ai tha:"I drguari i Allahut, paqja qoft mbi t, mbante hutben e xhumas ndrsa qndronte afr nj cope druri n t ciln ai mbshtetej me shpin. Kur u shtua numri i njerzve n xhami, ai tha: 'Ma bni nj minber [katedr] me dy shkall', gj t ciln ata edhe e bn. Kur pejgamberi u ngrit pr ta mbajtur hutben e xhumas, ata than se copa e drurit rnkonte sikur po shprehte ndjenjat e tij pr mungesn e t drguarit t Allahut, paqja qoft mbi t. Enes komenton:' Isha n xhami dhe dgjova copn e drurit. Ai vazhdoi t rnkonte derisa pejgamberi zbriti tek druri dhe e prqafoi ai. Pastaj druri heshti'". N t vrtet, kurdo qoft q Hasan e transmetonte kt rrfenj, ai qante dhe thoshte:"O robr t Allahut! Cops s drurit i mungonte i drguari i Allahut! Edhe ju duhet t jeni kshtu".

  Mund t duket e uditshme se si nj cop druri rnkon dhe pikllohet dhe i mungon pejgamberi, mirpo ka edhe rrfenja t tjera t vrteta q e vrtetojn kt ngjarje. Si musliman, ne besojm se gjithka n bot e madhron Allahun. Drunjt dhe gurt e prshndetnin t drguarin e Allahut, gj e cila sht nj nga mrekullit e tij m t vogla.

  Rabiah Ibn Kulthum citon Hasan el-Basrin t thot: "Msuam nga Ebu Hurejra kt q vijon:' Pejgamberi m urdhroi pr tre gjra: T lahem do t Premte, ta prfundoj namazin tim t nats me nj rekat [uitr] dhe t agjroj tre dit t do muaji'".

  Muhamed Ibn Sad thot n enciklopedin e tij t famshme t quajtur el-Tebekat, se Hasan el-Basri pati dije gjithprfshirse, nj dijetar i vrtet i nj standardi t lart, shquhej n jurisprudenc [fikh], i besueshm si burim, besnik, adhurues i sinqert, i kapluar nga t msuarit, me zemr t hapur, i bukur dhe kndshm. Ai po ashtu ishte m i guximshmi. Askush nuk duket si ai, prve nj pejgamberi. Pr kt shkak, Ibn Burda thot:"Askush s'sht i ngjashm me shoqruesit e pejgamberit ashtu si ishte ai".

  Ndaj, Ebu Katade thot: "Mos iu largoni ktij njeriu, se nuk kam par ndonj opinioni i t cilit sht sikur i Umerit sikur Hasanin". Enes Ibn Malik thot: "Pyetni Hasanin, sepse ai mban n mend ndrsa ne harrojm".

  Muadh Ibn Muadh thot:"I thash Eshethit: Ju jeni takuar me Attan dhe kishit pr t pyetur dika, prse nuk e pyett? Ai tha: 'Un kurr nuk kam takuar ndonj pas Hasan el-Basrit vese ishte i vogl n syt e mi'". Ebu Xhafer el-Razi thot: "Qndrova student i Hasanit pr dhjet vjet, gjat t cilave gjithmon dgjoja dika t re". Nj her e nj koh Hasan prshkroi ndikimin e Kur'anit n besimtarin. Ai tha: "O biri i Ademit! Pasha Allahun, nse ti e lexon Kur'anin e pastaj beson n t, zymtsia jote do t zgjas n kt jet, dhe kshtu do t jet edhe me frikn dhe qarjen tnde". Pr kt shkak, nj bashkkohs i Hasanit thot: "Kurr nuk kam par ndonj q kalonte aq koh t gjat n zymtsi sikur Hasan el-Basri. Sa her q e takoja, mendoja q ai kishte ndonj fatkeqsi t re".

  Imam el-Kasir thot: "Nj her e nj koh pyeta el-Hasanin lidhur me dika. Ather thash: Dijetart e jurisprudencs [fikhut] thon kshtu-e-kshtu. Ai tha: "A ke par nj dijetar t mirfillt t ksaj kategorie? Dijetar i till sht ai q s'sht i interesuar n kt jet, q i di mkatet e tij dhe i cili vazhdimisht adhuron Zotin e tij". Khalid Ibn Safwan ishte nj fqinj i afrt i Hasan el-Basrit. Duke e prshkruar at, ai tha: "Kurr s'kam par njeri si ai. Paraqitja e tij e jashtme sht e njjt me realitetin e tij t brendshm. Fjalt e tij jan n prputhje me veprat e tij; nse ai urdhron pr t mirn, ai sht i pari q e bn at, dhe kur ai ndalon nga e keqja, ai sht m i largti nga ajo. Gjeta se ai kurr s'kishte nevoj pr njerzit tjer, por njerzit kishin nevoj pr t".

  Nj her e nj koh Hasan el-Basri bri be n Allahun se do t jet poshtruar nga Allahu ai q e nderon paran. Pr kt shkak ai tha: "Dy shoqruesit e kqij jan dinari dhe dirhemi. Ata jan t dobishm vetm kur t ln ty".

  Haxhaxh el-Esued thot: "Nj njeri shprehu dshirn n vijim. Ai tha: 'Do t doja t isha nj vetmitar sikur Hasan, i devotshm si Ibn Sirini, adhurues i mir si Ubadeh Ibn Abd Kajs dhe me t kuptuar t jurisprudencs sikur Seid Ibn el-Musejjib'. Ata q i dgjuan kto dshira, than: 'T gjitha kto mund t'i gjesh n Hasan el-Basrin'".

  Ijas Ibn Ebi Temima thot: "Pash Hasani n funeralin e Ebu Rejes. Ai po ngiste nj mushk dhe Ferezdek, nj poet i famshm, ishte anash tij n nj deve. Ky i fundit i tha Hasanit: 'Ti dhe un jemi m lart se t gjith kta q jan t pranishm n funeral. Ata do t thon: Shikoni! M i miri dhe m i keqi jan br bashk'. Hasan tha me modesti: 'O Ebu Firas. Mund t ndodh q nj njeri i shmtuar t jet shum m i mir se un, dhe ti je m i mir se shum pleq q jan idhujtar. far ke prgatitur pr vdekjen?' Ferezdek tha:'Dshmin q askush nuk meriton t adhurohet prve Allahut'. Hasan tha: ' Kjo i ka kushtet e veta. Mos e sulmo gruan e ndershme n poezin tnde'. Ferezdek pyeti: 'A ka shans pr t'u penduar?' Hasan tha: 'Natyrisht q ka'.

  Sehl Ibn Husein el-Behili tha: "Nj her e nj koh e drgova dik tek Abdullahu, biri i Hasan el-Basrit, dhe krkova nga ai t'mi drgonte t gjitha librat e babait t tij. Ai i shkroi Sehlit:' Kur babai im u smur rnd, ai krkoi nga un q t'i mbledh ato, gj t ciln edhe e bra. Pastaj Hasan urdhroi robrit e tij t'i djegin ato t gjitha, prve nj letre t ciln ia drgoi birit t tij. Kur ky i fundit shkoi te babai i tij, el-Hasani, ai krkoi prej tij q ta lexoj prmbajtjen e letrs, gj t ciln ai e bri dhe Hasan e miratoi at'".
  Disa thnie t Hasanit:
  - Salih el-Murri thot se Hasan ka thn: "O biri i Ademit! Ti s'je vese nj numr ditsh. Kurdo qoft q ditt kalojn, ather kalon edhe nj pjes e jotja".
  - Mubarak Ibn Fedaleh thot: "Dgjova Hasanin t thot kt q vijon:' Vdekja e ka treguar realitetin e ksaj jete. Ajo nuk ka ln ndonj lumturi pr t urtt'".
  - Thabit citon Hasanin t ket thn: "Qeshja e nj besimtari sht shenj e shkujdesjes s zemrs s tij".
  - Talha Ibn Sebih thot: "Hasan ka thn: 'Nj besimtar beson n at far ka thn Zoti. Ai sht m i miri ndr njerzit n veprat e tij, por e ka frik Allahun m s shumti, kshtu q edhe nse harxhon sasi parash sa nj mal, ai nuk do t jet i sigurt pr shprblimin e tij derisa ta sheh at me syt e tij. Sa m i drejt dhe m bamirs t jet besimtari, aq m shum ia ka frikn Zotit. Ndrsa hipokriti thot: 'Njerz ka shum, un do t jem i falur. Me mua sht do gj n rregull'. Kshtu ai sillet keq, por dshiron shum gjra nga Zoti".

  Thniet e urta t Hasan el-Basrit ma prkujtojn nj thnie tjetr, e cila prshkruan besimin e vrtet sipas Islamit Besimi s'sht thjesht nj dshir, por sht ajo q ke n zemrn tnde, e cila vrtetohet nga veprat e tua". Kjo do t thot q veprat jan prova e vrtet pr besimin.

  Junusi thot: 'Kur vdekja iu afrua Hasanit, ai filloi t thoshte: 'Ne jemi t Allahut dhe Atij do t'i kthehemi'. Kur ai e prsriti kt, biri i tij tha:' Babai im, po na pikllon pr hir tndin. A ke par ndonj gj rreth teje q nuk e plqen?' Hasan tha: 'sht vetm vetja ime. Asgj s'm vjen m rnd sesa vetja ime'".

  Hasan Hisham thot: "Ishim me Muhamed Ibn Sirinin t Enjten mbrma kur nj njeri e njoftoi at pr vdekjen e Hasan el-Basrit. Ai u pikllua aq shum, saq mbet i heshtur dhe ngjyra e fytyrs s tij ndryshoi". Ai jetoi pas Hasanit pr vetm njqind dit. Allahu qoft i knaqur me t dyt.

  Esselamun alejkum we rahmetullahi we berekatuhu.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ramazan_it : 20-01-2012 m 06:21
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •