Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 53
 1. #1

  Shteti i Izraelit hap ambasad t prhershme n Tiran

  Vizita treditore, Berisha takim me Presidentin dhe kryeministrin e Izraelit

  Kryeministri Sali Berisha do t zhvilloj nj vizit zyrtare treditore n Izrael, me ftes t kryeministrit Benjamin Netanyahu. Sipas njoftimit pr shtyp t Kryeministris, kjo vizit pritet t kontribuoj n uarjen prpara t marrdhnieve bilaterale si dhe nxitjen e bashkpunimit ekonomik mes dy vendeve. Kryeministri do t ket bisedime me autoritetet m t larta n Jerusalem, si dhe takime me komunitetin e biznesit izraelit n Tel Aviv. Delegacionin e kryeministrit Berisha e shoqron edhe nj grup prfaqsuesish t biznesit shqiptar dhe medias. N ditn e par t vizits s tij, kryeministri Berisha do t takohet me Presidentin e Izraelit, Shimon Peres. Po kshtu ai do t takohet me kryeministrin Netanyahu, takim i cili do t pasohet nga nj konferenc e prbashkt pr shtyp. Takime t veanta kryeministri Berisha do t ket edhe me kryetarin e Knesset (Parlamentit), Reuven Rivlin, zvendskryeministrin Dan Meridor, ministrin e Jashtm, Avigdor Lieberman dhe ministrin e Infrastrukturs, Uzi Landau. Kryeministri shqiptar do t zhvilloj nj vizit edhe n Kshillin e Marrdhnieve me Jasht, ku do t mbaj nj fjal me tem T drejtt mes kombeve - Historia e miqsis s Shqipris me hebrenjt dhe shtetin hebre. N ditn e tret t vizits, kryeministri Berisha do t zhvendoset n Tel Aviv, ku do t prshndes punimet e Forumit Ekonomik Shqipri-Izrael, i cili i jep nj mundsi shum t mir pr ti prezantuar biznesit izraelit zhvillimet ekonomike t Shqipris dhe potencialet e saj t mdha pr investime, si dhe pr t nxitur bashkpunimin midis siprmarrjes izraelite dhe asaj shqiptare. Kryeministri do t takohet gjithashtu me prfaqsues t kompanive izraelite.

  MAPO
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425
  keta hebrejte s`ia dolen dot te rrezonin berishen me ane te rames: tani kerkojne investime ne rruge shteterore
  po u futen hebrejte ne tirane, shqiptaret do perfundojne te gjithe qiraxhinj, ashtu si amerikanet ne new york

 3. #3
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga Ziti Lexo Postimin
  keta hebrejte s`ia dolen dot te rrezonin berishen me ane te rames: tani kerkojne investime ne rruge shteterore
  po u futen hebrejte ne tirane, shqiptaret do perfundojne te gjithe qiraxhinj, ashtu si amerikanet ne new york
  Amerika sht e ndrtuar me at model sepse ka fluiditet, por qiraja sht ashtu vec n NY, dhe kryesisht n Manhattan. N vnde t tjera ska fare hebrej po ka prap qira se kshu sht modeli derisa t blesh shtpin tnde. Hebrejt jan dhe n Itali, por nuk i shoh Italiant t paguajn qirara!

  Pastaj me lvizjet madhore brnda prbrnda tregu i qirave n Shqipri ka filluar me vet Shqiptart, ska pun asnj Hebre atje.

  Teoria se jo po do e hidhte me Ramn apo me x apo y jan thashetheme blloku.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 4. #4
  Shqipria nuk sht shtet mysliman, zotrinj!

  Kryeministri Berisha sht takuar sot me kryetarin e Knesset-it izraelit, Reuven Rivlin, n Jeruzalem, pr ti shpjeguar ktij q krkesa pr njohjen e Palestins n OKB saboton procesin e paqes dhe se paqja mes Izraelit dhe palestinezve mund t arrihet vetm nprmjet negociatave t drejtprdrejta dhe siguris s garantuar pr t dy shtetet.

  Rivlin-i, nga ana e vet, paska deklaruar se Shqipria sht model dhe shembull parsor i nj shteti mysliman shekullar, t moderuar dhe demokratik.

  Si, Shqipria shtet mysliman? Jo kaq shpejt, z. Rivlin!

  Dikush hert a von duhet tua shpjegoj ktyre izraelitve dhe hebrenjve, prndryshe ndoshta dashamirs, se Shqipria nuk sht shtet mysliman, por shtet laik (shekullar) ku bashkjetojn komunitete t tri feve t ndryshme.

  Atributi i Shqipris si shtet mysliman mund tu plqej qarqeve t caktuara n ShBA dhe n Izrael, q kan nevoj t ngutshme pr nj kundrshembull ndaj fanatizmit dhe t fundamentalizmit islamist; por nuk besoj se do t gjendeshin shum shqiptar q t entuziazmoheshin me kt vitrin ku duan tua nxjerrin shtetin; dhe aq m pak shqiptart e besimit t krishter dhe shqiptart agnostik ose indiferent ndaj fes, t cilt prbjn n Shqipri, shumicn, prkundrejt bashkkombasve t tyre t besimit mysliman.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e medaur
  Antarsuar
  21-06-2006
  Postime
  865
  Citim Postuar m par nga Ziti Lexo Postimin
  keta hebrejte s`ia dolen dot te rrezonin berishen me ane te rames: tani kerkojne investime ne rruge shteterore
  po u futen hebrejte ne tirane, shqiptaret do perfundojne te gjithe qiraxhinj, ashtu si amerikanet ne new york
  E ca interesi kane Izraelitet te heqin Salen e te vene Edin ??? Hajde gjeostrategji hajde...ec ti fusim edhe 1 caj mbas ktyre qe thame.
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

 6. #6
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,876
  Citim Postuar m par nga safinator Lexo Postimin
  Shqipria nuk sht shtet mysliman, zotrinj!
  e vertete. shteti eshte laik, por shumica e popullsise deklarohen myslimane me sa di une...
  as italia, spanja, franca nuk jane shtete katolike, por jane shtete laike.
  izraeli nuk eshte shtet laik, por eshte shtet hebre.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-11-2011
  Postime
  64

  Berisha n Izrael, harron Kosovn

  Gjat qndrimit n Izrael, kryeministri Sali Berisha ka zhvilluar takime t shumta me krert e lartt t shtetit t ktij vendi.


  E marte 22 Nntore 2011 12:07

  Gjat gjith takimeve sht diskutuar pr marrdhniet midis dy vendeve, por Kosova as q sht prmendur nga kryeministri i Shqipris, duke qen se Izraeli ende nuk e ka njohur pavarsin e shtetit t ri.

  N vijim t takimeve, Berisha zhvilloi nj takim me homologun e tij hebre, Benjamin Netanjahu , ku sht prmendur miqsia midis dy popujve dhe ruajtja e hebrenjve nga Nazizmi gjat Lufts s Dyt Botrore. N takim, u diskutua pr reformat e qeverive respektive dhe zhvillimet n t gjitha fushat si n Shqipri ashtu edhe n Izrael. Kryeministri Berisha e njohu Kryeministrin Netanjahu me arritjet e rndsishme t qeveris shqiptare n fushn reduktimit t barrs fiskale ndaj biznesit dhe t nj qeverisjeje t vogl e pa barriera burokratike, veprat e mdha t infrastrukturs rrugore, n fushn e energjetikes, reformat e rndsishme ekonomike e fiskale, arritjet n fushn e arsimit etj


  Kryeministri Netanyahu i shprehu Kryeministrit Berisha dshirn dhe angazhimin e plot t qeveris Izraelite dhe shtetit t Izraelit pr t bashkpunuar ngushtsisht me qeverin shqiptare me projekte konkrete n t gjitha fushat.

  N veanti, presim me padurim t bashkpunojm ngushtsisht, duke inkurajuar projekte investimesh izraelite n Shqipri, n fushn e turizmit, por edhe n at t teknologjis e shkencs u shpreh Netanyahu. N takim u evidentuan fusha t tjera, ku u rikonfirmua vullneti pr projekte konkrete t bashkpunimit si ajo e arsimit dhe krkimit akademik, teknologjis s informacionit, bujqsis, prfshi projektet e ullirit dhe arrorve, sistemit t ujitjes dhe shfrytzimit t ujrave, ndrtimi i veprave t prodhimit t energjis hidrike e t rinovueshme, n fushn e minierave etj.

  Kryeministri Berisha shfrytzoi rastin pr ti prcjelle Kryeministrit Netanyahu ftesn pr t vizituar Shqiprin. Kryeministri Netanyahu ju prgjigj ksaj ftese se priste me padurim t vizitonte Shqiprin./Start/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-11-2011
  Postime
  64
  Nuk e di pse mediat shqiptare islamofobe nuk e komentojne kete takim ne aspektim e takimit te kryeministrit me terroriste dhe me fundamentaliste jahudi , sepse ne foton e pare po duket mjaft qarte pamja e tyre me mjekrra te gjata.Apo ndoshta sipas tyre qdokush qe deshiron te mbaje mjekrra mund te mbaje e te mos akuzohet per asgje , me perjashtim te muslimaneve. Edhe pse te jahudit ska nevoje te shikohet mjekrra dhe veshja sepse tere bota e din se qfare krimeve ndaj njerezimit bejne ata.Allahu i ruajt te gjithe muslimanet kudo qe jane dhe i shkaterrofte te gjithe armiqet e muslimaneve

 9. #9
  Ajo foto eshte zgjedhur me qellim... Fotot e videot qe perputhen me lajmin jane:


 10. #10
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,907
  Berisha ne izrael....
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 11. #11
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Pse ska pune Berisha me Kosoven. Ka se cke me te. C'pune ka Amerika me Izraelin? Pse e mbron gjithnje? Te njejten pune ka dhe Shqiperia me Kosoven.

  Thote qe do hapin ambasade ne Tirane...pse s'paska vajtur as per Shqiperine? Mos e nencmo kot me kot. Beja nencmimin me vend qe kete rradhe nuk e meriton.

 12. #12
  Citim Postuar m par nga s0ni Lexo Postimin
  Pse ska pune Berisha me Kosoven. Ka se cke me te. C'pune ka Amerika me Izraelin? Pse e mbron gjithnje? Te njejten pune ka dhe Shqiperia me Kosoven.
  sOni Malaj , Ky eshte krahasimi me i papare qe i eshte bere ndonjehere ndonje vendi

  Thote qe do hapin ambasade ne Tirane...pse s'paska vajtur as per Shqiperine? Mos e nencmo kot me kot. Beja nencmimin me vend qe kete rradhe nuk e meriton.
  Ja ma thuaj ti se perse duhet ta cmoj psh ?
  Revolution 1848

 13. #13
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  sOni Malaj , Ky eshte krahasimi me i papare qe i eshte bere ndonjehere ndonje vendi

  Ja ma thuaj ti se perse duhet ta cmoj psh ?
  Do qe ta shpjegoj krahasimin i rash shkurt dhe besoj qe eshte e vetekuptueshme. Berisha duhet te mbroj interesat e Kosoves!! Pse-ne gjeje vete si te duash e ku te duash.

  Kurse per fjaline e dyte mos e dergo muhabetin dege me dege. The qe s'ka vajtur as per Shqiperine, te thashe mjaft e nencmove...se sic tha mbas takimit Izraeli ka interes te hap ambasade ne Tirane, dmth ka vajtur per Shqiperine.

 14. #14
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Postime
  5,321
  Berisha kishte patur nje takim dhe me Keshillin e Marredhenieve me Jashte. Ky keshill eshte nje nga organizatat me te fuqishme ne bote dhe mendoj se ketu duhet te kete mare udhezime teper te qarta doktori.

  Shpresojme te jene per mire...
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 15. #15
  Gone!
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871
  Ilir Meta bente lobim te forte per Kosoven, midis Serbise.

  Hajt bre se rrnofte Amerika se nuk presim kurre asgje nga vendet fqinje! Po kush ta pyet Shqiperine bre dicka ne arenen nderkombetare? Mjere Cameria! Vetem kur te forcohet Kosova ka me pase dicka si mendoj une.

  P.S. A ju pelqeu shkrimi. Tani nuk besoj qe Baba Sali e ka lene pa e permend Kosoven, se e kemi dhe tonin, Tropoja, Malesi e Gjakoves eshte, pavaresisht qe i ndane nje vije e rreme qe quhet kufi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rina_87 : 23-11-2011 m 09:47

 16. #16
  Mir se vini n Harlan Maska e FreeByrd
  Antarsuar
  05-02-2011
  Vendndodhja
  Tennessee
  Postime
  1,023
  Citim Postuar m par nga daniieli Lexo Postimin
  Gjat qndrimit n Izrael, kryeministri Sali Berisha ka zhvilluar takime t shumta me krert e lartt t shtetit t ktij vendi.


  E marte 22 Nntore 2011 12:07

  Gjat gjith takimeve sht diskutuar pr marrdhniet midis dy vendeve, por Kosova as q sht prmendur nga kryeministri i Shqipris, duke qen se Izraeli ende nuk e ka njohur pavarsin e shtetit t ri.

  N vijim t takimeve, Berisha zhvilloi nj takim me homologun e tij hebre, Benjamin Netanjahu , ku sht prmendur miqsia midis dy popujve dhe ruajtja e hebrenjve nga Nazizmi gjat Lufts s Dyt Botrore. N takim, u diskutua pr reformat e qeverive respektive dhe zhvillimet n t gjitha fushat si n Shqipri ashtu edhe n Izrael. Kryeministri Berisha e njohu Kryeministrin Netanjahu me arritjet e rndsishme t qeveris shqiptare n fushn reduktimit t barrs fiskale ndaj biznesit dhe t nj qeverisjeje t vogl e pa barriera burokratike, veprat e mdha t infrastrukturs rrugore, n fushn e energjetikes, reformat e rndsishme ekonomike e fiskale, arritjet n fushn e arsimit etj


  Kryeministri Netanyahu i shprehu Kryeministrit Berisha dshirn dhe angazhimin e plot t qeveris Izraelite dhe shtetit t Izraelit pr t bashkpunuar ngushtsisht me qeverin shqiptare me projekte konkrete n t gjitha fushat.

  N veanti, presim me padurim t bashkpunojm ngushtsisht, duke inkurajuar projekte investimesh izraelite n Shqipri, n fushn e turizmit, por edhe n at t teknologjis e shkencs u shpreh Netanyahu. N takim u evidentuan fusha t tjera, ku u rikonfirmua vullneti pr projekte konkrete t bashkpunimit si ajo e arsimit dhe krkimit akademik, teknologjis s informacionit, bujqsis, prfshi projektet e ullirit dhe arrorve, sistemit t ujitjes dhe shfrytzimit t ujrave, ndrtimi i veprave t prodhimit t energjis hidrike e t rinovueshme, n fushn e minierave etj.

  Kryeministri Berisha shfrytzoi rastin pr ti prcjelle Kryeministrit Netanyahu ftesn pr t vizituar Shqiprin. Kryeministri Netanyahu ju prgjigj ksaj ftese se priste me padurim t vizitonte Shqiprin./Start/
  You mean Kosova was not mentioned PUBLICLY. I'm sure the matter was discussed in private away from the cameras. Then again not discussing Kosova in a press conference is like the Prime Minister of Ireland visiting Washington D.C. and not saying a word about Northern Ireland.
  _______________________________________

  Ju do t thot Kosova nuk u prmend PUBLIKISHT. Un jam i sigurt me kt shtje u diskutua n private larg nga kamera. Pastaj nuk e prsri diskutimin e Kosovs n nj konferenc pr shtyp sht si Kryeministr i Irlands viziton Uashingtonin DC dhe t mos thn nj fjal n lidhje me Irlandn e Veriut.
  We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Postime
  2,690
  Qenkemi te liqte e vetes. S'kam c'them me shume para disa shkaravitjeve qe bejne disa ketu ne emer te Allahut, pa patur haber fare per te. Nje vizite e kryeministrit ne nje shtet dhe ja cfare vreri villet nga trubarqe te molepsur nga padituria e injoranca.
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 18. #18
  Perjashtuar Maska e Deni_Boy
  Antarsuar
  19-10-2005
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  2,322

  Berisha: Reformat tona jehon n Jeruzalemin e besimeve t mdha
  TIRANE- Kryeministri Sali Berisha gjat mbledhjes s sotme t qeveris u ndal t komentonte vizitn e tij n Izrael, duke ndar kshtu prshtypjet me kabinetin dhe publikun. Kreu i qeveris foli pr nj bashkpunim t gjithanshm me Izraelin, nj komb mik sipas tij.

  "Vizita n Izrael ishte intensive dhe u karakterizua nga nj frym miqsore. Kryeministri izraelit Netanjahu m garantoi se do t ket bashkpunim t suksesshm me vendin ton",- tha Berisha.

  Berisha tha m tej se jehona e reformave t qeveris s tij ka nxitur gjithnj e m shum edhe investitort izraelit t investojn n Shqipri.

  Interesi pr t investuar n Shqipri ishte shum i madh. Reformat tona kan pasur jehon kudo. Rruga e nxitjes s bashkpunimit ekonomik sht interesi yn".
  Vizitn n Jeruzalem, Berisha e cilsoi si nj vizit spirituale n djepin e besimeve t mdha.

  Po shkove n Jeruzalem nuk mund t rrish pa vizituar varrin e Jezu Krishtit, qoft si vizit shpirtrore, sic tha Berisha.

  Pata 1 or koh pr ta vizituar, para meje u hapn t gjitha vendet dhe misteret e fshehta, preka gurin m t shenjt t bots s krishter, rrasn ku sht shtrir trupi i Jezusit pas kryqzimit, natyrisht q ishte mbylluar me dy pllaka mermeri. N traditn e vizitorit vendosa nj letr me 3 urime krejtsisht t brendshme e private, tha Berisha m tej.

  Kryeministri Berisha n fund t fjals s tij, tha se vitin e ardhshm Izraeli do t hap ambasadn n Shqipri.
  (ma.ar/BalkanWeb)

 19. #19
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,657
  Ju kosovaret e adhuroni Saline. Hajt mos u merzisni se me mire do behet.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 20. #20
  Gone!
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871
  Pink nuk eshte e vertete qe tere kosovaret jane pro berishes. Thacistat jane kunder tij dhe me PS.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •