Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6

Tema: Manti Kosove

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Manti Kosove

  Tirana e Re
  Global user
  (6/20/00 10:02:15 pm)
  --------------------------------------------------------------------------------

  Pėr 4-5 persona nevojiten:
  1 kg miell, 2 gota ujė te vakėt, 2 lugė vaj pak kripė pėr brumin dhe 600 gr mish I grirė, 3 qepė, kripė, vaj, piper i zi.

  Nė tavolinė ose nė tepsi hidhet miell, ujė i vakėt, vaj, kripė dhe pėrzihen dhe nga brumi i formuar bėhen 30 kulecė tė vegjėl. Secili kulac zmadhohet me okllai sa shuplaka e dorės. Lyhen kulecėt me gjalpė dhe bashkohen nė dhjetėshe. Secila dhjetėshe tėhollohet nė njė petė tė madhe dhe tė tre petėt bashkohen nė njė petė tė vetme. Peta ndahet nė katrorė shahu. Pėr mbushjet e katrorėve nevojiten mish i grirė, qepė tė grira hollė, kripė piper i zi . Masa e pėrgatitur skuqet nė vaj dhe nė fund tė skuqjes i hidhet pak piper i kuq pėr ngjyrė. Masa duhet tė lihet tė ftohet dhe mė pas mbushen me tė katrorėt e pėrgatitur mė parė. Cdo katrore mbėshtillet diagonalisht nga tė katėr anėt (si zarf) dhe vihen nė tepsi pėr tu pjekur. Mantia piqet njė gjysėm ore. Pasi ėshtė pjekur mbulohet me njė picetė pėr 10 minuta dhe serviret me kos.

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  44
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Serviret me kos tė dhenve. Nėse nuk ka kos tė dhenve, atėherė bėn edhe kos viēi. Nėse nuk ka kos viēi, bėn edhe kos lope,.

  Me tė vėrtetė ka tre vjet qė nuk kam hangėr mantia dhe mė ka marrė malli pėr to. Kam dėgjuar qė shumė restorane shqiptare nėpėr botė mbajnė mantia por kėtu ku jam unė, nuk kam asnjė afėr.

  Di tė mė tregoj kush se a bėhen mantiat me kėto petat e gatshme kėtu nė Amerikė qė mund ti gjesh nė dyqane?

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e orhanvardar
  Anėtarėsuar
  27-05-2006
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up Manti Kosove  Pėrbėrėsit
  Per 4-5 persona duhen: 1 kg miell, 2 gota uje te vaket, 2 luge vaj pak kripe per brumin dhe 600 gr mish I grire, 3 qepe, kripe, vaj, piper i zi


  Pėrgatitja
  Ne tavoline ose ne tepsi hidhet miell, uje i vaket, vaj, kripe dhe perzihen dhe nga brumi i formuar behen 30 kuleqe te vegjel. Secili kulac zmadhohet me okllai sa shuplaka e dores. Lyhen kuleqt me gjalpe dhe bashkohen ne dhjeteshe. Secila dhjeteshe tehollohet ne nje pete te madhe dhe te tre petet bashkohen ne nje pete te vetme. Peta ndahet ne katrore shahu. Per mbushjet e katroreve nevojiten mish i grire, qepe te grira holle, kripe piper i zi . Masa e pergatitur skuqet ne vaj dhe ne fund te skuqjes i hidhet pak piper i kuq per ngjyre. Masa duhet te lihet te ftohet dhe me pas mbushen me te katroret e pergatitur me pare. Cdo katrore mbeshtillet diagonalisht nga te kater anet (si zarf) dhe vihen ne tepsi per tu pjekur.

  Udhezim
  Informata per ushqimin
  Pasi eshte pjekur mbulohet me nje picete per 10 minuta dhe serviret me kos.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 06-12-2006 mė 18:38

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  e kam shijuar kete gatim dhe eshte shume e shijshme, por nuk e kam gatuar vete

  perfitoj nga kjo recete qe ta provoj njehere ta gatuaj, ne do te ia arrij apo jo te dale e mira
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Auroraa
  Anėtarėsuar
  02-07-2007
  Vendndodhja
  KOSOVA dhe USA
  Postime
  399
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
  Tirana e Re
  Global user
  (6/20/00 10:02:15 pm)
  --------------------------------------------------------------------------------

  Pėr 4-5 persona nevojiten:
  1 kg miell, 2 gota ujė te vakėt, 2 lugė vaj pak kripė pėr brumin dhe 600 gr mish I grirė, 3 qepė, kripė, vaj, piper i zi.

  Nė tavolinė ose nė tepsi hidhet miell, ujė i vakėt, vaj, kripė dhe pėrzihen dhe nga brumi i formuar bėhen 30 kulecė tė vegjėl. Secili kulac zmadhohet me okllai sa shuplaka e dorės. Lyhen kulecėt me gjalpė dhe bashkohen nė dhjetėshe. Secila dhjetėshe tėhollohet nė njė petė tė madhe dhe tė tre petėt bashkohen nė njė petė tė vetme. Peta ndahet nė katrorė shahu. Pėr mbushjet e katrorėve nevojiten mish i grirė, qepė tė grira hollė, kripė piper i zi . Masa e pėrgatitur skuqet nė vaj dhe nė fund tė skuqjes i hidhet pak piper i kuq pėr ngjyrė. Masa duhet tė lihet tė ftohet dhe mė pas mbushen me tė katrorėt e pėrgatitur mė parė. Cdo katrore mbėshtillet diagonalisht nga tė katėr anėt (si zarf) dhe vihen nė tepsi pėr tu pjekur. Mantia piqet njė gjysėm ore. Pasi ėshtė pjekur mbulohet me njė picetė pėr 10 minuta dhe serviret me kos.  flm shume per kete recete ... me pelqejn edhe keto shume
  Always do right - this will gratify some and astonish the rest.

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Manti Kosove

  Pėr 4-5 persona duhen:

  1 kg miell, 2 gota ujė tė vakėt, 2 lugė vaj pak kripė pėr brumin dhe 600 gr mish i grirė, 3 qepė, kripė, vaj, piper i zi

  Pėrgatitja

  Nė tavolinė ose nė tepsi hidhet miell, ujė i vakėt, vaj, kripė dhe pėrzihen dhe nga brumi i formuar bėhen 30 kuleēė tė vegjėl. Secili kulaēėt zmadhohen me okllai sa shuplaka e dorės. Lyhen kuleēet me gjalpė dhe bashkohen nė dhjetėshe. Secila dhjetėshe tėhollohet nė njė petė tė madhe dhe tė tre petėt bashkohen nė njė petė tė vetme. Peta ndahet nė katrorė shahu. Pėr mbushjet e katrorėve nevojiten mish i grirė, qepė tė grira hollė, kripė piper i zi . Masa e pėrgatitur skuqet nė vaj dhe nė fund tė skuqjes i hidhet pak piper i kuq pėr ngjyrė. Masa duhet tė lihet tė ftohet dhe mė pas mbushen me tė katrorėt e pėrgatitur mė parė. Cdo katrore mbėshtillet diagonalisht nga tė katėr anėt (si zarf) dhe vihen nė tepsi pėr tu pjekur. Mantia piqet njė gjysmė ore. Pasi ėshtė pjekur mbulohet me njė picetė pėr 10 minuta dhe serviret me kos.


  Ju bėftė mirė
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Tema tė Ngjashme

 1. Intervistė me Myftiun e Kosovės, Mr. Naim Tėrnava
  Nga Drini_i_Zi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 18:13
 2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
  Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 3. Mėsimet e nxjerra nga dhuna nė Kosovė
  Nga Albo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 15-07-2006, 13:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •