Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 92 prej 92
  1. #81
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185
    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Cilat referenca mi solle ,nga kurani?!!
    Kurani nuk quhet reference e sakte ,ai eshte liber fetar ,te ai ska qysh e pse se te shkon koka
    Ne kuran edhe buburrecat flasin e luftojne me profetet ,ka logjike kjo?!
    Kur'ani eshte referenca me e sakt ne bote.
    Pse i hap dhembet keshtu ?
    Pse beson se buburrecat nuk komunikojn ?!…
    Ka logjike, por pse nuk e perdor ate ?

  2. #82
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar mė parė nga Le dévoué Lexo Postimin
    Kur'ani eshte referenca me e sakt ne bote.
    Pse i hap dhembet keshtu ?
    Pse beson se buburrecat nuk komunikojn ?!…
    Ka logjike, por pse nuk e perdor ate ?



    Arthur Schopenhauer, German philosopher

    Consider, for example, the Koran. This wretched book was sufficient to found a religion of the world, to satisfy the metaphysical need of innumerable millions of men for twelve hundred years, to become the foundation of their morality, and of no small contempt for death, and also to inspire them to bloody wars and most extended conquests. We find in it the saddest and the poorest form of Theism.

  3. #83
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185
    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin



    Arthur Schopenhauer, German philosopher

    Consider, for example, the Koran. This wretched book was sufficient to found a religion of the world, to satisfy the metaphysical need of innumerable millions of men for twelve hundred years, to become the foundation of their morality, and of no small contempt for death, and also to inspire them to bloody wars and most extended conquests. We find in it the saddest and the poorest form of Theism.
    Qe dmth ?…

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar mė parė nga Le dévoué Lexo Postimin
    Qe dmth ?…

    Forma me e trishte dhe me e varfer e teizmit(besimit ne Zot)

  5. #85
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin



    Arthur Schopenhauer, German philosopher

    Consider, for example, the Koran. This wretched book was sufficient to found a religion of the world, to satisfy the metaphysical need of innumerable millions of men for twelve hundred years, to become the foundation of their morality, and of no small contempt for death, and also to inspire them to bloody wars and most extended conquests. We find in it the saddest and the poorest form of Theism.
    ..........tash meson se cka eshte ironia, lexo:

    Schopenhauer dhe koleget e tije, qe e shpallen Zotin te vdekur, jane pikerisht ata, qe ja hapen dyert islamit te shkele okcidentin !!!


    thuaj faleminderit per mesimin !!!
    albanish by nature

  6. #86
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185
    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Forma me e trishte dhe me e varfer e teizmit(besimit ne Zot)
    E tani pret qe un t'i besoj kti far "filozofi", dhe te heqi dor nga Zoti i vėrtet ?


    Oj ane, ane,..

  7. #87
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanė
    Postime
    1,813

    Pėr: Profetėt flisnin shqip?

    Pershendetje te nderuar anetare te forumit, une kam hapur kete teme duke u munduar te deshifroj disa emra dhe fjale te Testamentit te Vjeter, te cilat jane regjistruar ne Bibel ashtu sic jane thene nga profetet dhe njihen si fjale apo emra te gjuhes hebraishte e vjeter dhe aramaishtes nga te gjithe bashkekohoret tane. Por sipas deshifrimeve qe i beja une, ato fjale dhe emra me dilnin me kuptimin e ngjashem te gjuhes se sotme shqipe! U kritikova nga anetare te shumte dhe shkrimin e moren me tallje per arsyen se nuk kam sejllur asnje referim te gjuhes se vjeter Ilire ose argumentime gjuhesore, keshtu qe te gjithe mundin ma hedhen ne kosh te pleherave . Une nuk jam historian, as gjuhetar, e as arkeolog per te germuar me shume rreth ketyre fjaleve qe gjinden ne Bibel dhe rreth ndonje mbishkrimi te vjete e te njohur si mbishkrim Ilir, une kam bere gjithe ate deshifrim vetem me llogjiken time. Une nuk kam lexuar per faraonet dhe origjinen e tyre asnjehere dhe per kete arsye kam bere gabim duke thene se faraonet ndoshta kane folur gjuhen ame te sllavishtes se sotme, duke u bazuar ne emrin e Moisiut! Emerin te cilin ia la gruaja e faraonit dhe llogjika ime e deshifronte vetem ne gjuhen sllave... Per kete me korrigjoi nje anetar i forumit duke me deshifruar fjalen faraon - fara jone! Ky korrigjim me ndihmoi edhe me teper rreth asaj qe une kam thene se "profetet flisnin shqip" sepse sipas Tores se Bibles Moisiu jetoi bashke me faraonet...!! Isha duke lexuar ne per forum dhe rastesisht hasa ne nje shkrim, i cili fliste per aramaishten dhe vete emri i gjuhes kishte kuptim shqip. Ky mendoj se me duket si lloj argumenti i cili ndihmon ne ate qe kam punuar une:

    Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
    Shkruan Qazim RRUSHAJ

    5. Alfabeti Aramaik (Njarajka Maja): Maja e Njeriut, qė e ka marrė emrin Perandoria Romake, dhe sot, Roma si qytet. Me alfabetin aramajka, ėshtė shkruar "Bibla" krishtene. Sansikrishtja, gjuhė indo-europiane, qė ėshtė folur nė Indinė jug-perėndimore dhe Pakistan, ėshtė shkruar me njė alfabet tė posaēėm. !

  8. #88
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanė
    Postime
    1,813

    Pėr: Profetėt flisnin shqip?

    Shkrimin e plote te Qazim Rrushajt mund ta gjeni ne temen 'A flisnin Iliret shqip'

    Linku:

    http://www.forumishqiptar.com/thread...Bt-shqip/page2

  9. #89
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anėtarėsuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816

    Pėr: Profetėt flisnin shqip?

    Citim Postuar mė parė nga Gon! Lexo Postimin
    ... Per kete me korrigjoi nje anetar i forumit duke me deshifruar fjalen faraon - fara jone! Ky korrigjim me ndihmoi edhe me teper rreth asaj qe une kam thene se "profetet flisnin shqip" sepse sipas Tores se Bibles Moisiu jetoi bashke me faraonet...!!
    Goni ! ,asnje korrigjim nuk ka pasur nga ana ime,thjesht ajo ishte humor drejtuar teje.

    Fjala Faraon nuk ka te beje asgje me gjuhen shqipe.Fjalori na thote kete gje per Faraon : rrjedh nga fjala Egjiptase " Per aa " = shtepija e madhe.Ne origjinal nuk eshte as titull sundimtari,as emer personal." Shtepija e madhe " caktonte tatimet qe duhej ti pagujane asaj "shtepite e vogla" (njerez te thjeshte),tempujt e ndryshem,pronare tokash etj....Me vone fjala Faraon perdoret si titull i nje sundimtari.
    Titulli i vertet i sundimtarit ka qene "Nesut",kjo do te thote fjalerisht " Sunduesi i papirusit " dhe vlente vetem per Egjiptin e siperm ,atje ku rritej papirusi.Ndersa per Egjiptin e poshtem titulli i sundimtarit ishte "Biti" qe do te thote "sundimtari i bletave".... Si do qe te jete ne gjuhet e tjera ka mbijetuar termi Faraon !

    Te ashtequajturit profet te gjithe kane qene semit,ndersa gjuha Shqipe eshte gjuhe Indoevropiane dhe ska te beje gje me kete problematik qesharake qe ngre !....Bibla ne origjinal eshte shkruar nga autor Hebreje ne dijalektet e tyre,me vone nga hebrejet e helenizuar te Aleksandrise eshte shkruar ne gjuhen e Greqishtes se vjeter...Ku qendron gjuha shqipe ne kete mes !!!

    Me mire eshte te tentosh te na tregosh ,SI mundet qe ne Kuran te kete fjale te huaja (jo arabe) si fjala Faraon ( Ka edhe shume fjale tjera joarape ne Kuran ! ),kur pretendimi i Islamikeve eshte qe ai eshte tekst i perkryer i shpallur direkt nga zoti ne nje arabishte te kulluar...Si mundet allahu te huazoj fjale joarabe ?!!
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  10. #90
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanė
    Postime
    1,813

    Pėr: Profetėt flisnin shqip?

    Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
    Goni ! ,asnje korrigjim nuk ka pasur nga ana ime,thjesht ajo ishte humor drejtuar teje.

    Fjala Faraon nuk ka te beje asgje me gjuhen shqipe.Fjalori na thote kete gje per Faraon : rrjedh nga fjala Egjiptase " Per aa " = shtepija e madhe.Ne origjinal nuk eshte as titull sundimtari,as emer personal." Shtepija e madhe " caktonte tatimet qe duhej ti pagujane asaj "shtepite e vogla" (njerez te thjeshte),tempujt e ndryshem,pronare tokash etj....Me vone fjala Faraon perdoret si titull i nje sundimtari.
    Titulli i vertet i sundimtarit ka qene "Nesut",kjo do te thote fjalerisht " Sunduesi i papirusit " dhe vlente vetem per Egjiptin e siperm ,atje ku rritej papirusi.Ndersa per Egjiptin e poshtem titulli i sundimtarit ishte "Biti" qe do te thote "sundimtari i bletave".... Si do qe te jete ne gjuhet e tjera ka mbijetuar termi Faraon !

    Te ashtequajturit profet te gjithe kane qene semit,ndersa gjuha Shqipe eshte gjuhe Indoevropiane dhe ska te beje gje me kete problematik qesharake qe ngre !....Bibla ne origjinal eshte shkruar nga autor Hebreje ne dijalektet e tyre,me vone nga hebrejet e helenizuar te Aleksandrise eshte shkruar ne gjuhen e Greqishtes se vjeter...Ku qendron gjuha shqipe ne kete mes !!!

    Me mire eshte te tentosh te na tregosh ,SI mundet qe ne Kuran te kete fjale te huaja (jo arabe) si fjala Faraon ( Ka edhe shume fjale tjera joarape ne Kuran ! ),kur pretendimi i Islamikeve eshte qe ai eshte tekst i perkryer i shpallur direkt nga zoti ne nje arabishte te kulluar...Si mundet allahu te huazoj fjale joarabe ?!!
    Nuk ke pasur nevoj te fusesh edhe Kuranin ne kete teme, sepse tema ska asgje te bej me Kuranin, por per deshifrimin e disa emrave dhe fjaleve qe gjinden ne Testamentin e Vjeter te Bibles. Sa per kuriozitet lexo kete shkrim rreth faraoneve:

    CILA GJUHE ESHTE ME E LASHTA ,KU KA RRENJET ETNOGJENEZA E GJUHES SE FARAONVE .

    Faraonin Psammetich 600 vite p.e.r e brengoste kjo qeshtje ?
    Megjithate vendosi te bej nje lloj eksperimenti te thjesht qe do te percaktonte paraardhsit e lashtesis .
    Ketu lind pyetja pse e beri kete eksperiment ky faraon duke vrejt popullin qe jetonte ne Egjypt ngjyrat dhe gjuhen qe komunikonin , pra duke verejt perzierjen e popullit qe kishte humbur fisnikrin,ky vendosi te bindej ne menyra me te thjeshta .
    Per eksperiment I muar dy femij te porsa lindur dhe I vendosi ne nje vendbanim te izoluar duke u kujdesur per zhvillimin tyre , ku per ta kujdeseshin mbikqyrse te pa goj –memec rreptesisht ishte e ndaluar krijimi I toneve te ndryshme edhe gjat kohes se ushqimit .
    Pas dy vitesh ndodhi mrekullia eksperimenti u realizua I sukseshem .
    GJAT KOHES KUR JU SILLTE SHERBETORI USHQIMIN.
    PAS DY VITESH FEMIJT DALLONIN EREN DHE NUHATESHIN .
    DHE LESHUAN TONIN E PARE ,,BĖKOS” NJEHERIT SHIHEJ GEZIMI TYRE PER TU USHQYER I GEZOHESHIN BUKES .
    Kujdestari I muar femijt pasi qe filluan ta perserisin kete fjalen e pare
    Dhe I dergoj ke mbreti .
    Duke analizuar kete fjale emer mbreti erdhi ne perfundim se fjala BEKOS eshte nje emer I kuptuar ne gjuhen Pellasge-Yllire ne gjuhen e fisit frigase (Frygas)pra buka thirrej ,, bekos’’ mbreti erdh ne perfundim se ky popull jan paraardhesit e faraonve fisnik , njeherit te paret qe komunikuan ..

    Nga ky fakt dokumentues qe na jep HERODOTI per kete eksperiment mund te nxjerrim nje konkludim se PELLAZGJISHTJA-YLLIRISHTJA-ne fakt ALBANOLOGJIA si gjuhe trasheguese e drejtperdrejt , ėshtė gjuha e parė e kultivuar nga raca njerėzore ne menyre te lirshme natyrale..

  11. #91
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Profetėt flisnin shqip?

    *

    Gon!-o
    S'po dua te te perzihem ne pune..."kush punon fiton" (dicka)...
    ...ngandonjehere duhet shume pune per te arritur deri ne cak...por mund dhe te punojme gjat tere jetes ne nje drejtim dhe mund te mos e marrim vesh se kemi pasur kahje te gabuar.
    Une besoj se je ne drejtim te gabuar. Iu ke qase kesaj pune njesoj sikur keta pseudo-labanologet...
    ...qe shkojne deri te civilizimi i Atlantides dhe pohojne (me fantazine e tyre te begate) se altantidasit na paskan folur shqip.
    Civilizimi i Atlantides ka zgjatur 12 milion vite. Ka mbaruar para afro 100 000 vitesh (kurse ti merr shembull te 600 viteve p.e.s.)
    "Gjenerata e Adamit/Ademit" eshte 18.5 milione vite e vjeter... Gjat gjithe kesaj kohe ka pasur profete, te derguar, dishepuj...te shkalleve me te ndryshme. Ne kete menyre ka pasur syresh qe kane folur dhe shqip, kane qene shqiptare, Ilir, thrrakas, pellazge...Te atille ka pasur, ka dhe do te ket gjithmone. Sepse para njerezimi nuk mund te ket progres... Ceshtja eshte se ai i njohim neve ata kur ata jane ne mesin tone, a i verejme fare...kjo eshte me qenesorja.
    Ne Kur'anin fisnik shkruan se cdo popull ka pasur te derguar (lexo edhe nje here, a shkruan "te derguar" , "profete" a...?!)
    Sepse, kur thua Profete, behet fjale per nje specifike te caktuar, nje lloj 'profesioni' i vecante... Kurse, kur thua "i derguar", ketu mund te perfshihen edhe profetet, sikurse edhe reformatore te ndryshem, artiste, kompozitore, burreshtetas, mbreter...pra, me nje fjale, njerez profilesh te ndryshme.
    Prandaj, nese te atillet i kerkon ne Kur'an, Bibel e diku tjeter, keto, gjat leximit te tyre permanent (jo nje here, po disa here, muaj, vite, dekada... me radhe) ...meson per kriteret e nje te derguari, cilesite, vecorite, punen, veprat...

    Kurse kjo, a ka folur shqip ndonje qe ka qene i peremndur ne Bibel, Kur'an...nuk i ndihmon ceshtjes, per te cilen je duke u munduar.

    *
    klipp&klar

  12. #92
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Pėr: Profetėt flisnin shqip?

    Citim Postuar mė parė nga Norēa.li Lexo Postimin
    *

    Gon!-o
    S'po dua te te perzihem ne pune..."kush punon fiton" (dicka)...
    ...ngandonjehere duhet shume pune per te arritur deri ne cak...por mund dhe te punojme gjat tere jetes ne nje drejtim dhe mund te mos e marrim vesh se kemi pasur kahje te gabuar.
    Une besoj se je ne drejtim te gabuar. Iu ke qase kesaj pune njesoj sikur keta pseudo-labanologet...
    ...qe shkojne deri te civilizimi i Atlantides dhe pohojne (me fantazine e tyre te begate) se altantidasit na paskan folur shqip.
    Civilizimi i Atlantides ka zgjatur 12 milion vite. Ka mbaruar para afro 100 000 vitesh (kurse ti merr shembull te 600 viteve p.e.s.)
    "Gjenerata e Adamit/Ademit" eshte 18.5 milione vite e vjeter... Gjat gjithe kesaj kohe ka pasur profete, te derguar, dishepuj...te shkalleve me te ndryshme. Ne kete menyre ka pasur syresh qe kane folur dhe shqip, kane qene shqiptare, Ilir, thrrakas, pellazge...Te atille ka pasur, ka dhe do te ket gjithmone. Sepse para njerezimi nuk mund te ket progres... Ceshtja eshte se ai i njohim neve ata kur ata jane ne mesin tone, a i verejme fare...kjo eshte me qenesorja.
    Ne Kur'anin fisnik shkruan se cdo popull ka pasur te derguar (lexo edhe nje here, a shkruan "te derguar" , "profete" a...?!)
    Sepse, kur thua Profete, behet fjale per nje specifike te caktuar, nje lloj 'profesioni' i vecante... Kurse, kur thua "i derguar", ketu mund te perfshihen edhe profetet, sikurse edhe reformatore te ndryshem, artiste, kompozitore, burreshtetas, mbreter...pra, me nje fjale, njerez profilesh te ndryshme.
    Prandaj, nese te atillet i kerkon ne Kur'an, Bibel e diku tjeter, keto, gjat leximit te tyre permanent (jo nje here, po disa here, muaj, vite, dekada... me radhe) ...meson per kriteret e nje te derguari, cilesite, vecorite, punen, veprat...

    Kurse kjo, a ka folur shqip ndonje qe ka qene i peremndur ne Bibel, Kur'an...nuk i ndihmon ceshtjes, per te cilen je duke u munduar.

    *
    Vet ekzistimi i civilizimit te Atlantides eshte ende hipoteze pasiqe ende nuk dihet lokacioni i tij ,e ti thua ka zgjat 12 milion vite !!!!
    Ku i merr keto informata hahhaahaha

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •