Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Si te gatuajme bamjet?

  di ndonjera si gatuhet gjalla me bamje dhe mish?
  ju faleminderit paraprakisht

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  e gjeta vet se si behen  Pėrbėrėsit:
  1 kg mish qengji,(nė mungesė,mish viēi)1 kg bamje,(ose ½ kg bamje dhe ½ patate) 4 lugė vaj ulliri ose 2 lugė gjalpė,2 qepė,3 domate,1 karrotė,sipas dėshirės 1 spec djegės,kripė,piper,pak lėng limoni ose uthull,majdanoz,fletė dafine.

  Bamjet pastrohen,u pritet bishti nė formė konike,spėrkaten me lėng limoni,kripė dhe lihen sa tė zbuten pak.Ndėrkohė,fėrgohen qepėt e grira imėt sė bashku me mishin e copėtuar nė copa madhėsish tė dėshiruara.Shtohet pak salcė domatesh ose njė domate e qėruar dhe e prerė imėt.Pasi tė jenė fėrguar tė gjitha,u hidhet kripė,piper,fletė dafine dhe me kapak tė mbyllur e nė zjarr tė ngadaltė,mishi zihet 1 orė.Bamjet shpėrlahen,kullohen mirė dhe fėrgohen pak nė yndyrė tė nxehtė.Nė enė qelqi, nė tė cilėn do tė shėrbehet gjella,vendosen domatet tė prera nė feta,e rreth e pėrqark enės,rradhiten bamjet me bisht anash e majat nė mes,duke e spėrkatur ēdo rresht me piper dhe majdanoz tė grirė hollė.Nė mes tė enės,nė vendin e zbrazėt pa bamje, vendoset mishi i pėrgatitur sė bashku me qepėt.Mbi tė gjitha vehet njė pjatė e cekėt nė mėnyrė qė ato tė ruajnė formėn gjatė zierjes dhe pastaj mbulohen me kapak.Gjella futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 200*C pėr ½ ore,pastaj zbulohet gjersa mishi tė skuqet dhe tė rreshket nė sipėrfaqe.

 3. #3
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Bamje qe gatuhet me gjalp e limon (?) per here te pare degjoj.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 4. #4
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Bamje qe gatuhet me gjalp e limon (?) per here te pare degjoj.
  ahahah edhe une lol, por une nuk ia them shume nga gatimi. Mami im i ben gjell me mish ose steamed edhe pastaj i skuq behen te mira.
  I LOVE GOD

  j&g

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Postime
  693
  Faleminderit
  20
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga davidd Lexo Postimin
  e gjeta vet se si behen  Pėrbėrėsit:
  1 kg mish qengji,(nė mungesė,mish viēi)1 kg bamje,(ose ½ kg bamje dhe ½ patate) 4 lugė vaj ulliri ose 2 lugė gjalpė,2 qepė,3 domate,1 karrotė,sipas dėshirės 1 spec djegės,kripė,piper,pak lėng limoni ose uthull,majdanoz,fletė dafine.


  .
  Pershendetje juve,

  David po te shkruaje edhe une varianten time:...

  1Kg.Mishe viqi i Fresket..( apo Kingji- keci)

  300gr. domate ( mishi...dmth. jo domate te tharta...)
  100-2oo gr.domate te zeza...
  3 kokrra qepe...nje ne mish e dy me perime...
  15o-200gr. speca me gjyra...apo te rendomet ne mungese...
  1 spec djeges-chili...
  2-3 karrota
  nje luge veget...( na nga Kosova e perdorim shume per perime pa gripe)
  majdanoz
  Nje hudher e grin shume imet...
  biber te zi....
  Nje 100 ml uje...
  e vaje ulliri po jo shume...


  te gjitha keto i grin ne forme katraore e qepet ne fije te gjata...per perimet...
  e hudhe ne enen e qelgjit apo ben edhe ne tengjere...po mos te perzieh.
  Ena e qelqit duhe te jete me kapake qe me von e mudesh me gjithe mishin ta vesh ne furre ne tep.150° pra ngadale....

  Mishin e fergon ne tengjere apo ene veqe me qepe, karrote,majdanoz e rasmarin te fresket.... pake me gjate...e ja hudhe perimeve e shtin ne furre...ia ven kapakun taves se qelqit qe te mbesin aroma e vitaminat mbreda ne gjelle...


  per 30 minuta...mundesh me gjate po e ule teperaturen...
  Ju befte mire!


  Une valla i beje te mira...me i hoger gishtat thone nga ne hahaha


  Ilirana
  ps. si qerohen e vendosen ju kish treguar Davidi vete...


 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Sot qe po shkruajm per bamjet, kg i tyre kishte nje cmim prej 5.000 lekesh te vjetra

  Ha nje M o popull ha, se me rrogen dhe pencionin qe mer s'ka per tu nda grosha saqe tu ka bo zorra e b.ythes si vuvuzela

 7. #7
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Pse grosha eshte me e lire? 2 mije lek kilja
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 8. #8
  Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ilirana Lexo Postimin
  Pershendetje juve,

  David po te shkruaje edhe une varianten time:...

  1Kg.Mishe viqi i Fresket..( apo Kingji- keci)

  300gr. domate ( mishi...dmth. jo domate te tharta...)
  100-2oo gr.domate te zeza...
  3 kokrra qepe...nje ne mish e dy me perime...
  15o-200gr. speca me gjyra...apo te rendomet ne mungese...
  1 spec djeges-chili...
  2-3 karrota
  nje luge veget...( na nga Kosova e perdorim shume per perime pa gripe)
  majdanoz
  Nje hudher e grin shume imet...
  biber te zi....
  Nje 100 ml uje...
  e vaje ulliri po jo shume...


  te gjitha keto i grin ne forme katraore e qepet ne fije te gjata...per perimet...
  e hudhe ne enen e qelgjit apo ben edhe ne tengjere...po mos te perzieh.
  Ena e qelqit duhe te jete me kapake qe me von e mudesh me gjithe mishin ta vesh ne furre ne tep.150° pra ngadale....

  Mishin e fergon ne tengjere apo ene veqe me qepe, karrote,majdanoz e rasmarin te fresket.... pake me gjate...e ja hudhe perimeve e shtin ne furre...ia ven kapakun taves se qelqit qe te mbesin aroma e vitaminat mbreda ne gjelle...


  per 30 minuta...mundesh me gjate po e ule teperaturen...
  Ju befte mire!


  Une valla i beje te mira...me i hoger gishtat thone nga ne hahaha


  Ilirana
  ps. si qerohen e vendosen ju kish treguar Davidi vete...

  Domate te zeza??? Kur kane hy kto?
  RIPPR

 9. #9
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  GJUZE me BAMJE ne salce Shampanje.

  boheni like ta shkruj receten.

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Vetem shampanjen dua une

  Bamjet dhe salcen haj vet ta zonshin rylen

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e user010
  Anėtarėsuar
  21-05-2010
  Mosha
  40
  Postime
  1,222
  Faleminderit
  132
  49 falenderime nė 44 postime
  Bamje hėngra sot.. gjėll fantastike, mė pėleqeu salca me domate tė freskėt edhe qep!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime
  une sot do i gatuaj per neser.
  nuk do lodhem kaq sa recetat siper.thjesht mishi,qepa,vaji,domatja bamjet...dhe ja u be

  apo s'ngordh une per bamje......

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  35 falenderime nė 29 postime
  ne e kosove shum e shum nuk i praktikojm,por ne nje gjelle qe quhet tave me domate futen aty dhe behen mjam shum te shieshme

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  mu me ka mar malli per ca gjllra kosovare lolol, se kjo gruja sdi me gatu gjllra kosovare. do e nderroj me kosovare tani. o teta cila eshte gjella me e mire andej nga lagjja juaj?

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-08-2011
  Vendndodhja
  Among virtual idiots
  Postime
  326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  bomjet i kom inot, kur nxjerrin ato qyrrat. lol. nuk hahen.

 16. #16
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  bamjet jane ndoshta ushqimi qe urrej me shume...

  deri vone kam menduar se vetem ne shqiptaret i hame , pasi ne europe rriten pa problem, por askush nuk i ha.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  ...di dhia c'eshte tagjia

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Postime
  693
  Faleminderit
  20
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
  bamjet jane ndoshta ushqimi qe urrej me shume...

  deri vone kam menduar se vetem ne shqiptaret i hame , pasi ne europe rriten pa problem, por askush nuk i ha.

  Ne Europe Rriten, po jo ne secilin -Vend...ne Vendet Bregdetare...
  Po nuk i njohin...europianet...
  Une jetoje ne Europe lol...po me shtrenjet ke Bamjet se mishin...ok

  Kush i kultivon Vendetallkanike, (Turqia) Aziatike, afrikane...etj..

  Ilirana
  ps. Bamjet hahen te fresketa,jo me i len dy dite apo...normal se ju humb shija...

 19. #19
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ilirana Lexo Postimin
  Ne Europe Rriten, po jo ne secilin -Vend...ne Vendet Bregdetare...
  Po nuk i njohin...europianet...
  Une jetoje ne Europe lol...po me shtrenjet ke Bamjet se mishin...ok

  Kush i kultivon Vendetallkanike, (Turqia) Aziatike, afrikane...etj..

  Ilirana
  ps. Bamjet hahen te fresketa,jo me i len dy dite apo...normal se ju humb shija...
  kultivohet edhe ne vende me te fresketa. ne gjermani per shembull.
  sdq ne europe gjen pa problem bamjet. shiten kudo ne dyqane ku shesin ushqime etnike. vijne kryesisht nga india dhe bangladeshi.

  ne karaibe kam pare te pare dhe te vetme njerez jo shqiptare qe i hane... molondron i thonin.
  bah. i urrej sidoqofte. haha
  Vasudhaiva Kutumbakam

 20. #20
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
  kultivohet edhe ne vende me te fresketa. ne gjermani per shembull.
  sdq ne europe gjen pa problem bamjet. shiten kudo ne dyqane ku shesin ushqime etnike. vijne kryesisht nga india dhe bangladeshi.

  ne karaibe kam pare te pare dhe te vetme njerez jo shqiptare qe i hane... molondron i thonin.
  bah. i urrej sidoqofte. haha
  ka nai1 gjermani afer italise?, se ketu ku jam une jane vetem te ngrime

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •