Close
Faqja 3 prej 54 FillimFillim 123451353 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 1077
 1. #41
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  35
  Postime
  5,314
  Shqipria e De Biazit e nis me humbje, dy penallti kundra

  E mrkur, 29 shkurt 2012, ora 15:00
  Stadiumi “Mikhail Meskhi”, Tbilis

  Ndeshje miqsore

  Gjeorgji – Shqipri 2-1

  Golat: Kobakhidze 48′, Amisulashvili 87′/ ani 3′

  Gjeorgjia: Revishvili, Khizanishvili, Amisulashvili, Kashia, Grigalava , Duashvili (Gelashvili 46′), Ananidze (Kenia 75′), Kvirkvelia (Grigalashvili 89′), Kobakhidze (Targamadze 46′), Kankava , Dvalishvili (Martsvaladze 57′)’. Trajner: T.Ketsbaia

  Shqipria: Ujkani (Shehi 87′), Lila, Dallku, Veliu (T.Osmani 87′), Agolli, Bulku (Bakaj 76′), Roshi, Vila, Hyka (Zeqiri 55′), Muzaka (G.Lika 87′), ani (Sadiku 82′). Trajner: De Biazi

  Gjyqtar: G.Sidenco, O.Molchanov, V.Gorbatov (Moldavi)

  Karton t verdh: Kankava / Bulku, Lila, Vila

  Minutat

  00′- Po ekzekutohen himnet e t dyja shteteve, t Gjeorgjis dhe Shqipris.
  1′- Nis ndeshja me gioditjen e topit t par nga kuqezinjt tan.
  2′- Goditje kndi pr Gjeorgjin, ekzekutuar nga Dvalishvili, topi largohet nga kapiteni i Shqipris, Ervin Bullu.
  3′- Shqipria kalon n eprsi me an t sulmuesit Edgar ani, i cili shkputet bukur n zonn e vendsve dhe shnon. 1-0 pr kuqezinjt.
  4-10′- Jan minuta t kujdeshsme pr tant, ndrsa gjeorgjiant mundohen t reagojn pas psimit t golit, por pa e rrezikuar dot portierin Ujkani.
  13′- Goditje dnimi pr Gjeorgjin, ekzekutuar nga Ananidze, por pa problem pr mbrojtjen ton, q largon rrezikun nga zona e rreptsis kuqezi.
  14′- Goditja e par nga kndi pr Shqiprin, q ekzekutohet nga Hyka, por spasrton zonn e vet mbrojtja vendse.
  19- Lila fut nj top t gjat pr anin, por ky i fundit mbulohet rrept nga tre mbrojts gjeorgjian, q i ndrhyjn fort, por gjyqtari vazhdon lojn, nuk ka goditje dnimi pr tant mbi vijn ballore t vendsve.
  22′- Ervin Bulku lshon nj predh nga distanca, pas topit t kthyer n hyrje t zons gjeorgjiane nga mbrojtja vendse, por pa shnjestrn e duhur.
  24′- Dvalishvili sjell pshtjellim n mbrojtjen ton, lirohet disi te pika e penalltis, gjuan fuqishm, por topi kalon mbi traun e ports s Ujkanit.
  29′- Penallti pr Gjeorgjin. Nj ndrhyrje e Franc Veliut konsiderohet e parregullt nga kryesori moldav i ndeshjes, i cili drejton dorn te pika e bardh. Ka kontestime t kuqezinjve, por penalltia “shumzohet me zero” nga Sajmir Ujkani, me dy ndrhyrje, q bllokon Dvalishvilin.
  33′- Martsvaladze tenton me nj gjuajtje nga larg, por topi prfundon shum larg kuadratit t mbrojtur nga Samir Ujkani.
  35′- Nj pasim i zgjuar pas krahve t mbrojtjes gjeorgjiane nga Odise Roshi, nga e djathta e mesfushs son, por kupton gjithka portieri vends, q del n koh, duke ia hequr mundsin e rrezikimit sulmuesit t deklaruar kuqezi, Edgar ani.
  42′- Nj goditje e fort e gjeorgjianve godet n fytyr Emiljano Viln, i kthyer n prapavijn ton, e trullos disi at, por pa problem serioz pr mesfushorin kuqezi.
  44′- Veliu nis n nj kundrsulm Edgar anin, q arrin t’i shptoj pozicionit jasht loje dhe shkon n kndore, nga e djathta e sulmit ton. Kroson topin n zonn vendse, ku Muzaka, me thembr, e fut srish n veprim, por nuk ka mbshtetjen e shokve t skuadrs pr ta vazhduar aksionin.
  45′- Dy minuta shtes akordon gjyqtari i katrt, q nuk sjellin ndonj ndryshim n rezultat. Kuqezinjt shkojn me eprsin 1-0 n dhomat e zhveshjesm pr pushimin mes dy pjesve .
  46′- Nis pjesa e dyt, pa asnj zvendsim pr Shqiprin, ndrsa Gjeorgjia ka br menjher dy t till.
  48′- Ansi Agolli gabon n largimin e nj topi t nisur n form kundrsulmi nga vendsit, duke lejuar sulmuesit gjeorgjian t dalin n pozicion t volitshm prball Ujkanit. Targamadze, i futur n pjesn e dyt, pason bukur pr te Kobakhidze, i gjendur te pika e penalltis, q gjuan fort dhe barazon rezultatin 1-1.
  54′- Goditje dnimi pr Gjeorgjin, mbi vijn e 16-metrave t kuqezinjve. Topi godet murin e ngritur nga tant dhe evitohet rreziku.
  55′- Ndrrimi i par i De Biazit. Del nga loja Hyka, q zvendsohet nga Hair Zeqiri.
  61- Lila nis nga krahu i djatht i sulmit ton Roshin, n nj sprint shpetsie me Grigalava, q frenon shqiptarin e Klnit n inkursionin e tij.
  64′- Goditje dnimi pr vendsit, topi harkohet n zonn ton, ku Amisulashvili ngrihet m lart se kuqezinjt n ajr, godet me kok, por fatmirsisht jasht kuadratit t Ujkanit. Q gjithsesi ishte n pozicion.
  70′- Bulku nuk mbyll dot nj aksion me pasim t sakt te ani, duke shprdoaruar nj mundsi t mir n pjesn e dyt, e para e ktij lloji pr tant.
  76′- De Biazi bn nj tjetr zvendsim. Nxjerr kapitenin Bulku, q ka shpenzuar shum deri m tani, duke futur Elis Bakajn. M shum fantazi n formacionin ton, tashm.
  79′- Edgar ani lshon nj predh nga rreth 20 metra largsi, topi adresohet n trekndshin e djatht t portierit vends, Revishvili, q reagon mrekullisht, duke i evituar golin e dyt skuadrs son.
  81- Del nga loja Edgar ani, i zvendsuar nga elbasanasi i Lokarnos, Sadiku.
  87′- Penallti pr Gjeorgjin, e dyta n kt ndeshje. Ujkani bn dy pritje edhe n kt rast, por topi goditet tri her radhazi nga vendsit, q nuk markohen n zonn ton nga kuqezinjt, duke em kthyer n tabel qitjeje Ujkanin. I cili m n fund pson golin e dyt.
  92′- Goditje dnimi pr Shqiprin, e fituar nga Eklis Bakaj, q ekzekuton po vet, por pa produktivitetin e duhur.
  95′- Pas pes minutash shtes mbyllet ndeshja miqsore, me fitoren e vendsve, 2-1.

  Komenti

  Nuk mund t niste m mir debutimi me fanelln kuqezi pr sulmuesin Edgar ani. Nuk mund t niste m mir ndeshja miqsore e Shqipris n Tbilisi, ndaj Gjeorgjis. Por, nuk kishte fat m t keq mbyllja e ksaj sfide, teksa kemi provuar n kurriz dy penallti dhe nj prmysje n favor t vendsve. Goli pr kuqezinjt ka dal n drit q n minutn e tret t lojs, kur nj humbje e topit n mesfush nga vendsit sht kthyer n kundrsulm t shpejt dhe t befasishm t tanve, q konkludojn me an t sulmuesit t vetm t deklaruar nga fillimi i miqsores n fjal, Edgar ani. Nj shtys e madhe psikologjike pr kombtaren e Shqipris, pr t besuar n forcat e veta, n filozofin e lojs s trajnerit De Biazi, q ka hedhur n fush nj formacion sa mbrojts, aq edhe sulmues, q mbrohet me forca t shumta, por edhe sulmon i prforcuar. E kemi nisur me presing ndeshjen, duke dhn iden se luanim n fushn ton, jo n Tbilisi, n shtpin e gjeorgjianve. Q kuptojn shpejt se do t ken pun me kuqezinjt tan, tepr t karikuar dhe t mirvendosur n fush. Goli i psuar shum shpejt ka dhn efektin e pritshm negativ te vendsit, q mundohen t reagojn, por ndeshin n bllokadn e kuqezinjve, q n mesfush. Aty ku Ervin Bulku kthehet n nj barrikad thuajse t pakalueshme pr gjeorgjiant. Bulku sht n nj dit t shklqyer sportive, bn jo vetm kapitenin e tanve, n munges t Lorik Cans, por edhe liderin. Duke ruajtur ekuilibrat mes dy reparteve t skuadrs son, mbrojtjes dhe mesfushs. Ai sikur i fton shokt e skuadrs t mos tolerojn. Dhe Shqipria e De Biazit, minut pas minute, tregon se i sht imponuar formacionit t Temuri Ketsbaia, i cili shfryn n stolin e Gjeorgjis. Sepse skuadra nuk i prgjigjet n fushn e lojs, merit kjo edhe e qasjes taktike dhe vendosmris s kuqezinjve tan, q duan t’i dshmojn De Biazit se jan “shqiponja” t vrteta. Dhe vjen minuta e 29-t e miqsores, kur mbrojtja jon gjendet pr her t par n vshtirsi. Franc Veliu, n rolin e qendrmbrojtsit n kt ndeshje, krahas Dallkut, mundohet t largoj nj rrezik n portn e Ujkanit. Por, n tentativ pr t spastruar zonn ton, shkakton nj ndrhyrje t gabuar, sipas gjyqtarit t ndeshjes, kshtu q ndshkohet me penallti. Esht momenti pr ta treguar veten edhe Sajmir Ujkani, q prball Dvalishvilit reagon mrekullisht, n dy her, duke e mbajtur t paprekur portn ton. Momenti i dyt pozitiv psikologjik pr Shqiprin, q merr nj tjetr “impuls” pr ta vijuar miqsoren n lartsin e duhur.
  Pjesa e dyt nis me fat t kundrt pr Shqiprin. Nse n fraksionin e parpjesn e par e gjetm ne shpejt golin, tashm sht radha e gjeorgjianve ta bjn kt gj. Pikrtisht n minutn e 48-t barazojn shifrat me t futurin n pjesn e dyt, Targamadze, q shfrytzon nj gabim t Agollit n spastrimin e zons kuqezi. Duket qart se Ketsbaia i ka udhzuar t tijt t sulmojn me forca t shumta, t ushtrojn presing n mbrojtjen ton. Ka alarm n prapavijn e Shqipris, q nuk gjen dot qetsin e duhur pr t rikthyer ekuilibrat n fushn e blert. Edhe mesfusha jon nuk po funksionin m si n fraksionin e par, kjo edhe pr shkak t ritmit t lart q imponojn vendsit me lojn e tyre. De Biazi, duke par se Hyka nuk po e bnte si duhet rolin e tij, e zvendson at me Hair Zeqirin. Nj tjetr debutues n kt miqsore. Gjeorgjia ka ndryshyar mnyrn e lojs tashm, duke aplikuar topin e gjat, nga mbrojtja n mesfush, pr t evituar ksisoji edhe postbllokun e mesfushs son. Ndaj t cilit vuajti aq shum n pjesn e par. Nga ana e tij, trajneri De Biazi, pas erekorshit t par t fraksionit t dyt vendos t shtoj forcat organizative n fush. I till mund t konsiderohet edhe largimi i Bulkut pr Bakajn. Ky i fundit njhet pr aftsit e tij n ndrtimin e aksioneve sulmuese, por edhe n goditjet nga distanca dhe konkludim, q do t thot se do t’i bashkangjitej Edgar anit n misionin pr t shnuar n portn e vendasve. Sidoqoft, Bakaj nuk ka arritur t shkrihet shpejt n lojn e kuqezinjve, duke mos dhn ndikimin e pritshm. Pak minuta n dispozicion t Armando Sadikut ka rezervuar trajneri De Biazi, teksa n minutn e 81-t nxjerr autorin e golit pr Shqiprin, Edgar anin, duke futur n loj elbasanasin e Lokarnos. Edhe ky bn kshtu debutimin e tij me kombtaren e madhe, pasi ka provuar t vesh fanelln kuqezi t Shpress. Por, pa sjell ndonj gj konkrete pr kt miqsore. E cila pati dy tabllo, nj pjes t par shum poitive pr kuqezinjt, ndrsa n t dytn me vuajtje, me nj fund t hidhur, edhe pr shkak t vendimeve t kontestueshme t kryesorit t ndeshjes. Q dha dy penallti kundr tanve, q nuk jan pak, aq m tepr q goli i dyt erdhi pas nj prekje me dor t topit nga ai q e drgoi n rrjetn e Ujkanit, pasi ky i fundit e priti dy her.

  Si e nisi taktikisht lojn Shqipria

  Shqipria luajti ndeshjen e par zyrtare pr vitin 2012, ndrkoh q debutim n krye t kuqezinjve bnte edhe trajneri italian, De Biazi. Luhej n Tbilisi, ndaj kombtares s Gjeorgjis, me t ciln nuk i kemi t pakta prballjet, qofshin zyrtare, apo miqsore. Bilanci fliste pozitivisht pr gjeorgjiant, t cilt na kan mundur tashm 7 her, i kemi mundur 3 her dhe n barazim jemi ndar 2 her. Me nj golaverazh n total 19-10 pr Gjeorgjin. Miqsorja e sotme fliste n shum drejtime. Por, ajo q sht m kryesorja kishte t bnte me startin e prgatitjeve t t dyja skuadrave pr fushatn kualifikuese t Botrorit 2014. Kuqezinjt tan nisin nj er t re, “made in De Biazi”, me ndryshime ne emra, por edhe n mnyr loje. Tre ishin debutuesit, n radht e lojtarve q kishte thirrur De Biazi pr kt miqsore: Edgar ani, pyka e vetme n sulmin e kombtares son, nga fillimi i lojs, ndrkoh q mesfushori Hair Zeqiri dhe sulmuesi Armando Sadiku do t’i nisnin 90-minutat e sotme nga stoli. Pr t’u hedhur n fush n nj moment t dyt, kur trajneri De Biazi e pa t arsyeshme t niste zvendsimet, q ishin t shumta pr t dyja skuarat. Kjo, pr faktin se ishte ndeshje miqsore dhe t dy trajnert do t shihnin n veprim lojtart e tyre, duke br edhe eksperimente t karakterit taktik. Shqipria e nisi ndeshjen me Gjeorgjin me nj modul taktik 4-1-4-1, ku prioritet kishte mesfusha dhe mbrojtja. Dy reparte q duhej t funksiononin n fleksibiltet t plot, n mnyr q t ndihmonin njri-tjetrin. Por, nse vren elementt e prfshir n mesfushn kuqezi, konstaton lehtsisht potencialin ofensiv t tyre. ka do t thoshte se lojtar t till krahu, si Roshi dhe Muzaka, apo edhe Hyka, i vendosur n rolin e nj fantazisti pas Edgar anit, do t prbnin manovrn sulmuese t Shqipris, n momentin kur topi do t ishte n zotrimin ton dhe vshtrimi drejt ports gjeorgjiane. N kt rast do t kalohej n modulin 4-3-3, ku mesfusha dhe sulmi sulmojn bashkarisht. Nj mnyr t till loje De Biazi e ka justifikuar me faktin se kshtu mbrohemi m mir dhe sulmojm me shum forca. N munges t dyshes s zakonshme t qendrs s mbrojtjes kuqezi Cana-Curri, De Biazi eksperimenton me duetin Dallku-Veliu. Mbrojtsi i Vorskla Poltavs, n fakt ka luajtur zakonisht n t djatht t mbrojtjes, kshtu q ishte nj “meremetim” i prapavijs s kombtares son zhvendosja e tij n qendr, ku pati partner, n rolin e tij natyral, Franc Veliun e Flamurtarit. Mungesa e Vangjelit n t majt kishte spostuar n mbrojtje, n kt krah, Ansi Agollin, q n kushte normale luan si mesfushor i ktij krahu. Por, n kt rol, ai sht zvendsuar nga Muzaka, i cili do ka br “kraht” e Shqipris, s bashku me Roshin. Ervin Bulku, nj “dig” para prapavijs son, i jepte nj “dor” edhe mesfushs. Ai luajti i vendosur si nj “filtr” mes ktyre dy reparteve, mesfushs dhe mbrojtjes. Ndrsa para tij, me detyra organizative, dyshen e qendrs s mesfushs kuqezi e prbnte Vila dhe Hyka. Dy ekstremet e kombtares son n startin e ksaj miqsoreje ishin: n port Ujkani dhe n sulm, Edgar ani.

  De Biazi, pas ndeshjes: Pjesa e par, shum e mir

  Pas ndeshjes, trajneri italian i Kombtares s Shqipris, De Biazi, duke analizuar miqsoren me Gjeorgjin, q ishte edhe debutimi i tij me kuqezinjt, tha: “Nga kjo ndeshje t mbetet shija e keqe e rezultatit, por dua t them se ktu pati ndikimin e tij edhe arbitri, vendimet e t cilit ishin t dyshmita. Madje, edhe fal tij, ne e humbn kt ndeshje. N pjesn e par lojtart i zbatuan me prpikmri detyrat q u kisha ngarkuar, funksionuam mjaft mir t organizuar si skuadr, ndrsa n t dytn vuajtm disi, sidomos n 20 minutat e para. Pr mua ka pak rndsi rezultati n kt ndeshje, por ajo ka dua t evidentoj pr mir sht karakteri q treguam n pjesn e par, ndrsa si defekt, q duhet rregulluar, menaxhimi i rezultatit, kur jemi n erprsi. Edgar Cani bri nj ndeshje shum t mir, edhe pse n debutim. Ai e nisi me gol prfaqsimin me Shqiprin, madje shnoi shum shpejt, duke na ndihmuar t rriteshim psikologjikisht. Edhe debutuesit e tjer, pr aq minuta sa patn n dispozicion, u munduan ta justifikojn veten. Rndsi ka fakti q tashm e njoh edhe m shum skuadrn, kam pikasur problemet, me t cilat do t merremi hap pas hapi, q t’i minimizojm sa m shum t jet e mundur.”

  Cani: Shum i lumtur nga debumtimi me gol

  Tepr i lumtur sht shfaqur Edgar Cani pas ndeshjes, edhe pse kombtarja jon kuqezi, n radht e t cils ai debutonte, e humbi miqsoren n Tbilisi. Sulmuesi n fjal, mes t tjerash, pas ndeshjes, deklaroi: “Jam shum i knaqur pr golin dhe debutimin q bra me kombtaren e Shqipris. Vecse, dua t them se luajtm nj ndeshje me dy tablo. Nj pjes t par shum t mir, ndrsa n t dytn e nism keq, shum t ndrojtur, ndaj edhe psuam golin e barazimit shum shpejt. Gjithsesi, duhet t vazhdojm t punojm dhe t rritemi ndeshje pas ndeshjeje. N fakt, kisha shum emocione q para se t niste loja, duke qen se kisha debutimin tim me Shqiprin. Por, fatmirsisht, gjithcka shkoi mir, sepse shnova gol q n minutn e tret. Kjo m ndihmoi ta prballoja presionin e ndeshjes s par me kombtaren. Mund t bnim m shum dhe m mir n pjesn e dyt, e prsris, por duke qen se ishte nj ndeshje miqsore, nuk kemi pse hidhrohemi nga humbja. Duhet t nxjerrim msimet e duhura dhe t shohim prpara.”

  Ujkani: Goli i dyt ishte i parregullt

  Ka qen padiskutim nj hero n miqsoren me Gjeorgjin, edhe pse psoi dy gola. Q t dy, jo pr faj t tij. Samir Ujkani ka pritur dy penallti n Tblisi, duke u br makthi i gjeorgjianve n kt miqsore. Pas ndeshjes, kosovari i ports kuqezi do t deklaronte: “Jam shum i knaqur me lojn ton. Sidomos n pjesn e par ishim super. N 20 minutat e para t pjess s dyt vuajtm presionin e Gjeorgjis, e cila ushtroi presing t madh. N kt moment psuam edhe golin e par. Goli i dyt i gjeorgjianve ishte i parregullt, sepse n momentin kur e goditi topin lojtari vends, e preku fillimisht me dor. Prandaj protestova edhe tek gjyqtari, por ai vendosi t vazhdonte lojn. Duhet t dim se luanim n nj fush t vshtir, ndaj paraqitja e kombtares n kt miqsore, n total, duhet konsideruar pozitive. Me De Biazin trajner do t prfitojm shum n aspektin taktik. Fal puns s tij do t prmirsohemi edhe m, duke u rritur nga ndeshja n ndeshje. Personalisht, jam i knaqur q prita dy penallti, edhe pse nuk e evitova dot humbjen. Po punoj shum te Novara, ndrsa po mundohem t prparoj edhe me kombtaren. N t shkuarn kam br ndonj gabim, por m duhet t fitoj edhe pak eksperienc. Sa i takon ardhjes s nj portieri tjetr kosovar n kombtare, Etrit Berishs, un nuk e njoh personalisht, por e di se sht nj portier shum i mir. Ai sht i mirpritur nga un, sepse t gjith kemi nj qllim, t ecim sa m prpara me kombtaren. Dhe konkurrenca, edhe n port, e siguron kt gj n kombtare. Ktu nuk kan prparsi interesat personal t miat apo t ndokujt tjetr, por prfaqsimi sa m dinjitoz i Shqipris.”

  Ervin Bulku: Arbitri u b personazh

  Ervin Bulku ka provuar t bnte kapitenin e kombtares kuqezi n Tbilisi. N miqsoren me Gjeorgjin, ai ka qen nj lider n mesfush, vecanrisht n shkatrrimin e manovrs sulmuese t vendsve. Duke analizuar lojn e zhvilluar n miqsoren e s mrkurs, Ervin Bulku do t shprehej: “Kishim shum t rinj n loj, t cilt dhan m t mirn e tyre, sidomos n pjesn e par. N pjesn e dyt ishim disi t ndrojtur, psuam edhe golin e barazimit, pastaj arritm t rivendosnim ekulibrat. Nuk dua t flas pr arbitrimin, q n fakt u b personazh n kt miqsore. Djemt e rinj, q jan afruar n kombtare, kan perspektiv dhe do t na ndihmojn t rritemi si ekip, por u duhet njfar kohe q t prshtaten dhe t’i zvendsojn si duhet veterant e larguar. Duhet njfar kohe pr kt. N fush, kur luan me kombtaren, ndien lodhjen dhe emocionin e vecant t prfaqsimit t kombit tnd, ndaj reaguam ashtu ndaj gjyqtarit, q gaboi n momentin e golit t dyt t Gjeorgjis. I kuptueshm nervozizimi yn n at rast, po t mos harroni edhe karakterin e shqiptarit. U munduam t japim m t mirn n kt miqsore dhe mendoj se pjesa e par duhet marr si shembull.”

  De Biazi para ndeshjes

  “Shpresoj ta nisim me kmbn e mbar. Kemi punuar kryesisht n aspektin taktik dhe psikologjik t lojtarve, sepse nuk kemi pasur shum koh p gjra t tujera n dispozicion. Para ndeshjes u kam br nj letr futbollistve, me t ciln kam dashur t’u transmetoj atyre emocionet e mia. Ata duhet ta vlersojn maksimalisht veshjen e fanells s kombtares, ndaj pres n do ndeshje 110 prqind t tyre”.

  Smalji mbetet jasht 18-shes

  Ka shprehur keqardhjen e tij trajneri De Biazi pr mbetjen jasht 18-shes s Shqipris pr kt ndeshje t mbrojtsit lezhjan t Vllaznis, Dritan Smajli. I thirrur “in extremis” , si zvendsues i Kristi Vangjelit, q psoi dmtim n momentet e fundit, Smajlit i ka rn ta prcjell nga tribuna kt miqsore, q sht edhe thirrja e tij e par me kombtaren kuqezi. Zgjidhje e stafit teknik kjo, e marr me shum keqardhje, sikurse tha vet De Biazit para nisjes s sfids n Tbilisi.

  Panorama Sport
  Ndryshuar pr her t fundit nga MaDaBeR : 29-02-2012 m 17:57
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 2. #42
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  35
  Postime
  5,314
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 3. #43
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184
  Mua me pelqeu ndeshja.Arbitrimi ishte shume i dobet.Sec kane nje te perbashket keta arbitrat,kane dale te gjithe kunder Kuq e Zinjve ( Ac Milan dhe Shqiperise) hahaha
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 4. #44
  Trajnerat Italian kshu e kane, dun pak sa te mesojne lojtareve taktikat e lojes, por ma mer mendja nese i mesojne mire dhe do thirri lojtar te rinj e me talent, ka per tu bo mire.

 5. #45
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  35
  Postime
  5,314
  Ketsbaia: Mos u merrni me arbitrin, e merituam fitoren

  Gjeorgjia arriti t prmbys disavantazhin e pjess s par, duke e fituar miqsoren ndaj Shqipris me rezultatin 2-1. Trajneri Temuri Ketsbaia nuk dshiron t merret me vendimet e dyshimta t arbitrit, por t cilsoj si t merituar suksesin e skuadrs s tij. “Nuk dua t’i komentoj penalltit q akordoi arbitri, pasi jan vendime q i merr vetm ai. Un mund t them vetm se ne gabuam n t dyja 11-metrshat dhe kjo sht shqetsuese, aq m tepr q ishte nj miqsore dhe pa shum presion. N t ardhmen do mendoj seriozisht pr t przgjedhur lojtarin q do ekzekutoj penalltit, – u shpreh 43-vjeari. – Synimi im kryesor nga kjo sfid ishte q t analizoja formn fizike t lojtarve, dhe n fakt mora nj prgjigje deri diku pozitive. N pjesn e par nuk luajtm mir dhe Shqipria arriti ta ruaj avantazhin 1-0, me nj gol q erdhi pas nj shprqendrimi t mbrojtjes son. Por, q pas shnimit t golit nga kundrshtari, ne ishim m superior n fush. Pjesn e dyt dominuam akoma m shum dhe sigurisht q e merituam fitoren. Pavarsisht se shnuam vetm dy gola, un mendoj se duhet t kishim shnuar m shum. Sulmi nuk ishte n nj dit t mir, gjithsesi ata ishin n form t mir fizike dhe rrezikuan n mnyr konstante”, shtoi trajneri Ketsbaia. N fund t deklarats s tij, kreu i pankins s Gjeorgjis thuri elozhe pr talentin Jano Ananidze: “sht vetm 19 vje, por sht shum cilsor dhe nj nga lojtart tan m t rndsishm. Zhvilloi nj tjetr ndeshje pozitive”.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 6. #46
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  35
  Postime
  5,314
  Shqipria, miqsore me Spanjn m 30 maj

  Shqipria do t luaj kundr Spanjs m 30 qershor n Zyrih. Lajmin e konfirmuan burime t besueshme pran presidentit t FSHF-s, Armand Duka. Ky i fundit ka arritur nj marrveshje me zyrtart e federats spanjolle dhe sht caktuar q ndeshja miqsore me kampiont e Bots dhe t Evrops t luhet n Zvicr n fund t muajit maj, periudh q prkon edhe me fazn prgatitore para finaleve t Euro 2012.

  Marrveshja: FSHF-ja, prej m shum se nj viti i kishte br krkes federats s Spanjs pr nj ndeshje miqsore. Duka ka shfrytzuar miqsin q ka me homologun e tij, Vilar dhe prgjigjja kishte ardhur pozitive, por pa u caktuar nj dat. Gjithka sht vendosur ditt e fundit, ku Spanja, n prpjekje pr t siguruar nj kundrshtar pr t testuar ekipin para Euro 2012, ka pranuar ftesn e Shqipris pr nj miqsore. Pr fatin e keq t fansave kuqezi, ndeshja nuk do t mund t zhvillohet n vendin ton, por gjithsesi, edhe n Zvicr pritet q t jen nj numr shum t madh shqiptarsh n stadium.

  Italia: Shqipria sht n bisedime edhe me Federatn Italiane t Futbollit pr nj ndeshje miqsore n fund t muajit maj. Kt e ka konfirmuar vet Duka, i cili tha disa dit m par se po projektohet nj turne miqsor n Palestin, ku do t marrin pjes tet ekipe prfaqsuese, mes t cilave edhe Italia. “Duam q t marrim pjes edhe ne. Jemi n negociata, por t shohim”, ka thn presidenti i Federats Shqiptare t Futbollit. Kujtojm se pas vendimit t s marts t UEFA-s, Shqipria nuk do t ket mundsi t zhvilloj ndeshje miqsore n muajin gusht. Ky vendim u mor, pas krkess s disa klubeve t mdha evropiane.

  Panorama Sport
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 7. #47
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Ja tet ort e presidentit t federats italiane t futbollit n Shqipri. Shum kortezi, shkmbim experience pr trajnert e arbitrat, inaugurim fushe dhe takim me Presidentin e Republiks

  Vetm kortezia e shkmbimit t bluzave sht kryer, pr t tjerat t presim, por n 8 or kan qen tet premtime me “do t”…  Takime t shumta, biseda po kaq t shumta dhe po kaq premtime. Nse do plotsohej vetm me nj fjali t vetme, vizita e presidentit t Federats Italiane t Futbollit, Abete, do kufizohej me nj parafjal t kohs s ardhme do t…

  Dikur, para reth 2 vjetsh, presidenti i Federats Spanjolle t Futbollit, Villar, do premtonte nj ndeshje miqsore me Spanjn. Do ish vrtet mrekulli t luanim kundr kampionve t bots dhe Europs, por fjalia magjike e Villarit nisi se premtoi dhe prfundoi me “do t”. Pra, do t mundohej pr nj miqsore me Spanjn.

  Koh m par se Villar t vinte n Shqipri, nj kampion Europe dhe nnkampion bote, si Hans Peter Brigel, do ulej n pankinn kuqezi. Memorja nuk na ka ln, premtimi i par i mister Brigelit ka qn: Do t mundsoj m t gjith kapacitetin dhe reputacionin tim nj miqsore me Gjermanin. M bukur se t luash me tri her kampiont e bots natyrisht nuk ka, por srish do t vazhdon t na mundoj.

  I njjti premtim edhe nga Otto Bari pr t luajtur me Kroacin, por srish magjia do t do t na stresonte akoma m shum.

  S fundmi, presidenti italian i futbollit. Natyrisht nuk ka emrin e Brigel, apo Bari n elitn e futbollit t luajtur, por sht ai shum her m i madh se sa t dy bashk n hierarkin e futbollit. E megjithat, srish na vijn fjalt magjike “do t”. Do t pr trajnimin e arbitrave, por edhe teknikve, do t pr t hequr at t shkret damk si ekstrakomunitare, do t pr futbollin e femrave dhe srish do t pr nj ndeshje miqsore me Italin.

  Prej kohsh, shqiptart qoft nga ana gjeografike si fqinj q jemi, qoft nga reputacioni i skuadrs italiane n futboll, por qofte edhe nga ajo q sht m rndsishmja, pra q n Shqipri m shum tifoz ka Milan, Juventus e Inter sesa t gjitha skuadrat e superligs t marra s bashku, meritojn nj miqsore me Italin. E megjithat, edhe sot pas largimit t Abetes nga Shqipria, do na duhet t flem me mendjen se “ditt e mira pas ksaj vijn”, ose m sakt do t vijn…
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 8. #48
  De Biasi: Mavraj dhe Berisha ne planet e mia

  Mbrojtsi Mrgim Mavraj dhe portieri Etrit Berisha mund t jen pjes e Kombtares shqiptare n miqsoren e muajit maj. Pr kt mundsi ka folur edhe vet przgjedhsi Xhani De Biasi, i cili ishte i ftuar n konferencn pr shtyp t presidentit Duka dhe atij t Federats italiane Abete.

  Biasi ka thn se vazhdimisht sht n krkim t elementve t rinj, por ka pranuar se ka disa vshtirsi. Nj nga pikat e dobta dhe m shqetsuese t prfaqsueses sht mesfusha. Ndonse fillimisht ka mohuar t prmend emra, tekniku italian e ka pranuar se sht n vzhgim t Mavrajt.

  Kam dgjuar pr t, madje e kam vzhguar nga afr rreth dy muaj e gjysm m par. Ai djal ka potencial t madh dhe mendoj se Shqipris mund ti bnte pun. Me sa di un, ka ecur mjaft mir te Grojter Furt dhe kryeson Bundeslign 2 me kt skuadr. Ai e refuzoi disa her Shqiprin, ndrkoh q vetm pak koh m par krkoi ndjes dhe u lut ti jepet nj rast tjetr, ka thn tekniku italian, duke br t ditur se dera e Kombtares pr Mavrajn sht e hapur.

  Un gjithnj jam me parimin se do futbollist q mund ti shrbej skuadrs pr ta ndihmuar at dhe pr t prmirsuar nivelin e grupit, do t jet i mirpritur. Besoj se jam i qart, ka theksuar Biasi.

  I pyetur nse do t ftohet portieri Etrit Berisha, ai u prgjigj: Mendoj se po. Doja q ta merrja q n miqsoren kundr Gjeorgjis, por nuk patm mundsi, sepse nuk kishte pasaport shqiptare.

  Biasi ka folur edhe pr lndimet e shumta t futbollistve t tij. Jam disi i shqetsuar. Dmtimi i gjat i Cans, m pas edhe i Ujkanit, pastaj Vangjeli. Kto gjra realisht t prishin pun. Pr t mos harruar ktu edhe Debatik Currin, nj mesfushor q prshtatet n disa role, por q periudhn e fundit ka pasur shum probleme. Gjithsesi, un mbetem optimist.

  Ai e ka shprehur nevojn q sa m par t ket nj ndeshje miqsore, ndrkoh q ende nuk dihet kush do t jet kundr kuqezinjve.

  Pa dyshim q na duhet nj ndeshje miqsore. Duhet t testojm skuadrn, na duhet t punojm pak m tepr bashk. Si mundsi pr miqsore prmenden Kina ose Arabia Saudite dhe lidhur me kt, De Biasi thot: Po, Kina sht nj skuadr me t ciln FSHF-ja ka pasur kontakte, por ka edhe skuadra t tjera.

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  ku lun ky berisha
  JO SEKS PARA MARTESE

 10. #50
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Per Besart Berishen e ke fjalen?
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 11. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  ky portieri
  JO SEKS PARA MARTESE

 12. #52
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  35
  Postime
  5,314
  Goldo, Etrit Berisha, ka lindur ne Kosove me: 10 Mars 1989, pra eshte 23 vje. Qe nga viti 2008 eshte portier ne ekipin Kalmar FF ne Allsvenskan Suedeze, dmth kategoria e pare ne Suedi. Qe nga mberritja e tij ne kete klub ka zhvilluar deri me tani 32 paraqitje. Flitet qe eshte nje portier i zoti dhe i talentuar. Thone qe ka te ardhme por ta shohim.

  Per mendimin tim per momentin Ujkani eshte i miri qe kemi. Luan ne Seria A dhe nuk eshte pak per nje portier te luaje ne Serine A, me cilindo nga ekipet. Si e dime Italia shquhet per portiere te zot dhe nuk e kane fatin shume portiere te huaj qe te luajne per nje skuader te Serise A. Por mendoj se si alternative e Ujkanit mund te jete i mire Berisha. Pa dashur ta paragjykoj, sepse ne moshen e atij e gjithe karriera eshte perpara dhe ai mund te shpertheje nga momenti ne moment.

  Sido qe te jete, nese perseritet dhe njehere rasti Strakosha-Beqaj, kombetarja jone do te siguronte porten per shume vite me dyshen Ujkani-Berisha.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 13. #53
  Duhet nje portier i dyte qe te japi siguri se tani per tani nuk kemi tjeter. Ujkani s'ka qene dhe aq mire me kombtaren po fakti qe luan ne Serie A dhe po ben paraqitje te mira atje, e ben titullar te padiskutushem.

 14. #54
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824  Trajneri i Kombtares shqiptare, Xhani De Biazi, ndjen keqardhje q futbollist si Shaqiri dhe Xhemajli sot nuk jan pjes e Kombtares son, ndonse jan shqiptar. I intervistuar nga “Telecitta”, ai ka thn se po punon shum q t rinjt shqiptar q kan lindur jasht territorit t mund t luajn me kuqezinjt n t ardhmen, me qllim q t ket sa m pak “rrjedhje”. “T punosh me nj ekip kombtar sht shum m e vshtir, ose m sakt, shum m ndryshe sesa t punosh n nj klub. Duhet nj pun e madhe dhe nj prkushtim i pakufishm pr t monitoruar sistematikisht lojtart. N kt rast kemi t bjm me nj skuadr si Shqipria, ku pjesa drrmuese e futbollistve luajn n vende t ndryshme t bots dhe shum larg njri-tjetrit. Sigurisht, largsia e madhe dhe udhtimet e gjata nuk na ndihmojn edhe aq shum. Megjithat, un dhe stafi im jemi t vendosur q t ndrtojm nj skuadr solide dhe t afrojm gjith lojtart q mund t’i shrbejn ktij ekipi. Mendoni pak: Shaqiri dhe Xhemajli tani luajn me Zvicrn, sepse jan natyralizuar si t till, por n t vrtet ata jan shqiptar. Pra, detyra ime sht q t’i stimuloj t rinjt dhe t’i afroj ata n Kombtaren e tyre. Gjithsesi, ndihem mir aty dhe dua ta shijoj kt eksperienc deri n fund”, – ka deklaruar De Biazi.
  Pr Bogdanin “Ai sht nj futbollist shum i rndsishm pr ne, dhe jo vetm pr ne. Ai ka shnuar gola me pesh te Siena, ku m i fundit ishte ai kundr Milanit. Kjo nuk sht pak. Un besoj shum tek ai dhe mund t them se rreth tij do t ndrtojm nj projekt t rndsishm”, – ka thn trajneri i Shqipris.
  Pr anin “Tani luan te Polonia e Varshavs dhe sipas mendimit tim ai mund t bj gjra mjaft t mira aty. Pr her t par n Kombtare e kam thirrur un dhe mesa duket i kam sjell fat, sepse iu deshn vetm dy minuta q t shnonte gol. Dua t theksoj se e vlersoj shum at dhe e kam gjithnj n konsiderat. Jam i bindur se at e pret nj e ardhme e madhe, sepse ndryshe nga disa koh m par, un kam vrejtur se ai sht akoma m tepr agresiv dhe mbi t gjitha sht shum m konkret n zonn e golit. Mund t ec vrtet mir. Pavarsisht se kur ishte n Itali nuk mundi t shprthente, un mendoj se kjo ndodhi ngaq nuk i dhan kohn e nevojshme”, – sht shprehur tekniku mbi Edgar anin, i cili kt sezon ka realizuar 11 gola n Poloni.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 15. #55
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Pr Italin “N Itali rregullat nuk mungojn, por thjesht ato nuk i respektojn. Ose ta themi ndryshe: edhe ather kur i respektojn, i trumbetojn sikur kushedi se far po bjn. Kt e them pr situatn n prgjithsi, jo pr raste t veanta. I referohem dhuns n stadiume, kaosit t skandalit t basteve etj. Duhet ta pranojm se n nivel institucionesh jemi nj shembull jo i mir pr t rinjt dhe pr ata q e respektojn ligjin”, – ka prfunduar Xhani de Biazi. Ai ka firmosur nj kontrat 2-vjeare me Shqiprin, me opsion rinovimi edhe pr dy vite t tjera.


  far thoshte Josip Kuzhe
  De Biazi nuk sht i pari trajner i Kombtares q komenton zgjedhjet e futbollistve shqiptar. Edhe paraardhsi i tij, Josip Kuzhe, e konsideronte si t pakonceptueshm faktin se si nj lojtar kishte mundsin q t prfaqsonte vendin e tij dhe m pas t zgjidhte flamurin e nj kombi tjetr. “Nuk e kuptoj se si Mavraj apo ndokush tjetr refuzojn vendin e tyre, ndrkoh q e kan marr nga nj ftes”, – pat thn tekniku kroat.


  Shqipri-Katar, miqsore n Spanj
  Prfaqsuesja shqiptare do t luaj nj ndeshje miqsore kundr Katarit m 22 maj. Lajmi sht konfirmuar zyrtarisht nga sektori i marrdhnieve me shtypin n FSHF. Negociatat kishin filluar prej kohsh nprmjet agjencive t posame q merren me organizimin e ndeshjeve, por vetm dje sht arritur nj marrveshje zyrtare.
  N Spanj Ndeshja kundr prfaqsueses arabe do t zhvillohet n Spanj. Sipas komunikats s FSHF-s takimi do t luhet n nj nga stadiumet e Madridit, por mbetet pr t’u konfirmuar se n cilin prej impianteve do t zhvillohet kjo miqsore. Sigurisht q ka fare pak gjasa q ndeshja t luhet n “Santiago Bernabeu”. Orari i ndeshjes gjithashtu nuk sht prcaktuar, por detajet do t publikohen gjat ditve n vijim.
  Dilemat Prve Katarit, FSHF-ja kishte marr nj ofert edhe nga Iraku pr t zhvilluar nj ndeshje miqsore, por ka qen trajneri i prfaqsueses, Xhani De Biazi, ai q i ka frenuar vazhdimisht bisedimet. Ai hezitonte t pranonte ftesn e ktyre dy vendeve, pasi ato nuk prfaqsojn ndonj futboll me nivel t lart dhe trajneri kuqezi do t donte t’i maste forcat me nj skuadr me nivel. Pr kt arsye, ai kishte pritur deri m 30 prill, sepse shpresonte se do t arrihej marrveshja me ndonj skuadr tjetr. N fund, ai ka zgjedhur Katarin mes t dyjave duke dhn miratimin q akordi t bhej zyrtar.
  Testimet Ndeshja e 22 majit do t jet nj test pr disa nga lojtart e prfaqsueses shqiptare. Disa prej tyre q nuk arritn ta bindnin teknikun n miqsoren me Gjeorgjin m 29 shkurt, pritet q t ken edhe nj shans tjetr. Msohet gjithashtu se trajneri sht i interesuar t njoh potencialin e kuqezinjve kur grupi sht i kompletuar, sepse n shkurt munguan disa prej titullarve si kapiteni Cana, Bogdani, Salihi etj. Nj test do t jet kryesisht pr repartin e mesfushs, pasi disa prej lojtarve (Bakaj, Muzaka dhe Hyka) nuk e bindn trajnerin n ndeshjen me Gjeorgjin.
  Shpresat M 22 maj do t luaj miqsore edhe kombtarja U-21, e drejtuar nga Sknder Gega. Shpresat e Shqipris do t zhvillojn dy ndeshje miqsore n Tirol t Austris n kuadr t prgatitjeve pr ndeshjet eliminatore t Kampionatit Evropian, kuqezinjt e ksaj moshe do t ken prball n kt test miqsor moshataret nga Ukraina dhe Maqedonia. Takimi i par luhet m 22 maj kundr Ukrains, ndrsa m 25 maj do t prballen me Maqedonin


  Shansi i Mavrajt
  Ndeshja kundr Katarit mund t jet edhe debutimi me Kombtaren shqiptare pr qendrmbrojtsin Mrgim Mavraj. Trajneri De Biazi ka deklaruar publikisht se sht gati ta thrras lojtarin q luan te Grojter Furt. 26-vjeari do t luaj sezonin e ardhshm n Bundeslign 1, pasi skuadra e tij siguroi matematikisht ngjitjen n elit.


  Shqipria luan kundr vendit m t pasur n bot
  Katari u cilsia nga revista prestigjioze “Forbes” si vendi m i pasur n bot, me GDP vjetore prej 182 miliard dollarsh dhe me nj rritje prej plot 19.4%. Katari sht gjithashtu nj nga vendburimet m t mdha t nafts dhe gazit natyror, ndrkoh q jan nj vend m i vogl sa gjysma e Shqipris. Saktsisht, kan nj hapsir prej 11 mij metrash katror, prkundrejt 28 mij q ka Shqipria. Katari ka nj popullsi prej 1.8 milion banorsh, ku 20% e tyre jan arab, 20% indian, 10% aziatik dhe pjesa tjetr nga vende t ndryshme. N pushtt ndodhet familja Al Thani, e cila sht gjithashtu nj nga m t pasurat n bot, ndrkoh q pjes e saj sht edhe sheiku q zotron klubin e Manester Sitit.


  42 vite kombtare N Katar, sporti i futbollit sht msuar nga puntort e nafts n vitet 1940-1950, ndrkoh Federata e Futbollit n Katar sht krijuar n vitin 1970. Gjithsesi, arritja e tyre m e madhe sht finalja e Kups s Arabis. Katari sht vendi organizator i Kups s Bots 2022 n futboll, ku pritet t marr pjes pr her t par n kt kompeticion, pasi deri tani nuk ka arritur t kualifikohet asnjher. T gjitha futbollistt e prfaqsueses luajn n kampionatin vends, prve mesfushorit Hysein Jaser, i cili aktivizohet me belgt e Lierses.
  Natyralizimet N kombtare kan natyralizuar shum futbollist t huaj, si braziliant Fabio Sezar e Markone, uruguaiani Sebastian Soria, ganezt Lorens Kuaje e Xhorxh Kusi dhe senegalezi Baba Malik. Trajner i kombtares s Katarit sht braziliani Paulo Auturi. Ai e ka marr drejtimin e saj vetm n shkurt t ktij viti, ndrkoh q ka nj karrier mjaft t pasur drejtuese, duke qen n krye t klubeve prestigjioze si Flamengo, Kruzerio, Internacional, Sao Paolo, Santos, Benfika, apo kombtarja e Perus. Me Santosin, ai fitoi jo vetm titullin kampion n Brazil, por edhe Kupn Libertadores e Botrorin pr klube.


  Problemet me stadiumin, rrezikon Kombtarja
  Paradoks: Shqipria, q sot nuk ka asnj stadium q t prmbush kriteret e FIFA-s, do t luaj kundr m t pasurve n bot. Sikur t mos mjaftonte kjo, skuadra jon ka probleme edhe me stadiumin kombtar “Qemal Stafa”. S fundmi, n plan t par ka dal shtja e stadiumit kombtar “Qemal Stafa”, para t cilit do t ndrtohet tashm nj parking nntoksor, ndaj edhe zhvillimi i ndeshjeve, kryesisht ndrkombtare, n kt impiant bhen t pamundura. N kt kontekst, pas letrs s drguar disa dit m par qeveris shqiptare, FSHF i sht drejtuar me nj tjetr shkres zyrtare, kt her Bashkis s Tirans, me an t s cils krkon shtyrjen e punimeve deri n fund t muajit tetor. I menjhershm ka qen reagimi i kryebashkiakut, Lulzim Basha, i cili do pres sot n nj takim presidentin e FSHF-s, Armand Duka. Sipas FSHF-s, arsyeja kryesore pr shtyrjen e punimeve sht fakti se Kombtarja nuk do t ket mundsi q t zhvilloj ndeshjet e para t kualifikimeve pr Botrorin 2014 n kt impiant. Sipas kalendarit t ktyre kualifikimeve, Shqipria do t luaj tri ndeshje n shtpi dhe nj n transfert n muajin shtator-tetor t ktij viti: Shqipri-Qipro, Zvicr-Shqipri, Shqipri- Island dhe Shqipri- Slloveni. “Kombtarja rrezikon t’i luaj ndeshjet jasht vendit”, – tha sekretari i FSHF-s, Eduard Prodani.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 16. #56
  Do hyjm ndonjeher ne kapjonatin boteror ne lol

 17. #57
  De Biasi: Luajme me dy skuadra te forta

  Edhe pse nuk ka n dispozicion lojtart m t mir t mundshm n miqsoret me Katarin dhe Iranin, trajneri i kombtares shqiptare ka pohuar se kto dy ndeshje do t’i shrbejn atij dhe skuadrs pr t patur nj ide m t qart rreth mnyrs se si do t luaj prfaqsuesja jon n eleminatoret e Botrorit 2014.

  “I kam par kto dy kundrshtar, n nj miqsore mes tyre q doli 2-2. Irani sht m i fort dhe kjo vrehet edhe n renditjen e FIFA-s, ku ata jan 30 vende sipr nesh. Jan dy teste shum t rndsishme dhe shum t vshtira pr ne. Mundsia e zhvillimit t 2 miqsoreve njra pas tjetrs sht e rndsishme pr mua pasi m jep mundsin t njoh m mir skuadrn. Mua nuk m intereson se kush nuk sht, por kush sht ktu dhe cfar do t jap. T gjith do t ken mundsin t luajn, por do t mundohem t nxjerr n fush nj skuadr shum afr asaj q do t luaj n eliminatoret e botrorit”, thot trajneri kuqezi.

  Ne keto ndeshje pritet te kete debutime pasi eshte thirrur Mavraj qe me pare ka pasur polemika persa i perket perfqesimit te Shqiperise, por edhe lojtare te tjere si portieri Etrit Berisha. Ka dhe lojtare te rinj ne moshe qe kerkojne te komfirmojne vendin e tyre ne kombetare keshtu qe pritet te jene dy miqesore te bukura. Shto ketu edhe faktin qe luhet per here te pare ndaj ketyre skuadrave dhe kjo e ben edhe me interesante.
  T dieln kombtarja do t niset pr n Spanj aty ku me 22 maj do t prballet me Katarin. Kjo ndeshje do te zhvillohet ne oren 19:00 me oren e Shqiperise ne Madrid ne stadiumin e Rayo Vallecano, "Campo de Ftbol de Vallecas", qe ka nje kapacitet prej rreth 15.000 tifozesh.

  Pas ndeshjes kuqezinjt do t kthehen n Shqipri dhe pas nj qndrimi 2 ditor do t nisen drejt Turqise, pasi me 27 maj do t luajn miqsoren me prfaqsuesen e Iranit. Kjo ndeshje do te luhet po ne oren 19:00 ne Stamboll ne stadiumin e Beshiktashit qe ka nje kapacitet prej 32.000 vendesh.

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Endri_
  Antarsuar
  16-02-2011
  Vendndodhja
  Tr
  Postime
  1,165
  Di gje njeri kush e jep ndeshjen neser? Te drejtat televizive per kte ndeshje i paska Katari dhe cmimi qe kishte kerku ,per platformen supersport kishte qene shume i larte.
  Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

 19. #59
  Shiko njher andej nga firstrowsports ose nqs ke DreamBox kontrollo ato kanalet Arabe apo a jan ca kanale andej (sportive) q nuk i mer vesh njri...ndoshta i gjen.
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 20. #60
  al jezeera me duket

Faqja 3 prej 54 FillimFillim 123451353 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •