Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e laburist
    Anėtarėsuar
    20-06-2010
    Postime
    208

    Gjeneral Kenan Evren: Une nuk jam president turk, por president i Turqisė

    Presidenti i Turqisė me origjinė shqiptare gjeneral Kenan Evren nė njė intervistė tė parė me njė gazetar shqiptar, ai ndėr tjera flet pėr rolin e Turqisė gjatė luftės nė Kosovė dhe origjinėn e tij nga Presheva,Vvilajetit tė Kosovės, siq shprehet Kenan Evren. Do theksuar se intervista me ish-presidentin e Turqisė ishte botuar pėr herė parė nė revistėn e Veton Surroit nė KOHA (5 qershor 1991) tė zhvilluar nga Nefail Maliqi i cili atėbotė si student ishte gazetar i revistės nė fjalė, sot drejtues i agjencisė informative kombėtare « Presheva Jonė ». Intervista me gjeneralin Evren ishte emetuar gjerėsisht edhe nė Radio Zagreb nė gjuhėn shqipe nga Besa Ceku, redaktore.

    Nė kėtė interviste ish-presidenti Kenan Evren i cili fjalėn “arnaut” nuk e pėmend asnjėherė, gjatė bisedės son derisa fliste pėr Kosovėn dhe shqiptarėt. Ai duke folur mbi marėdhėniet mes Turqisė dhe Shqipėrisė nė kohėn e Enver Hoxhės, ky personalitet i lartė nė Turqi e permend shifra dhe pranon zyrtarisht se nė Turqq sot jetojnė dhe veprojnė miliona shqiptarė me origjinė nga Kosova, Camėria e Lugina e Preshevės…Po ashtu ish-presidenti turk flet edhe pėr sllavėt, serbi i cili gjatė bisdės shpesh i thoshte « shejtan » ose « qafirė » nė ballkan. Nė kėtė intervistė ai flet edhe pėr origjinėn e tij duke shpjeguar saktėsish prej cilit fshat nga Lugina e Preshevės vjen familja e tij i cili edhe pas 70 vitesh shqipen nuk e kishte harruar (sot ai ka 94 vjec) Nostalgjinė e tė parėve dhe gjuhės shqipe Evren e dėshmoi dhe gjatė bisedės me gazetarin shqiptarė, kur ishte mysfir para 20 vjetėsh nė rezidencėn, Pallatin e tij nė Marmarisė tė Turqisė…Atėbotė, Kenan Pasha truprujet dhe bashkėpunėtorėt e tij tė kabinetit e kishin paralajmėruar se po vjen njė “jabanxhi”, ai pasi kishte kuptuar se pėr kė ėshtė fjala, ju kishte tėrhequr vėrejtjen se ky gazetar shqiptarė nuk ėshtė “jabanxhi” por vlla i yni…Madje, gjatė kėsaj interviste me gjeneral Kenan Evren mė korrigjoi kur i thas “zoti Evren, meqė jeni president turk..”, ai mė ndėrhyri duke me kėputėr fjalėn dhe kėrkoi nga unė qė t’i them “president i Turqisė”

    ISH-PRESIDENTI TURK SHPJEGON SE SI TURQIA DHE BOTA NUK LEJOI SERBIZIMIN E KOSOVĖS

    Takimi me kryetarin e Turqisė, gjeneralin Kenan Evren, e kishim lėnė tė premeten e kaluar nė orne 10-tė nä Pallatin e tij pėr tė zhvilluar intervistė pėr gazetėn koha. Pėr gjithe mikpritejn dhe bsedėn pėr lexuesit shqiptarė atė e falamnderojmė. Por, para se tė hynim nė dhomėn tij pėr tė zhvilluar bisedėn, nja gjysmėore biseduam edhe me kėshlltarin e tij tė cilin nuk arritėm t’ ja mėsojmė emrin. Nė telefon polica kėshillatrin e lejmĖroi se po vjen njė mysafirė „jabanxhi“ pėr viZitė tek kenan Pasha – Evreni. Kėshtu me pėrcjellje tė policisė dhe truprojes, sjelljet e tė cilėve ishin tė njė niveli tė lartė, hymė brenda.

    Kur filluam tė bisedojmė nė gjuhėn frenge, i them se jam nga Kosova, me komb shqiptar. Kėshilltari ma ktheu duke qeshur e lėvizur kokėn: – Po ju zotėri gazetar nuk qenkeshit „jabanxhi“, por mysafirė nga Kosova. Njerėzit nga Kosova e Shqipėria ne nuk i konsideorjme se janė „jabanxhi“… Atherė mirė se na erdhėt vėlla i ynė nga Kosova. Nė bazė tė bujarisė dhe mikpritjes, isha intersuar se kush ishte ai keshilltar dhe ma voni kam kuptuar, ashtu edhe siq me kishte shkuar mendja, se edhe ai keshilltari i Evrenit kishte qenė me origjinė shqiptare, por ai nuk mė dha tė njofshėm, pėr shkak se ishte i rrethethuar nga turqė tjerė.

    „Ne me shqiptarėt jemi vėllezėr, shumė herė nga ka ndihmuar Shqipėria. Nuk e harrojmė kurrė vitin 1974 kur ishim nė konflikt me grekun , me rastin e Qipros, e qysh atėherė Shqipėria ashtu cfarė ishte, ajo u solidarizua dhe ishte nė gjendje gatishmėrie me forcat e veta pėr tė na ndihmuar nė kėt luftė qė kishim, pėrballė grekut. Andaj tė mirat nuk harrohen kurr dhe mu pėr ketė ne ju kemi borgj.!..“ tha fillimisht presidenti turk kena Evren nė fillim tė bisedės sonė. Me ketė atmesferė, nisi biseda me gjeneral Kenan Evrenin i cili edhe sot e kėsaj dite flet ca fjalė nė gjuhėn e tė parėve tė tij, nė gjuhėn shqipe.

    KENAN EVREN: FAMILJA IME ĖSHTĖ NGA BILAQI, JO LARG PRESHEVĖS, VILAJETIT TĖ KOSOVĖS

    Zotori president, pėr opinionin shqiptarė nė « Jugosllavi“ dhe shqiptarėt pėrgjithėsisht ju jeni i njohur si njė brurrėshteti me prejardhje shqiptare nga Presheva. Na intereson tė dijmė mė shumė se kur ėshtė shpėrngulur familja e juaj nga keto troje dhe a janė shpėrngulur edhe familje tjera nga fshati juaj nė Turqi si dhe a i ruani ende kontaktet me vendlindjen dhe tė afėrmit ?
    KENAN EVREN: Po, ėshtė e vėrtetė se jemi me prejardhje nga e Presheva e Kosovės. Babai im Hajrullahu u lind nė njė fshta afėr Preshevės qė quhet Bilac. Mėsimet e para i ka kyrer nė Preshevė e pastaj si studentė u desht qė tė largohet nga vendlindja pėr tė studiuar nė Stamboll tek axha i tij. Se nė cfarė viti ai kishte ardhur nga Presheva nė Stamboll tybe nuk mund tju them saktėsisht. E di se ne atė kohė, kur kishte ardhur babi im nė Stamboll kishte qenė njė tėrmet i fuqishėm nė Turqi,. Pas kryerjes sė medresės ai profesionin e Hoxhės nuk e kishte ushtruar, por punonte si nėnpunės nė njė firmė private. Dhe qysh nga ajo kohė, babai im nuk ishte kthyer mė nė vendlindjen e tij nė Preshevė. Nė atė kohė, gjatė luftrave ballkanike dhe luftės sė Parė Botėrore, keto toka dualėn nga duart tona dhe kėshtu babi im kishte humbur lidhjet me prindėrit e tij. Gjyshim im Hasani e di sa ka shėrbyer si myfti nė Preshevė. Kurse gjyshja ime e ka pasur emrin Haxhere. Nė Preshevė gjyshi im e ka pasur shtėpinė dhe mullirin e vetė. Atėbotė neve, familjen tonė na njihnin si shkollarė. Pėr tė parėt e mi kaq mund tė di. Sa i pėrket shpėrguljeve tjera nė atė kohė nga Kosova, dmth-nė nga Presheva nė Turqi kishte shumė, me qindra mijėra, sepse ishin tė shtyer nga regjimi i egėr i at’hershėm serbomadh.
    Mesiguri, e keni vizituar ndonjėherė „Jugosllavinė“ dhe tokat shqiptare. Nėse po z.Evren, mund tė na thuani pėrshtypjet e juaja nga ato anė ?
    KENA EVREN: Po, e kam vizituar Jugosllavinė dhe kam pėrshtypje tė mira pėr te si territor dhe njezit rrugėve mė kanė pėrshndetur dhe pritur mirė. Jam i njoftuar se Kosova me rrethinė dhe gati gjysma e Maqedonisė ėshtė e banuar kryesisht me shqiptarė etnik tė cilėn gjė e kam ditur edhe mė paarė. Dėshira ime e flaktė ka qenė qė ta vizitoj Shipėrinė dhe tė takohem me kryetarin e atėhreshėm Enver Hoxha, por ja, fatkeqėsisht nuk mu dha rasti ta kontaktoja atė burrė., sepse atėbotė ky vend ishte i izoluar dhe mu pėr ketė nuk mu dha mundėsia ta shija mė pėrsėfarmi Shqipėrinė e bukur. Dėshirė tė flakė po ashtu kam qė ta vizitojė vendlindjen e babai time nė Preshevė dhe Zoti mos ma marni shpirtin pa i pa edhe njėherė ato troje, ishalla vec nuk mė tradhton shendeti.

    KENAN EVREN: SHQIPĖRIA NA BĖRI BORGJLI QĖ T’I NDIHMOJMĖ KOSOVĖS
    Pushteti serbomadh, as sot , pas 100 vjetesh , ushtron dhunė ndaj shqiptarėve, nuk heq dorė nga dhuna ndaj nesh. Vetėm keto vitet e fundit shkaktoi shumė fatkeqėsi tjera: na mori edhe atė gjysmė autnominė politike tė Kosovės, vrau, helmoi…Ju nė Turi a dini gjė pėr gjjenocidin dhe etnocidin e rendė serbė, pėr terrorin masin dhe tė pėrditshmen dhe pėr largimin thuaj tė tėrėsishėm tė shqipatrve nga puna si dhe serbizimin e Kosovės ?

    KENA EVREN: Pėr ngjarjet tragjike dhe jendjen e mjerueshme nė Kosovė jam i njoftuar sikur pėrmes mjeteve tė informimit edhe qarqeve diplomatike dhe kam njohuri tė hollėsishme se atje ėshtė duke u zhvillar njė konflkt mes kosovės dhe Jugosllavisė, porbleme keto tė natyrės politike nacioanle dhe territoriale. Ngjarjet te cilat janė nė vlug tani nė Kosovė dhe Jugosllavi, janė problemet tė ndieshme dhe duhet tė kryhen me pasoja se mė tė vogla. Por, unė dėshiroje qė keto probleme tė zgjidhen sa mė aprė nėmnyrėn paqesore pėresm dy palėve. Kosovės dhe Jugosllavisė dhe at duke mos u dėmtuat asnjera palė. Marrveshje kjo e cila mund tė arrihet vetem mes dialogut tė popujve qė ejtojnė aty, pa mohimin apo cenimin e tė drjtave tė asnjė kombi. Sa i pėrket serbizimit tė Kosovės apo edhe tė tendecave tė serbizmit tė Jugoslalvisė, kjo mund tė ejtė vetem njė dėshirė e serbėve, ėndrra ketoi tė cilait kurrė nuk mund t’i bėhen zhgnderr, realite Serbisė. Andaj, serbizimi i Kosovės dhe Jugosllavisė ėshtė i pamundur, sepse aty jetojne me miliona shqiptarė, kroatė, sllovenė, muslimanė, turqė, maqedonas etj…Pra, pretendimet e regjimit tė Beogradit nė ketė drejtim janė tė kota dhe ato plane dhe lojėra politike mund t’i fillojė, por jam i bindur se do tė dėshtojė Sebia.
    Shumė vende evropiane dhe SHBA-tė e kanė dėnuar gjenocidin serbė nė Kosovė qė po bėhet ndaj shqiptarėve etnik, ndėrsa Turqia, sė paku deri tash sa di ende nuk e ka dėnuar ketė dhunė, ketė politikė represive. Si tė kuptohet ky qėndrim nė dukje tė parė indiferent ?

    KENAN EVREN: Sa i pėrket presonit, gjenocidit ndaj shqiptarėve nė Kosovė, kam disa tė dhėna faktike. E di se jane duke u shkelur tė drejtat kombėatre tė popullit shqiptarė nė ato vise, por nė kėtė drejtim janė nė mbikqyrje e sipėr nga SHBA-tė dhe Evropa. Unė nėse flas pėr ket, mun dtė keqkuptohet dhe mu pėr kėtė nuk dėshiroj tė them dicka konkete sepse dihet historia e Turqisė nė at rajon. Por, siq tham edhe mė lartė, terrorin, dhunėn qė po zhvillohet ne Kosove e dėnojmė.

    Nuk duket se Turqia pėr hirė tė sė kaluarės, sė paku ka obligim tė kujdeset pėr popullin shqiptarė ? Njerėzit gjatė kėtyre 400-500 vjeteve e kane pasur nė lufte dhe paqė timonin e shtetit turk dhe mund tė thueht lirisht se shqiptarėt kanė lėnė vulė tė pashlyeshme nė fuqizmin e perandorisė osmane dhe tė shtetit turk mė vonė. Sikurse e dini shqiptari nga Peja eshte autor i himnit tė Truqisė. A nuk janė keto fakte qė nuk duhet na lėnė idiferent Ankarėn zyrtare ?

    KENAN EVREN: Eshtė fakt se marėdhniet dhe rapoert mes shqiptarėve dhe turqėve is mė araė ashtu edhe tani, kanė qenė dhe janė tė mira. Sot Turqia, ka mardhėnie tė mira me tė gjitha vendet e botės e sidomos me ato ballkanike ketu bėjnė pjesė Republika e Shqipėrisė dhe tė tjera. Me kėto shtete zhvillojmė marėdhėnie tė mira e tė ndersjellta nga sferat e ndryshme ekonomike, politike e kulturore.

    Z.Evren, cfarė janė marėdhėniet ndėrmjet Jugosllavisė dhe Turqisė. Kohė mė parė nė vendin tuaj ishe pėr njė vizitė presidenti jugosllav Jovic ?

    KENAN EVREN: Ju thash edhe mė parė, marėdhniet me Jugosllavinė i kemi tė mira sikurse edhe me Shqipėrinė

    Para 113 vitesh nisi tregjedia e popullit tomė nga planet shfarosėse serbmėdha. Si poltikan dhe dioplomat, madhe edhe ushtark i njohur turk, ju mesigur keni tė dhėna pėr shpernglujet e popullit shqiptarė nė kohėn e tė ashtuquajrturės krizė Lindore, kur serbėt nėn pretekstin e shpernguljes sė njė popullsie autoktone bėnė gjenocid tė papėrshkruar ndaj shqipareve tė veriut tė at’hershėm tė Kosovės, pra tė shqiptarėve tė Sangjakut e Nishit meqėrsat u dėbuan mbi 500 fshatra shqiptare, me njė fjalė u zbraz nga shqiparėt njė territor i madh sa dy Kosova tė sotme ?


    KENAN EVREN : Njė kohė ballkani ishte njė fuqi baruti qė don tė thotė se si shkaktar e luftės sė parė botėrore ishte vet ballkani. Edhe lufta ballkanike edhe ajo e vitit 1878 kishte dalur nga vet popujt e ballkanit. Gjatė shpėthimit tė ketyre luftrave tė mėdha dhe qė krejt e natyrshe janė lėvizjet shpėrnguljet e popujve nga vendi nė njė vend tjetėr . Ta zėmė n’gojė me rastin e shpėrthimit tė luftės ė irak, njė shumciė e njerezve tė ketij vendi filluan tė largohen nga Iraku dhe ata u nisėn duke ikur nė shumė drejtime e sidomos ata u vendosėn nė Turqi dhe Iran. Mu pėr kėto levizje tė padėshirueshme tė popujve me dhunė apo edhe pėr t’ju shmangur represioneve e regjimeve dhe luftrave. Luftrat duhet pėrfunduar njėherė epėrgjithmonė, sespe ato nuk sjanė shkaktar tė dėshirave tė popujve , por me dėsirėne disa personave. Pra, luftrat nuk i zgjidhin problemet, porse ato po i thelljnė dhe mė shumė, ku poujt poa rmqsohen edhe mė tepėr. Dhe kėshtu gjithnjė po lindin konflikte tė reja. Bie fjala cili ishte rezultati i luftės sė dytė botėrore ? A po cfare problemi zgjodhi ajo, kur shembull konkret kemi shqiptarėt i la nė dy-tre shtete ?! Dmth ajo luftė nuk kishte zdheur asgjė, pėrnkundrazi shkaktoi lufta qė shpėrthyen me vonė, tė cilat pakenqasi dikur edhe plasėn nė ballkan, sikur edhe nė Jugosllavi. Sot Turqinė lirisht mund ta quajmė si djep apo strehim i shumė popujve qė ishn n’zrė nga regjimet e tyre dhe ata ishin dėbuar nga vendi i tyre qofte me dhunė apo me politike tė imponuar dhe kėshtu ata u gjendėn nė Turqisė pėr tė shpėtur kokėn dhe Turqi pėrballė kėtij tmerri e gjenocidi nuk mundi tė mbyllte as sytė e sa dyert pėr keta njerėz qė kėkronin shpėtim. Spanja nė vitn 1942 hebrejt i dėboi jashta vednit tė vet, tė cilet ne ata i kishim mpranuarpa hemndej ne vendin tone, nė Turqi..Nė vitin e ardhshėm hebrejt (dmth 1992, shen i redaks.) kremtojne 500 vjetorin e ardhsej nė Turqi. Pastaj gjatė luftes sė Dytė Botėrore nga regjimi nazist i Gjermanisė, shumė inetelektual, profesor e sheknctar ikėn nga vendi i tyre dhe u strehuan po ashtu nė Turqi. Vec ketyre nga vendet evropiane, aziatike dhe arabe u bėnė shumė shpėrngulje dhe ate tė gjithė nė drejtim tė Turqisė tė cilet edhe vendi yne i mirepriti. Atyre viteve edhe shumė shqiptarė e muslimanė nga rajonet e ndryshme tė „Jugosllavisė“, e Camėrisė u srehuan nė Turqi. Pėrkundėr qėllimit tė mirė qė tregoi Turqia tregi ndaj kėtyre kolonave tė refugjatėve nga ana e Evropės perendimore kjo e nuk shikohet nė sy tė mirė.
    NĖ TURQI SOT JETOJNĖ MĖ SHUMĖ SE PESĖ MILIONĖ SHQIPTARĖ

    Njohesit e problematikės sė shpėrguljeve tė shqiptarėve nė Turqi, thonė se ketu nė vedin tuaj gjendet njė njumėr i madh, madje edhe me miliona persona me origjinė shqiptare tė ardhur kryesisht nga Kosova, Camėria e Lugina e Preshevės… Mund tė na konfirmoi ketė dhe posedoni ndonje shifėr zyrtare z.Evren ?
    KENAN EVREN: Nė vtin 1928 Turqia kishte gjithsejt 13 milion banroė, prej tė cilėve mbi njė milion shqiptarė..Ndėrsa sot Turqia kam mbi 60 milionė banorė dhe nėse e njihni mirė matemtikėn zoti gazetar, rezultatin mund ta nxirni, ndoshta jo aktėsisht por aty-pari diku… edhe pėr numrin e shqiptarėve nė Turqi.. (qeshet Qenan Evreni.shen.redaks.)

    Pėrkundėr dhunės, shqiptarėt nė Jugosllavi, mbi tre mlion e kanė shpallur Republikėn e Kosovės dhe me kembėngulje po shkohet drejt realizimit tė saj nė praktikė. Pas ketij hapi historik tė shqiptarėve do tė isnistohet nė cdo menyrė pėr ta zhvleftėsuar kontratėn jugosllave-turke nė mėnyrė qė njėherė e pėrgjithmonė t’i kthehet dinjiteti i popullit shqiptarė. Ju z. Evren si e komentoni kėtė konventė tė kobshme ?

    KENAN EVREN: Pėr gjitha kėto jam i njoftuar mirė. Sa i pėrket asaj konventes qė e thatė mes Jugosllavisė dhe Turqisė, ketė ne nuk mund ta ndryshojme e as ta zhvlerėsojmė, nėse kėtė nuk e kerkojnė vetė shqiptarėt. Para dy vitesh (1989, shen.redaks.) qeveria bullgare ndaj dy milionė turqėve qė jetonin nė Bullgari ushtroi njė presion tė paparė ndaj tyre dhe keshtu nisėn shpėrnguljet masive tė tyre nė drejtim tė vedit tonė. Por, tani shtrohet pyetja, si pėrfundoi kjo ? Qeveria e Todor Zhivkovit u rrezuamu pėr atė politikė e cila ishte resprsive ndaj njė populli, kur turqit ishin viktimė e kesaj politike diskriminuese meqė gjitha shtetet e botės e kishin dėnuar njėzėrit ketė lloj gjenocidi nga regjimi bullgar. Ku erdhi deri tek izolimi i Bullgarisė dhe keshtu Zhivkov e pagoi atė dhe ra nga skena politike. Dhe besoj se gjithe ata liderė e burrshtetas, diktator nė Ballkan qė ushtrojnė tė njejtėn politikė shtpyėse sikur ky Zhivkovi, padyshim se do tė bien, nėse jo sot, sigurisht nesėr po.


    Dhe pėr fund z.Gjneral, si e shifni ju zgjidhjene cėshtjes shqiptare nė Kosovė ? gjegjėsisht asaj nė Jugosllavi ?
    KENAN EVREN: Problemi i Jugosllavisė mund tė tė zgjidhet vetėm nėmėnyrė demokratike dhe asesi me dhunė, me politikė diskriminuese apo cenimin e tė drejtve njerėzore e kombėtare tė pujve nė jugosllavi. Prandaj, intevenimi i Turqisė sėrish nė ballkan do tė keqkuptoheshin, sepse problemet e Jugosllavisė, sikur ai mes Kosovės dhe Serbisė, janė tė ndieshme dhe mė shumės e sa shkelej e tė drejtave tė njeriut, probleme politike dhe teritoriale. Dhe mu pė rektė do tė dėshiroja qė nė ket vend tė mbretėroj gjakoftohėsia dhe mirėkuptimi sepse dhuna dhe represoni i tepruar mund tė shpėthen ndonjė luftė nė rajon. Zgjedhja fatlume e problemit tė Kosovė, padashim do tė na gėzonte edhe neve.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga laburist : 10-01-2012 mė 10:53 Arsyeja: shenja
    Abuzimi me nacionalizmin fals, eshte streha e fundit e te gjithe BATAKCINJVE

  2. #2
    Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
    Anėtarėsuar
    11-01-2012
    Postime
    512
    Jo vetem ky por shumica e personaliteteve me te shquara Ushtarake Politike dhe te Biznesit te Turqis jane me prejardhje nga Kosova dhe vilajeti i Kosoves ndersa Greqia ase qe Guxone te ngre Bishtin perballe Turqis apo Kosovarve te cilet Kontrollojne Turqin dhe Indirekt ja ulin bishtin Greqis

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •