Close
Faqja 9 prej 11 FillimFillim ... 7891011 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 209
  1. #161
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Nuk je i sinqert, eshte leht te bartesh shkrimin e dikujte duke mos iu pergjigjur me argumente apo sinqeritet dhe te thaush "pollavra", ok, kjo ashtu le te mbeten ne ty, por kjo nuk eshte menyra e pergjegjes. Realisht jo, ama ti mbaje mendjen tende, e respektoj por nuk je bindes pse thua "pollavra".
    kjo qe e paske thene ketu nuk ndryshon asgje ne faktin qe ato qe i ke thene me heret jan pallavra shum te vonshme te krishterve.

    dhe

    sigurisht qe do ta mbaj mendjen time ... dhe une jam bindes vetem per ata qe e dijne se 1 + 1 = 2 ... e jo per ata qe "mendojne" se 1 + 1 = #¢£%$&

    Jo miku im, krishterimi nuk eshte sekt, kjo qe thua nuk eshte e vertete dhe nuk mund te thuhet. Ne fillim te krishterimit kishte pretendime qe të mbetet nje sekt por keto nuk u lejuan, keshtu qe u bë besim univerzal, Kishë univerzale (katolike), besimi dhe deshmi per ardhjen e Mesise dhe mbi ngjalljen e Tij, mbeshtetur ne Ungjillin e Krishtit = BES-LIDHJE ne mes te Zotit dhe njeriut, e vulosur me gjakun e Krishtit Bir i Perendis per clirimin e njeriut nga roberia e makatit te trashiguar, larja apo falja e maktit te rrjedhshem. Ata nuk e kan kete besim. Ti mund te mendosh ashtu por kjo nuk eshte e verete. As Islami nuk eshte sekt i judenjve, ka disa sekte brenda islamit por besimi islam nuk eshte sekt i judenjve.
    hehehe

    ali hoxha e hoxhe alia

    siç thash me larte une po e mbaj mendjen time dhe po te them edhe nje here qe kristianizmi dhe islamizmi jan ideologji/sekte te jahudive.

    Mos po mendon se e kan fene tende ne perngjasimin "i pa fe", zoteri, ata ishin i vetmi popull qe besoj ne NJE ZOT krijues dhe nga ai popull dolen shume profet, erdhi edhe vet Krishti sepse nepermes tyre u dha premtimi. Lere tash mos u be naiv sepse nuk te ka hije. "keto perralla", ty te duken perralla por ato nuk jane perralla por Zoti ka BES-lidhje dhe histori me kete popull dhe nepermes ketij populli.
    po po edhe serbet thonin nje far kohe qe ata jan populli qiellore i perzgjedhur nga Zoti.

    dikush qe beson se nje njeri qe ka jetuar para 2000 viteve (nese ka ekzistuar ndonje here ... pasiqe nuk ka kurrfar fakti historik e arkeologjik qe ka ekzistuar ndonje here ky person) ka qene "Biri i Zotit" apo "Zoti vet i misheruar" me thot mua "Lere tash mos u be naiv".

    edhe Aleksandri i madh thoshte qe eshte "Biri i Zotit" (kishte me qindra te tjere qe kan thene se jan biri i Zotit), poashtu ka patur me qindra sundues qe kan thene "Une jam Zoti i misheruar".

    nuk ishte Jezusi i pari. Ose me mire te themi nuk ishin te paret ata qe shpifen figuren imagjinare te quajtur Jezus Kristus.

    pra mos u be k'aq naiv se mua po me vjen inati per ty, pasiqe je Shqiptar.


    Per mua nuk vlejnë shume fjalët e njeriut qe nuk i beson Zotit, them kur behet fjale per Zotin, ndersa ne jeten e perditshme varet cfar pozite profesionale ka dhe per cka eshte fjala. Nuk me ben pershtypje dhe bile as qe kam shkrua dicka, une shkruajta aty ku pava se je perpjekur te thuash dicka por realisht kishe perdorur nje shtjellim dhe shpjegime te pa verteta dhe aspak teologjike as historike. |Shkurt ishte i informuar nga ndoni sekt i judenje, i pa vlere.
    Kush te tha ty qe une nuk i besoj Zotit ?

    Dhe kush a kah don me i ba noj kujna pershtypje pashe besen ?

    une jua tregova ato gjera qe i kan lene anash (ose i kan ndryshuar) e nuk i kan futur ne Bibel e Kuran ashtu siç ishte ne gjysem-kopjen e me hershme te jahudive nga origjinali.



    PS.: Ju jeni te lire te besoni çfar te doni dhe kujt te doni, por mos harroni se ato qe i thash me larte jan te verteta. Ka edhe shum te tjera qe me qellim i kan ndryshuar ose nuk i kan furur fare ne Bibel e Kuran. Qellimin se perçka jan ndryshuar ose nuk jan futur fare ne Bibel e Kuran, e kupton po ta lexosh historine e krijimit nga librat me te vjetera se bibla e kurani (nga te cilat kopjuan keto dy te fundit). Aty e sheh dhe e kupton se çka eshte puna jone dhe çka jemi ne njerzit.
    Ma kjarte se shum kjarte s'ke ku e qon ma.

    Keni ndegjuar ju per Apokryfet ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Skorpioni : 19-12-2011 më 21:38
    Religion Is Curable

  2. #162
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    Si zakonisht, banal dhe arogant...

    Sidoqofte, keto devijime nga mesimi i pastert i profeteve, te cilet pastaj njerez si puna jote i cregulluan s'jane shume me rendesi per shqiptaret, sepse dihet se cilat fe mbizoterojn tek ne, dhe sa i perket kesaj ceshtjeje verzioni me i paster eshte ai islamik, nese e ke per qellim ta shtjellosh ceshtjen nga kendveshtrimi i religjionit.

    P.S: Mos u mundo te me kthesh pergjigje, sepse shume banal je.
    sa i perket arrogances:

    me tipat si ty s'prish pune edhe po te behemi arrogant e te pa sjellshem, ashtu e meritoni ju, bile bile ju e meritoni edhe ma zi por nejse.

    (une hala nuk kam harrue qysh je mundue me arsyetue pedofiline dhe inzestin e Muhamed politikanit nga magjupistani)

    ndersa sa i perket banalitetit:

    ajo qe te thash me heret nuk ishte banale, sepse banale eshte per shembull nese te them une ty ... t'pshurrsha n'goje t'islamistit t'flliqt dhe ti pshurrsha "mesimet e pasterta" te "profeteve" te rrejshem.

    kjo eshte banale

    ok ?
    Religion Is Curable

  3. #163
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Ne judaizem (baza e dy ideologjive/sekteve te reja te jahudive ... kristianizmit dhe islamizmit) flitet shum per ndarje te A-dam Kadmosit, njeriut hyjnore e androgyn. Ne historine e krijimit thuhet qe Adam Kadmon eshte ndare ne mashkull dhe femer, pastaj thuhet qe eshte ndare ne 12 nivele, pastaj thuhet qe eshte ndare ne shum pjese dhe thuhet edhe qe eshte ndare ne k'aq pjese me numer (me duket qe ishte diçka me 700, nuk me kujtohet).

    pa mare para syshe, per neve eshte me rendesi ta dijme qe aty flitet nonstop qe ai eshte ndare/a dam/ a dae

    keshtu ishte emiri i tije dhe gruas se tije te dyte i thonin zoje
    Religion Is Curable

  4. #164
    i/e regjistruar Maska e Diella1
    Anëtarësuar
    07-03-2011
    Postime
    1,162
    Ne pergjigje te temes, ne vizionet e moter Anne Catherine Emmerich, stigmatiste e bekuar e Kishes Katolike,te pershkruara ne vepren e permbledhur nga Clemens Brentano 'Jeta e Jezu Krishtit dhe zbulime hyjnore', ajo thote qe Adami dhe Eva hengren nga pema e diturise qe ishte e vendosur ne nje vend te ndryshem nga pema e jetes, i cileson keto ne detaje dhe thote qe fruti i ndaluar ishte shume si molla qe ne njohim......Per me shume duhet te lexoni Anne Catherine Emmerich, sepse eshte nje veper e mrekullueshme qe cdo besimtar duhet t'a kete!.......

  5. #165
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    kjo qe e paske thene ketu nuk ndryshon asgje ne faktin qe ato qe i ke thene me heret jan pallavra shum te vonshme te krishterve.
    Per ty ndoshta po. Per mua jo. Nuk po behet fjale per te "vonshme" por per Adamin - zanafillen e njeriut.

    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    sigurisht qe do ta mbaj mendjen time ... dhe une jam bindes vetem per ata qe e dijne se 1 + 1 = 2 ... e jo per ata qe "mendojne" se 1 + 1 = #¢£%$&
    Atëherë kjo mjafton për ty, është sukses pasi paske mësuar ketë. Por ka njerëz qe jetojnë nga shpirti qe ti nuk e din as kur vjen as kur shkon, jeta është ma e thelle se matematika e jote. askush nuk po te thotë qe mos te jetosh prej asaj qe te është zbuluar, sikurse mos te kishte njerëz qe nuk do te mungonte i dituri. Unë dua ta njoh edhe ketë matematiken tjetër 1x1x1=1 e pa kuptueshme por ashtu na doli rezultati.



    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin



    hehehe

    ali hoxha e hoxhe alia

    siç thash me larte une po e mbaj mendjen time dhe po te them edhe nje here qe kristianizmi dhe islamizmi jan ideologji/sekte te jahudive.
    Ti mbaje mendjen tende sepse nuk te është thëne ta ndryshosh, unë thash te vërtetën. Nëse dikush nuk e beson te vërtetën, ajo nuk e bën atë te pa vërtetë, sepse e VERTETA është egzistent. Besimi i Krishterë, Kisha katolike-ortodokse nuk është sekt zotëri.

    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    po po edhe serbet thonin nje far kohe qe ata jan populli qiellore i perzgjedhur nga Zoti.

    dikush qe beson se nje njeri qe ka jetuar para 2000 viteve (nese ka ekzistuar ndonje here ... pasiqe nuk ka kurrfar fakti historik e arkeologjik qe ka ekzistuar ndonje here ky person) ka qene "Biri i Zotit" apo "Zoti vet i misheruar" me thot mua "Lere tash mos u be naiv".

    edhe Aleksandri i madh thoshte qe eshte "Biri i Zotit" (kishte me qindra te tjere qe kan thene se jan biri i Zotit), poashtu ka patur me qindra sundues qe kan thene "Une jam Zoti i misheruar".

    nuk ishte Jezusi i pari. Ose me mire te themi nuk ishin te paret ata qe shpifen figuren imagjinare te quajtur Jezus Kristus.
    Krahasimet tua = niveli yt në njohuri mbi te verteten e Krishtit. As qe mendoj te flas lidhur me ketë pasi qe ti lere qe mohon te vërtetën mbi Jezusin, mbi historinë e Zotit ne Besëlidhjen e Vjetër - profet dhe te vërteten hyjnore, por ti mohon edhe ekzistencën e Jezusit, kjo është futja kot o burrë i dheut.



    Kush te tha ty qe une nuk i besoj Zotit ?
    Me besua ne një far zoti besonin njerëzit gjithmonë por kjo është idhujtari. Edhe falltarët dhe magjistarët besojnë ne zot sipas bindjeve te veta te verbuara dhe te tërbuar nga i mallkuari. Por dallon ai besim ne besimin e Zotit - Krijuesit te gjithësisë, Zot-Hyji i Abarhamit, i Izakut dhe i Jakobit, Ati i Jezus Krishtit - Hyji i Biblës, këtu është dallimi, e jo vetëm te besoj ne ekzistencën e Tij, sepse edhe djalli beson ne ekzistencën e Zotit bile edhe dridhet para Tij, por besim me zemër dhe dashuri e sinqeritet, i gatshëm për besim dhe veprim ne vullnetin e Tij, gjithnjë duke e dashtë Zotin dhe njeriun....! Sipas asaj qe kam pa ne ty gjate kësaj kohe qe jemi ne ketë forum, ti nuk beson, ose beson ne një diçka qe kundërshton te vërtetën e Biblës - fjala e Zotit te gjallë. Për ndryshe dëshmia ma e mira është edhe ne këto shkrime ne ketë teme, pra ti as qe din diçka për Zotin e gjalle - Krijues, por përkundër asaj, lere qe nuk beson, por ti e mohon.

    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin

    PS.: Ju jeni te lire te besoni çfar te doni dhe kujt te doni,
    Falënderit. E din ti, Zotit qe ma paraqet shkrimi i Shenjt Bibla dhe Kisha ime.


    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    por mos harroni se ato qe i thash me larte jan te verteta.
    Asgjë të vertetë nuk kisht aty.

    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    Ka edhe shum te tjera qe me qellim i kan ndryshuar ose nuk i kan furur fare ne Bibel
    edhe sikurse te kishte gjithcka tjeter ne të, ti prap e kine gjete nje arsye per mos ta besuar. Ke vendosur mos te besosh dhe kjo bindje eshte nga nje fuqi e keqe.


    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    e kupton po ta lexosh historine e krijimit nga librat me te vjetera se bibla e kurani (nga te cilat kopjuan keto dy te fundit). Aty e sheh dhe e kupton se çka eshte puna jone dhe çka jemi ne njerzit.
    Ma kjarte se shum kjarte s'ke ku e qon ma.
    Libra dhe shkrime mund te ketë mjaft te llojit dhe fallcit te ndryshëm, por nuk ka asgjë te verbëta ne ato qe ti thua mbi njeriun, pos asaj, vjetërsia nuk e bën Shkrimin te vërtetë por suksesi dhe ndikimi pozitiv. Bibla është fjale e Zotit dhe e vërteta mbi Zotin.


    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    Keni ndegjuar ju per Apokryfet ?
    Kam degjuar dhe lexuar por ato nuk janë Bibla - Shkrimi i Shenjt.
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 19-12-2011 më 23:38
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  6. #166
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Atëherë kjo mjafton për ty, është sukses pasi paske mësuar ketë. Por ka njerëz qe jetojnë nga shpirti qe ti nuk e din as kur vjen as kur shkon, jeta është ma e thelle se matematika e jote. askush nuk po te thotë qe mos te jetosh prej asaj qe te është zbuluar, sikurse mos te kishte njerëz qe nuk do te mungonte i dituri. Unë dua ta njoh edhe ketë matematiken tjetër 1x1x1=1 e pa kuptueshme por ashtu na doli rezultati.





    Ti mbaje mendjen tende sepse nuk te është thëne ta ndryshosh, unë thash te vërtetën. Nëse dikush nuk e beson te vërtetën, ajo nuk e bën atë te pa vërtetë, sepse e VERTETA është egzistent. Besimi i Krishterë, Kisha katolike-ortodokse nuk është sekt zotëri.


    Krahasimet tua = niveli yt. As qe mendoj te flas lidhur me ketë pasi qe ti lere qe mohon te vërtetën mbi Jezusin, mbi historinë e Zotit ne Besëlidhjen e Vjetër - profet dhe te vërteten hyjnore, por ti mohon edhe ekzistencën e Jezusit, kjo është futja kot o burrë i dheut.





    Me besue ne nje far zoti besonin njerezit gjithmonë por kjo eshte idhujtari. Edhe falltoret dhe magjistrtë besojne ne zot sipas bindjeve te veta te verbuara dhe te terbuar nga i mallkuari. Por dallon ai besim ne besimin e Zotit - Krijuesit te gjithesise, Zot-Hyji i Abarhamit, i Izakut dhe i Jakobit, Ati i Jezus Krishtit - Hyji i Bibles, ketu eshte dallimi, e jo vetem te besoj ne ekzistencen e Tij, sepse edhe djalli beson ne ekzistencen e Zotit bile edhe dridhet para Tij, por besim me zemer dhe dashuri e sinqeritet, i gatshem per besim dhe veprim ne vullnetin e Tij, gjithnje duke e dashtë Zotin dhe njeriun....! Sipas asaj qe kam pa ne ty gjate kesaj kohe qe jemi ne kete forum, ti nuk beson, ose beson ne nje dicka qe kundershton te verteten e Bibles - fjala e Zotit te gjallë. Per ndryshe deshmia ma e mira eshte edhe ne keto shkrime ne kete teme, pra ti as qe din dicka per Zotin e gjalle - Krijues, por perkunmder asaj, lere qe nuk beson, por ti e mohon.






    Falenderit. E din ti, une i besoj Zotit qe ma paraqet shkrimi i Shenjt Bibla dhe Kisha ime.




    Asgjë te vertete nuk kisht aty.



    edhe sikurse te kishte gjithcka tjeter ne të, ti prap e kine gjete nje arsye per mos ta besuar. Ke vendosur mos te besosh dhe kjo bindje eshte nga nje fuqi e keqe.




    Libra dhe shkrime mund te kete mjaft te llojit dhe fallcit te ndryshem, por nuk ka asgje te vereta ne ato qe ti thua mbi njeriun, pos asaj, vjetersia nuk e ben Shkrimin te vertete por suksesi dhe ndikimi pozitiv. Bibla eshte fjale e Zotit dhe e verteta mbi Zotin.




    Kam degjuar dhe lexuar por nuk jane Bibla e Shenjt.


    ani de, qysh t'dush ti q'ashtu asht per ty o prift



    PS.: me ta thane t'drejten, n'fillim as une hiq s'kisha qef me kan q'ashtu qysh ish n'realitet.
    Religion Is Curable

  7. #167
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    Ne judaizem (baza e dy ideologjive/sekteve te reja te jahudive ... kristianizmit dhe islamizmit) flitet shum per ndarje te A-dam Kadmosit, njeriut hyjnore e androgyn.
    e kundërta; ti shërbehesh me shkrime te disa sekteve te ndryshme qe ishin ne kohen e Besëlidhjes se Vjetër. Shpjegimet tua dhe te përsëritura jene shume te gabuara dhe me tendencë.

    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    Ne historine e krijimit thuhet qe Adam Kadmon eshte ndare ne mashkull dhe femer, pastaj thuhet qe eshte ndare ne 12 nivele, pastaj thuhet qe eshte ndare ne shum pjese dhe thuhet edhe qe eshte ndare ne k'aq pjese me numer (me duket qe ishte diçka me 700, nuk me kujtohet).
    Kur shkruan diçka te këtij llojit duke përshkruar shifra dhe numra qesharake, atëherë duhet ta bashkëngjitësh edhe burimin e shkrimit, për ndryshe krejt çka thua këtu, është një përrallë e ndonjë shkretani te devijuar nga e Vërteta e Zotit.

    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin

    pa mare para syshe, per neve eshte me rendesi ta dijme qe aty flitet nonstop qe ai eshte ndare/a dam/ a dae
    Adam (ha-adam) në tri kapitujt e parë të Librit të Zanafillës domethënë njeri, njerëzim, d.m.th. kemi të bëjmë me një emërim të përbashkët (njësi kolektive), dhe jo për një emër personal të njeriut të parë përshkruhet raporti në mes njeriut (adam) dhe tokës/dheut (adamah: tokë; botë).

    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    keshtu ishte emiri i tije dhe gruas se tije te dyte i thonin zoje
    “Kjo tani është ashti i eshtrave të mi dhe mishi i mishit tim! Le të quhet Grua,sepse kjo u mor nga njeriu”.
    Ketë shprehje e perdori edhe Jezusi ndaj nënes së vet pasi qe ajo është Eva e re; “Grua, ja, yt bir!”
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 20-12-2011 më 00:12
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  8. #168
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    bibla , kurani dhe cdo shkrim i ashtuquajtur i shenjte eshte shkruar plot me kodifikime , mistere , mesazhe , profeci , e te tjera gjera tew rendesishme jo shume te kuptueshme prej nje mendje
    te pastervitur .

    bibla eshte shkruar per ne njerezit tamam ashtu sic nje prind do i shkruante femijes se vet nje liber ku do i tregonte menyren per te ndjekur shembullin e te jatit si nje njeri i mire dhe shembullor vetem se ne rastin tone Aty yne eshte shpirteror.


    dua te them qe eshte shume e veshtire per ta kuptuar biblen .

    shume ngjarje si kopshti i edenit , pema me frutat e ndaluar , kulla e babelit , mrekullite e moisut e te tjere jane treguar ne menyren me te thjeshte per tu kuptuar prej nesh , por kjo sdo te thote qe keto ngjarje kane ndodhur pikerisht keshtu .

    thjesht jane treguar sipas stilit njerezor te te kuptuarit ;

    po mar nje shembull ;

    kulla e babelit , thuhet se njerezit ne ate kohe ishin te nje gjuhe dhe ne nje bashkesi te vetme dhe duke ndertuar nje kulle te madhe , kishin si qellim te arinin ne qiej te Zoti , por llogjikisht si mund te ndertosh nje kulle aq te madhe sa te arish ne qiell , pra kjo ngjarje ka kuptim tjeter ;

    njerezit e asaj epoke thjesht kishin aritur nje teknologji kaq te avancuar saqe ishin ne gjendje te shkonin ne qiej me anjet e tyre te fluturimit , dhe per kete arsye Zoti beri qe atyre tu prishej bashkesia e vetme dhe te shnderoheshin ne shume fise gjuhe dhe popuj te ndryshem ne menyre qe te ishin te ndare ne qellimet e tyre dhe duke mos qene te bashkuar do e kishin te veshtire te avanconin ne nje teknologji kaq te avancuar , sepse thjesht do e kishin mendjen duke luftuar ndaj njeri tjetrit .


    pra edhe ngjarja ne kopshtin e edenit dhe pema me frutin e ndaluar mund te kete nje shpjegim shkencor , fizik dhe jo vetem historik sic na eshte paraqitur si nje perralle .

    nuk e di sa me kuptuat por une per vete e kam te qarte .

    mua me ben pershtypje shume gjera por njera prej tyre po me kercet nga truri dhe kerkon te shkruhet ketu ;

    pse historia e bibles dhe kuranit nuk perputhet me versionet e historise se krijimit te njeriut nga librat dhe shkrimet e tjera te qyteterimeve te ndryshme te lashta ?

    pema me frutat e ndaluara mund te jete treguar thjesht si ne nje menyre figurative per ta kuptuar neve me qarte po sdo the thote qe duke kafshuar nje frut eva mund te kete sjelle njemije te zezat kesaj bote , une mendoj se thjesht thyerja e nje urdhri qe eva dhe adami bene ndaj Zotit , ishte sebepi i te gjithave cka rodhen .

    Zotit i iken truri , nxehet keq , cenohet personaliteti i tij nga thyerja e rudhrit dhe porosise qe i kish lene adamit dhe eves , dhe me even e peson dhe adami , e me pas krejt planeti toke me te gjitha gjallesat qe atere e deri tani qe une po shkruaj ketu .

    dikush tha qe Zoti eshte egocentrik pasi nuk ka lidhje familjare , nuk ka bab as nene as vella as moter , dhe kjo eshte blasfemi , por te pakten nuk e thashe une , dikush tjeter e tha dhe une kopjova , Zoti me falte . amin.

  9. #169
    i/e regjistruar Maska e Diella1
    Anëtarësuar
    07-03-2011
    Postime
    1,162
    ^E prapeseprape, ajo cka shkruhet ne Bibel eshte ekzaktesisht sic edhe ka ndodhur ne te vertete, prandaj edhe shkruhen aty, sigurisht ka edhe nenkuptime, por mbi ate qe ka ndodhur ne te vertete, kete gje e vertetojne edhe Apostujt me vone ne letrat e tyre, e kete shtremberim te fjales se Zotit ata e kane parashikuar nga kohe, keshtu qe kush don te besoje, te besoje e kush nuk don, perseri njeri nuk ia imponon por me pas do te pergjigjet per kete.....

  10. #170
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Adam (ha-adam) në tri kapitujt e parë të Librit të Zanafillës domethënë njeri, njerëzim, d.m.th. kemi të bëjmë me një emërim të përbashkët (njësi kolektive), dhe jo për një emër personal të njeriut të parë përshkruhet raporti në mes njeriut (adam) dhe tokës/dheut (adamah: tokë; botë).
    sipas magjupve dhe magjupishtes a

    more ju mire i kini punt masi nuk po ju del njeri prej m*utit nga ajo far gjuhe e pisavt


    o zotni q'atina njerit t'pare hyjnore i kan thane Adam Kadmos, dhe ne q'at fejen prej kuhit a dale feja jote, nonstop flitet qe q'ai far Adam Kadmosi i hamamit a kane androgyn edhe A DAE ose A DAM(un) ne mashkull dhe ne femen, e femnes tonaj i kan thane Zoje ... e ti m'shurdhon volet mue ktu me adamahanmut t'magjupve.

    a e pe Kadmosin me qeleshe t'bardhe n'maje t'krese ? - magjupt kurre nuk kan bajt qeleshe/plisa t'bardhe ... t'vetmit njerz n'kete bote jan kan dhe jan Shqiptart qe kan bajte gjithmone dhe bajne edhe sot qeleshe/plisa t'bardh si q'ai Kadmosi n'pikture, kurrkush tjeter kush.

    “Kjo tani është ashti i eshtrave të mi dhe mishi i mishit tim! Le të quhet Grua,sepse kjo u mor nga njeriu”.
    Ketë shprehje e perdori edhe Jezusi ndaj nënes së vet pasi qe ajo është Eva e re; “Grua, ja, yt bir!”
    nanes t'vet i ka thane "grua" a ?

    nc nc nc nc

    jo shoq jo, kshtu asht n'realitet:

    "zojë, ja yt bir!"


    “Kjo tani është ashti i eshtrave të mi dhe mishi i mishit tim! Le të quhet Zojë,sepse kjo u mor nga .....”.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Skorpioni : 21-12-2011 më 20:20
    Religion Is Curable

  11. #171
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    “Kjo tani është ashti i eshtrave të mi dhe mishi i mishit tim! Le të quhet Zojë,sepse kjo u mor nga .....”.
    korrigjim

    kshtu thuhet ne realitet:

    “Kjo tani është ashti i eshtrave të mi dhe mishi i mishit tim! Le të quhet Burrnesh, sepse kjo u mor nga Burri”.

    pra ZOJE .... e jo grua
    Religion Is Curable

  12. #172
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Ne te gjitha fete e botes tregohet shum kjarte qe njeriu i pare ka qene androgyn e pasatj eshte NDARE ne mashkull dhe ne femer . (<- PIKE)
    Religion Is Curable

  13. #173
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    Ne te gjitha fete e botes tregohet shum kjarte qe njeriu i pare ka qene androgyn e pasatj eshte NDARE ne mashkull dhe ne femer . (<- PIKE)
    Asgjë nuk është e vertete nga kjo qe thua. Secili mund ta lexoj se ti ke dhene shpjegime edhe kunderthenes, bile njeher ke thene se njeriu u nda ne dhjetra copa dhe ku ta dij une, dmth, ti jep shpjegime te pa verteteta dhe kontradiktore.
    Adam (ha-adam) domethënë njeri, njerëzim, d.m.th. kemi të bëjmë me një emërim të përbashkët (njësi kolektive), dhe jo për një emër personal të njeriut të parë përshkruhet raporti në mes njeriut (adam) dhe tokës/dheut (adamah: tokë; botë).
    Gruaja u nxerr nga njeriu dhe iu dha emrin grua, kjo mund te konfirmohet.
    Ndarja ndodhi pasi njeriut iu dha mundesia e proves se lirise, njeriu mbeti tokesor - me mundesi shpetimi nepermes rilindjes qiellore, sepse deshtoj duke u ndikuar nga mekati. "Zoti Hyj e dëboi njeriun prej kopshtit të Edenit që ta punojë tokën prej së cilës qe krijuar". "sepse pluhur je dhe në pluhur do të kthehesh”
    \Deri neser po flasim, por nuk ka tjeter rrezulltat. Realisht ti asnjeher nuk sjelle deshmi se nga i merr as fjalet, as emrat as asgje vetem sa flet ashtu duke ja futur kot, prandaj kjo nuk dmth se ke thene dicka, apo dicka te vertete sepse secili mund te flet por kur njeriu flet duhet te jap edhe arsye dhe deshmi, prova per ta bindur lexuesin, ty keto te gjitha po te mungojne.
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 21-12-2011 më 22:42
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  14. #174
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    korrigjim

    kshtu thuhet ne realitet:

    “Kjo tani është ashti i eshtrave të mi dhe mishi i mishit tim! Le të quhet Burrnesh, sepse kjo u mor nga Burri”.

    pra ZOJE .... e jo grua
    Nuk është e vertete, aspak e vertete. as nuk thuhet burrneshe as nuk thuhet burri.

    Jo vetem njeher por me dhjetra here perdoret emri "grua" Kjo eshte e verteta:


    22 Zoti Hyj e përftoi gruan prej brinjës që ia kishte nxjerrë njeriut dhe e solli te njeriu. 23 Atëherë njeriu klithi:

    “Kjo tani është ashti i eshtrave të mi

    dhe mishi i mishit tim!

    Le të quhet Grua,

    sepse kjo u mor nga njeriu”.

    24 Për këtë arsye njeriu do ta lërë të atin dhe t’ëmën e vet dhe do të jetojë bashkë me gruan e vet e do të bëhen një trup i vetëm.

    25 Të dy ishin të zhveshur: njeriu dhe gruaja e nuk ndjenin farë turpi.


    Ky i tha gruas:
    2 Gruaja iu përgjigj;
    6 Atëherë gruaja pa se pema ishte e mirë
    gruaja mori prej frutit
    njeriu e gruaja e tij u fshehën para Zotit Hyj
    9 Zoti Hyj e thirri njeriun

    Gruaja që ma dhe për shoqe
    Atëherë Zoti Hyj i tha gruas
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 21-12-2011 më 22:49
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  15. #175
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Nuk është e vertete, aspak e vertete.

    Jo vetem njeher por me dhjetra here perdoret emri "grua" Kjo eshte e verteta:


    22 Zoti Hyj e përftoi gruan prej brinjës që ia kishte nxjerrë njeriut dhe e solli te njeriu. 23 Atëherë njeriu klithi:

    “Kjo tani është ashti i eshtrave të mi

    dhe mishi i mishit tim!

    Le të quhet Grua,

    sepse kjo u mor nga njeriu”.

    24 Për këtë arsye njeriu do ta lërë të atin dhe t’ëmën e vet dhe do të jetojë bashkë me gruan e vet e do të bëhen një trup i vetëm.

    25 Të dy ishin të zhveshur: njeriu dhe gruaja e nuk ndjenin farë turpi.


    Ky i tha gruas:
    2 Gruaja iu përgjigj;
    6 Atëherë gruaja pa se pema ishte e mirë
    gruaja mori prej frutit
    njeriu e gruaja e tij u fshehën para Zotit Hyj
    9 Zoti Hyj e thirri njeriun

    Gruaja që ma dhe për shoqe
    Atëherë Zoti Hyj i tha gruas
    sigurisht qe ne bibel permendet shum here emri "grua", por jo ne ate fjali qe po flasim ne.

    aty thuhet ZOJE (burreneshe) dhe fund

    poashtu jezusi (gjoja se i ka thene) i thot nenes se vet ZOJE e jo grua

    po a ka noj budalle n'ket bote qe i therret nenes se vet "grua" ? - po lere pashe nderin


    dmth. jahudite nuk e kan dit çka do me thane ZOJE, e krishterve dikush ju ka kallxue qe Zoje do me thane grue, per ate arsye ne biblat e reja (qe nga mesjeta e ketaj) eshte perkthye si "grua". se me heret gjithmone aty ka qene ZOJE.

    Jahudite ende nuk e dijne çka do te thot fjala 'MANA' qe gjoja se kan henger ata (e jo dikush tjeter), apo jo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Skorpioni : 21-12-2011 më 23:09
    Religion Is Curable

  16. #176
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    sigurisht qe ne bibel permendet shum here emri "grua", por jo ne ate fjali qe po flasim ne.
    Per cilen fjalë po flasim na pos asaj te zanafilles? Mos shit kopalla ketu tash.
    Pikerisht kjo është pra, Bibla - fjalë e Zotit, dhe pikerisht kjo eshte qe po flasim - Zanafilla. Nuk dij se per cfar tjeter po flet ti, ndersa tema si dhe biseda jone eshte per zanafillen. Tash ndoshta ti don te thuash dicka tjeter apo ..., por realisht nuk flitet dicka tjer por fjala eshte per zanafillen dhe ato pershkrime qe i dhash, jane nga zanafilla. Ato e deshmuan te kunderten e asaje qe thua. Nëse ke nje deshmi tjeter sjelle te lutem, nse nuk ke, ateher ajo mbetet e pa vlerë.

    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    aty thuhet ZOJE (burreneshe) dhe fund
    Ne zanafillë flitet ndryshe nga ajo qe thua, askund nuk thuhet as burri as burrnesha, sa te duash veja piken apo fundin, se fundi erdhi pasi qe nuk po ke cka te thuash, por e verteta eshte se zanafilla flet ne kete gjuhe:


    22 Zoti Hyj e përftoi gruan prej brinjës që ia kishte nxjerrë njeriut dhe e solli te njeriu. 23 Atëherë njeriu klithi:

    “Kjo tani është ashti i eshtrave të mi

    dhe mishi i mishit tim!

    Le të quhet Grua,

    sepse kjo u mor nga njeriu”.

    24 Për këtë arsye njeriu do ta lërë të atin dhe t’ëmën e vet dhe do të jetojë bashkë me gruan e vet e do të bëhen një trup i vetëm.

    25 Të dy ishin të zhveshur: njeriu dhe gruaja e nuk ndjenin farë turpi.


    Ky i tha gruas:
    2 Gruaja iu përgjigj;
    6 Atëherë gruaja pa se pema ishte e mirë
    gruaja mori prej frutit
    njeriu e gruaja e tij u fshehën para Zotit Hyj
    9 Zoti Hyj e thirri njeriun

    Gruaja që ma dhe për shoqe
    Atëherë Zoti Hyj i tha gruas


    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    poashtu jezusi (gjoja se i ka thene) i thot nenes se vet ZOJE e jo grua
    Në këmbë, përbri kryqit të Jezusit, qëndronin nëna e tij, pastaj motra e nënës së tij, Maria e Klopait edhe Maria Magdalenë. Jezusi, kur pa nënën e vet dhe, pranë saj, nxënësin që donte, i tha nënës:

    “Grua, ja, yt bir!”

    Pastaj i tha nxënësit:

    “Ja, nëna jote!”

    Prej asaj ore nxënësi e mori me vete. (Gjn 19; 25-27)


    Kjo ka kuptimin e nënës së re, apo Eves së re sepse iu drejtua nxënësit, Nuk i kupton ti keto "formula: te rënda janë per ty.


    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    po a ka noj budalle n'ket bote qe i therret nenes se vet "grua" ?
    Ne ketë botë ka mjaft budalla, por budallaku shihet dhe eshte i dukshem. Budaalla jane ata qe nuk e kuptojne te verteten. Per ndryshe Jezusi ashtu tha. Atij aspak nuk ju duk budallak, budallak eshte kur njeriu nuk e beson dhe nuk e nderon Jezusin dhe Shkrimin e Shenjt. Marinë Jezusi e emëroj grua - “Ja, nëna jote!” - pra eshte gruaja e re - nëna e re, sikurse ishte Eva - grua nena e te gjithve, tash erdhi ne botë - qiellori - Jezusi - Njeriu i ri - u nxjerr nga krahrori i njeriut - Marisë - gruaja e re.

    Pse e quan Jezusi nënen e sajë Marinë grua?

    Jezusi na kujton zanafillen. Gjarperi "dinak" simbolizon djallin.
    Roli i Marise duke u emërtua nga Jezusi "grua' shihet qarte qysh ne librin e pare te Shkrimit Shenjt, ne Zanafille: "Armiqësi do të vë ndërmjet teje e gruas, ndërmjet farës sate e farës së saj: fara e saj do të ta ndrydhë kokën, kurse ti do t’ia sulmosh themrën." (Zan 3, 15).

    Ky rresht I Shkrimit të Shenjt, në Zanafillë dhe emërrtimi i Marisë grua nga Jezusi tregon qartë rrolin e Marisë në Historinë e Shelbimit, Jezusi sigurisht qe nuk eshte një grua por fjala është per Faren e Grues.

    Fara e Gruas eshte Fjala e Misheruar - Jezusi i cili do te ja shtypë koken gjarperit, ndersa Gruaja, se ciles i takon Fara apo Biri i saje, eshte e nëna e Tij, Maria.

    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    po lere pashe nderin
    Eh pasha "nderin e partisë", nuk vdes edhe lehtë kjo te ata "te pa fetë".
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 21-12-2011 më 23:36
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  17. #177
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    23. Da sprach der Mensch: Das ist doch Knochen von meinem Knochen und Fleisch von meinem Fleisch; man wird sie Männin heißen, darum daß sie vom Mann genommen ist.

    23. Atëherë njeriu tha: “Kjo qenka asht nga eshtrat e mia dhe mish nga mishi im; këtë do ta quajn Burrnesh, për arsye që ajo është marrë nga Burri”.


    thuhet keshtu per arsye qe behet fjale per dy gjysma nga i njejti trup, dhe ne gjuhet e vjetra semite, brinjes dhe anes i thuhet njejt. Pra ju ka munguar fjala per me perkthye saktesisht.

    (perkthim pas perkthimi)

    Ne Septuaginta kjo gjysma e Adam Kadmos-it quhet Zoe (zoj), ndersa ne testamentin e ri quhet Eva

    Ja ketu per shembull:

    20 Dhe burri i vuri gruas së tij emrin Zoe, sepse ajo ishte ëma e tërë të gjallëve.
    zoja/ema e te gjithve


    ---------------------------------


    24. Darum wird ein Mann Vater und Mutter verlassen und an seinem Weib hangen, und sie werden sein ein Fleisch

    24. Për këtë arsye nje burrë do ta lërë t'jatin dhe t'ëmën e vet dhe ti ngjitet gruas së vet, dhe ata do të jenë një mish.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Skorpioni : 23-12-2011 më 00:22
    Religion Is Curable

  18. #178
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anëtarësuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816
    I gjith ky tregim "Adami dhe Eva hëngrën frutin e ndaluar " ka për qëllim që përmes simboleve të na tregoj gjë.Por,në fund të fundit i gjith tregimi vlon nga kundërthënjet logjike.Sipas tregimit Adam dhe Eva bënë diçka të keqe.Por, nuk ishin në gjendje të bëjnë dallimin midis të mirës dhe të keqës para se të hajnë frutin.Kështu e kemi në Genesis (Zanafilla).
    Si mundë të pritet prej një personi që nuk është në gjendje të bëjë dallimin çështë e mirë dhe e keqe ,të bëjë keq apo të bëjë vazhdimisht mirë !
    As Adami as Eva nuk janë fajtorë për asgjë .
    Kjo situatë e përshkruar në Bibël është e njejtë sikur të kemi dy daltonist që nuk mundë të shohin ngjyrën e kuqe.Ti japim dy "molla", një të kuqe dhe një të gjelbër.Si mundë të shpresojnë Adam dhe Eva që do të hanë mollën e gjelbër -atë që ju është urrdhruar e jo të kuqen ?
    Asesi nuk mundë të jenë fajtorë ,sepse janë në parajsë dhe nuk mundë të bëjnë dallimin midis të keqës dhe të mirës.Zoti i dënoi ( i largoi nga parajsa ) kinse bënë diç të keqe -kjo është e njejtë sikur një daltonist ta akuzojmë pse nuk mundë të bëjë dallimin e ngjyrave të kuqe dhe të gjelbër !

    Fetarët më mirë le të koncentrohen që të gjejnë simbole të fshehura se sa të budallepsen me molla,dardha,kumbulla,rrush.
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  19. #179
    Iliro-Thrakas Maska e Sturmgewehr
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Postime
    315
    Eshte e njejta sikur te vendosish nje chokollat mbi tavolin edhe ti thuash femijes tende, UNE SHKOJ NE PUN, MOS E PREK CHOKOLLATEN SE DO VDESISH edhe pse termi vdekje ne Parajs ka aq kuptim sa termi Gur prej Druri.

    Tash ti vjen prej puna edhe e shef se fmija jote e ka mar chokollaten edhe e kap edhe e torturon gjith jeten.

    Historia e Adamit edhe Eves lene qe nuk ben sens po esht qesharake.

    poashtu ky mit ka egzistuar edhe para feve Abrahamike ( Islamit, Krishterimit edhe Hebreizmit ), ne Sumeri ka egzistuar ne babiloni si pun e mitit te Gilgameshit edhe keshtu me radh.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Sturmgewehr : 23-12-2011 më 06:15
    Mia San Mia

  20. #180
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Citim Postuar më parë nga Sturmgewehr Lexo Postimin
    Eshte e njejta sikur te vendosish nje chokollat mbi tavolin edhe ti thuash femijes tende, UNE SHKOJ NE PUN, MOS E PREK CHOKOLLATEN SE DO VDESISH edhe pse termi vdekje ne Parajs ka aq kuptim sa termi Gur prej Druri.
    Nuk eshte e njejta: Ne kete rast ke te besh me femije, qe s'eshte i pjekur dhe nuk merret ne pergjegjesi. Kurse Ademi dhe Hava ishin BURR dhe GRUA, plotesisht te pjekur dhe e dinin se kjo nuk u lejohet, sepse perndryshe DENOHEN.

    Dhe kjo eshte e pashmangshme me lirine e zgjedhjes: Shperblimi dhe Denimi, sepse ata jane pergjegjes per veprat e veta.

    Tash ti vjen prej puna edhe e shef se fmija jote e ka mar chokollaten edhe e kap edhe e torturon gjith jeten.
    Jo, sikur t'ia beje kete nje femije do te ishe budalla.


    Historia e Adamit edhe Eves lene qe nuk ben sens po esht qesharake.
    Nuk eshte qesharake dhe plus ben sens shume.

    poashtu ky mit ka egzistuar edhe para feve Abrahamike ( Islamit, Krishterimit edhe Hebreizmit ), ne Sumeri ka egzistuar ne babiloni si pun e mitit te Gilgameshit edhe keshtu me radh.
    Ka ekzistuar, sepse mesimet profetike kane ekzistuar gjithmone, problemi eshte se disa prej tyre pastaj njerezit i kane "zbukuruar" me shpifjet e veta.

    Poashtu "parajsa dhe ferri" kane ekzistuar aq sa ekzistojne njerezit!!!

Faqja 9 prej 11 FillimFillim ... 7891011 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •