Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime

  Parku kombetar i Lures drejt nje shkaterrimi teresor

  Liqenet e Lures kane krijuar nje perfytirim parajse qe ne nje moshe teper te vogel tek une dhe peisazhet e tyre sherbenin gjithmone si nje frymezim tek kartolinat Shqiptare. Shembellimi i bjeshkeve te larta, perthyer ne ujin kristal te ftohte te liqeneve, pishat e larta dhe pyjet e ahut ishin ato qe i jepnin parkut te Lures nje bukuri te pa krahasueshme. Liqeni i luleve, aty ku zambaket e ujit hapeshin ne mengjes duke e kthyer liqenin ne nje livadh lulesh, rrethuar nga kurora e gjelberuar e drureve rreth e rrotull, eshte nje nga me te permendurit e shtate liqeneve.

  Do deshiroja shume te them te njejtat fjale per Luren e diteve tona, por eshte e pamundur. Dora e njeriut tash me e ka kthyer parkun e Lures nga nje parajse qe ishte dikur, ne nje savana te shkrete! Ishe sharra e para qe preu pyjet dhe pastaj zjarri per te zhdukur evidencen e sharres, apo ishe zjarri i pari dhe pastaj sharra per te larguar kercunjte e djegur, qendron akoma mister!!

  Para 4 vitesh, pikerisht ne gusht te vitit 2007 une vizitova Luren per here te pare. Edhe pse dukej qe pyjet ishin te demtuara, Lura mbante akoma ate hijeshine e saj. Ne disa fotografi qe solla atehere hapa nje teme ketu Liqenet e Lurės

  Pas kater vitesh, tani ne Nentor te viti 2011 rikthehem ne Lure dhe me fotot e meposhtme dua te bej nje krahasim te Lures se dikureshme me Luren sot.  Rifreskimi i imazheve satelitore nga Google ne zonat rreth liqeneve ne nje cilesi me te larte nuk besoj se eshte bere me teper se rreth 2 apo 3 vite me pare. Gjithsesi, po te krahasosh pamjet satelitore te dikurshme me ato imazhet aktuale marre nga toka, krahasimi eshte trondites.

  Liqeni i Luleve pare nga sateliti dhe imazhet nga toka. Pika blu tregon vendin nga eshte marre fotoja dhe vija e kuqe tregon pjeset e fotografuara.  Ndersa me poshte liqeni i Kllabekas qe ndodhet vetem anash liqenit te luleve

  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 2. #2
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Keto dy liqene jane demtuar me rende nga gjithe liqenet dhe nuk ka se cfare te demtohet me teper aty. Mes dy liqeneve ndodhet ajo qe dikur njihej me emrin Turizmi i Lures. Tani nuk eshte asgje me teper sesa nje stalle lopesh.

  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 3. #3
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Ka lezet, kjo eshte Shqiperia qe enderrojne ithtaret e Sales, Edit, Ilirit e Fatosit dhe me ne fund po ia arrijne endrres se tyre--toke e djegur e shkretuar. Po te isha fetar do te thoja se keta jane kater kaloresit e vdekjes, te derguar nga djalli dhe qe ua kane zaptuar mendjet shqiptareve qe tani jane vetem sherbetore te tyre.

  Kjo eshte Shqiperia ndryshe qe per 20 vjet keta kater kalores, ne krye te nje ushtrie te madhe "katunaresh" e qlebesirash, papushuar kane punuar per ta ndertuar. Dhe keto jane rezultatet. Tanie jetoni te lumtur mes partive tuaja dhe i gezofshit frytet!

 5. #5
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  se mos po ia ndjene kujt...
  vec mos i shaj edin e salen, se atehere alarmohen...
  jane verbuar te gjithe dhe nuk shohin cfare ndodh rreth tyre.
  vetem tek ato qelbesira politikanesh e kane mendjen.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  o zot far krimi kan ba ne at ven. katastrof car perle ka qon lura
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  o zot far krimi kan ba ne at ven. katastrof car perle ka qon lura
  Nuk eshte vetem Lura, jane pothuajse cdo cep e skute te ketij 28 748 km2 vend qe po shkallmohen, po shkaterrohen, priten, copetohen. Keto jane castet e fundit te mjedisit shqiptar.
  Shihni videon per disa nga mrekullite qe bashkeqelbesirat tane po bejne:

  http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=223359

 8. #8
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Edvin, jo ne cdo vend dhe per kete me ben pershtypje. Une kam bredhur shume ne Shqiperi, sidomos keto kohet e fundit... po si ne Lure nuk kam pare! Behet fjale per nje nga parqet kombetare me te bukura, 3 nga liqenet e te cilit jane zhveshur plotesisht nga drunjte. Tani ata te TCH sigurisht qe do gjene vende pasi kane program per te plotesuar dhe sigurisht do e bjene te tingelloje se e gjithe natyra Shiptare po shkaterrohet, dhe tek e fundit mire bejne qe e prezantojne kaq alarmante.

  Pse nuk jane demtuar pyjet ne parkun e Thethit? E njejte zone e izoluar me te njejte rruge skandaloze si Lura!! Nese ke qene ndonjehere atje duket se aty njeriu eshte kujdesur per ta mbrojtur. Llogarane nuk e kam pare me vemendje por pyjet duken mjaft te ruajtura. Gjithashtu ato zonat mes syrit te kalter dhe Gjirokastres, pyjet duken mjaft te mbajtura. Te pakten tani per tani.

  Kur njeriu ndeshet me nje problem, humbet shume kohe duke gjykuar se i kujt eshte faji, ne vend qe fillimisht te marre masa per te eleminuar problemin dhe pastaj te gjykoje fajtorin. Nese pyjet jane demtuar, fillimisht duhet gjetur menyra dhe forma per ti rikthyer ne jete. Dhe neve si popull, ka ardhur koha te ndergjegjesohemi pak se nuk eshte me koha e gurit. Duke u ankuar nuk ka rrugezgjidhje, duke vepruar ka.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BvizioN : 23-11-2011 mė 02:20
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 9. #9
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Nuk e di nese ke qene ne Qafe te Malit--nje shkretetire qe deri para ca viteve ishte pyll i dendur, apo shko ne pothuajse te gjithe ish pyjet e jugut qe tani jane shkretetira guresh e ferrash. Ne Theth eshte pak me e thepisur zona dhe ka pak njerez qe banojne.

  Ato pyje qe kane ikur nuk kthehen me, sepse deri tani njeriu kurre nuk ka arritur te ktheje nje ekosistem ne gjendjen si ka qene me pare. Por te pakten te mbrohen keto cikerrimat qe kane mbetur. Dhe ne Shqiperi e Ballkan ruajtja nuk behet me fjale te embla e perqafime, behet me arme e me municion. E njejta situate eshte dhe ne vende afrikane, por ne ato ku kafshet e pyjet ende ruhen, ruhen me roje qe jane te armatosura deri ne dhembe dhe vrasin keqberesit pa pyetur. E sheh ti se si iken katunari apo firma shkaterruese kur e sheh tyten e armes se rojes. Por ne Shqiperi nuk ka as roje e as arme. Cdokush mund te shkoje e te prese e te shkaterroje.

 10. #10
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Bie dakort qe duhet reagim shume i rrepte per demtuesit por mjerish ne Shqiperi, natyres nuk i eshte dhene ndonjehere prioritet. E sidomos pyjeve. Te pakten pas viteve 80. Natyra eshte lene krejtesisht nen meshiren e fatit.

  Ne nje bisede me banoret e Lures, duke arritur te kuptoj se si ka mundesi qe e kane lejuar nje krim te tille kur egjithe e ardhura e tyre lidhet me bukurine e parkut, ato u jusifikuat ne kete menyre: Shteti ka hedhur fonde per pyllezimin dhe mirembajtjen e pyjeve te Lures. Managjuesit e fondeve i kane vjedhur fondet dhe i kane vene zjarrin pyjeve per te zhdukur evidencen e mos perdorimit te fondeve. Mendoj se eshte e lehte te vesh gisht mbi banoret e zones por une dyshoj qe krimi ne ato pyje eshte bere nga individe te vecante qe kane punuar ne nje rrjet zingjir (me autoritetet pergjegjese per mbrojtjen e pyjeve) Ata nuk jane drure te prere per tu ngrohur ne dimer, por per lende drusore te cilat jane transportuar ne zona te tjera te Shqiperise.

  Pyjet mund te rikthehen ne gjendjen e tyre te mepareshme vetem proces natyral qe kerkon dhjetra dekada. Gjithesesi ama, mund te riperterihen duke u pyllezuar. Disa pyllezime te bera rreth viteve 70-80 ne Shqiperi jane mjaft te dendura dhe te dhe bukura tani (nese i kan shpetuar sharres) Qe do te thote se nese egziston motivi per te riperterire natyren, praktikisht eshte gje qe kryhet. Vetem se jo me fjale.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 11. #11
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Zona rreth liqenit te madh

  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 12. #12
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Ndersa me pak te demtuar....

  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 13. #13
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Cfare masakre i paskan bere natyres

 14. #14
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,073
  Faleminderit
  57
  44 falenderime nė 43 postime

  Nėpėr Maqedoni do tė mbillen 5,7 milionė fidanė

  Do tė gjelbėrohet Maqedonia

  Nėn moton "Mbjellim sot-shkruajmė dhe dėrgojmė letėr paqes" sot nė 400 lokacione nėpėr Maqedoni do tė mbillen 5,7 milionė fidanė nė kuadėr tė aksionit vjeshtor "Dita e drurit - mbjelle ardhmėrinė tėnde!".

  Nė aksionin e tetė, fidanė do tė mbillen nė afėrsi tė vendbanimeve, liqeneve natyrore dhe artificiale, nė parqet nacionale dhe pėrskaj rrugėve rajonale dhe lokale.

  Ngjarja kryesore e fushatės ėshtė "Letėr e dashurisė, respektit dhe miqėsisė - mbjell paqe, miqėsi dhe dashuri".

  Letra, siē informon kėshilli organizativ i aksionit, pėrmban porosi tė qartė dhe tė drejtpėrdrejtė se pėrmes mbjelljes sė ardhmėrisė me duart tona do tė themi se po mbjellim jo vetėm fidanė, por edhe miqėsi, fqinjėsi tė mirė, tolerancė dhe respekt tė ndėrsjellė.

  "Letra ėshtė thirrje pėr mbjellje masive nė tė cilėn pėrmes aktit tė pjesėmarrjes personale nė aksion, me duart tona, me njė zemėr, do tė mbjellim ardhmėri pėr ne dhe pėr botėn. Letra ėshtė porosi e fuqishme se nuk lejojmė tė kaplohemi dhe nuk do tė lejonim qė padrejtėsia e tilla t'i shkaktohet askujt, jo vetėm neve", sqarojnė organizatorėt.

  Nė shenjė pajtueshmėrie me Letrėn, qytetarėt sot do tė mund tė nėnshkruhen nė fletoret tė cilat pas mbajtjes sė aksionit do t'u dėrgohen Kombeve tė Bashkuara dhe Komisionit evropian.

  Pėr pjesėmarrje sa mė masovike nė aksion, Qeveria e shpalli ditėn e sotme ditė jopune, qė do tė punohet tė shtunėn mė 26 nėntor.

  Aksionin tė dielėn, nė mėnyrė simbolike e filluan kryeministri Nikolla Gruevski dhe ministri i Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Ekonomisė sė Ujėrave, Ljupēo Dimovski, me mbjelljen e fidanėve nė qendėr tė Shkupit, pardje fidanė mbollėn ambasadorėt e vendeve tė huaja nė Republikėn e Maqedonisė dhe pėrfaqėsues tė komuniteteve fetare. Nė gjelbėrimin e vendit, dje u kyē edhe presidenti Gjorge Ivanov, me mbjelljen e fidanėve nė Parkun e qytetit nė Veles.

  Aksioni i tetė pėr mbjelljen e fidanėve ėshtė nė frymėn e shėnimit tė ngjarjes botėrore tė quajtur "Viti i drurit", shpallur nga Kombet e Bashkuara.

  Gjatė shtatė aksioneve tė mėparshme, janė mbjellė 38 milionė fidanė, ndėrsa me kėtė, gjithsejtė do tė mbillen rreth 44 milionė fidanė.

  Aksioni i parė i "Ditės sė drurit - mbjelle ardhmėrinė tėnde!" u mbajt mė 12 mars tė vitit 2008, kur u mbollėn dy milionė drunj.

  bota sot

 15. #15
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime nė 11 postime
  Do tė doja tė besoja qė ėshtė photoshop
  Elegance is an attitude.

 16. #16
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Citim Postuar mė parė nga ☆Angie☆ Lexo Postimin
  Do tė doja tė besoja qė ėshtė photoshop
  Apo nje enderr e keqe. Po mjerisht eshte realitet.

  Zona rreth liqenit te luleve, qe dikur ishte me pikturesk nga te gjithe!

  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 17. #17
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime


  no comment!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 18. #18
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,073
  Faleminderit
  57
  44 falenderime nė 43 postime

  Dėmtohet Parku i Liqenit. Bashkia e Tiranės padi penale ndaj shkollės "Wilson".

  Dėmtohet Parku i Liqenit, Bashkia e Tiranės padit shkollėn

  24 Nėntor, 2011

  Bashkia e Tiranės depozitoi njė padi penale ndaj institucionit arsimor ‘Wilson’, qė ndodhet nė zemėr tė Parkut tė Liqenit, pasi akuzohet se ka shkaktuar njė masakėr me pyjet aty. Nė njė njoftim thuhet se Policia Bashkiake ka zbuluar provat dhe autorėt e kėsaj vepre. Nėnkryetari i Bashkisė, Edmond Panariti, tha se kjo ėshtė njė ngjarje indinjuese. “Nė emėr tė Bashkisė sė Tiranės, mė lejoni tė shpreh tronditjen e thellė por njėkohėsisht edhe indinjatėn e thellė pėr kėtė masakėr mjedisore, pėr kėtė krim mjedisor, por njėkohėsisht mė lejoni tė shpreh edhe pėrēmimin e neverinė, ndaj aktorėve qė janė protagonistė tė kėtij shkatėrrimi, tė kėsaj prerje abuzive, tė prerjes sė pemėve nė parkun Natyror tė Liqenit Artificial. Bėhet akoma mė dramatike dhe problematike kjo situatė, kur nė qendėr tė ngjarjes ndodhet i pėrfshirė njė institucion arsimor, i cili duhet tė bėjė tė kundėrtėn. Ai duhet tė promovojė dashurinė e studentėve dhe nxėnėsve pėr mjedisin, pėr ruajtjen e tij dhe pėr fat tė keq jep shembullin e kundėrt. Mė lejoni njėkohėsisht t’ju bėj tė ditur edhe vendosmėrinė e Bashkisė sė Tiranės, pėr tė marrė masa tė rrepta, pėr tė bėrė kallėzim penal ndaj aktorėve qė janė pėrgjegjės pėr kėtė masakėr mjedisore. Njėkohėsisht, nė bashkėpunim me organet e pushtetit qendror, ne do tė marrim tė gjithė masat e tjera, deri nė revokim tė licencės pėr ushtrimin e aktivitetit,” tha Panariti.

  “Duke filluar qė nga dita e nesėrme, Bashkia e Tiranės do tė organizohet pėr tė bėrė njė inventarizim tė detajuar tė ēdo bime, tė ēdo peme, tė ēdo shkurre dekorative nė Parkun e Liqenit Artificial dhe kjo pas dy tre ditėsh do tė shoqėrohet edhe me kalimin e statusit tė Parkut Natyror Rajonal pėr Liqenin qė do tė jetė garancia dhe mbrojtja ligjore qė do i jepet kėtij fondi tė vyer tė kryeqytetit”.

  tema 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e ēudirave
  Postime
  3,802
  Faleminderit
  129
  116 falenderime nė 85 postime
  Zot o zot. Nje nga perlat e Shqiperise, ndoshta me e bukura te katandiset ne kete gjendje!

  Kur filloi te sensibilizohej kjo puna e Lures pata thene qe shpetoi ndoshta ajo qe ka ngele ende ne kembe. Po si duket masakrat vazhduakan ende.
  AUTOCHTHONOUS

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-10-2011
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Herėn e fundit qė kam qenė nė lurė ka qenė viti 2003. Prerjet e pishave ishin tė shumta nga njerėz me dhe pa pushtet shtetėror. Por pishat rreth liqeneve nuk ishin prishur nė atė koh. Nuk mė vjen tjetėr se tė kujtoj njė shprehje tė Fishtė qė tha kur vizitoj Lurėn, "kush nuk ka pa Lurėn, nuk ka pa Shqypnin" padyshim poeti i referohej bukurive tė zonės, dhe sot vlen e njėjta shprehje e Fishtės pėr kėt Shypni tė dėrmume nga vet na.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •