Close
Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 209 prej 209
 1. #201
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Citim Postuar m par nga IslamInfo Lexo Postimin
  Deri ketu pajtohem... Mirepo me shkakton pak paqartesi pjesa e dyte:
  Pse te fajsohen pasardhesit e Ademit dhe Haves per dicka qe ata nuk e vepruan???
  .
  Adami dhe Eva perfaqsojn racen njerzore. Njeriu ncxirret nga njeriu, ai nuk ndyshon, secili njeri eshte Adami dhe Eva. Njeriu e ka natyren e tij njerzore qe realisht eshte e helmuar nga mekati. Shenjteria e Zotit nuk ia ben te mundshme natyres mekater te afrohet afer Zotit, mekati e ndane, e largon njeriun nga prania e Zotit. Pra, njeriu trashigon qe ne burim - zanafille natyren e Adamit e cila eshte e lenduar nga mekati dhe kjo eshte edhe ne ty dhe mua. Nuk eshte "hedhje e fajit" por ne trashigojme natyren njerzore. Edhe sot njeriu eshte ne proven e lirise. Kjo do te jete deri ne fund te botes.

  Citim Postuar m par nga IslamInfo Lexo Postimin

  Islami thote se Ademi dhe Hava menjeher u penduan dhe Zoti ua fali...
  .
  Nuk eshte e vertete se ata u penduan, Zoti kerkoj qe ata ta rrefjne me gojen e tyre mekatin dhe i thirri, i pyeti, Zoti nuk i pyeti per faktin se nuk e diti se cka ndodhi, Zoti i din te gjitha, por Zoti deshiroj qe ta degjoj njeriun duke e rrefyer mekatin ne pendese, duke u penduar. Por, kjo nuk ndodhi, njeriu u turperua, jo per faktin pse gaboj, por per faktin se ishte i zhveshur, njeriu nuk kerkoj falje duke ndie keqradhje dhe duke u pendua, por njeriu shkoj duke e arsyetua fajin dhe duke ia hedhur fajin tjetrit. Pra kjo eshte edhe asryeja se njeriu nuk eshte kurr i gatshem ta pranoj fajin, e hedhi te tjetri. Nuk u penduan por u arsyetuan dhe e hedhen te tjetri; Adami te Eva, Eva te Gjarperi.

  Citim Postuar m par nga IslamInfo Lexo Postimin
  Islami thote se Ademi dhe Hava menjeher u penduan dhe Zoti ua fali...
  .
  Ok, asgje nuk dua te them lidhur me ket, eshte nje besim i tjeter, une e respektoj besimin tend, ama besimi im eshte se nuk u pendua njeriu. Kjo ndodhe edhe sot tek njerezit, ata nuk behen te sinqert per ta pranuar gabimin, por e gjejne arsyen dhe e hedhin tek tjetri gabimin.

  Citim Postuar m par nga IslamInfo Lexo Postimin
  Pse me Isaun prishet cikli i ndeshkimit? Cilit ndeshkim???
  .
  Njeriu, ne proven e lirise se tij, ai deshtoj, ra nga prova, ndodhi edhe ndarja, njeriu e humbi Hirin dhe kontaktin me Zotin. Si ndeshkim njeriu mori mbi vete vuajtjen dhe mbeti tokesor. Pra edhe si perfundim - paga e mekatit eshte vdekja.
  Krishti, eshte Qiellori, pra sikurse ishte tokesori Adami - qe njeriu tashigon gjerat tokesore dhe vdekjen, tash nga Qiellori Jezusi - njeriu trashigon gjerat qiellore.
  Krishti erdhi ne bote per te ngadhnjye ndaj botes qe e rrethoj Adamin - njeriun. Erdhi per ta cliruar njeriun (Adamin)nga natyra mekatare, pra Ai ngadhnjej. Krishti nuk veproj sic veproj Adami, nuk u ndikua nga gjarperi, shkrimet tregojne se edhe Krishtit iu afrua gjarperi duke e sprovuar. Krishti gjithcka iu bind Atit, pra ana njerezore e Jezusit, gjithcka iu bind ans Hyjnore te Tij. Trupi (njerzorja) e Jezusit perjetoj provat ne liri te plote. Tundimet nga djalli, tundimet nga njerezit e frymezuar nga djalli, vuajtjet, rrahjet, poshtrimet.... deri edhe kryqezimimi i Tij ne Kryq, kjo eshte prova dhe liria, eshte ngadhnjimi, ketu eshte thelbi, (Krishti njeriu i ri) ishte ana hyjnore qe Ai iu nenshtrua. Krishti i pranoj te gjitha mekatet, sepse mekati mbeti jetim ne bote duke u trashiguar, Adami nuk e pranoj mekatin por e hedhi tek tjetri, tjetri tek tjetri keshtu qe mekati mbeti i percjellur, Jezusi i mori te gjitha mbi veti. Hyji Njerzoren e qoj deri ne vdekje n shpeblim te mekateve, Keshtu qe Ai trup shkoj deri ne vdekje por gjithcka i bindur dhe ne vullnet te lir. Tani ngjallja - ngjallja eshte ngadhnjimi perfundimtar. Pas ngjalljes iu dha pushteti mbi gjithcka emrit te Krishtit. NJeriu - Njerzorja u ngrite ne lavdine e Zotit n Krishtin. Krishti i pari - ne jemi TRUPI i Tij.
  Sikurse iu dha Adamit denimi pasi ai deshtoj, ashtu iu dha Jezusit pushteti pasi Ai ngadhnjej. "Me eshte dhene cdo pushtet ne dor". Pra NJeriu ngadhnjeu ne personin Jezus. Zoti nga qielli e dergoj nga qielli te Birin e Tij - Fjala e Tij, duke u misheruara, duke marre natyren e njeriut, me qellim qe ta nxjerre njeriun nga roberia, kshtu qe njeriu mos te mbetet i humbur, Njeriu - Krisht qe ishte Qiellori fitoj ndaj te keqeit. Sikurse tashigon njeriu Adamin dhe pasojat e tij trashiguese - si pasardhes i tij, ashtu njeriu i trashigon meritat dhe lumturite e Jezusit si pasardhes i Tij. Mbi te gjitha, njeiu ne Jezusin e fiton JETEN e perjetshme. Ky ishte plani i Zotiot ne fillim, ne zanafillen e njeriut, por kjo nuk u arrit nepermes Adamit - toksori deshtoj, Qiellori ngadhnjeu, nepermes Jezusit i cili ngadhnjeu mbi te keqen dhe mbi vdekjen, njeriu e trashigon faljen dhe jeten.

  Citim Postuar m par nga IslamInfo Lexo Postimin
  Islami thote se Isau ishte nje profet si te gjithe profetet e tjere, nese ai skishte baba, Ademi skishte as nene e as baba...
  ..
  Ani more beso si te duash. Askush nuk po te detyron. Te Krishtert besojn se ne Adamin njeriu deshtoj dhe mbeti tokesor, ndersa me Jezusin njeriu ngadhnjene dhe eshte qiellor. Krishti eshte Ai qe me ben te mundur jeten qiellore, Adami eshte ai qe me ben te mundur vdkejn dhe token - jeten tokesore.
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 23-12-2011 m 12:13
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 2. #202
  Style & Substance Maska e qeveriablu
  Antarsuar
  16-05-2011
  Postime
  1,816
  Citim Postuar m par nga Diella1 Lexo Postimin
  Po bene ore faj, Zoti i kishte thene te mos hane nga ajo peme e ato thyen urdhrin e hengren. Eshte kaq e kuptueshme si 1 e 1 bejne 2. Njerezimi jeton me ndeshkimin qe vjen nga kjo gje, e vetem me Jezu Krishtin prishet cikli i ndeshkimit e jemi te fituar. Po qe besimtar, i beson edhe keto gjera. Nuk e kuptoj ti a je i tille, apo nuk je e po na meson neve?!!!...........
  E ( i ) dashur Diella1,i di t gjitha ato q thot kisha katolike,edhe m shum se sa duhet !
  I tr tregimi sht kontradiktor n vetvete.Nqoftse dikush sht i krijuar si i prkryer (Adam dhe Eva ),ather nuk mund t gabojn (t bhet jo i prkryer) sepse qysh n start bie koncepti i
  prkryerjes.Natyrisht nqoftse e marrim Zanafilln fjalrisht,ashtu si tregohet.Nqoftse shkohet n kt linj ather lindin probleme edhe m t rnda q prekin edhe plotfuqishmrin e Perendis( perendija nuk sht i prkryer sepse nuk ka arrit t bj krijesa t prkryera).
  Ky lloj rezonimi nuk na len hapsir -ose Perendija nuk ka arriturr t bj dy krijesa t prkryera ose hyrjen Biblike ta shohim sikur nj prrall.
  Kjo sht sikur 1+1=2,baza e bazve t logjiks.Besimtart thon q Adam dhe Eva jan krijuar t prkryer e t ishin t till nuk do gabonin....sepse sipas koncepteve teologjike e prsosur = i pagabueshm,e nqoftse thuani q Perendija e KA DITUR q Adam/Eva do gabonin ather ka krijuar di t pa prsosur....

  Ta lm ktu se filluan t bhen t paqarta kto akrobacione fjalsh plus edhe sht festa e krishtlindjeve. Gzuar krishtlindjet
  Ndryshuar pr her t fundit nga qeveriablu : 23-12-2011 m 12:08
  Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

 3. #203
  Style & Substance Maska e qeveriablu
  Antarsuar
  16-05-2011
  Postime
  1,816
  Citim Postuar m par nga IslamInfo Lexo Postimin
  Do te thot Ademi nuk ka pas faj qe ka ngren mollen se zoti me kete e ka dit...

  Zoti e ka dit, mirepo Ademi ka pasur liri te zgjedhjes dhe ai e ka zgjedhur pa ia imponuar Zoti nje gje te tille.

  Te dijsh dicka dhe t'ia imponosh dikujt dicka nuk jane njesoj.

  Une nese e di se ti je vjedhes dhe se do te vjedhesh dicka, une nuk jam fajtor per kete vepren tende.

  Pastaj na shet logjike... Pffff
  Hajde t shohim logjikn tnde si do zgjedhish kt udi:

  Perendija njher urrdhron "mos ha nga pema e ndaluar" mandej t le vullnetin e lir (pop. bn t duash). Urrdhri eliminon vullnetin e lir !

  Thyerrja e ktij urrdhri "mos hani nga pema...." nga njerzit sht fillimi i liris njerzore
  Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

 4. #204
  Citim Postuar m par nga qeveriablu Lexo Postimin
  Hajde t shohim logjikn tnde si do zgjedhish kt udi:

  Perendija njher urrdhron "mos ha nga pema e ndaluar" mandej t le vullnetin e lir (pop. bn t duash). Urrdhri eliminon vullnetin e lir !

  Thyerrja e ktij urrdhri "mos hani nga pema...." nga njerzit sht fillimi i liris njerzore
  hahaha IslamInfo me ka cituar mua, nuk mund ta shofi se e kam fut ne Ignore List.

  Nejse pergjigja e kesaj:

  Normalisht qe zoti nuk i ka imponuar asnje gje, ai ja ka ndaluar at po me ne fund Zoti normalisht qe e ka dit se Adami do e haje mollen pa mar parasysh a ja ka ndaluar.

  Problemi eshte cka eshte qellimi tja ndalosh dikujt dicka kur ti shum qart e din me saktesi 100% qe ai do e beje kete pun, tja ndalosh dikujd dickan qe ti e din me siguri te plot qe do e bej nuk ka logjik, edhe e kot esht, esht pika me e lart e kotsis.

  Sa i thjesht do ket qen ky Adami un nuk e di, kjo pralla e Adamit diktohet qe esht prall e dobet nga vet fakti se zoti i ka then Adam mos e ha se po vdes edhe ai ka shkuar ta haje, si ka mund Adami ta thyeje ligjin e zotit kur ai i ka dit pasojat shum qart? si ka mund ai ta thyeje ligjhin e zotit kur ai e ka dit se kjo do e coje ne vdekje, kjo ka kuptim vetem ne rastin nese Adamit i ishte merzit jeta edhe deshte te beje vetvrasje ose vetem edhe vetem nese Adami se ka pas iden se cka do te thot vdekja edhe kjo ben shum sens se Vdekja nuk ka egzistuar ne Xhenet edhe Adami nuk ka pas koncept per vdekjen, jo vetem ai po askush ne at koh, se vdekja nuk ka egzistuar.

  Plus Adami nuk e hengri mollen me vullnetin e vet, ishte Djalli qe e mashtrovi Adamin, Djalli e mashtrovi Adamin edhe Zoti e lejoj qe te ndodhe ky mashtrim, zoti lejoj qe djalli ta mashtroje Adamin.

  Zoti shum thjesht do na kish shpetuar nga gjith ky haos nese qe ne fillim e kishte fal Djallin qe nuk ju perkul Adamit edhe nuk do kishte ardh situata deri ketu, po jo zoti nuk e fali zoti u idhnua u prek.

  Problemi tjeter eshte si mund Djalli ta thyeje urdhrin e zotit, kjo kur djalli e thyevi urdhrin e zotit zoti u soll sikur ai nuk e priste ket, i erdh si surpriz a faktikisht zoti i gjithditshem ket e ka ditur edhe e dinte shum mir se djalli do dale koklart edhe egoist, zoti e beri djallin edhe e lejoj edhe e dinte se djalli do e beje kete pun se djalli nuk do i perkulet Adamit edhe se do e mashtroje Adamin.

  e gjith kjo prall nuk ka logjik bazike sepse zoti ne fillim para njeriut e beri djallin qe automatikisht na tregon se ai e beri ket dreq djall me karakteristikat qe ja ka sqaru edhe kur e ka be djallin ai e ka dit se djalli nuk do i bindet urdhrit te zotit edhe se djalli do e beje gjith kete budallallek.

  Ajo analogjia e VJEDHSIT qe e dha IslamInfo eshte me se qesharake spese une as nuk e di se kush kur do vjedhe po edhe nese e di vjedhsin nuk e di se kur do vjedhe plus une nuk jam krijues i vjedhsit edhe une nuk kam dijeni TE PLOTE mbi vjedhsin se vjedhsi nuk esht ne suazat e kontrollit ose dijenis time ai esht jasht suazave te kontrollit edhe dijenis time, plus une nuk kam asnje lloj detyre te bej azgje ndaj vjedhsit.

  Tash kur mendohem me mir po un kam detyr nese e shof vjedhsin si vjedh ti paraqes autoritetet edhe utoritetet si shteti bejn cmos qe mos vije puna tek vjedhja, shteti edhe ligji e ndalin edhe e PARANDALOJN vjedhjen ose Bankat kan sisteme alarmi edhe mbrojtes ndaj vjedhsve, un nuk kam par asnje bank ne bot qe sistemin e mbrojtjes te vjedhsve e shkruan me 2 fjal MOS VIDH SE DO SHKOSH NE BURG edhe i len paret sheshi sic e la zoti drurin me mollen ne shesh qe ta haje Ademi edhe cka esht me e keqja ai ket e ka dit.

  Analogjia e vjedhsit ne asnje menyr nuk mund te krahasohet me at te Adamit edhe Zotin sepse zoti e beri Adamin me dijeni te plot mbi te edhe e dinte se cka do ndodhe.

  eshte e njejta si te bej une nje Robot ta programoj ket robot me funksione te duhura edhe une ta di se ky robot to ma demtoje shtepin se ashtu e kam ber demtus edhe ti them MOS MA DEMTO SHTEPIN a un jam 1000% i sigurt se ai do e bej ket.

  Kjo esht pika me e lart e KOTSIS.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sturmgewehr : 23-12-2011 m 13:29
  Mia San Mia

 5. #205
  Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Citim Postuar m par nga qeveriablu Lexo Postimin
  Hajde t shohim logjikn tnde si do zgjedhish kt udi:

  Perendija njher urrdhron "mos ha nga pema e ndaluar" mandej t le vullnetin e lir (pop. bn t duash). Urrdhri eliminon vullnetin e lir !

  Thyerrja e ktij urrdhri "mos hani nga pema...." nga njerzit sht fillimi i liris njerzore
  Ja nje shkendi per ty: Liria e zgjedhjes nuk do te thote jopergjegjesi.

  Popullorce: Shteti i len te lire qytetaret te bejn c'te duan ne jeten e tyre, me kusht qe mos i thejn disa rregulla. Ne rastin kur njeri prej tyre vjedh apo vret dikend, shteti e denon, mirepo shteti nuk eshte pergjegjes per vepren e tij e para, dhe e dyta ky denim nuk d.t.th: se shteti ne esence nuk i le te lire te zgjedhin.

  Kapish??? Nese jo me trego, ta sqaroj ende me thjesht.

  Liri absolute nuk ka, liria yte mbaron aty ku fillon ajo e te tjeterit, dhe patjeter te kufizohet me disa kufizime, qe te jete e shendosh dhe dobiprurese, perndryshe eshte shkaterruese.

 6. #206
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Nga cila pem hngri Adami dhe Eva (Ademi dhe Hava) frutin e ndaluar?

  Adami(Ademi) dhe Eva (Hava)
  Zbuluar nj version i lasht t historis s Adamit dhe Evs(Ademit dhe Haves), e cila sht rreth 800 vjet m i vjetr se sa legjenda e Dhiats s Vjetr!
  Shkenctart kan deshifruar tekstin e Adamit dhe Evs gdhendur n pllakat argjilore nga shekulli i 13-t pes , ku Ademi sht prshkruar si Perndi, dhe Eva si nj grua "e mir" q njerzimit u ka mundsuar t bhen te pavdekshm.
  Shkenctart holandez kan gjetur nj version t lasht t historis s Adamit dhe Evs (Ademi dhe Hava), e cila sht rreth 800 vjet m i vjetr se sa legjenda e Dhiats s Vjetr.
  Historia e persekutimit t Edenit vrejtur sht ende n pllakat argjilore nga shekulli i 13 para Krishtit, sipas shkenctarve n librin "Adami, Eva dhe djalli", botuar n fundjav.
  T ashtuquajturat tablat Ugaritike argjile u zbuluan n vitin 1929 n Siri dhe shtatdhjet jan deshifruar pjesrisht.
  Dy shkenctar nga Universitetit Teologjik protestante n Amsterdam prsri kan prkthyer tekste me Ugartic (i takon familjes s gjuhve semite) dhe i pari q i ofrojn interpretimet e tyre.
  Ata supozojn se historia e Dhiats s Vjetr e shkruar diku rreth 400 pes.
  Teksti n pllakat argjilore, Cuneiform gdhendur, Adam sht e prfaqsuar si nj Perndi i cili luftoi me "zotin e keqe".
  Djalli merr formn e gjarprinjt, helmon "Pemen e jets" dhe nj pickim kthehet Adamin n nj qenie t vdekshme.
  Perndesha e diellit ofron rehati Adamit dhe njerzimit, duke u dhn atyre Evn, "nj grua t mir".
  Nprmjet llojet zgjerimit natyror, njerzimi ende n nj mnyr bhet i pavdekshm, shpjegojn hulumtuesit.
  Ndryshe nga versionet e Bibls, ktu sht Adam portretizohet si Perndi, shpjegon autori dhe profesoresha e Dhiats s Vjetr n Amsterdam Morjim Korpel pr t prditshmen "Trouv".
  "N kt version te lashte te Evas nuk e mbajn fajin m t vogl," tha ajo.
  Shkenctart q studiojn Bibln pr nj koh t gjat besojn se legjenda biblik e Adamit dhe Evs bazuar n nj mit shum m t vjetr, por deri m tani se si nuk ka pasur dshmi me shkrim.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #207
  Blanc et noir
  Antarsuar
  28-03-2005
  Postime
  485

  Pr: Nga cila pem hngri Adami dhe Eva (Ademi dhe Hava) frutin e ndaluar?

  Disa komente shoh mgjthate kisha katolike permend 20 fruta ne Bibel, qe kane te bejme me virtutet e njeriut si besimi, modestia, paqja, durimi miqesia etj.
  Ne Kopshtin e Edenit, cili ishte fruti?! Ndonje citim keni?

 8. Anetart m posht kan falenderuar Lov! pr postimin:

  Neteorm (16-07-2021)

 9. #208
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,921
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Nga cila pem hngri Adami dhe Eva (Ademi dhe Hava) frutin e ndaluar?

  Nje perralle e bukur qe ka kaluar ne shume dimensione te kohes, e cdo vazhdoj te ngelet si e tille..

 10. Anetart m posht kan falenderuar Neteorm pr postimin:

  Lov! (18-08-2021)

 11. #209
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Nga cila pem hngri Adami dhe Eva (Ademi dhe Hava) frutin e ndaluar?

  Kush ishte gruaja e Kainit?
  Shum njerz q koht e fundit kan filluar t msojn Bibln bjn t njjtn pyetje: Si erdhi gruaja e Kainit? Disa prej tyre besojn se pr Kainn do t gjenin nj grua, "raca" t tjera t njerzve q, nga origjina e tyre, nuk do t ishin pasardhs t Adamit dhe Evs, do t duhej t ishin t pranishm n Tok. Kjo do t thot se pohimi i Bibls se Adami dhe Eva ishin i vetmi popull q krijoi Perndia, nuk sht i vrtet.
  Pr shum njerz, kjo shtje sht nj penges.
  Nse Adami dhe Eva kishin dy bij, Kainin dhe Abelin, nga erdhi gruaja e Kainit?
  Nga informacionet e msiprme, mund t arrijm n prfundimin se gruaja e Kainit ishte pasardhse e Evs dhe e lindur n nj dat t panjohur. Zanafilla 5:4 thot se, gjat 930 viteve t jets, Adamit i lindn bij e bija. Natyrisht, Bibla nuk e specifikon q gruaja e Kainit ishte bij e Evs. N fakt ajo prmendet shum koh pas dbimit t Kainit, dhe kjo tregon se mund t ket qen madje nj nga mbesat e Adamit dhe t Evs.

  Disa pretendojn se kngt n Zanafilla 4: 16-17 nnkuptojn q Kaini shkoi n vendin e nyjeve dhe atje gjeta gruan time.
  Nga kjo ata arrijn n prfundimin se kishte nj rac tjetr burrash n tok, dhe jo n prputhje me Adamin dhe Evn, s cils i prkiste gruaja e Kainit.

  Komentuesi biblik i shekullit t nntmbdhjet, Adam Klarku, ka spekuluar se shenja q Perndia i vuri Kainit t friksuar, u b e nevojshme pasi n at koh ekzistonin disa breza t pasardhsve t Adamit, aq sa t themelonin disa fshatra.
  Disa shoqri sot as e ojn npr mend q Kaini t jet martuar me motrn e vet apo me ndonj pasardhse t bijve ose bijave t Adamit. N prgjithsi, ky mendim i ka rrnjt te tabut e disa shoqrive ose te frika pr defektet gjenetike. Megjithat, LaGard-Smithi komenton n botimin Bibla e treguar sipas rendit kronologjik (anglisht): Ka shum mundsi q kta vllezr e motra t par t jen martuar me njri-tjetrin, edhe pse, po t ndodhte n brezat e mvonshm, do t ishte dika e paprshtatshme. Gjithashtu, vlen t prmendet se ligji q ndalonte marrdhniet seksuale midis t afrmve t ngusht, nuk iu dha popullit t izraelit deri n vitin 1513 p.e.s. kur Moisiu mori ligjet e Perndis.

  Pasojat q faktort gjenetik dhe trashgimia ln te ne, mund t mos ken qen problem pr ta. Pr m tepr, studime t fundit, si ai n revistn Journal of Genetic Counseling, tregojn se, ndryshe nga ’mendohet gjersisht, sht m pak e rrezikshme t lindin fmij me defekte nga lidhjet midis kushrinjve t par. sht e arsyeshme t themi se shtje t tilla nuk ishin problem serioz gjat jets s Adamit ose edhe para kohs s Noes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 11-10-2021 m 05:44

Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •