Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2009
  Postime
  34

  Kongresi I Manastirit

  Dr.sc.Ilmi VELIU

  NGA ILIRISHTJA DERI TE KONGRESI IMANASTIRIT


  Dėmin mė tė madh qė i ja kanė bėrė ndonjiherė gjuhės, identitetit dhe kulturės shqiptare jėnė sllavėt. Prokopie i Cezaresė shkruan se sllavėt kaluan lumen Danub dhe bėnė masakra tė papara mbi Ilirikėt, deri nė Epidamn. Krahinat shqiptare nėn administratėn e prefekturės sė Ilirikut, pastaj Arberia, dy dibrat e Maqedonia e sotme kanė qenė shumė tė shkatėrruara. Prokopie thotė se Antėt dhe Sllavėt nė vitin 550 hynė thellė nė pjesėt e Ballkanit dhe pas shkretimeve tė shumta u vendosėn kėtu sikur tė kishin qenė tokat e tyre. Pra nė sh.VI-VII nė kohėn e kolonizimit sllavė, kulturės dhe gjuhės iliro-arbėrore, kishės sė krishterė shqiptare, organizimit fetarė e kulturorė, iu dha njė grusht shkatėrrues qė solli deri te asgjasimi dhe zhdukja e dokumentave tė shkruara qė sot neve do tė mund tė na dokumentonin mbi shkrimin dhe pėrdorimin e gjuhes ilire.
  Pėr shkatėrrimin e kishave shqiptare nė kėtė kohė, na njofton Teofillakti i Ohrit nė mbishkrimin e tij kishtarė (”Tiveriopolski maчenicи) ku thotė se sllavėt dhe avarėt i rrafshuan me tokė ndėrtesat kulturore dhe objektet e bukura fetare tė Zotit ku faleshin ilirėt. Nė “Чudata na Sv. Dimitrija Solunski” njoftohemi se edhe knezėt e fiseve slave tė ardhur nė Ballkan, silleshin me ilirėt vendas si me armikun mė tė madh.
  Teofilakt Ohridski, `itieto na Tiveriopolskite Maчenici” thotė se sllavėt nuk kanė ditur pėr emrin e Krishtit dhe i jenė falur diellit, hėnės ose yjeve, dhe krishterizmin e kanė pranuar kur kanė ardhur nė Ballkan nė mesin e ilirėve.
  Nga kėta burime shihet qartė se sllavėt tė cilėt aq shumė mburren me pranimin e krishterimit, duke thėnė se e kanė pranuar atė para dy mijė vitesh, del se ata e paskan pranuar krishterimin nga populli mė i vjetėr i kėtyre trojeve – shqiptarėt, dhe kishat pėr tė cilat pretendojnė qė t’i ruajnė nga shqiptarėt, qenkan tė vetė shqiptarėve.
  Dėmet dhe shkatėrrimet vazhduan edhe nė shekullin e 13 kur Kral Milutini zgjeroi kufijt e shtetit serb drejt tokave shqiptare dhe urdheri i Car Dushanit qė tė sllavizoheshin te gjitha toponimet shqiptare, po edhe emrat dhe mbiemrat e tyre. Nga e gjithė kjo e kaluar kaq e errėt e shqipes, kuptojmė se ishte e pa mundur qė tė ruhej ndonjė dokument i shkruar i shqipes, edhe pse ėshtė e mundur qė dikund nė ndonjė arhivė te jetė ruajtur ndonjė dokument i shkruar iliro-arberisht, po edhe me shkronja greke latine ose edhe ndonjė alfabet qė e kanė pėrdorur vetė Ilirėt ose Pellazgėt.
  Qė tė mos mbesė pėrshtypja tek joshqiptarėt se shqipja fillon me Kongresin e Manastirit, unė, jo si gjuhtarė por si historian, do ta themė fjalėn time pėr Historinė e gjuhės mė tė vjetėr tė Ballkanit po edhe tė Evropės, duke u nisur nga fillimi dhe duke u bazuar nė dokumente dhe autorė qė deri mė tash shkruan pėr shqipen.
  Nga shumė teori qė jėnė pėrmendur deri mė tash, pėr ilirishten dhe origjinėn e ilirėve, padyshim mė e pėrhapura ėshtė ajo tė cilėn mė kjartė e formuloi Alojz Benac nga Sarajeva. Nė teorinė e tij ai thotė se nga Pellazgjishtja rrjedh ilirishtja dhe se nga Pellazgėt rrjedhin parailirėt, protoilirėt, Paleoilirėt dhe ilirėt. Ky ka qenė njė proqes shumė i gjatė i lindjes sė Ilirishtes dhe Ilirėve, thotė ai. Duke studjuar, hulumtuar dhe analizuar mbeturinat materiale tė zbuluara nė varrezat dhe themelet e objekteve tė lashta qė i kanė pėrdorur Ilirėt dhe duke studjuar gjuhėt tė cilat gjuhė i kanė pėrdorur popujt e lashtė tė Ballkanit dhe duke i krahasuar me fjalėt e shqipes sė sotme mund tė vėrtetojmė se shqipja ėshtė pasardhėse e Ilirishtes dhe Pellazgjishtes.
  Shkėnctarėt si Straboni, Julius Pokorni, Qiro Truhellka duke hulumtuar origjinėn e Ilirėve kanė ardhur nė pėrfundim se Ilirėt kanė origjinėn nga Pellazgėt dhe ate nga njė popull shumė i lashtė parapellazgjik qė ka jetuar nė Azinė Qėndrore ose Veri tė Indisė me emrin Arianėt. Nė fillim te kohės sė Bronzit Arianėt kanė filluar tė shkėputen nga vendbanimi i parė dhe tė dynden drejt perėndimit. Nė Evropė takohen me popullatė vendase, dhe pas njė kohe tė gjatė bashkėjetese, vjen deri te pėrzierja e tyre dhe lindja e njė populli tė rijė qė nė histori njihet me emrin Pellazgėt.
  Shkencėtarėt qė merren me hulumtimin e gjuhėve mendojnė se fjalėt e shqipes sė sotme kanė lidhje me gjuhėn qė kanė pėrdorur Arianėt, mė vonė Pellazgėt dhe Ilirėt e qė jėnė fjalė tė gjuhėve japetike tė cilės familje gjuhėsh i takon edhe shqipja. Duke u mbėshtetur nė vėrtetimet gjuhėsore dhe dėshmitė historike, vimė nė pėrfundim se shqiptarėt bėjnė pjesė nė bashkėfisėrinė Japetike dhe se jėnė pasardhės tė vėrtetė tė Arianėve prej tė cilėve lindėn Pellazget dhe prej tyre thrrakėt e Ilirėt.
  Gjeografi i njohur Straboni ka thėnė se Pellazgėt kanė qenė njė fis i madh ose njė shtet i madh e qė kanė qenė stėrgjushėrit e shqiptarėve tė sotėm dhe kanė qenė tė pėrhapur edhe nė Azinė e vogėl, nė Thrraki, Maqedoni, Epir, Iliri, Ishujt e Detit Mesdhe, Greqi, e Itali.
  Historiani bizantin Julius Pokorny mendon se Ilirėt kanė lindur dhe jėnė formuar nė fillim, rreth lumit Iler nė Gjermani, dhe me vonė shpėrngulen nė Ballkan dhe nga ky lum e marrin edhe emrin. Arkeologu nga Bosna, Qiro Truhelka mendon se emri Ilir spjegohet me fjalėn shqipe tė jeshė i lirė dhe se gjuha shqipe ka qenė ajo qė e kanė pėrdorur ilirėt dhe se emri Ilir ėshtė i kohės pellazgjike ose edhe ariane.
  Njė varg dietarėsh tė shquar, historianė, arkeologė e gjuhtarė kanė sjellur njė sėrė argumentesh historike dhe gjuhėsore pėr origjinėn e shqiptarėve dhe tė shqipes. Sintezėn mė tė plotė, tė shoqėruar me vėshtrimin kritik tė mendimeve pėr origjinėn e shqipes e ka dhėnė njeriu shumė i shquar i fjalės shqipe Eqrem Qabej, i cili ka sjellur edhe argumente tė fuqishme shkencore nė mbėshtetje tė tezės ilire. Ai nė studimet e tija ka dhėn tri teori rreth origjinės sė shqipes:
  -Shqiptarėt rrjedhin nga Ilirėt dhe shqipja nga Ilirishtja
  -Shqiptarėt dhe gjuha shqipe rrjedhin nga Thrrakėt dhe thrrakishtja
  -Shqiptarėt rrjedhin nga pėrzierja iliro-thrrakase, dhe gjuha shqipe ėshtė pėrzierje ilirothrrakishte.

  Si dėshmi se shqiptarėt rrjedhin nga Ilirėt, Eqrem Qabej pėrmend edhe atė se
  -Shqiptarėt banojnė sot nė njė pjesė tė trojeve, ku nė periudhėn antike kanė banuar popullsi ilire, dhe nga ana tjetėr nė burimet historike nuk njihet ndonjė emigrim i shqiptarėve nga viset e tjera, nė trojet e sotme, dhe njė pjesė e elementeve gjuhėsore si emra vendesh, fisesh, njerzish etj, tė njohura si ilire, gjejnė shpjegim me anė tė gjuhės shqipe.
  -Format e toponimeve tė lashta tė trojeve Ilire-shqiptare tė krahasuara me format pėrgjegjėse tė sotme, provojnė se ato janė zhvilluar sipas rregullave tė fonetikės historike tė shqipes, dmth, kanė kaluar pa ndėrprerje nėpėr gojėn e njė popullsie shqipfolse, pastaj marrėdhėniet e shqipes me greqishten e vjetėr dhe latinishten, tregojnė se shqipja ėshtė formuar dhe ėshtė zhvilluar nė fqinjėsi me kėto dy gjuhė, kėtu nė brigjet e Adriatikut dhe tė Jonit.
  -Tė dhėnat arkeologjike, materijale e shpirtėrore, dėshmojnė se gjuha shqipe ka vijimsi dhe se vetė shqiptarėt kanė vijimsi kulturore nga Ilirėt antikė tek shqiptarėt
  ---Historianėt bizantinė tė sh.15 shqiptarėt i quajnė Arvanitis, Alvanus, Ilirius, Trivalius.
  ---Halkokondil- thotė se shqiptarėt dhe Maqedonėt antik rrjedhin nga Ilirėt dhe gjithė sėbashku nga Pellazgėt.
  ---Thunmann Lajpcig, shqiptarėt jėnė pasardhės direkt tė Ilirėve, Pirros Teutės e Gentit.
  ---Malte Bruni, Paris, thotė se shqiptarėt jėnė pasardhės tė Ilirėve.
  ---VViliam Laek qė mė 1814, thotė se Shqiptarėt janė Ilirėt e vėrtetė.
  ---Falmerajer, Minhen, 1857, thotė se gjuha shqipe nuk ngjan me greqishten turqishten e as me ndonjė dialektė sllav qė fliten ne jug tė Danubit.
  ----Konstantin Paparigopulos Athinė,shqiptarėt konsiderohen si pasardhės tė racės ilire.
  ----Jakov Thomopull nė veprėn e tij voluminoze me titullin “Pellasgjika”, duke krahasuar fjalė pellazgjike me fjalė shqipe, mundohet tė provojė se shqiptarėt jėnė pasardh tė Pellazgėve dhe shqipja pasardhėse e pellazgjishtes.

  Duhet pėrmendur edhe tri teoritė mbi origjinėn japetike tė gjuhės shqipe e qė jėn:

  Teoria e Parė, se shqipja rrjedh nga Ilirishtja, pėrfaqėsues tė tė cilės jėnė :
  1.Gustav Majer
  2.Leibnitz
  3.Thunmann
  4.Dielenbach
  5.Falmerayer
  6.Hahen
  7.Neibuher
  8.Benley
  9.Mikloshich
  10.Paul Kretchmer
  11.Francesco Ribezzo

  Teoria e dytė, se gjuha shqipe rrjedh nga thrrakishtja. Pėrfaqėsues jėnė:
  1. Potti
  2. Gomasēek
  3. Vasmeyer
  4. Herman Hirt
  5. VVhatmogen
  6. Gustav Voigand
  7. Skuchard dhe
  8. Hasdeun

  Teoria e tretė,se shqipja ėshtė pėrzierje e ilirio- thrrakishtes, pėrfqėsohet nga:
  1.Arbos Zhubanvill
  2.Carl Patch
  3.Baron Nopsa,
  4.Norbert Jokli,

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-11-2011
  Vendndodhja
  Canada
  Postime
  67
  Dėmin mė tė madh qė i ja kanė bėrė ndonjiherė gjuhės, identitetit dhe kulturės shqiptare jėnė sllavėt.
  Dottore, demin me te madh qe i kane bere ndonjehere gjuhes, identitetit dhe kultures shqiptare jane osmanet(nuk besoj se e ke te nevojshme te te rendis dhjetra-qindra fakte, po te duash e bej), padyshim pas tyre jane sllavet.
  Cuditem me ty si e anashkalon kete ! Je dhe Doktor, daku
  500 vjet, shkaterim total i kultures shqiptare, mbijetoi fale prifterinjve te krishtere, te cilet vepruan kryesisht jashte atdheut.

  Gjeografi i njohur Straboni ka thėnė se Pellazgėt kanė qenė njė fis i madh ose njė shtet i madh e qė kanė qenė stėrgjushėrit e shqiptarėve tė sotėm
  Beju cik serioz dreqi e mori, Straboni nuk eshte contemporan te flase per shqiptaret e sotem. Nuk besoj se nje Doktori i lejohen pasaktesi apo paaftesi shprehese.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ROE : 05-11-2011 mė 06:44

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  Citim Postuar mė parė nga ROE Lexo Postimin
  Dottore, demin me te madh qe i kane bere ndonjehere gjuhes, identitetit dhe kultures shqiptare jane osmanet(nuk besoj se e ke te nevojshme te te rendis dhjetra-qindra fakte, po te duash e bej), padyshim pas tyre jane sllavet.
  Cuditem me ty si e anashkalon kete ! Je dhe Doktor, daku
  500 vjet, shkaterim total i kultures shqiptare, mbijetoi fale prifterinjve te krishtere, te cilet vepruan kryesisht jashte atdheut.

  Beju cik serioz dreqi e mori, Straboni nuk eshte contemporan te flase per shqiptaret e sotem. Nuk besoj se nje Doktori i lejohen pasaktesi apo paaftesi shprehese.
  Nuke pajtohem me juve,Shqipetaret jane,dametuesit te gjuhes.Pse te ju lajme faje te huejve,kure ata na vjedhen krejt.MIREPO NEVE JU NDIHMUEM HAJNAVE.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2011
  Postime
  30
  Citim Postuar mė parė nga kutje Lexo Postimin
  Nuke pajtohem me juve,Shqipetaret jane,dametuesit te gjuhes.Pse te ju lajme faje te huejve,kure ata na vjedhen krejt.MIREPO NEVE JU NDIHMUEM HAJNAVE.
  O Kutje i nderum, cka thu ti,keta do te na e kene vjedhe edhe gramatiken!!...pisat
  Po per hajnat po flas,pra.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  Citim Postuar mė parė nga Bardh Kalatina Lexo Postimin
  O Kutje i nderum, cka thu ti,keta do te na e kene vjedhe edhe gramatiken!!...pisat
  Po per hajnat po flas,pra.
  Po sllavi nuke ka dite qka ashte guri,te stepave jane,me laku ende nuke mujne fjalet,jane defektive,krejt gjuha e tyne defekte,mirepo gramatiken ja u ndreqi dositej obradoviqi,erdhe ne shqipni hapi shkolla,ha ha si luejn me shqipetaret sllavet,kurkund nuke permenden ne histori,qesharake,apo jo,pore politika dhe akademikat ,besa edhe mose te them kush e bonen serbin,ha ha,kurkund skane histori PERPOS NE KOKAT SHQIPETARE BRE I MAROFTE ZOTI.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2011
  Postime
  30
  Citim Postuar mė parė nga kutje Lexo Postimin
  Po sllavi nuke ka dite qka ashte guri,te stepave jane,me laku ende nuke mujne fjalet,jane defektive,krejt gjuha e tyne defekte,mirepo gramatiken ja u ndreqi dositej obradoviqi,erdhe ne shqipni hapi shkolla,ha ha si luejn me shqipetaret sllavet,kurkund nuke permenden ne histori,qesharake,apo jo,pore politika dhe akademikat ,besa edhe mose te them kush e bonen serbin,ha ha,kurkund skane histori PERPOS NE KOKAT SHQIPETARE BRE I MAROFTE ZOTI.
  Po sllavi o Kutje,sllavi....he nanen..se s`po guxoj me sha(qe me bje Dariusi pastaj,e di ti)...Po edhe ne o Kutje,edhe ne... dmth e mbytem gramatiken tone fare!!
  Apo nuk te duket ty serioze kjo pune?!

  Hajt se shihna ne ndonje teme tjeter.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Citim Postuar mė parė nga Ilmi Veliu Lexo Postimin
  Dr.sc.Ilmi VELIU

  NGA ILIRISHTJA DERI TE KONGRESI IMANASTIRIT
  Shkėnctarėt si Straboni, Julius Pokorni, Qiro Truhellka duke hulumtuar origjinėn e Ilirėve kanė ardhur nė pėrfundim se Ilirėt kanė origjinėn nga Pellazgėt dhe ate nga njė popull shumė i lashtė parapellazgjik qė ka jetuar nė Azinė Qėndrore ose Veri tė Indisė me emrin Arianėt. Nė fillim te kohės sė Bronzit Arianėt kanė filluar tė shkėputen nga vendbanimi i parė dhe tė dynden drejt perėndimit. Nė Evropė takohen me popullatė vendase, dhe pas njė kohe tė gjatė bashkėjetese, vjen deri te pėrzierja e tyre dhe lindja e njė populli tė rijė qė nė histori njihet me emrin Pellazgėt.
  Shkencėtarėt qė merren me hulumtimin e gjuhėve mendojnė se fjalėt e shqipes sė sotme kanė lidhje me gjuhėn qė kanė pėrdorur Arianėt, mė vonė Pellazgėt dhe Ilirėt e qė jėnė fjalė tė gjuhėve japetike tė cilės familje gjuhėsh i takon edhe shqipja. Duke u mbėshtetur nė vėrtetimet gjuhėsore dhe dėshmitė historike, vimė nė pėrfundim se shqiptarėt bėjnė pjesė nė bashkėfisėrinė Japetike dhe se jėnė pasardhės tė vėrtetė tė Arianėve prej tė cilėve lindėn Pellazget dhe prej tyre thrrakėt e Ilirėt.
  4.Norbert Jokli,
  <<Shkėnctarėt si Straboni, Julius Pokorni, Qiro Truhellka duke hulumtuar origjinėn e Ilirėve kanė ardhur nė pėrfundim se Ilirėt kanė origjinėn nga Pellazgėt dhe ate nga njė popull shumė i lashtė parapellazgjik qė ka jetuar nė Azinė Qėndrore ose Veri tė Indisė me emrin Arianėt. Nė fillim te kohės sė Bronzit Arianėt kanė filluar tė shkėputen nga vendbanimi i parė dhe tė dynden drejt perėndimit. Nė Evropė takohen me popullatė vendase, dhe pas njė kohe tė gjatė bashkėjetese, vjen deri te pėrzierja e tyre dhe lindja e njė populli tė rijė qė nė histori njihet me emrin Pellazgėt.
  Shkencėtarėt qė merren me hulumtimin e gjuhėve mendojnė se fjalėt e shqipes sė sotme kanė lidhje me gjuhėn qė kanė pėrdorur Arianėt, mė vonė Pellazgėt dhe Ilirėt e qė jėnė fjalė tė gjuhėve japetike tė cilės familje gjuhėsh i takon edhe shqipja. Duke u mbėshtetur nė vėrtetimet gjuhėsore dhe dėshmitė historike, vimė nė pėrfundim se shqiptarėt bėjnė pjesė nė bashkėfisėrinė Japetike dhe se jėnė pasardhės tė vėrtetė tė Arianėve prej tė cilėve lindėn Pellazget dhe prej tyre thrrakėt e Ilirėt.>>
  Kjo ka rendesi te veēantė i nderuari profesor Dr. Veliu, ėshtė njė teori e mundėshme te cilen e ndjeku edhe Robet D'Angely nė "Enigma" ku thotė se Ilirėt, para ardhesit e tyre leshuan Turkmenistanin e sotem dhe emigruan ne Ballkanė....
  Kur e lexova kźtź, vertete u revoltova, si ta pranoj nje teori te tillė qe iliret ose para ardhesit e tyre pellazgėt paskan leshuar 2800 vite para krishtit Turkmenistanin dhe ne erdhem nga atje ?
  Pas D'Angely eshte kjo hera e dyte qe hasim kete deshmi te re se Aranėt ishin te paret apo para pellazgėt qe erdhen ne ne Ballkanė e pasaj linden pellazgėt thraket dhe ilirėt...e Arbanet me vonė..mė njė fjalė, as Pellazgėt as Trako Ilirėt nuk i gjejmi si Autokton ne trojet shqiptare sipas ketyre dy deshmive, teoris sė Roberrt D'Angeli dhe esaj nga historiani Bizantinė...
  Mirė, shtrohet pytja, kush ishin populli autokton qe jetonin ne keto viset tona para se te vijne keta Arianėt, para Pellazgėt e lindjes, dhe kjo perzirje ariano- pellazge qe nxorri mė vonė liro-traket e pastaj shqiptaret, a kemi te drejte t quajmi vehten si autokton ne keto troje, apo edh ne qenkemi te ardhur nga largė si popull endacak, me vjen keq...mendoj se jemi autokton, apo me nje fjalė, kush ėshė ai qe nk e don vehten te ishte autokton n keto troje ku jetojmi...
  Se, sipas ketij shkrimi me siper nga profesori yni, ne jetojmi ne keto vise vetem qe nag 2800 par krishti, gė qė une nuk pajtohem...por pranoj edh mendimet e te tjerve, shendet.
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #8
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,665
  Citim Postuar mė parė nga Ilmi Veliu Lexo Postimin
  Dr.sc.Ilmi VELIU

  NGA ILIRISHTJA DERI TE KONGRESI IMANASTIRIT


  Dėmin mė tė madh qė i ja kanė bėrė ndonjiherė gjuhės, identitetit dhe kulturės shqiptare jėnė sllavėt. Prokopie i Cezaresė shkruan se sllavėt kaluan lumen Danub dhe bėnė masakra tė papara mbi Ilirikėt, deri nė Epidamn. Krahinat shqiptare nėn administratėn e prefekturės sė Ilirikut, pastaj Arberia, dy dibrat e Maqedonia e sotme kanė qenė shumė tė shkatėrruara. Prokopie thotė se Antėt dhe Sllavėt nė vitin 550 hynė thellė nė pjesėt e Ballkanit dhe pas shkretimeve tė shumta u vendosėn kėtu sikur tė kishin qenė tokat e tyre. Pra nė sh.VI-VII nė kohėn e kolonizimit sllavė, kulturės dhe gjuhės iliro-arbėrore, kishės sė krishterė shqiptare, organizimit fetarė e kulturorė, iu dha njė grusht shkatėrrues qė solli deri te asgjasimi dhe zhdukja e dokumentave tė shkruara qė sot neve do tė mund tė na dokumentonin mbi shkrimin dhe pėrdorimin e gjuhes ilire.
  Pėr shkatėrrimin e kishave shqiptare nė kėtė kohė, na njofton Teofillakti i Ohrit nė mbishkrimin e tij kishtarė (”Tiveriopolski maчenicи) ku thotė se sllavėt dhe avarėt i rrafshuan me tokė ndėrtesat kulturore dhe objektet e bukura fetare tė Zotit ku faleshin ilirėt. Nė “Чudata na Sv. Dimitrija Solunski” njoftohemi se edhe knezėt e fiseve slave tė ardhur nė Ballkan, silleshin me ilirėt vendas si me armikun mė tė madh.
  Teofilakt Ohridski, `itieto na Tiveriopolskite Maчenici” thotė se sllavėt nuk kanė ditur pėr emrin e Krishtit dhe i jenė falur diellit, hėnės ose yjeve, dhe krishterizmin e kanė pranuar kur kanė ardhur nė Ballkan nė mesin e ilirėve.
  Nga kėta burime shihet qartė se sllavėt tė cilėt aq shumė mburren me pranimin e krishterimit, duke thėnė se e kanė pranuar atė para dy mijė vitesh, del se ata e paskan pranuar krishterimin nga populli mė i vjetėr i kėtyre trojeve – shqiptarėt, dhe kishat pėr tė cilat pretendojnė qė t’i ruajnė nga shqiptarėt, qenkan tė vetė shqiptarėve.
  Dėmet dhe shkatėrrimet vazhduan edhe nė shekullin e 13 kur Kral Milutini zgjeroi kufijt e shtetit serb drejt tokave shqiptare dhe urdheri i Car Dushanit qė tė sllavizoheshin te gjitha toponimet shqiptare, po edhe emrat dhe mbiemrat e tyre. Nga e gjithė kjo e kaluar kaq e errėt e shqipes, kuptojmė se ishte e pa mundur qė tė ruhej ndonjė dokument i shkruar i shqipes, edhe pse ėshtė e mundur qė dikund nė ndonjė arhivė te jetė ruajtur ndonjė dokument i shkruar iliro-arberisht, po edhe me shkronja greke latine ose edhe ndonjė alfabet qė e kanė pėrdorur vetė Ilirėt ose Pellazgėt.
  Qė tė mos mbesė pėrshtypja tek joshqiptarėt se shqipja fillon me Kongresin e Manastirit, unė, jo si gjuhtarė por si historian, do ta themė fjalėn time pėr Historinė e gjuhės mė tė vjetėr tė Ballkanit po edhe tė Evropės, duke u nisur nga fillimi dhe duke u bazuar nė dokumente dhe autorė qė deri mė tash shkruan pėr shqipen.
  Nga shumė teori qė jėnė pėrmendur deri mė tash, pėr ilirishten dhe origjinėn e ilirėve, padyshim mė e pėrhapura ėshtė ajo tė cilėn mė kjartė e formuloi Alojz Benac nga Sarajeva. Nė teorinė e tij ai thotė se nga Pellazgjishtja rrjedh ilirishtja dhe se nga Pellazgėt rrjedhin parailirėt, protoilirėt, Paleoilirėt dhe ilirėt. Ky ka qenė njė proqes shumė i gjatė i lindjes sė Ilirishtes dhe Ilirėve, thotė ai. Duke studjuar, hulumtuar dhe analizuar mbeturinat materiale tė zbuluara nė varrezat dhe themelet e objekteve tė lashta qė i kanė pėrdorur Ilirėt dhe duke studjuar gjuhėt tė cilat gjuhė i kanė pėrdorur popujt e lashtė tė Ballkanit dhe duke i krahasuar me fjalėt e shqipes sė sotme mund tė vėrtetojmė se shqipja ėshtė pasardhėse e Ilirishtes dhe Pellazgjishtes.
  Shkėnctarėt si Straboni, Julius Pokorni, Qiro Truhellka duke hulumtuar origjinėn e Ilirėve kanė ardhur nė pėrfundim se Ilirėt kanė origjinėn nga Pellazgėt dhe ate nga njė popull shumė i lashtė parapellazgjik qė ka jetuar nė Azinė Qėndrore ose Veri tė Indisė me emrin Arianėt. Nė fillim te kohės sė Bronzit Arianėt kanė filluar tė shkėputen nga vendbanimi i parė dhe tė dynden drejt perėndimit. Nė Evropė takohen me popullatė vendase, dhe pas njė kohe tė gjatė bashkėjetese, vjen deri te pėrzierja e tyre dhe lindja e njė populli tė rijė qė nė histori njihet me emrin Pellazgėt.
  Shkencėtarėt qė merren me hulumtimin e gjuhėve mendojnė se fjalėt e shqipes sė sotme kanė lidhje me gjuhėn qė kanė pėrdorur Arianėt, mė vonė Pellazgėt dhe Ilirėt e qė jėnė fjalė tė gjuhėve japetike tė cilės familje gjuhėsh i takon edhe shqipja. Duke u mbėshtetur nė vėrtetimet gjuhėsore dhe dėshmitė historike, vimė nė pėrfundim se shqiptarėt bėjnė pjesė nė bashkėfisėrinė Japetike dhe se jėnė pasardhės tė vėrtetė tė Arianėve prej tė cilėve lindėn Pellazget dhe prej tyre thrrakėt e Ilirėt.
  Gjeografi i njohur Straboni ka thėnė se Pellazgėt kanė qenė njė fis i madh ose njė shtet i madh e qė kanė qenė stėrgjushėrit e shqiptarėve tė sotėm dhe kanė qenė tė pėrhapur edhe nė Azinė e vogėl, nė Thrraki, Maqedoni, Epir, Iliri, Ishujt e Detit Mesdhe, Greqi, e Itali.
  Historiani bizantin Julius Pokorny mendon se Ilirėt kanė lindur dhe jėnė formuar nė fillim, rreth lumit Iler nė Gjermani, dhe me vonė shpėrngulen nė Ballkan dhe nga ky lum e marrin edhe emrin. Arkeologu nga Bosna, Qiro Truhelka mendon se emri Ilir spjegohet me fjalėn shqipe tė jeshė i lirė dhe se gjuha shqipe ka qenė ajo qė e kanė pėrdorur ilirėt dhe se emri Ilir ėshtė i kohės pellazgjike ose edhe ariane.
  Njė varg dietarėsh tė shquar, historianė, arkeologė e gjuhtarė kanė sjellur njė sėrė argumentesh historike dhe gjuhėsore pėr origjinėn e shqiptarėve dhe tė shqipes. Sintezėn mė tė plotė, tė shoqėruar me vėshtrimin kritik tė mendimeve pėr origjinėn e shqipes e ka dhėnė njeriu shumė i shquar i fjalės shqipe Eqrem Qabej, i cili ka sjellur edhe argumente tė fuqishme shkencore nė mbėshtetje tė tezės ilire. Ai nė studimet e tija ka dhėn tri teori rreth origjinės sė shqipes:
  -Shqiptarėt rrjedhin nga Ilirėt dhe shqipja nga Ilirishtja
  -Shqiptarėt dhe gjuha shqipe rrjedhin nga Thrrakėt dhe thrrakishtja
  -Shqiptarėt rrjedhin nga pėrzierja iliro-thrrakase, dhe gjuha shqipe ėshtė pėrzierje ilirothrrakishte.

  Si dėshmi se shqiptarėt rrjedhin nga Ilirėt, Eqrem Qabej pėrmend edhe atė se
  -Shqiptarėt banojnė sot nė njė pjesė tė trojeve, ku nė periudhėn antike kanė banuar popullsi ilire, dhe nga ana tjetėr nė burimet historike nuk njihet ndonjė emigrim i shqiptarėve nga viset e tjera, nė trojet e sotme, dhe njė pjesė e elementeve gjuhėsore si emra vendesh, fisesh, njerzish etj, tė njohura si ilire, gjejnė shpjegim me anė tė gjuhės shqipe.
  -Format e toponimeve tė lashta tė trojeve Ilire-shqiptare tė krahasuara me format pėrgjegjėse tė sotme, provojnė se ato janė zhvilluar sipas rregullave tė fonetikės historike tė shqipes, dmth, kanė kaluar pa ndėrprerje nėpėr gojėn e njė popullsie shqipfolse, pastaj marrėdhėniet e shqipes me greqishten e vjetėr dhe latinishten, tregojnė se shqipja ėshtė formuar dhe ėshtė zhvilluar nė fqinjėsi me kėto dy gjuhė, kėtu nė brigjet e Adriatikut dhe tė Jonit.
  -Tė dhėnat arkeologjike, materijale e shpirtėrore, dėshmojnė se gjuha shqipe ka vijimsi dhe se vetė shqiptarėt kanė vijimsi kulturore nga Ilirėt antikė tek shqiptarėt
  ---Historianėt bizantinė tė sh.15 shqiptarėt i quajnė Arvanitis, Alvanus, Ilirius, Trivalius.
  ---Halkokondil- thotė se shqiptarėt dhe Maqedonėt antik rrjedhin nga Ilirėt dhe gjithė sėbashku nga Pellazgėt.
  ---Thunmann Lajpcig, shqiptarėt jėnė pasardhės direkt tė Ilirėve, Pirros Teutės e Gentit.
  ---Malte Bruni, Paris, thotė se shqiptarėt jėnė pasardhės tė Ilirėve.
  ---VViliam Laek qė mė 1814, thotė se Shqiptarėt janė Ilirėt e vėrtetė.
  ---Falmerajer, Minhen, 1857, thotė se gjuha shqipe nuk ngjan me greqishten turqishten e as me ndonjė dialektė sllav qė fliten ne jug tė Danubit.
  ----Konstantin Paparigopulos Athinė,shqiptarėt konsiderohen si pasardhės tė racės ilire.
  ----Jakov Thomopull nė veprėn e tij voluminoze me titullin “Pellasgjika”, duke krahasuar fjalė pellazgjike me fjalė shqipe, mundohet tė provojė se shqiptarėt jėnė pasardh tė Pellazgėve dhe shqipja pasardhėse e pellazgjishtes.

  Duhet pėrmendur edhe tri teoritė mbi origjinėn japetike tė gjuhės shqipe e qė jėn:

  Teoria e Parė, se shqipja rrjedh nga Ilirishtja, pėrfaqėsues tė tė cilės jėnė :
  1.Gustav Majer
  2.Leibnitz
  3.Thunmann
  4.Dielenbach
  5.Falmerayer
  6.Hahen
  7.Neibuher
  8.Benley
  9.Mikloshich
  10.Paul Kretchmer
  11.Francesco Ribezzo

  Teoria e dytė, se gjuha shqipe rrjedh nga thrrakishtja. Pėrfaqėsues jėnė:
  1. Potti
  2. Gomasēek
  3. Vasmeyer
  4. Herman Hirt
  5. VVhatmogen
  6. Gustav Voigand
  7. Skuchard dhe
  8. Hasdeun

  Teoria e tretė,se shqipja ėshtė pėrzierje e ilirio- thrrakishtes, pėrfqėsohet nga:
  1.Arbos Zhubanvill
  2.Carl Patch
  3.Baron Nopsa,
  4.Norbert Jokli,
  Ju pershendes per komentin shume shume te bukur qe keni shkruare per historikun e gjuhes se bukur shqipe dhe luften ne mes te sllaveve ,rraces se karpateve me fiset ilire .

  Nga vete natyra dihet se shqipetaret jane me prejardhje ilire , pore ne si ilire dhe mandej si shqipetare me prejardhje ilire ,mbetem si populle shume i pa fate sepse natyra e ballkanit e beri qe ti kemi kojshi rracen me te poshtert te njeresimit,sllavet dhe greket.

  Pasardhesit e ilireve shqipetaret do ti mbeten gjithemone historise borxhe , sepse ne si shqipetare kemi be shume pake per tokat e stergjysheve tane ilire.

  Rraca me e poshtetr e njeresimit sllavet dhe greket, me qindra vjete jaqne munduare qe ti humbin rrenjet tona iliro-shqipetare dhe nje pjese te planprogrameve te tyre i kane arritur ,duke e marre si shembull Manastirin ,ku u themelua vete shuha shqipe , kurse sote Manastiri eshte qytet i okupuare nga disa mbeturina sllave qe kane prejardhje nga karpatet.

  Shqipetaret, si popull duhet te organizohen ,deri ne ate mase sa te prodhojn e me mijera bomba atomike , dhe tokat tona te kthehen te shqipetaret. Manastiri nuk merret vetem duke e vajtuare ,pore Manastiri merret edhe me lufte ,sepse eshte vendi ku te paret tane themeluane gjuhen shqipe .

  Sllaveve dhe grekeve kjo tragjedi qe kane bere me popullin tone, qe sote shqipetaret e kane veshtire te gjejne rrugen,e veretete ne si popull duhet te ju hakmerremi kure do here.

  Shqipetaret nuk duhet te bejne gjume ,se sllavet dhe greket jane te krijuare si rrace qeni qe mundohen vetem ti grabitin tokat e huaja .

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Me ngadale o TetovaMas ....ta studiojmi njehere kete analizen e Profesorit e pastaj e ēlirojmi edhe Manastirin...e shkojmi terrma....
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #10
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,665
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Me ngadale o TetovaMas ....ta studiojmi njehere kete analizen e Profesorit e pastaj e ēlirojmi edhe Manastirin...e shkojmi terrma....
  Hej !! Analizat jane shume te thjeshat : Iliret kane bije ne ballkane. Bota nuk kthehet mbrapa 5000 vjeteve ,edhe pse ne shqipetaret kemi prejrdhje ilire ,nuk don te thote se ne shqipetaret duhet ti kemi prone te gjithe ballkanin.

  Personalishte nuk do ta kisha kerkuare prejrdhjen e ilireve 3000 vjete para krishit ,sepse iliret jane ne ballkane edhe sote e kesaj dite , pore jane disa shqipefolesa ne ballkane (politikane shqipefolesa ) me prejardhje Kazakistani,Armenistani, Turkmenistani, qe nuk dine ti rregullojne punet e veta . Mendoje se jane fajtore disa shqipefoles qe jane duke i udhehequr shqipetaret ,dhe ekziston mundesia qe nje dite vete shqipefolesat do te deklarohen kurdmenistana , e avganistana , si qe kishte qene ne sistemin komuniste jugosllave , ku shume shqipefoles ishin te deklaruare si jugosllave , bile bile kemi edhe sote ekesaj dite shqipefolesa qe do te deklarohen edhe japonez etj.etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga TetovaMas : 05-11-2011 mė 21:35

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  Ju diskutoni per Pellazget,Iliret,pore se pari tregoni qka jane,dhe kushe jane Pellazget.ne kohenat e vjetra ishin modern,shume modern,mirepo prejardhja e tyne,nga ashte.Do ta kupetoni nji dit,sa te vjeter jemi.ma se 9 600 vjet para epokes sone,HISTORIA SHQIPETARE.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Citim Postuar mė parė nga kutje Lexo Postimin
  Ju diskutoni per Pellazget,Iliret,pore se pari tregoni qka jane,dhe kushe jane Pellazget.ne kohenat e vjetra ishin modern,shume modern,mirepo prejardhja e tyne,nga ashte.Do ta kupetoni nji dit,sa te vjeter jemi.ma se 9 600 vjet para epokes sone,HISTORIA SHQIPETARE.
  <<...prejardhja e tyne,nga ashte.Do ta kupetoni nji dit,sa te vjeter jemi.ma se 9 600 vjet para epokes sone,HISTORIA SHQIPETARE....>>....ne ēka bazoheni se ane te vjeter nė Ballkanė "9600" Vjet....?......nė Mitologji apo shkenctarisht ?
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •