Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1

  Shqipria dhe diplomacia ekonomike.

  Shqipria dhe diplomacia ekonomike.

  Sa e zbaton Shqipria diplomacin ekonomike?

  A e ka qeveria shqiptare n objektiv t saj dhe diplomacin ekonomike dhe si e sa zbatohet ajo?

  A ka n misionet diplomatike shqiptare nj personel t specializuar dhe pr diplomaci ekonomike?

  Ne faqen zyrtare te Ministris s Punve t Jashtme nuk gjeta asgj konkrete. http://www.mfa.gov.al/
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 19-11-2011 m 15:24

 2. #2
  Si vlersohet rreziku i investimeve n Shqipri?

  A. Sa i prket rrezikut t transaksioneve t eksportit - rreziku politik:

  - pr kredi afatshkurtr - 4 (shkalla nga 1-7)
  - pr kredi afatmesme dhe afatgjata - 6
  - transaksione speciale - 4

  B. Sa i prket rrezikut tregtar - C (shkallt A-B-C)

  C. Sa i prket investimeve direkte

  - rreziku i konfliktit - 3
  - rreziku i transferts - 5
  - rreziku i shpronsimit dhe masave t qeveris - 2

  Si shihet rreziku politik pr investimet sht shum i lart bashk me shtete t tjera t rajonit.

  Maqedonia 3-5-4 C 3-5-3

  Serbia 3-6-4 C 3-6-4

  Mali i Zi 4-6-4 C 2-5-3

  B-H 4-7-5 C 5-6-4

  Bullgaria 1-4-2 C 1-3-1

  Greqia 4-1-4 C 2-1-1

  Kosova 4-7-5 C 4-6-5

  Athere far duhet ndrmarr q vendi yn t hyj n mesin e vendeve me stabilitet politik?

  Bie fjala Sllovenia vlersohet 1-1-1 B 1-1-1 pra nj vend krejtsisht me stabilitet politik.
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 19-11-2011 m 16:44

 3. #3

  Pr: Shqipria dhe diplomacia ekonomike.

  Edhe ne programin qeverises te drejtuar nga Rama nuk lexova e as degjova per diplomaci ekonomike. Per ate kulturore po. U thirr nga Vjena Fate Velaj.

  Armiku me i rrezikshem i shqiptareve eshte ekonomia.

 4. #4
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Shqipria dhe diplomacia ekonomike.

  Duhet krijohet industri e fuqishme brenda ne Shqiperi,po ashtu bujqesi me volume te medha prodhimesh.
  Produket duhet te jene te cilesise se mire dhe terheqse ,me pamje te bukur.
  Pastaj duhet punuar nga Diplomacia shqiptare jashte qe keto produkte te eksportohen jashte
  dhe kompanite shqiptare te zgjerohen hapin filiale jashte vendit dmth te ndodhe ekspansion ne aktivitetin e biznesit.
  per te rritur shitjet/te ardhurat.
  Po s'pate industri me fuqi brenda as qe behet fjale (me fjale te tjera eshte e pamundur)
  per internacionalizim/marketim te produkteve jashte ,as per ekspansion te kompanive shqiptare.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #5

  Pr: Shqipria dhe diplomacia ekonomike.

  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin
  Duhet krijohet industri e fuqishme brenda ne Shqiperi,po ashtu bujqesi me volume te medha prodhimesh.
  Produket duhet te jene te cilesise se mire dhe terheqse ,me pamje te bukur.
  Pastaj duhet punuar nga Diplomacia shqiptare jashte qe keto produkte te eksportohen jashte
  dhe kompanite shqiptare te zgjerohen hapin filiale jashte vendit dmth te ndodhe ekspansion ne aktivitetin e biznesit.
  per te rritur shitjet/te ardhurat.
  Po s'pate industri me fuqi brenda as qe behet fjale (me fjale te tjera eshte e pamundur)
  per internacionalizim/marketim te produkteve jashte ,as per ekspansion te kompanive shqiptare.
  Je krejtesisht jashte loje.

  Vazhdojme.

  Pse nje vend si Shqiperia duhet qe te ushtroje diplomacine ekonomike (mundesisht bashke me Kosoven)?

  Diplomacia ekonomike behet nje lojtar shume i nevojshem per te bere te mundur terheqjen e investitoreve dhe te teknologjive ne nje vend qe o sot o kurre ka nevoje per to.

  Kjo diplomaci e ben rrugen e investimit me te shpejte dhe me efektive dhe ve kesaj ajo luan rolin e lobuesit dhe per te perfituar me shume fonde dhe grante nga BE.

  Ne mendojme se BE e ka perfaqesine e saj ne Tirane dhe nga atje do te gjenden zgjidhjet. Gabim. Ajo eshte thjeshte nje hallke burokratike.

  Bie fjala sot Brukseli eshte qendra e dyte me e madhe e lobingut ne bote, pas Washingtonit. Ky lloj lobingu te ben qe te kesh nje ze ne BE. A ka nje ze Shqiperia ne BE? E ka por e ka shume fiktive per te mos thene me shume se formal. Kjo del dhe nga fondet qe perfiton vendi yne nga buxheti i zgjerimit te BE.

  E mira e te mirave do te ishte qe dhe Tirane te kete nje ze te vetin ne BE. Shume projekte do te kishin arritur qe te gjenin investitore permes bashkepunimit privat-publik.

  Bie fjala Serbia eshte shume aktive ne BE.

  Dhoma e Tregetise dhe Industrise serbe ka perfaqesine e saj ne Bruksel:

  http://www.pks.rs/Predstavnistva.aspx?id=2&t=22&jid=3

  Belgian Serbian Business Association
  http://bsbiz.eu/
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 21-11-2013 m 16:42

 6. #6

  Pr: Shqipria dhe diplomacia ekonomike.


 7. #7
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Shqipria dhe diplomacia ekonomike.

  Duhet te kesh industri te fuqishme,Po s'pate industri te fuqishme dhe rentabel si do terheqesh investitoret?
  Kush investon ne biznese qorrazi pa patur treguesit ekonomike vjeteore te industrise.?Nqs tregusit jane dobet nuk investon njeri
  pasi te ardhurat dhe fitimet jane te vogla..
  Industria e fuqishme terheq edhe partnere biznesi.Kusht tjeter I rendesishem eshte edhe mospasja eborxheve
  nga industria,dmth raporti vjetor te tregoje fitime te medha dhe borxhe shume pak ose zero.
  me keto pune merret ministriae Ekonomise.industrise dhe dhomat e tregetise.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •