Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime

  Historia e Kosovės - Dokumentar

  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Historia e Kosovės sipas kryeparlamentarit Krasniqi

  Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi, nė njė ligjėratė tė mbajtur tė premten para studentėve tė Universitetit Amerikan nė Kosovė (AUK), i bėri njė shpjegim kronologjik historisė sė Kosovės qė nga Konferenca e Ambasadorėve nė Londėr e deri nė ditėt e sotme.

  Duke cekur elementet kryesore dhe sfidat qė e kanė pėrshkruar rrugėn e historisė pėr tė ardhur deri te shteti i Kosovės, kryeparlamentari Krasniqi, ligjėratėn e nisi me zanafillėn e problemit tė Kosovės, pėrkatėsisht, me vendimet e Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr.

  “Fuqitė e mėdha, duke i parė rreziqet e njė konflikti me pėrmasa mė tė gjėra nė mes tė fuqive tė mėdha, Austro-Hungarisė, nė njėrėn anė, e cila bėhej sikur po i mbron interesat e shqiptarėve dhe tė Rusisė qė mbronte interesat serbe, nė Londėr organizuan mbledhjen e Ambasadorėve, vendimet e padrejta tė sė cilės jashtė trojeve tė tyre etnike lanė mė shumė se gjysmėn e popullit shqiptar”, tha kryeparlamentari Krasniqi.

  Qė nga ai vit (1913), vijoi Krasniqi, populli i Kosovės asnjėherė nuk ka pushuar sė vepruari nė rrugėn e tij drejtė lirisė. Pas vendimeve tė kėsaj Konference, tha nė vijim kryeparlamentari, Kosova bie nėn pushtimin serb.

  “Gjatė pushtimit serb, pavarėsisht se ē’sistem dhe ē’lloj qeverisjeje ka qenė nė Serbi, politikat ndaj popullit shqiptar kanė qenė shfarosėse”, tha Krasniqi. Kjo gjendje, tha nė vijim kreu i Kuvendit, do tė ndryshojė paksa pas Luftės sė Dytė Botėrore, nė sistemin socialist me nė krye Titon.

  Pėr shkaqet e realitetit politik, tė krijuar pas Luftės sė dytė Botėrore, i cili shqiptarėt pėrsėri i vendosė nė pozitėn e tė robėruarit nga Serbia, Krasniqi, vuri nė pah prirjet hegjemoniste serbe ndaj popullit tė Kosovės.

  Nė kėtė kontekst, ai foli edhe pėr Konferencėn e Bujanit 1943/44 dhe vendimet e saj, tė cilat shprehin vullnetin politik tė popullit shqiptar tė Kosovės. Ndonėse vendimet e kėsaj Konference ishin qė pas pėrfundimit tė luftės, Kosova t’i bashkohet Shqipėrisė, Serbia kėto vendime i hodhi poshtė, duke shantazhuar organizatorėt dhe pjesėmarrėsit e njė konferencė tjetėr e cila u mbaj nė Prizren mė 1945, tha ai.

  Nė vijim tė ligjėratės sė tij, kreu i Kuvendit, foli pėr pozitėn e shqiptarėve nė ish Jugosllavi, pėr lėvizjet klandestine, burgosjet dhe demonstratat e vazhdueshme tė cilat kulmojnė nė vitin 1981.

  Kreu i Kuvendit, pasi foli pėr autonomin e vitit 1974, pėr tė cilėn tha se Serbia gjithherė e ka parė tė tepėrt, nė vijim iu referua politikės serbe tė udhėhequr nga Millosevici.

  Politika e Miloscevicit, tha ai, do tė suprimojė kėtė autonomi duke i zhveshur shqiptarėt nga ēdo e drejtė legjitime. Pas kėsaj, sqaroi ai, do tė lindin alternativa politike ndaj sistemeve moniste, me ē’rast njė gjė e tillė do tė ndodhė edhe nė Kosovė. Me fillimin e shkatėrrimit tė ish Jugosllavisė, tha ai, popujt brenda saj do tė fillojnė tė kėrkojnė liri tė plotė. Kėtė tha kryeparlamentari, Serbia nuk do tė pranonte, duke u bėrė kėshtu shkaktare e luftėrave tė pėrgjakshme nė Ballkan.

  Pėr tė ndalur kėto lufta, vijoi Krasniqi, faktori ndėrkombėtar do tė organizojė konferencė ndėrkombėtare nė Dejton (1995), konferencė nė tė cilėn nuk ftohen pėrfaqėsuesit e Kosovės. “Mos ftesa e Kosovės nė Dejton, ishte mesazh i qartė se realitetet e krijuar me luftė respektohet edhe nga vendimmarrėsit ndėrkombėtarė”, tha kreu i Kuvendit.

  Duke folur pėr zhvillimet e mėvonshme nė Kosovė, kryeparlamentari Krasniqi, vuri nė pah represionin e vazhdueshėm serb mbi Kosovėn, deri te themelimi i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). “Formimi i UĒK-sė, vjen si domosdoshmėri e kohės, pėr faktin se politika pacifiste nuk mund tė jepte rezultate pėr jetėsimin e lirisė sė plotė tė Kosovės. UĒK-ja, ėshtė themeluar nga lėvizja klandestine LPK”, tha kreu i Kuvendit.

  Ai nė vijim ligjėroi pėr masakrat nė Likoshan dhe mbi familjen e Komandantit Legjendar, Adem Jashari, si dhe masivizimin e vazhdueshėm tė UĒK-sė.

  Nė ligjėratėn e tij, kryeparlamentari Krasniqi, rėndėsi tė veēantė i kushtoi Konferencės sė Rambujesė dhe zhvillimeve gjatė bombardimeve tė NATO-s mbi caqet ushtarake serbe nė Kosovė. Pas kėsaj, po ashtu ai ligjėroi edhe pėr zhvillimet e fundit tė pasluftės e deri te shpallja e Pavarėsisė sė Kosovės, pėr tė cilėn tha se ėshtė bėrė nė koordinim tė plotė me faktorin ndėrkombėtar.

  Nė fund tė ligjėratės sė sotme nė AUK, kryeparlamentari foli pėr sfidat qė ka Kosova nė jetėsimin e plotė tė aspiratave tė saja. Lidhur me kėtė ai u shpreh se anėtarėsimi i Kosovės nė OKB, njohja nga pesė shtetet anėtare tė BE-sė dhe pėrmirėsimi i raporteve ndėrshtetėrore me Serbinė mbesin ende sfida.

  Ndėr sfidat tjera qė aktualisht ka Kosova, kryeparlamentari pėrmendi zhvillimin ekonomik, papunėsinė, sundimin e Ligjit dhe luftėn kundėr korrupsionit.

  Telegrafi
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  HISTORIA E KOSOVĖS & DARDANISĖ

  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime

  Pėr: Historia e Kosovės - Dokumentar

  NJĖ ĒEREK SHEKULLI

  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime

  Pėr: Historia e Kosovės - Dokumentar

  NJĖ ĒEREK SHEKULLI

  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime

  Pėr: Historia e Kosovės - Dokumentar

  Arben Arifi - Historia e Kosovės, Beteja e Dytė e Kosovės, falsifikimet e historisė, trashėgimia kulturore e Kosovės, vijimėsia iliro-arbėrore e Kosovės nė mesjetė etj.

  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime

  Pėr: Historia e Kosovės - Dokumentar

  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •