Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1

  Sa jemi ( kemi qen ) pr prindrit tan, si duam q fmijt tan t jen pr ne?


  Nse sht pr t’i besuar nj tregimi, se kur nj her nj djal deshi ta vriste babain e vet n pyll, babai i tha: Mos bir, mos m vrit ktu, sepse pikrisht ktu un e kam pas vrar babain tim, a guxojm t besojm se ashtu si je sjell ti me prindrit e tu, ashtu do t sillen edhe fmijt e tu me ty?

  Di raste, besoj edhe ju dini q dikush nuk sillet mir me prindrit e vet, ama sht shum pr t’u habitur q kta persona pr fmijt e vet jan baballar t mrekullueshm.

  Si e shpjegoni kt?

  Jepni dicka nga prvoja juaj. Un m posht po sjell nj shkrim t mikut tim ”salihaj”, i cili prmend tri raste, t cilat edhe m shtyn pr t hapur kt tem.
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 24-12-2011 m 22:57
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 2. #2

  Ja dhe shkrimi i mikut "salihaj", postuar te "Oda drenicake"

  N psikologji msohet, se tre faktor jan armiqt m t rrezikshm pr qenien njerzore. Ata faktor jan: Urrejtja, frika dhe emocioni! Besomni, Urrejtje nuk kam fare, frik as qe di far sht, por emocionet sa vijn e shtohen me shum gjat ditlindjeve t reja si faktor i moshs s shtyre.

  Un me bashkshorten time jemi duke shkuar asaj rruge qe t bhemi strgjysh. Pemt dhe perimet me cilsi me t dobt i konsumojm ne ndrsa fmija (tani burra e gra) me nipa dhe mbesa i konsumonin ato me cilsi m t mir. Kjo sht shenj tipike e do prindi, sepse prindi dshiron qe fmijs s vet t ja fal zemrn, shpirtin gjakun e far nuk fal prindi pr fmijn e vet, gj qe ajo veti sht me pak e reflektuar te fmija.

  E vrtet sht se do frut i prekur nga smundja dhe insekti sht m i shijshm, sepse at e hetojn dmtueset dhe e sulmojn, por pemt e dmtuara mekanikisht ato nuk jan t cilsis m t mir.

  Pr t prfunduar.

  Sot kisha me qen i dakortit qe sikur t ishte babai im i gjall, kisha pranuar qe tri her t m vras, pr tri gabime qe i kam br ndaj Ti. Ato jan:

  - n at skamje t viteve t gjashtdhjeta, n vend qe t ja japi rrogn e par babait un bleva biiklet, mimi i s cils ishte rrafsh nj rrog ather.

  - Dy: po at biiklet e detyrova ( babain ) me shkuar n Pej me ble dhe me shty pesdhjet km, pr shkak se nuk ka dit me nga.

  - Dhe tre: kur e kam gnjyer pr nota t dobta n shkoll t mesme, un i kisha shtat dysha, e babit i thash i kam vetm tre dysha.

  Ndrsa nna ishte dasht t m vras dy her:

  - nn nj, kur isha teknik i ri, nna kishte dshir qe ditn e shtun dhe diel te qndroi me te, e un iksha me shok.

  - Dhe dy, kur banoja n katin e pest t pallatit dhe bja shaka me te duke i thn do pushimore do e vendosi nj karrige dhe kur ngjitesh ne katin e pest duhet pushuar n dhjet pushimore. Ajo ather ka qen shtatdhjetepes vje, ndrsa un tani gjashtdhjeteshtat vje jam larguar nga ajo banes pr shkak t lartsis.

  Kt nuk e shkrova si histori timen, por dshiroi t terheku vrejtjen do fmije, sa ka pesh prindi ndaj fmijs t vet. Njkohsisht vlersimi kurr edhe n asnj mnyr nuk mund t bhet n ditt rinore sa qe beht kur njeriu kalon rreth t gjashtdhjetave.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914
  Pershendetje zotri Adem.,te pergezoi per temen.

  Deshem s'deshem do kalojm rruges qe kaluan prindrit tan,sidomos ne aspektin e raporteve femij/prind.Akoma me duket fillimi i rrugtimit prinderor per t'dhen fjalen e cila do ishte si noteri per t'i dhan pergjigjen e merituar pytjes c'kerkon tema qe keni hapur,mbase ne kte rrugtim jom ne hapat e par.
  Thenjet e librit hyjnor Kur'anit ,se gjeneti gjendet nen kemben e prindit,sidomos nen kemben te nnes tregon se degjushmeria ndaj prindit esht e vetmja rruge per shpetim ne te dy botrat.
  Sa i perket degjushmeris..besoi se isha ne nivelin e duhur te pergjegjsis ne raport me prindrit,pore druaj se jo gjithmon isha i perpikt per ti ber ata te ndihen me te qete dhe pa drojtjen se mund ti sillja brenga e bela sepse edhe sabri (durimi) sishte gjithmon ilaqi kunder belas.
  Isha fesategji,rragjagji e belehqor ..se di edhe rruges per ne gjami sikur dikujt i pengoja ..me thoshin a nkomore je nis a!.
  Sikur edhe vet jom pak baksez,therra me dalin para.. edhe ne autoban.
  Ne kte aspekt sikur esht gjenetika ne pytje ,dhe per ket, edhe prindrit mbajn nji doz fji, nese mund te quaj ashtu.
  Nji gje kisha porositur qe ndaj prinve te sillemi mir,sepse mallkimi i prindit faj e pa faj te kap sikure kalohet pran nji kopshti me lule ,ku aroma na pelqej apo jo do marriom pak arom kopshti.Sinqerisht ua them sikur te kisha mundsin edhe vitet qe me kan mbet, pote ishte e mundur do i falja atyre..vetem qe ata te jetonin te lumtur, nga se kan patur nji jet me shum mundime.Babi i persekutuar nga regjimi kumunist dhe nna duke bart uje nga gurra e gjat dhe rruga gjarprore qe te shpiente sikur dikush te shtyne..dhe kthimi dukej sikur dikush te vente lak ne fyt e te terhiqte nga pas.
  Pleqrin e kaluan pa brenga e halle ,ne mirqenje,me femij plot, nipa e mbesa qe ishin gezimi i tyre..ket shkelqim ftyrash ua vreja ne fetyr,ne ballin me rrudha qe shkruhej histori e gjat ,e rend por krenare.
  Dy jon gjerat qe i kom te trashiguara nga prindrit,te cilat per mua jon thesari me i qmuar..njera se nuk kthej koken pas gjer sa rrugetoj ,dhe e dyta se njerzit kure shushurisin nuk i pys pse?

  Po e permbyll me kaq duke me bere obligues tu them atyre qe nese duan te mesojn diq te pysin ata qe e jetuan e jo me te degjuar..pra degjoni qe tu degjojn.

 4. #4
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,665
  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin

  Nse sht pr ti besuar nj tregimi, se kur nj her nj djal deshi ta vriste babain e vet n pyll, babai i tha: Mos bir, mos m vrit ktu, sepse pikrisht ktu un e kam pas vrar babain tim, a guxojm t besojm se ashtu si je sjell ti me prindrit e tu, ashtu do t sillen edhe fmijt e tu me ty?

  Di raste, besoj edhe ju dini q dikush nuk sillet mir me prindrit e vet, ama sht shum pr tu habitur q kta persona pr fmijt e vet jan baballar t mrekullueshm.

  Si e shpjegoni kt?

  Jepni dicka nga prvoja juaj. Un m posht po sjell nj shkrim t mikut tim salihaj, i cili prmend tri raste, t cilat edhe m shtyn pr t hapur kt tem.

  Nje fjale popullore thote : Cfare te bejshe do te bejne dhe nje do ta shtojne .

  Prinderit me deomos duhet te respektohen .

  Ajo qe eshte me interesante ne kohen e fundit , qe nje numer i madhe i familjeve shqipetare kane ndertuare shtepi pallate te reja ,kurse prinderit ne moshe duhet te jetojne ne perdhese , sepse simbas disave qe shprehen,se pleqet ju perline tepisonat ,ju demtojne kuzhinen etj.etj.

  Hajte e merre veshte ,

 5. #5
  VIGAN I URT, m dgjo
  ERZI sht pun e madhe
  Pai shndet, mbrothsi, kurdo
  Pai nj vit t pa halle,
  Burra, gra, vasha sorkadhe.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosov
  Postime
  4,215
  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin

  Nse sht pr t’i besuar nj tregimi, se kur nj her nj djal deshi ta vriste babain e vet n pyll, babai i tha: Mos bir, mos m vrit ktu, sepse pikrisht ktu un e kam pas vrar babain tim, a guxojm t besojm se ashtu si je sjell ti me prindrit e tu, ashtu do t sillen edhe fmijt e tu me ty?

  Di raste, besoj edhe ju dini q dikush nuk sillet mir me prindrit e vet, ama sht shum pr t’u habitur q kta persona pr fmijt e vet jan baballar t mrekullueshm.

  Si e shpjegoni kt?

  Jepni dicka nga prvoja juaj. Un m posht po sjell nj shkrim t mikut tim ”salihaj”, i cili prmend tri raste, t cilat edhe m shtyn pr t hapur kt tem.

  Nese themi qe prindi per femiun eshte pasqyre, atehere eshte shume normale qe nese ti si prind nuk i respekton prinderit e tu, atehere cfare mund te presesh nga femiu yt? Nese ti ia kthen fjalen nenes apo babait, a mos valle pret te mos ndodhe njesoj me raportin e femiut tend me ty? Absolutikisht te jeni te sigurte qe cfare beni ju do te bejne edhe ata, bile sikur u tha, edhe nje shkalle me teper (ne vecanti per keq).
  Une e kam nenen ne moshen 83 vjecare, edhepse nuk jeton me mua, assesi nuk mund te kaloj java pa ia bere nje vizite, edhe nese ajo do te jete 10 minuteshe. Se paku ta shoh si eshte, mos ka nevoje per ndonje gje (perkunder perkujdesit qe e merr nga te gjithe anetaret e familjes se vellaut). Nje person qe na ka dhene jeten, qe na ka ngritur ne kembe, qe na ka edukuar, qe ka ndenjur mbi koken tone pa mbyllur syte, qe i eshte dridhur zemra sa here jemi lenduar apo vonuar nga shkolla apo puna, meriton RESPEKTIN me te madh te mundshem.
  Duhet cekur edhe nje fakt: Femijet tane, nuk mund ta kene respektin ashtu sikur e kishim ne ndaj prinderve tane, sepse pervec nesh dhe sjelljeve tona, ata i edukon dhe koha, e cila ka ndryshuar shume nga koha jone.

  POR NJE POROSI PER TE GJITHE: NESE DONI SE PAKU PAK RESPEKT NGA FEMIJET TUAJ, RESPEKTONI SHUME PRINDERIT TUAJ!
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA

 7. #7
  Urimi i Daut Demakut pr Fiter Bajramin  Miq t dashur, nga zemra urime me rastin e fests s Fitr Bajramit.

  Sot m shum se kurr duhet t jemi mirnjohs dhe t kujtojm se sa e rndsishme sht t ndajm me t tjert. T'ua kujtoj thnien:

  Gjithka q kisha mbledhur, e humba, dhe, gjithka q kam dhn sht e imja.

  Ju keni vetm at q keni ndar. Dashuria nuk sht pron q ta mbledhsh, ajo sht rrezatim, arom q mund t ndahet. Sa m shum q t ndani, aq m shum do t keni; sa m pak q t ndani, aq m pak do t keni. Sa m shum t ndani, aq m shum do t rriteni n qensin tuaj t brendshme kjo sht pafundsi, nuk shterron kurr.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •