Close
Faqja 1 prej 11 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 206
 1. #1

  Antarsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Nga cila pem hngri Adami dhe Eva (Ademi dhe Hava) frutin e ndaluar?

  Cili ishte fruti i ndalur q hngri Ademi dhe Eva (Ademi dhe Hava)?
  Ndonj referenc nga librat e shenjt apo ndonj mendim ndryshe?

 2. #2
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Po moll moj ishte Molle
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime

 4. #4
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime
  Adami pjeshke kurse Eva banane!

  Jo seriozisht tani...ka qene rrush...seriozisht...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Force-Intruder : 30-11-2011 m 11:33

 5. #5

  Antarsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga PINK Lexo Postimin
  Po moll moj ishte Molle
  Mos valle ka qene Modhe?:P  Pertej shakave,kjo teme eshte interesante mos e majmunizoni pls.

 6. #6

  Antarsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Adami pjeshke kurse Eva banane!

  Jo seriozisht tani...ka qene rrush...seriozisht...
  Kujt i je referuar ne pergjigje..
  Ne tekstet e shenjta nuk permendet gje..

 7. #7
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga La_Lune Lexo Postimin
  Mos valle ka qene Modhe?:P  Pertej shakave,kjo teme eshte interesante mos e majmunizoni pls.
  Qe ka qene molle se luan topi, po mbase do te dish cfare lloj molle ishte? Se kemi disa lloj mollesh. . P.s. Si majmunizohet nje teme???
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 8. #8
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime n 202 postime
  malum...

  pra fiq, kot nuk mbuloheshin me gjethe fiku...

 9. #9
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime
  Citim Postuar m par nga La_Lune Lexo Postimin
  Kujt i je referuar ne pergjigje..
  Ne tekstet e shenjta nuk permendet gje..
  Varet ke quan ti tekst te shenjte. Kur thua nuk permendet gje, me siguri flet per Kuranin apo in extremis Biblen.

  Provo nje here Zohar-in!

 10. #10

  Antarsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Varet ke quan ti tekst te shenjte. Kur thua nuk permendet gje, me siguri flet per Kuranin apo in extremis Biblen.

  Provo nje here Zohar-in!
  As ne Torah nuk thuhet gje..
  Interesante,po e degjoj per here te pare si dhe dukuria "tzimtzum".

 11. #11
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Antarsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,141
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Sipas librit tim te shenjte ka qene dardhe.
  Bile edhe bishtin e ka pasur prapa

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Po tamam banane dhe pjeshke hengren, dmth bene seks dhe qe aty filloi riprodhimi e per rrjedhoje humbi cilesia e pavdekshmerise biologjike meqe tani nje pjese te jetes e perdoren per te krijuar jete te re.
  Dhe ne ate ekstazen kulminante u ndricuan nga nje gjendje e ndryshuar e ndergjegjes dhe filluan te dallonin te miren dhe te keqen, dhe paten turp. Seksi eshte nje pervoje thelle dhe tronditese mistike.

  Tani puna eshte se nuk duhet te interpretohet kjo si seks i rendomte, realisht supozohet qe adami dhe eva ishin qenie superiore dhe shpirterore, dy ne nje, pra qenie androgjene dhe nepermjet pemes se mires dhe se keqes u ndane ne dy sekse dhe rane ne boten materjale, prej nga rrjedh dhe shprehja "renia e njeriut"(fall of man), dhe pikerisht cilesia me e dukshme e botes materjale eshte Ndasia, dallimi, e mire e keqe, bardhe e zi, mashkull femer etj etj. Normalisht kalimi i nje shpirti ne boten materjale behet nepermjet seksit.

  Kuptohet qe e gjitha kjo si perfundim duhet te merret pak simbolikisht dhe jo fjale per fjale.

 13. #13
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime
  Citim Postuar m par nga La_Lune Lexo Postimin
  As ne Torah nuk thuhet gje..
  Interesante,po e degjoj per here te pare si dhe dukuria "tzimtzum".
  Hellooouuu... Une them Zohar ti thua Torah. E ke ne Zohar!

 14. #14

  Antarsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  Po tamam banane dhe pjeshke hengren, dmth bene seks dhe qe aty filloi riprodhimi e per rrjedhoje humbi cilesia e pavdekshmerise biologjike meqe tani nje pjese te jetes e perdoren per te krijuar jete te re.
  Dhe ne ate ekstazen kulminante u ndricuan nga nje gjendje e ndryshuar e ndergjegjes dhe filluan te dallonin te miren dhe te keqen, dhe paten turp. Seksi eshte nje pervoje thelle dhe tronditese mistike.

  Tani puna eshte se nuk duhet te interpretohet kjo si seks i rendomte, realisht supozohet qe adami dhe eva ishin qenie superiore dhe shpirterore, dy ne nje, pra qenie androgjene dhe nepermjet pemes se mires dhe se keqes u ndane ne dy sekse dhe rane ne boten materjale, prej nga rrjedh dhe shprehja "renia e njeriut"(fall of man), dhe pikerisht cilesia me e dukshme e botes materjale eshte Ndasia, dallimi, e mire e keqe, bardhe e zi, mashkull femer etj etj. Normalisht kalimi i nje shpirti ne boten materjale behet nepermjet seksit.

  Kuptohet qe e gjitha kjo si perfundim duhet te merret pak simbolikisht dhe jo fjale per fjale.
  Persa i perket qe nje "shpirti" i duhet te bej seks per te kaluar ne boten materiale,s'di cte mendoj cke dashur te thuash.

  - Por, at e ngacmoi djalli duke i thn: "O Adem, a do t t tregoj pr pemn e pavdekshmris dhe t sundimit t pazhdukshm!"
  (20:120)


 15. #15
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  Seksi eshte nje pervoje thelle dhe tronditese mistike.... Normalisht kalimi i nje shpirti ne boten materjale behet nepermjet seksit.
  Plako kjo ka qene thenia e dites... te uroj nje tufe me femije

 16. #16
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  po kivi re kivi kane ngrene se ishte zene kaps adami ne ate kohe...

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Hellooouuu... Une them Zohar ti thua Torah. E ke ne Zohar!
  Hahahahaha, ca eshte Zohari? :P

  Citim Postuar m par nga La_Lune Lexo Postimin
  Persa i perket qe nje "shpirti" i duhet te bej seks per te kaluar ne boten materiale,s'di cte mendoj cke dashur te thuash.

  - Por, at e ngacmoi djalli duke i thn: "O Adem, a do t t tregoj pr pemn e pavdekshmris dhe t sundimit t pazhdukshm!"
  (20:120)

  Ca doja te thoja une dmth, asgje te vecante, thjesht qe seksi Bashkon per te Krijuar, eshte nje porte mes Nje bote iluzive ku cdo gje eshte e ndare, nga nje bote ku cdo gje eshte nje, ku ne fakt keto jane ekstremet dhe Krijimi eshte aty midis i shumezuar me nje koeficient alfa qe i perket bashkesise [-infinit, infinit]

  Citim Postuar m par nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Plako kjo ka qene thenia e dites... te uroj nje tufe me femije
  edhe 2-3-4 mjaftojne nuk eshte nevoja per nje tufe , aq sa te na e kete caktuar allahu.

 18. #18
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin


  Ca doja te thoja une dmth, asgje te vecante, thjesht qe seksi Bashkon per te Krijuar, eshte nje porte mes Nje bote iluzive ku cdo gje eshte e ndare, nga nje bote ku cdo gje eshte nje, ku ne fakt keto jane ekstremet dhe Krijimi eshte aty midis i shumezuar me nje koeficient alfa qe i perket bashkesise [-infinit, infinit]
  Ca po thu re!

 19. #19
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  Ca doja te thoja une dmth, asgje te vecante, thjesht qe seksi Bashkon per te Krijuar, eshte nje porte mes Nje bote iluzive ku cdo gje eshte e ndare, nga nje bote ku cdo gje eshte nje, ku ne fakt keto jane ekstremet dhe Krijimi eshte aty midis i shumezuar me nje koeficient alfa qe i perket bashkesise [-infinit, infinit]
  Plako lol po te ishin gjalle beatles keto do perfundonin tekt kenge... t'betohem.
  C'ne kaq i frymezum ti?

  Btw...
  Citim Postuar m par nga Wikipedia
  The Zohar (Hebrew: זֹהַר‎‎, lit Splendor or Radiance) is the foundational work in the literature of Jewish mystical thought known as Kabbalah.[1] It is a group of books including commentary on the mystical aspects of the Torah (the five books of Moses) and scriptural interpretations as well as material on Mysticism, mythical cosmogony, and mystical psychology. The Zohar contains a discussion of the nature of God, the origin and structure of the universe, the nature of souls, redemption, the relationship of Ego to Darkness and "true self" to "The Light of God," and the relationship between the "universal energy" and man. Its scriptural exegesis can be considered an esoteric form of the Rabbinic literature known as Midrash, which elaborates on the Torah.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga shoku_tanku Lexo Postimin
  Ca po thu re!
  Kerko per interpolimin e dy pikave nepermjet nje drejteze dhe hapesirat afine

  Nejse se nuk e kisha shume seriozisht ato detajet, po ne linja te pergjitheshme pak a shume aty afer rreth e rrotull e kam qelluar disi.

Faqja 1 prej 11 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •