Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 48
 1. #1
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Aktivitete dhe organizime nė Itali

  Per ata qe jetojne ne Itali,


  Mbremje e madhe organizohet ne Milano ne 17 Mars , ne oren 20 00 ne Restorantin
  "Il Pubblicita" me adrese:
  Foro Bonaparte, 71 -Milano.
  Pagesa - 45 Euro.
  Marrin pjese :
  Igli Tare,
  Prof. Hasan Mucostepa ,
  Ferdinand Bjanku(www.ferdinandbjanku.com),
  Mario Furlan(Persident i City Angels)
  Andrea Ferrario (Drejtor i "Balcani Economia")


  Per me teper informacion kontaktoni Astrit Cela 338 460 3270
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 2. #2
  ecchime..... Maska e Pidocchio
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Vendndodhja
  Venezia (IT)
  Mosha
  44
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  45 € i pagoj me qef po te jemi te gjith ne furomistat .
  por se eshte Igli TAre e kudi une kush tjeter .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jola : 20-05-2003 mė 12:30
  :jSorridi alla vita la vita ti sorride....

 3. #3
  zemerdragoi Maska e greendrag
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  37
  Postime
  272
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pidocchio

  Mos u mėrzit miku im...
  Skam patur rast tė ta them live po nuk do tė kesh nevojė tė marrėsh autostradėn gjer nė Milano pėr tė pjesmarrė nė njė mbrėmje me shqiptarė!
  Spo tė them mė shumė se e di ti si thonė plakat tona se po fole shumė pėrpara nuk bohet muhabeti
  Megjithatė kam besim se sė shpejti do tė tė jap njė lajm tė mirė pėr ty dhe pėr shumė tė tjerė.
  Nuk dua tė bėj misteriozin po thashė do flas mė shumė vetėm kur tė jetė ēdo gjė gati nė detaje!
  ciao
  Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
  HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
  QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
  SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
  SOT AS TRUPI IM SME NXE.

 4. #4
  zemerdragoi Maska e greendrag
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  37
  Postime
  272
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  yhaaaaaaaaaa

  E pra kjo ėshtė definitive(me kismet tė zotit ne sndodh ndonjė hata)
  Tė premten vjen nė Padova kėngėtarja e mirėnjohur kosovare,Gili.
  Ardhja e saj bėhet me rastin e pėrurimit tė njė lokali i cili nė vazhdimėsi do tė organizojė mbrėmje me muzikė shqiptare.
  Kėtė tė premte nė mbrėmje dhe tė dielėn mbasdite do jetė Gili,javėn e ardhshme njė tjetėr kėngėtar i mirnjohur apo gjatė asaj rruge
  Njė gjė ėshtė e sigurt,nuk do tė mungojė muzika shqiptare,byrekėt e pulat e pjekura si dhe pica tė mrekullueshme.
  Hyrja kushton 15 EURO me njė konsumacion brėnda.
  Pėr studentėt do tė ketė njė ulje prej 5 Euro-sh.
  Lokali ndodhet nė Corso Australia dhe tė gjithė shqiptaret e Padoves e njohin me emrin "Crazy Coctails" ose tashme "Coyote Ugly"
  Pėr informacione ose prenotime mund tė kontaktoni me z.Xhevit Fetaj nė numrin e telefonit : 334/3161912
  Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
  HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
  QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
  SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
  SOT AS TRUPI IM SME NXE.

 5. #5
  i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
  Anėtarėsuar
  13-10-2002
  Vendndodhja
  Munich, Germany
  Mosha
  46
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Temat per aktivitete dhe organizime te ndryshme te Shqiptareve ne Itali i bashkova une nen kete titull sic e kam bere te ditur edhe tek Kryetema: Dialog per forumin e Diaspores

  Pershendetje

  Rezi

 6. #6
  zemerdragoi Maska e greendrag
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  37
  Postime
  272
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mir ja ke bo o Rezo, po na thuj ke nai menie me ardh per Gilin se gjermanine se kena shume larg qe ktej,sa per Mynihun me trrej se sdi gjo vallaj se ku eshte ne veri a jug.
  Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
  HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
  QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
  SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
  SOT AS TRUPI IM SME NXE.

 7. #7
  zemerdragoi Maska e greendrag
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  37
  Postime
  272
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Lajmerimi i radhes

  Kte te shtune ne mbremje dhe te dielen ne dreke do te jete e pranishme ne lokalin qe kemi permendur edhe me siper kegetarja Remzie Osmani.
  Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
  HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
  QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
  SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
  SOT AS TRUPI IM SME NXE.

 8. #8
  zemerdragoi Maska e greendrag
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  37
  Postime
  272
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Sot jam esell lol

  Ksaj radhe jo ne Padova ,po ne Dolo te Venecias(po gjanem 12 km nga PD eshte ne mos gaboj,me korigjo Pidocchio se ti i di me mire keto pune) rikthehen mes nesh motrat Mustafa kengetare nga Kosova se bashku me nje tjeter ze te njohur ne Kosove (Po qe une si shqiptar i Shqiperise me vjen keq qe sja mbaj mend emrin,po me thane se eshte ne lartesine e Fatime Sokolit ne Shqiperi.)
  Motrat vijne per here te dyte nga anet tona dhe kush ka qene si une tek mbremja e tyre e kane pare vete qe pjesmarrja s'ishte e paket.
  Te shpresojme te jete e tille edhe kesaj radhe.
  Mbremja organizohet kte te shtune ne ish diskoteken "Target" po per dreq ja harrova adresen megjithate n.q.s ndonje eshte i interesuar mund te telefonoje ne numrin
  3343161912
  PS:Vajza forumiste dua t'iu kujtoj qe ky nuk eshte numri im keshtu qe mos u lodhni kot te per te degjuar zerin tim te omel sepse do ngeleshit te zhgenjyera lol
  Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
  HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
  QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
  SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
  SOT AS TRUPI IM SME NXE.

 9. #9
  Buci_H.T.F Maska e Eri1979
  Anėtarėsuar
  07-05-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  41
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje NGA TORINOoooooooooo! Ku jeni O Shqiptare ! Ju ka mbyt Italiaaaaaaa!
  Une do te doja te Bashkoheshimte gjithe ! Fillimisht le te Prezantohemi me njeri Tjetrin!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pastaj Kesmet! ERI1979 TORINO 25 vjec Student


  Ju Lutem Lini Vendodhjen Tuaj Se me intereson Shume !
  MUND TE MESOSH ME SHUME NAG NJE PIJANEC SESA NGA NJE PREPOTENT! KUSH JEMI??? NGA VIJME???? KU VEMI???? ENIGMA E JETES! ERI1979

 10. #10
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  44
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  E Hene, 18 Tetor 2004


  ME VESHJE KUQ E ZI NE ITALI, PER 28 NENTORIN

  Magdalena Alla

  Shqiptaret, me sa duket stadiumet, rruget qe kuqelojne nga veshjet e flamurit, sa here qe ka ndeshje futbolli, ose me mire ndeshje te ndjenjes kombetare me te tjeret, po forcojne prirjen per ta shfaqur gjithmone e me shume jo vetem ne Shqiperi, por tashme kudo ku ata jetojne, sidomos ne fqinjet tane, ku ata jetojne jo vetem te shumte ne numer, por kane ndiere edhe me shume paragjykimin.

  Me rastin e 28 Nentorit, dites se madhe te pavaresise se mbare shqiptareve dhe 2150 vjetorit te vdekjes se sovranit te fundit te Ilirise, mbretit Gent, "Lidhja Nacionale Shqiptare ne Itali" organizon manifestimin: "Jam ilir, jam shqiptar", i cili parashikohet te jete manifestimi me i madh panshqiptar, i cili do te behet prane Mauzoleumit qe ruan eshtrat e Gentit te Ilirise, ne Gubbia, Peruxha, Itali. Nderkohe qe dhe vete Peruxha eshte nje qytet ku studiojne e punojne shume shqiptare. Festimet do te nisin diten e flamurit, qe perket me te dielen pushuese, nga ora 10.00 e mengjesit deri ne ora 20.00, ne sheshin e madh prane Mauzoleut te mbretit Gent, via Bruno Buozzi - Gubbio. Ne program do te kete 10 ore te mbushura perplot me aktivitete te larmishme, me pjesemarrjen e interpretuesve me te shquar shqiptare te muzikes klasike, popullore e folkloristike, personaliteteve politike, historianeve e arkeologeve nga te gjitha trevat shqiptare e te huaj. E gjitha nen objektivin e kanaleve te shumta televizive. Pjesemarrja eshte e lire dhe pa pagese por nga Lidhja e Shqiptareve te Italise apelohet te vije kush te mundet, nga Italia, Shqiperia e kudo qofte, dhe nese eshte e mundur, gjithe pjesemarresit te vishen me veshje kombetare ose te pakten te kombinohen veshje me ngjyrat e flamurit tone; kuq e zi. "Ejani pra, qe te gjithe se bashku te rifreskojme kujtesen tone, kujtesen e iliro-shqiptarizmit ngadhenjimtar, antik aq sa dhe vete jeta ne kontinentin tone europian", thuhet ne apelimin ne internet. Te marresh pjese me 28 nentor ne Gubbio, te perkujtosh gjithe sa dhane jeten per arritjen e pavaresise mbareshqiptare e ne te njejten kohe te rievokosh permes nje figure si mbreti Gent, ringjalljen e historise sone mijeravjecare, do te thote qe nje dite te shpallesh me krenari: aty isha dhe une!", thuhet ne njoftimin e Lidhjes se Shqiptareve te Italise, e cila eshte nje organizate qe gjithmone, ne bashkepuim edhe me Ambasaden Shqitpare ne Itali organizon shume veprimtari qe ndihmojne ne krijimin e imazhit real te shqitpareve ne Itali, gje qe sa vjen edhe qartesohet, duke ndihmuar se pari, konkretisht komunitetin e bashkeatdhetareve tane ne kete vend fqinj dhe mik.

  Pak histori mbi Gentin e Ilirise :

  Mbreti Gent ka qene i fundit sovran i Ilirise sone antike, pasues i denje i Bardhylit, Pleuratit, Agronit, Teutes, Skerdilajdes e Pines. Gjate luftes se trete romano-ilire, nga kryeqyteti i Ilirise Skodra "Shkodra), ai organizoi rezistencen ndj superfuqise te asaj kohe, Romes. Megjithe qendresen e tij stoike, legjionet romake me te shumta ne numer arriten ta thyejne rezistencen ilire mbas luftimesh te ashpra e te pergjakshme. Keshtu qe, ne pamundesi per te rezistuar me gjate ne fushe te hapur, se bashku me garden e tij pretoriane u izolua brenda mureve te kryeqytetit Shkodra. Me pas romanet filluan nje sere raprezaljesh ndaj popullsise ne rrethinat e kryeqytetit. Ne pamundesi qe t'u vinte ne ndihme qytetareve te tij, per shkak te forca te pakta qe i kishin mbetur akoma ne dispozicion, pas nje akordi me konsullin romak Anicio, Genti pranoi te dorezohet me gjithe familjen e tij me kusht qe te ndalej genocidi ndaj njerezve te pafajshem. Ishte 15 qershori i vitit 168 para Krishtit, i njohur ne histori si "La caduta di Skodra ". Me pas romaket do te respektojne akordet e marra por duke bere vetem me nje perjashtim: per te shmangur mundesine e organizimit te nje ribelimi vendosin qe familjen mbreterore se bashku me Gentin dhe vellain e tij Karavantin, ta egzilojne ne Itali, pikerisht ne Gubbio, ku iu dhane prona e ofiqe te denja per nje mbret te defronizuar. Ketu Genti do nderroje jete ne nentor te vitit 146 para Krishtit dhe per nder te tij do ngrihet nje Mausole madheshtor per te cilin na ka lene deshmi te qarte Tito Livio. Mbreti Gent kujtohet nder te tjera nga historia edhe si nje mjek i mire, pasi zbuloi efektet kurative te nje bime mjekesore, shume te rendesishme per kohen e qe mban emrin e tij, pikerisht Genziana . "marre nga libri "24 perandore shqiptare ne udheheqje te Romes" - shkruar nga Alban Kraja)


  Copyright ? KOHA JONE - E perditshme e pavarur Deklarate

  E Hene, 18 Tetor 2004


  KONKURSI I LETERSISE: "PRINCI GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEU"

  Arbereshet, jo vetem dikur, 5 shekuj me radhe, por edhe pse sa vjen dhe qaset nje bote globalizmi forcojne perpjekjet e tyre per te ruajtur vetveten. Jane te habitshme aktivitetet qe bejne sidomos ne zonen e Kalabrise, por dhe me gjere; festivalet qe zhvillojne, revistat kulturore qe nxjerrin, shoqatat qe veprojne, ekspozitat, listat e sakta qe mbajne te gjithe personaliteteve me origjine arbereshe, edhe sot. Se fundi, shoqata kulturore "Vatra arbereshe", e pakices gjuhesore-historike te Italise, me funksion koordinimin per krahinen e Piemontes organizon edicionin e katert te Konkursit Kombetar te Gazetarise se Arberesheve on-line: "Premio Lidhja 2004", ne bashkepunim me Shoqerine "Qender e Kerkimeve Social-Kulturore Gj. Kastrioti", revisten italo- greke-shqiptare "Lidhja" dhe Biblioteken Nderkombetare "A. Bellusci":

  Konkursi do te jete i ndare ne seksionin e te rinjve "11 - 18 vjec) dhe te me te rriturve mbi 18 vjec.

  Jane ftuar te marrin pjese ne konkurs edhe autore italiane dhe te huaj me kerkime shkencore, dokumentacione, dhe studime mbi tema vijuese, qe i perkasin pakices arbereshe. Te gjitha, sipas Ligjit te Parlamentit Italian, n. 482 del 15/12/1999, dhe Ligjit te Krahines se Kalabrise, n.15 del 30/10/2003, qe thote:

  "Gjuha, trashegimia letrare, historike dhe arkivore, riti fetar, kenga, muzika dhe vallja popullore, teatri, artet figurative dhe arti kishtar, vecorite urbanistike, arkitektonike dhe monumentale, banesat historike me te vjetra, institucionet kulturore, edukuese dhe fetare historike, zakonet popullore, kultura materiale, veshja popullore, artizanati tipik dhe artistik, karakteristika te prodhimeve agro-ushqimore, gastronomia tipike e vendit dhe aspekt nga ana e kultures materiale dhe shoqerore."

  Ne konkurs do te merret pjese me nje artikull te vetem,redaktuar sipas te folurave te ndryshme te arberesheve ose dhe ne gjuhen italiane, dhe jo me shume se kater faqe. Artikujt e shkruar ne gjuhen italiane, apo arbereshe jane vecanerisht falas. Qellimi kryesor i Konkursit ne fakt eshte te shtyje te rinjte te shkruajne mbi te gjitha ne gjuhen e tyre ametare, arbereshe, ne sintoni me Ligjin e Krahines se Kalabrise mbi minorancat gjuhesore, historike.

  Gjithe artikujt per konkursin duhet te paraqiteshin deri ne daten 15 shtator.

  Nderkohe qe cmimet do te vleresohen prej nje jurie te specializuar dhe do te ndahen nga 200-100 euro per secilin fitues. Te gjithe pjesemarresit do te kene falas edhe libra me vlere etnografike dhe gazetareske, botuar nga Qendra e Kerkimeve "Gj. Kastrioti", me president Antonio Bellusci, e cila siguron edhe gjithe shpenzimet e udhetimit.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 11. #11
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Anėtarėsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Mosha
  35
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  hajde per Italine e bashkuar...........

  kshu per shqiptaret ne Itali te bashkuar....si ia keni kaluar shume pak postime dhe lajmerime hehe sezon provimesh e di ju uroj suksese te gjitheve....dhe sezon te mbare...

 12. #12
  Shkodran Puro Maska e Danger Boy
  Anėtarėsuar
  29-03-2005
  Vendndodhja
  Italia
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kane mbaruar shqiptaret ne Itali?Si ka mundesi qe ka kaq pak forumista ne Itali?
  Me sa dije un nuk ka pase ndonje operacion "fshesa" kto kohet e fundit!!

  Danger Boy-Abruzzo!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e loran
  Anėtarėsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  36
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nuk besoj te ket qene ndojne operacion fshese.kjo eshte hera e pare qe mar pjese ne kte forum.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e loran
  Anėtarėsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  36
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  un ri ne novara dhe jam ne universitet ne milano. kussh shkon nga ju ne milano universitet?un bej ingegneri. doja te dje pastaj si ju shkojn provimet?

 15. #15
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Anėtarėsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Mosha
  35
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Loran epo kur vete ne shkolle ketu nga mua kalon me siguri...

  Kur te vesh te henen shikoje per kuriozitet Castellanza, aty perballe stacionit kam shtepine une po ta bej me dore loooooooool

 16. #16
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  38
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  do lodhesh o dreq

  Ciao Italia ca beni mire ? ka ndonje nga Roma ktu ? jam duke kerkuar hallen time

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  UMBRIA JAZZ #13 IN ORVIETO, ITALY

  The thirteenth edition of Umbria Jazz Winter, five days of great music held in some of the most picturesque settings in one of the most beautiful and historical cities in Umbria.

  http://www.umbriajazz.com/canale.asp

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-11-2005
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Miredita edhe une si ju ndodhem ne itali pikerisht ne Brindisi por me te verte kaq pak paska italia forumist?

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-02-2005
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per shqiptaret qe jetojne ne Itali dhe ju pelqen Kledi Kadiu, balerini (dhe aktori) jon i famshem:


  Me date 2 dhjetor Kledi do jet i ftuari special i Eden Disco Pub, Via Prenestina, ne Gallicano (ROMA). Gjate mbremjes admiruesit e tij do kene mundesine ta takojne balle per balle.
  Te interesuarit mund te me shkruajne ne kete e-mail: kledi_fans@hotmail.it per te prenotuar vendet. Nxitoni!

 20. #20
  toXic Maska e ridy85
  Anėtarėsuar
  17-10-2005
  Vendndodhja
  ITALY
  Mosha
  34
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ja dhe nji tjeter shqiptar ne itali..........rri ne cosenza.....mbarova gjimnazin vjet per odontotecnico....dhe tani kte vit praktik ne nje laborator.......
  firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Organizime dhe aktivitete
  Nga anabanana nė forumin Shqipe nė Kanada
  Pėrgjigje: 110
  Postimi i Fundit: 19-02-2014, 16:28
 2. Aktivitete dhe organizime nė Greqi
  Nga rolua nė forumin Shqipe nė Evropė
  Pėrgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 09-11-2013, 05:59
 3. Aktivitete, organizime ne PA, SHBA
  Nga Fiori nė forumin Shqipe nė SHBA
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 10-11-2011, 09:05
 4. Ne cfare aktivitete beni pjes?
  Nga *~Rexhina~* nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 15:40
 5. Aktivitete, organizime, ne Angli
  Nga Shijaksi-London nė forumin Shqipe nė Evropė
  Pėrgjigje: 173
  Postimi i Fundit: 06-10-2003, 21:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •