Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1

Tema: Paul Manship

 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  Paul Manship

  Paul Howard Manship, skulptor amerikan, lindur ne 1885 ne Minnesota. Me insistimin e nje skulptori tjeter te njohur Isidore Konti, ai hyri dhe fitoi cmimin prestigjoz Prix de Rome ne 1909. Gjate viteve qe studioi ne Europe e terhoqen format arkaike te artit dhe shume shpejt interesimi i tij u fokusua tek klasicizmi. Interes tjeter i zgjoi edhe skulptura klasike indiane. Arti i tij eshte nje nderthurje midis modernes dhe konservatives. Shpesh krijimet e tij, rreth 700 te tilla, konsiderohen si paraardhes te rendesishem te artit dekorativ (Art Deco). Vdiq ne 1966 ne New York.

  "Fluturimi i nates" (Flight of Night) 1916
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •