Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e OJQ 'Vlera'
    Anëtarësuar
    27-10-2011
    Postime
    30

    Probleme serioze të etnitetit shqipëtar në R.e Maqedonisë ?

    Zhvillimi i shqiptarëve në Republikën e Maqedonisë ka ngecur në "tranzicion".Konflikti i vitit 2001 rezultoi në një marrëveshje që ne sot e njohim si "Marrëveshja e Ohrit".Faktori politik shqipëtar ende punon në implementi e amandamenteve kushtetuese të kësaj marrëveshje.Për dhjetë vite me rradhë,këto të drejta kushtetuese që janë në favor të të gjithë etnkumeve në Maqedoni kanë hasur pengesa që tashmë janë bërë afatgjate.
    Etniteti shqipëtar aktualisht është në turbulenca që sjellin pasoja në sfera të ndryshme shoqërore.Zhvillimi ekonomik është njëri nga problemet më të mëdha,nga i cili lindin shumë probleme tjera mbrenda rendit shoqëror.A është ky rezultat i qeverisjes apo mungesë e vetdijesimit të popullit?!,me një mendim logjik mjaft të shkurtër mund të themi se janë të dyjat dhe shkojnë së bashku.Cdo qytetarë shqiptar mban bindjen se punësimi në Maqedoni është në gjendje kritike,dhe se kjo mund të shihet edhe me "sy të lirë".
    Fillimisht do të doja të cek shkollimin,për te cilin shqiptarët kanë dhënë mjaft prej vetes që ta spastrojnë nga influencat e vrazhda politike dhe ta legalizojnë ate.Pas një sakrifice të madhe arritëm që të legalizojmë univerzitetet tona dhe të shkollohemi në gjuhën tonë amtare,mirpo kjo rezultoi në një problem tjetër shumë serioz,"perspektiva e turbullt e studentëve të diplomuar".Politizimi i vendeve të reja të punës ka hyr në një garë të rrezikshme.Shumica e studentëve që diplomojnë mbeten të papunë.Kualifikimi i studentëve në aspekt kualitativ nuk vjen parasyshë.Gjithsesi,pse është kjo kështu ka ndonjë arsye dhe duhet të ceken disa pika të analizuara më thellësisht.

    -Siç përmendem më lart problem bazë është ngecja e zhvillimit ekonomik që shënon rritje të papunësisë.
    Kur flasim për zhvillim ekonomik duhet të kemi parasyshë disa sfera ku çdo individ mund ta gjejë veten të kontribojë në të,kontribuim i cili do të ketë ndikim në rritjen e standardeve shoqërore,në të njejtën kohë edhe sigurim i një jete normale mbrenda rrethit shoqëror.
    -Bujqësia,dhe zhvillimi i industrisë janë në nivel kritik.Kjo rezulton ngecje serioze të zhillimit shoqëror i cili më pas shpien drejt një kaosi për sa i përket permbushjes së nevojave kryesore të një shoqërie të civilizuar.
    -Mungesa e drejtimeve të ndryshme inxhinierike has në një pyetje retorike "Ku do të punojnë?".
    Përderisa shumica ia bëjnë vetes këtë pyetje ato janë të detyruar të zgjedhin një drejtim tjeter në të cilin do të mund të shohin ndonjë perspektivë.
    Teprica në drejtimet aktuale të shqiptarëve në R. e Maqedonisë,marshojnë drejt konkurseve të politizuar që medoemos të shfrytëzojnë aktivitetin e tyre të deritanishëm politik,në të cilin veprim,automatikisht lind diskriminimi partiak.
    -Mbi të gjitha këto mund të jepet një konstatim se zgjidhja e problemit bazë,do të pengojë lindjen e problemeve tjera që fatkeqsisht janë shumë transparent në R.e Maqedonisë.Do të shtohen mardheniet ndermjet individëve në rrethin shoqëror dhe do të zvogëlohet papunësia.
    Populli është ai që ka të drejtën të kërkojë dhe të zgjedhë.Ketu vjen në shprehje vetdijesimi,ku çdo njeri disponon të drejta që ta kundërshtojë padrejtsinë.Ndërsa qeverisësit janë të obliguar që ti përmbushin nevojat e popullit dhe ti përgjigjen asaj se çka populli kërkon.Këto janë dy fenomene të lidhur ngushtë me një raport të ndersjelltë,dhe mosfunskionimi i këtyre rezulton në skamje,standard të ulët shoqëror,mospërmbushje të kushteve për jetesë normale,çrregullime në rendin shoqëror,diskriminime nga më të ndryshmet,korrupsion,destabilizim në siguri dhe faktorë tjerë degjenerues.

    Ali Sejdini
    Gjej vendin e bëj kuvendin.

  2. #2
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga OJQ 'Vlera' Lexo Postimin
    Zhvillimi i shqiptarëve në Republikën e Maqedonisë ka ngecur në "tranzicion".Konflikti i vitit 2001 rezultoi në një marrëveshje që ne sot e njohim si "Marrëveshja e Ohrit".Faktori politik shqipëtar ende punon në implementi e amandamenteve kushtetuese të kësaj marrëveshje.Për dhjetë vite me rradhë,këto të drejta kushtetuese që janë në favor të të gjithë etnkumeve në Maqedoni kanë hasur pengesa që tashmë janë bërë afatgjate.
    Etniteti shqipëtar aktualisht është në turbulenca që sjellin pasoja në sfera të ndryshme shoqërore.Zhvillimi ekonomik është njëri nga problemet më të mëdha,nga i cili lindin shumë probleme tjera mbrenda rendit shoqëror.A është ky rezultat i qeverisjes apo mungesë e vetdijesimit të popullit?!,me një mendim logjik mjaft të shkurtër mund të themi se janë të dyjat dhe shkojnë së bashku.Cdo qytetarë shqiptar mban bindjen se punësimi në Maqedoni është në gjendje kritike,dhe se kjo mund të shihet edhe me "sy të lirë".
    Fillimisht do të doja të cek shkollimin,për te cilin shqiptarët kanë dhënë mjaft prej vetes që ta spastrojnë nga influencat e vrazhda politike dhe ta legalizojnë ate.Pas një sakrifice të madhe arritëm që të legalizojmë univerzitetet tona dhe të shkollohemi në gjuhën tonë amtare,mirpo kjo rezultoi në një problem tjetër shumë serioz,"perspektiva e turbullt e studentëve të diplomuar".Politizimi i vendeve të reja të punës ka hyr në një garë të rrezikshme.Shumica e studentëve që diplomojnë mbeten të papunë.Kualifikimi i studentëve në aspekt kualitativ nuk vjen parasyshë.Gjithsesi,pse është kjo kështu ka ndonjë arsye dhe duhet të ceken disa pika të analizuara më thellësisht.

    -Siç përmendem më lart problem bazë është ngecja e zhvillimit ekonomik që shënon rritje të papunësisë.
    Kur flasim për zhvillim ekonomik duhet të kemi parasyshë disa sfera ku çdo individ mund ta gjejë veten të kontribojë në të,kontribuim i cili do të ketë ndikim në rritjen e standardeve shoqërore,në të njejtën kohë edhe sigurim i një jete normale mbrenda rrethit shoqëror.
    -Bujqësia,dhe zhvillimi i industrisë janë në nivel kritik.Kjo rezulton ngecje serioze të zhillimit shoqëror i cili më pas shpien drejt një kaosi për sa i përket permbushjes së nevojave kryesore të një shoqërie të civilizuar.
    -Mungesa e drejtimeve të ndryshme inxhinierike has në një pyetje retorike "Ku do të punojnë?".
    Përderisa shumica ia bëjnë vetes këtë pyetje ato janë të detyruar të zgjedhin një drejtim tjeter në të cilin do të mund të shohin ndonjë perspektivë.
    Teprica në drejtimet aktuale të shqiptarëve në R. e Maqedonisë,marshojnë drejt konkurseve të politizuar që medoemos të shfrytëzojnë aktivitetin e tyre të deritanishëm politik,në të cilin veprim,automatikisht lind diskriminimi partiak.
    -Mbi të gjitha këto mund të jepet një konstatim se zgjidhja e problemit bazë,do të pengojë lindjen e problemeve tjera që fatkeqsisht janë shumë transparent në R.e Maqedonisë.Do të shtohen mardheniet ndermjet individëve në rrethin shoqëror dhe do të zvogëlohet papunësia.
    Populli është ai që ka të drejtën të kërkojë dhe të zgjedhë.Ketu vjen në shprehje vetdijesimi,ku çdo njeri disponon të drejta që ta kundërshtojë padrejtsinë.Ndërsa qeverisësit janë të obliguar që ti përmbushin nevojat e popullit dhe ti përgjigjen asaj se çka populli kërkon.Këto janë dy fenomene të lidhur ngushtë me një raport të ndersjelltë,dhe mosfunskionimi i këtyre rezulton në skamje,standard të ulët shoqëror,mospërmbushje të kushteve për jetesë normale,çrregullime në rendin shoqëror,diskriminime nga më të ndryshmet,korrupsion,destabilizim në siguri dhe faktorë tjerë degjenerues.

    Ali Sejdini
    Papunesia eshte nje problem evident tek te gjitha trojet shqiptare.
    Problemin e papunesise ne Maqedoni nuk e shikoj si nje ceshtje etniciteti se sa nje problem mundesish qe ofron shteti Maqedonas per te gjithe shtetasit Maqedonas qofshin Shqiptare apo Maqedonas.

    Problemin me Shqiptaret e Maqedonise e shikoj ne nje aspekt tjeter.
    Ne krahasim me Shqiptaret dhe Kosovaret ,Shqiptaret e Maqedonise jane shume mbrapa persa i perket investimeve qe ata bejne ne vendet e tyre.
    P.sh shikoj shume Shqiptare te Maqedonise qe investojne miliona euro neper vendet evropiane dhe nuk rrezikojne qe keta biznese ti hapin ne vendin e tyre.
    Une nje inisiative te tille nuk e shikoj me me rrezik se ne Shqiperi apo Kosove sepse mendoj se ne Maqedoni etniciteti eshte shume i theksuar dhe kesisoj nje biznes Shqiptar do te thote punesim Shqiptaresh dhe mbeshtetje pafund prej bashkekombasve.

    Gjithsesi kerkoj prej hapesit te temes pak me teper perfshirje ne temat qe hap , eshte e thjeshte te hapesh nje teme apo te sjellesh ca komente andej ketej .Do ishte me rendesi te dinim komentet tuaja rreth ketyre ceshtjeve qe ti vete i prek dhe i mendon si te rendesishme.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e OJQ 'Vlera'
    Anëtarësuar
    27-10-2011
    Postime
    30
    Zoteri ke fakte ne ate tekst te sipershkruar.Nuk thash qe te gjykosh cka kam thene une.Eshte mendimi im subjektiv edhe shkruan per etnitetin shqiptar ne Maqedoni e jo ne Kosove e Shqiperi.

    Gjiethsesi eshte me lehte ti vihesh dikujt se cfare tha,se sa te japesh mendimin tend subjektiv te argumentuar.


    Trego me cfare nuk pajtohesh nga argumentimet e mia e pastaj e hapim debatin.
    Gjej vendin e bëj kuvendin.

  4. #4
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga OJQ 'Vlera' Lexo Postimin
    Zoteri ke fakte ne ate tekst te sipershkruar.Nuk thash qe te gjykosh cka kam thene une.Eshte mendimi im subjektiv edhe shkruan per etnitetin shqiptar ne Maqedoni e jo ne Kosove e Shqiperi.

    Gjiethsesi eshte me lehte ti vihesh dikujt se cfare tha,se sa te japesh mendimin tend subjektiv te argumentuar.


    Trego me cfare nuk pajtohesh nga argumentimet e mia e pastaj e hapim debatin.
    Me falni , mos jeni gje ju Ali Sejdini?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e OJQ 'Vlera'
    Anëtarësuar
    27-10-2011
    Postime
    30
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Me falni , mos jeni gje ju Ali Sejdini?
    Po,pikerisht ai jam.
    Gjej vendin e bëj kuvendin.

  6. #6
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga OJQ 'Vlera' Lexo Postimin
    Zhvillimi i shqiptarëve në Republikën e Maqedonisë ka ngecur në "tranzicion".Konflikti i vitit 2001 rezultoi në një marrëveshje që ne sot e njohim si "Marrëveshja e Ohrit".Faktori politik shqipëtar ende punon në implementi e amandamenteve kushtetuese të kësaj marrëveshje.Për dhjetë vite me rradhë,këto të drejta kushtetuese që janë në favor të të gjithë etnkumeve në Maqedoni kanë hasur pengesa që tashmë janë bërë afatgjate.
    Etniteti shqipëtar aktualisht është në turbulenca që sjellin pasoja në sfera të ndryshme shoqërore.Zhvillimi ekonomik është njëri nga problemet më të mëdha,nga i cili lindin shumë probleme tjera mbrenda rendit shoqëror.A është ky rezultat i qeverisjes apo mungesë e vetdijesimit të popullit?!,me një mendim logjik mjaft të shkurtër mund të themi se janë të dyjat dhe shkojnë së bashku.Cdo qytetarë shqiptar mban bindjen se punësimi në Maqedoni është në gjendje kritike,dhe se kjo mund të shihet edhe me "sy të lirë".
    Fillimisht do të doja të cek shkollimin,për te cilin shqiptarët kanë dhënë mjaft prej vetes që ta spastrojnë nga influencat e vrazhda politike dhe ta legalizojnë ate.Pas një sakrifice të madhe arritëm që të legalizojmë univerzitetet tona dhe të shkollohemi në gjuhën tonë amtare,mirpo kjo rezultoi në një problem tjetër shumë serioz,"perspektiva e turbullt e studentëve të diplomuar".Politizimi i vendeve të reja të punës ka hyr në një garë të rrezikshme.Shumica e studentëve që diplomojnë mbeten të papunë.Kualifikimi i studentëve në aspekt kualitativ nuk vjen parasyshë.Gjithsesi,pse është kjo kështu ka ndonjë arsye dhe duhet të ceken disa pika të analizuara më thellësisht.

    -Siç përmendem më lart problem bazë është ngecja e zhvillimit ekonomik që shënon rritje të papunësisë.
    Kur flasim për zhvillim ekonomik duhet të kemi parasyshë disa sfera ku çdo individ mund ta gjejë veten të kontribojë në të,kontribuim i cili do të ketë ndikim në rritjen e standardeve shoqërore,në të njejtën kohë edhe sigurim i një jete normale mbrenda rrethit shoqëror.
    -Bujqësia,dhe zhvillimi i industrisë janë në nivel kritik.Kjo rezulton ngecje serioze të zhillimit shoqëror i cili më pas shpien drejt një kaosi për sa i përket permbushjes së nevojave kryesore të një shoqërie të civilizuar.
    -Mungesa e drejtimeve të ndryshme inxhinierike has në një pyetje retorike "Ku do të punojnë?".
    Përderisa shumica ia bëjnë vetes këtë pyetje ato janë të detyruar të zgjedhin një drejtim tjeter në të cilin do të mund të shohin ndonjë perspektivë.
    Teprica në drejtimet aktuale të shqiptarëve në R. e Maqedonisë,marshojnë drejt konkurseve të politizuar që medoemos të shfrytëzojnë aktivitetin e tyre të deritanishëm politik,në të cilin veprim,automatikisht lind diskriminimi partiak.
    -Mbi të gjitha këto mund të jepet një konstatim se zgjidhja e problemit bazë,do të pengojë lindjen e problemeve tjera që fatkeqsisht janë shumë transparent në R.e Maqedonisë.Do të shtohen mardheniet ndermjet individëve në rrethin shoqëror dhe do të zvogëlohet papunësia.
    Populli është ai që ka të drejtën të kërkojë dhe të zgjedhë.Ketu vjen në shprehje vetdijesimi,ku çdo njeri disponon të drejta që ta kundërshtojë padrejtsinë.Ndërsa qeverisësit janë të obliguar që ti përmbushin nevojat e popullit dhe ti përgjigjen asaj se çka populli kërkon.Këto janë dy fenomene të lidhur ngushtë me një raport të ndersjelltë,dhe mosfunskionimi i këtyre rezulton në skamje,standard të ulët shoqëror,mospërmbushje të kushteve për jetesë normale,çrregullime në rendin shoqëror,diskriminime nga më të ndryshmet,korrupsion,destabilizim në siguri dhe faktorë tjerë degjenerues.

    Ali Sejdini

    Investimet ne Maqedoni:

    Shqipetaret mergimtare ,nuk munde te investojne ne Maqedoni ,per shume arsye :

    1) Politika dhe ekononmia ne Maqedoni eshte e kriminalizuare dhe e korruptuare deri ne fyte .
    2) Per te investuare ne Maqedoni ,duhet qe te marresh te drejten nga kriminelet ekonomik qe jane te korruptuare deri ne fyte ne maqedoni.

    3) E ashtuquajtura lufte e vitit 2001 , ishte vetem je film artistik , qe e demtoi popullin shqipetare, ekonomikishte dhe politikishte maqedoni , sepse organizatoret e luftes, ishin bashkepunetoret e UDB,se serbe LPK.
    4) Nje shqipetare per te investuare ne Maqedoni i kushton me jete ose ose duhet qe ti korruptoje te gjithe politikanet ,per ndryshe vetem munde te beje harxhime dhe te kthehet vetem me pantallonat .
    5) Kete politike te veshtire per investime per shqipetaret ne Maqedoni ,eshte eorganizuare nga shkijet dhe shqipefolesat politikucat.
    6) Kohen e fundit shqipetaret emigrante te Maqedonise kane filluare qe ti marrin te gjithe nenshtetesite e po atyre vendeve ku jetojne ,dhe te bejne investime ne ata vendet ku jetojne . 10 Vjete mbas te ashtuquajtures lufte asnje e drejte e shqipetareve nuk eshte avansuare ne Maqedoni , dhe shkaku kryesore per diskriminimin e shqipetareve ne Maqedoni jane vete shqipetaret duke i perfshi ketu shqipefolesat politikane analfabete.

    Shkollimi i shqipetareve ne Maqedoni :

    Shkollimit te larte dhe univerzitare ne ne Maqedoni per shqipetaret i ka humbur vlefta ,per arsye se nje numer i madhe i shqipetare ,i kane marrun diplomat e tyre te falsifikuara sa qe per rinine eshte nje deshprim ,sepse e mbaron shkollimin dhe duhet te emigroje . Ne anen jeter shume shqipetare te shkolluare sidomos ata te administrates ,marrin rroga dhe rine ne shtepi per arsye te ndryshme politike .
    Shkollimi nuk ka vlefte kurre ne shkollim i shtyne hundet politika e tradhetareve dhe krimineleve te korrupcionit.

    Punesimi ne Maqedoni :

    Ne raste se behet nje statistike , ne Tetove jetojne 210000 banore , me rethine 90 fshatra , kurse 60 % e kesaj popullate kryesishte shqipetare,qe nuk jane aktiv popullate ne Tetove, per arsye te emigrimit . Behet pyetja sa eshte papunesia ne qytetin e Tetoves dhe rrethinen e saje ?? Po te bisedojshe me entet statistike te punesimit ata thone se ne Tetove eshte papunesia 50 % qe nuk perputhet me realitetin , sepse ne Tetove kemi shume pake rini , dhe ne c'do shkolle filore numri i nxenesve fillestare vetem se vjene duke u zvogeluare sa qe ne ndonje fshate nuk munde te grumbullohen nje klase e pare per mesim te nxenesve .

    Shendetesia ne Maqedoni :

    Mjeket shqipetare , jane mnjeres qe nuk kane asnje "grame " moral dhe humane ne shpirtin e tyre ,sepse Spitalet ku punojne mjekte shqipetare ju perngjajne pazarit te kafsheve .Pacientet trajtohen si kafshet ne pazare dhe behet tregti me pacintet e semure .

    Administratat komunale ne Maqedoni :

    Komunat ku udheheqin shqipetaret ,jane klube te dominave ,dhe s'kane asnje kompetence per funkcionim , ne kete aspekt nuk jane fajtore sllavo-maqedonet ,pore jane vete fajtore shqipefolesat qe nuk kane ide se si duhet te funkcionoje demokracia dhe administrimi i popullates komunale . C'do ndertim per 10 vjetet e fundit eshte bere me korrupcion dhe krime ,duke e shfrytezuare kredibilitetin e partive vetem per korrupcion dhe krime te organizuare .

    Dokumentacioni per shqipetaret ne Maqedoni :

    Ne Tetove edhe mbas 20 vjeteve te shkaterimit te komunizmit ende funkcionojne disa baraka (zyra qe i aklene komunizmi ) per trajtimin e shqipetareve per nje kerkese dokumentacioni . Per fate te keqe ne Tetove eshte vetem nje zyre barake ,qe duhet ti sherbeje 250,000 banore per rregullimin e pasporatve apo ndonje dokumete certifkate te indjes ose leter njeftim. Shqipetaret trajtohen si holokausti ne stinet e veres ,sepse ne stinet e veres mergimtaret kthehen ne vendelindje dhe duhet ose ti paguajne dokumnetat me korrupcion ose jane te detruare tepresin para barakave te komunistave shqipefoles me hjave te tera per te rregulluare nje dokumentacin. Akticistet e partive qe kane lidhje ne sistem te korruptuare me qellim rine tane diten afer shqipetareve te shkrete qe presin per nje dokumete ,qe shqipetari ti drejtohet kriminelit per te nxjerre nje dokumete ,duke e paguare si ryshfte .

    Per fate te keqe shqipetaret ne Maqedoni ,jane duke u diskriminuare me keqe se ne sistemin e Millosheviqit , pore kjo eshte si rezultat i vete shqipefolesave ,sepse shqipetaret ne maqedoni jane frigacak popull qe mashtrohen me nje shishe vaje qe ju sjelle partia .
    Ndryshuar për herë të fundit nga TetovaMas : 03-11-2011 më 14:40

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •