Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,026
    Postimet nė Bllog
    17

    "Artistja e Merituar" Drita Pelingu

    Drita Pelingu: Cfare rrefej ne ditarin qe mbaje prej 66 vjetesh

    Izaura Ndoj

    Betimit per t'iu rikthyer serish skenes, ajo vazhdon ta mbaje me fanatizem, pavaresisht se ajo nuk i thote dot jo shume ofertave qe regjisoret i bejne. Ditari eshte pjesa e pandashme e saj per 66 vite me radhe; qe nga fillimet si aktore, tek njohja me bashkeshortin Hysen Pelingu, e deri ne keto momente kur ajo mbushi plot 85-vjec. "Shtrigat e Salemit" ishte drama e Spiro Dunit qe e ngjiti serish ne skene, para disa muajsh, aktoren dhe "Mjeshtren e Madhe", Drita Pelinkun. Data 3 dhjetor shenoi dhe 85-vjetorin e aktores se pazevendesueshme te skenes shqiptare. Per kete arsye, Teatri Kombetar dhe ministri i Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve, Aldo Bumci, organizuan nje ceremoni festive mes miqsh dhe kolegesh, te cilet ngriten nje gote per shendetin e aktores se madhe. Ne kete ceremoni, plot me vleresime per zonjen e skenes, nuk munguan as buqetat me lule nga Ministria e Kultures qe iu dhurua nga ministri Bumci, se bashku me nje katalog dedikuar jetes artistike te artistes dhe nje portret. Gjithashtu, edhe Teatri Kombetar i dhuroi nje buqete shume ngjyreshe, ku ishte drejtori Kristaq Skrami, ai i cili ia dorezoi kete buqete ne emer te ketij institucioni. Nderkohe, ne festen e organizuar ne nder te saj, erdhen edhe buqeta nga Zonja e Pare dhe kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, si dhe u shfaq nje montazh me rolet e saj me te mira gjate karrieres se saj artistike.

    Ne kuader te 85-vjetorit te lindjes tuaj, MTKRS dhe Teatri Kombetar organizuan nje feste mes miqsh dhe kolegesh. Jeni betuar se nuk do ti ktheheni me teatrit. Do te kemi mundesi t'ju shikojme serish ne skene?

    Kam frike te them qe do te luaj apo nuk do te luaj me ne skene, sepse eshte e dyta here qe une jam betuar qe nuk do te dal dhe aq me teper, kur bera monodramen "Rouz" dhe dola para spektatorit, se thashe eshte shfaqja ime e fundit dhe u ngrit salla ne kembe duke me duartrokitur. Nuk e imagjinoj se cfare u be ate nate, sa nuk e merrni me mend, ndersa une qaja dhe nuk kaloi shume kohe dhe mua mu propozua roli dhe mbeta keq, pasi deshira ishte e madhe per ta realizuar rolin, nga ana tjeter, ishte betimi. Vete regjisori Mihallaq Luarasi, i cili eshte nje regjisor i mrekullueshem dhe ka luajtur nje rol te vecante ne jeten time, me tha: "O Drita, kete e ben gjithe bota, betohen dhe perseri kthehen, mos bej gabim, por prano rolin". Bera dhe c'bera, e mora dhe kur vajta ne teater, atehere e kuptova se sa me mungonte teatri. Nuk beja dot jashte skenes se teatrit.

    Pas humbjes se vajzes tuaj, skena ka qene nje ngushellim per ju?

    Me ndodhi nje tragjedi e madhe familjare dhe une, sigurisht, nuk kisha asnje deshire jo vetem per skenen, por per asgje ne bote. Vetem njeriu s'ka cfare ben, por duhet ta perballoje dhe te keqen dhe mua mu desh ta perballoja. Kaloi gjashte muaj dhe nje dite, erdhen ne shtepi regjisori dhe aktoret, ku me thane qe duhet te dilja, te mos rrija e mbyllur: "Duhet te vish ne shfaqje". E kisha te veshtire te pranoja, por me shtyu shume dhe vajza tjeter dhe miqte e mi, per te pranuar qe te dilja dhe nje here ne skene. Nuk doja te dilja se me dukej sikur do te luaja mendsh, por dola, vajta dhe vetem skena eshte magji per mua. Them se eshte magji se vetem tek ajo i gjeta forcat per te perballuar te keqen, vetem ne skene. Sigurisht, qe ishte nje trajtim i vecante, ishte nje pike-hyrje e vecante nga ana e regjisorit dhe kolegeve qe vinin me merrnin ne shtepi dhe me kthenin perseri nga shfaqja, por, per kete arsye, e quaj skenen magji. Ajo te jep forca te atilla qe asnje mjekim, asnje doktor, nuk do te me sheronte nga ajo semundje.

    Cfare ju mungon me shume sot?

    Sot me mungojne shume gjera. Me mungojne edhe nga familja, edhe nga skena. Nga familja me mungojne te dashurit e mi, me mungon im shoq, me mungon vajza ime, shume njerez kam humbur dhe jeta e gjate i ka keto gjera, kurse nga skena, me mungojne partneret e mi. Ne albumin tim jane te gjithe emrat dhe theniet e tyre dhe kur u promovua albumi ne Teatrin Kombetar, e ndjeja veten keq, nuk ishin ata pikerisht qe kane folur per biografine time. Thirra dy studentet e mija dhe i thashe qe kur te promovohet libri, ju do te dilni aty dhe perpara se te filloje ceremonia, do te lexoni nga albumi pjeset e atyre qe nuk jane me. Ata dolen dhe i lexuan, ka pasur emocione te medha ne skene, pasi ishte malli per ta dhe duke i permendur, mu duk sikur jetoja bashke me ta.

    Si ndjeheni kur ktheni koken pas dhe shikoni nje game te pafundme rolesh, gjate karrieres tuaj ne teater dhe film?

    Ne menyre te vecante, ky album, i cili pasqyron jeten time artistike, me ben qe te mendohem thelle per te kaluaren time. Te mendoj ato gjera te cilat ne te vertete nuk i kam menduar vete, por tani qe i shikoj ne album, shoh qe paskam pasur nje te kaluar qe une kam deshiruar ta kem, por nuk e mendoja se ishte e tille. Eshte nje e kaluar shume e gjate, me shume e shume ndodhi, qofte ne jeten time artistike, qofte ne jeten time pedagogjike. Jeta ime ka qene e ndare ne tre fusha: fusha kryesore ka qene sigurisht, aktrimi dhe filmi; po aq e rendesishme ka qene dhe puna ime pedagogjike, ku kam punuar 33 vjet dhe mendoj qe ajo pune ka ndihmuar pak edhe ne jetegjatesine time, sepse vazhdimisht kam qene e rrethuar nga te rinjte.

    Nje jete e gjate plot te papritura. Vazhdoni t'i hidhni akoma kujtimet ne ditar?

    Po. Edhe diten e sotshme, jam e sigurt qe kur te iki ne shtepi, neser ose pasneser, une do ta kem hedhur kete dite. Ditar nuk kam me, por kam fletore, pasi ditari ka kohe qe eshte mbaruar, kam copa letrash pa fund me kujtime dhe kam nje sirtar qe i hedh aty brenda.

    Po kujtimi me i bukur gjate gjithe karrieres tuaj, cili ka qene?

    Eshte shume e veshtire te thuash nje mendim, sepse eshte nje karriere shume e gjate dhe ka pasur vertete momente shume te bukura. Per shembull, sa here qe ndaheshin rolet, ne rrinim dhe prisnim dhe kur degjoje qe ti ke marre nje rol te ri dhe kryesor, ai ishte nje moment shume i bukur dhe emocionues. Momente te bukura jane dhe kur interpreton dhe shfaqja del me sukses dhe spektatoret e presin mire dhe vijne ne skene me buqeta lulesh dhe te rrethojne. Them, ato jane momente qe e gjithe lodhja e madhe, ne ate cast, kalon.

    Nje pjese e mire e kujtimeve tuaja nga ditari jane botuar. Po keto te tjerat, do t'i botoni?

    Disa prej ketyre kujtimeve jane botuar. Te them te drejten, nuk e di, pasi shkruaj shume biografi dhe monografi te artisteve, te cilat disa jane te botuara, por kam dhe shume te tjera qe i kam filluar dhe i kam pergjysme, ne ato sirtaret. S'e di ne do te kem kohe t'i bej apo jo.


    Drita Pelingu, aktorja e paperseritshme qe nuk i vjen me skenes shqiptare


    Ne plejaden e shquar te aktoreve qe themeluan Teatrin Kombetar, Drita Pelingu eshte nje emer i pazevendesueshem qe, me te drejte, eshte cilesuar si nje nga themelet e rendesishem te skenes shqiptare. E lindur ne Vlore, me 3 dhjetor 1926, ajo ishte e vetmja vajze qe konkurroi ne dhjetor 1944 dhe hyri ne janar 1945, ne te paren shkolle te artit dramatik shqiptar, duke thyer te gjitha normat e shoqerise feudale dhe jo pa pasoja. Ishte vajza e vetme mes shume meshkujve, si p.sh.: Kadri Roshi, Naim Frasheri, Prokop Mima, Lazer Filipi, etj. Ne 1946, eshte aktore profesioniste e Teatrit Popullor. Ne karrieren e saj te gjate, mbi gjashte dekada, krijimtaria e saj artistike eshte e larmishme dhe e suksesshme dhe perfshin tre fusha: Se pari, si aktore e teatrit dhe e kinematografise, Drita numeron rreth 150 role, por duhet theksuar se mbi gjysma e tyre jane role kryesore, madje kryerole femerore te dramaturgjise boterore dhe asaj shqiptare. Jane role qe do t'i kishin zili edhe aktoret e teatrit evropian e atij boteror, si Luiza Miler "Intrige dhe dashuri" e Shilerit, Gonerila "Mbreti Lir", Gertruda "Hamleti", Missis Ford "Grate gazmore te Undsorit" nga Shekspiri, Diana "Qeni i kopshtarit" e Lepe de Veges, Zoicika "Nje leter e humbur" Karexhales, Betti "Arturo Ui, Nena Karrar "Pushket e nenes Karrar" te Brehtit, Mariana "Tartufi" nga Molier, Klarise "Sherbetori i dy zotnive" e Goldonit, Nihal Hanem "I cuditshmi" e Nazim Hikmetit, Zebelina "Oret e Kremlinit" Pogodin, Mei "Profesioni me i vjeter" e Paola Vogel, Rouz "Rouz" e Bude "Lulet e Sheges " e Kole Jakoves, Nena "Familja e peshkatarit" e Sulejman Pitarkes, gruaja e gjeneralit "Gjenerali i ushtrise se vdekur" e Kadarese, etj. Eshte cilesuar si nje aktore me te dhena te shkelqyera, me nje ze melodioz e te plote, me nje te folur te rrjedhshem, me nje plastike te hirshme dhe mbi te gjitha, duke pasur nje shpirt te ndjeshem prej artisteje, ajo ka qene nje nga aktoret qe ka terhequr vemendjen e te gjithe regjisoreve shqiptare apo te huaj, duke i besuar asaj role kryesore. Keto role, sot, jane nje fond i arte i Teatrit Kombetar. Se dyti, ne fushen e regjisores, veprimtaria e Drites eshte mjaft e gjere. Jane te paharruara per auditoret e Akademise se Arteve dhjetera provime, qe nga ushtrimet e thjeshta e deri ne spektaklet e plota. Sa e sa breza studentesh, sot, personalitete ne fushen e teatrit dhe kinematografise, kane pasur nderin dhe fatin e madh te punojne dhe te mesojne nga mjeshteria, pasioni dhe talenti i Drites. Gjithashtu, ajo ka vene ne skene disa pjese, si ne skenen e Teatrit Kombetar, ne skenen e teatrit "Petro Marko" te Vlores, si dhe ne Teatrin e Kombesive ne Shkup. Edhe sot, mbahen mend pjeset "Pavdekesia" ne Vlore, "Motrat" ne TK dhe ne teatrin e Shkupit apo "Shume zhurme per asgje" (Shekspir), "Hijet" (Ibsen), "Kenga e mjellmes" (Cehov), "Ylli pa emer" (Sebastian), "Perjashtimi nga rregulli" (Breht), "Sherbetori i dy zoterinjve" (Shekspir), "Monserati" (Rables), "Korrupsion ne Pallatin e Drejtesise" (Ugo Beti), etj; dhe nje varg i pafund fragmentesh e etydesh me studentet.

    Se treti, ne Teatrin Kombetar, Drita kreu kursin 2-vjecar nen udheheqjen e Vladimir Krickos, regjisorit te suksesshem rus, ne lendet mjeshteri aktori, plastike, letersi boterore dhe psikologji. Per 24 vjet me radhe, qe nga viti 1976, eksperienca, inteligjenca, kultura profesionale e saj kane sherbyer si premisat, qe ajo te quhet nje nga pedagoget me me vlere te artit skenik. Me nje durim prej nene te mire dhe me aftesite e saj pedagogjike, Drita ka nxjerre nga duart e saj dhjetera aktore dhe aktore qe sot, debutojne ne te kater anet e Shqiperise dhe jashte saj. Per kontributin e saj te vecante dhe mjaft te vyer, Drita Pelingu eshte vleresuar (jo edhe aq, sidomos gjate viteve te diktatures), me cmime, urdhra, tituj e medalje te ndryshme. Ne vitin 1986, i akordohet titulli "Artiste e Merituar". Ne vitin 1996 eshte fituese e cmimit kombetar "Ismail Qemali", ndersa me 1997 bordi drejtues i Institutit Amerikan te Biografive, duke e vleresuar per arritjet e karrieres dhe kontributin, e ka zgjedhur nder 500 udheheqesit me me influence. Ky botim eshte ne ruajtje te perhershme ne Biblioteken e Kongresit Amerikan Eashington D.C. Ne vitin 2000, eshte vleresuar nga Presidenti i Republikes edhe me titullin e larte "Mjeshtre e Madhe". Per Drita Pelingun jane shkruar faqe te tera neper gazeta, libra e revista, jane shkruar monografi, jane thurur edhe vargje, me dashuri, respekt, pse jo edhe me art, jane bere dhjetera emisione televizive dhe radiofonike, i eshte kushtuar edhe nje dokumentar artistik. Drita Pelingu eshte vertet nje emer i madh, nje aktore e paperseritshme, qe nuk i vjen me skenes shqiptare. Ajo ka qene, eshte dhe do te mbetet nje model i artistit te vertete shqiptar! Mirenjohje dhe respekt per ate qe i dhurove ketij kombi, ketij populli qe nuk jua harron kurre perkushtimin, pasionin, talentin dhe dashurine qe Ju treguat per te!

    Kadri Roshi

    "Kam nje detyrim te madh shoqeror, per te cilin kisha menduar t'i beja edhe nje leter presidentit. Do te vecoja marredheniet artistike me aktoren qe mendoj se rralle do t'i vije skenes shqiptare dhe qe asnje here nuk eshte vleresuar, aktoren per te cilen e kam te veshtire te gjej ku ka lozur e nuk ka pasur sukses, aktoren qe kur bisedon me te nga ana profesionale dhe me i miri aktor do ta kishte zili. Dhe kjo eshte aktorja e madhe Drita Pelingu. Por, qe eshte degjuar pak. Nuk po flas as per vajzen time, as per djalin tim. Por jam i bindur se flas per artisten e madhe Drita Pelingu. Ajo eshte artiste e popullit!

    Pjeter Gjoka

    "... per te nuk kishte rol te madh apo te vogel, por ishte mendimi se cdo rol kerkon perpjekje te medha, pasion, vemendje, inteligjence, pune me detaje, dashuri per rolin. Figurat e krijuara nga kjo aktore jane te shumta, prandaj eshte e shumte puna e saj, perpjekjet per t'ia arritur qellimit per te qene sa me e denje ne profesion. Ne tere punen e saj, kjo aktore ka nje vecanti te dukshme: modestine..."

    Piro Mani

    "... ajo arrinte te kuptonte se cfare ishte kryesorja ne drame per ta evidentuar me teper ne skene, gjithcka sa me jetesisht e artistikisht ... Eshte nje aktore qe ka ecur me kohen, duke rritur aftesite e saj ne drejtim te realizimit artistik, ashtu sic ka evoluar arti dhe teatri yne ne pergjithesi ..."

    Drita Haxhiraj

    "Si partnere, kam ndjere nje vertetesi ne lojen e saj te ngrohte, kryesisht per partnerin. P.sh.: menyra se si komunikonte me Naim Frasherin te "Familja e Peshkatarit" ka qene virtuoze, saqe kishte momente kur une dilja nga roli kur me thoshte Rolandi, 'shiko e kane me gjithe mend'. Ne skene ka qene e madherishme!"

    Ndrek Shkjezi

    "... Drita eshte nje aktore e shkelqyer. Ne dramen "Lulet e Sheges" shfaqi veten si nje aktore e madhe, shume bindese dhe e sinqerte. Kur luaja me te ne kete drame, ajo mundohej te me bindte per te bere vrasje me fjalet: 'Nje goditje e mire kushton tete teneqe me flori', i thoshte me aq lakmi, saqe personazhi tjeter, qe isha une, bindesha per te vepruar, per te vrare. Ne fund te drames, kur Budja e cjerr masken, pasi deshton, ajo, batuten e madhe, e thote me nje mjeshteri te rralle ku shfaq karakterin e klases qe perfaqesonte 'keto kthetra duheshin nxjerre me kohe' ... "

    Timo Flloko

    "Mendoj se mund te aktivizohej me shume ne kinematografi ... nje aktore e rralle. Ne filmin "Njeriu me top", ajo ishte nje shembull i punes, inteligjences, nga e cila te rinjte mund te mesojne mjaft. Ajo e pergatiste shume mire rolin para xhirimit dhe ne xhirim nuk sillte pengesa, perkundrazi e stimulonte procesin e krijimit dhe ishte nje ndihmese mjaft e mire, per partnerin dhe per regjisorin..."

    Bujar Lako

    "Drita eshte nje aktore jo vetem emocionale, por edhe e mendimit. Di te harmonizoje emocionet e verteta artistike me mendimin total te cdo personazhi. Mund te themi se eshte nje aktore qe njeh me imtesi sekretet e mjeshterise se aktrimit. Aktore e shume planeve, ne nje game te gjere artistike, kryesisht e planit psikologjik, dramatik..."

    Rajmonda Bulku

    "Do te doja me gjithe shpirt qe ti te ishe pergjithmone! Per te vetmen arsye sepse Drita eshte e vecante, eshte aktore e shkelqyer, e kulturuar, por ka lene edhe nje gjurme te jashtezakonshme ne mesimdhenie, ne ILA. Eshte nje aktore e rralle, unike. Une kam punuar me te dhe them me bindje, qe eshte nje pedagoge e shkelqyer dhe kjo eshte nje nder gjerat me me vlere te Drites".

    Koha Jone

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anėtarėsuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    I uroj ASAJ,jetė tė lumtur!
    Sigurisht ėshtė folur pak pėr tė!!!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    Mua gjithmone me ka pelqyer.Plus qe eshte dhe nga Vlora
    Te gjithe aktoret i kemi pas te mire,qofte dhe ne role episodike.Biles sh prej tyre nga batutat kujtohen me shpesh sesa personazhi kryesor i filmit.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anėtarėsuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Ndahet nga jeta "Artistja e Merituar" Drita Pelingu

    Ndėrron jetė aktorja “Artiste e Merituar”, Drita Pelingu

    TIRANĖ-Ndėrroi sot jetė nė moshėn 87-vjeēare, aktorja e njohur e kinemasė dhe teatrit, Drita Pelingu.
    Artistja mbarti me vete njė karrierė mė shumė se 60 vjeēare nė aktrim, regjisur dhe pedagogji. Pėr herė tė fundit u duartrokit nė skenėn e Teatrit Kombėtar nė interpetimin e shfaqjes “Pėrjetėsisht dashuria”.

    Emri:  54702_1.jpg

Shikime: 2179

Madhėsia:  29.1 KB

    Aktorja lindi nė qytetin e Vlorės nė vitin 1926 dhe e filloi punėn si aktore profesioniste nė Teatrin Kombėtar nė vitin 1946.

    Aktorja vlerėsuar me titullin “Artiste e Merituar” , “Mjeshtre e Madhe e Punės” e ēmime tė shumta, numėron role pa fund ne kinema e teatėr, qė nė kohėn e fillimeve tė Teatrit.

    Nė kinematografi ajo u shfaq fillimisht me njė rol tė vogėl tek “Tana” (1958), e mė pas tek “Njeriu me top”, “Kur hidheshin themelet”, ku interpreton rolin e Budės, “Vajzat me kordele tė kuqe”, “Radiostacioni”, “Pėrtej mureve tė gurta”, “Fjalė pa fund”, “Shpresa”, etj.

    Pelingu ka luajtur mbi 120 role nė teatėr dhe kinematografi. Mban titullin “Artiste e Merituar” qė nga vitit ’86, ndėrsa nė vitin ’96 ėshte fituese e ēmimit kombetar “Ismail Qemali (ēmimi)”. Me titullin e lartė “Mjeshtre e Madhe e Punės”, akorduar nga Presidenti i Republikės ajo u nderua pesė vjet tė shkuara.

    Rama nė Twitter
    “Njė tjetėr xhevahir u shkėput nga kurora e trashėgimisė sonė skenike! Drita Pelingu u largua pėrgjithnjė duke lėnė pas shkėlqimin e saj...”, shkruan nė Twitter, kryeministri Rama pak minuta pasi u bė publik lajmi pėr ndarjen nga jeta tė Pelingut.

    BALKANWEB

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419

    Pėr: Ndahet nga jeta,artistja Drita Pelingu

    Sa keq te vjen...edhe pse ne moshe te thyer.....gjithe keto figura te skenes shqiptare qe na kane lene kaq e kaq mbresa.

    E paharruar jeta dhe vepra e saj.
    "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anėtarėsuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Pėr: Ndahet nga jeta,artistja Drita Pelingu

    VIDEO MONTAZH ME ROLET E AKTORES DRITA PELINGU


  7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Archon pėr postimin:

    C.Jack Sparrow (02-10-2013)

  8. #7
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219

    Pėr: Ndahet nga jeta,artistja Drita Pelingu

    Ohh, cfare humbje per artin shqiptar! Ju prefte shpirti ne paqe! Ndihma e saj ne permiresimin e kinematografise shqiptare do te kujtohet edhe shume vite te tjera !
    What goes around---comes around

  9. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,026
    Postimet nė Bllog
    17

    Ndėrron jetė aktorja e mirėnjohur Drita Pelinku

    Njė duartrokitje tė fundit pėr Drita Pelinkun… ndėrron jetė aktorja e njohur

    Emri:  drita-pelingu.jpg

Shikime: 3043

Madhėsia:  32.4 KB
    Drita Pelinku, aktorja e Kinemasė dhe Teatrit Kombėtar, ndėrroi sot jetė nė moshėn 87-vjeēare. Artistja mbarti me vete njė karrierė mė shumė se 60 vjeēare nė aktrim, regjisur dhe pedagogji. Pėr herė tė fundit u duartrokit nė skenėn e Teatrit Kombėtar nė interpetimin e shfaqjes “Pėrjetėsisht dashuria”.Aktorja lindi nė qytetin e Vlorės nė vitin 1926 dhe e filloi punėn si aktore profesioniste nė Teatrin Kombėtar nė vitin 1946. Aktorja vlerėsuar me titullin “Artiste e Merituar” , “Mjeshtre e Madhe e Punės” e ēmime tė shumta, numėron role pa fund ne kinema e teatėr, qė nė kohėn e fillimeve tė Teatrit.

    Nė kinematografi ajo u shfaq fillimisht me njė rol tė vogėl tek “Tana” (1958), e mė pas tek “Njeriu me top”, “Kur hidheshin themelet”, ku interpreton rolin e Budės, “Vajzat me kordele tė kuqe”, “Radiostacioni”, “Pėrtej mureve tė gurta”, “Fjalė pa fund”, “Shpresa”, etj.

    Pelinku ka luajtur mbi 120 role nė teatėr dhe kinematografi. Mban titullin “Artiste e Merituar” qė nga vitit ’86, ndėrsa nė vitin ’96 ėshte fituese e ēmimit kombetar “Ismail Qemali (ēmimi)”. Me titullin e lartė “Mjeshtre e Madhe e Punės”, akorduar nga Presidenti i Republikės ajo u nderua pesė vjet tė shkuara.

    Teatri Kombetar i Komedise shprehu sot ngushėllimet duke shkruar se “bashkohet me dhimbjen e familjes dhe tė tė dashurve, tė aktores sė madhe Drita Pelinku e cila u nda nga jeta pak minuta mė parė. I paharruar qoftė kujtimi i saj! Zonja e Madhe e skenės dhe ekranit shqiptar, aktorja dhe pedagogia jonė e dashur Drita Pelinku, nuk ėshtė mė mes nesh. Pas mė shumė se 65 vjetėsh karrierė tė lavdishme, vjen duartrokitja e fundit…”

    R.i.P nga kryeministri Rama

    “Njė tjetėr xhevahir u shkėput nga kurora e trashėgimisė sonė skenike! Drita Pelinku u largua pėrgjithnjė duke lėnė pas shkėlqimin e saj…”, shkruan nė Tėitter kryeministri Edi Rama pak minuta pasi u bė publik lajmi pėr ndarjen nga jeta tė Pelinkut.

    MAPO
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 02-10-2013 mė 23:33

  10. #9
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,026
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Ndėrron jetė aktorja e mirėnjohur Drita Pelingu

    Nishani: Mirėnjohės dhe borxhlinj ndaj tė madhes Drita Pelingu


    TIRANE- Presidenti Bujar Nishani nė mesazhin e ngushėllimit pėr ndarjen nga jeta tė artistes sė madhe Drita Pelingu, e konsideron vdekjen nė kėtė rast, veē njė shenjė e zakonshme qė i bėn tė jashtėzakonshėm disa njerėz tė rrallė.

    Nė mesazhin kushtuar ikjes sė “Artises sė Merituar”, Drita Pelingu, Presidenti Nishani shkruan se: “I jemi mirėnjohės pėr ēka na ka dhuruar dhe i jemi borxhlinj pėr ēka mund tė bėnim mė shumė pėr Drita Pelingun e pėr ēdo artist nė pėrgjithėsi, sepse artistėt bėjnė pjesė nė aristokracinė e njė vendi. Ajo tashmė ka hyrė nė Panteonin e tė mėdhenjve tė artit skenik shqiptar. Dhe me meritė tė plotė”.

    Presidenti Nishani, shkruan se: ”Hidhėrimi qė ndjejmė pėr lajmin e ndarjes nga jeta tė artistes sė madhe, zonjės Drita Pelingu na pėrshfaq fuqishėm para nesh tėrė njė jetė tė jetuar fuqishėm, vuajtjet qė sė fundmi iu shtuan, emocionet dhe respektin e thellė qė na ka pėrcjellė pas ēdo shfaqjeje, pas ēdo duartrokitjeje, pas ēdo pėrkuljeje qė i ka dhuruar popullit shqiptar, pasi ulej sipari. Nga sot pėr tė ngrihet sipari i pavdekėsisė”.

    Drita Pelingu ka lėnė njė pasuri tė tėrė kulturore dhe vlerash, njė galeri rolesh dhe karakteresh nga mė tė spikaturit. Aftėsia dhe pėrkushtimi i saj si pedagoge e kapėrcente tė zakonshmen, maturia e fisnikėria e saj qėndruan gjithmonė lart, pėrkushtimi dhe dashuria pėr teatrin, u bėnė njėsh me gjithēka lidhet me emrin Drita Pelingu.

    I pėrjetshėm qoftė kujtimi i saj!”, – pėrfundon mesazhi i Presidentit Nishani.

    (m.s/BalkanWeb)

  11. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,026
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Ndėrron jetė aktorja e mirėnjohur Drita Pelingu

    Drita Pelingu, njė katalog zbardh jetėn e saj e njohjen me bashkėshortin

    Fatmira Nikolli
    Emri:  145394.jpg

Shikime: 3167

Madhėsia:  18.4 KB
    Nė atė tre dhjetor tė 83 viteve tė shkuara, nė vilėn e njė familjeje tė madhe vlonjate njerėzish tė arsimuar jashtė, lindi njė vajzė. Do ta pagėzonin Dritė foshnjėn qė ndriēoi kėshtjellėn e shkėputur nga realiteti i asaj kohe, po askush nuk e dinte se sapo kishte lindur njė princeshė pėr artin shqiptar". Kėshtu fillon rrėfimi pėr jetėn e Drita Pelinkut, nė njė katalog plot fotografi qė iu "dhurua" dje nga Arkivi Qendror Shtetėror i Filmit, nė njė aktivitet tė mbajtur nė Teatrin Kombėtar. Ėshtė njė rrugėtim imazhesh qė nisin nga fėmijėria, rinia, hapat e parė nė art, rolet mė tė spikatura nė teatėr dhe kinematografi. Miq, artistė, aktorė, studentė tė saj, kolegė me tė cilėt ajo ka punuar pėr njė jetė tė tėrė. Kjo qe dhurata pėr aktoren pėr 7-8 Mars. Fotografitė qė nga fėmijėria e deri mė sot janė tė njė cilėsie tė lartė, e pėr kėtė ėshtė kujdesur Flori Slatina, nėndrejtor i AQSHF-sė, i cili e ka pėrgatitur pėr botim katalogun. Nė kėtė katalog, veē fotografive familjare tė shkrepura nė vogėli, ka rrėfime tė sajat. Kėsisoj, teksa shfletojmė kėtė album tė kėndshėm, gjejmė njė tjetėr rrėfim tė sajin, e pikėrisht pėr familjen. "Isha e lumtur nė njė familje prej 20 vetash, ku babai ishte me arsim tė lartė, i diplomuar nė Selanik dhe nė Turqi, dy gjyshėrit po ashtu, ku lulėzonte tregtia e tyre, qė sillte njė gjendje shumė tė mirė ekonomike dhe ne mė tė vegjėlve nuk na mungonte asgjė. As lodrat, as argėtimet, as verimet nė vilėn e bukur tė plazhit tė vjetėr, apo nė shtėpinė prej druri midis Llogarasė, as biēikleta ime e vogėl qė e pėlqeja aq shumė", - rrėfen ajo nė kėtė katalog. Mė tej shprehet se "kėto kujtime janė tė hershme, sepse ato tė kohės sė diktaturės kur u rrėmbyen pasuritė, janė tė dhimbshme e nuk dua t'i kujtoj".
    Emri:  145395.jpg

Shikime: 5854

Madhėsia:  20.9 KB

    Nė teatėr
    Njė ditė shtatori tė vitit 1946, kolektivit tė teatrit iu shtua edhe njė aktore e re 20-vjeēare. Ajo hyri nė portėn e teatrit e ndrojtur, por e lumtur. Kjo lumturi shprehej nė sytė e saj qė shkėlqenin si emri i saj, plot dritė. Sa i takon kohės sė shkollės, vetė Pelinku shprehet: "Dhjetor i vitit 1944. Regjisori i asaj kohe Sokrat Mio, i diplomuar nė Francė dhe asistenti i tij Andon Pano, kėrkonin studentė pėr shkollėn dramatike. Isha studente e shkollės pedagogjike e lajmi mė tėrhoqi vėmendjen. Me familjen nuk mund tė bisedoja, u paraqita pa i thėnė gjė dhe fitova. Isha e vetmja vajzė me djemtė e talentuar si Kadri Roshi, Naim Frashėri, Prokop Mima, Lazėr Filipi. Pėr njė kohė tė gjatė i ndoqa mėsimet duke u justifikuar se shkoja tek njė shoqe. Sidoqoftė, Tirana ishte e vogėl dhe kjo gjė u zbulua. Mė 1946 u fejova, e qe burri ai qė mė dha lejen pėr tė vazhduar shkollėn dhe teatrin". Si njė aktore me njė sėrė rolesh, ajo nuk ka harruar tė thotė diēka edhe pėr natyrėn e tyre, e mbi rėndėsinė e ndikimin qė kishin nė tė. "Qė nga fillimi e deri nė fund rolet e mia kanė qenė ose role vajzash dashnore, ose role grash me njė botė tė madhe tė brendshme, me shpėrthime tė fuqishme dhe tė gjitha kėto kanė bėrė qė unė tė kujdesem pėr trupin tim, pėr fizikun, flokėt, gjithēka qė kėrkonin kėto role". Njė moment mjaft interesant i kujtimeve tė saj ėshtė interpretimi i rolit tė Zojcikės tek komedia rumune "Njė letėr e humbur". Siē rrėfen Pelinku, ajo ka interpretuar e vetme mes 22 meshkujve. Njėra prej shfaqjeve u ndoq edhe nga pėrfaqėsuesit e ambasadės rumune dhe u vlerėsua tepėr. Njė zonjė diplomate hoqi njė trėndafil nga fustani i saj dhe ia vendosi Pelinkut nė dekolte. Sa i takon kinematografisė, vetė ajo shprehet se ka hyrė vonė. "Pata disa probleme tė kohės qė nuk mė lejuan. Luajta njė rol tė vogėl nė filmin 'Tana', pas tij lindėn problemet qė u thyen mė vonė, kur dola nė pension. Madje, ishin Viktor Gjika e Vladimir Prifti qė mė thirrėn tė parėt", - kujton ajo.

    Emri:  145396.jpg

Shikime: 4134

Madhėsia:  25.0 KB
    Njohja me bashkėshortin
    "E kisha dėgjuar kur kėndonte nė radio. I dija vetėm emrin. Njė ditė, teksa me njė shoqen time ngjitesha nė shkallėt e tė parės shkollė dramaturgjike, shkėmbehemi me njė djalosh, i cili kthen kokėn dhe mė vėshtron. Nuk e njihja. Menjėherė shoqja ime mė tha qė ai ishte Hysen Pelinku...", - kėshtu shkruan nė ditarin e saj Drita Pelinku sa i takon herės sė parė qė pa nga afėr njeriun me tė cilin do tė bashkonte jetėn. Duke qenė se pjesė tė ditarit tė saj janė vėnė nė katalogun dhuratė pėr tė, mė poshtė ajo tregon edhe herėn e parė tė takimit. "Nesėr nė datėn 16 shkurt, dita e parė qė e kam njohur Hysenin. Ja, si nesėr njė vit, nė orėn dhjetė, u takova pėr herė tė parė atje para hotel 'Kontinental'. Koha ish shumė e bukur. Unė isha me biēikletė dhe ja, si tani mė duket se po i dėgjoj fjalėt e tij: "Shoqe tė lutem, mund tė marr pak biēikletėn"? dhe zemrėn time qė mė rrahu si ēekan...". Mė tej ajo tregon edhe celebrimin. "Kur nėpunėsi na pyeti secilin prej nesh nėse pranonim tė merrnim njėri-tjetrin, Hyseni tha po me gjysmė zėri, e unė me njė ēerek. Pastaj firmosėn si ne edhe dėshmitarėt e tė dy palėve dhe nėpunėsi pėrfundoi duke thėnė: 'Qė tashti, quheni tė martuar'. Ua ...kjo s'durohesh! E nduka gjuhėn me sa fuqi kisha qė tė mos qeshja...kėshtu pas gjithė atyre zakoneve ata u ngritėn dhe ikėn. Ja, kjo ėshtė dita e sotme, e pritur me aq padurim. Tashti jam e lirė, do dal me Hysenin kudo. Po, vetėm me Hysenin, s'mė pėlqen mė tė dal vetėm. Hyseni tashti ėshtė krejt imi dhe prandaj e dua mė shumė. Unazėn e tij e kam nė dorė dhe do ta mbaj gjithnjė me vete...", - pėrfundon ajo rrėfimin pėr tė.

    Botuar tek Gazeta Shqiptare 3 dhjetor 2010
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 02-10-2013 mė 23:28

  12. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,026
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Ndėrron jetė aktorja e mirėnjohur Drita Pelingu

    Pengu i Drita Pelingut:“S’mė lanė tė luaj filma kur isha e re”

    Zenepe Luka

    Emri:  145392.jpg

Shikime: 1833

Madhėsia:  12.4 KB
    Ajo i shpėrfill vitet. Betejėn me to e ka fituar. Nė finesėn qė reflekton dhe nė praninė e vazhdueshme nė skenė. Drita Pelingu e ka tė lidhur ngushtė jetėn me teatrin. Kanė kaluar plot 62 vjet nga koha kur ajo guxoi tė sfidonte. Konkurroi dhe ishte e vetmja femėr aktore mes Kadri Roshit, Naim Frashėrit, Lazėr Filipit...Njė brez qė i dha emrin teatrit shqiptar. Vazhdon tė “ushqehet” me ato emocione. Shtėpia e saj i ka lėnė vendin njė auditoriumi pėr tė rinjtė. Nė vitet e gjata tė pėrvojės, ata i sjellin nė kujtesė rininė e saj qė pėr tė ka edhe hidhėrime apo pengje. Nė kėtė rrėfim tė thjeshtė kujtimesh dhe ndjenjash, aktorja e njohur “shfleton” pak nga jeta e saj.

    Ēfarė janė 62 vjet nė skenė pėr aktoren Drita Pelingu?

    Ėshtė jeta ime. Kalova 60 vjetėt dhe vazhdoj tė jem nė skenė, pėr tė mos u ndarė kurrė prej saj.

    Pas njė pėrvoje kaq tė gjatė, si i kujtoni fillesat tuaja nė teatėr?

    Pėr hir tė sė vėrtetės, hapi i parė ėshtė hedhur gjatė luftės. Kam qėnė studente tek “Nėna Mbretėreshė” ku recitoja bukur. Tė gjithė mė thoshin:- Drita, ti do tė bėhesh artiste. Nė dhjetor tė vitit 1944 pashė njė lajmėrim nė njė gazetė ku ftonin talente pėr tė konkurruar pėr teatrin. Guxova dhe shkova duke mos pyetur pėr pasojėn qė do tė mė vinte nga familja dhe nga mentaliteti i kohės. U paraqita nė konkurs pėrballė njė komisioni me figura tė shquara tė artit si regjisori Sokrat Mio, Tefta Tashko, Andon Thano, etj. Kisha pėrgatitur vjershėn pėr vrasjen e Qemal Stafės. E kisha lexuar nė njė revistė qė dilte ilegalisht dhe e mėsova menjėherė pėrmendėsh. Ēuditėrisht edhe sot e mbaj mend. E recitoj rresht pėr rresht edhe pse nuk e kam lexuar qysh nga viti 1943. Fitova konkursin dhe isha e vetmja vajzė me djemtė e talentuar si Kadri Roshi, Naim Frashėri, Lazėr Filipi. Ishin edhe dy vajza qė erdhėn nga jeta partizane, por u larguan. Mendoni se ēfarė pėrmbysje ndodhi nė familjen time, por triumfova. Nė vitin 1946 fillova punėn me pagė nė teatėr dhe siē mė shihni edhe sot pas plot 60 vjetėsh mė gjeni kėtu, nė skenėn e Teatrit Kombėtar. Sigurisht nuk hyra lehtė. Nė shtėpinė tonė erdhi Zihni Sako, Besim Levonja dhe i luteshin babait qė tė mė lejonte. Aty njoha edhe tim shoq, i cili duke qėnė artist mė kuptoi e dha mbėshtetjen.

    Ēfarė mbani mend nga roli juaj i parė?

    Ishte roli i piktores tek drama “Portreti”. Pikturoja foton e kunatės, qė ishte aktorja Liza Vorfi, e cila atėher u vlerėsua pėr plastikėn dhe zėrin. Ky ishte njė fillim i mbarė. Por..
    Unė kam qėnė me shumė fat pasi kam interpretuar vetėm kryerole. Nuk ka regjisor qė tė mos e hiqte mėnjanė rolin e parė pėr mua. Por fati lidhet edhe me faktin qė kam pasur nderin qė tė kem partnerė artistė tė mėdhenj si Kadri Roshi, Sandėr Prosi, Loro Kovaēi, Gjon Karma, Violeta Manushi, Marie Logoreci, Margarita Xhepa. Ata ishin ndihmė dhe pėrvojė qė ndikoi nė karrierėn time si aktore.

    Emri:  145393.jpg

Shikime: 4327

Madhėsia:  25.9 KB
    Kujt ia dedikoni “mjeshtėrinė e aktorit”?

    Unė kam punuar me regjisorė tė mėdhenj si Pandi Stillu, Sokrat Mio, Kujtim Spahivogli, Mihallaq Luarasi, Drita Agolli. Ata mė kanė vlerėsuar e mė kanė dhėnė role kryesore, por mėsimet e para i kam marrė nga regjisori sovjetik Krickov, me tė cilin bėmė njė kurs dy vjeēar pėr mjeshtėrinė e aktorit, plastikėn etj. Kėto i kam shfrytėzuar gjatė gjithė jetės nė skenė.

    Cilin do tė konsideronit rol tė veēantė?

    Nuk jam nė gjendje ta bėj kėtė, por do tė rrėfej emocionet e rolit tė Zojcikės tek njė pjesė e shkruar nga klasiku i madh rumun, Karaxhale ku intepretoja e vetme mes 22 meshkujsh. Njėra nga shfaqjet u ndoq edhe nga personeli i ambasadės Rumune dhe u vlerėsua tepėr. Njė zonjė diplomate hoqi njė trėndafil nga fustani i saj dhe e vendosi tek fustani im dekolde. Unė kam luajtur nė tė shumtėn e rasteve rolin e dashnoreve dhe dekoldea nuk mė ėshtė ndarė gjatė gjithė jetės nė skenė. Pas shfaqjes do tė shkonim nė njė koktej nė ambasadėn rumune. U veshėm e pispipillosėm dhe prisnim tė niseshim. Prisja tė isha nė krye tė listės, por pėr ēudinė time e tė gjithėve nuk isha as nė fund. Madje nuk isha fare nė listė, megjithėse kisha rolin kryesor dhe isha e vetmja femėr. Natyrshėm u ndjeva e tronditur dhe mė solli nė vehte njė dorė qė mė ra nė sup. Ishte Kujtim Spahivogli qė mė tha:- mbaje vehten Drita. Ika me vrap dhe erdha nė shtėpi. Rashė nė gjoksin e babait qė i tregova me lot nė sy atė ēka kishte ndodhur.

    Cili ishte shkaku?

    Probleme tė kohės, pasoja nga familja ime. Babai ka qėnė tregtar. Nuk dėshiroj ta kujtoj kėtė pjesė tė hidhur tė jetės sime. Mė e bukura ėshtė se unė gėzoj edhe pensionin e luftės pasi kam punuar nė teknikėn. Por duhet tė paguaja...

    Ju ka penguar nė karrierėn tuaj ky diferencim?

    Karriera ėshtė arritur me punė. I vura gjoksin skenės, ndėrsa ky diferencim nuk mė ka dhėnė vlerėsimin e duhur dhe nė kohėn e duhur. Nuk shkruhej asnjėherė nė shtyp pėr mua megjithėse interpretoja kryerole. Pėr tė mė bėrė Artiste tė Merituar ndėrhyri Dritėro Agolli, i cili ishte kryetari i Lidhjes sė Shkrimtarėve. Si pėr ironi tė fatit, kėtė vlerėsim e mora pasi dola nė pension.
    Nė kėto 62 vjet nė skenė, kujtoni ndonjė incident gjatė shfaqjeve?
    Skena ka shumė tė papritura. Do tė kujtoj njė rast qė lidhet me aktoren e madhe, miken time Violeta Manushi. Do tė jepnim shfaqjen “Gratė gazmore”, por ishte shumė ftohtė nė skenė dhe s’mund tė qeshet kur ngrin nga tė ftohtit. I them Violetės:- pi pak raki se do tė ngrohesh dhe nėn efektin e alkoolit roli del mė organik. -Jooo,- m’u pėrgjigj,- ē’ėshtė ajo fjalė. Unė kurrė nuk kam pėrdorur alkool. Mė mirė duroj tė ftohtit se sa tė pi raki. Atėherė vendosa t’ia hedh nė ēaj. Gjatė interpretimit e dha efektin alkooli. Violeta nuk pushonte sė qeshuri, paēka se i kishte dhėnė pasojėn edhe nė mimikė. E sa historira ka skena qė janė pjesė e bukur e karrierės.

    Drita Pelingu nė kinematografi. A jeni e kėnaqur me kėtė pjesė tuajėn?

    Problemet e biografisė sigurisht qė sollėn pasojėn edhe nė kėtė fushė. Ndjehem e trishtuar qė rinia ime nuk ėshtė pasqyruar nė kinematografi. Gjithsej numėroj 15 role nėpėr filma. Kam njė rol episodik tek filmi “Tana”, ndėrsa realisht nė kinematografi hyra kur dola nė pension. Kujtoj rolin e Budes tek filmi “Kur hidheshin themelet” me regjisor Viktor Gjikėn, tek “Njeriu me Top”, etj. Nė kėtė film, u desh tė merrej lejė nė Komitetin e Partisė pasi fitova nė kinoprovė. Sa shumė u lumturova kur mė thanė se u aprovua.

    Numėroni 30 vjet pedagoge e mjeshtrisė sė aktorit. Kush janė talentet qė keni nxjerrė nga duart tuaja?

    Ėshtė e vėrtetė qė prej 30 vjetėsh jap mėsim dhe vazhdoj ende. Nė vitin 1976 isha asistente regjisore. Shefi i katedrės Esat Oktrova kėrkoi tė jepja mėsim pėr mjeshtrinė e aktorit nė vitin e dytė. Them se nė kėto vite kam pėrcjellė pėrvojėn, mjeshtėrinė time si aktore nė breza. Unė kur punoj e harroj vehten. Punėn e kemi pasur nė gjak nė familje. Qė kur dola nė pension, deri mė sot, shtėpinė e kam khyer nė auditor. Kur punoj harroj moshėn, harroj sėmundjen. Mė flasin vajzat:- ruaj vehten, bėj kujdes pėr shėndetin, mos u lodh. Por asnjė nuk mė pengon qė t’u pėrcjell brezave tė rinj qė do tė mbushin skenat mjeshtėrinė e aktorit.
    Ju pyesni pėr emra aktorėsh qė kanė dalė nga duart e mia? Nuk jam nė gjėndje tė numėroj. Llogarisni 30 vjet me nga 30-40 studentė nė vit. Bėjeni llogarinė vetė, por do tė veēoja aktoret femra Luiza Xhuvanin, Edlira Diamantin... Por kam vėnė edhe shumė shfaqje nė skenė si “Shumė zhurmė pėr asgjė” e Shekspirit, “Gratė gazmore” etj...

    Cila do tė ishte kėshilla juaj pėr aktorėt e rinj?

    Tė punojnė. Nuk bėhet teatri pa pasion dhe punė. Ėshtė e pamundur tė nxjerrėsh rolin nėse nuk njeh jetėn e pėrditshme, nėse nuk ke kulturėn e duhur. Pėr fat tė keq hyjnė nė kėtė fakultet studentė sa pėr tė marrė njė diplomė. Aty duhet tė vėrshojnė talentet qė nuk i mungojnė Shqipėrisė.

    Tė flasim pėr pjesėn tjetėr tė jetės. Drita Pelingu si grua, nėnė. Keni qėnė e lumtur dhe a i keni pėrballuar detyrimet nė familje?

    Nė punė njoha bashkėshortin tim Hysen Pelingun. Pasi ishte kthyer nga jeta partizane, pėrfundoi Konservatorin pėr kanto nė Romė. Kam lindur dy vajza; njėra ka qėnė violiniste nė orkestrėn e RTSH-sė, tani ka dalė nė pension, dhe e vogla ėshtė mjeke psikiatre. Hyseni ka qėnė njė njeri i mrekullueshėm. E them me plot gojė, jo nga nostalgjia se nuk ėshtė mė, por unė ndoshta nuk e meritoja. Gjatė gjithė jetės ai manifestoi dashurinė bashkėrtore, dashurinė prindėrore, ishte zemėrgjėrė, njeri me vullnet dhe mbi tė gjitha ishte njė kollonė e rėndėsishme ku unė mbėshtetasha pėr tė bėrė punėn e vėshtirė tė aktorit, pėr tė thyer tabutė, por edhe pėr tė pėrballuar vėshtirėsitė e jetės. Ai ishte vetė artist. Im shoq ka marrė pjesė nė operėn e parė shqiptare “Rusallka” nė rolin e Mullisit. Pastaj nuk duhet harruar se pėrveē tė tjerash duhet tė pėrballoja detyrimet si nėnė, ēka ju ka munguar vajzave tė mia. I lija mes lodrave dhe i gjeja nė gjumė nė dysheme. Vdekja e tim shoqi mė 1997 mė krijoi boshllėk tė madh, sado qė rrethohem nga nipėr e mbesa. Madje kam edhe njė stėrmbesė. Po kjo ėshtė jeta.

    Si janė ditėt tuaja sot, pas kaq shumė viteve nė skenėn?

    Punoj. Madje rolet mė interesante janė vėnė 5 vjetėt e fundit. Punoj nė skenė, me studentėt nė shtėpi. Unė jam shumė e kėnaqur pėr dimensionin qė mė ka afruar teatri, por vazhdoj tė punoj, jam shumė e okupuar. Kam miq ata tė restorantit “London”,qė mė sjellin pėr tė ngrėnė nė shtėpi. Unė vazhdoj luftėn pėr tė arritur qėllimin qė kam pasur nė jetė. Kur tė mos jem mė, tė lė pas emrin e njeriut tė mirė, tė aktores sė vėrtetė. Kjo pėr tė nderuar emrin tim, fėmijtė e mi, vendin tim, tė cilit i kam falur gjithēka.

    Botuar tek Gazeta Shqiptar me 24 gusht 2008

  13. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,026
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Ndėrron jetė aktorja e mirėnjohur Drita Pelingu


  14. #13
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,026
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Ndėrron jetė aktorja e mirėnjohur Drita Pelinku

    Festohet sot 85-vjetori i Drita Pelinkut

    Skedarėt e Bashkėngjitur 162308
    Ka thėnė aq herė se do tė heqė dorė nga skena, se tashmė ėshtė tepėr e moshuar pėr tė dalė aty, megjithatė regjisorėt vazhdojnė t’i ofrojnė role, dhe ia beh ndonjė syresh, tė cilit ajo nuk i thotė dot jo. Kėtė vit ajo do tė ngjitej nė skenėn e Teatrit Kombėtar nė rolin e Rebekės nė dramėn “Shtrigat e Salemit”, me regji tė Spiro Dunit. Nuk ishte vetėm mosha e saj, por mė sė shumti zotėsia, qė e bėnin qė tė shquhej ndėr tė tjera. Prej disa ditėsh, aktorja Drita Pelinku ka bėrė tė 85 vjetėt. Njė jetė e gjatė, kaluar mė sė shumti nė skenėn e teatrit, sė cilės i ka dhėnė pa fund role e karaktere tė papėrsėritshme. Pėr t’i kthyer qoftė edhe njė borxh tė vogėl, Teatri Kombėtar dhe ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Aldo Bumēi, organizojnė sot njė ceremoni festive me rastin e 85-vjetorit tė aktores Drita Pelinku. Nuk kanė zgjedhur ambientet e Ministrisė apo Teatrit, por njė restorant nė afėrsi tė Radio Televizionit Shqiptar, ku miq e kolegė do tė trokasin njė gotė pėr shėndetin e aktores sė madhe.


    Panorama, 8 dhjetor 2011

  15. #14
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,026
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Ndėrron jetė aktorja e mirėnjohur Drita Pelingu

    Mesazhi: Topi dekoron shtatė artistė tė skenės dhe filmit

    Skedarėt e Bashkėngjitur 162309
    Presidenti Bamir Topi dekoroi dje paradite shtatė artistė tė skenės shqiptare. Me urdhrin “Nderi i Kombit” u dekoruan Drita Pelingu, Margarita Xhepa, Tinka Kurti, ndėrsa me Urdhrin “Mjeshtėr i Madh” kreu i Shtetit dekoroi Edi Luarasin, Roza Anagnostin, Liljana Teshon (Kabo), Llukan Bushin. Duke folur nė kėtė ceremoni, kreu i shtetit tha: “Nuk nderojmė thjesht njė grup artistėsh apo karriera personale; ne sot nderojmė njė epokė kinematografie, njė brez tė jashtėzakonshėm artistėsh qė me veprat e tyre kanė lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė traditėn dhe kujtesėn tonė kulturore dhe shoqėrore. Njė jetė nė skenė, njė jetė pėrpara publikut, njė jetė nė mendjet dhe zemrat e miliona shikuesve duke demonstruar pėrherė e mė shumė talent tė rrallė dhe mjeshtėri artistike, humanizėm dhe pėrkushtim qytetar”. Sipas tij, “mė shumė se dy breza janė lindur dhe rritur me ju, me interpretimin tuaj, ju njohin shpesh pėrmes personazheve dhe kanė bėrė tė tyret fjalėt tuaja tė interpretimit”.

    Panorama, 23 dhjetor 2011

  16. #15
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,026
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Ndėrron jetė aktorja e mirėnjohur Drita Pelingu

    Drita Pelinku: Nuk e vuaj vetminė

    Drama “Pėrjetėsisht dashuria…”, shkruar posaēėrisht pėr aktoren Drita Pelinku nga Mihal Luarasi, ngjitet kėtė fundjavė nė Teatrin Kombėtar. Pjesa trajton problemin e mprehtė tė braktisjes sė moshės sė tretė, disa herė pasuar me njė fund tragjik

    Oliverta Lila


    Aktorja Drita Pelinku dhe regjisori Mihal Luarasi i kthehen sė bashku skenės pas 56 vjetėsh. Dikur, si aktore e re ajo luante rolin e Luiza Miller tek “Intrigė e dashuri”. Kėtė fundjavė ngjitet nė skenėn e Teatrit Kombėtar si Zarina nė dramėn “Pėrjetėsisht dashuria…”, shkruar nga Luarasi, i cili ka bėrė njėkohėsisht edhe regjinė. Teksti ėshtė shkruar enkas pėr Drita Pelinkun qė nė vitin 2003, por edhe pse ishte paraqitur nė bordet e Teatrit Kombėtar qė prej asaj kohe, nuk ishte miratuar. Pas gati 8 vitesh, vepra ngjitet nė skenė si njė dhuratė qė iu premtua aktores sė njohur nga ministri Bumēi nė festėn e 85-vjetorit tė lindjes. Si regjisori Luarasi dhe Pelinku janė nė njė mendje teksa flasin pėr aktualitetin e veprės. “Drama rrok njė nga problemet e thekshme tė shoqėrisė shqiptare, atė moshės sė tretė, qė pėr shkak tė emigracionit kanė mbetur tė vetėm. Vazhdimisht dėgjojmė raste kur njė i moshuar i vetėm ka vdekur nė shtėpinė e vet dhe e kanė gjetur tė afėrmit, disa ditė mė vonė. Ėshtė shteti qė duhet ta zgjidhė dhe tė gjejė formė. U takon atyre tė vendosin se si. Nė disa shtete tė Europės kam parė se si janė ngritur shtėpi ku tė moshuarit bashkėjetojnė, ku marrin tė gjitha shėrbimet. Do tė doja qė kjo pjesė tė ishte njė refleksion realist i jetės, sepse tė tilla janė ato drama qė kam shkruar si “Gomonia” apo “Korbi i Bardhė’. Unė nuk jam dramaturg, jam regjisor qė pėrpiqem tė trajtoj ato probleme qė shoh nė jetėn e pėrditshme. Kam pritur qė t’i shkruajnė tė tjerėt, por duke qenė se nuk e kanė bėrė, jam ulur vetė. Unė nuk shkruaj drama qė tė mbeten nė pėrjetėsi, por t’u bėjnė jehonė problemeve tė sotme”, tregon regjisori Mihal Luarasi. Ai ngutet tė sqarojė se kjo pjesė nuk ka aspak nota biografike. Pėrkrah Drita Pelinkut, nė rolin e Dionit ėshtė Vangjel Toēe. Ata janė njė ēift tė moshuarish mbi tė shtatėdhjetat, tė mbetur vetėm. Lajtmotivi i bisedave tė tyre janė fėmijėt, largėsia e tyre, fakti qė bėhen tė huaj, por ajo qė ata nuk guxojnė t’i thonė njėri-tjetrit ėshtė frika se mos tjetri vdes i pari. Ngjarja vendoset nė 24 orė, nė njė larmishmėri situatash. Edhe mė parė Luarasi ka treguar se Drita Pelinku ka punuar me orė tė gjata nė prova, ndėrsa ajo vetė ka pohuar se do tė jetė e lumtur ta mbyllė pėrfundimisht karrierėn nė teatėr me kėtė pjesė qė i kishte mbetur peng. Fakti qė edhe mė parė Pelinku kishte deklaruar se do ta mbyllte karrierėn nė teatėr, ka qenė njė ngurrim pėr ta pranuar kėtė pjesė, por Luarasi e ka bindur tė ngjitet sėrish nė skenė. Duke treguar se kur e ka marrė tekstin nė dorė, ka ndjekur me net tė tėra pa gjumė pėr tė gjetur pėrkimet mes personazhit tė dramės dhe jetės sė saj personale. “Unė kėtė rol e ndiej pranė vetes, rrethit familjar, njerėzve qė mė rrethojnė. Ndoshta unė nuk i kam pasur larg fėmijėt e mi, por nipėr e mbesa mė kanė munguar nė gėzime apo fatkeqėsi, qė janė tė natyrshme nė jetėn time tė gjatė”, ka thėnė Pelinku.

    Vetėm, vetėm plako! Tė gjithė ikėn, morėn arratinė, nipėrit, fėmijėt, mbesat, nga sytė kėmbėt, sikur tė ishte i mallkuar ky vend i bukur! Teksa kujton kėtė monolog tė veprės, Pelinku ndalon njė hop tė mendohet. A i trembet ajo vetmisė? “Nė jetėn time personale nuk e ndiej kėtė vetmi. Megjithėse im shoq nuk jeton mė, kam vajzėn, nipēe, mbesa, por kėtė e kam ndier mė shumė te njerėzit qė mė rrethojnė, ndoshta edhe tė fisit tim.

    Sa herė qė e marr tekstin nė dorė pėr ta lexuar, pa dashur mė dalin kėto tablo tė jetės njerėzore, tė kėtyre njerėzve qė kanė mbetur vetėm. Kam njė njeriun tim tė afėrt qė i kanė ikur fėmijėt nė emigracion. Ai merr letra prej tyre, ndonjėherė vijnė edhe ta shikojnė, por jeta e tij ėshtė vetėm fare. Thotė gjithmonė qė mezi pret tė tringėllijė zilja e telefonit qė ta marrė dikush e tė bėjė muhabet se nuk ka njė njeri qė e shoqėron”, tregon aktorja, teksa duket se pėrlotet paksa pas syzeve tė errėta. Edhe pse mė i ri nė moshė se personazhi qė interpreton, aktori Vangjel Toēe shpjegon se ai e njeh kėtė problem, ka takuar njerėz tė vetmuar, ka folur me ta dhe beson se ka hyrė nė lėkurėn e personazhit qė do sjellė. Skenografia e veprės ėshtė realizuar nga Genc Shkodrani, i cili shprehet se nuk ka synuar drejt njė skenografie spektakolare, por nė njė mobilim deri diku naiv, me objekte tė mbetura nga njė kohė e shkuar, pėr tė theksuar paksa edhe kėtė harresė tė personazheve. Shfaqja do tė jepet nė Teatrin Kombėtar tė premten, tė shtunėn dhe tė dielėn, ora 20:00.

    Shqip, 7 qershor 2012

  17. #16
    i/e regjistruar Maska e Ēaushi
    Anėtarėsuar
    03-05-2006
    Vendndodhja
    Nė Atdhe!
    Postime
    3,283

    Pėr: Ndahet nga jeta "Artistja e Merituar" Drita Pelingu

    Njerezit e medhenje lene mbrapa vepra te medha dhe te pa harruara ne sherbim te Atdheut!
    Ngushllime familjes, Miqve dhe gjithe Aktorve dhe Aktoreve te Kinematografise Shqiptare!
    Falenderim, nder dhe respekt per veprat qe na i la mbrapa, Drita Pelingu !
    Dhuro shumė...e prit pak!

  18. #17
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,026
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: "Artistja e Merituar" Drita Pelingu

    Flasin: Reshat Arbana, Tinka Kurti, Roza Anagnosti, Yllka Mujo, Luftar Paja, Skėnder Sallaku, Zhani Ciko, Mevlan Shanaj dhe Kliti Roshi


    Lamtumirė Drita Pelingu, artiste e madhe me personalitet tepėr unikal!


    Albert Zholi

    Dje u pėrcoll pėr nė banesėn e fundit njė tjetėr ikonė e teatrit dhe filmit shqiptar “Mjeshtre e Madhe”, “Nderi i Kombit” Drita Pelingu. Nė Teatrin Kombėtar, ku ishte vendosur trupi i pajetė i aktores sė shquar, prej orės 12:00 deri nė orėn 13:00 u bėnė homazhe nga aktorė, personalitete tė artit dhe tė kulturės, nga politikanė, shkencėtarė, akademikė, miq dhe shok tė saj. Nė fund tė homazheve pjesėtarėt e familjes dhe gjithė tė pranishmit, bėnė rrethrrotullimin simbolik tė arkivolit, nė ambientet e jashtme tė Teatrit Kombėtar, ku ajo dha gjithė shpirtin e saj aktorial. Gjatė kėsaj ceremonie duartrokitjet pėr kėtė figurė tė shquara tė artit skenik shqiptar nuk kishin tė sosur. Duartrokisnin tė gjithė nė shenjė respekti, pėr punėn e saj heroike, pėr rrolet e saj, pėr mirėsinė e saj, pėr shkėlqimin qė ajo i dha artit tonė pėr mėse 6 dekada. Nė sytė e tė gjithėve shihje lot. Ishin lot mirėsie pėr njė njeri tė mirė, pėr njė artiste tė madhe. Nė tėrė ambientet e Teatrit Kombėtar, pėr ato minuta qė trupi i saj bėnte rrotullimin simbolik, vėreje lot dhe duartrokitje. Kėto janė gjestet mė kuptimplote, qė shprehin respektin e thellė qė ka njeriu ndaj veprės sė aktores. Ajo e la kėtė ambient fizikisht, por mbas la me qindra role, la shpirtin e saj aktorial, la zėrin e saj karakteristik, la miqtė dhe shoqet qė deri nė sekondėn e ndarjes, kanė lėnė pėrshtypjet mė sinjifikative. Lamtumirė Drita Pelingu, aktorja gjigande qė i dhe aq shumė artit shqiptar.


    Reshat Arbana, Nderi i Kombit

    Nuk kam fjalė tė flas sot. Nuk gjej dot ato qė mund tė shpreh respektin dhe konsideratėn qė kam pėr kėtė ikonė tė artit shqiptar. Kam aq shumė pėr tė thėnė, por qė s’mund t’i artikuloj si duhet. Fjala mė ngec nga dhimbja. Ajo pėr mua mbetet njė aktore origjinale, plot temp, serioze, kėmbėngulėse, e respektueshme. Ajo nė skenė njohu vetėm fitore, arritje. Ishte njė aktore shumė dimensionale, qė me rolet e saj tė qėndisura nuk do tė vdesė kurrė nė mendjet e spektatorit shqiptar. Kur dilte nė skenė ajo ishte njė Dritė tjetėr, larg asaj qetėsisė sė zakonshme. Ajo kthehej nė jetėn e personazhit plot pathos, duke krijuar role tė spikatur. Nė jetėn e pėrditshme ajo ishte njė nėnė e mirė, njė shoqe e gjendur, njė intelektuale surprizė. Drita do na mungojė shumė. Janė shumė tė rralla personalitete si Drita nė skenėn shqiptare.


    Mevlan Shanaj, regjisor, aktor

    Ne sot po pėrcjellim pėr nė banesėn e fundit, njė personalitet tepėr unikal pėr shoqėrinė shqiptare. Nuk po flas pėr madhėshtinė e saj si aktore, pasi ato i di gjithė publiku shqiptar, por do flas pėr dimensionet e saja si qytetare, si intelektuale. Drita ishte grua tipike, qė mund tė quhet me plot gojėn qytetare e botės. Qysh nė fillimet e jetės sė saj, qysh nė rininė e vėshtirė, ajo ka punuar pėr ta sfiduar, realitetin dhe pėr tė triumfuar. Ajo vazhdoi me kėtė mendėsi gjatė gjithė jetės, shembull jo vetėm nė teatėr (pasi njė aktore nuk i pėrket vetėm teatrit), por pėr gjithė shoqėrinė shqiptare. Ajo triumfoi nė tė gjitha nismat e jetės duke bėrė dhe rolin mė tė spikatur nė moshėn 85-vjeēe duke u ngjitur nė skenė me atė vrull, por dhe me njė kujtesė fenomenale. Nuk thonė kot njerėzit qė vera sa mė e vjetėr aq mė e mirė bėhet. Nė kėtė rast shembulli i Drita Pelingut, ėshtė mė unikali nė botė. Ajo e sfidoi kohėn, e sfidoi moshėn, e sfidoi ēdo rrethanė negative duke luajtur deri nė fund tė jetės. Pėr fat tė keq ajo iku dhe ne nuk do ta kemi mė afėr emblemėn e teatrit dhe tė filmit, por emri i saj do tė mbetet i artė.


    Skėnder Sallaku, “Artist i Popullit”

    Sot ėshtė njė ditė zie, njė ditė, ku tė gjithė artistėt ndjejnė njė peshė tė madhe rėndese nė zemėr pasi po u ikėn nė pėrjetėsi dhe njė aktore gjigande. Disa herė fjalėt nuk mund tė shprehin atė qė mund t’i takojnė njė personaliteti tė tillė. Por do flas me fjalė zemre, me fjalė tė thjeshta, pasi ajo me veprėn e saj flet shumė herė mė mirė se sa mund tė flas unė. Drita mbetet njė shėmbėlltyrė e kurajos qytetare dhe e emancipimit tė femrės shqiptare qysh nė fillimet e saj. Ajo u ngrit mbi kohėn, mbi paragjykimet dhe solli nė skenė figurėn e vėrtetė tė femrės shqiptare. Nuk ka rol qė ajo tė mos e ketė ēuar nė pikėn kulmore, nuk ka rol qė ajo nuk ėshtė veēuar. Drita s’do tė jetė nė takimet fizike me ne, por ajo ka lėnė frymėn e saj, veprėn e saj qė detyrimisht do pėrmendet ēdo ditė nė takimet e artistėve.


    Luftar Paja, “Artist i Popullit”

    Pėr njė gjė mė vjen keq qė kėta korifenj tė teatrit shqiptar po rrallohen, por megjithatė ka njė gjė qė, pasi ata ikin fizikisht, por pas kanė lėnė veprėn e tyre, njė vepėr aq e madhe sa nuk besohet. Drita Pelingu ishte njė artiste e madhe, e cila ishte jo vetėm shumė cilėsore nė rolet qė i ishin besuar, por kishte njė veti shumė tė madhe qė mbėshteste shumė talentet e reja. Kjo e veēon atė nga ēdo aktor tjetėr. I donte artistėt qė mėsonin me shpirt. Ato ēka ka lėnė ajo tek brezat e rinj jo vetėm si aktore, por edhe si pedagoge, janė tė pashlyeshme, se ajo ishte njė pedagoge e shkėlqyer, njė nėnė shembullore, njė mike e sinqertė, njė intelektuale me vizion. Kjo e bėn atė hyjnore.


    Zhani Ciko, “Mjeshtėr i Madh”

    Drita Pelingu ka njė lidhje organike dhe me muzikėn, sepse qysh nė hapat e saj tė para ajo ėshtė lidhur me bas-baritonin Hysen Pelingu. Bashkėshorti i saj ka qenė njė ndėr kėngėtarėt e parė tė operės, i cili ka qenė njė nga personazhet e operės sė parė qė ėshtė shfaqur nė TOB. Nė ambientet e kėtij teatri e kam njohur dhe unė. Drita ishte njė grua jashtėzakonisht fine. Respektonte tė madh dhe tė vogėl. E mbaj mend qė nė tavolinė me tė do tė bisedohej vetėm pėr gjėra serioze. Njė nga vajzat e saj studioi pėr violinė, dhe unė u lidha dhe mė shumė, pasi ajo ka qenė njė grua e kujdesshme dhe qė mė ka uruar e para marrjen e detyrės nė TOB. Por ajo kishte njė lidhje shumė tė mirė me nėnėn time dhe me gjithė familjen time. Nė tė gjitha njohjet kam vėrejtur se ajo pėrveē vlerave aktoriale kishte dhe vlera tė konsiderueshme humane, njerėzore, shpirtėrore.


    Kliti Rroshi, aktor

    Tė flasėsh pėr Drita Pelingun nuk ėshtė e thjeshtė. Sot ėshtė njė ditė zie, pasi humbi njė nga xhevahiret e gjerdanit tė artė, njė ndėr aktoret e spikatura tė Teatrit Kombėtar. Pėr mua nuk ka ikur Drita si Drit, por njė yll qė nuk do tė venitet. Diku ajo ishte nėna, diku aktorja, diku pedagogia, diku njeriu, diku mėsuesja, pra ka ikur njė gur i rėndė themeli i artit shqiptar. Unė pėr tė mund tė flas shumė, se kushdo qė ka ndenjur qoftė dhe 10 minuta me tė, kanė arritur tė kuptojnė dhe mėsojnė aq shumė gjėra sa mund tė flasin me orė tė tėra. Mbi tė gjitha ajo ishte shumė njerėzore. Unė e kam pas pedagoge njė semestėr nė vitin e parė tė Akademisė sė Arteve, ku ajo mė ka mėsuar A-nė, e lėndės bazė tė mjeshtėrisė sė aktorit. Pėr mua ajo do tė mbetet e pavdekshme, njė nėnė e madhe dhe njė aktore e fuqishme.


    Roza Anagnosti, aktore

    Tė thuash dy fjalė, apo 2 mijė pėr Dritėn ėshtė shumė pak. Ajo ishte njė artiste me peshė tė rėndė, qoftė nė teatėr qė ka bazėn, qoftė nė film. Ajo ishte inteligjente dhe i ka dhėnė shumė artit shqiptar shumė dhe si aktore por edhe si pedagoge, ku ka nxjerrė gjenerata tė tėra aktorėsh tė rinj. Nuk e harroj kur u festua nė Vlorė 100-vjetori i Pavarėsisė. Ajo ishte keq nga kėmba. Por ajo gjeti njė forcė tė brendshme tė jashtėzakonshme dhe erdhi nė Vlorė, nė Vlorėn e saj. U habita! Gjithmonė mė ka dhėnė kurajo sikur tė isha unė mė e vjetėr se ajo. Mos ndalo tė ecėsh para nė art mė thoshte. Madje, ajo nė Vlorė edhe interpretoj, ku mund tė them se ishte mė e mira nga ne. Interpretoi shkėlqyeshėm. Ajo ka qenė e pakursyer nė ndihmė. Nuk kishte xhelozi, thjesht kishte egon e saj profesionale, ego e ndershme qė duhet ta ketė ēdo artist. Ajo gėzohej me sukseset sidomos tė aktoreve femra. Ajo ishte peshė shumė e rėndė pasi dhe nė moshė tė thyer ka nxjerrė rrole tė shkėlqyer. E kam pasur partnere nė disa role dhe mė ka befasuar. Brezi i saj ishin njė brez brilantesh qė lanė shumė tek brezi i ri. Ishin njė brez i artė. Njė brez qė ka lėnė gjurmė. Ishte shumė korrekte. Kur e merrja nė telefon dhe mė dilte njė kujdestare, ajo mė pas mė merrte menjėherė. Korrekte deri nė detaj. Donte tė ishte rigoroze. Sot ndihem keq qė s’i kam inēizuar shumė fjalė tė saj. S’kam ku i gjej mė. Falėnderoj gjithė gazetarėt shqiptarė qė kanė nxjerrė nė pah vlerat e saj.


    Tinka Kurti, Artiste e Popullit

    Eh, ēfarė tė tė them? Njė Dritė qė sot po na lė. Edhe pse kemi disa vjet ndryshim moshe, unė e kam ndjerė miqėsinė e saj. Njė shoqe e shkėlqyer, njė njeri i bekuar. Unė jam dy herė mė e mėrzitur, pasi ajo ishte njė vajzė e shkėlqyer vlonjate qė u martua me njė djalė brilant shkodran. Pra e kam pasur nuse shkodrane. Lidhja jonė ishte dhe si nuse shkodrane, por dhe si aktore. Drita ka qenė e mirė me tė gjithė. Ishte aktore duke e nderuar vendin tonė, ishte pedagoge, ku tė gjithė studentėt e kujtojnė me respekt. Gjithmonė, tek shtėpia e saj do tė gjeje studentė pa fund. Iku me dhimbje tė mėdha nė shpirt qė vetėm ajo dinte t’i pėrballonte. Ndjej njė trishtim tė madh. Njerėz tė tillė i duhen shumė Shqipėrisė.


    Yllka Mujo, aktore

    Emri nuk vihet rastėsisht. Dhe ajo e kishte emrin dritė. Ē’ėshtė e vėrteta, ajo ka pėrhapur dritė gjatė gjithė jetės sė saj. Ka shpėrndarė dritė nė teatėr, ka pėrhapur dritė nė familje, ka shpėrndarė dritė me studentėt, me tė rinjtė, gjithė jeta e saj ka lidhje me dritėn. Pastėrtinė njerėzore. Unė kam kujtimet mė tė mira me tė. Ajo ishte njė artiste e madhe, njė mikeshė e shtrenjtė, njeri shumė dimensional me njė zemėr tė madhe, me kulturė tė padiskutueshme, me karakter tė fortė, pėr pėrkushtimin e jashtėzakonshėm nė profesion, pėr adhurimin ndaj artit. Ajo ishte tamam mjeshtre qė nga njė gjė e vogėl nxirrte njė luan tė madh. Tė jepte ēdo gjė me zemėr. Kėtė bėnte me studentėt me tė rinjtė. Kishte njė dashuri tė tejskajshme pėr ēdo gjė tė bukur dhe tė mirė. Aq sa ishte e bukur si artiste aq ishte dhe e mirė si njeri. Kėto janė vlera qė jo ēdo njeri i ka. Unė i jam shumė mirėnjohėse pėr ēdo gjė qė mė ka bėrė qoftė nė anėn shpirtėrore qoftė nė anėn profesionale, pasi ajo mė ka pasur nxėnėse dhe mikeshė mua. Kam pasur relata tė ngushta me tė. Janė ca gjėra qė nuk thuhen me zė tė lartė, por janė ca gjėra kur zemra flet vetė. Kur flet zemra, fjala e thėnė zė ulėt pėrsėri ka vlerė mė tė madhe. Sot zemra ime ėshtė e plagosur.


    Drita Pelingu njohur edhe si Drita Pelinku (3 dhjetor 1926, Vlorė - 2 tetor 2013, Tiranė) ishte njė nga aktoret mė tė shquara tė skenės shqiptare, regjisore dhe pedagoge. Kreu shkollėn e femrave “Nana Mbretneshe” nė vitin 1944 dhe mė pas vazhdoi shkollėn e artit “Jordan Misja” pėr teatėr, ku ishte e vetmja femėr. Filloi punėn si aktore profesioniste nė Teatrin Kombėtar nė vitin 1946. Nga viti 1976 ka dhėnė mėsim mbi artin skenik nė Akademinė e Arteve.[1] Nė vitin 1982 bėri debutimin nė skenėn e teatrit “Petro Marko” tė Vlorės si regjisore me dramėn “Pavdekėsia”. Disa nga komeditė dhe dramat e para, ku ajo ka interpretuar nė teatrin shqiptar. "Rrėshqitja", "Arturo Ui", "I ēuditshmi", "Zonja e Bujtinės", "Gratė gazmore tė Uindsorit", "Artani", etj.. Nė kinematografi ajo u shfaq fillimisht me njė rol tė vogėl tek "Tana" (1958), e mė pas tek "Njeriu me top", "Kur hidheshin themelet", ku interpreton rolin e Budės, "Vajzat me kordele tė kuqe", "Radiostacioni", "Pėrtej mureve tė gurta", "Fjalė pa fund", "Shpresa", etj.. Si aktore e teatrit dhe kinematografisė numėron mbi 150 role, ndėr tė cilėt mė shumė se gjysma janė kryerole femėrore tė dramaturgjisė kombėtare dhe botėrore. Si njė nga themeluesit e Teatrit Kombėtar ajo ka dhėnė njė kontribut tė rėndėsishėm ėshtė si autore e shumė botimeve biografike pėr artistė tė skenės shqiptare. Pėr kontributet e saj tė veēanta Drita Pelingut iu akordua nga Presidenti i Republikės urdhri “Mjeshtre e madhe”, “Ēmimi i Karrierės” dhe gjithashtu titulli “Artiste e Merituar” (1986), ēmimi “Ismail Qemali” (1996), ndėrsa Bordi Drejtues i Institutit Amerikan tė Biografive ka zgjedhur ndėr 500 udhėheqėsit mė me influencė nė botė. Sė fundmi, qyteti i lindjes e ka ēmuar si “Qytetare Nderi tė Vlorės” dhe Presidenti i Republikės i ka akorduar titullin mė tė lartė “Nder i Kombit”.








    SA BUKUR!

    (Kujtimit tė artistes sė madhe Drita Pelinku)

    Mund tė mos jesh nė moshėn e rinisė Dhe prapė tė thonė : SA BUKUR !



    Sa bukur sillet, sa bukur tė mban vesh, Sa bukur flet me zemėr tė hapur, Sa bukur hidhėrohet, sa bukur qesh…

    Kjo bukuri nuk ka tė mplakur…





    Ndoshta Ti nuk ngrite ndonjė pallat madhėshtor,

    Dhe as nuk zbulove Universin, Por… njė jetė tė tėrė zbulove shpirtin njerėzor, Lartėsove virtytin, fshikullove vesin…



    Me ndjenjat e holla dhe mendjen e mprehtė

    Sa breza artistėsh Ti nxorre… Si prindin e tyre tė donin studentėt, Sa bukur, e tillė edukatore !



    Sa bukur, shoku i jetės nuk t’u nda Nė udhėn e sukseseve tė Tua… Ecėt shtegut tė artit krah pėr krah, Sa bukur! Njė ėndėrr burrė e grua...



    Ti ikje larg vajzave nga njė skenė nė tjetrėn,

    E drithėroheshe nė telefon t’ju ndjeje zėnė...

    Njėra t’u tret nė shpirt, tjetra tė zgjati jetėn… Sa bukur, qė je e tyrja Nėnė!...



    Nė turnera s’i ndaje nipin, mbesėn, Dhe ata fluturonin si dallėndyshe… Ti pėrtėriheshe, bėheshe mė e freskėt… Sa bukur tė jesh gjyshe !



    Por qėnka mė bukur dhe ka mė vlerė, Kur Nėnė e Motėr tė quajnė dhe tė tjerė… K’tė ngrohtėsi njerėzore , o DRITE , na fale Ti… Sa bukur tė jesh NJERI!...


    BASHKIM KOZELI

  19. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Pėr: Ndėrron jetė aktorja e mirėnjohur Drita Pelingu


  20. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Pėr: Ndėrron jetė aktorja e mirėnjohur Drita Pelingu



    HOMAZH! DRITA PELINKU (1926-2013) | Kinematografia Shqiptare

  21. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Pėr: Ndėrron jetė aktorja e mirėnjohur Drita Pelingu



    Poezi per Zonjen e Madhe Drita Pelingu

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •