Close
Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 129
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime

  Bagti dhe bujqsi

  Mendova ta hap ketu kete teme pasi eshte pjese e ekonomise dhe zhvillimit. Qeveria psh ka akorduar fonde te posacme per ata qe duan te mbjellin. Kushdo ka nje bahce ne shtepin e tije dhe deshiron te mbjelle nje peme apo ndonje perime, por shumica nuk dine. Ndersa te tjere duan te zhvillojne biznes duke mbjellur ullinje apo rrush, pasi dhe fondi qe akordon qeveria eshte pikerisht per keto dy lloje pemesh dhe eshte falas.

  Gjithashtu edhe bagetia eshte pjese e pothuajse cdo familje periferike. Dikush ka lope, dele, dhi, derra, dhe dikush eshte i apasionuar ne mbajtjen e lepujve dhe tifozllikun e pulave. Shumkush e ka baze kryesore per te mbajtur familjen me aq sa mund te perfitoje ne shitjen e qumeshtit apo rritjen dhe shitjen e vicave etj. Por edhe vezet e pulave jo me pak jan fitimprurese, pasi cmimi i nje kokerr veze shtepie ka vajtur 40 lek te reja kundrejt nje veze te pularise e cila shitet me 15 lek te reja


  Le te sherbeje kjo teme per pyetje-pergjigje dhe sygjerime mbi kete sektor te rendesishem ekonomik por edhe i kenaqshem per cdo familje qe ka peme ne oborrin e shtepise apo bageti dhe shpende.
  Ndryshuar pr her t fundit nga EuroStar1 : 31-12-2011 m 13:19

 2. #2
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  po i bo konkurenc gjyshit?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  kjo teme duhej..

  kemi shum cte diskutojme..

  na duhen ketu ca agranome e veterinere.. po dhe forumist me gjysher bujko-bejler..

  un do bej shum pyetje..

  thx euro..

 4. #4
  E dua letrsin Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Antarsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime n 118 postime
  me thene te drejten, kujtova se behej fjale per "Bageti e Bujqesi" e Naimit. pffffff...
  What goes around---comes around

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
  me thene te drejten, kujtova se behej fjale per "Bageti e Bujqesi" e Naimit. pffffff...
  Qe kur Naimi ne temat e biznesit ?

  Mund ta kurseje komentin pasi e more vesh qe nuk behet fjale per te, megjithate shpresoj qe Darius ti heqe postimet jasht teme

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,985
  Faleminderit
  23
  33 falenderime n 26 postime
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Qe kur Naimi ne temat e biznesit ?

  Mund ta kurseje komentin pasi e more vesh qe nuk behet fjale per te, megjithate shpresoj qe Darius ti heqe postimet jasht teme
  T prgzoj pr temn EuroStar1.
  Mendoj se ktu kontribut t vecant do t jepte, miku yn salihaj.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  M plqen kjo tem dhe m duket e vlefshme!

  Kjo mund t'u shrbej atyre q kan kafsh apo shpend shtpiake e q duan t'i mirmbajn, t'i mbarshtojn, t rrisin prodhimin prej tyre etj.

  Forumi i ekonomis dhe biznesit nuk ka pse t jet i mbushur vetm me shkrime t fryra t "doktor-mastorve", q na sjellin e recitojn citate pseudo-librash q ata as vet nuk i kuptojn.

  Kjo tem u shrben vrtet antarve.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  hapa nje tem nje dizaj qe do trajtonte.. ambjentimin e qytetarit qe shkon te jetoj ne fshat..
  kerkohej ekspertiz nga mjeket e semundjeve ngjitse.. por dhe nga veterinere.. meqe qytetari ne fshat perballet me gjera qe nuk i di e nuk i sheh..

  mirpo ma fshine ate teme.. e asqe sqaruan arsyet..
  shpresoj qe kte tem te mos e cysin kur thon elbasanollinjte..

  pra le te fillojme..

  si ja bejn katundaret me pleshtat morrat tartabiqet rriqnet etj etj..`?

  cfar rreziku ka qe semundje te kafshes apo parazit te kafshes te rrezikojn njeriun.. ?

  cfar rreziqesh vijn nga uji i pusit apo i burimneve tjera natyrale..?

  si luftohet lageshtia e tokes qe te mos nderhyj ne shtrepin e katundit..?

  si ndertohet nje wc ne fshat?

  a kan rrezik per femijet mbajtja e pulave apo deleve pran shtepise?

  kush din bujrum..

  katundar ketu kena boll.. edhe se tash kan ba villa neper qytete..

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  a kan rrezik per femijet mbajtja e pulave apo deleve pran shtepise?

  .
  Vetem per kete mund te pergjigjem sipas keshillave qe mjeku me ka dhene per femijet Brari. Qe nese mban kafshe shtepiake dhe femijen e ke alergjik duhet patjeter ti besh testin e alergjie qofte per kafshe por edhe per pemet.

  Une kam peme por kisha edhe nje qen pastor dhe u detyrova ta largoj qenin pasi djali im kishte alergji nga kafshet dhe doktori me keshilloi ta largoja qenin, ndersa eshte normalizuar me rritjen e djalit alergjia ndaj pemeve dhe per fat nuk i preva edhe pemet.

  Per Wc duhet te flasi ndonje hidraulik dhe jo katundar

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  flmn euro..

  ne rastin e wc eshte llafi per wc katundi..

  pra pa lidhje me rrjetin e kanalizimeve..
  ku i ke ti kte shpi e kto pem e qen?
  ne shqipri a jashte?
  dirti xhab e shihni ne diskaver me majkun?

  ai nje dizaj vate te nji katunar amerike..fermer..
  fermeri duar arte.
  kish bere shtepi me bajga balte e kashte..
  po sa te bukur.. nje mrekulli.

  dhe un do ta bej nje te tille sapo te blej nje cop truall diku ne shqiperi..

  mirpo dua te di teknologjine.. dhe me intereson kullimi i tokes..

  katunaret i din kto gjera..

  shoh se katundaro-ceceno banditet tane.. u a kan kire karabelane kodrinave me vreshta e ullishte per te ndertuar vilat e tyre mbi troje te plackitura e mbi te gjitha mbi troje ku tjer kan derdhur djers me dekada ti cpillezojne e c'shkurrezojne per ti bere ullisht e pemishte e hardhishte te begata..
  nje krim i tmerrshem..

  .
  ''

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Ne shijak o Brari, ketej nuk kam bahce as kafshe

  Per WC-ne pa tubacione te urbanizuara:

  Behet nje pus i thelle sa te duash dhe me shtrirje tubi ne nje distanc me pendenc nga banjo ben derdhjen e politikaneve. Nje here pas nje kohe ( varet nga thellesia e depozites qe ke bere) do therrasesh Autobotin per te pastrua pusin.

  Zakonisht depozitat behen mbi 3 tuba 90 cm x 100 cm dhe duhet te jene larg shtepise dhe ne pendence me te per te realizuar rreshqitjen.

  P.S

  Nese atje nuk hyn autoboti se nuk ka rruge makine, nuk e kam iden se cfar te besh, sepse keto qe te shkruajta me lart i kam pare tek nje miku im dhe ai therriste cdo 2 vjet autobotin, se une banoj ne qender dhe jam ok me tubacionet
  Ndryshuar pr her t fundit nga EuroStar1 : 02-01-2012 m 08:46

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  pse mo shijaks je ti.. o shijaksburgas..

  hmm..
  qenke bos..

  se shijaku eshte vend bosash..

  isha te rifat sula sekseri.. i ndjeri .. para ca kohesh me pyt pun trojesh e shpijash..
  nxito me tha se po vijn gerdecaret me ble se kan mor pare te madhe nga sala.. e jan versul shijako xhafzotes tha..

  kur shkova un.. ishin rrit cmimet..

  nejse..

  vazhdojm temen ma von..

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,000
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Me keqardhje t thell...

  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  hapa nje tem nje dizaj qe do trajtonte.. ambjentimin e qytetarit qe shkon te jetoj ne fshat..
  kerkohej ekspertiz nga mjeket e semundjeve ngjitse.. por dhe nga veterinere.. meqe qytetari ne fshat perballet me gjera qe nuk i di e nuk i sheh..

  mirpo ma fshine ate teme.. e asqe sqaruan arsyet..
  shpresoj qe kte tem te mos e cysin kur thon elbasanollinjte..

  pra le te fillojme..

  si ja bejn katundaret me pleshtat morrat tartabiqet rriqnet etj etj..`?

  cfar rreziku ka qe semundje te kafshes apo parazit te kafshes te rrezikojn njeriun.. ?

  cfar rreziqesh vijn nga uji i pusit apo i burimneve tjera natyrale..?

  si luftohet lageshtia e tokes qe te mos nderhyj ne shtrepin e katundit..?

  si ndertohet nje wc ne fshat?

  a kan rrezik per femijet mbajtja e pulave apo deleve pran shtepise?

  kush din bujrum..

  katundar ketu kena boll.. edhe se tash kan ba villa neper qytete..

  Po sa i nxora punimet e mia njzetvjeare pr t filluar me begatimin e titullit t madh Bagti Bujqsi n faqen e nnforumit shikova nj dry, pr mua ishte nj dry i madh nj dry i zemrs sim. Dyzet vite me shkoi jeta npr dry. Kur kam shkruar punimet e mia nga veprat praktike, me than: ja vetm ky po don me dit!!! Shkrova citate nga veprat e t tjerve! U prgjigjen: Mendon se vetm ky po lexoja dhe po shkruan edhe pse gjithmon veprn e tjetrit e kam cituar edhe autorin. N esenc t tillt qe un i kam njohur, t gjith e kan prfunduar universitetin vet pr ta marr diplomn pr tu punsuar nj vende m t avancuar te puns edhe pik.
  Fillova t shkruaj pr dardhn qe vet e kultivova shtat vite, n vitin e pest msova se si duhet kultivuar n mnyr t prkryer. Kot kan qen ligjratat dhe msimet n universitet pa i aplikuar ato n praktik. N vijim kam qen i gatshm t prgjigjem pr t gjitha ato qe i ke shkruar Brari, sepse kam qen fshatar, kam kaluar ne qytet, kam pron timen, kam prvoj dyzetvjeare vetm n prodhim bujqsor (blegtori lavrtari) etj, etj.
  Sa pr ilustrim: Ja ky rriqr sht nxjerr pikrisht nga kmba ime, un vet e kam nxjerr. Kur e kam fotografuar me kamer digjitale dhe kam vrejt se sht komplet dhe i gjall ather mu ka qetsuar zemra se nuk do t rrezikohem nga ky insekt makabr, nga i cila ka pasur edhe viktima ne rajonin ton.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  mirseerdhe ne temen ton i nderuar Saliaj..

  ju me eksperiencen tuaj do na hapni syte ne qytetareve brekgrisur si puna ime..

  nje pyetje per ju te kosoves e te shqiperise..

  ne se nje katundar ka psh disa hektar tok te veten.. a i paguan shtetit ndonji takse?

  ne se nje katundar nuk e punon token e vet.. a gjobitet nga shteti?

 15. #15
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,082
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  mirseerdhe ne temen ton i nderuar Saliaj..

  ju me eksperiencen tuaj do na hapni syte ne qytetareve brekgrisur si puna ime..

  nje pyetje per ju te kosoves e te shqiperise..

  ne se nje katundar ka psh disa hektar tok te veten.. a i paguan shtetit ndonji takse?

  ne se nje katundar nuk e punon token e vet.. a gjobitet nga shteti?
  Paguan 0 lek a euro!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  je i sigurt Dydrins?

  ather po shikoj te blej gjekundi ndonji 2-3 dynym toke..

  kishte ndryshim midis "toke ar" dhe truall..

  truall u quajka kur ne at tok mund te ndertohet.
  tok are qenka vetem per bujqesi.

  sa mund te vej ne shqiperi me euro ta themi.. qe ne se ke truallin tend ne katund te ndertosh mbi te nje shpi elbasanllije te thjeshte.. ?

  Dydrins mir bere qe hyre ketu sepse ti i kupton kto gjera mire.

  a me mir me tarac a me cati kjo elbasanllija?

  Salihaj !

  Rriqni sa i rrezikshem eshte per njerzit e kafshet?
  A mundet te luftohet me sperkatje te bahces Rriqni?

  Pse me i degjuar eshte riqni ne kosov se ne Shqiperi?

  ne shqipri nuk para e diskutojn rrezikun e riqnave.

  apo mos ka tjeter emer ne shqiperi.?

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,000
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Fort i respektuar Brari

  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  mirseerdhe ne temen ton i nderuar Saliaj..

  ju me eksperiencen tuaj do na hapni syte ne qytetareve brekgrisur si puna ime..

  nje pyetje per ju te kosoves e te shqiperise..

  ne se nje katundar ka psh disa hektar tok te veten.. a i paguan shtetit ndonji takse?

  ne se nje katundar nuk e punon token e vet.. a gjobitet nga shteti?
  Ju falnderim pr ofertn e Juaj. Politik agrare as qe ka pasur e as qe ka. Nse sht dikush kureshtar pr kt politik, kam t shkruara rreth dyzet faqe qe nga fillimi i konstituivit t ksaj politike, ndrsa vetm dy faqe jan mendimet e mia pr zhvillimin e bujqsis n Kosov. Prkundr ai qe udhhiqte tubimin pr t shpaluar programin e vet pr zhvillimin e bujqsis ishte ekonomist. Po i njjti ka magjistruar pikrisht nga shnimet e materialeve qe un ja kam prgatitur. Po i njjti at dit me thirri n nj knd t holit t hotelit dhe filloi n nj mnyr t me krenohet!!!
  Un nuk jam vetm ekspert i Kosovs, por e njoh fort mir edhe politikn e zhvillimit t bujqsis edhe n Shqipri. Kur them kt duhet pasur parasysh se kam pasur axhn n Tiran i cili ka vdekur para ca viteve, por ka djemt e vet nj ik m t moshuar se un. Vllain n Shn Vlash i cili vdiq vjet, me katr una, njri ka vdekur katr muaj para babait t vet.
  Kshtu qe sa i takon politiks dhe metodave se si zhvillohet bujqsia n dy vendet i njoh fort mir. Ende nuk ka politik t saktsuar. Andaj, thon: ujku don mjegull. N kt mjegull prfitonin edhe bujqit edhe pushtetart (ata qe jan m t fort nga te dyja palt), por humb shteti.
  Si duket ngel t hapi faqen time pr t shkruar pr bujqsi me nj motiv: Forumi don materie, ndrsa at e sjell forumisti! Besoi se edhe moderatort pajtohen me kt thnie timen.
  N syrin tim njeriu sht njri! Pa kurrfar dallimi. Njeriun vepra e stolis!

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2011
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Propozim EUROSTARIT1


  Kur vendose t propozosh kt tem -Bagti e Bujqsi -n ka u bazove dhe 't shtyri t japish at titull?!Kujtoj se shumica nuk e din pr ka ka qllimin,e ca bile kujtojn se ka t bj me librin e Naim Frashrit.Nse ke menduar t japish nj ndihmes,shfrytzimit masiv t ngastrave t shumta andej kndej trojeve shqiptare,pse nuk ia vure titullin:SI TA ZGJEROJM DHE PERFEKSIONOJM KULTURAT BUJQSORE.Pra ktu do t mund t prfshiheshin gjith degt e bujqsis:blegtoria,lavrtaria,pemtaria,perimtaria ,bletaria,peshkataria etj.etj.
  udi m vie, q disa e lvduan temn e nuk i than apo s'i vrejtn kto mangsi.Nuk duhet t lvdosh di,kur s'sht e qlluar,apo jo?Prshndetje.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,000
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Skepticizm...

  Citim Postuar m par nga irfancana Lexo Postimin
  Propozim EUROSTARIT1


  Kur vendose t propozosh kt tem -Bagti e Bujqsi -n ka u bazove dhe 't shtyri t japish at titull?!Kujtoj se shumica nuk e din pr ka ka qllimin,e ca bile kujtojn se ka t bj me librin e Naim Frashrit.Nse ke menduar t japish nj ndihmes,shfrytzimit masiv t ngastrave t shumta andej kndej trojeve shqiptare,pse nuk ia vure titullin:SI TA ZGJEROJM DHE PERFEKSIONOJM KULTURAT BUJQSORE.Pra ktu do t mund t prfshiheshin gjith degt e bujqsis:blegtoria,lavrtaria,pemtaria,perimtaria ,bletaria,peshkataria etj.etj.
  udi m vie, q disa e lvduan temn e nuk i than apo s'i vrejtn kto mangsi.Nuk duhet t lvdosh di,kur s'sht e qlluar,apo jo?Prshndetje.
  Me vjen mir, vrejtjen qe desha ta shkruaj un at e shkruat Ju i nderuar irfancana. Edhe pse Bagti Bujqsi nuk ishte ajo qe t gjith ekspertt dhe mjeshtrit n kt lmi ( bujqit)e bujqsis t postojn material profesional n temn e cekur. Kur tham kt mbshtetm n fjalt adekuate: bagti bujqsi Kur bujqsia prfshin: bagtin, lavrtarin, pemtarin ( pem kontinentale dhe ato mesdhetare frutat bregdetar, frutat arror qe shum prmenden n Shqipri), vreshtarin, perimekulturn, hortikulturn etj si dhe blegtori, shpendari, bletari, peshkatari, me nj fjal do gj qe kultivohet pr t mirn dhe ushqimin e njeriut.
  Un kur u futa me postimet e mia n Bagti e Bujqsi nj ik isha skeptik; a t lshohem n profesionalizm, apo t bhem m romantik duke shkruar pr bujqsi si vazhdim i nostalgjis s t madhit Naim Frashri.
  I nderuar irfancana shum mir e keni vrejtur kt skepticizm t forumistve, besoi edhe vet moderatorve.
  Me tutje pr t shkruar SI TA ZGJEROJM DHE perfeksionojm KULTURAT BUJQSORE sipas meje edhe kjo tem sht nj ndr temat qe nuk jan t prcaktuar. Kur them kt, bazohem se: SI T ZGJEROJM˔ pr mua sht politik shtetrore, t cilt duhet t mendojn edhe pr nj politik t mirfillt agrare. Fatkeqsisht n trojet shqiptare nuk ka nj shoqat, apo institut qe tubon agronomt dhe ekspertt e ksaj lamie. Un jam thell i bindur se ka mundsi, forc the dituri pr tu zgjedh ky problem. Edhe pse ne dikur kemi kritikuar se agronomet ishin ministr t arsimit, ndrsa msuesit ishin ministr t bujqsis ky avaz sht duke vazhduar, duke shfrytzuar neglizhencn ndoshta edhe mos njohjen e mirfillt profesionale nga vet agronomet.
  T hapet tema: PERFEKSIONIMI I KULTURAVE BUJQESORE ME BLEGTORI, SHPENDTARI DHE BLETARI, po pse jo edhe me PESHKATARI Nj tem e ktij tipi kishte drejtuar ekspertt e ktyre lamive qe t postojn punimet dhe provoja e veta, qe kishte me pasur nj vler t madhe dhe kontribut t madh pr njerzimin.

 20. #20
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime
  Pershendetje, si mund ti ruaj frutet e pemeve dardh molle kumbull pjeshke dmth pa i sterpike me herbicide a ka ndonje medikament popullor dmth sa ma bio te jet pema jo me kimikale.


  Nese di ndokush boll mire do bente te me tregon.

Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •