Close
Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 231 prej 231
  1. #221
    i/e regjistruar Maska e la piovra
    Anėtarėsuar
    25-02-2015
    Postime
    4

    Pėr: Pyetje dhe pergjigje!

    Citim Postuar mė parė nga IslamInfo Lexo Postimin
    Tamam, prandaj edhe prekja e dores nuk eshte e pelqyer, apo s'lejohet, dhe sa me larg provokimit qe te qendrojn edhe njeri edhe tjeteri aq me mire. Edhe...???
    nese nuk ja jep doren nji femne don me than respekt per qat femen,aty per aty ajo spo ka respekt per ty???

  2. #222
    i/e regjistruar Maska e la piovra
    Anėtarėsuar
    25-02-2015
    Postime
    4

    Pėr: Pyetje dhe pergjigje!

    Citim Postuar mė parė nga alDI Lexo Postimin
    Edhe pse tipave si ty sja vlen tu pergjigjesh sepse ti e ke treguar veten me urrejtjen qe ke ndaj muslimanve, por per edukat te temes po te pergjigjem.
    Ja cfare thote Bibla per faljen e Jezusit.

    Mateu 26:39Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej duke thėnė: ``Ati im, nė qoftė se ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kupė; megjithatė, jo si dua unė, por si do ti``.
    Pastaj u kthye te dishepujt dhe i gjeti qė flinin, dhe i tha Pjetrit: ``Po si, nuk mundėt tė vigjėloni me mua tė paktėn pėr njė orė?

    Sa per pyetjen se a eshte falur ne Xhami Jezusi.
    Po ai eshte falur ne Xhamine El-Kuds, aty eshte falur dhe ka dhene predikimet e tija te cilat permenden edhe ne Bibel.
    Xhamija e Kudsit eshte vend i shenjte per Muslimanet edhe te Krishteret.
    a ka pas xhami para ardhjes se Islamit,nese jo qysh u fal apo u lut jezusi ne xhami ,kur nuk ka pas,nese po ka pas qysh e paskan dit qe ka me ardh nji dit nji fe tjeter,jam musliman edhe une nuk po boj pytje provokative thjesht kurreshtja,edhe ajo Ana qe po bon pytje nuk jan provokative qysh po merr ti ,as ajo spo din per at edhe po vet

  3. #223
    i/e regjistruar Maska e la piovra
    Anėtarėsuar
    25-02-2015
    Postime
    4

    Pėr: Pyetje dhe pergjigje!

    Citim Postuar mė parė nga IslamInfo Lexo Postimin
    Pyetja si zakonisht eshte tendencioze...

    Kur'ani nuk ka gabime! Ajeti eshte i qarte: Duhet te agjerohet nga zbardhja e dites e deri ne perendim te diellit.

    Ai qe eshte i semure, apo udhtare apo e rendon ky lloj agjerimi, e ketu futen vendet ku dita eshte shume e gjate: I lejohet qe mos te agjeroj derisa te sherohet, apo te kthehet nga udhetimi apo te mos e rendoj agjerimi.

    Pra, ata qe jane ne vendet Skandinave ku dita eshte shume e gjate kane 2 zgjidhje, nese agjerimi ne ate dite u jep veshtiresi atyre:

    1- Te mos agjerojne ne kete kohe, e keto dite t'i kompenzojne kur te jete dita me gjatesi normale, e te mos i rendoje agjerimi i saj.

    2- Ose te udhetojne ne kohen e agjerimit ne ndonje vend ku dita eshte normale e gjate, sic eshte Mekja dhe Medinja.


    Edhe njeher po e perseris: Kur'ani s'ka gabime, sepse e ka sqaruar qarte se kend e rendon agjerimi, i lejohet qe ta kompenzoje me dite te tjera, kur nje gje e tille nuk do ta rendoje ate!
    fjala bjen per Kiruna ne Suedi, do te thot me agjerue krej mujin pa syfyr apo iftar, ne koh vere,ne koh dimri ska lindje as perendim dilli fare, påk shpjegim a bon

  4. #224
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-04-2015
    Postime
    2

    Pėr: Pyetje dhe pergjigje!

    Pershendetje ,

    Jam i interesuar qe dikush prej jush nese ka mundesi te me tregoje nje Sqarim te vlefshem se si te marrim GUSULL , pasi qe un ende kam 13 vjet por e adhuroj namazin shume dhe fen time Islamin , dhe eshte palidhje un si femij te i pyes me te rriturit e familjes se si ta beje kete pune .

    Pres pergjigje per nje kohe te shkurtet , te fala nga PRIZRENI ..

  5. #225
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: Pyetje dhe pergjigje!

    Citim Postuar mė parė nga Babzz Lexo Postimin
    Pershendetje ,

    Jam i interesuar qe dikush prej jush nese ka mundesi te me tregoje nje Sqarim te vlefshem se si te marrim GUSULL , pasi qe un ende kam 13 vjet por e adhuroj namazin shume dhe fen time Islamin , dhe eshte palidhje un si femij te i pyes me te rriturit e familjes se si ta beje kete pune .

    Pres pergjigje per nje kohe te shkurtet , te fala nga PRIZRENI ..
    Selam vella.

    Gusuli eshte larja e cdo pjese te trupit pasi ke kryer marredhenie seksuale, ejakulimi (prishja) ne gjume, masturbimi apo cdo gje tjeter qe shkakton prishjen.

    Fillimisht bej nijetin (pa ze )per gusul dhe me doren e djathte fut 3 here ujin ne goje dhe 3 here ujen ne hunde. Me pas fillo larjen e cdo pjese te trupit duke u siguruar qe uji te kete depertuar ne cdo pjese te trupit. Ky eshte i gjithe procesi i gusulit.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  6. #226
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-03-2015
    Postime
    25

    Pėr: Pyetje dhe pergjigje!

    Kam nje pyetje
    A i degjona allahu lutjet e atyre q nuk falin namaz ?

  7. #227
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463

    Pėr: Pyetje dhe pergjigje!

    Citim Postuar mė parė nga atsok Lexo Postimin
    Kam nje pyetje
    A i degjona allahu lutjet e atyre q nuk falin namaz ?
    Allahu i ndegjon krejt lutjet e krijesave te veta !..........ti e din me se miri cfare sinqeriteti, nevoje, thellesie, ka lutja jote. Allahu na siguron, se rahmeti i tije, eshte me i madh se hidherimi i tije !, AI eshte meshiruesi dhe meshireberesi !

    Namazi eshte forma me e larte e adhurimit ndaj Allahut !, kuptohet se Ai qe e fal namazin, e ka edhe shperblimin e Allahut !, por kjo nuk do me thene se Allahu nuk ti ndegjon lutjet e tua. Pejgamberi alejhiselam eshte pyetur nga shoket e vet, se ne cfare momente ndihet i lumtur, ai eshte pergjigjur: "kur lidhem ne namaz".....don lumturi, fal namaz..............nuk gjen lumturi ne namaz ???, KERKOJE, se aty eshte !

    albanish by nature

  8. #228
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2015
    Postime
    1

    Pėr: Kuriozitete ne Islam !!!

    Pershendetje. Jetoj ne diaspor dhe i kam 2 femije, shteti mi qet mu do pare per femi qe perpara po amo ma nuk me takojn sepse jam bashkuar perseri me burr. A e kam haram ti marre keto pare dhe te jau jap fukarave apo ndojnerit qe nuk i ka kushtet e mira a po me fe jom e detyrune me i lajmru qe nuk me takojn me keto pare.

  9. #229
    i/e regjistruar Maska e elijsa
    Anėtarėsuar
    09-03-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    138

    Pėr: Kuriozitete ne Islam !!!

    Citim Postuar mė parė nga FLYTTAFIN Lexo Postimin
    Pershendetje. Jetoj ne diaspor dhe i kam 2 femije, shteti mi qet mu do pare per femi qe perpara po amo ma nuk me takojn sepse jam bashkuar perseri me burr. A e kam haram ti marre keto pare dhe te jau jap fukarave apo ndojnerit qe nuk i ka kushtet e mira a po me fe jom e detyrune me i lajmru qe nuk me takojn me keto pare.
    Nese ligjerisht keto para nuk te takojne atehere duhet qe te lajmerosh organet perkatese qe statusi juar ka ndryshuar.

  10. #230
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-08-2015
    Postime
    2

    Pėr: Pyetje dhe pergjigje!

    Bismilah

    ue selatu ue selmu ala rasulilah

    fjalah e perdorur perendi eshte term i gabuar nuk lejohet te quhet Allahu te ala me nje emer te cilin Ai nuk e ka quajtur Veten e Tij apo me te cilin e ka quajtur Profeti salAllahu alejhi ue selem. Bile emri perendy eshte nje idhull te cilin e adhuronin iliret e pse ai e ka perkthyer ashtu kjo mbetet ne ndegjegjen e tij.

    Cilat janė shtyllat e besimit lidhur me emrat dhe cilėsitė e Allahut?

    lexo ketu

    http://www.perlat-muslimane.com/?p=16815

  11. #231
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-08-2015
    Postime
    2

    Pėr: Pyetje dhe pergjigje!

    Citim Postuar mė parė nga IslamInfo Lexo Postimin
    Pyetja si zakonisht eshte tendencioze...

    Kur'ani nuk ka gabime! Ajeti eshte i qarte: Duhet te agjerohet nga zbardhja e dites e deri ne perendim te diellit.

    Ai qe eshte i semure, apo udhtare apo e rendon ky lloj agjerimi, e ketu futen vendet ku dita eshte shume e gjate: I lejohet qe mos te agjeroj derisa te sherohet, apo te kthehet nga udhetimi apo te mos e rendoj agjerimi.

    Pra, ata qe jane ne vendet Skandinave ku dita eshte shume e gjate kane 2 zgjidhje, nese agjerimi ne ate dite u jep veshtiresi atyre:

    1- Te mos agjerojne ne kete kohe, e keto dite t'i kompenzojne kur te jete dita me gjatesi normale, e te mos i rendoje agjerimi i saj.

    2- Ose te udhetojne ne kohen e agjerimit ne ndonje vend ku dita eshte normale e gjate, sic eshte Mekja dhe Medinja.


    Edhe njeher po e perseris: Kur'ani s'ka gabime, sepse e ka sqaruar qarte se kend e rendon agjerimi, i lejohet qe ta kompenzoje me dite te tjera, kur nje gje e tille nuk do ta rendoje ate!
    Selamu alejkum vella i dashur

    cili dijetare ka thene kete qe po e thua?

    une do te sjell nje fetva ne lidhje me kete ku ulemaja thone ose duhet te agjeroshe me qytetin me te aferte ose me meken. e jo te agjeroshe jashta ramazanit. se ramazani eshte obligim per te gjithe

    Allahu te ruajtte!

Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •