Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1

  Auguste Rodin

  Auguste Rodin konsiderohet si paraardhesi i skulptures moderne. Ai zoteronte aftesi te vecanta per te krijuar nje skulpture komplekse, shume te gjalle, ne ate pike qe Rodin eshte akuzuar padrejtesisht per krijimin e kallepeve mbi modele te gjalle. Rodin lindi ne 1840 ne nje familje puntore pariziene. Me se shumti ishte autodidakt kur vjen puna tek edukimi dhe filloi te vizatonte qe ne moshen 10-vjecare. Udhetimi i tij ne Itali me 1875 dhe njohja nga afer e artit te Donatelos dhe Mikelanxhelos paten nje influence te madhe ne punen e tij artistike. Shume shpejt pas ketij udhetimi ai nisi te punoj ne nje nga krijimet e tij shume te njohura titulluar "Koha e bronxit". Rodinit iu kerkua te gdhente dyert te quajtura "Portat e ferrit" qe do te ishin hyrja e nje muzeumi arti, por qe nuk u ndertua asnjehere. Rodini i perkushtoi kohe te gjate kesaj vepre, gati 40 vjet, shume fragmente prej se ciles moren form si skulptura me vete. Me te njohurat jane "Menduesi" dhe "Puthja", kopje te te cilave gjenden ne disa muzeume te njohura te botes.
  Gjate rreth 50 viteve ai krijoi me mijera buste, figura dhe fragmente skulpturash. Fama e tij ne skulpture, le ne hije shume punime te tjera arti nga Rodini si ato ne pikture. Ai pikturoi ne vaj dhe bojra uji. "Musée Rodin" ne Paris zoteron rreth 6600 punime te tij. Portretet ishin nje perberes kryesor i krijimeve te tij. Skulptura e pare ishte ajo e babait. Rodin krijoi rreth 56 te tilla nga 1877 deri ne vdekjen e tij 1917. Ne to perfshihen portrete skulpturash si ajo e kolegut te tij Jules Dalou, politikanit anglez George Wyndham, dramaturgut irlandez George Bernard Shaw, kompozitorit austriak Gustav Mahler, qeveritarit francez Georges Clemencau etj.
  Per krjimtarine e tij, Rodini ka marr titullin "Legjioni i nderit"

  "Mendimtari" dhe "Puthja"
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  "Busti i nje vajze te re", 1868
  Punim me balte dhe plaster
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  "Sfinksi" modeluar ne fillimet e 1880, gdhendur ne mermer ne 1909
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4
  "Mendimi" (Thought)

  Ideuar ne 1895, punuar ne mermer ne 1901. Rodini perdori skulptoren Camille Claudel, qe ishte njekohesisht studentja dhe e dashura e tij, si modele per personifikimin e mendimit ne kete skulpture.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #5

  Pėr: Auguste Rodin

  Jules Bastien-Lepage *
  Skulpture ne bronx
  Krijuar 1889


  *Jules Bastien-Lepage (1848 - 1884) piktor francez i njohur per fillimet e natyralizmit ne pikture.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •