Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 58 prej 58
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    D.m.th une qe ble gjithcka ne shtepi per veten, shtepine, femijet quhem materialiste?


    Feelings change - memories don't.

  2. #42
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    O admiral, shopping nuk eshte materialism. Po kur femra shop/ blen per burrin gjithashtu eshte materialism ? Ka shume femra qe e bejne nje gje te tille. Kjo tregon se e duan partnerin, they care about him- paraqitjes e shume te tjera. Materializmin shikojeni ne vend tjeter. Nuk them se ska por Jo ne kete prizem qe e diskuton ti.
    o pink.
    qe shopping (e kam fjalen per ate te shfrenuar) shihet si materializem nuk e kam shpikur une... kete e thone te gjithe. mjafton te lexosh nje reviste psikologjie (nuk po them liber)

    SHOPPING ADDICTION eshte shembulli me i mire i materializmit.
    e di cfare eshte oniomania??? bej nje kerkim!
    shume femra vuajne nga ky shqetesim.

    p.s. nese ke ndonje shoqe/shok psikologe, beja ca pyetje ne lidhje me compulsive shopping. pyete pak a eshte materializem apo jo
    Vasudhaiva Kutumbakam

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e toni54
    Anėtarėsuar
    25-02-2010
    Postime
    3,776
    qka kane me ba tybe ...zor edhe per keto eshte ....kush e do jeten e veshtire...ai kuptohet me mundur me gjet sa ma mire mire eshte po qka me ba...

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    o pink.
    qe shopping (e kam fjalen per ate te shfrenuar) shihet si materializem nuk e kam shpikur une... kete e thone te gjithe. mjafton te lexosh nje reviste psikologjie (nuk po them liber)

    SHOPPING ADDICTION eshte shembulli me i mire i materializmit.
    e di cfare eshte oniomania??? bej nje kerkim!
    shume femra vuajne nga ky shqetesim.

    p.s. nese ke ndonje shoqe/shok psikologe, beja ca pyetje ne lidhje me compulsive shopping. pyete pak a eshte materializem apo jo
    E re mire ne femrave na pelqen ti bejme leket materiale per tu dukur sa me terheqese, ndersa juve ti hidhni kazinove e lojerave te fatit apo me femra te tjera..

    C'me duhet mua se cfare ben tjetra njehere? Nuk me shqeteson aspak cfare ben tjetra me leket e saj apo te burrit te saj, lol.
    Feelings change - memories don't.

  5. #45
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Ok addiction. Po kur nje femer I nxjerr vete ato pare eshte materialiste? Se ke kaluar ne teme tjeter. Ne shopping addiction tani. Lol
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    o pink.
    qe shopping (e kam fjalen per ate te shfrenuar) shihet si materializem nuk e kam shpikur une... kete e thone te gjithe. mjafton te lexosh nje reviste psikologjie (nuk po them liber)

    SHOPPING ADDICTION eshte shembulli me i mire i materializmit.
    e di cfare eshte oniomania??? bej nje kerkim!
    shume femra vuajne nga ky shqetesim.

    p.s. nese ke ndonje shoqe/shok psikologe, beja ca pyetje ne lidhje me compulsive shopping. pyete pak a eshte materializem apo jo
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    tope tope o papagalos vajti ky muhabet. ore ju do beni mire te ndani nje here termat si fillim, kur dikush quhet materialist dhe kur jo. se keshtu si e keni nis ju, jo per gje po nuk do lini dyqan pa zbath, dhe nuk do marrim vesh kush do ishte materialisti/ja ne fjale. Jo per gje po do na linit dhe ne injorant.
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  7. #47
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Ok addiction. Po kur nje femer I nxjerr vete ato pare eshte materialiste? Se ke kaluar ne teme tjeter. Ne shopping addiction tani. Lol
    teme tjeter??? a po flitet per materializmin ne kete teme apo jo?
    shopping addiction eshte shembulli me aktual i materializmit. oniomania.
    sdq po pink nuk ka rendesi se nga vijne parate.
    ashtu si nje mashkull milioner qe blene makina luksoze, edhe nje femer qe i ka fituar vehte parate dhe i shpenzon per shopping eshte materialiste.
    p.s. sulltani i bruneit ka rreth 2000 makina (kryesisht luksoze). normalisht i ka blere me parate e tija e jo me parate e gruas.
    po ky ta pakten a te duket shembull materializmi ty???

    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    E re mire ne femrave na pelqen ti bejme leket materiale per tu dukur sa me terheqese, ndersa juve ti hidhni kazinove e lojerave te fatit apo me femra te tjera..
    shume meshkuj i shpenzojne keshtu parate.
    por te shpenzosh parate per te shkuar me prostituta, per lojra fati, per tu droguar, apo per tu dehur cdo dite nuk te ben materialist...
    te shpenzosh nuk do te thote se je materialist. varet se per cfare shpenzon.

    sdq nuk po e kuptoj se pse po "frikesoheni" kaq shume nga fjala materializem...
    arritet edhe te thoni qe shopping addiction nuk eshte materializem.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  8. #48
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    tope tope o papagalos vajti ky muhabet. ore ju do beni mire te ndani nje here termat si fillim, kur dikush quhet materialist dhe kur jo. se keshtu si e keni nis ju, jo per gje po nuk do lini dyqan pa zbath, dhe nuk do marrim vesh kush do ishte materialisti/ja ne fjale. Jo per gje po do na linit dhe ne injorant.
    Ej po une e sqarova ku duket materializmi.... zakonisht tek hapja e kembeve, nese i hap kembet me nje te shemtuar qe i mungon inteligjenca, simpatia, ciltersia etj. do te thote qe je femer materialiste dhe po i shkon kundra natyres tende organike.... Se organikisht tek partneri shikohet aftesia e tij pjellore, bukuria, forca, ja po shtojme edhe inteligjencen meqenese jemi njerez.... por ce do qe shume goca ne TR sot as qe t'i permendin keto.....

    Pra nese mashkulli ben seks me njezet se ashtu i pelqen eshte me i lire sesa nje femer qe ben seks me dike qe nuk i pelqen ose qe shtiret sikur i pelqen.... (Nese ka edhe ndonje femer qe shkon me njezet thjesht se i pelqen, une i heq kapelen dhe e respektoj )-:

    Nejse mbase jam bere njecik corbe edhe une se njerezit sot kane harruar edhe shijet. E vetmja gje qe iu intereson eshte etiketa.... Etiketa eshte shija, bukuria, forca, pjelloria, inteligjenca etj. Etiketen sot e ben leku....

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku Lexo Postimin
    Ej po une e sqarova ku duket materializmi.... zakonisht tek hapja e kembeve, nese i hap kembet me nje te shemtuar qe i mungon inteligjenca, simpatia, ciltersia etj. do te thote qe je femer materialiste dhe po i shkon kundra natyres tende organike.... Se organikisht tek partneri shikohet aftesia e tij pjellore, bukuria, forca, ja po shtojme edhe inteligjencen meqenese jemi njerez.... por ce do qe shume goca ne TR sot as qe t'i permendin keto.....

    Pra nese mashkulli ben seks me njezet se ashtu i pelqen eshte me i lire sesa nje femer qe ben seks me dike qe nuk i pelqen ose qe shtiret sikur i pelqen.... (Nese ka edhe ndonje femer qe shkon me njezet thjesht se i pelqen, une i heq kapelen dhe e respektoj )-:

    Nejse mbase jam bere njecik corbe edhe une se njerezit sot kane harruar edhe shijet. E vetmja gje qe iu intereson eshte etiketa.... Etiketa eshte shija, bukuria, forca, pjelloria, inteligjenca etj. Etiketen sot e ben leku....

    fiks fare, dhe mos e luj me plako. sidomos ate punen e etiketes.
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  10. #50
    Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku Lexo Postimin
    Problemi me i madh eshte tek seksualiteti me duket mua. Ka burra qe shkojne me nje qere gra por kjo ndodh se atyre iu pelqen te bejne seks me sa me shume dhe e kane epshin ne gjak. Por nese nje grua shkon me nje qere burra zakonisht e dime te gjithe pse kjo ndodh.....

    Prandaj materializmi tek femra eshte shume here me i shemtuar sesa tek burri se ketu ke te besh me nje lloj metabolizmi. Metabolizmi seksual i femres duket te kete efekte ne gjithe shoqerine ku rolet, duam apo nuk duam ne, ndahen disi ne baze te seksit/gjinise dhe ku femra eshte ajo qe vendos n fund te fundit se me ke do bej familje dhe femije.



    Capisci????
    Normale qe te kuptova, thjesht qe kjo teme nuk eshte aq e "ngurte" sa per ta lidhur vetem me seksualitetin. Ka edhe meshkuj qe shkojne me shume femra per para (ke plot cuna te rinj qe rrijne me gra plaka apo me te shemtuara) e normalisht ka edhe femra qe e kane seksin "semundje" kshuqe shkojne me te gjithe, ndaj metabolizmi i tyre ndryshon nga ai i pergjithesuari mbi femrat. Hiqja kapelen ti

    La vita non si spiega, si VIVE!

  11. #51
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anėtarėsuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079
    Te pergjithesosh eshte simptome e injroancesh. Kjo teme me duket banale fare, duke filluar nga shtjellimi i temes me shembuj fshataresk ("burri zihet me grun se fqinja ka leke") per te perfunduar tek permbajtja!
    Perchč er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  12. #52
    Erando
    Anėtarėsuar
    19-07-2004
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    865
    Te gjitha femrat jan materialiste pa perjashtim.
    HISTORY HOLDS
    for the time to come and share.

  13. #53
    Citim Postuar mė parė nga padrilla Lexo Postimin
    Te gjitha femrat jan materialiste pa perjashtim.
    Oh na marsh te keqen! LOL

    La vita non si spiega, si VIVE!

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Kush ka frike nga femrat materialiste te mos martohet hic. Se keshtu i shpenzoni te gjitha leket per veten tuaj. Degjove padrilla?
    Feelings change - memories don't.

  15. #55
    Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku Lexo Postimin
    Kam vene re qe femrat jane shume here me materialiste sesa burrat (megjithese ky eshte mendim subjektiv). Nese burri zihet me gruan se ajo eshte shemtuar eshte shendoshur ose ai thjesht behet xheloz, gruaja shqiptare ne shume raste zihet me burrin per shkak te lekut... burri prishi leket, komshiu ka me shume lek, asaj iu deshen lek per rroba etj.

    Me kete shkrim nuk po mundohem te stigmatizoj dike, thjesht doja te kem nje ide me teper rreth fenomenit ose rreth gabimit tim ne arsyetim....

    Faleminderit
    femrat nuk jane as me shume e as me pake materialiste
    te dy sekset jane njesoj, por eshte shoqeria materialistike dhe shoqeria qe eshte sunduar nga baballaret (qe vecon nje gjini nga tjetren kur vjen tek materialismi), ku ti dhe shume te tjere si (perfishre mua)ty jane ndikuar dhe nga jane krijuar keto mendime. Eshte kjo shoqeria materialistike qe ben njeriun te kete lakmi....te kerkoje dicka me teper, dicka qe nuk eshte domosdoshmeri por qejf (luks), materializm eshte kur ve para sende se gjendjen mendore/shpirterore, ose ku kur lumturia vjen me teper nga sendet se nda dicka tjeter,

    Citim Postuar mė parė nga Boy Lexo Postimin
    Te pergjithesosh eshte simptome e injroancesh. Kjo teme me duket banale fare, duke filluar nga shtjellimi i temes me shembuj fshataresk ("burri zihet me grun se fqinja ka leke") per te perfunduar tek permbajtja!
    +1
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga thirsty : 02-12-2011 mė 00:26
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  16. #56
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar mė parė nga Boy Lexo Postimin
    Te pergjithesosh eshte simptome e injroancesh. Kjo teme me duket banale fare, duke filluar nga shtjellimi i temes me shembuj fshataresk ("burri zihet me grun se fqinja ka leke") per te perfunduar tek permbajtja!
    Sa vjet ke qe jeton ne Rome ti Boy? Apo mos ke lindur gje atje? Ne ketu po flasim per realitetin "fshataresk" shqiptar....

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-12-2011
    Postime
    9
    persh
    sa per temen qe ke hap qendron pak a shume por!! nuk mund ti futesh te gjitha femrat ne nje kallup
    dhe ne nje cift gjithmone njeri duhet te mbaje ekonomine e shpise qofte burri ose gruja
    grate materjaliste mund ti vendosesh ne nje rang tjeter thjesht

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Ana-Paula
    Anėtarėsuar
    17-09-2012
    Vendndodhja
    Pak atje dhe pak ketu :)
    Postime
    24

    Cool

    Citim Postuar mė parė nga padrilla Lexo Postimin
    Te gjitha femrat jan materialiste pa perjashtim.
    Sepse dihet qe jeta eshte ekonomi,po edhe meshkujt jane materialist.Materializmi eshte nje ambicje qe e ka kushdo,por qe dallimi behet se cfare menyre zgjedh per t"a arritur,kjo nuk me duket nje teme tabu qe te paragjykohet kaq shume....

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •