Close
Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 227
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin
    Vjedhja, është vepër penale, dhe është e dënueshme sipas ligjit. Nuk ka të bëjë me kulturën këtu ! Dhe duke qenë se është vepër penale dhe e dënueshme, e tillë parashikohet në çdo shtet ligjor, dhe duke qenë se Europa është e unifikuar në rrafshin ligjor, pra BE - atëherë kjo tregon unitetin edhe sipas vlerësimit se çfarë është e dëmshe për një shoqëri, siç është rasti i vjedhjes që na solle. Edhe ato vende që nuk janë pjesë e BE, e kanë të përafruar legjislacion me atë europian duke qenë se janë pjesë e Europës. Pra shembulli vjedhjes që solle, futet në kuadrin ligjor, dhe jo relativitetit kulturor, përfshi moralin.

    Morali është koncept shumë i debatueshëm, dhe duke qenë i tillë, ligji europian, dhe jo vetëm por edhe KEDNJ, i ka lënë hapësirë shteteve aderuese, të vendosin vetë se çfarë është e moralshme dhe jo në shoqëritë e tyre, të cilat rregullohen nga rendi ligjor.

    Të lutem, mos e prish temën, me shembuj dhe argumenta jo të dobishëm, por që thjesht shërbejnë si qorrsokakë. Miqësisht.
    Perderisa ne europe vjedhja konsiderohet amorale dhe natyrisht edhe denohet tek ne vjedhja apo perfitimi konsiderohet zotesi,nuk ke ndegju shprehjen neper popull ,kush rri nen dardha edhe ha ,dicka shume normale e percepton fatkeqesisht kete dukuri populli yne ,pjese e te cilit jemi edhe une e ti!!!!
    Pastaj per dileret e droges asnjehere nuk kam degjuar te thuhet qe eshte amorale te perfitohet ne kete menyre por thuhet spo frikohet qe e zene ose merru me droge nese guxon ,KURRE nuk permendet kodi etik.Bile shpesh degjoj edhe krekosje se si kane korruptuar policet e trafikut,punetoret administrativ etj
    Secili popull gjerat qe i sheh si amorale i denon ,kjo nuk ka diskutim!!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga ane : 01-11-2011 më 18:09

  2. #42
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Shoqeria europiane natyrisht qe nuk eshte shoqeri ideale sepse idealja nuk ekziston por ne aspektin moral(si e perceptoj une moralin) eshte me moralistja kundrej shoqerive te tjera ne bote!!!
    Por ti cka mendove kur the Europa nuk eshte shembull i mire per moralin ,nese thua qe te paskam keqkuptuar???!!!
    Cudi qenke i martuar!!!!!
    Pra nuk qenkan te verteta ato aventurat donzhuane qe poston here pas here ne forum,hahahhahhah donzhuan i vetshpallur imagjinar!!!!
    edhe une ashtu sic thua ti mendoj. qe eshte nje shoqeri me te mira e te keqija, gjera morale dhe amorale.
    por te merrnim si shembull morali shoqerine europiane, do te thoshte te hidhnim nder plehra ca vlera qe ne si shqiptare i kemi dhe europianet tashme i kane humbur.

    duhet te marrim te mirat dhe te leme te keqijat. kjo eshte idealia.
    jo te marrim cdo gje shabllon!

    p.s. une kam folur ne forum per aventurat e mia donzhuane??? madje edhe here pas here??? si ka mundesi qe ti e mban mend dhe une jo?

    p.p.s. sa shoqeri te tjera ke njohur qe thua qe europianja, eshte ajo me moralistja?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  3. #43
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    ....*E kane te lehte te kerkojne te falur kur jan gabim. Ka qene nje periudhe edhe tani (po icik me tjeter tani) ku e kisha me te lehte te thoja "I'm sorry" (po deshe ti e them tere dita dites aha) sesa "Me fal". Po e nxorra nga goja ne shqip "Me fal" ndihem sikur po bej vetevrasje
    .....

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    edhe une ashtu sic thua ti mendoj. qe eshte nje shoqeri me te mira e te keqija, gjera morale dhe amorale.
    por te merrnim si shembull morali shoqerine europiane, do te thoshte te hidhnim nder plehra ca vlera qe ne si shqiptare i kemi dhe europianet tashme i kane humbur.

    duhet te marrim te mirat dhe te leme te keqijat. kjo eshte idealia.
    jo te marrim cdo gje shabllon!

    p.s. une kam folur ne forum per aventurat e mia donzhuane??? madje edhe here pas here??? si ka mundesi qe ti e mban mend dhe une jo?

    p.p.s. sa shoqeri te tjera ke njohur qe thua qe europianja, eshte ajo me moralistja?
    hahhahah me hutove sinqerisht ,une gati sa here te kam lexuar ke permend terthorazi ndonje aventure ,me e fundit nje kolumbiane a se di cka ishte ,tani ti thua se mbaj mend!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Per temen ,nuk eshte e thene te jetohet ne nje shoqeri qe te njihet ,mjafton leximi ,tv ,vizita turistike etj qe te kuptohet se cila eshte moraliste e cila jo ,perhere flas per moralin si e perceptoj une!!!

  5. #45
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Perderisa ne europe vjedhja konsiderohet amorale dhe natyrisht edhe denohet tek ne vjedhja apo perfitimi konsiderohet zotesi,nuk ke ndegju shprehjen neper popull ,kush rri nen dardha edhe ha ,dicka shume normale e percepton fatkeqesisht kete dukuri populli yne ,pjese e te cilit jemi edhe une e ti!!!!
    Pastaj per dileret e droges asnjehere nuk kam degjuar te thuhet qe eshte amorale te perfitohet ne kete menyre por thuhet spo frikohet qe e zene ose merru me droge nese guxon ,KURRE nuk permendet kodi etik.Bile shpesh degjoj edhe krekosje se si kane korruptuar policet e trafikut,punetoret administrativ etj

    Të gjitha rastet që përmende janë të sanksionuara në kodet ligjore respektive, më të detajuar përsa i përket edhe dënimit janë në Kodin Penal të Republikës së Shqipërisë. Pra rregullohen me ligj, dhe një rend ligjor ngrihet mbi rendin shoqëror, pra vendoset për të rregulluar marrëdhëniet që lindin midis njerëzve, dhe parashikuara të drejta e detyrime si midis tyre, po ashtu edhe ndërmjet tyre dhe shtetit.

    Ato : "unë dëgjova kështu", apo "nuk dëgjova ashtu", nuk bëjnë pjesë në kuadrin e kulturës demokratike dhe as në atë të argumentit faktik të bazuar, por thjesht i ngjajnë bisedave të kafeneve për të shtyer kohën.

    Dhe sa për vlera morale, asnjë popull nuk i jep aq shumë rëndësi sa i japim ne shqiptarët, dhe kjo është madje edhe historikisht, por si gjithmonë mangësia e juaj e njohjes së traditës dhe kulturës së vendit (në këtë rast vendit tonë Shqipërisë) zëvëndësohet me këto shembujt e bisedave të kafeneve, nga e solle "diskutimin".

    Kështu që nëse do ndiqet një linjë e tillë, ju uroj: dërdëllitje të mbarë !

    Postuar më parë nga s0ni
    *E kane te lehte te kerkojne te falur kur jan gabim. Ka qene nje periudhe edhe tani (po icik me tjeter tani) ku e kisha me te lehte te thoja "I'm sorry" (po deshe ti e them tere dita dites aha) sesa "Me fal". Po e nxorra nga goja ne shqip "Me fal" ndihem sikur po bej vetevrasje
    Jo më kot e nisa postimin tim të parë në temë, duke thënë që njeriu është individualist. Unë e kam ndryshe nga ty, në këtë rast
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fleur Blanche : 01-11-2011 më 18:24

  6. #46
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    ne europe vjedhja konsiderohet amorale dhe natyrisht edhe denohet tek ne vjedhja apo perfitimi konsiderohet zotesi,
    ketu te jap totalisht te drejte fatkeqesisht...
    po te permendin edhe "zotesine" per tu marre me trafik droge dhe prostitucioni.

    njerez te tille trajtohen gjithe respekt ne shqiperi...

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    hahhahah me hutove sinqerisht ,une gati sa here te kam lexuar ke permend terthorazi ndonje aventure ,me e fundit nje kolumbiane a se di cka ishte ,tani ti thua se mbaj mend!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    po une i permend si shoqe...... juve ju shkon mendja per keq.
    kam shoqeri shume te hapur dhe multietnike une. hahaha.
    Ndryshuar për herë të fundit nga the admiral : 01-11-2011 më 18:23
    Vasudhaiva Kutumbakam

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anëtarësuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    Kultures evropiane? Ciles kulture evropiane? E degjoj shpesh si term. Njerzit harrojne qe vete te ashtequajturit "evropian" ne thonjeza jane shume ndryshe nga njeri tjetri. Merr nje italian dhe nje gjerman jane si nata me diten per nga kultura. Italiani te vret po t'i shash nenen ndersa gjermanit as i ben pershtypje . Ose merr nje anglez qe thote f.u.ck edhe tu honger buke dhe bashkoje me nje francez qe zihesh duke honger petlla? lol. Ne nisemi gjithmone nga faktori industrial ,ekonomik ,social, i zhvillimit te vendeve qe jane ne bashkimin evropian dhe perdorim terma kultura evropiane qe per mendimin tim skane asgje te perbashket me njeri tjetrin. Ndryshe eshte eshte kultura e nje hungarezi ,ndryshe e nje polaku ,ndryshe e nje belgu. Dhe per kte arsyje e them me plot bindje edhe sikur te duam ne te ndryshojme se bejme dot ,kemi kulturen tone ,duam sduam naplonin do e e kercejme e pare do hudhim ,te plasin evropianet lol.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Endri_ : 01-11-2011 më 18:32
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin
    Të gjitha rastet që përmende janë të sanksionuara në kodet ligjore respektive, më të detajuar përsa i përket edhe dënimit janë në Kodin Penal të Republikës së Shqipërisë.

    Ato : "unë dëgjova kështu", apo "nuk dëgjova ashtu", nuk bëjnë pjesë në kuadrin e kulturës demokratike dhe as në atë të argumentit faktik të bazuar, por thjesht i ngjajnë bisedave të kafeneve për të shtyer kohën.

    !
    hahhaha me kujton vjehrrin tim ,ai perhere mendon qe ligji eshte nje lloj"roboti" i fuqishem qe denon ate e gabon hahha
    Ligjin e bejne dhe i permbahen njerezit, e dashur ,nese nuk kane deshire njerezit te jetesohet nje ligj ,ai mbetet ne sirtar!!!
    Nese ti mendon qe keto qe thashe jane biseda te kafeneve ,ok eshte mendimi yt por mjafton vetem te shohesh perreth nese jeton ne Shqiperi apo Kosove dhe do shohesh qe nuk jane llafe por fakte!!!!

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anëtarësuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    Edhe ne kulturen Europiane nuk eshte cdo gje e mire.Po me mire eshte nga te dy kulturat me marre me te mirat.Une mundohem gjithmone ta praktikoj kete.
    Da steh' ich nun, ich armer Tor,
    Und bin so klug als wie zuvor!

  10. #50
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga Bamba Lexo Postimin
    Pse qesh ti Bamba, te pelqeu metafora :P. Mos genje qe ti vete e thua pa gje hic.

    Yes*, me fal as nuk e degjoj ne shqiperi, lene me shife forumin asnjeri s'kerkon falje kur jan gabim. Kurse I'm sorry ketu degjohet shume here ne dite. "Me fal" e mbaj rezerve vetem kur kam bere gabim te madh atehere e perdor sepse eshte me domethenese per mua ne ate momente.

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga Endri_ Lexo Postimin
    Kultures evropiane? Ciles kulture evropiane? E degjoj shpesh si term. Njerzit harrojne qe vete te ashtequajturit "evropian" ne thonjeza jane shume ndryshe nga njeri tjetri. Merr nje italian dhe nje gjerman jane si nata me diten per nga kultura. Italiani te vret po t'i shash nenen ndersa gjermanit as i ben pershtypje . Ose merr nje anglez qe thote f.u.ck edhe tu honger buke dhe bashkoje me nje francez qe zihesh duke honger petlla? lol. Ne nisemi gjithmone nga faktori industrial ,ekonomik ,social, i zhvillimit te vendeve qe jane ne bashkimin evropian dhe perdorim terma kultura evropiane qe per mendimin tim skane asgje te perbashket me njeri tjetrin. Ndryshe eshte eshte kultura e nje hungarezi ,ndryshe e nje polaku ,ndryshe e nje belgu. Dhe per kte arsyje e them me plot bindje edhe sikur te duam ne te ndryshojme se bejme dot ,kemi kulturen tone ,duam sduam naplonin do e e kercejme e pare do hudhim ,te plasin evropianet lol.
    Ato qe paske permend ti jane cikerrima ,nuk jane bazat e ndertimit te nje shoqerie!!

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anëtarësuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    Citim Postuar më parë nga s0ni
    *E kane te lehte te kerkojne te falur kur jan gabim. Ka qene nje periudhe edhe tani (po icik me tjeter tani) ku e kisha me te lehte te thoja "I'm sorry" (po deshe ti e them tere dita dites aha) sesa "Me fal". Po e nxorra nga goja ne shqip "Me fal" ndihem sikur po bej vetevrasje
    Se kuptoj cte keqe ka te thuash me fal? E degjoj tek shume shqiptar kte problem? Njerez jemi dhe te gjithe bejme gabime, dhe te thuash me fal e shoh dicka krejt normale ,nuk eshte as perulje ,as te bie burrnia. Per mendimin tim (mos e merr personale) por njerzit qe e kane te veshtire te kerkojne falje edhe atehere kur jane gabim ose kane probleme me veten ose vjen si pasoje e nje edukimi familjar jo te mire.
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga alem_de Lexo Postimin
    Edhe ne kulturen Europiane nuk eshte cdo gje e mire.Po me mire eshte nga te dy kulturat me marre me te mirat.Une mundohem gjithmone ta praktikoj kete.
    Natyrisht ,asnje shoqeri nuk eshte perfekte por marrja e vetem me te mirave nga secila shoqeri te ben njeri perfekt

  14. #54
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga Endri_ Lexo Postimin
    Se kuptoj cte keqe ka te thuash me fal? E degjoj tek shume shqiptar kte problem? Njerez jemi dhe te gjithe bejme gabime, dhe te thuash me fal e shoh dicka krejt normale ,nuk eshte as perulje ,as te bie burrnia. Per mendimin tim (mos e merr personale) por njerzit qe e kane te veshtire te kerkojne falje edhe atehere kur jane gabim ose kane probleme me veten ose vjen si pasoje e nje edukimi familjar te lene shume pas dore.
    S'ka asgje te keqe. Jam dakort me cdo gje qe thua mesiper. Por kjo nuk nderron faktin qe ne shoqerine time shqiptare edhe kur vij ne shqiperi, kam pare qe mezi e nxjerrin nga goja ne shqip. I'm sorry ja themi njera tjetres pa gje hic. Me fal, jo dhe aq lehte.

  15. #55
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Endri_ Lexo Postimin
    Se kuptoj cte keqe ka te thuash me fal? E degjoj tek shume shqiptar kte problem? Njerez jemi dhe te gjithe bejme gabime, dhe te thuash me fal e shoh dicka krejt normale ,nuk eshte as perulje ,as te bie burrnia. Per mendimin tim (mos e merr personale) por njerzit qe e kane te veshtire te kerkojne falje edhe atehere kur jane gabim ose kane probleme me veten ose vjen si pasoje e nje edukimi familjar jo te mire.
    po kur flitet per "kulture afrikane" qe ka ndryshueshmeri edhe me te madhe, s'ka pse te mos flitet per kulture europiane...
    kulture "amerikano latine" thuhet gjithashtu.

    pastja ne europe ndryshimet po behen cdo dite e me pak te theksuara.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  16. #56
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Pse qesh ti Bamba, te pelqeu metafora :P. Mos genje qe ti vete e thua pa gje hic.

    Yes*, me fal as nuk e degjoj ne shqiperi, lene me shife forumin asnjeri s'kerkon falje kur jan gabim. Kurse I'm sorry ketu degjohet shume here ne dite. "Me fal" e mbaj rezerve vetem kur kam bere gabim te madh atehere e perdor sepse eshte me domethenese per mua ne ate momente.
    Soni, në forum është pak më ndryshe kjo puna e "më fal", sepse nëse e ke vënë re edhe ti në ndonjë bisedë private me ndonjë anëtar/e, jemi pak më ndryshe (më të ëmbël) , dmth falja kryesisht kërkohet kur e ke personale me dikë, dhe kjo zgjidhet privatisht , ndërsa në temë është paksa ndryshe.

    Varet edhe nga personin siç të them, edhe tek vetë kultura e qytetit edhe ku je rritur... P.sh në jetën e përditshme, më ndodh që edhe nëse gabimisht i shkeli këmbën dikujt i them menjëherë : më fal ! Po ashtu më ndodh, që edhe nëse jam duke ecur rrugës dhe dikush më pret rrugën, niset të më thotë "më fal", më vjen instiktivisht të ndalem unë vetë dhe t'i hap rrugë e i them : më falni ju ! Nuk e di por mua më vjen shumë natyrshëm në jetën e përditshme.

    Por - "më fal" ka edhe një anë tjetër përveç asaj së përditshmes që cekëm ......ehhhhh...shumë po shuuuuuumëëë private Aty jam pak e vështirë unë

    Si është ajo kënga e grupit Blue....

    Natën tani :-)

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anëtarësuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    S'ka asgje te keqe. Jam dakort me cdo gje qe thua mesiper. Por kjo nuk nderron faktin qe ne shoqerine time shqiptare edhe kur vij ne shqiperi, kam pare qe mezi e nxjerrin nga goja ne shqip. I'm sorry ja themi njera tjetres pa gje hic. Me fal, jo dhe aq lehte.
    Me kujtove nje shprehje te nje mikut tim qe thoshte me nje sorry u get away with murder .

    Personalisht fjala sorry me eshte duk gjithmone sa per t'shpla gojen ngaqe e perdorin nga 50 here n'dite vendet si anglia apo usa.lol Me fal eshte me e paster dhe te pakten ne teori duket me e sinqerte
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

  18. #58
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    S'ka asgje te keqe. Jam dakort me cdo gje qe thua mesiper. Por kjo nuk nderron faktin qe ne shoqerine time shqiptare edhe kur vij ne shqiperi, kam pare qe mezi e nxjerrin nga goja ne shqip. I'm sorry ja themi njera tjetres pa gje hic. Me fal, jo dhe aq lehte.
    Po moj shoqe po se te drejte ke ti ne kete rast! Ne shqiptaret jemi shume krenar per te thene "me fal" kur themi dicka pa u menduar, apo kur bejme dicka jo te mire.
    Edhe une e kam me te lehte ta them ne italisht apo anglisht apo ne ndonje gjuhe tjeter sesa ne shqip e jo per krenari, aspak! Thjesht me vjen me spontane ta them ne nje gjuhe tjeter.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  19. #59
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin
    Soni, në forum është pak më ndryshe kjo puna e "më fal", sepse nëse e ke vënë re edhe ti në ndonjë bisedë private me ndonjë anëtar/e, jemi pak më ndryshe (më të ëmbël) , dmth falja kryesisht kërkohet kur e ke personale me dikë, dhe kjo zgjidhet privatisht, ndërsa në temë është paksa ndryshe.

    Varet edhe nga personin siç të them, edhe tek vetë kultura e qytetit edhe ku je rritur... P.sh në jetën e përditshme, më ndodh që edhe nëse gabimisht i shkeli këmbën dikujt i them menjëherë : më fal ! Po ashtu më ndodh, që edhe nëse jam duke ecur rrugës dhe dikush më pret rrugën, niset të më thotë "më fal", më vjen instiktivisht të ndalem unë vetë dhe t'i hap rrugë e i them : më falni ju ! Nuk e di por mua më vjen shumë natyrshëm në jetën e përditshme.

    Por - "më fal" ka edhe një anë tjetër përveç asaj së përditshmes që cekëm ......ehhhhh...shumë po shuuuuuumëëë private. Aty jam pak e vështirë unë

    Si është ajo kënga e grupit Blue....

    Natën tani :-)
    U be puna duhet me ardh ne Shkoder te degjoj "Me fal". Per kete "Me fal" te perditshme qe perdor ti kam "I'm sorry" une. Po e thashe ne shqip dihet qe me del nga zemra lol. Mbase dhe fakti qe jetoj larg se di dhe aq mire realitetin andej.

    Citim Postuar më parë nga Endri_ Lexo Postimin
    Me kujtove nje shprehje te nje mikut tim qe thoshte me nje sorry u get away with murder .

    Personalisht fjala sorry me eshte duk gjithmone sa per t'shpla gojen ngaqe e perdorin nga 50 here n'dite vendet si anglia apo usa.lol Me fal eshte me e paster dhe sinqerte
    Epo sheqyr qe me kuptoi dikush .
    Siduket me eshte mesuar veshi perdite me I'm sorry dhe dua ta degjoj ne shqip "Me fal" ne rruge, ne dyqan, etj. dmth ne jeten e perditshme.

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anëtarësuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    po kur flitet per "kulture afrikane" qe ka ndryshueshmeri edhe me te madhe, s'ka pse te mos flitet per kulture europiane...
    kulture "amerikano latine" thuhet gjithashtu.

    pastja ne europe ndryshimet po behen cdo dite e me pak te theksuara.
    Dakort jam. Por termi titullit me perngjan sikur kemi ardhur nga nje vend i lindjes mesme dhe tani po pyesim veten sa afer jemi kultures evropiane .

    Perderisa jemi evopian ska pse t'shtrohet fare ky term si teme per t'u diskutuar sepse seicili mund te jape argumenta e kundra argumenta deri neser mjes .lol
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •