Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime

  Post Bageti dhe buqesi

  o Albo, na hapni nje nenforum per bageti dhe buqesi o burr se jam i fiksum pas frutakultures, zarzavateve dhe bagetive se per ate nenforumin e biznesit nuk na ktheve ndonje pergjigje

  Pershendetje

 2. #2
  ι ραкαρѕнєм Maska e I-pakapshmi
  Anėtarėsuar
  18-12-2011
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Lus te gjith Adminat qe Personin me Nikun e panjohura ti japin veretje sepse nuk me pelqejn sjelljet e asaj vajze. Keshtu qe nuk dua qet kem Pression nga ajo... Ju Faleminderit.
  ˙ ˙ʇɥsdɐɹqɯ ɹnʇظɐnɹʞɥs ǝ ǝʇǝʇɹǝʌ ǝʇɥsǝ oظʞ odɐ ǝun ǝɹıd ɯɐʞ . . .

 3. #3
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  o Albo, na hapni nje nenforum per bageti dhe buqesi o burr se jam i fiksum pas frutakultures, zarzavateve dhe bagetive se per ate nenforumin e biznesit nuk na ktheve ndonje pergjigje

  Pershendetje

  Me pelqen qe paske marr kete iniciative na shkuan kafshet shtepiake posht ketu ne forum pulat gjelat madje perimet pemet spo kemi ku ti shesim e si ti zhvillojm. Pajtohem me ty bilem ftoj agronom te vertete ketu.

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Nuk do ishte keq te shkembenim informacione te dobishme qofte edhe si te krasisim nje manderine, apo si te meresh me bletet, cfar helmi apo plehrash te perdoren, kur jan stinet etj

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  76
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Bagėti Bujqėsi

  O ju malet e Shqipėrisė,
  O ju lisat e gjatė...

  Njė pyetje; a do ja fillonim me, pemė, perime, bagėti, shpendari, peshkatari apo edhe bletari?
  Ēdo shkrim i imi ėshtė edhe vepėr e imja sa i pėrket pemėve dhe perimeve, ndėrsa pėr tė tjerat shkrimet janė tė mijat e fotot e huazuara.
  Ja pra foto e dardhave produkt personal qysh nga mbėltimi e deri nė konsumimin e frutave.
  Nuk i pranoi fotot. me vjen keq
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga salihaj : 29-12-2011 mė 15:19 Arsyeja: Nuk mi pranoi fotot

 6. #6
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Nuk do ishte keq te shkembenim informacione te dobishme qofte edhe si te krasisim nje manderine, apo si te meresh me bletet, cfar helmi apo plehrash te perdoren, kur jan stinet etj


  Sinqerisht pajtohem me ty. Ja njė shembull pse.

  Kete vit kam bleva disa fidane speca patligjana ( domate ) te nje kultivues i ketyre gjanave. Edhe i mbolla pasi u nxinen u rriten mire po psa kohe filluan te mem thaheshin... E pyeta ate qe i bleva qka te bej me tha: Nalja ujin se je tu i vadite shume. Ja ndala ujin prap fillonin te me thaheshin, i tregova me tha vaditi se nga thatesira e ka... Une prap i vadisja dhe prap mem thaheshin.

  Dikur mem tha burre se di qka ka e paske token e helmuar pas luftes kan gjujt helme edhe eshte infektu toka.

  Pikerisht keto gjana mund ti mesonim ketu per ata qe duan te han perime fruta te fresket ne bashqen e tyre. Prandaj na duhet agronom

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  76
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Bagėti Bujqėsi

  Ja dardha verore:
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 8. #8
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga salihaj Lexo Postimin
  Ja dardha verore:


  A kur ishe ne pushime i fotografove... boll te mira jan.

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Qnkan vertet te mira, te lumte. Sa vjet ka qe i ke mbjellur dhe a jan vendi apo te importuara ?

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  76
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Fotoja ėshtė viti i dytė i prodhimit

  Citim Postuar mė parė nga salihaj Lexo Postimin
  Ja dardha verore:
  Sa ka qenė i dhimbshėm largimi im i parakohshėm nga puna aq ka qenė produktiv nė imagjinatėn time pėr ta ruajtur shėndetin pėrmes punės konkrete nė kultivimin e pemėve dhe perimeve. Jam njė ndėr ekspertėt e dalluar nė kėtė lėmi. Pėr tė vazhduar, begatuar dhe fisnikėruar kėtė temė, kėrkoi dy kushte: njėra ėshtė qe tė pėrdoret gjuha e pastėr ( pa fyeje, sharje e tė ngjashme) dhe kushti i dytė qe tė hiqet egoja pėr xhelozi me ngarkesė negative.
  Nga puna me kanė larguar pikėrisht shokėt dhe miqtė e mi nga xhelozia me moton mos po bėjė far “bumi “ nė prodhim. Nuk ka shkuar fortė gjatė, pronari i ri i ndėrmarrjes ka larguar edhe ata nga puna, por me nga 30.000.00 euro ne xhepat e tyre. Ndėrsa mua as dy tė ardhurat personale nuk mi kanė paguar. Ai ka qenė edhe gabimi dhe pendimi mė i madh i pronarit!
  Kur pėrmendi xhelozinė, unė atė e kategorizoi nė dy fusha; atė pozitive dhe atė negative. Pozitive ėshtė atėherė kur njeriu xhelozon ekspertin dhe lufton tė ja kaloi me punė, kujdes dhe angazhim. Ndėrsa ajo negative, kur tjetri pa kurrfarė pune, angazhimi dhe me pėrtaci e lufton ekspertin e merituar. Kjo e dyta ka zėnė vend si nė Shqipėri ashtu edhe Kosovė

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  76
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Eja verės..

  Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
  A kur ishe ne pushime i fotografove... boll te mira jan.
  Eja verės dhe do i konsumonim bashkė nė kopshtin tim, duke bėrė sehir dhe duke u kėnaqur!
  Thash mė parė qe ēdo foto dhe shkrim pėr perime dhe pemė ėshtė, puna ime, mundi im dhe nga dora ime.
  Do e lidhi njė shaka qe ua bėjė miqve tė mi: "gjithė naten shikoi ėndėrr hyrie tė Xhehnetit, nė mengjes bishti i shatit me kapėt pėr dore! Andaj preferoi miqėt e mi qe mos tė shikojnė ėndėrra tė tilla!!!"

 12. #12
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Hahahaha. bishti shatit a e ke bilem bishtin e lemuar qe mos te te behen duart me kupura.

  Kemi edhe ne mjaft peme vetem ato tropikalet na mungojn gjthesesi faleminderit per ftesen dhe une jam shume Pem ngrenes 1 kg dardha e ha pa lujt vendi.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  76
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Asgjė nuk importoi...

  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Qnkan vertet te mira, te lumte. Sa vjet ka qe i ke mbjellur dhe a jan vendi apo te importuara ?
  Asgjė nuk importoi e as eksportoi, gjatė shkrimeve nė vijim do bindeni.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  76
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Ke unė nuk bėhėt fjalė...

  Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
  Hahahaha. bishti shatit a e ke bilem bishtin e lemuar qe mos te te behen duart me kupura.

  Kemi edhe ne mjaft peme vetem ato tropikalet na mungojn gjthesesi faleminderit per ftesen dhe une jam shume Pem ngrenes 1 kg dardha e ha pa lujt vendi.
  Ke unė nuk bėhėt fjalė me kilogram, por me arkė, apo thasė. Jam i bindur qe nėse ai arrij qe tė konsumoi frutat e prodhimeve qe i kam pėrgatitur pėr vitin e ardhshėm edhe
  "gomari i Baba Stasit do tė ēuditet!" Ishalla vetėm me njerėz dhe miq tė mirė.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  76
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Ju uroi vitin 2012

  Do fillojmė me dardhėn
  Ua uroi vitin 2012 tė gjithė forumistėve dhe ata qe lexojnė foruminshqiptar. Pasi qe kam filluar me dardhėn do pėrfundoi me te e pastaj me radhė
  Dardha – Prejardhja
  DARDHA (Pyrus sp.), pemė qe rrjedhė nga rendi Rosales, familja Rosaceae, nėnfamilja Pomoideae, rodi Pyrus
  Nė rodin e dardhės nė pemėtari bėjnė pjesė tridhjetė lloje, ka numėr tė madh tė nėnllojeve. Sipas disa autorėve, prejardhjen e ka nga Zakaukazi (Azia e mesme dhe Irani) edhe nga Kina. Jeta e sajė mund tė zgjatė deri nė 200 vjet. Nė kultivim tė lirė mund tė arrijė lartėsinė deri nė 25 m.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga salihaj : 31-12-2011 mė 11:13

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  76
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Cilėsia e dardhės

  Cilėsia e dardhės (vetitė organoleptike) varet nga: pėrmbajtja e sheqerit, acidet organike, nga lėngshmeria, tretja e sajė gjatė konsumimit, nga shija, aroma, mishit tė frytit etj. Kėto veti organoleptike veren nga: vetitė e varietetit, por nė masė tė madhe varen nga kushtet klimatike, ato tokėsore dhe pėrdorimi i masave agroteknike.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  76
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Ēfarė pėrmban fryti i dardhės

  Frutat e dardhės nė vete pėrmbajnė: 87 – 97% materie ushqyese, ndėrsa 2,04 – 14% pjesė tė pa pėrdorshme (mbeturina).
  - Materiet ushqyese: 80,83 – 87,50% ujė, 12,50 – 19,17% materie tė thatė.
  -
  - Materia e thatė pėrmban: sheqer invert 6,01 – 17, 64%, sakarozė 0,87 – 5,13%, acid organik 0,03 – 0,36%, hiri 0,26 – 0,40%, celulozė 0,78 – 1,45%, albumine 0,26 – 0,48% dhe tanine 0,01 – 0,10%,
  - Nga acidet organike mė sė shumti pėrmban acidin e mollės dhe atė te limonit.
  - Ndėrsa, sa i pėrket enzimave pėrmban: invertazė, pektazė dhe oksidazė.
  - Materiet minerale pėrmbajnė: Kalcium (Ca) 2,70 – 14,50 mg %, fosfor (P) 4,50 – 26,50 mg%, hekur (Fe) 0,08 – 0,57 mg%, Magnez (Mg) 6,39 – 8,82 mg% dhe Mangan (Mn) 0,04 – 0,09 mg%
  - V i t a m i n a t: Karotinė 0,008 – 0,042 mg, Acid nikotinik 0,200 – 0,430 mg, Vitaminė B1 0,6 -0 1,68 mg, B2 0,016 – 0,038 mg, Vitaninė C 2,31 – 12,51 mg nė 100 gr. tė frytit.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  76
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Qellimi im ishte...

  Qellimi im ishte, pėrveē urimit tė Vitit tė Ri, ti bėjė me dije tė gjithė ata qe e konsuminin dardhėn gjatė kėsajė feste, ta dinė se ēfarė po konsumonin. Konsumatorėt e duhanit mund tė konsumojnė mė pak duhan sepse dardha pėrmbanė edhe acid nikotinik qe plotėson nikotinėn. U r i m e!

  Kėrkoi falje nga Bagėti dhe Bujqesi. Kėto postime janė te destinuara pėr kėtė temė, se jo qe ėshtė temė profesionale por shumė e madhe, pasi qe na ka lėnė amanet i madhi Naim Frashėri i cili me pietet tė lartė pėrmendet edhe nė fundvitin 2011. Ju uroi dhe kėrkoi ndjesė pėr lėshimin qe e bėra se kėto postime i futa edhe nė Sofrėn e Drenicės. Tani pėr Bagėti dhe Bujqėsi do postoi ēdo gjė qe i pėrketė kėsaj lamie.

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime nė 648 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  o Albo, na hapni nje nenforum per bageti dhe buqesi o burr se jam i fiksum pas frutakultures, zarzavateve dhe bagetive se per ate nenforumin e biznesit nuk na ktheve ndonje pergjigje

  Pershendetje
  Po nuk tregove me shume seriozitet ne forum, Albo do te perjashtoje nga forumi. Kur shkruan ne kete forum, nuk je duke komunikuar me vetveten, apo me Albon, je duke komunikuar me qindra te tjere qe futen te lexojne gjera me vlere, jo budalleqet e tua.

  Prandaj trego seriozitet ne forum, po do te marresh pjese ketu.
  Albo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •