Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1

    Faqja e Forumit nuk po tregon saktë numrin e leximeve të temave

    Numri i leximeve tregon kualitetin e temës


    Këto 3-4 ditët e fundit kam vërejtur se te temat e postuara numërimi i postimeve në temë dhe leximi i tyre nuk përkon me realitetin. Kështu ta zëmë nëse një temë do të ketë 3 postime, numri i leximeve do të jetë 4, d.m.th. një më shumë.

    Në shikim të parë duket si asgjë, por kjo statistikë është e domosdoshme, sepse të sinjalizon se cilat tema ”po shiten” më shumë, d.m.th. tregon shijen e lexuesit. Unë them se kualiteti i temës nuk varet nga numri i postimeve, por nga numri i leximeve. Ta zëmë nuk quhet e suksesshme një temë nga përshëndetjet apo nga lojëra të ndryshme, ku numri i postimeve me numrin e leximeve është gati i barabartë, ta zëmë 875 postime dhe 3650 lexime, po i bie dikund 4 lexime për postim.

    Temë që zgjon interesim te lexuesi, apo thënë ndryshe temë e suksesshme quhet ajo që ka numrin e leximeve në krahasim me postimet mbi 10, e sidomos 20 e përpjetë!


    Ja ta zëmë, tema Aforizmat e Agim Metbalës, ka 504 postime dhe 21,508 lexime. I bie rreth 43 lexime për postim. Konsideroj se është temë shumë e sukseshme e që ka zgjuar interesim te lexuesit.


    Vallë të jetë ky një difekt në faqe?
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 02-01-2012 më 06:50
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anëtarësuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtë (Oeneum), aty ku ajri i freskët më bën të ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968
    Dakord me këtë që keni shkruar, i nderuar projekti21_dk. Kjo çështje është ngritur në mesin e stafit dhe administratori është njoftuar me kohë. Shpresojmë të rregullohet sa më shpejtë!

    Përshëndetje!

    Dar_di
    (Safi i Forumit)
    "Fet` e besëtë t`i kemi, po të ndarë të mos jemi." Naim Frashëri

  3. #3
    Citim Postuar më parë nga Dar_di Lexo Postimin
    Dakord me këtë që keni shkruar, i nderuar projekti21_dk. Kjo çështje është ngritur në mesin e stafit dhe administratori është njoftuar me kohë. Shpresojmë të rregullohet sa më shpejtë!

    Përshëndetje!

    Dar_di
    (Safi i Forumit)
    Të faleminderit Dar_di.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  4. #4
    Lab 100% Maska e Station
    Anëtarësuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    6,624
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    Numri i leximeve tregon kualitetin e temës


    Këto 3-4 ditët e fundit kam vërejtur se te temat e postuara numërimi i postimeve në temë dhe leximi i tyre nuk përkon me realitetin. Kështu ta zëmë nëse një temë do të ketë 3 postime, numri i leximeve do të jetë 4, d.m.th. një më shumë.
    Përshëndetje Projekti.

    Kjo që ju thoni nuk ka 3-4 ditë por u bë një kohë e gjatë tashmë.

  5. #5
    Citim Postuar më parë nga Station Lexo Postimin
    Përshëndetje Projekti.

    Kjo që ju thoni nuk ka 3-4 ditë por u bë një kohë e gjatë tashmë.
    Përshëndetje Station. Faqja faktikish ka kohë që ka pengesa, por më përpara kanë qënë të një natyre tjetër, ndësa kjo e numërimit të leximeve është qe 3-4 ditë, apo ndoshta unë e kam parë me vonesë. ( prapë po them se nuk ka qenë më përpara, pasi unë vërtet e shikoj lexueshmërinë e një teme, dhe ky difekti tash që ka dalë po më pengon)
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  6. #6
    Teorikisht nr i leximeve tregon se sa here tema eshte lexuar, dmth, shume anetar thjesht hyne e lexojne por nuk postojne asnje koment. Ndaj, nuk kuptoj pse eshte problem qe nr i leximeve eshte me i madh se ai i postimeve... keshtu duhet te jete!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  7. #7
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    Teorikisht nr i leximeve tregon se sa here tema eshte lexuar, dmth, shume anetar thjesht hyne e lexojne por nuk postojne asnje koment. Ndaj, nuk kuptoj pse eshte problem qe nr i leximeve eshte me i madh se ai i postimeve... keshtu duhet te jete!
    Përshëndetje kleadon,
    pikërisht edhe hapja e temës ka këtë qëllim që të dihet sa po lexohet një temë, sepse numri i leximeve tregon cilësinë e temës.

    ta zëmë ka temë që kur postohet arrin deri në 30 klikime ( lexime ) dhe me aq përfundon cilësia e saj, por ka tema që edhe kur mbyllen rritet numri i klikimeve - leximeve, sepse cilësia i tërheq lexuesit për ta lexuar edhe si të mbyllur.

    nëse ju nxjerr punë kjo për ta korrigjuar këtë difekt, mund edhe ta lini kështu.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anëtarësuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    Pse dhe ktu u mbushkan kutite .lol
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

  9. #9
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    pikërisht edhe hapja e temës ka këtë qëllim që të dihet sa po lexohet një temë, sepse numri i leximeve tregon cilësinë e temës.
    Cilesia e nje teme varet nga postimet dhe cilesin e postimeve , nuk ka te beje shume sesa veta e kane klick-uar.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  10. #10
    Lab 100% Maska e Station
    Anëtarësuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    6,624
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    Cilesia e nje teme varet nga postimet dhe cilesin e postimeve , nuk ka te beje shume sesa veta e kane klick-uar.
    Dhe kush e vërtetonë cilësinë?? Brari??

  11. #11
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga Station Lexo Postimin
    Dhe kush e vërtetonë cilësinë?? Brari??
    C'fare lidhje ka me Brain o station , pash zotin.
    Amon mos filloni me politik sa na moret mend :-)

    Prap e them , cilesia e nje teme nuk ka te bej shume me numrin e antareve qe e klickojne . Ndonjeher e sheh per kuriozitet jo se te duket cilesor lol
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anëtarësuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    Cilesia e nje teme varet nga postimet dhe cilesin e postimeve , nuk ka te beje shume sesa veta e kane klick-uar.
    As une se mora vesh kte hapjen e temes.

    Ka tema qe kane 40 postime dhe 1000 lexime. Ka dhe tema qe kane 20 postime 60 lexime . Varet titulli me shume ,psh nqf se flitet per erosin ,per puthje ose perqafime anetaresh leximet kalojne cdo parashikim .lol
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

  13. #13
    Lab 100% Maska e Station
    Anëtarësuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    6,624
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    C'fare lidhje ka me Brain o station , pash zotin.
    Amon mos filloni me politik sa na moret mend :-)

    Prap e them , cilesia e nje teme nuk ka te bej shume me numrin e antareve qe e klickojne . Ndonjeher e sheh per kuriozitet jo se te duket cilesor lol
    Emrin Brari nuk ta vura për të treguar politikën porse për mua është etaloni i "pykës". (nuk e di a më kupton tani)
    Cilësia dhe vlerësimi "cilësore" është subjektiv dhe një tregues (jo domosdoshmërisht) ngelet klikimi në temë.

  14. #14
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga Endri_ Lexo Postimin
    As une se mora vesh kte hapjen e temes.

    Ka tema qe kane 40 postime dhe 1000 lexime. Ka dhe tema qe kane 20 postime 60 lexime . Varet titulli me shume ,psh nqf se flitet per erosin ,per puthje ose perqafime anetaresh leximet kalojne cdo parashikim .lol

    Ose dy , tre kater ect ect antare duke share me c'fare t'iu vije per mbar dhe tema behet hit lol

    Fundi fundit c'fare kane vipat qe dalin ne tv me shume
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  15. #15
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga Station Lexo Postimin
    Emrin Brari nuk ta vura për të treguar politikën porse për mua është etaloni i "pykës". (nuk e di a më kupton tani)
    Cilësia dhe vlerësimi "cilësore" është subjektiv dhe një tregues (jo domosdoshmërisht) ngelet klikimi në temë.
    Station te mora vesh ku doje me dale :-)
    Ndoshta i shohim gjerat ne nje kendveshtrim te ndryshem, cilesore per mua ngel nje teme qe e lexoje me shume kenaqesi , pavarsisht numrit te shikuesve.
    Postime antaresh, tema te hapura qe i lexon dhe i rilexon me kenaqesi .


    Prandaj ne cdo teme eshte opsioni i vlersimit ( yjet) !
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anëtarësuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711
    haaaaaa

    forum i korruptuar dhe kur behet ankete del rzultati tralaaa zura nje gale,,,,

    korrupsion dhe ketu

  17. #17
    Lab 100% Maska e Station
    Anëtarësuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    6,624
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    Station te mora vesh ku doje me dale :-)
    Ndoshta i shohim gjerat ne nje kendveshtrim te ndryshem, cilesore per mua ngel nje teme qe e lexoje me shume kenaqesi , pavarsisht numrit te shikuesve.
    Postime antaresh, tema te hapura qe i lexon dhe i rilexon me kenaqesi .


    Prandaj ne cdo teme eshte opsioni i vlersimit ( yjet) !
    Dakort Iza por një gjë që më pëlqen mua një tjetri i duket e shpifur dhe anasjelltas.
    Prandaj të thash që Nr. i klikimeve është një tregues më i mirë duam apo nuk duam.

  18. #18
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    sa e trashni o burr dheut, eshte mese e drejte qe as postime dhe as klikimet nuk e vleresojne nje teme duhet gjetur nje metode me e sakte ose me mire qe i perafrohet me te saktes, sepse mund te postoj sa te dua une ose mund te klikoj sa te dua prap mmmm smerret vesh gjo, sepse une lexoj here pas here gjera te ndryshme here per nevoja here per kuriozitet dhe ne pergjithesi atje ku lexoj me pelqejne edhe atje ku postoj prap me pelqejne por kjo zdo te thote te gjesh cilesine e nje teme , pra duhet gjet nje menyre me e drejte per interes te anetaresise jo per gje.


    ps: une per vete as i shikoj fare kto gjera por u bera kurioz dhe hajd thashe po e lexoj dhe masanaj dhashe dhe nje mendim ...
    Ndryshuar për herë të fundit nga ELDORADO : 02-01-2012 më 16:03 Arsyeja: per i germe
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  19. #19
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17
    Sa here qe ti klikon mbi nje teme, ajo numerohet si lexim, pra rritet numri i leximeve me nje. Numri i leximeve dhe numri i posimeve jane te ndryshme, dhe nuk korrespondojne.

    Persa i perket anes teknike, numrat e leximeve nuk rifreskohen ne faqe automatikisht, sa klikon ti mbi temen ne fjale, por ruhen e rifreskohen me vonese. Mund te rifreskohen pas disa minutash qe ti ke klikuar. Keshtu qe nuk mund te presesh qe sa klikon te ndryshoje numri i leximeve.

    Cilesia e nje teme eshte dicka subjektive, ku secili vlereson ate qe lexon ne menyren e vete.

    Albo

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •