Ne ditet e sotme,nuk eshte risi,te njohesh njerez qe dine 2-3 madje dhe 7 gjuhe te huaja.E vetmja qe qe na vjen ne mend eshte: Ky po qe qenka I zgjuar.Madje do te doja te beja nje korrigjim persa I perket temes,dhe do e merrja si “gjuha e huaj te jep dije”,se ne fakt ka plot njerez qe flasin shume gjuhe te huaja,qe te cilat I kane mesuar nga dalllget e jetes,e kulture nuk e kane,sic thote populli,fijen.Sot,njohja e nje gjuhe te huaj te jep shume perparesi,e te mundeson me shume njohje e me shume lidhje me njerez ane e mbane botes,por gjuha meme,te jep identitet,te mundeson nje CV te tere te cilen e merr kudo me vete.Te tregon per historin e te pareve,e me njohjen e te pareve njihen dhe bemat dhe trimerite e tyre.Ne saje te studimeve te ndryshme eshte vertetur se shqipja e sotme e ka origjinen nga pellazgishja e lashte.Nese ti,flet shqip,ateher,bashkebiseduesi,yt,nga cepi I tjeter I botes kupton se kjo gjuhe,qenka shqipja,nje gjuhe qe ka alfabet dhe karakterin e saj.Kjo gjuhe eshte shqipja,qe po e merrka emrin nga shqiperia,vendi ku dhe nene Tereza kishte origjine.Vend I trimave, e ku besa vjen para se gjithave.Tani,kemi rastin konkret,te Faik Konices,I cili nga shkollimi jashtėzakonisht i larmishėm qė mori, ai qe nė gjendje tė fliste e tė shkruante rrjedhshėm , italishten, frėngjishten, gjermanishten, anglishten dhe turqishten,por prap se prap admironte shqipen,Edhe ne,si zoti Konica,duhet te mesojme e te dime shume gjuhe te huaja,sepse sot, e gjithe bota po funksionon si nje makineri e vetme,dhe nese nuk arrin te komunikosh,ateher nuk ke arrituar asgje,.Ne ditet e sotme,nje teme qe shqeteson te gjithe analistet,eshte,A flasim ne,nje gjuhe te paster shqipe?Ne fakt,ne flasim nje shqipe shqip,dhe ndonese secili vend I shqiperise ka dialektin e vet,ajo prap mbetet gjuha jone,mbetet krenaria jone,Kjo gjuhe eshte ajo qe na identifikon,ne mes te te tjereve,ajo qe na jep identitentin kombetar,e na I rrit vlerat si popull..Po e mbyll kete shkrim,me vargjet e te madhit Fishta,ku thot:
Pra,mallkue njaj bire Shqyptari,
Qe ket gjuhe te Perendise,
Trashegim qe na la I pari,
Trashegim sja len ai fmise.
Dhe atij jut haft po,goja,
Qe perbuz ket gjuhe hyjnore,
E n`gjuhe te huej,kur s`asht nevoja
Flet e te veten len mbas dore.
Pergatiti : Enis Bera