Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime

  Wink Maqedonia shprese nga porti i Durresit per shkembim mallrash me shtetet e tjera

  Maqedonia kthen sytė nga porti i Durrėsit pėr transportin e mallrave nėpėrmjet Shqipėrisė drejt shteteve evropiane dhe anasjelltas. Porti i Durrėsit shihet si njė alternativė pėr tė zėvendėsuar portin e Selanikut, nė tė cilin kompanitė nga Maqedonia ndeshin shpeshherė probleme.  "Porti i Durrėsit ėshtė ndėr alternativat mė serioze tė portit tė Selanikut dhe pėr shkak tė afėrsisė me Maqedoninė presim qė ky port tė mos jetė vetėm alternativ por edhe i pėrhershėm pėr transportin e mallrave tanė. Drejtori i portit tė Durrėsit, Eduard Ndreu, nė vazhdėn e vizitės nė Maqedoni bashkė me pėrfaqėsues tė dhomave shqiptare tė tregėtisė u shpreh se janė investuar mbi 50 milion euro pėr modernizimin e portit", u shpreh Stevica Ēareviq, Kryetar i Speditorėve tė Maqedonisė.

  "Praktikisht ne kemi ardhur ta informojmė biznesin maqedonas pėr mundėsitė e mėdha tė cilat i ofron porti i Durėsit. Numri i biznesmenėve maqedonas tė cilėt e pėrdorin portin e Durėsit ėshtė goxha i madh.
  Porti i Durrėsit ka njė kapacitet prej 3.8 milion tonė nė vit dhe rreth 1 milion njerėz", tha Eduard Ndreu, Drejtor i Portit tė Durrėsit.

  "Pėr sa i pėrket turizmit unė dua t'u them se deti shqiptar ėshtė edhe det i Maqedonisė. Kėtė vit janė bėrė investime tė larta nė infrastrukturė duke u zgjeruar dhe u bėrė njė rrugė tė kategorisė sė parė nė gjithė bregtetin", tha Ilir Zhilla, Kryetari i Bashkimit tė Dhomave tė Tregtisė.

  Zhilla tha se numri i turistėve nė Shqipėri nė vitin 2007 krahasuar me vitin 2006 ėshtė rritur pėr 30 per qind, ndėrsa kėtė vit pritet qė numri i turistėve nė bregdetin shqiptar tė rritet me 50 per qind nė krahasim me 2007-ėn.

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  A do ishte ky rast i mire per tu shfrytezuar nga qeveria Shqiptare per ti vendosur kushte shtetit Maqedonas per permisimin e situates se Shqiptareve qe jetojne ne Maqedoni dhe qe te kene me shume te drejta qe deri tani ju jane mohuar ? Perse qeveria jone nguron per te kerkuar te drejtat e popullsise Shqiptare jashte territorit te saje ?

  Ne te tilla raste kur shtetet fqinje jane te dorzuar sic eshte Greqia dhe Maqedonia, mendoj qe do ishte rasti me i mire per ti shfrytezuar dhe per te arritur qellime te cilat nuk i kerkonim ne rrethana tjera qe nuk ishin favorite per Shqiprine. Po tani qe kushtet jane, cfar pret politika Shqiptare per te shfrytezuar rastin ?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •