Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 227
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e OJQ 'Vlera'
    Anëtarësuar
    27-10-2011
    Postime
    30
    Ok.Sa i perket asaj,te lus ti lexosh mendimet e dhena nga antar tjere me lart.Sepse kete teme e hapa duke u bazuar ne ceshtjen tone kombetare,e jo per ceshtje boterore,dhe paragjykime se a eshte kultura europiane e mire apo jo e mire,a ka dicka me te mire se ajo apo nuk ka.Keto mendime bejne pjese ne dicka tjeter.
    Ne jemi Organizate Joqeveritare qe funksionojme ne Maqedoni ne etnikumin shqiptar,dhe merremi me ceshtje kombetare,me vetdijesimin e popullit ne disa sfera.Iku poema e mjerimit,e na u shfaq nje mjerim tjeter,por fatmiresisht ky mjerim u shfaq se bashku me nje mundesi ndryshimi qe nga fillimi.Ndersa neve ende sna kujtohet qe ta shtypim susten.
    Pershendetje.

  2. #22
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga OJQ 'Vlera' Lexo Postimin
    Ok.Sa i perket asaj,te lus ti lexosh mendimet e dhena nga antar tjere me lart.Sepse kete teme e hapa duke u bazuar ne ceshtjen tone kombetare,e jo per ceshtje boterore,dhe paragjykime se a eshte kultura europiane e mire apo jo e mire,a ka dicka me te mire se ajo apo nuk ka.Keto mendime bejne pjese ne dicka tjeter.
    Ne jemi Organizate Joqeveritare qe funksionojme ne Maqedoni ne etnikumin shqiptar,dhe merremi me ceshtje kombetare,me vetdijesimin e popullit ne disa sfera.Iku poema e mjerimit,e na u shfaq nje mjerim tjeter,por fatmiresisht ky mjerim u shfaq se bashku me nje mundesi ndryshimi qe nga fillimi.Ndersa neve ende sna kujtohet qe ta shtypim susten.
    Pershendetje.
    Organizate Joqeveritare ne Maqedoni, hehehehe !!! Une mendoje se nuk munde te vetedijesohet ne ceshtjen kombetare nje popull qe ka humbur rrugen ne oborrin e vete .

    Me qe edhe une jame nga Ilirida , a ka mundesi te me tregoni ju zoteri se ne cilen periudhe kjo popullate ishte e vetedijesuare ne ceshtjen kombetare???

    Ne Evropen perendimore per shume kohe kane filluare qe ti zbutin edhe egersirat sa qe edhe Tigrin e kane zbutur , kurse ne Maqedoni vetem se shkojne njerezit duke u bere me te ashper se Tigrat per njeri tjetrin

  3. #23
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    E din cka eshte moral ose cka nenkuptohet me moral ????
    lol. jo. nuk e di.
    morali eshte dicka shume relative. cka eshte imorale per ty, per mua ndoshta nuk eshte.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e aadili
    Anëtarësuar
    21-09-2006
    Vendndodhja
    Zürich
    Postime
    295
    Jetoj rreth 30 vjetë në Europ dhe ta themë të vërtetën kulturën nuk e gjeta në Europ por e kam sjellë me vete. Më pëlqen Europa dhe të githa vendet demokratike po edhe këtu ka njerëz që për nga kultura i ngjajnë kafshëve bile edhe majmunave.
    Sipas mendimit timë dhe asaj që kamë përjetuar në jetën time, të gjithë ata që e ngrejnë zërin shumë lartë dhe lavdërojnë një person apo një popull dhe tallen me pjesën tjetër, janë e keqa e këtij planeti dhe njerzimit. Njerzit e tillë nuk kanë as kultur as moral dhe as njerzi.

    Nëkëtë forum janë 90% të tillë.
    Shqipëtari e ofendon shqipëtarin dhe thirrën haptas që të shfarosen nga faqja e dheut bashkëkombasit e vet, përshkak përkatsisë fetare.
    Kjo sështë kulturë porë poshtërsi.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e OJQ 'Vlera'
    Anëtarësuar
    27-10-2011
    Postime
    30
    Citim Postuar më parë nga TetovaMas Lexo Postimin
    Organizate Joqeveritare ne Maqedoni, hehehehe !!! Une mendoje se nuk munde te vetedijesohet ne ceshtjen kombetare nje popull qe ka humbur rrugen ne oborrin e vete .

    Me qe edhe une jame nga Ilirida , a ka mundesi te me tregoni ju zoteri se ne cilen periudhe kjo popullate ishte e vetedijesuare ne ceshtjen kombetare???

    Ne Evropen perendimore per shume kohe kane filluare qe ti zbutin edhe egersirat sa qe edhe Tigrin e kane zbutur , kurse ne Maqedoni vetem se shkojne njerezit duke u bere me te ashper se Tigrat per njeri tjetrin
    Ti je nga Ilirida e un jam arban i Arberise.
    Ishim te njohur si arban(njerez qe e punojne token) ,greket na quajten arvianas (b ne greqishte eshte v),e turqit na emeruan arnavud 'arnaut'.

    Te gjithe e njohim si Iliri por ky shtet ska ekzistuar si rend shoqeror juridik.Ishin ata iliret po!,po ishin te ndare ne fise Dardan,dalmate,enkelej etj.

    Shteti i pare me fuqi juridike ishte Shteti i Arberit,shteti i arbaneve,qe u shkeput nga Perandoria Bizantine qe kishte pushtuar tokat tona.Ja kjo eshte nje periudhe qe ne ditem te rregullohemi dhe ta tregojme fuqine tone.

    Iliret e civilizuar shum shekuj me pare kishin kanalizime te ujerave te zeza,e sot gjys kilometri para se hy ne Durres e ndi eren e keqe qe ta merr frymen.

    Mos thuaj kurr qe skemi qene,por thuaj "aktualisht jemi ne gremine".E per te dale nga kjo gremine duhet pune,vepra,interpretim kulturor qe na e lan te paret tane.
    Ne ishim ata qe ditem te organizohemi politikisht e juridikisht.Ndertuam rendin tone shoqeror dhe u shkeputem nga Bizanti.Pse te mos mundemi edhe sot te tregojme se kush jemi,a mos valle duhet te deshprohemi e te vdesim ne gremine?
    Kjo nuk eshte fuqi kombetare.Vetdijesimi i popullit ka te beje me:kundershtimin e padrejtsise,ngritjen e moralit kombetar,humanitetin vllazeror-kombetar,shurja e koprracise,dhe investimi ne vendin tend.Ato te holla dhe kapital qe do arrijm ne jete ti bejme as thiu nuk i ha,ato duhet investuar,duhet te parashikohet e ardhmja e rinise.Deshprimi,demoralizimi,paragjykimet dhe prognozimet nuk te shpiejn ne zhvillim.Duhet te jemi visionare preciz!

  6. #26
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Citim Postuar më parë nga OJQ 'Vlera' Lexo Postimin
    Të shtjellojmë mendimet tona në menyrë faktike,për sa i perket afersis sone me kulturen demokratike evropiane.
    Ne jemi ballkanas dhe evropianet na quajne katundare te saje.
    Jemi shqiptare dhe jemi shume shume mbrapa kultures '' evropiane perendimore''.Ne keto 20 vjet kemi bere progres, ( them per shkipetaret e atdheut ame),ne te gjitha anet,por kemi shume rruge per te bere.Na duhen akoma dhe 50 vjet qe te behemi njerez me dy kembe...pavaresisht se kane kaluar 20 vjet demokraci akoma kemi ngelur ''njerez me 4 kembe''

  7. #27
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga OJQ 'Vlera' Lexo Postimin
    Ti je nga Ilirida e un jam arban i Arberise.
    Ishim te njohur si arban(njerez qe e punojne token) ,greket na quajten arvianas (b ne greqishte eshte v),e turqit na emeruan arnavud 'arnaut'.

    Te gjithe e njohim si Iliri por ky shtet ska ekzistuar si rend shoqeror juridik.Ishin ata iliret po!,po ishin te ndare ne fise Dardan,dalmate,enkelej etj.

    Shteti i pare me fuqi juridike ishte Shteti i Arberit,shteti i arbaneve,qe u shkeput nga Perandoria Bizantine qe kishte pushtuar tokat tona.Ja kjo eshte nje periudhe qe ne ditem te rregullohemi dhe ta tregojme fuqine tone.

    Iliret e civilizuar shum shekuj me pare kishin kanalizime te ujerave te zeza,e sot gjys kilometri para se hy ne Durres e ndi eren e keqe qe ta merr frymen.

    Mos thuaj kurr qe skemi qene,por thuaj "aktualisht jemi ne gremine".E per te dale nga kjo gremine duhet pune,vepra,interpretim kulturor qe na e lan te paret tane.
    Ne ishim ata qe ditem te organizohemi politikisht e juridikisht.Ndertuam rendin tone shoqeror dhe u shkeputem nga Bizanti.Pse te mos mundemi edhe sot te tregojme se kush jemi,a mos valle duhet te deshprohemi e te vdesim ne gremine?
    Kjo nuk eshte fuqi kombetare.Vetdijesimi i popullit ka te beje me:kundershtimin e padrejtsise,ngritjen e moralit kombetar,humanitetin vllazeror-kombetar,shurja e koprracise,dhe investimi ne vendin tend.Ato te holla dhe kapital qe do arrijm ne jete ti bejme as thiu nuk i ha,ato duhet investuar,duhet te parashikohet e ardhmja e rinise.Deshprimi,demoralizimi,paragjykimet dhe prognozimet nuk te shpiejn ne zhvillim.Duhet te jemi visionare preciz!
    Zoteri i nderuare ,ju po flitni sikur ilire dhe jeton si nje shqipetare .

    S'keni faje ju ,se jane ata udheheqesit shqipefolesa qe ju kane bere parazit. bile bile dal nga dale shkijet sllave nuk behen me fajtore. Faji kryesore ju mbetet shqipetareve .

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e OJQ 'Vlera'
    Anëtarësuar
    27-10-2011
    Postime
    30
    Citim Postuar më parë nga TetovaMas Lexo Postimin
    Zoteri i nderuare ,ju po flitni sikur ilire dhe jeton si nje shqipetare .

    S'keni faje ju ,se jane ata udheheqesit shqipefolesa qe ju kane bere parazit. bile bile dal nga dale shkijet sllave nuk behen me fajtore. Faji kryesore ju mbetet shqipetareve .
    Po pikerisht jemi ne vet fajtore se nuk e kerkojme ate qe na takon.Ato udheheqes qe po flet ti i zgjedh populli,le te vetdijesohet populli se cka do dhe le te zgjedhe ate qe eshte me i mire! E ne qofte se ska athere na mbetet neve te behemi lider te denje dhe ta cojme popullin para.

    P.S tek karakteri im nuk mund ta gjesh as shkronjen "p" nga fjala "parazit".

    Nuk i preferoj njerezit qe paragjykojne dhe prognozojne.I preferoj puntoret dhe optimistet,ato qe edhe nje poç elektrik te vetem mundohen ta vendojne per te miren e lagjes.Ato tjeret qe presin t'ua nderroje dikush tjeter,dhe qe flasin tere diten se ne mbremje sdo ket ndricim do vdesin duke pritur.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    lol. jo. nuk e di.
    morali eshte dicka shume relative. cka eshte imorale per ty, per mua ndoshta nuk eshte.
    Bravo ,se paku je i sinqerte
    Per mua eshte amorale vjedhja,vrasja per mendim ndryshe ,shfrytezimi i te tjereve,mosndeshkimi i pedofilise ,incestit,poligamia etj etj etj tere keto jane amorale edhe ne shoqerine europiane ,keshtu qe amoralitet nuk eshte vetem nese nje person zgjedh te ndrroj partneret seksual se kur the europa nuk eshte shembull i mire per kete mendove!!!

  10. #30
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga OJQ 'Vlera' Lexo Postimin
    Po pikerisht jemi ne vet fajtore se nuk e kerkojme ate qe na takon.Ato udheheqes qe po flet ti i zgjedh populli,le te vetdijesohet populli se cka do dhe le te zgjedhe ate qe eshte me i mire! E ne qofte se ska athere na mbetet neve te behemi lider te denje dhe ta cojme popullin para.

    P.S tek karakteri im nuk mund ta gjesh as shkronjen "p" nga fjala "parazit".

    Nuk i preferoj njerezit qe paragjykojne dhe prognozojne.I preferoj puntoret dhe optimistet,ato qe edhe nje poç elektrik te vetem mundohen ta vendojne per te miren e lagjes.Ato tjeret qe presin t'ua nderroje dikush tjeter,dhe qe flasin tere diten se ne mbremje sdo ket ndricim do vdesin duke pritur.
    Me keqekuptuate, se une nuk thashe parazit per ju personalishte ,pore ju drejtova te gjithe popullit . Shqipetaret po i kerkojne te drejtat e tyre ,pore behet pyetja ku dhe prej kujte ti kerkojme ata te drejta ?? Ali Ahmeti, dhe Menduh Thaci, nuk kane te drejta per veten e tyre ,lere me te i japin popullit te drejta .

    Udheheqesine shqipetare ne Iliride, nuk e zgjedhe populli , pore ata zgjidhen vete ,sepse jane te fuqishem dhe ska kushe qe ju del perpara. Tradhetareve nuk ju konvenon demokracia e mirefilte ,pore ata kane alergji nga demokracia ,sepse peshkaqenet gjithemone gjuajne kurre deti ka dallge.

    Une vetem nje te vertete e dije se udheheqesit shqipefolesa ne Maqedoni nuk jane shqipetare biologjik , ekziston mundesia qe keto hajdute te jene me gjake te perziere, qe nga koha e Osmanlijve ,munde te jene me prejardhej te kazakistanit, Jemenit kurdistanit etj.etj.

    Udheheqesit shqipefoles ne Maqedoni ne asnje menyre nuk munde te jene shqipetare., per fate te keqe kete mision te shqipefolesave jane duke e ndejkur edhe vete populli se jane popull lakmuese per pasurine pa djerse.

  11. #31
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Bravo ,se paku je i sinqerte
    Per mua eshte amorale vjedhja,vrasja per mendim ndryshe ,shfrytezimi i te tjereve ,mosndeshkimi i pedofilise ,incestit,poligamia etj etj etj tere keto jane amorale edhe ne shoqerine europiane ,keshtu qe amoralitet nuk eshte vetem nese nje person zgjedh te ndrroj partneret seksual se kur the europa nuk eshte shembull i mire per kete mendove!!!
    eshte e veshtire te thuash se cfare eshte amorale dhe morale per nje shoqeri te tere.
    eutanazisa, bashkejetesa, divorci, a mund te thuash nese jane apo nuk jane amorale per shoqerine europiane?
    per mua nuk jane absolutisht amorale.

    hahaha. po si te vajti mendja direkt tek nderrimi i partnereve seksuale?
    mos na ngaterro me te tilla gjera se une jam martuar qe 21 vjec dhe i virgjer
    Vasudhaiva Kutumbakam

  12. #32
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga aadili Lexo Postimin
    Jetoj rreth 30 vjetë në Europ dhe ta themë të vërtetën kulturën nuk e gjeta në Europ por e kam sjellë me vete. Më pëlqen Europa dhe të githa vendet demokratike po edhe këtu ka njerëz që për nga kultura i ngjajnë kafshëve bile edhe majmunave.
    Sipas mendimit timë dhe asaj që kamë përjetuar në jetën time, të gjithë ata që e ngrejnë zërin shumë lartë dhe lavdërojnë një person apo një popull dhe tallen me pjesën tjetër, janë e keqa e këtij planeti dhe njerzimit. Njerzit e tillë nuk kanë as kultur as moral dhe as njerzi.

    Nëkëtë forum janë 90% të tillë.
    Shqipëtari e ofendon shqipëtarin dhe thirrën haptas që të shfarosen nga faqja e dheut bashkëkombasit e vet, përshkak përkatsisë fetare.
    Kjo sështë kulturë porë poshtërsi.
    Te mbeshtes mendimin per cdo gje mesiper, mos me shume ate pjese qe nenvizova.

  13. #33
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin
    Kemi kulturë europiane, sepse i përkasim Europës – Kontinentit të vjetër... Nuk erdhëm duke u dyndur në Europë si barbarët, por i kishim rrënjët kulturore që më parë...

    Po më vinte të qeshi me disa komente të shkruara këtu nga anëtarë forumi që jetojnë në Europë, sepse prisja pak kulturë europiane në stilin e të shkruarit dhe argumentuarit, por si duket Shqiptar lind - nuk bëhesh, që ka të njëjtën kuptim dhe vlerë me : Europian lind - nuk bëhesh !
    Nese do kritikoja shoqerine shqiptare me kulturen Amerikane, se kte Europiane sdi me ke ta bazoj, jane disa gjera qe i bejne me mire keto ketej:
    *Nuk shprehin cdo mendim qe ju vjen ndermend, rezervohen me njerez qe nuk i njohin, me njerez jo te afert. Per mendimin tim kjo eshte dicka e mire sepse nuk thua gjera qe mund te ofendojne tjetrin.
    *E kane te lehte te kerkojne te falur kur jan gabim. Ka qene nje periudhe edhe tani (po icik me tjeter tani) ku e kisha me te lehte te thoja "I'm sorry" (po deshe ti e them tere dita dites aha) sesa "Me fal". Po e nxorra nga goja ne shqip "Me fal" ndihem sikur po bej vetevrasje

    Duhet te mesojme ti bejme pak me mire keto dy gjerat mesiper. E di qe jane siperfaqesore mos te thuash cdo gje troc, te thuash lehte pa gje hic '"me fal" dhe pse mbase nuk e ndjen, por siperfaqesorja eshte e nevojshme ne shoqerine e pergjitheshme.

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    eshte e veshtire te thuash se cfare eshte amorale dhe morale per nje shoqeri te tere.
    eutanazisa, bashkejetesa, divorci, a mund te thuash nese jane apo nuk jane amorale per shoqerine europiane?
    per mua nuk jane absolutisht amorale.

    hahaha. po si te vajti mendja direkt tek nderrimi i partnereve seksuale?
    mos na ngaterro me te tilla gjera se une jam martuar qe 21 vjec dhe i virgjer
    Shoqeria europiane natyrisht qe nuk eshte shoqeri ideale sepse idealja nuk ekziston por ne aspektin moral(si e perceptoj une moralin) eshte me moralistja kundrej shoqerive te tjera ne bote!!!
    Por ti cka mendove kur the Europa nuk eshte shembull i mire per moralin ,nese thua qe te paskam keqkuptuar???!!!
    Cudi qenke i martuar!!!!!
    Pra nuk qenkan te verteta ato aventurat donzhuane qe poston here pas here ne forum,hahahhahhah donzhuan i vetshpallur imagjinar!!!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga ane : 01-11-2011 më 17:31

  15. #35
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Por ti cka mendove kur the Europa nuk eshte shembull i mire per moralin ,nese thua qe te paskam keqkuptuar???!!!
    Kerkoj falje per nderhyrjen
    Europa lejon shume gjera qe psh ne shqiptaret nuk i duam. Ndaj, ne syrin e nje shqiptari keto gjera nuk jane morale....
    Europa i respekton gay-t, edhe shteti yne ka dale ne "mbrojtje" te tyre por ja qe populli nuk e pranon nje gje te tille, per popullin eshte amorale. Ndaj, shembull i keq i bie ne kete rast per ne.

    Pak a shume kjo eshte diferenca qe mund te bejme me Europen dhe vendin tone.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    Kerkoj falje per nderhyrjen
    Europa lejon shume gjera qe psh ne shqiptaret nuk i duam. Ndaj, ne syrin e nje shqiptari keto gjera nuk jane morale....
    Europa i respekton gay-t, edhe shteti yne ka dale ne "mbrojtje" te tyre por ja qe populli nuk e pranon nje gje te tille, per popullin eshte amorale. Ndaj, shembull i keq i bie ne kete rast per ne.

    Pak a shume kjo eshte diferenca qe mund te bejme me Europen dhe vendin tone.
    Une mendoj qe me amorale eshte te vjedhesh djeresen e popullit ose thene ndryshe parate e taksapaguesve sesa pranimi i gay-ve ,tekefundit homot jane numer relativisht i vogel dhe nuk demtojne jeten e tjereve por jeten e tyre!!!

  17. #37
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Une mendoj qe me amorale eshte te vjedhesh djeresen e popullit ose thene ndryshe parate e taksapaguesve sesa pranimi i gay-ve ,tekefundit homot jane numer relativisht i vogel dhe nuk demtojne jeten e tjereve por jeten e tyre!!!
    Po vjedhjen ti thua qe e morem nga Europa? Dmth po e lidh me pranimin e demokracise qe europa e kishte si sistem drejtimi dhe ne e morem?

    Edhe kjo eshte e vertete, prandaj eshte dicka subjektive ne vleresim ... plot ketu thone qe kjo menyre qeverisjeje ne shqiperi eshte gjeja me e "mire" qe kemi marre nga europa, per ty ose per mua mund te jete e kunderta. Ky eshte dhe problemi i temes, nga europa kemi marre gjera qe nuk na shkojne shume per shtat (ne pergjithesi se plot gjera te tjera kemi bere mire qe i kemi marre)

    La vita non si spiega, si VIVE!

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    Po vjedhjen ti thua qe e morem nga Europa? Dmth po e lidh me pranimin e demokracise qe europa e kishte si sistem drejtimi dhe ne e morem?

    Edhe kjo eshte e vertete, prandaj eshte dicka subjektive ne vleresim ... plot ketu thone qe kjo menyre qeverisjeje ne shqiperi eshte gjeja me e "mire" qe kemi marre nga europa, per ty ose per mua mund te jete e kunderta. Ky eshte dhe problemi i temes, nga europa kemi marre gjera qe nuk na shkojne shume per shtat (ne pergjithesi se plot gjera te tjera kemi bere mire qe i kemi marre)
    Apsolutisht JO,une mendoj qe vjedhja eshte amoralitet ne Europe dhe keshtu duhet te jete edhe tek ne ,ndersa lejimi i homove nuk qon edhe aq peshe ,pra ne shqiptaret duhet pare me te pamoralshme vjedhjen sesa lejimin e homove!!!

  19. #39
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Apsolutisht JO,une mendoj qe vjedhja eshte amoralitet ne Europe dhe keshtu duhet te jete edhe tek ne ,ndersa lejimi i homove nuk qon edhe aq peshe ,pra ne shqiptaret duhet pare me te pamoralshme vjedhjen sesa lejimin e homove!!!
    Aha! Ti bere nje krahasim midis dy shembujve... ok, une e kisha thjesht ne lidhje me cfare mund te quaj europa morale e cfare ne

    La vita non si spiega, si VIVE!

  20. #40
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Apsolutisht JO,une mendoj qe vjedhja eshte amoralitet ne Europe dhe keshtu duhet te jete edhe tek ne ,ndersa lejimi i homove nuk qon edhe aq peshe ,pra ne shqiptaret duhet pare me te pamoralshme vjedhjen sesa lejimin e homove!!!
    Vjedhja, është vepër penale, dhe është e dënueshme sipas ligjit. Nuk ka të bëjë me kulturën këtu ! Dhe duke qenë se është vepër penale dhe e dënueshme, e tillë parashikohet në çdo shtet ligjor, dhe duke qenë se Europa është e unifikuar në rrafshin ligjor, pra BE - atëherë kjo tregon unitetin edhe sipas vlerësimit se çfarë është e dëmshe për një shoqëri, siç është rasti i vjedhjes që na solle. Edhe ato vende që nuk janë pjesë e BE, e kanë të përafruar legjislacion me atë europian duke qenë se janë pjesë e Europës. Pra shembulli vjedhjes që solle, futet në kuadrin ligjor, dhe jo relativitetit kulturor, përfshi moralin.

    Morali është koncept shumë i debatueshëm, dhe duke qenë i tillë, ligji europian, dhe jo vetëm por edhe KEDNJ, i ka lënë hapësirë shteteve aderuese, të vendosin vetë se çfarë është e moralshme dhe jo në shoqëritë e tyre, të cilat rregullohen nga rendi ligjor.

    Të lutem, mos e prish temën, me shembuj dhe argumenta jo të dobishëm, por që thjesht shërbejnë si qorrsokakë. Miqësisht.

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •